laaiste Bencfoteru Loop der bevoiking van Ter Neuzen. PBEDIKBEURTEN. <een snelheid van 200 K.M. per uur! De be t-Runnier en de waarnemer spreken met el- kaar door spreekbuizen. Teekenen kunnetn zij .elkaar nipt geven, omdot de luehtdruk .•bhier de schroef zoo geweldig is en dat it tie in slant zou ^jjn een opgesloken hand te ontwrichten'. De eatacomben aan de Somme. Bij den strijd om Combles is, zoo schrijft Scheuermann in de „Norddeutsche All- gemeine Zeitung",. voor het eerst melding gemaakt in dezen oorlog van merkwaar- dtge eatacomben, onderaardsche gangen en vertrekken, die diep onder de straten en huizen van het vlek doorliepen. Boven kon de vijand alles gerust in splinters scnie- ten, in de oude onderaardsche gangen, waar de verbandplaats was, lagen de ge- wonden ten minste veilig. De vele meters dikke dekking van met plantenwortels al.s door een net samengehouden bodem kon- den zelfs de* zwaarste granaten nooit doorboren, De eatacomben van Combles - de Saksische troepen noemden ze Kum- ben hebben ons dus goede diensten be- wezen, zoo lang de plaats onder roffel- vuur lag. Door een toeval werden ze ont- dekt. Het doe! ervan en de uitbreiding heeft men niet kunnen bepalen, want het tijdstip was niet erg geschikt voor weten- schappelijke onderzoekingen. Zij Hepen naar een richting in een eindelooze gang uit, die men twee honderd meter ver kon volgen. Dan werd de lucht zoo slecht, dat men slechts met een gasmasker verder kon. Een plaatselijke legende beweert, dat deze raadselachtige onderaardsche ver trekken van eeri slot uit de middeleeuwen at'komstig zijn, dat op geheimzinnige wijze met een naburig kasteel verbonden was. Langzamerhand is gebleken, dat deze eatacomben geen bijzonderheid van Com bles' zijn, maar dat men ze aan de Somme ook op vele andere plaatsen vindt, zooals te Bapaume. Er zijn lieden, die beweren dat er in de geheele streek geen oud dorp is, dat niet een huis diep onder de straten en zijn geheime gangen heeft. Vindt men ze )i\ uitzondering niet, dan moet de holen- geestelijke J. op bezoek komen, een ge- eerde en bewegelijke divisie-zielenherder, tie de eatacomben aan het Somme-front to't een onderwerp van grondige onder zoekingen heeft gemaakt. Hij behoeft maar te komen, dan'ontdekt hij ze zeker. Vaak hetpt ook het toeval. Kort geleden was ik in een dorp, waar de vijand dage- lijks feenige zware granaten inwerpt, waar- tegen noch de huizen, noch de kelders dekking bieden. Men begon dus onder aardsche kwartieren aan te leggen. Nau- welijks was de genie op een plek goed en wel in den grond gekomen, toen zich voor hun spade wijde geweifde gangen en hooge hallen openden. Zij hadden eata comben gevonden, waarvan de toegang dicht gevallen was, en waarvan men het bestaan had vergeten. Men kon zich zon- der verdere moeite te doen, inrichten in de vertrekken, die menschelijke vlijt, honder- den of duizenden jaren geleden geschapen hadden. in vele andere plaatsen weet men van het bestaan der eatacomben. Men kon el menigmaal niet inkomen en zij hebben het onderwerp gevormd van geleerde onder zoekingen, maar zij zijn een prikkel geweest voor de verbeeldingskracht van de inwo- ners. Ni eens zijn zij het onderaardsche slot van een roover geweest, die hier zijn geyangenen opsloot, en zijn schatten ver- borg; dan weer waren ze toevluchtsoorden voor alle tnogelijke vervolgden van de oude Gaii'ers tot de Hugenoten en den adel on der de revolutie toe. De bevoiking heeft een eigen woord voor deze