De Oorloar. Landbouwberichten. 6EMENG0E BERICHTEN. TER NEUZEN, 11 Dec. 1916. r SLUISKIL. ZAAMSLAG. RECHT5Z1!C£N, November 1916, dat de Nederlandsche re geering |de 'verklaring lieeft -ontvangen. van ae Belgi-sch-e regeering, dat deze regeering vij- Ktidig is aan elke oplossing van liet Sclielde- vrangsluk, die zou berusten op Annexatie van Holiandsch grondgebied 2. Zoo ja, is de Minister dan bereid, de Kamer medodeeling le doen van den inhoud dozer verklaring en van de lietreffendc deze zaak ^gevoerde briefwisseling? Het antwoord van den heer Loudon, Minister van Buitenlandsche Zaken, inge- szondea 8 dezer luidt: 1. De bij de eerste vraag bedoelde mede- deeling in Het Yolk van 29 November jd. is^zo-o niet in de bewoording, tosh in den geest juist. De Belgische Minister van Buitenlandsche Zaken heeft nd., mict inslemming van zijn medeledien der regeering, aan den gezant ider Nederlanden le Havre zijn standpunt ter zake schriftelijk doen kennen, verklarende, dat zijn ExcL, met den wensch, dat de be- trekkingen tussehen Beigie en Nederland bij voortduring het kenmerk van vertrouwen en vriendschap zouden blijven drag-en, niet aarzelde te herlialen, dat de Belgische re geering ten sterkste afkeurie alle drijverij, die aantasling van de integriteit van het Nederlandsch grondgebied moclit beoogen. Tevens werd door tusschenkomst van den gezant de Nederlandsche regeering gemach- tig-d van de afgelegde verklaring desge- iwenscht gebruik le maken. 2. Met liet bovenstaande is tevens de tweede vraag beantwo-ord. Het „Vad.'' sclirijft naar aanleiding hievan het volgende: Deze verklaring van de Belgische regee ring is, voor zoover wij weten, het eerste officieele *en reclitstreeksche dementi der regeering te Havre van de door een groepje Belgische schrijvers en politici gevoerde vrij ergeriijke en in de bestaande omstandig- heden ook min of meer belachelijke actie tot uitbrelding van Belgie's grondgebied na den oorlog, een vergrooting. die, naar deze heeren wen-sehen, niet alleen zou gescliiedcsn ten koste van Duitschland, maar ook van het neutrale Nederland, dat aan de zoo zwaar beproefde Belgen reeds zoolang en met zoo veel hartelijkheid gasitvrijheid en Ihulp heeft verleend. ja zelfs van Belgie's trouwen bond- genoot, Frankrijk. Reedis vroeger had d,e regeering te Havre •deze liede.n langs officieuzen weg gedes-a- voue-erd. Waarschijnlijk lieeft de besprekin-g in de Nederlandsche pers van het gerucht- makende werk „La Belgique au tournant de son histoire", geschreven door een ano- nymus, gedrukt op een onbekendedrukkerij in Beigie (de ..Imprimerie Nationale") en waarvan langs min of meer g-ebeimzinnigen we« exemplare i him weg hebben gevonde-n naar Nederland,' de Belgische regeering doen basluiten tot dit officieele en stellige dementi, dat in oris land zeer op prijs zal woixlen gosteld) Wij baschouwen het als een uiting van de ernislige begeerte der regeering van Koning Albert om tegenover het bevriende Nederland openlijk en officieel al'Le m is vers t and aan- gaanide deze actie op| te h-effen, door de stellige verklaring, dat zij met het drijven van de heeren Nothomb, Paire en anderen in deze rich ting, niets te maken wil hebben en dat zij liet met leedwezen ziet en afkeurt terwijl wij er bovendien in 1-ezen, dat zij ook zoo lies-list mogelijk alle gemeenschap afwijst met den ischrijver of de schrijvers van het sti-aks eenoemde lamoniem-e bock. Ofsdioioii dit laatste wet is waar vrij over- bo-dig was, daar de verdenkingen omtre'ntde herkomst van dat geschrift