GEMEHGDE BERiCHTEN. Mag men bsncliten vail liet Zwitsersche tetqgraafschap gelooven, dan staat het m Griekenland zoo, dat eisclien der entente ui'dt veel meer zullen helpen. Hit toch ver batim t via Sofia, dat op 12 Dec. te Piraeus "lievige gev^chlen hebben plaats gehad, waar ia. de trofepen der entente onder zware ver- lihzen versfagenf zouden zijn. Zij zouden 2(00 man aan dooden en gevvonden hebben veadoren. Hebtelfde ageritsthap bevvecrl.dat ook in Epirus schennutselingen plaats- vinden tnsschen Grieksche troepen en Ita- iianen en dat eveneens in den rug van bet legcr van generaal Sarrail wordt gevochten. DE EERSTE AFVAIXIGE? De B aster Anzeiger deelt onder voorbehoud mode, dat Japan voornemens zou zijn zich van de enteftte af te seheiden. De re-Jen daarvoor zou zijn, dat de entente gevveigerd brief L eischen Vail Japan in te willigen. LIT FRANKRIJK VIA DUITjRCHIAND. De KoMsehe Zeitung verneemt, naar Wolff setnt, van haar betrouvvbaren zegsman in Frankrijk. welke stemmingen beerschen in edn. kring van Fransche afgevaardigden uit de provincie over den eigenaardigen toe- si an >1 van d# regeering. Hoe Briand den mg-eilijkheden^te boven is gekomen, ver- kSarde het oud-ste lid van den kring in enkele woorden overeenkomsfig de inzichten van do meeste Franschen. Daarbij heette luct dan Briand sehijnt zijn vrienden onder deroos ta hebben g'ezegd, dat ,hel met Roemenie voor li-ct einde van liet jaar gedaan zou zijn. Men lean iii-et nteer hopen, dat Sarrail kan do-oi- breken of de middelrijken van het Zuid- ocjsten afsnijden. Roques was in Athene maatregelen te treffen voor het geval Roemenie de nederlaag zou lij-den. De vol- kamen terugneming van de landingsmacht zcTu een derg'elijke stoffelijke en zedelijke ntJflerlaag 'beduiden, dat Frankrijk de moed zcfu onlbreken, zijn vergeefsche stormloopen uitenteeure voort te z-etten. De lichting 1918 zsd inderdaad uitsluitend worden opgeroe- petti, om den Engelsclien te toon-en, dat men vkn goede wille is. Aapgaande Duitsch- laud's zoogenaamde uitputting mag men zich gden luchtkasteelen bouwen, want in tegen- rafclling met Frankrijk worden de Duitsche lieutiiicjerf telkens beter. Als iemand tenge- volge van uitputting ten gronde gaat. is net ifuitschland dus niet. Engeland maakt mis- bruik van den toestand op de markt en zacl dit des te meer doen, wanneer het zijn Kpndgenooten verzwakt ziet. Rustand scliijnt hij de lichting 1918 eerst in het voor jaar ulin he I front brengt, te hopen, dat de een af an'dere gebeurtenis dit onnoodig zal ma te. Men kan zeggen, dat negen tienden van .lie Framschen op lets overeenkomstigs liQpen. EEN VERSTANDIGE OPVATTING. In een telegram uit Londen aan de //N. Rott. Crt." wordt de meening weergegeven van de /Manchester Guardian". Dit blad verneemt uit Londen „Ik vind dat de verantwoordelijke men- schen vandaag over de vredesuota veel minder sceptisch gestemd zijn dan gisteren. Op het eerste gezicht waren er twee uiterste opvattingen de eene was dat Duitschland een onbeperkte verlenging van den oorlog verwachtte en dat het zichzeif tegenover zijn eigen volk wenschte te rechtvaardigen de tweede was dat Duitschland op het punt was ineen te zakken en zoo goed mogelijk voorwaarden wenschte te bedingen, voor het tot de definitieve ineenstorting komt. Ik ontwaar dat midden daartusschen in onder verantwoordelijke en welingelichte men3chen de opvatting heerscht, dat Duitsch land werkelijk vrede wenscht en werkelijk wil vermijden door te maken, wat het zou moeten doormakeD, als de-oorlog voortduurt. Volgens de beste inlichtingen, is Duitsch