eatacomben, wat eeds bewijst, dat zij in de buurt alge- (acen verspreid en bekend zijn. Men noifemt ze in Picardie ,,!es muches." ik heb eenige van deze muches gezien. En voorat die onder het dorp B in de buurt van Bapaume, liggende, nader kun nen bezichtlgen. Ziet men het plan ervan, dan ootdekt men, dat onder het tegenwoor- dfge dorp een tweede bijna nog grooter dorp, diep onder de aarde verborgen ligt. Hi- onderste heeft evenals het bovenste een hoofdstraat, .waaraan zich links' en rechts 2hstraten en wegen en overal woon- ge.egerneden aansluiten. Noch in getal n >ch is ligging staan ze met elkaar in ver- band. Zij zijn volkomen onafhankelijk van elkaar onfstaan. De bevoiking van het te gen; ordige dorp zou met haar huisraad en haar vee gemakkelijk plaats kunnen vin- cjen onder de aarde. Men dwaalt diep naar beneden voor dat n en een gelijke' weg komt. Hier heeft men mnsho >ge en voldoend breede, onre- ge' natig loopende gangen, die in de krijt- steen a gebroken zijn en slechts daar waar de u igang naar boven is, zijn zij netjes met baksteen overwelfd. De ouderdom van deze baksteenen heeft men niet kunnen bepalen. It; een andere „muches"-systeem vond ik in he?" gewetf baksteenen, waarin Romein- sch.e 2 ders stonden, en die, naar hun karak- tci c rdeelen, later dan in de middeleeu- wer aren ontstaan. Om een paar passen w >s er een opening naar links en naar rechts. En door deze lage openingen komt mer vertrekken. Deze vertrekken zijn vac een onregelmatigen ronden vorm en zoo groot als een middelmatige kamer. Ge schikt dus om een familie eenigen tijd lang te herbergen. Onder elkaar staan deze ver trekken niet in verbinding; elk heeft zijn eigen uitgang, zoodat het geheel er in plat- tengrond als een druiventros uitziet. In de mure.- gehouwen zitpiaatsen of banken zoo als men anders vaak in holen vindt, ontdekt men nergens. Ieder vertrek bijna echter heeft onmiddellijk naast zijn ingang een nii in den muur, waar men blijkbaar het licht heeft neergezet. £en vertrek over- trc" alle andere in grootte en in zorgvul- a j'rr van bewerking. Het is meer dan vier meter hoog, de zoldering verloopt puntig als een gothisch gewelf. Dat moet de onderaardsche kerk zijn geweest. De bodem van de gangen, waarin een vreem- de zeer gemakkelijk zou kunnen verdwa- len en van de zeer talrijke vertrekken ligt zestien meter en meer onder de oppervlak- te. Met de bovenwereld stond dit laby rinth, vroeger, voor dat de Duitsche sol- daten gemakkelijker toegangswegen aan- legden, slechts door een ronde gemetsel- de schacht in verbinding, die er precies uitziet als een uitgedroogde waterput. Toch is de lucht overal verbazend goed. De wanden zijn beh'alve op eenige plek- ken, waar door barsten in het gesteente water siepelt, droog. Men kon hier dus, als het moest, even goed wonen als in een loopgraafdekking. De vluchtige bezoeker ziet niet of deze „muches" bewoond zijn geweest. Op den grond ziet men geen spoor van humusvorming. Maar het is mo- gelijk, dat afgebrokkelde stukken van wan den en zoldering den humus weer toege- dekt hebben. Wat de Fransche onderzoekingen over de „muches" aan het licht gebracht heb ben, weet ik niet. Ik weet slechts, dat eeni ge ze voor pre-historisch en andere ze voor heel laat houden, wat niet in tegen- spraak behoeft te zijn. De krijtformatie, die zeer voor den bouw van deze eata comben geschikt is, kan ik verschillende periodan in denzelfden nood dezelfde schuilplaatsen hebben doen voortbrengen. BE SLAG IN