ALGEWEEN NIEUWS EN ADVERTENTiEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. umnuK usiAff. No. 6478. Dinsdag 9 Januari 1917 57e Jaargang. De Oorlog. ABONNEMENT: ABVERTENTIEN BINNENLAN D. Telefoom 3S. Bit Blad Yerr:htjst MaaMag-, WoessSag- on Vrijdaga?ond, aitgezo dsrd op Feestdagen, bij de Firma P. J. YAH DE SANDE te Ter Neuzen. F EUILii a OS. Per 3 maanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. ®I| vooruitbetalingvoor Belgie/1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdrrecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.1 0« Bij direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt d© prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 iiur op den dag der uitgave. Wegvoering van Reigen naar Duitschland. Onderteekend door 16,229 Belgische uit- gewekenen, is de vo lgeaide srneekbrief door de in Nederland verblijvende Belgen aan de Koningin gezonden Mevrouw, Met den diepsten eerbied nemen de Bel gen, ondergeleekend, alienuitgeweken naar Uvr gastvrij land, de vrijheid, om lot Uwe Majesteit dit dringerudie smeekschrift te rich- ten, dat werd Lngegeven door de ontzettende en onverdiende smarten, welke op dit oogen- blik drukken opoiize in het bezette Belgie gebleven landgenooten. Duizenden xnannen worden ontrukt aan hunnen huiselijken haard, aan liunne ouders, aan hunne "echlgenooten, aan de kinderein, Wier onaerstand zij waren; onder wanhoop- geschrei, gesnik en gesmeek, worden zij naar Duilschland Weggevoerd en de bezettingliou- dende machl geeft haar beslist inzicht le kennen om deze mannen, die vrije en on- schuldige burgers zijn, over te leveren aan dwangarbeid. Deze maatregelen, genomen tegen de burger I ijke bevolking van het bezet te land, maker, scberpe inbreuk op de een- voudigste beginselen van menschelijkheid, van beschaving en van volkenrecht. Zij gaan tevems gepaard met een in het oogvailende tekortkoming aan uitdrukkelijke rerbintenis.sen door de bezettende macht ge nomen tegenover het Nederlandsche Gezag, tegenover Belgische wereldlijke en geeste- lijke autoriteiten om de pensoonlijke veilig- heid en (vrijheid ;te waarborgeu van (de vluch- telingen, welke in het land zouden terug keeren. Alle Beigen hebben een ontroerde erkeute- lijkheid bewaand van de welwillendheid door Uwe Majesteit op dat oogenblik betoond tegenover dezen, aan welke Zij de gastvrij- lieid had verleend, met te weigeren ze aan hun lot over te lalen zonder van bevoegde vertegenwoordigers van het Duitsche rijkde meest afdoende geruststelling te hebben ont- vangen over de behandeling welke hen wach tte. Door deze daad van menschlievende be- zorgdheid en solidariteit heeft Hare Maje steit ons aangemoedigd om vandaag op- nieuw onzen toeviucht te nemen tot deliooge tusschenkomst van deze, welke in onze oogen een Natie verlegenwoordigd waurva.i geheel het verleden de weeirspiegeling is van de edits te overleveringen van Volkcrenrecht en Vrijheid. Nu wij tot 'we Majesteit dezen kreet van smart en omierming richten; terwijl wij met voeten warden betreden in onze duurbaarste familiebctrekkingen, in onze vaderland.scne gevoelens en onze eerbiedwaardigs te ver- wachlingen voelen wij in ons de overtuigmg, dat onze stem zal worden verhoord, omdat zij den weerklank geeft van de beginselen der rechtvaardigheid en der humaniteit, wel ke tenslotte altijd zegevieren. Met den diepsten eerbied leggen wij aan de voeten Uwer Majesteit de innig gevoelde hulde neder van onze onuitwischbare erken- telijkheid. Het vluchtoord te I'lle. Zaterdag werd in t vluchtoord de minis te- rieeie bescliikking bekend gemaakt, dat het vluchtoord zal worden opgeheyen en oveb- gebraclit naar Nunspeet. Alle barakken zul- len successievelijk worden afgebroken en te Nunspeet worden opgezet. De bewoners wor den geleidelijk overgebracht. Naar een ruwe schalting /at dit overbrengen meer dan 60.000 hasten. (Teiegr.) 