land economisch zeer in het nauw gebracht. ofschoon het den driik te boven kan bomen als het daartoe gedwongen wordt. Het oogenblik is voor Duitschland nu na het succes in Roemenie gunstig om over de vrede to spreken." In een hootdartikel over Bonnar Law's rede in het Lagerhuis zegt het b ad; //Twee dingen sehijnen eruit te biijken. In de eerste plaats dat de regeering niet zal weigeren om voorstellen naar de waarde aie sij hebben, in overweging te nemen, en in de tweede plaats dat zij niet zal toelaten, dat over het algemeeue karakter van de voorwaarden, waarop zij alleen in vrede wi! toestemmen, ook maar een oogenblik twijfel zal blijven bestaan. Het' blad keurt dit standpunt goed en zegt dat het onverantwoordelijkste gedeelte van de pers, met inbegrip van eenige bladen wier tradities iets beter badden doen verwachten, de voorstellen bij voorbaat hebben gehoond, voor zjj nog medegedeeld waren. Zoodoende heeft men ten aanzien van belangrijke aang^hgenheden en tnen- ■jchenlevens lichtvaardig gehandeld." EEN AMERIKAANSCHE OPVATTING. Uit Washington wordt aan de //Koln. Ztg." gemeld, dat daar de opvatting veld wint. dat Wilfon zijn wenschen voor het herstei van den vrede in een belangrijk stuk zal Deerleggeh. De open oare meening in de V. St. is bijna eenstemojig voor een zoodanigebemiddeling; doch de moeilijke toestand eischt, dat over de pogingen tot bemiddcling niets uitlekt. Men houdt het er voor, dat indien kolonel House weer naar Eurofa gaat, de tijd zal ejjn verstreben om nog met nut in die richting werkzaam te zijn. House heeft daarover een langdurige conferentie gehad met Wilson. Door de diplomaten van de entente alhier wordt een stipt stilzwijgen in acht geuomen. Er worden door hen geen stappen gedaan om te be'etten dat Wilson een bemiddelingspoging zou kunnen doen. Echter zou zoo'n b middelingsvoorstel de plannen der gealiieerden ernstig kunnen storen. Men verwacht, dat het congres op de een of audere manier zijn meening zal uiten, maar men vreest, dat dit niet veel zal ge- ven, op grond van den tegenstand der Re- publikeinen, wegens de groote belangen, die de Ver. Staten hebben bij de oorlogs- leverancies. Morgen komt de Repnblikeinsche party bgeen. Dan zal het woord worden gevoerd door oud-president Taft en senator Stone. Een vredes-bijeenkomst te St. Louis heeft aan president Wilson verzocht, een presi- dentioele boodschap uit te vaardigen, waarbg een- conferentie van gouverneurs in St. Louis wordt bijeengeroepen. Daardoof zou hij president Wilson gelegeuheid hebben om daar zijn houding in groote trekke i uiteen te zetten. GRIEKENLAND LEGT HET MOOED IN SC1IOOT. Omlrent het ultimatum, door de Entente aan de reg-eerhig van Ivoning Constantijn gesteld, wordt slechts bericht, d-at er in ge- vraagd werd de verplaatsing van troepen en materiaal, waardoor generaal Sarrail's leger in den rug werd bedrcigd. Het ulti matum liep Zaterdagmiddag te drie uur af. Feu Reuterbericbt van bedeii meldt, datde Grieksche regeering het in zijn geheel aan- vaardde. Er was reeds enkele dagen trouwens een zekere ontspanning te bemerken, vooral na- dat de Grieksche zaakgelastigde Metaxas te Parijs liet leedwezen van de Grieksche re geering over wat te Athene gebeurd is, aan het Fransche gouvernement had overge- bracht en naual de Fransche generaal Bos- quies de neuvels rond Athene had af6e- zoeht naar mogelijk daar verdekt opgestel- de Grieksche kamnnen, die de entente- vloot zouden hebben kunnen beschieten, en niets had gevonden. Volgens d-e Itaiiaansche Secolo was het stoomvaartverkeer in de haven van Piraeus