niet in de rich- ting van Havre gingen, verdie.nt hetstreven. om voile klaarheid ten ppzichte van deze actie in haar geheelen omvang te geven, 'warm© waardeering. AFTRFDEN VAN JO FERE. [j?R „Joiirnal de Geneve" bevestigt het af ire len van Joffre en zegt dat het benefit in en buiten Frankrijk een zekere sensatie zal teweeg brengen. De officieele mededee- ling zal binnenkort vofgen. Men zegt dat het outslag gegeven wordt om gezoilJheids- redenen. Als opvolgers worden genoemd: Castelnau, Foch en Petain. De laatste, de vroegere bevelliebber van Verdun, heeft de nieoste kans. ,EEN NIEUWE ^AJoWE Naar le Engelsche admiraliteit bekend maakt, is er bericht dntvangen, dat een Duilisch bewapen.l en vermomd vaartuigvan liet koopvaardij-type, op 4 dezer in den Nooi'e'ijken Atlantischen Oceaan is gez'ien. Nader bericht is nog niet ontvangen. „CORLOGSWOEKERDIENST". De Beiersche ...oorlogswoekerdienst" is Woensaag in werking getreden. Op alle mo- gelijke wijzen zal liij oorlogswoeker ver- volgen De diensl lean zijn ambtenaren ook buiten Beieren zenaen om in samenwerking met ae bevoegde polilieautoriteiten onder- zo©!cingen te doen. D GEFIEELE WEBRBARE REVOLKING VAN GENT MET DEPORTATIE BE- DREIGD. VAN DE GRENS wordt aan de Tel. ont- lepnd: Van welingelichte zijde verneem ik, dat Le 15 Jamiari alle weerbare niannen van Gent van 17 tot 40 jaar, weggevoerd zuileu zijn. Dc Duilsehers zijn daarmec reeds een heel eind op weg. Maandag Id. en volgende dagen werden weer duizenden briefj^'- tot aanmelding verzonden. Led en van a lellijke huizen, zonen van de eerste famiiies hebben er zoowel een ontvangen als ondersteiuide werkloozen. Te Gent keerden 72 burgers terug, die bij den gel won gen arbeid achter 't front le Longwy en nog verder in de richting Verdun ziek waren geWorden en als afgekeurden liuiswaarts konden. keeren; sommigen ga- ven blued op, 't waren zwakke burgers, die bij de deportatie in October onvoldoendla gekeurd waren en niet hestand bleken tegen t gure weer, de slechte voeding en den har den arbeid, liet wegvoeren der Belgen. Naar ie Tel. verneemt, zijn Donderdag verscheidene voorname Duitsclie sociaal-de- moeralen, onder wie Scheidemann, te s-Gra- venliage geweest. waar zij confereerden met Ihunne Nederlandsche partijgenooten. Het voornaamste onderwerp -der besprekiugen was de vvegvoering der Belgen. Meerderlieidi en minderlieid in de Duitsche partij zijn eensgezind in liunne verooixleeling van de houding, die de Duitsche regeering in deze lieeft aangeiiomen. De Telegraaf kan mededeelen, dat tegen de wegvoering der Belgische burgers ook in Duitschland door de sociaal-democralen protest-maatregelen zullen worden genomen. In de commissie van den Rijksdag liebhcn meerderlieid en minderlieid reeds ernstig ge- jJrotesleerd. Verschiilende protesl-maatrege- ge'en worden overwogen. DE ROEMEENSCHE PETROLEUMVELDEN. Ofschoon liet verlies van zijn hoofdstad, zegt de 'limes", voor ieder land een moreele slag zal wezen, zijn de gevolgen van de ver- overing van het Roenieenisclie oliegebied voor de geallieeraen nog ernstiger dan de val van Boekarest. In 1915 werden D/2 millioen ton olie door de raffinaderijen verwerkt en deze brachten, onder tandere jirodueten, 25 »/o jietroleum op. Van dit totaal voerde Roe- menie 429.000 ton verwerkte producten uit, waarvan 98 °/o naar Duitschland en Oosten- rijk gingen. Van deze 98 °/'o was slechts 3 °/o petroleum, daar de Roeiiieensche regeering besloot, petroleum tot oontrabande te ver- klaren. Daarom zijn er zeer aanzienlijke voorraden