113) Eihdelijk hield het pad ge.lieel op en he! was verwonderlijk, dat de gids hen met zulk een zekerheid voorging. Nu en dan keek hij naar de zon of naar de melsneeuw en ijs bedekte toppen om zich le orientee- ren. En dan knikte hij telkens voldaan met zijn eerwaardig hoofd en zette zijn kiein paardje opnieuw aan. Iloe eenvoudig en patriarchaal hij er ook uitzag, lag er toch, als men nauwkeuriger toekeek, een onmis hai-e uildrukking van list en sluwheia op zijn geiaat. Hoe Berger en de overige passagiers dezen weg toch zulfen gevonden hebben'? vroeg Hans aan Francis. Bij nacht zal hij tiunkt mij, totaal lonbegaanbaar zijn. Francis knikte. Het mees't zal wel mijn goede Richard de. yerwende Parijzenaar, gczucht hebben. Zijn verlakte sdioenljes zijn waarlijk met berekend op dergblijke iochten. Perroquet! Hans had aan den yoortref- felijksten alter kamerclienaren stolnuLoe in het geheel niet gedaoht. Hij had hem in De steenke (enschaarschte. Het Ned. Corr.-bureau meldt aan de N. R. Crt, Van de meest be\' oegde zijde vememen wij, aat de aanvoer van koien uit Duitschland bij voortduring nog onbevredigend blijft, terwijl die uit Engeland zee'r aanmerkelijk grootcr is geworden dan gedurende de laatsle ihaan- den het geval was. Wanneer echter in den algemeenen loestand geen verbetering wordt gebraclit, zal de uiterste spaarzaamheid hij voortduring geboden zijn en zal leveiis zeer stellig lot meer ingrijpende maatregelen moe- ten worden overgegaan. Thans heeft alleen ties pa ring op het kolenverbruik plaats in dien zin, dat het verbruik van gaskolen en an kolen voor de electriischc centrales is ingeki'ompen en dat ieen zekere beperking van den spoorwegdienst plaats vindt. Een en ander brengt zeer zeker lasten en nadeelen mede, maar het economisch teven is zooveel mogelijk onaangetast gebleven. Wanneer echter de aanvoer van kolen uit het buitenland niet in sterker mate plaats heeft dan op het oogenblik het geval is, zal ook bet (goederenvervoer jdiOor [die ispoiorwegen moeten worden ingekrompen (op het oogen blik wordt alleen nog slechts het personcn- vervoer beperkt) en zal moeten worden over gegaan tot beperking der productie, door in- krimping van den arbeidistijd in fabrieken en Ibedrijven, waarin kolen verbruikt worden. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Duitsche Iveizer heeft zoo schrijfl het Alg Ilbl. op de antwoord-nola der Entente, waarin geen enkele gelegenheid werd opengelaten \oor nieuwe aanhietiingen der Centraien, waarin duidelijk de wensch werd uilgesproken *id:en sLrijd voort te zet- ten, omdat de geallieeixlen onder de be- staande omstandigheden moeten „weigereji een voorstel aan te nemen zonder oprecht- heid en zonder strekking' en dus „geen vrede mogelijk achten", zoolang zij niet ver- zekerd zijn van het herstel van geschonden rechten en vidjheden, de erkenning van het beginsel der nationaliteiten en het vrije voorlbeslaan der kleine staten, en zoolang het niet zeker is, dat een regeling zal wor den getroffen, die van idien aard zal zijn, dat zij defmitief de oorzaken wegneemt, die de volken zoolang hebben bedreigd" het besluit genomen, den strijd voort te zetten. Hij deelde dit medle in een legerorder, waarin hij zegt, dat de geallieerden Duitsch land willen vemietigen, en dat hen nu alleen de zware verantwoordelijkheid treft voor het voortzetien van den strijd en de offers, die de Kieizer aan de Wereld wilde besparen. Het is dus gegaan, juist zooals wij voorzagen, toen de Duitsche vredes- nola vereclieen: Worden de Duitsche vredes- voorslellen verworpen, dan wordt daardoor „de positic van den Duitschen Keizer ineigen land en buitenland zeer krachtiig versterkt. Dan is de vredesheweging in Duitsclilanid de kop ingedrukt. Dan moet Duibschland alom en vooral in Amerika aan sym- palhie winneni Dian voelt de Duitsche sol- daat meer dan ooit het onafwendbare, het opgedwongene van den oorlog en blijft rus- tig en geduldig voortwerken^en