liervat en mochten, ondanks de blokkade; "6 scliepen de haven verlaten. Vol-genis Duitsche bladen hebben op het eiland Syra de bemanningen van entente- schepen de daar gevestigde consuls van Duitschland, Oostenrijk en Turkije gevangen- genomcn. De Fransche en Engelsche ma- trozeh zijn daarbij zoo ruw opgetred-en, dat de 70-jarige Duitsche consul Dallegio 24 uur na zijn arrestatie stierf. Op heteiland Chios wend de Duitsche consul Ornstein, een man van 73 jaar, weggevoerd. OORLOGSCI1EPEN EN TORPEDO'S. Men weef dat oorlogsschepen onder water niet of slechts zwak gepantserd zijn. Tegen artillerie-vuur beschennt het water hen bu rners beter aan een pantser, altlians tegen de normale projectielen, die hi het water snel bun richting wijzigen en linn vaart verliezen. Sedert nu de projectielen voor het beschieten van do-elen onder water1 be staan, aie, in het water gekomen, vrijwel loodrerht zinken en op vooraf bepaalde diepte ontploffen, waardoor zij, nabij den scheepsw'and tot ontploffing komende, Loch nog kan-s hebben, dien te beschadigen, sedert dien was het te verwachten, dat ook de vliegdienst. lets dergelijks zou toepassen, om het bestookte schip in zijn onder water gelegen oeelen aan te tasten. De madevo-e- ring van toi'pedo's en mijnen van klein ka- lilier, die uit bet vliegtuig afgeschoten, resp. gel eg. I werd-en, was een natuurlijkc stap in die richting. Thanis wordt uit Duitsdi- tan-d bericht over een vliegerbom, die men voor de boeg van een varend -scliip laat vallen, waarbij ze een eind zinkt, daarna zich omkeert, en, indien de plaats. van wer- pen goed gekozen is in verband met de snel- heid van het schip, dit, omhoogstijgende, ongeveer midscheeps treft. De bom ziet ler niet veel anders uit dan de gewone vlieger- bommen en heeft het bekende „druppel'' model, dus dik en bolvoi-mig van onder en naar boven spits. Ook is het spitse einde met schroefvormige vleugels vo-orzien, zoodat de bom gaat draaien en Ioodrecht daalt. In 'twater rem! deze conistructie de vaart sterk, zoodat zelfs in vrij ondiep water de bom niet op den bodem terecht komt, maar op ettelijke meters diepte liaar vaart lcwijt is. Het zwaartepunt van de bom is, in tegen- stelling met de normale, in het aclitereinde gelegen, doordat bet vooreinde hoi is uitge- voei'd en door de ontstekingsinrichtiiig en exploisieve lading slechts gedeeltelijk gevuld. Zoodoende keert de bom, nadat zij haar vaart kwijt i-s zich in het water om, en stijgt, door haar drijfvermogen, al draaiende door tie schroefvleugels. langzaam op. De ont- s tekingsin rich ting is zoo, idat ze slechts werkt in dezen -stand van -de bbm. Het schip heeft in dien tusscbentijd juisl gelegenheid gehad bo\ren de,' in een drijvend-e mijn veranderd-e, bom t-e komen en wordt daandoor op de ge- vaarlijkste plaats getroffen. Een anaere nieuwighekl is, torpedo's, mijnen en bommen magnetisch te maken, waardoor ze vanzelf hug, richting zooveel mogelijk naar die van het doel zullen wijzi gen. wanneer dat bijv. met staal gepantserd is, of wanneer bet een ijzeren brug betreft. Zo.o'n magneet is dan meestal een electro- m.agneet, omdat die sterker is, en de vaart van het projectiel rnoel gering zijn, om de magneetkracht niet bij de andere faetoren, die de richting1 bepalen, in 'tniet te doen ver/ink en De stroom voor den electromag- ne-et wordt opgewekt door een accumulator of een meclianisme, zoo als een torpedo er zoo veel bevat. "Voor fen vliegerbom kan cen luchtschroef aangebracht worden. Deze, al of niet -door -een parachuut geholpen, vertraagt dan levens de vaart zooveel als