pelroleum achtergebleven in Roe- menie, waarschijnlijk weinig minder dan 1 millioien Ion. De verovering van deze voor raden is nog belangrijker dan die van Roemenie's graansicliuren, daar Duitschland inclendaad van Roemenie afhankelijk is ge- weest tijdens den oorlog, wat olie belreft. De olievelden in Galicie zijn geruimen tijd in lianden geweest van de Russen en dezen lieo- ben bij bun terugtocht een groot deel der voorraden vernield. De „Times" hoopt, dat de Roemenen bij liun terugtocht hun voor raden eveneens zullen vernielen, en ook de machinerieen. De voornaamste centra der olienijverlieid zijn Moreni, Bustenari, Raicoiu, Campina, Tintea, Telega, Bordeni, Chiciura; van deze distrieten is het thans veroverde Ploesti het middelpunt. Ten Noordwesten Ploesti-ligt het uit een oogpunt van produc- lie, meest belangrijke olieveld van Roemenie, n.i. Moreni, op een afstand van 25 mijlen gaans. De olienijverlieid in Roemenie is eerst belangrijk geworden in 1899, toen de pro- ductie 250.000 ton bedroeg en daarop snel vooruitgegaan. In 1907 bedroeg deopbrengst reeds meer dan, 1 millioen en in 1914 bedroeg zij 1.800.000 ton. De laatste 2 jaren was het gemiddelde 11/2 millioen ton, daar gebrek aan materiaal, de bpbrengst weder achteruit deed gaan. Het weerbericht van het ineteorolo- giseh instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 758.8 Haparanda. Laagste barometerstand 740.6 Vlissingen. Verwachting tot den avond van 12 Dec. zwakke tot matige, later wellicht toe- nemende Oosteiijke tot Zuidelijke wind, meest zwaar bewolkt, later wellicht eenige sneeuw of regeu, temperatuur aanvankelijk om bet vriespunt. Gemeenleraad. In de op Donderdag 21 December 1916 d'es voormiddags 10 ure, alhier le liouden open- bare vergadering, komen de volgende pun- ten in bebandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming van 2 leden van .de Com- miissie van toeziclit op het Middelbaar onier- wijis. I. Idem van de commissie van loezicht op liet -lager onder wijs. 5. Benoeming vajn 3 leden van (tie commis sie van xabricage. 6. Benoeming va,n 3 [jeden van het burger- lijk armbesluur 7. Benoeming van een seerelaris van bet burgeriijk armbesluur. 8. Benoeming van een penningnieester van het burgeriijk armbestuur. 9. Benoeming van eryi lid van ae commis sie lot wering van schoolverzuhn voor de kom der gemeente. 10. \'oors!el tot verkoop van grond. II. Wijziging der begrooLing voor 1916. 12. 5'erzoek van de afdeeling TerNeuzen tot vaslsre'.Iing van eene verordening als be- doeld bij' aa-t. 7 alineai 1 sub lo der Drank- wet. 13. Yerzoek van mej, M. P. van Eerden- burg tot invoering van eene belasting op het houden van publieke vermakelijkheden 14. Verhuring van een voormalig kruil- magazijntje. T5. 5'erzoek van mej. Van der Heijden om verhooging vtih jaarwedde. 16. 5 oorstel in zake vernod van het be- kleeden van bijbetrekkingen van ambte naren clef gemeente. 17. Beti and el iag van een gedeelte van de reclames tegen den aanslag in den hoofde- lijlcen omslag voor 1916. Fen inApectietectiL Hedemianiiddag ai'rieeerde alhier de Prov. stoomboot Zeeuwsch-Vlaanderen, van den diemst Ter Neuzen- Hansweerjt, aan boord waarvan zich bevonden de directeur-gene- raal der posterijen en: telegrafie, de com- missiaris der Koningin in Zeeland, de com missie van loezicht uit Gedep. Stalen en de hoofd-ingenieur van den Provincialen Walerstaat. Het gezelschap staple af in bet Hotel des Pays-Bas". Inlijiing niiliiiidiehling 1917. In 'ttijdvak van 15 Februari 1917 zul len van de militieliichtixig 1917 de hiema vermelde groepen van dienstplichtigen wor den ingelijfd: 1. tie dienstplichtigen, toegewezen aan liet tweede bataljon van een der regimenten grenadiers of jagers of van een der overige regimenten infanlerie, met uitzondering van hen, die in het bezit zijn van het in art. 70 der Militiewet bedoelde bewijs van voorge- oefendlieid. Deze laatsten zull.dn twee maanden later worden ingelijfd. 