voortstrijden in deze hel." En wat wij van de toekomst verwachten werrl in dat artikel zoo duidelijk uiteengezel: „De toestand voor de Centraien^ is nu gun- stig. Hij lean nog gunstiger worden, in het Oosten kunnen nog veel meer overwinniu- gen volgen. Maar een ovei-winning van -it - untgwriiT-mnr't den nacht, toen ue overval plaats had, ook niet gezien. Waarschijnlijk was hij in het voorste gedeelte van den troep geweest. Ja, deze tochI was in de oogen van Perroquet zeker wel het fergste, wat hij had moeten ver- duren en ,zou hem wel voorgoed g'enoeg doen krijgen van hel reizen om de wereld. Men had nu den zoom van het hoscli be- reikt. pe Kozakkenotficieren- stelden voor, een oogenblik halt le houden. Men deed dit. Nu nog een half uur, en wij zijn waar wij wezen moeten, inerkte de oude Tolclial op. De Udsherends hebben zich genesteld in een oua jachtslot. dat Zjjne Hoogheid de vorst Usbascliew God sclienke hem een tang, geZond en gezegend leven! eens heeft laten bouwen om van daaruit op de berenjacht te gaan, want Zijne Hoogheid was', toen hij nog jong was, een groot ja- ger. In de laatsle tien jaren nu, of mis- schien is het nog langer, weet ik het? komt er niemand meer op Schamclier, beren zijn er nog genoeg, maar de jongetieeren van den tegenwoordigen tijd zijn le gemakkelijk ge worden voor de jachl! Tolclial keek de of- ficiepen spottend aan. Het laatst hen ik. nu vijf jaar geleden, boven geweest. Toen was het slot reeds erg vervallen. Maar lioe weet ge dan, oude, dat de rdsherends daarbovgn vcrblijf houden? vroeg de oudsle der officieren Tolcliat. Duitschland in he, Westen lijkt omnogelijk en dat beteekenl na enkele jaren toch een uitputting van hel geisoleerde Duitschland, die zeer hodenkelijk moet worden. Want, hee men het ook verbloeme moge, de toe- stand ook in Duilschland is critiek. Mil- lioenen slecht gevoede arbeiders, door mili- taire machten uit Polen, Belgie en Noord- Frankrijk geliaald, houden, door lichame- lijke straffen en honger gechvongen, liet eco- nomisclie leven in stand. De geheele Duit sche mannelijke bevolking dient om op deze gedeporteerden loeziclit *te houden, maakt munitie of is soldaat. „Honger waarl rond, ziekte moet op den duur het slecht gevoede Duitsche volk be- dreigen. „De entente kan er nog slechter voor koinen tc staan dan thans. Men weet nooit, waartoe die onvcrgtelijkelijke Duitsche oor- logsmachine (in istaat ;is. Zij is, hoe hoog men de overwinning aan de Marne moge aan- islaan, feilelijk aan alle fronlen ongeslagen en Ls het eenige leger, dat talrijke beslissen- de en groote overwinningen bevochten heeft, geheele vijandelijke legere vemietigd heeft. Ook het Rnssische leger, dat een paar groote overwinningen behaalde en zich tegenover hel Ooistenrljksche leger zulk een sterke macht g^toond heeft. is keer op keer ver- nietigend door de Duitscliers verslagen. Daarom herhalen wij: de entente khn er nog slechter voor koinen te staan. Maar zeker is dat allerminst; nog heeft Engeland zijn macht, vooral aan menschenmateriaal, lang niet ten voile ontwikkeld; het lean zeker nog rn'eef gaan doen. En in elk geval staat vast, dat de entente zeLve niet gelooft, dat zij in ongunsliger positie zal geraken. Zij is over- tuigd den vijand te kunnen verslaan en de vredesvoorwaarl-rn jie kunuen eischen, die zij good en rechtvaardig acht." Thans breekt ecliter een zware en moei- lijke lijd aan, voor de oorlogvoerenden en voor de r. jutralen. Krachtiger dan ooit zai nu gepoogd kvorden, door tie eene len door de andere zijde, een beslisseude overwinning te behalen; krachtiger dan ooit zullen de maatregelen worden, te land en ter zee om een beslissing an de wapenen te bespoe- digen door de blokkattie en de vernietigmg van aanvoeren, om het si'lierpe zwaard van den honger te doen meestrijden aan alle fronten, in alle landen. Yanzelf zu.l.len daar door de neutralen nog meer in liet gedrang komen, en degenen