no-odig is, om den magneet gelegenheid te geven als 'tware zijn doel uit te kiezen. EEN WONDER. Aan een oorlogsoorrespondentje van Phi- hpp Gibb-s in de „Daily Telegraph" ontleent de N. R. Crtl liet. volg-ende; „En nu wil ik u nog iets vertellen, dat niets te maken heeft' met Britsche sotaa- ten of met moed, maar dat w-el veel te maken heeft met dezen oorlog, -die een gro-oten, breeden zoom van vernieling ge- maakt heeft door Frankrijk en Belgie, door een land, waar vele menschen linn woningen en bun verblijf hadden. Enkele dagen gele- den kwamen een Fransche burger en zijn vtouw, vergezel-d van twee of drie Fransche officieren, in Fricourt, dat Wij op 2 Juli hadden genomen. Fricourt ligt aan de grens van bet Somme-slagv-eld en fcen heel eind achter de huidige gevechlslinie Van het dorp zijn enkel maar een paar puinhoop-en ovei", idle gelegen zijn tu-sschen'vemieldeloop- graven, oude mijntrechters, granaatkuilen en de afbraak. Maar de Fransche burger wees op een pick gronds in al dien rommel en zeide: Daar heeft mijn huis gestaanik ben er zeker van. Het gezelschap begon in de aarde te wroeten, en groef op ver- schillende plekken een halven meter diep. Op-eens werd een kreet van v-erras-sing ge- sla'akt. „Goddank. Hier is liet. Ik h-eb het gevonden!" ri-ep de Franschman, en alien liieven de handen omhoog, als ware den wonder gescliied. En dat 'scheeldc ook niet veel. De Fransch man en zijn vrouw hadden -de 35.000 frs. teruggevond-en, die zij in een ueel leven hadden bijeen-gespaai-d. De seliat zat 15 c.M. onder den bodem, oinwoeld door mijnen, doorploegd door explo-siestoff-en, omgespit door Duitsche soldaten en geteisteixi. do-or all-e obrlogsgeweld. En toch had hier in Fricourt - dat niet meer b-estaal de Franschman den bodem van zijn haardstedie onaange'asl gevonden, en daaronder, onaam getast, het geldkistje, dat hij erin had begra- ven. H-e-f nieuws vcrspreiJrie zich. En reeds is te Fricourt een tweede gro-epje Franschen aangekomen, dat in hot puin van de vroeg-ere woningen aan het wroeten is gegaan. Mis- schien zoo zeggen zij - zullen wij nog iets vind-en". Het is een vreeselijk gezicht, h-en te zien zoeken naar het gruis van bun huizen, in de onzekerheid of zij wel de jui-ste plek hebben teruggevonden, waar het VToeger lieeft gestaan." TER NKLZKN, 18 Dec. 1916. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 756 2 Haparanda. Laagste barometerstand bov>-n 74o.O Oost- Duitschlaud. Verwaebting tot den avond van 19 Dec zwakke tot matige verand<-rlgke wind, neve lig tot zwaar bewolkt. waarsehgulgk eenige neerslag, zelfde temperatuur. Mist. Voor onze communicatie over water - en dat is de laatste jaren de eenige die Zeeuwsch-Vlaanderen bezit blijft in de winterniaan-den op zekere dagen de mist- een groot bel-etsel. Dat werd gisteren weer ter <iee.g on-dervonden. W-el vertrok van hier een boot naar Vlissingen, -doch vandaar voer geen enkele af De passagi-ers die voor nemens waren met die gelegenbeia naar hier over te steken, hebben liunne reis moeten nits tell en tot heaenmorgen. Beter ging het met den dienst o*p Hans- weert. Twee boot-en zijn van hier afgevaren en ook weei teruggekeerd. list zinken van het s.s. „llelena". Dondendag werd te Amsterdam Voor den B.aad van Scheepvaarl behandel-d het door een mijn-ontploffing zinken van liet s.s. Helena" van den iieer A. C. Len-sen te Ter Neuzen, nabij liet Crofstand-vuurseliip op 21 Nov.. l it de verklaringen van kapitein R. Visser, te Ter Neuzen, bleek dat hij dadelijk na het vertrek uit Rotterdam g-een voile stoom kon hou-den wegens genv*ngde