2. de dienstplichtigen. toegewezen aan het regiment genietroepen, met uitzonidering van hen, die bestemd zijn voor opleiding tot miiicien-telegrafist of -telephonist en met uitzondering voorts van de voor den molor- dienst bestemde personen die niet behooren tot groep 3; 3. de dienstplichtigen, toegewezen aan de genie (motordiemst) en bestemd voor het eerst in te lijven gedeelte; 4. de dienstplichtigen, toegewezen aan liet korps, pontonniers en bestemd voor het eerst in te lijven gedeelte. Voor den verderen duur van de tegen- woordige tijdsomstandigheden zal uitslel of verlenging van uitstel van eersle-oefening slechts in zeer beperkte mate worden ver leend en alleen 0111 zeer gewichtige studie- of andere redenen. Om studieredenen kan wet uitstel verleend worden. b.v. voor eindexamen H. B. S. of Gymnasium, onderwijzer, aan leerlingen van de hoogste klasse eener Middelbare Tech- nische School of een Landbouwwintercur- sus en soortgelijke inrichtingen. Zij, die in bovengetioemd tijdvak moelen worden ingelijfd en uitstel of verlenging van uitstel wenschen, moeten daartoc zelf ten ispoedigste hun verlangen bij (ongeze- geld) verzoeksehrifl aan den Minister van Oorlog le kennen geven, met overlegging van een (deugdelijk bewijsstuk omtrent het werke- lijk bestaan van de reden der aanvrage. De dienstplichtigen zullen fechter rekening moelen liouden met de mogclijklieid, aat het uitstel wordt ingetrokken, zoodra de omslandigheden daartoe aanleiding mochten geven. BesnieHelijke zieklen. Van 29 Nov.5 Dec. zijn de navolgende besmettelij,ke ziekteo in Zeeland ter kennis - van den Gentraten gezondlieidisraad gekomen Roodvonk: een geval le Haamstede, Koe- waclit, Neuzen en Ierseke. Diphleritis: 6 gevallen te Bruinisse, 1 te Honteniisse, 1 le Krabbendijke, 2 te Neuzen, 1 te Vlissingen, 10 te Wissekerke. Van koeien en grenssoldalen. Naar men ons vertelt hoorde de zoom van den burgemeester van Philippine, de heer Cuelenaere in den afgeloopen nacht ge- rucht en zag, buiten komende, dat een zevem- tal runderen naar de Belgische grens wer den gedreven. Het was van nacht nog al licht en .dra nam hij waujr, dat hel koeien waren, die aan zijn vader toebehoorden. Hij kwam n ail er geloopen en al spoedig namen nu de begeleidende personen (4 soldaten) de vlucht. Naar men verliaalde, waren reeds een tweetal runderen op Belgisch geiiied, docli riep Cuelenaere den Duitschers aan de andere zijne der grens toe, dat het hier geslolen goed betrof, waarop de Duitschers de dieren weer naar de Nederlandsche grens dreven. De dieren zijn alle weer tereclit gekomen en de mililairen werden door die marechau- see ,a an }i un superieur overgegeven. Een en ander schijnt ook nog een naspel le hebben gehad. Meer en meer blijkt, dat er over de toestanden aan de grens nogal geklaagd wordt. Vrije- en ordeeereiiiugen. Voor hel examen vrije en ordeoefeningen der gymnashek is geslaagd mej. P. E. van der Werff van Oostburg. Op uitnoodiging van de B.