DE LUCHT. De //Vorwarts" bevat de volgende be- schrijving van een slag in de lucht. ,/Onophoudelijk roffelt het front. Alle kalibers trommelen op de vernielde loop- graven. Hoog boven ons suizen de groote granaten van onze artillerie, diev ver achter ons staat. De tweeenveertigers laten met regelmatige tussshenpoozen hunne enor'me granaton op den vijand neerdonderen. De zon wordt mat. Het begint te dau- wen. De lucht is ietwat mistig. Een Duit sche tweedekker kruist laag boven de bal- lons. Een afweerkanon blaft dicht bij ons. De gfanaten ontploffen hoog boven ons als matte lichtkogels. De vlieger geeft signalen. t Een vijandelijk eskader nadert, het is nog niet te zien. De kabetballons dalen. Met razende snelheid worden autoruatisch de staaltouwen inuehaald. De hoogste ballon is nog niet ouilaag. De dynamo werkt met alle kracht. Hij is nog een tweehonderd meter hoog Piotseling laat een vlieger zich op hem vallen steil omlaag, als een roofvogel naar den buitbrandprojectielen suizen door de lucht... pijlen van een meter lengte dringen gloeieud in het bol opge- blazen lichaam uit de mand valt een irhaam loodrecht omlaag..de waarnemer Heeft hij een parachute?... Janu ontvouwt het scherm zich en zeilt schuin naar benedenalles speelt zich af in een deel van een seconde daar ontploft de ballon nog voor de vlieger van koers veranderen kan de druk van de expiosie scheurt hem de beide vleugels van de machinein razende snelheid valt het blanke lichaam reddingloos als de Ikarus van de sagbuit het voorste geaeelte maken zich twee punten los menschenzij spreiden de armen uit in de lucht, draaien als toilen sneller snist de machine naar omlaagmet wente- lende propellorzij haalt de draaiende vleugels in de hei opvlammende bal lon en slaat krakend hard tegen den grond. De Duitsche waarnemer landt zonder ongelukken. Langzaam zinkt de vuurmassa. De twee vijandeiijke viiegers liggen ver- pletterd, Daar stierven heiden. Ratsj, ratsj, ratsj. Vliegerbommen. Twintig vijaudeljjke viiegers zijn boven ons. Als uit de wolken gevallen. Alle afweerkanonnen donderen. Machinegeweren ratelen. Daartusschen steeds weer het opzwee- pende rtsj, rtsj van den bommen. De lucht steunt, schreeuwt, fluit. Ontelbare shrapnelwolkjec bollen zich zwart samen om het eskad-r. En steeds barsten hudend nieuwe projectielen daar- tegen in. Twee viiegers vliegen schuin naar den grond. Een trefier verscheurt een anderen vlieger tot atomen. Daar Het Duitsche eskader treedt op. Het kwam in een breede wolk, die voort- gedreven werd door den Snellen noordoosten- wind. De afweerkanonnen verstommen. Voorpostengevechteu openen den slag van de viiegers. Boven oris woedt de eerste slag in de lucht van dezen oorlog, van deze wereld. Met ongekende durf valleo onze kleine Fokkers de kleine Engelsche strijd-vlieg- machines aan, die als torpedebooten hun gepantserde reuzen beschermen. Zjj vliegen in een steile vlucht om elkaar, langs elkaar en bestoken elkaar met mitrailleurs, waar van de kogels ratelend in onze buurt te- recht komen. Wij zoeken dekking achter aarden wallen en boomen. Het zeidzame schouwspel, het eerste, dat menschen zoo zien, maakt ons lichtzinnig. Maar wie kan het schouwspel volgen Met bliksemsnelheid verwisselen de tooneelen. Dikwijls lijkt het of een vlieger omlaag valt, getroffen. Maar meestai is dit maar een manoeuvre, een voorwendsel. Piotseling komt de vijandeiijke phalanx in wanorde., Wij herademen. De .Fokkers zijn er doorgebroken. Een wild