ko-len. Hij dreef door den storm naar de Engelsche kust en voer den volgelnden lag Zuidelijk Nabij het Crofsland-vuursc hip ontploft-eeen mijn onder het acliter.schip, en kort daarna weer een. Men deelde hern later mee dat hij in een mijnenveld was geraakt. De Engelsche pa- Lrouillevaartuigen hadden hem g-een seinen gegeven en een loods had hij daar niet kun nen krijgen. Waterleuiing in Zeeuwsch-Vlaanderen. Onlangs vers-cheen een i>ericht in verschil- lende couranten, dat alhier eene bijeenkoinst zou worden gehouden van Inirgemeesters in Zeeuwsch-Vlaanderen, om plannen te bespre- ken v0or -liet tot stand brengen van eene waldrieiding in Zeeuwsch-Vlaanderen. Blij kens een ons toeg-ezonden communique heeft die vergadering alhier j.l. Donderdag plaats gehad, on-dier lei-ding van Mr. P. Dieleman te Mid-delburg, en werd een voorloopig co mite benoemd, waarin ver-schillenJe bur gem-eesters van gemeenten in Oostelijk en westelijk Zeeuwsch-Maanderen zitting hebben. In verband met de toezending van dit communique willen wij -er op wijz-en, dat liet voor -de bladen dezer streek minder aan genaam is, dal van die D.onderdag gelion-den vergadering een bericht wordt toegezonden op een tijd-stip dat de alhier verschijnena-e bladen, op een enkele uitaondering na, daar van de vorig-e week geen melding mee kond-en maken, t-erwijl bladen buiten onze isbeek -dit bericht reeds Yrijdagavond konden opnemen. Ons lijkt dat niet de juiste we am de ingezeten-en dor 'street;.' -die bij de zaak het eerst betrokken zijn, in te lichten Verbintiiniiswc.g. Omlrent dc bijdrage aan -de provincie Zee- land voor den aanleg van een v-erbindings weg tujssch-en Oost- en West-Zeeuwseh Vlaanderen, bij het Afdeelings-onderzoek der Waterslaatsbegrooting door de Tweede Iva meir ler sjirake gebrach I. 1-ezen we in de Memori-e van Antwaord: Voor aanleg van Rijkswege van den hier bedoelden verliindingsweg bestaat, naar den Minister meent, -geen voldo-ende aanleiding aang-ezien de algemeene erkeersbelangen daarbij in slechts geringe mate zijn betrok ken en de wegaanleg "bijna uitsluitend moot diexien tot bevordering van het pLaatselijt verkeer tuss-chen de beide deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen. De om-standigheid, dal zonder eene ver binding als hier bedoeld de bewonftrs niet van bet eene deel van Zeeuwsch-Vlaanderen naar het andere kunnen gaan zonder ons land te verlaten, gaf echter aanleiding het te verkenen subsidie te bepalen op de helft der lcosten, d.i. een wel hooger beorag dan anders voor den aanleg van een weg, waar bij geen algemeene verkeersbelangen zijn be trokken wordt toegekend. Dat de betrokken streek, die juist in Hit geval bij het tot stand komen van den weg een zoo gr-oot belang heeft, geheel van liet toekennen eener bijdrage zou moeten wor den vrijgesteld, kan niet worden toege ig-even, doch -de voorwaarde, dat de omnid dellijk b el.a nglieb ben den zullen moeten bij dragen is het werd reeds in de toelichting tot de post opgemerkt niet door den Mi ni-st-er, maar door de provincie geslekl. AVanneer tot gedeeltelijke indijking van den Brakman zal worden overgegaan en dus een gedeelte van den weg binnen den in te dijken nieuwen polder zal liggen, zal dit gedeelte van Rijkswege worden aange- legd. In de om-standiglieid, dat de ind.ijking van den Brakman wellicht financieel voor- deel voor liet Rijk zal afwerpen, kan echter geen aanleiding worden gevonden, ook het buiten den nieuwen polder liggend gedeelte van den weg van Rijkswege te doen aan- leggen. I{ ejjeeringszeep. In verband met moeilijkheden in zake