-Iv. Kiesver- eeniging te Ter Xcozen trad j.l. Zondag in liet Patronaat-sgebouw de heer Vienings van Goes, op als spreker voor alle Roomsch- Katholieke niannen boven de 18 jaar. Er was maar een klein getal toehoorders. Spre ker betoogde, dat niet alleen voor de stem- mingen van de Tweede Kamer en de Prov. Staten, maar ook bij die voor den gemeente- raad de coalilie elkaar getrouw moet blij ven, en spoorde daarom den kiezers aan Dinsdag te stemmen op den anti-rev. candi- daat, den heer A. Wieland. De voorzitter, dc heer J. A. van Bompu, die de biieenkomst opendie en sloot, deelde mede, dat de anti-rev olutionaire partij in Ter Neuzen hem toegezegd had, dat, zoo de R.-K. kiesvereeniging alhier den candidaat der antirev. zou steunen, den volgenden keer de R.-K. candidaat -door haar zou overge- nomen worden. In verband daarmede wer den de R.-K. kiezers alien opg-eroepen, om mede le wrerken aan het weLslagen dier candidatuur. Vrijclag 11. werd alhier door de nolarissen Dregmans te Axel, Pilaar te Goes en Ctaes te Brussel in het oj>eiibaar verkoclit de hof- sl-ede bewo-ond door den lieer Iv. van Hoeve, groot 87 hektaren, 1 are, 10 centiaren, ge- Iegen in den Zaamslagpolder, nabij debuurt- schap Othene. Ivooper werd de heer D. Dekker voor 840 per gemet. De hofistede blijft nog vijf jaar in liuur bij den bewoner. AXEL. Voor de betrekking van 2den gemeente- veldwachter alhier hebben zich 31 solli- citant-en aangemeld. BOSCHKAPELLE. Toen de vrouw van den werkman Or. even hare woning had verlaten, begonnen hare kleine kinderen in huis met vuur te spelen. Een brandend stuk papier kwam daarbij terecht in eene kan met petroleum, welke met een hevigen knal ontplofte, waardoor de aandacht werd getrokken der ambachts- lieden, die aan een nabjjstaand gebouw aan den arbeid waren. Ze snelden naar binnen en konden nog juist met vereende krachten, de vlammen en het vuur dooven, zonder dat deze veel sebade hadden aangericbt. De kinderen waren gelukkig ongedeerd gebleven. STOPPELDIJ K. Zondagavond bleef de laatste tram uit de richting Kloosterzande langer dan ge- woonlijk hier staan de conducteur, een zeer kalm man overigens, zag zich verplicht een rondreizend koopman, die vanaf Klooster zande zeer brutaal tegen hem was opge- treden, er af te zetten, wat niet ging zonder hulp. Toen onze koopman eenmaal met zijn groot pak op de sleenen stond, kreeg bij nog een paar gevoeiige klappen van een paar personen, die van een en ander ge- tuigen waren geweest, waarna hij zijn zwaar pak op den rug, den wegrijdenden tram haastig achterna staple. Het standje bracht, 't was Zondagavond en mooi weer, heel wat volk op de been. KOEWACHT. Zaterdagavond werd hier aanbesteed op verzoek van den heer Alph. de Waele, vlashandelaar alhier, bet bouwen van een vlasfabriek binnen deze gemeente. Voor het timmerwerk hadden ingeschre- ven Ph. Baert voor 2965, Th. de Smet voor f 2710 en A. P. Geerards alien alhier voor 2570. Aan den laagsten inschrijver werd het gegund Het metselwerk is zonder- inschrijving gegund aan Edm. de Bruijne alhier en het ijzerwerk aan M. van Neulande alhier. Kunsimestvoorzlening. De kun-stines tconunissie dee't mede, dat de moeilijkheaen omtrenl den aanvoer van superpho-sphaat thans zijn opgelost; de ach- tenstand kan echter niet meer worden inge-'~ liaald. De commissie lieeft daarom twee poislen superpliosjiliaal in de Ver-eenigde Stalen gekocnt. Een scliip ligt daar reeds voor Nederland in lading, terwijl met meer reederijen onderhandelingen over liet ver- voer worden gevo-erd. Indien er zicli geen verdere groote moeilijkheden voordoen, be- staat er gegronde hoop, dat er vrijwel vot- doende superphosphaal voor alle besteLlers zal