gejaag begint. Er is van methode geen sprake meer. De groote Engelsche gevechtsvliegtuigen sturen omlaag, als wilden zij duiken. De Fokkers zijn boven en drukken de reuzen lager en lager. Het slagveid wordt grooter. Oeeral be gint een gevecht van vlieger tegen vlieger. Doelloes werpen de Eogelschen hun bommen naar omlaag. Zij moeten hun ballast kwijt zijn. Met een zenuwzwepend ratsj springen de aardfouteinen rondom uit den grond op. Een paar vliegtuigen landen. Een Duitsche Fokker slaat over zijn kop valthoudttuimelt verder gaat "kaarsrecbt in de hoogte valt te pletter. Na een half uur gaan de vijanden uit elkaar. De Eogelschen verlaten het front. De Duitschers sturen naar deetappe haven. Alleen een paar waarnemingsvliegtuigcn kruisen nog boven het slagveid. Weldra zal de slag vourtgezet worden TER NEUZEN, 15 Dec, 191H. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 755.7 Wisby. Laagstebarometerstand 743.2 Skudesnaes. Verwachting tot den avond van 16 Dec. zwakke tot matige Oostelijke tot Zuidoos- telijke wind, nevelig tot zwaar bewolkt, waarschpnlijk een weinig sneeuw of regen, iets kouder. Kamer van Koophandc! en Fabrieken. By de heden gehonden stemming voor twee leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken stemden 111 van de325 kiezers. Van onwaarde waren 2 biljetten. Volstrekte meerderheid 55 stemmen. Berstemming moet plaats hebben tusschen de heeren F. L. Rijnberg met 46, J. A. van Rompu met 45, M. J. van Dixhoorn met 43 en P. J. Scheele met 40 stemmen. Verder werden uitgebracht op de heeren E. Hamerlinck 6, W. Bedet en G. Klouwers ieder 4, R. Nolson en L. J. Geelhoedt ieder 3, D. Bareman 2 stemmen, terwijl 1 stem werd uitgebracht op de heeren F. de Meijer. A. Verstraeten, J. P. Scheele, W. Pladdet, A. de Bruijnede Koeijer, A. Hamelink Lz., Geelhoedt, G. Dees, J; Scheele, P. J. Visser, D. H. Littooji, L. J. van der Lubbe, Joh. Tazelaar en J. J. de Jager. Sollicitanfen politieagent. Voor de betrekking van agent van poiiiie alhier hebben zich 11 sollicitanten aan- gemeld. Bureelanibienaar BijkswalerstaaL Bij Kon. besluit is beuoemd tot bureel- am btenaar bij den Rijkswaterstaat te Ter JNeuzen, de beer E. de Brujjne, thans tijdelijk werkzaam. PaartSen ,op hoi. Hedennamidaag geraakten in de Noord- straat alhier twee paarden, gespannen voor een ledigen boereuwagen," van den land- bouwer A. van Hoeve, op hoi. De dieren liepen in de richting van het stadhuis en kwamen terecbt het eene paard in de deur en het andere in de spiegelruit van den winkel van den beer Van Rees, op den hoek van de Kersstraat. Verschil lende personen die zich in den weg der dieren bevonden, zochten zoo spoedig moge- lijk een goed heenkomen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, doeh de winkel van den heer Van Rees is erg gc- haveud. Een der deuren is verbrijzeld, de groote spiegelruit aan de zijde der Kers straat was in gruizelementen en ook ar- tikelen in de etaiages werden vernield, het linksch gespannen paard werd boven het oog door het glas verwond. De dieren liepen met den wagen achter zich de Kers straat af, naar de Markt en werden daar tot stilstand gebracht. Hulp in Nood. Uit de rekening van den penningmeester van het uitkeeringsfonds bij ziekte //Hulp in Nood" alhier, uitgebracht in de jl. Zaterdag gebouden algemeene vergadering, bleek, dat over de maanden September, October en November is ontvangen aan contributie f 456 03, en aan buitengewone inkomsten 148,54, totaal f 604,57, en dat is