de verkrijging iran de benoodigdfe grond-stoffen zal de distributie van regeeringsz-eep, die volgens het aanvankelijke voornemen, op 11 dezer "zou beginn-en,, eerst op 2 Januari een aanyang kumien nemen. Broedranlsoen. Belr-effen-de Voo-rbcreidende maatregelen in verband mel het verkrijgbaaf stell-en ook van wittebrood op broodkaarten, verneemt bet Ildhl. het, volgende: Er zullen verstrekt worden wittebrood- en bruinbroodkaarten, geldig voor den hou- der en zijn g'ezin. Bovendi-en zullen echter te bekomen zijn: aanvullingsbroo-dkaarten, strekkende tot aanvulling in de behoefte aan brood, uitsluitend van degenen voor wie, naar liet oordeel van liet gemeenlcbc- -sluur, de te verstrekken hoeveelheid brood, lietzij witte- lietzij bruinbrood, niet voldoen- de zou zijn in verband met den aard hunmer werkzaam heden en de normale wijze van voeding. Op dergelijke aanvullingsbrood- kaarten zal echter uitsluitend bruin brood verkrijgbaar zijn. Dan worden beschikbaar gesteld: dag- brooclkaarlen, strekkende ter voorziening in de behoefte aan wittebrood, roggebrood en beschuit, uitsluitend voor een tijd-elijk liier te land-e in een hotel of soortgelijke in- richling vertoevenden vreemdelin-g. De wittebrood-, bruin brood- en aanvul- lings-broodkaarten zijn geldig voor de daar op aangegeven week; de dagbroodkaarten alleen voor den op de kaart aangegeven dag. Aiken de aanvullingsbroodkaarten worden op naam van den verbruiker gesteld. Met het afstreepsysteem, zooals thans bij de bruinbroo-dkaarten wordt Loegepast, maar dat in de praktijk tal van bezwaren heeft opgelevercf, zal vo-or goed gebroken worden. Beide kaartsoorten (witte- en bruinbrood), worden vo-orzien van een aantal. af-sch-eiir- bai-e bo ns, ieder verm-elden-de d-e1 hoeveel- h-eid brood welke daarvoor kan worden g-e- kochl en verkocht; de bon-s worden gemerkt met een \V. of een B. naar gelang zij be- hoor-en tot een wittebrood- of bruinbro-od- kaart. De uitreiking van de broodkaarten zal ge schieden van gemeentewege, in iedere ge- m-eente op de wijze door bet gemeentebe- stuur te bepalen, met dien verstande, dat aan i-ederen ijigezetene, kind-eren bened.en den .leeftijd van een jaar niet medegereken-d (vpor de bruinbrqpdkaarten was tot nu toe de leeftijdsgrens 2 jaar), 4 broodkaarten tege- lijkertijid worden uitgereikt) lietzij all© witte-, lietzij alle bruinbroodkaarten naar zijn keuze en geldig gedur-enidje 4 opeenvolgende wekeil. Ieder zal in die -gelegenheid wordenjiesteld tijdig vo-or een volgend tijidvak van 4 w-eken wijziging te brengen in zijn keuze van brood soort. Aanvullingsbroodkaarten zullen uihiuitend worden afgegeven op verzoek van den be laiigiiebbende. Aan ho inters van inrichtingen, waarnacht verblijf aan dijdelijk hier te Lande vertoev-en. de vreemdeliugen wordt verstrekt, zal een bepaald aantal dagbroodkaarten worden uit gereikt. Ten be wijze, dat men voomemenis is scher- per controle te oefenen, diene, dat houders van de zoo-even genoemde inrichtingen w-eke- lijks nauwkeurige verantwooiding moeten doen, onder -overlegging van extract-en uit bet nachtiegister. D-e uilgifle van wittebroodkaarten zarniet .worden beperkt tot iedere geme.ente afzon derlijk; wel zal idit hel geval zijn met de bruinbroodkaarten. Ten opzichte van laatslgenoemde kanech ter ten aanzien van naburige gemeenten hetz-elfde -stelsel gevolg-d worden als thans liet geval i-s, doeli onder bepaling, dat iedere gemeente aaiisprakelijk blijft voor bet een- ti-ende der ko-sten over -de aan hare inge zetenen door bakkers uit een naburige ge meente geleverde bruinbrood. Op