komen. Hoewel omtrenl de aankomst in Neder land van zw. ammoniak en chilisalpeler slechts gedeeltelijk zekerlieid bestaat, meent d-e commissie gegronde redenen te hebben om -een regelmatigen aanvoer te niogen ver- w-achlen. Het blijft echter twijfelachtig of de geneele hoeveelheid, welke besteld werd, zal kunnen word-en g-elev-erd, aange- zien telk-ens nieuwe bezwaren kunnen rijzen. Het is vrij zeker, dat d-e lev-eringen door al -deze invloed-en eerst laat in het voorjaar kunnen afloopen, zoodat alle landbouwens fnoeten zorgdrgen om hel geen telekenmale beschikbaar wordt gesteld, terstond te be- talen eil af te nem-en, dat het adders niet m-ogelijk zal zijn om in Februari en Maart alias ter bestemder plaats-e geleverd te heb ben. Het zal no-odzakelijk zijn om aan een ge deelte van de afnemers den pli-cht op te leggen -ear dan de overige afnemers af te nemen. Zoo zal bij de tweede vendeehng van superfo-sfaat, welke 30 0/0 der bestei- lingen zal bedragen, en welke thans aan- vangt aan afnemers in Zeeland, Zui-d-Hol- lan-d, No-ord-Holland en Groningen de plichl worden -opgelegd voor 15 Jan. 1917 1-e hebben afgienomen, terwijl voor liet overige deel van Nederland. waarvo-or -die meststoffen daarna ter besc-hikking komen, tot 15 Febr. ^gelegen- heid tot afneming woridt gegeven. Rietmeel. Naar hel N-ed-erl. Lan-db. W-eekbl. ver neemt, is hiei- te lande een begin gepiaakt met ©en nieuwe industri-e, n.l. de vervaardi- ging van rietmeel. Groote "lioeveelheden riet zou-d-en reeds zijn aangekocht 0111 fabriek- matig tot veevoeder te word-en verwerkt. ..De Speculanl", het geheimzinniga scihip op de Zuiderzee. Donderdag is gedagvaard 0111 te verseliijnen voor de rechtbank te Rotterdam, de 36jarige koopman C. S., van Bolter-Qam, thans in liet Hui-s van Bewaring aldaar gedetineerd, ter zake van opzeltelijk in brand steken vail een vaarfuig (,,De Speculant"; lie I geheimzin- nige -schip op de Zuiderzee, dat voor eenigen tijd nog lal gerucht verwekt-e), aariiij levcins- g-evaar voor een ander te duchlen is, subs, het opzetlelijk en- weder re chtelijk doen zm- k-en, of -slranden, v-ermel-en, bnbruikbaar ma ken of beschadigen van een vaarfuig, wiar- bij levensgevaar voor -een ander te -duchten is. In fiievaar brengen van onzi|dig"icfd. De Rot tend anische rechtbank heeft den Iljariigen F. J H. H., gewezen stuurinan le Vtaardingen. en den ttjarigen scheepsagent J. D. 1-e Maassluis beiden Uians gedetineerd in het huis van bewaring te Rotterdam voor het in g-evaar brengen vail onzie onzij- digheid vei-oordeeldF. J. Id. H., Lot z'cs maanden en J. D. tot een jaar en dri-e maan den -gevangenisstraf. De -eiscli was resp. drie maanden en ze-s maanden. Beiden hebben liooger beroep aang-e> teekend. KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Weer de Poildersehe kreek. JI. Vrijdag kwam, z-ooats wij reeds nieid- d-enj veer Je d-ro-o-ggelegde Poldersclie kreek voor liet kanton-gerecht alhier. Ee'ii speciale fatting was (gewijfd -aah (.lie 4 z-aken ,in vttrbatud staan-de meL de vraag: of idle kreek een walerleidin-g is ja dan neen. Daarom gaat het. De ei-g-enaar, -d-e heer Van Dalsijm hc- twi-st -dit, zo-oals bekend is en meent,gerech- tig-d t-e zijn daaYop de werkeu uit te vo-er-en die hem go-edidunken, terwijl liet polder be- stuur de kreek -als een waterleiding be- •sehouwt en zich op liet standpuui stelt, dat -geien werken mog-en worden uitgevo-erd met betrekking tot de waterlo-ozing zonder dat van haar besluur ver-gunning is g-evraagd en verkregen. In den loop van liet