uitgege'ven aan ondersteuniug van zieken 126,69, aan bodeloon en andere uitgaven f 55,59, totaal 182,28, zoodat er een batig saldo was van 422,29. Het vorig goed slot beliep 2080,201/a zoodat er een totaal goed slot is van 2p02,491/s. Voor de afdeeliug ,/Steunkas" werd ont vangen 43,16, en uitgegeven f 19,50, zoodat er een goed slot was van f 23 66. Het vorig goed slot beliep 517,24, zoodat de geldeo der /.Steimkas" thans zijn ge- stegen tot 540,90. Gereformeerde d rank lies 1 r ijdi u Gisteravond had iu het lokaal //Bethel" alhier de aangekondigde openbare vergade ring plaats, ter-propageering van Gerefor meerde drankbestrijding. De belangstelling bleek zeer gering. Niettemin had de ver gadering voortgang. Zij werd geopend door den heer N. J. Acke, die was uitge- ndodigd het presidium op zich te nemen, met gebed. Hij gaf vervolgens het woord aan den heer J. Jansen van Vlissingen, die mede- deelde, dat dank zij de propaganda van den bond te Vlissingen en Souburg eene af- deeling is opgericht en dat men gaarne ook alhier eene afdeeling zou zien gevormd, die den strijd tegen het alcohol-monster helpt aanbinden. Men wil dit doen op, Gereformeerden grondslag, omdat de Gereformeerden in hunne belijdenis een band hebben, die hen te samen bindt. Spreker haalde vervolgens verschillende teksten uit den Bijbel aan, waaruit zou kunnen worden afgeleid, dat drankgebruik geoorloofd is, doch betoogde op grond van verschillende andere bjjbel- woorden dat het drankgebruik, zeker dat van de alcoholische dranken die wij tegen- woordig kennen, als een zonde te beschou- wen is. In het kort besprak hij ook het kwaad en de rarapen die door het drankgebruik, dikwijls de voorlooper van misbruik, in de maatschappij en het huisgezin ontstaan, de aanwezigen ten slotte opwekkende, zich te vereenigen, om den strijd tegen dat kwaad te belpeu strijden. Er had eenige korte gedachtenwisseling met enkele aanwezigen plaats, omtfrent de beteekenis van enkele bijbelteksten, in ver- baud met bet gebruik van alcohol. Daarna dankte de voorzitter den spreker, en noodigde Ds. Groeneveld uit de ver gadering met dankzegging te sluiten, aan welk verzoek deze voldeed. Ccmmissie van loezicht op de vlasveveeaiglng- Door den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid is ingesteld eene commissie van toezicht op de vlasvereeniging. In de dezer dagen opgerichte Vlasver eeniging bestaat het Dagelijksch Bestuur nit de heeren M. Duthil, voorzitter, Jac. van Es, le onder-voorzitter, F. Dekker Fz., 2e onder-voorzitter, A. van Gils, en A. R. van Es, secretaris. In het algemeen be stuur hebben 0. m. zitting voor de ver- eeniging te Axel de heeren P. Buijze en A. de Ruijter. Met steuu van de burgemeesters vpn Ter Neuzen en Axel is een dringend verzoek gericht tot den Minister om uitvoer toe te staan, in het bijzonder voor onze streek, daar voortdurend werken, zonder afzet, op den duur onhoudbaar is. Besmettelijke ziekten. Van 6 —12 December zijn de navolgende besmettelijke ziekten in Zeeland ter kennis van den centralen gezondheidsraad gekomen Roodvonk 1 geval te Aardenburg, 3* te Haamstede, 1 te Wissekerke en 1 te Yerseke. Dipheritis2 gevallen te Bruinisse, 3 te Ellewoutsdijk, 1 te Hontenisse, 1 te Hoofdplaat en 1 te Kruiningen. Grcnsbewakers en sniokkelwaar. De buitengewone kommiezen te Bier- vliet namen, volgens de M. Crt., van de wacht trekkeDde soldaten, waaronder de wacbtcommandant in beslag 184 stuks kwatta, 67 stukken harde zeep, en twee velflesschen