lo-sse bons zal geen brood mogen wor den afgeleverd. Ter voarziening in de beiioodigd-e' hoeveel heden tarwebloem, wordt van rijkswege op- gericht een Mfeef-distributie-kantooro. m. ge- vorm-d door twee vertegenwo-ordigers van door den Minister aan te wijzen vereenigin- gen van b-elaiigliebbenden bij de meel-distri butie. Aan de bakkers word-en van gemeentewege bladen verstrekt, waarop zij wekelijks de bij hen ingekomen b-ons moeten plakken Deze volgeplakte bladen worden op ecu -door hel gemeentebestuur aan te wijzen plaats in- geleverd. - Blijkt bet aantal bons te klop- p-en met de afgegeven hoeveelheid bloem dan wordt do-or -de gemeente. een bestel lcaart op het Meel-distributie-kantoor afge geven De bakk-er vermeldt op de kaart, den naam van den handelaar of agent, do-o-r wiens tussclienkomsl hij het meet wil be trekkeri. Voor de distributie komt allereerst Ameri kaansche tarwebloem in aanmerking; ont- brekende lioeveelheden worden door inland sche fabrikaat aangevuld. Het slaat nog niet vast, of de gehecle aflevering door de in land-sche fabrieken ook door tussclienkomsl van het Meel-distributie-kantoor zal geschie- den. Banketbakkers zullen op bun verxoei alleen Amerikaansehe bloem kunnen beko men. Roggebloem z-al op dezelf-de wijze wor den gedisiribueerd. Dit is in hooldlrekken de regeling zooals zij i-s voorgesteld en. kleine veranderingen voorbehouden, binnen korten tijd in wer king zal treden. De mailhool Koningin-Regentes. De mailboot Koningin Regentes, die door de Duitschers voor eenige weken naar Zee- brugge werd opgebraeht, is gisteravond te Vlissingen teruggekeerd. Na een aantal dagen opgehouden te zijn te Zeebrugge en O-stende werd het -stoomschip nu gisteren na de vrijlaling opgehouden -door den riiist en was men nog" genoodzaakt, op de No-ordzee te ankeren. SLUISKIL. Tot hoofd der school aan de Nieuwe Sluis, gemeente Breskens is (benoemd de beer J. Bisseeuw hoofd -der school te Sluiskil. Naar we vernemen zal de beer Bisseeuw voor deze benoeming bedanken. Biljarten. Aan den gisteren gehouden prijskamp op liet biljarl bij A. J. de Krijger te Sluiskil namen 52 spel-ea-s deel. De prijzen werden |ewomien als volgL le prijs C. Scheele en P. Fermont; 2e prijs P. Verschraegen en A. de Smet; 3e prijs C. Bockstal en C. Sabbe; 4e prijs L. van Braecken en It. Klaassen. D-e extra-prij-s w-erd g-ewonhen door C. de Bidder en IISnoeck. AXEL. Met in.gang" van 1 Jan. 1917 is benoemd tot on lerwijzer in aardrijkskunde aan de voorbereidende klass-e der Rijksiiormaalles- sen alhier de beer A. J. Hoi, onderwijzer wijaer aan de o. I. school aldaar. KOEWACHT. Vrij-dag had hier aan de grens een voorval plaats, dal heel wat ontroering verwekle. In de vorig-e maand gelukte het aan zekeren A. v.' VI. van Stekene, zooals wij alsdan meldd-en, om bij liet overladen van bieten met achlerlatin-g van paar-d en voertuig over de grens te komen. D-e Duitschers waren daarover zeer verontwaardigd en toen zij Vrij-dag dien jongeling met een kar wortelen voor de deur van het kloo-ster der Ferw. Zustei"s zagen staan, sprongen op eens de officiei" en 1 soldaten op Hollandsch grond: gebied, grepen V. en wilden hem met ge- weld naar den draa-d slepen. Gelukkig voor den B-elg waren daar een paar ingezetenen, alsmede de commandant cter mapechaussee -en de dienstgeteider der rijksambtenaren. Dez-e wisten te bewerken, dat de Duitschers onverrichter zake naar Belgisch grondg-ebied mo-esten terugkeeren. Van V. kwam met den schrik en wat ge- scheurde kleederen vrij. Nog steeds weten de smokkelaars al- lerl-ei artikelen te yerkrijgen