Ds krijgsMrijven. GEiENGOE BERICHTENL Laatsfe Berichten. Provinciale Staten van Zeeland. F. Voet, onder-voorzitter, J. A. v. d. Walle, secretaris-penningmeester der afdee- ling, A. de Rijcke, bestuurslid, J. F. Boone, secretaris-penningmeester voor den aan- koop. C L J N G E. In het land van Waes zijn door de Duit- schers alle fietsbanden gerequireerd, zoowel de binnen- als de buitenbanden. In die streek is de prijs van het zoolleer gestegen tot 30 a 35 francs de K.G., eieren 60 centimes per stuk. KLOOSTERZANDE. Aangezien de aangevoerde beeten aan de verschillende losplaatsen onmogelijk tijdig per tram kunnen worden vervoerd, worden er ook met karren en wagens naar Wals- oorden gebracht om verscheept te worden. Dit vervoer wordt per gewicht betaald, zoodat men zoovel mogelijk laadt. De landbouwer v. C., onder Lamswaarde, werd hiervan de dupe; een mooie tweejaar van hem wiel dood neer voor het voertuig onder het rijden; de last was te zwaar voor het beest om te trekken. RECHTSZAKEN. Kantongerecht. Heden werd voor het kantongerecht al- hier tweemaal 10 boete subs. 5 dagen hecht. gevorderd tegen H. A. van D., no- taris te Hulst, en A. van F. te Zaamslag wegens overtreding van het Polderregle- ment {het zonder vergunning van het pol- derbestuur uitvoeren van werken in de be- kende Poldersche kreek). Op deze zaak komen wij nader terug. Arrondissements-Rechtb. Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 8 December 1916 de volgende vonnissen uitgesproken A. B., oud 25 jaar, werkman te Hulst, is wegens diefstal veroordeeld tot 7 boete of 7 dagen hecht. M. v. R., huisvrouw van C. E. de K., oud 53 jaar, berbergierster te Koewacht, is wegens beleediging van een ambtenaar veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. R. V., huisvrouw van P. de W., oud 52 jaar en M. R. de W., oud 22 jaar, huis vrouw van G. S., beiden te Clinge, zijn wegens alsvoren veroordeeld, ieder tot 10 boete of 10 dagen hecht. F. K., oud 31 jaar, te Kieldrecht, is wegens poging tot uitvoer veroordeeld tot 14 dagen gevang. A. L., oud 38 jaar, te Kieldrecht, is wegens alsvoren veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen hecht. C. L. de V., oud 35 jaar, te Doel, is wegens alsvoren veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen hecht. Bij bevelschrift der Arrond. Recht bank te Middelburg is rechtsingang ver- leend met last tot gevangenhouding en ver- wijzing tegen M. M., oud 42 jaar, bakker en koopman te Axel, gedetineerd te Middel burg, beklaagd van terugkeer na uitwijzing. daartoe de volgende list gebruikt. Te Hac- court hidden 3 Duitsehe soldaten de waclit op een stoomboot in de Maas, die de Duit sehe vtag in top had. Eenige Belgen maakten een praatje met de Dui (sellers en boden hun een borrel aan. In een tweeden borrel deden de Belgen een slaapdrankje en zoo- doende sliepen de Duitschers in. Ze werden mee aan boord genomen, de Belgen trokken de uniformen der Duitschers aan en met zekerheid stuurdien zij de boot de Maas af door de sluizen te Vise. Op Holiandsch grondgebied liep de boot ter hoogte van Evisden vast aan den leant. De Duitschefrs kregen hun palcjes weer en de Belgen wezen hun, hoe ze den weg naar Belgie terug konden gaan. OPENBARE VERKOOPINGEN. Dec. 9 Zaamslag. Huishoudelijke Gocdcren, Deurwaarder K. J. Huineman. 12 Hulst. Canadaboomen, Nolans Van Dalsnm. 13 Graauw. Olmen- en Canadaboomen, No- taris, Lijdsman. 14 IJzendijke. Hofstede (bij toewijzing), Notarissen Mertens en Dumoleyn. 21 Hulst. Bouw- en Weiland, Notarissen Pilaar, Mr. Lijdsman en Claes, 22 Zuiddorpe Bouwland (herveiling), No- laris Mr. Lijdsman. VERGADERINGEN. Dec. 9 Ter Neuzen. Uitkeeringsfonds bij "Ziek- le, .Huln in Nood". A AN R EST ED IN GEN. Dec. 12 Zaamslag. Levering Macadam, Bestuur Za amslagpokler. 