jaar heeft de heer Van D. over de door hem in de droogge- legde kreek gegr-av-en waterleiding twee sleenen bruggen la ten 'maken. Desweg-e stond hij terecht, daar hij voor die werken geen vergunning van het pol-derbestuur had en dus had geliandeld in strijd met art. 16 van het polderegelement. terwijl ook weg-ens twee overtredingen terecht stond A. van F., die de bruggen gemetseld heeft, beklaag-d, dat hij de waterleiding tw-eemaal lie-eft doen af- daaim-en. Bij hel verhoor van ae beklaagden en ae getuigen. werden de daadzaken, liet maken van die bruggen, volkomen erkend, alleen betwiste bekl. Van D. dat hij die bruggen niet over een poIderwaterg-ang lieeft laten leggen, daar lietshier een privaat-rechler- lijk-e waterleiding b-etreft, die hij op zijn eigendom he-eft laten maken evenals iedere liner op zijn land greppels of slooten graaft. B-ekl. Van F. gaf loe, dat hij in die water leiding van -den heer Van D. bruggen lieeft gemaakt, en dat hij daarvoor aan de arbei- d-eris Bolleman en Vonk last heeft gegeven aarden damraeii te loggen, voor 1 dag. Am ders kon hij de bruggen niet metselen. Hij betwi-st echter, dat de walerafvoer daardoor beiemm-ei'-d werd; die kon ongestoord plaats hebben, zij liet dan al niet langs den ge- vvonen weg. Ook be twist hij, dat hij dit werk deed als uilv-oerder. Hij is in diienst bij den heer Van D. Wei heefL hij de 2 werk- li-eden, die ook steeds in dienst zijn, als er wat gedaan moet worden, het werk opge- dra-gen en hij betaald hun o-ok het loon uit, dat hij van den heer Van D. ontvangt. Als -eerste geluige were gehoord de wacht- m-eesl-er aer marechaussee A. van der Plas, die op verzoek van het polderbestuur die ov-ertreding coiislateerde en proces-ve?baal opmaakte. Vervxilgen-s wer-den gehoord de heeren J. de Kraker, dijkgraaf, -en A. Dieleman en K. de Koeijer, gezw-oren-en, van den Groote Huijssenspolder, (die alle verldaarden die brug gen te hebben zien liggen en van meening te zijn dat de bewuste kreek niets- anders is dan ieen po'oerwa erlei l-in-g, -daar het water uit een deel van -den Krekepolder en van den Groote-Huijissenspol-der niet anders dan door die kreek weg kan. Het kom I van daar in in den Zaamslagpolder, waarin de kreek uitwatert. De werklieden Bolleman -en A. Vonk ver- klranden hel gron-dwerk le hebben ven-iclit. Als g-eluige deskundige werd gelioord, de h-eer A. L. de Jonge, opzichter van den Pro vincial-en Walerstaat te Ter Neuzen, welke verklaarde slat de kreek ongetwijfeld eene waterleiding is; als de" uitw'atering van de kreek zoude geraken, dan zou de Groote Hui-ss-enspolder en een deel van den Kreke- polder onder water komen te staan, daar die gronden anders geen gelegenheid hebben om hun xvaler kwijt te raken dan op- de kreek, die door bekl. Van D. gedeeltelijk isdroog- gelegd en waardo-or de geul is gegraveil, waarover ae bruggen zijn gemaakt. Hij verklaart, -aat het er met af of toe do-et, of een waterleiding al of niet op den slant der polderwalergangen voorkomt, daar daarop alleen voorksimen de walergangen die de polder zelf -onderhoudt. De watergangen in belieer bij particulieren komen niet op den -staat voor. Men moet rekening houden met den feitelijken toesland, en dan is het duidelijk, dat d-e kreek een waterleiding vormt, die het water afvoert naar den Zaam slagpolder, vvaarmede ze in verbiuning slaat. De behanueling had voor alle vier de be- handelde zaken een g-elijk verloop. D^. Ambtenaar van het Openbaar Ministe- rie lierinnerce aan -de bebandeling van vroegere zaken, in verbana