olie. Lid van idon voogdljraad. Bij Kon. besluit is benoeDad tot lid van den voogdijraad te Middelburg de heer Mr. M. P. Sipkes. kantonrechter aldaar. HONTENISSE. Te Groenendijk zal nabij de kerk eene R. K. bijzondere jongensschool gebouwd worden de aanbesteding zal in het begin van het volgend jaar plaats hebben het bestemde terr'ein wordt reeds in orde gebracht. BOSCHKAPELLE. Terwijl een kind zich met een tol ver- maakte, bleef het speeltuig bij het weg- werpen in het touw haken, vloog daardoor terug en kwam met de punt juist boven het oog terecht, met zoo'u kracht, dat het even bleef hangen. A Gelukkig was spoedig goede hulp bij de hand om de wonde te verbinden. Was de tol een paar centimeter lager te recht gekomen, daD zou ongetwijfeid het oog zeer einstig zijn getroffen. STOPPELDIJK. Tegen den koopraan, die zich Zondag- avond zoo ouhebbelijk tegen den tram- conducteur gedroeg, is proces-verbaal op- gemaakt. Deze week hadden we een soldaat op het dorp, die met manufacturen leurde, eene vertooning die zeker weinig is gezien. Het bleek de broer te zijn van boven- bedoelden koopman, bij wien zeker de schrik er nog wel erg in zat, om hier van huis tot huis te gaan. ST. JANSTEEN. In den nacht van Woensdag op Don- derdag werd ten nadeele van B. Peeters te Absdale eene koe ontvreemd. Dader(s) onbekend. ZUIDZANDEw De heer J. J. Bliek alhier is benoemd tot onderwijzer met verplichte hoofdakte te Bolnes. BIERVLIET. De heer A. Bruijnooge alhier komt voor op de voordracht ter beooeming van een onderwijzer aan de openbare school te Hoofdplaat. Gedurende de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente g e v e s.t i g d J. Schieman, commissionnair, de Fejjter- tsraat 43, uit Axel. Vertrokkeu: E. A. M. Moers, zonder beroep, Lange Kerkstraat 84. naar Teteringen. J. v. d. Reit, zonder beroep, Lange Kerkstraat 84, naar Goes. L. J. de Rijk, zonder beroep, Javastraat 18, naar Rotterdam. L. A. de Bree, zonder beroep, 2e Korte- straat 2, naar Amsterdam. C. van 't Hof, schipper, aan boord, naar Stavenisse. J. J. Hamelink, werkman, Nieuwediep 85, naar Passaic. E. M. van Goethem, dienstbode, Heeren- gracht 3, naar St. Jansteen. gECHTSlAKEK. Ammdissements-Rechtb. Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 15 December 1916 de volgende vonnissen uitgesproken F. D. d. S., oud 20 jaar, leurder te jKoewacht, is wegens diefstal veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf voorwaar- lijk, proeftjjd drie jaar. L. v. d. S., oud 30 jaar, graanlosser te Sas van Gent, is wegens mishandeling ver oordeeld tot 7 boete of 7 dagen heehtenis. J. F. H., oud 40 jaar, schipper te Graauw, is wegens poging tot uitvoer en omkooping veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. J. J. V., oud 27 jaar, landbouwersknecht te Sluis, is wegens vernieling veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen heehtenis. Heden werden de navolgende zaken behandeld M. M., oud 43 jaar, bakker en koopman te Axel, gedetineerd te Middelburg, werd ten laste gelegd, dat hij op I December 1916 in de prorincie Zeeland is teruggekeerd, in strijd met het verbod van den Comman dant in Zeeland, waarbij hem het ver- blijf in het bezette gebied was ontzegd. Eisch veroordeeling tot 10 dagen ge- vangenisslraf, met aftrek van het voor- arrest en last tot onmiddeljjke invryheid- stelling. A. P., oud 29 jaar, voerman en A. P., oud 24 jaar, voerman, beiden te St. Jansteen en J. d. K., oud 20 jaar, milicien-soldaat te Wouw, werden