die zich tegen den vrede verklaarden. ook in ons land, zullen de ge- VQlgen daarvan ondervinden, zooal niet per- soionlijk, dan toch in hunne omgeving, Moei- lijk zal het leven worden, moeilijk de voort- zetting-van den geregelden arbeid wellichl, maar dat alles is weinig in vergelijking tot de groote ram pen, die op de slagvelden te land en ter zee te wachten zijn, de nieuwe hecatomben dooden, die hun leven zullen moeten opofferen voor een betere toekomst. En wanneer wij dan Scheidemann s rede- voering lezen en zien lioe dichl de Duit sche \Tedesvoorwaarden wellicht staan bij die der geallieerden als deze tenminsbe strijden voor recht en vrijheid, en niet om Duilschland en Oostenrijk, Bulgarije en Tur- kije te vernietigen darf dringt zich toch de vraag op: waarom geen besprekiligen mogelijk zouden zijn, die aan dezen men- schen-onteerenden inooixl een einde konden maken? Het is mogelijk dat straks, aan liet wes- telijk of oostelijk front een wijziging in den toestand komt, maar voor het oogenblik bepaall zich de strijd daar nog tot episodes, waarin kleine plaatselijke geverhten worden geleverd en successen behaald, zonder eenige De patriarch lachte vergenoegd. Vadertje, die menschen daar willen toch ook leven en wijn drinken. En daarom komen zij af en toe in liet dal bij goede vrienden, en als zij good belalen kunnen, dan met verlof, vadertje! dan geeft men hun ook al wat men kan. Ik zal u voorlaan toch wat nauwkeu riger op de vingers moeten kijken Tolcliat! liet nu Muller zich hooren. Maar nu vprder, wat weet ge van de Udsherends Ja, beer, ik weet, wat ik weet. Ik weet, dat zij een heel fijnen mijnheer daaroo- ven hebben, die met lien rooden wijn drinkt en een boel geld in hun armzallg nest ge- bracht heeft. En ik weet ook, dat zii de vorige week beueden waren bij de Arashals en aan den anderen kant van de rivier hij de Basclitschallas en er is een been en weer geloop geweest en men heeft gefluisterd en beraadslagingen gehouden. De fijne mijnheer echter is een schurk en een bearieiger en voor vadertje den tsaar God zij Zijne Majesteit genadig! in de bergen gevlucht. Dat weet ik zeker. want hij verloont zich nooit beiK'den. Waarom niet, vraag ik, als hij geen reden heeft om zich schuil te hou den? Maar een paar maal zijn vrienden van hem wat men tenminste vrienden noemt, vadertje, uit de stad gekomen en beteekenis voor den algemeenen toestand. Slechts in Roemenie wordt gevochten, tegen de Russische en Itoemeensche legers en met voortdurend, onafgebroken succes voor den Centraien. Van twey. zijden ruk- ken de troepen der Centraien Op, van het oosten over Macin, Jijila en Gheoet, van het westen uit de lijn tusschen de Boezeoe en de Rimnicu, tegen B.ra'ila, de groote han- del-sistad aan de. Donau, waarop de Russen en Roemeniers waren teruggetrokken, uit de Dobroeftsja en uit de vlakte van Groot- Walachije. In de Dobroedsja deden de Russen pogingen, om zich in den N. W. hoek van die provincie, in de bocht van den Donau, ten N. van Yacareni, waar een lioogtestelling bezet was, te blijven hand- liaven, maar oolc daaruit werden de Russen erdreven, de Dobroedsja kon geheel wor den bezet en de Russen, over de rivier teruggedreven, moesten vluchten naarBra'ila en Galatz. Braila, de groote handelsstad aan den Donau, met ruim 60,000 inwoners, bevat groote graansiio s en pakhuizen en belang- rijke opslagplaatsen, voor de goederen die daar worden uitgevoei-d: granen, oiienou- dende planlen. talk, vleescli, wol. Deze stad lis nu in handen der Duitsch-Bulgaarsohe legers gevallen, die oolc Galatz, slechts 17 KM. van Braila verwijderd, bedreigen. De opmarsch in Walachije, naar de Sereth- linie wordt geregeld voortgezet. Het Engelische weekoverzdcht maakl de voor de hand liggende opmerking, dat de balans van het krijgsbedrijf, dat op het Oostelijk gevechtsterrein plaats vindt, niet kan worden opgemaakt, dan na de krijgsver- richlingen in