22 's Heerenhoek. Bouwen Kerk met To- ren en Consistoriekamer, Architect Van der Klojot Meyburg. Aanbestcding bouwen woon- en winkelhuis. Heden namiddag werd alhier door den architect Job. A. Feij, namens zijn prin- cipale, in bet cafe „De Deutsche Vaart" aanbesteed. bet bouwen van een woon- en winkelhuis aan den Hoek van de Axelsclie slraat en de Verlengde Sclioolweg te Ter Neuzen, in 5 perceelen. Voor het eerste pereeel (melselwerk) werd ingescbreven door: P. J. Rijnberg voor /5980, Gebr. Kolijn voor f 5800, W. P. Nieuwelink voor 3670 en Gebr. Nieuwelink te Hoek voor f 5250. Voor het tweede pereeel (Lunmerweirk) werd ingescbreven (door: P. L. Boogaard voor 7640, J. Elfrink voor f 7540, Gebr. Van. 't Hoff le Hoek voor f 7350, C. G. Nobels voor f 7300. F. C. Iierrebout voor f 7268, A, Verlinde voor f 7154, K. Dieleman te Zaamslag voor 7000 en I. P. Casteleijn voor 5623. Voor het derde pereeel (ijzerwerk) waren geen inschrijvers. Voor het vierde pereeel (mastiek-, zink- en loodwerk) werd ingescbreven door mej. de wed. D. J. Guequierre voor 835 en A. Dhaeze voor 828. Voor bet vijfde pereeel (glas- en verfwerk) werd ingescbreven door: J. de Zeeuw voor 1435, P. J, Harte voor 1359, P. Kiel voor 1260. A. van Wijlc voor J 1240, .1. Platteeuw voor f 1225, P. A. Geelhoedt voor 1145 en A. van Duijse voor J 1115. TWEEDE KAMER. val zou pfaiefts vinden en waar hij dus versterkingen moest heen zenden. De overrompeling was volkomen gelukt. De Duitsehe en Bulgaarsche regimenten be- reikten bijna zonder verliezen den Roe- meenschen never en in weinige uren had- den zij de sterk aangelegde vijandelijke stellingen in bezit. Den eersten dag werd een smalle,- den tweeden dag een breeder bruggehoofd aangelegd en onder bescherming daar- van gebruikte men de radelooze onzeker- heid van den vijand om een veerdienst in te richten, bruggen te slaan, de ver- bindlngslijnen te beveiligen en het ge lt eel e leger op den anderen oever te bren- gen. Nadat, na twee dagen van koortsach- tigen arbeid, de opmarsch en het brug gehoofd voltooid en de basis der opera- ties zelfs tegen de sterkste vijandelijke tegenmaatregelen beveiligd was en de Donau voor den toevoer geen gevaar en geen hindemissen meer opleverde, begon de opmarsch. Van het westelijk en oostelijk gevechts- terrein valt niets bijzonders te vermelden. Alleen aan het Roemeensche gevechtster- reln hebben belangrijke gevechten plaats gehad, die eindigden met de ontruiming van Boekarest, waarvan wij de volgende tele- grammen aan de N. R. Crt. ontleenen: ROEMEENSCH GEVECHTSTERREIN. ST. PETERSBURG, 7 Dec. (P. T. A.) Of- ficieel: In de Bosch-Karpathen zijn onze krijgsverrichtingen tengevolge van dichten mist, die het geschutvuur belemmerde, ge- staakt. Ten zuiden van de Trotus duurt de strijd voort. In Wa{achije trekken de Roemeniers in oostelijke richting terug, den vijand door achterhoede-gevechten ophoudende. Gisteren tegen den middag is Boekarest door de Roemeniers ontruimd. De Russi- sche troepen, die den Roemeenschen linker- vleugel tejn zuiden van Boekarest dekten, zijn dientengevolge eveneens teruggetrok- ken. BERLIJN, 7 Dec. (Wolff-bureau). De twee groote veldslagen in de Karpathen en in Walachije worden meer en meer tot een reusachtigen slag op een front van 500 K.M., een front dat bijna even lang is als de linie in Belgie en Frankrijk. Het zwaarte- punt in dezen strijd is gelegen in het ge- bergte tusschen Kronstadt, Ploesci, Buczu en Kezdi Vasarhely, waar de Karpathen van Walachije zich vereenigen met die van Moldavia, De Russische en Roemeensche troepen hebben in den loop van de laatste week bij na 30.000 man, veel kanonnen, machinege- weren, munifie zwaar beladen spoortreinen en allerlei transportmiddelen in de handen van den overwinnaar gelaten. Het Russi sche offensief is niet bij machte geweest om de ramp in Walachije te voorkomen. - In het geheel hebben de Roemeniers 100.000 man aan gevangenen verloren, dus het zesde gedeelte van hun leger. Hun ge- zamenlijke verliezen kan men op 300.000 man schatten. DE INNEMING VAN BOEKAREST. BERLIJN 7 December. (Wolff.) Officieel: Over de inneming van Boekarest wordt ge- meld: Op 5 December te half elf's morgens werd de kapitein vaq den generalen sta.' Lange als parlementair met een brief van maarschab. Mackensen, die de overgave van de vesting eischte, naar den bevelheb- ber van Boekarest gezonden. In een twee den bnef werd den commandant meegedeeld dat bet zuur op de vesting zou worden ge- opend, iwjien de parlementair niet binnen 24 uren was teruggekeerd. Kapitein Lange, die aan de Roemeensche voorpostlinie door een geueraai werd ontvangen en geblind- doekt in een auto naar Boekarest werd ge bracht, keerde op 6 Dec. 