beklaagd, dat zij op 1 Novem ber 1916 te St. Jansteen, te samen en in vereeniging opzettelijkgewelddadig Johannes Gijsel hebben geslagen en bloedend verwond. Eisch 15 boete of 30 dagen hecht. A. A. B., oud 32 jaar, werkman te St. Jansteen, thans gedetineerd te Middel burg, werd ten laste gelegd, dat hij in December 1915 en Januari 1916 te St. Jansteen een groote hoeveelheid onder- goederen, toebehoorende aan Belgische vluchtelirigen uit de bewaarplaats heeft weiigenomen en zich heeft toegeeigend, gepleegd bij herhaling binnen de 5 jaren. Eisch 4 maanden gevang, met aftrek van het voorarrest. Zondag 17 Oecemhep 1916. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9i a. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Siu'skil. 9J u. en 2 u., dhr. L. Dek. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Axel. 9| u. en 2 u., Ds. J. B. Th. Hugenholtz. Sas van Gent. 9£ u., Ds. H. Akersloot van Hou- ten Roos Hulat. 10 u., Ds. De Boer. Kloosterzande. 10 u., Ds. W. J. van Lindonk. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9£ u. en 2 u., Ds. S. Groeneveld. Hoek. 9 u. en 2 u., f)e. v. d. Wall. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. L. de Bruijne. Woensdagavond 6 n., Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2 n. en 5j 11., Ds. D. O. van Overduiri. Oud-Gereformeerde Gemeente. (Vlooswfjkstraat. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., leeskerk. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5i u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen, 5( u., Evangelisatie. B. K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H. H. Diensten om 7,8J en 10 uur. 'sNatniddags om half drie Lof. SCHEEP YA AUTRE WEGIMG. Van 13 tot en met 14 Dec. werden langs de Oostsluizen alhier 47 binnenvaartnigen op- en 45 afgeschut, langs de Midden- sluizen 21 op- en 21 afgeschnt en langs de Westsluizen 6 op- en 6 afgeschut. JPositie der Htoomschepen s.s. ELISABETH vertrok 28 Oct. van Buenos Ayres naar Rotterdam, s.s. MAGDALENA vertrok 3 dezer van Buenos Ayres naar Rotterdam, s.s. CORNELIS vertrok 19 Nov. van Rosario naar Rotterdam TWEEDE KAMER. In diensl Louden v an tie weerinachl. Bij de regeling der werkzaambeden heeft de voorzitter er tip gezinspeeld, dat de mogelijkheid bestaat, dat wellicht nog voor het Kerstreces een eomite-generaal zal worden gehouden, in verband met een bespreking over het in dienst houden van de weermacht. Uil Grielienland. WEENEN (Part.) Volgens een bericht uit Sofia kwamen de Grieken in Saloniki in opstand. Zij vielen de Franschen aan, die zware verliezen zouden hebben geleden, Qit bericht werd medegedeeld onder strikt voorbehoud. LONDEN, 14 Dec. (Vertraagd.) Uit ^thene wordt gemeld, dat de Regeering al de eischen van het ultimatum heeft inge- willigd. Netlerl. s.s. bescholen. 1JMUIDEN. Hedenmorgen is een stoom- schip binnengekomen, dat rapporteerde, dat het Nederlaudsch stoomschip //Leda", van de Koninklgke Nederlandsche stoomboot Maatschappij te Amsterdam, door een on- derzeeer, waarvan de nationaliteit niet kon worden vastgesteld, bg de Spaansche kust was beschoteD. Een granaat werd door de brug geschoten. Het schip was op weg van Spanje naar Nedeijand. Een tier v red es vo or waar lien. WASHINGTON. Het Duitsche Gezant- schap bevestigt, dat, zoo de oorlogvoerende mogendheden over de vrede zouden onder- handelen, een der eerste kwesties zou zijn de beperking der algemeene bewapening. v

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 6