het voorjaar of den voorzomer. Natuurlijk niet schrijft de N. B. Crt. Voor dat een veld tocht is afgeloopcn weet men den afloop niet. Maar dit verandert niets aan het feit, dat de voorbereidende gevecli- ten tot den veldtochl van dit jaar in het Oosten, als hoedanig men het krijgsbedrijf in de slreek van de Seretii kan beschouwen, voorloopdig voor de Russen geen gunsligen loop nemen. Want, al gaat hun terug toch t langzaam, al zijn hun verliezen aan gevange- nen gering, zij zijn toch gedwongen achter- uit te gaan en hebben daarbij nu zoo n ge- wiclitig (punt als Braila Ipioeten opgeven. Het mag nu heel mooi zijn, dat zij met zoo wei nig verliezen die plaats hebben weten te ontruimen. maar-1 zooals we wel eens meer liebhen opgemerkt, die eeuwige terugtochts- tactiek mag het leger redden, zij redt niet dalgene. wa5r het leger toch eigenlijk be- stemd was om voor te vechlen. Door het bezit van Braila zijn nu de cen traien tot de beneden-Sereth doorgedrongen, want de stad ligt vlak bij de moerassige uit- monding van deze rivier in den Donau. Van Grooter gewicht is nog, dat liet bezit van deze belaiigrijke havenstad den centraien het gebruik van den waterweg waarborgt, zoowel voor mililaire als andere iransporten. Dal het bezit (van deze haven voor het isucees van verdere operaties tegen tie Sereth-linie derhalve de grootete beteekenis heeft, lioeft wel geen vender betoog. -In aqnsluiting met de verovering van Braila, waar de centraien naar het scliijnt geliiklijdig van het Oosten en het Zuiden in binnen gedrongan zijn', [imbben zij pok ver- der naar het Noordweslen en ook in het ge- bergte vooruitgang in de richling van de Sereth gemaakt. Door den val van Braila en den verderen vooruilgang, die de centraien in de laatste dagen, in Roemenie hebben gemaakt, is nu wel zeker geworden, dat er in de eerstvol- gencle weken zich een zeer interessante slag aan de Sereth zal ontwikkelen, waai-in hei eind-oogmerk der cenlralen zal zijn den Zui- de 'Udsherends hebben hen van liet station afgehaald. Yi^ierlje, iR vraag u, wat hebben dip fij ne heeren in-de bergen te maken? Op de beren jagen willen zij niet, want anders hadden zij de Udsherends niet op- gezocht; die zijn veel te laf om een beer aan te durven, maar dan waren zij wel bij den ouden Tolcliat gekomen; want die, dat weet niet alleen u, vadertje, dal weet oolc ieder lcind in het dal die gaat niet voor een beer aan den haal. Dus vadertje, wat willen die fijne lieeren in de bergen? Die hebben aaarboven niet veel goeds uit gespookt, en de liemel en alle lieiligen mogen mij straffen, als dat niet met den aanval op den trein samenhangt. En dan, vadertje, toen ik gisternacht op verken- ning uitging, vondik op den weg een paar flaraen. Hij liaalde uit zijn zalcken een paar lap jes laker, te voorschijn. Ilier lag bet eene stulc, tweehonderd sell reden verder lidt andere, enzoo voort Nu, vadertje, lieb ik gelijk of niet? Dat is een teeken, dat een van de gevangenen ons heeft willen geven. De lappen zijn al le van dezelfde slof hier wilt u u liiervan zelf overtuigen? De lappen gingen van hand tot hand. Het waren kleine stukjes, van een tame- delijken Russischen vleugel op te rollen. In verband daarmee zal men ook moeten uitzien naar alle tcekenen, die als een aan- kondiging van verhoogde gevechtswerkzaam- lieid in het noorden kunnen worden opgevat. De strijd in het oosten is toch voortdurend een strijd op de vleugels geweest. Het is zeer de vraag; of de Grieksche re- gepring, die het ultimatum van de entente niet in zijn geheel aangenomen heeft, wel tegenover het eigen volk in staat was, dat te doen. Volgens telegrammen van Reuter heeft zij dan ook den nadruk op die mogelijkheid ge\-estigd. DUITSCHE KRIJGSLIST. Een onzer 1-andgenOoten, zoojuist lerugge- keerd van een overzeesche reis, deelt aan de „Telegr." mede, dat een der schepen van een onzer groote reederijerl, in de golf van Iiiscaje dit