om die's avonds en '-snachts over de grens te yoeren. Kaas en koffieboonen sehijnen tegenwoordig de meest gelief-de waren le zijn; ofschoon zeep, kaarsen en vet ook artikelen zijn, aie in den smaak der Duitsche soldaten vallen, die het -daarom de smokkelaars zo-o gemak- kelijk mogelijk maken. Zaterdagmorgen ont- moett-en de amolenaar-soldaten weer een ben-de smokkelaars, die hoofdzakelijk zak ken mel koffieboonen vervoerden. De sob daten losten eenige schoten, waarop de lui liunne vracht lieten vallen en de vlucht namen. Een hunner werd in de hand ge troffen. D-e goederen worden m besiag ge nomen en naar het gemeentehuis vervoerd. Binnenkort zal de geheele massa naar Mid- delburg verzonden worden, waar ze tpi voor- d-eele van het Rijk zal worden verkocht. Brand in het Haagsche rijkstelegraafkantoor. Zaterdagmorgen is brand uitgebroken in het rijkstelegraafkantoor aan de Prinsen- straat te 's Goevenhage. Blijkens de berich- ten is de brand ontstaan, doordat een mon- teur, die een draad moest lasschen en daar voor een benzinelamp gebruikte, even de trapladder afdaalde, in welken tijd zijn lamp onbeheerd boven bleef staan. Het plafond, dat, vbor geluiddemping, met jute is be- kleed, vatte toen vlam en in een oogwenk stond de geheele oude telefoonzaal, gelegen op de derde verdieping, in lichte laaie. Men beproefde nog met minimax-toestellen het vuur te stuiten, doch dit bleek vergeefsch werk, er bleef niets anders over dan de brandweer te waarschuwen, die e'r met voile kracht op inging. Het gelukte dan ook op en uur tijds, den brand weer te blusschen. Er was echter van de 40 bij 8 meters groote seinzaal niets overgebleven. Behalve de batterljenkamer bleef ook de kamer voor de Hughes-toestellen gespaard. Kort na den brand werd van deskundige zijde medege deeld, dat, voor wat de telefoon-installatie betreft, het wel drie maanden zou duren, eer alles weer in orde was, wegens de tijds- omstandigheden is er weinig reserve-mate- riaal. De telefoontoestellen zijn geheel ver- niefd. Er zullen met de grootste moeite en in elk geval eerst na verloop van geruimen tijd, nieuwe uit het buitenland kunnen wor den betrokken. 'Dank zij enorme krachtsinspanning van het personeel, is het reeds Zaterdag gelukt enkele telegraaf- en telefoonverbindingen met Amsterdam en Rotterdam in orde te krijgen. De Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie deelt ons in verband met den brand in het post- en telegraafkantoor te 's Gravenhage het volgende mede: a. Telegraphische gemeen- s c h a p. Sedert gisteren, Zondag, is deze gemeenschap geheel hersteld ever alle dra- den, zoodat men zijne telegrammen normaal kan aanbieden en men op geregelde door- zending kan rekenen. Ook de geregelde ontvangst en bestelling van de telegrammen is verzekerd. b. Telefonische gemeenschap. Dank zij de welwillende medewerking van de gemeente's Gravenhage is de technische dienst erin geslaagd, in de gemeentegebou- wen in de Hofstraat met reservemateriaal van het Rijk een nieuw interlokaal telefoon- bureel in te richten. Dit bureel was in staat, den dienst van Zondagochtend 8 uur af te hervatten over een 13tal verbindingen, welke geleidelijk door meerdere zullen wor den gevolgd. c. De Telegram - telefoon- dienst (aanbieding en ontvangen van te legrammen per telefoon) is mede hersteld. Sneller dan aanvankelijk werd ver wacht, is het telegraaf- en telefoonverkeer van Den Haag met liet land hersteld. Dat daar heel wat arbeid voor noodig is ge- weest, spreekt vanzelf. Den geheelen nacht

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 2