's ochtends, voor afloop van den gestelden termijn, terug. De opperbevelhebber van het Roemeensche Do- nauleger had geweigerd den brief van maar- schalkv Mackensen in ontvangst te nemen op grond, dat Boekarest geen vesting was, maar een >>pen stad. Er waren noch bewa- pende forten, noch te hunner verdediging bestemde troepen, er was noch een gouver- neur, noch een commandant. Kapitein Lange had hem op het karakter van Boe karest als vesting gewezen en daaraan toe- gevoegd, dat sulk een uitvlucht de Duitsehe qperaties niet zou belemmeren. In den och- tend van 6 Dec. stelden afdeelingen van het kavaleriekorps v. Schmettow zich in het be zit van een fort op het noordelijk front- Af deelingen van het 54ste legerkorps namen de fortlinie van Chiajna aan het westeiijk- tot Odaile aan het noordelijk front der ves ting. De vijand bood met infanterie tegen- stand, die echter snel gebroken werd. Op het zuidelijk front drongen afdeelin gen van het Donauleger door den forten- gordel in de stad. Hier werd geen tegen- stand geboden. De te Boekarest binnenruk- kende troepen werden met geestdrift ont- x/angen en met bloemen getooid. Maar- schailc v. Mackensen reed met een auto naar het koninklijk paleis, waar hij met bloemenruikers werd ontvangen. DE TOESTAND IN GRIEKENLAND. In Griekenland wordt het met den dag duisterder, PARiJS, 7 December. (Havas.) Uit Athe ne wordt geseind dat kolonel Zimbrakakis, het hoofd der politie te Athene, in hechte- nis is genomen. Hij wordt beschuldigd in verbinding te staan met generaal Zimbra kakis, een der voornaamste leiders van Ve- nizelos' vdorloopig bewind. Generaa! Korakor, de leider der werving van Venizelistische vrijwilligers, is eveneens in arrest gesteld. Beide zullen terechtstaan wegens hoogverraad. In de straten van Athene zijn barricaden opgericht door benden, die op Venizelisten en hun woningen schieten. De beweging is verergerd door het feit, dat velen van de gelegenheid gebruik maken om personen, die zij kwijt willen zijn te beschuldigen dat zij Venizelisten zijn. DE POLITIEKE TOESTAND IN ENGELAND. Aangaande den politieken toestand in En- geland wordt gemeld: LONDEN, 7 Dec. (Reuter.) Officieel wordt bekend gemahkt dat Lloyd George vanavond in audientie door den koning is ontvangen en 's konings aanbod van het ambt van eerste-minister en minister van financien heeft aangenomen en zijn benoe- ming aanvaard. Hieruit blijkt dat Lloyd George er in geslaagd is een ministerie te vormen. LONDEN, 7 Dec. (Reuter, part.) Naar verluidt, zou de Arbeiderspartij twee zetels in het kabinet krijgen, wat vermoedelijk be- teekent dat zij er een krijgt in den oorlogs- raad en drie in het ministerie. Men noemt de namen van Henderson, Barmes, Bqace, George Robert, Wardle. Lloyd George schijnt een kabinet van twaalf personen te willen vormen, namelijk vijf unionisten, vijf liberalen en twee ar- beidspartijders. Hieruit zal een kleine oor- logsraad worden benoemd. De groote moeilijkheid voor Lloyd Geor ge is thans om een behoorlijke liberale ver- tegenwoordiging te verkrijgen, daar bijna alle liberale ministers weigeren onder hem te dienen. In een bijeenkomst van het liberale oor- logscomite door 30 leden bijgewoond, is besloten Lloyd George metterdaad te steu- nen. TER NEUZEN, 8 Dec. 1916. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand ruim 765.0 Noord- oost-Duitschland. Laagste barometerstand 755.0 Bodo. Verwachting tot den avond van 9 Dec. meest matige Zuidwestelijke tot Zuidoos- telijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk enkele regen- of sneeuwbuien, zelfde temperatuur. Zanguitvoering. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, wordt alhier morgenavond in het ge- bouw der R.-K. Militairenvereeniging eene zanguitvoering gegeven door den ook alhier gunstig bekenden zanger, den heer Louis van de Sande, van de hofopera te Berlijn, met medewerking van mevr. Greta Santha- gens, sopraan en den heer Santhagens, pianist, beiden uit Den Haag. Deze uit- voering is uitsluitend toegankelijk voor mili- tairen en leden der R.K. Militairenvereeni ging- Verblijf ontzegd. Door den commandant der stelling van de Monden der Maas en der Schelde is het verblijf in zijn ambtsgebied ontzegd aan: Cornelis Dieleman, arbeider, geboren 17 Maart 1886 te Axel, wonende te Ter Neu zen; Christiaan de Pooter, arbeider, gebo ren 9 April 1889 te Zaamslag, wonende te Ter Neuzen, beide van Nederlandsche na- tionaliteit en den Belg Edrnond Joseph Neijt, geboren 29 April 1883 t€ Bouchaute, thans te Sas van Gent, alien wegens het be trokken zijn bij den smokkelhandel. Terugkeer toegestaan. Door den commandant van de stelling der Monden der Maas en der Schelde is aan P. de Meester te Hoek en Joh. Stegers, sleepbootkapitein te Dordrecht, wie het ver blijf in zijn ambtsgebied was ontzegd, voor- waardelijk vergunnning verleend daarin terug te keeren. BOSCHKAPELLE. In het lokaal van den heer D. de Bakker hield het bestuur van den R.-K. Werklieden- bond „Deos Dedit" eene gecombineerde vergadering met het bestuur van den Boe- renbond en eenige werkgevers, waarop de heer Loerakker, propagandist van den Ned. R!-K. Werkliedenbond, het doel van dien bond uiteenzette, namelijk, om in samen- werking met de werkgevers, en niet tegen de werkgevers in, tot toestanden voor den werkman te geraken, zooals die door het hoOgste kerkelijk Gezag worden gewenscht. In verband hiermede achtte hij onder de tegenwoordige omstandigheden een stan- daardwinterdagloon van f 1,75 noodig. Uit de verdere besprekingen bleek, dat een dagloon verre gewenscht is boven een uurloon, dat de werkgever het recht heeft om bij beduidend lagere prijzen der land- bouwproducten heet loon te verminderen, maar dat dit toch zoo dient te zijn, dat een werkman met een tamelijk gezin er be- hoorlijk van kan leven, terwijl echter de werkgever zeker zoodanige winst mag overleggen, dat hij later zijn kinderen in hun stand kan plaatsen. Op het einde der vergadering dankte de voorzitter van den Boerenbond den heer Loerakker voor zijn interessante voordracht en drukte de hoop uit, dat werkgevers en werknemers tot wederzijdsch genoegen zul len samenwerken. HULST. In plaats van den heer P. Borm, die deze gemeente metterwoon heeft veriaten, is ge- kozen tot voorzitter der afdeeling Hulst van den R.-K. Boerenbond Z.-Vl. O. D. de heer B. de Deckere. Verder werd het bestuur der afdeelingz samengesteld als volgt: Voor 300,000 beboet. De firma Jurgens te Oss is door de N. 0. T. we&ens verboden uitvoer met f 300,000 be boet geworden. De firma was zelf onschuldig, maar een harer afnemers had haar bedrogen en als verantwoordelijke eerste-importeur heeft zij er voor moeten bloeden. Het geld is in de kas van het Kon. Nat. Steuncomite gestort. (VL. K.") f .500 gestolen. Omtrent een diefstal van 500 te En- schede, wordt nader gemeld: 's Avonds, na vertrek van den laatsten trein uit Enschede, trok het de aandacht van een soldaat-kommies, die dienst deed aan het station Staatsspoor, dat een man en een vrouw op het late uur nog een auto- tocht naar Amsterdam zouden maken. Door de politie, die hij met het plan van 't twee- tal in kennis stelde, werden beiden meege- nomen naar het politiebureau. Hier kon men na een verhoor, dat niets uitwees, niet anders doen dan het paar in een hotel onder dak brengen. Toen dit nauwelijks was geschied, kwam de groentenhandelaar Dove, wonende in den Veldkamp, mededeelen, dat hem een kistje met 500 was ontstolen, waarschijn lijk door zijn vrouwelijke commensaal en haar verloofde. De signalementen, die hij opgaf, kwamen overeen met die van de twee naar -het hotel gebrachte personen, en het laat zich begrijpen, dat ze nu nog spoe- diger weer uit het hotel waren dan ze er naar toe kwamen. Bij fouilleering bleek, dat het vermiste bedrag nog geheel in hun bezit was. Het geledigde kistje was door hen in een bosch- je verborgen, waar het later werd gevon- den. 