telegram ontving: S. O. S. De gezagvoerder zette onmiddellijk koers naar de plaats, in het telegram aangeduid en vonid daareen Duitsche duikboot, die nief in den m ins ten nood verkeerde en waarvan de kapitein zich zeer leleurgesteld toonde, dat een Hollandsch schip zich op zijn Bioodsein (vertoonde en piet een Engelsch. Woordelijk seinde deze officier: „We don't want you to save our souls we want Britishers lo save our souls GUIEKENLAND SPAIITELT TEGEN. Griekenland heeft de laatste nota der ge allieerden, in zooverre als aanvaarding daar- vAh gelijk zou staan met te erkennen, dat Griekenland een aanvral op "San-ail's acl;ter- hoede in den zin had, afgewezen. Koning Constantijn heeft eerst met de gewezen mi nister-presiden ten en Griekenland bezit daar voorraad van geoonfereerd, die een- stemmig afwijzing der nota adviseerden daarna heeft het kabinet-Lambros vefklaaihi dat de Grieksclie regeering geen oorlog verlclaren aan de entente, maar Iijdzaam zich zal onderwerpen aan alien dwang: £i'j ver- b-ouwt echter, dat ide mogendlieden len slolte zullen erkennen, dat de hlokkade een on- verdienoe straf is voor de gebeurtenissen van 1 Dec., vtelke uitsluitend het gevoig waren van een misverstand zooals aan admiraat Fournet ofiicieel is meegedeeld, daar het leger onafhankelijk van de regeering beslo- ten had, weerstanid te bdeden aan elke po- ging tot gewelddadige inbeslagneming van krijgsmateriaal. Betreffende liet gevangenhouden van Ve- nizelisten wordt meegedeeld, dat de Koning bereid is sommigen of alle schuldigen gratie te verleenen, maar dat hij constitutioneel met bij machte is tusschenheide te komen in liet rechtsgeding, voordat het vonnis is gewezen. Van de lijdzaamheid, die de regeering kenmerkt, althans otficieel, is bij het Grieksche volk niet zooveel te merken. De blokkade doel zich geducht gevoelen. De levensmiddelen zijn ontzaglijk duur. wat tengevolge heeft gehad, dat in Piraeus de bakkerswinkels bestormd zijn. De stij- ging der broodprijzen wordt, volge.Ri dc Daily Telegraph, aan de Griekccbe regeering geweten Afgaande op haar eigen verkla- ringen zou er immers nog voor vijf weken meel in het land in voorraad zijn. De Helleensche pers is fel anti-Entenle gezind. Bladen als Chronos en Neon-Asty zinspelen er al op, dat als Griekeniand's tegenvoorStel niet in aanmerking 'zou worden genomen, den Koning niet anders overblijft dan het parlement bijeen te roepen, en op de agenda mobilisatie van alle Helleensche strijdkrachten tegen de reclit en pticht ver- geten z.g.n. besdiermende mogendheden le zetten. Volgens de Daily Telegraph zijn ie reser- lijk dikke istof, en toen Hans ze nauwkeu- rig bekeek, meende hij kleur en stof le herkennen. Hij lierinnerde zich, dat Berger een ja®, van) prectes dezelfde stof ge maakt, in Hongkong had gekochi. Dit deelde hij nu aan de anderen mede en versterkte hen daardoor in hun vennoc- deri, dat zij op hel rechtc spoor waren. Ja vadertje, antwoordde de oude Tol clial, toen men' hem vroeg, wat men nu verder zou doen, mij dunkl, dat wij ons moeten splftsen In twee afdeelingen. 'Als wij alien van dezen kant aanrukken, ont- snappen de Udsherends aan den anderen kant in hel bosch en zijn de vogels gevlo- gen, als wij liet nest berelken. Ik weet con weg over de bergen, men kan dien echter niet 'te paard afleggen; ik ben bereid dien met een kleine sd i a re op te gaan. De an deren moeten dan lezen weg volgen. Allen tegelijk moeten wij hen overvallen en klap! de val dichl hij had zijn mills van het hooffcl genomen en maakte daar mee de be we sing van een vogelvanger, die zijn net toetrekt, de val dichl. dat geen en- kcl beestje onlsnapt. Geen enkel heestje, dan kunnen de Udlsherend/s zeker zijn, dal zij geen van alien aan ie galg ontsnappen. Daarvoor zorgl wel vadertje de Tsaar. God belioede Zijne Majesteit! (Wordt vervolgd.) BBWMB-i JJ'JK-fS

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 1