met de Polder- Sclie kreek, toen -aoo-r een gebrek 111 de dagvaarding vrijsprak is gevonnd en an- d-erzijdvs onudat op een oude kaart de kreek te boek stand als „watervanck' en niet als „waterganc Hij betoogt, dat een „watervanck" oolc best tevens een „waler- ganc" kan zijn. Voor hem lieeft liet altijd vast gestaan, dat men hier deg-elijk te doen lieeft met -een waterleiding. Uitvoerig haalt hij daarvoo-r verscliillende motieven aan, ook een arrest vran den Hoogen Raad in een ohigeveer gelijke zaak. in de provincie Zee- land. Hij had gehoopt, dat bekl. Van D. na de bespreking-en ter plaatse; zou over- tuigd geworden zijn van zijn ongelijlc. Deze wordt geheel gelalen in hel ongestoord be zit van zijn geliefd privaat eigendom, maar lieeft ook tegenover d-e gemeenschap dezelf- de pli-chten als ieder ander. Hij behoortzich dus te ondcrwerpen aan het Provinciaal polderregl-ement, va-stgesteld door de Stalen waarvan ook bekl. deeluitmaakte. Aan liet ein-de van het zeer uitgebrei-d re- qui-sitoir vorderde -die Ambtenaar veroo-r- deeling van de bei-die beklaagden voor elke overtreding lot J 10 boete off 5 dagen liecn- tenis. Daarna werd hel woord verleend aan bekl. Van D. die d.aarin betoogde, dat liet polder- regl-ement onderscheid maakt tus-sclien een eig-en en een polderwaterleiding. Hij houdt vol. dat hier sprake is van een eigen water leiding Hij meent. dat hier ontslag vain rechtsvervDlging zal moeten volgen, om-dat d-e •werken op zijn last verricht, werden uil- gevoerd in een eigen walerl-eiding. Bekl. Van F. igaf te kennen, -dat de werken niet door hem zijn best-eld, docli uitgevo-erd op last van notaris Van Dalsura, als lo-on- trekken-d bediende. Hij had voor liet maken rlid' werken geen vergunning te vragen, want, had hij dit gedaan, dan zou het polder be- stuur tot hem terecht hebben kunnen zeg- gen: we hebben melt u niets te maloen. Hij meent, dat du-s ontslag van rechtsvervolging zal moeten volgen, teroe-er, waar die aar den Sam men, voor het a anleggen waarvan. hij vervolgd wordt. in hel geheel ni-el meer bestaan. Bij re- en dupli-ek blevien zoow-ei -de Ambte naar van het O. M. als de bekl. bij de eerste door lien vooropgezette -s telling. N K 0 !enb es p r- ri n v. O-ok -d-e Maasstad heeft des avonds een somber aanzien. Na 8 uur mag in de vvin- kels of magazijnen geen gas of electrisch licht meer branaen. Velen behelp-en zicli met het ou-de petroleumlicht. Vroeg naar bed in het groot. Te 11 uur moeten de schouvvburgen uit zijn. Twee vimokkelaars verdronken. In de grensbeek D e Wild bij El ten zijn twee fabrieksarbeiders uit Oberhausen ver- dronk-en. Beiden had-dien eetvvaren uit Neder land binne-ngesmokkel'd en werden achter- vrolgd door -de Duitsche/grenswacht. Geen uilweg meer ziende, waren ze te waiter gesprongen. Overr-eden. Vrijdagnacht i-s -de reinmcr J.- J., te Utrecht, bij het terugzetten van een trein. te Zvvoll-e oyerreden en gedoo-d. Een vliegcr, die niet opging. Vi-schdiefstallen komen, naar dc Tel. m-eldt, dagelijk-s te IJmuiden voor, ondanks een zoo goed mogelijk to-ezicht in de hallen, docli wat men thaiis heeft traohten uit le lialen is zeker wel liet toppunt op dit ^e- bied. Een naar huis terugkeerende huurkoetsier, wieiis dagtaak naar liij meen'de afgeloopen was, werd in den -doorgang der b-eide viseh- liallen, door een onliekend, als heer gekleed persoon aangehouden, die hem gelastte nog een vrachl visch te halen vo(or de Export, d.i. vo-or de verzending naar Engeland. De

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 2