't Was opengebroken met behulp van een ijzer, dat ook nog in 't bezit van den man werd gevonden. De man bleek te zijn een Duitsch deser- teur en zijn verloofde een minderjarig meis- je, dat zonder toestemming harer ouders bij" zijn uitwijken naar ons land, met hem was meegekomen. Een surprise. Bij een kinderloos echtpaar in de Olden- zaalschestraat te Enschede werd Sinter- klaasavond een pakje bezorgd, dat bleek een kindje te bevatten van eenige maanden oud. De kleine, die netjes was gekleed, had een flesch met warme melk bij zich. De fa- milie besloot het voorloopig te houden. Krijgslisl. Dinsdag hebben ruim 40 Belgen kans ge- zien oxier de grens te komen. Zij hebben Met aiigemeene slemmen werd goedgekeurd eene conclusie tegen de bonding van den Minister van Oorlog, die geen gehoor lieeft gegeven aan de vroegere beslissing der Ka- mer, in zake het voor de beeindiging van het dienstverband pensionneeren van M. A. Nouhuijs, als administrateur bij hetmilitair hojspitaal te Gouda. Met 26 tegen 25 stemnien werd goedge keurd de alwijzende conclusie op een adres van eenige landweermannen te Wormerveer, die geen schadeloosslelling ontvingen voor herhalingisoefeningen in Mei 1914. In de namiddagzitting werd besloten o.a. het wetsonlwerp betreffende wijziging van hetteegel- en administralierechl aan de agen da toe te voegea. Vervolgens werden nog eenige condusies afgehandeld. Bij do behandeling van liet adres van 26 lelegraafambteharen, thans reserve-officier of vaandrig bij de genie, critiseerden de heeren Marchant en Smeenge de houding van den Minister, die aan deze ambtenaren de toe- zegging 'deed, dat zij het voile burgerlijk tractement zouden behouden, als zij dienst namen bij de genie, welke toezegging werd teruggenomen, zonder dat hun de gelegen heid werd gegeven den militairen dienst te veriaten. De Minister van Oorlog verdedigde dezen maaliegel. Hij kan de betrokken personen geen gelegenheid geven, den militairen dienst te veriaten, maar zal de zaak in den Mini- sierra ad ter sprake buengen, zonder evenwel eenige loezegging te kunnen doen. Verhooging van het tarief van postpakketten. Door de Tweede Kamer werd in de zit ting van heden goedgekeurd de voorge- stelde verhooging van het tarief der post pakketten. EERSTE KAMER. Naar wij vernemen is de Eerste Kamer bijeengeroepeti tegen ;a.s. Dinsdagavond, voor- namelijk met bet oog op eene spoeaeischen- de behandeling van het wetsontxverp betref fende bet sluiten eener leening van 125 millioen gulden. Het voorloopig xrerslag der Tweede Kamer omtrent dit wetsontwerp dal gisteren ver- sche.nen is, zal vermoedelijk nog heden avond of morgen beantwoord worden, zoodat de Txveede Kamer bet in het begin der vol gende week zal kunnen behandelen. Uit Roemenie. BERLIJN. (Officieel.) Het negende le- gercorps maakte in Roemenie 10.000 ge vangenen. De in West-Roemenie afgesneden troepen werden tot de overgave gedwongen. Daar- door vielen 8000 man en 26 kanonnen in onze handen. NAJAARSZITTING 1916. Vergadering van Vrijdag 8 Dec. te 10 uur. Voorzitter de heer Mr. H. J. Dijckmoester, oommitssiaris der Koningin in Zeeland. Aanxvezig 40 leden; afwezig de lieeren Blum en Wondergem. beiden wegens ziekte. Ecnoeming lid Getdep. Slalen. Na vaststelling van de notulen der ver- gadering van 28 November en enkele mede- deelingen, is aan de orde de verkiezing van een lid van Gedep. SLaten in de vacatm-e ontstaan door de benoeming van den beer J. N. Elenbaas tot burgemeester van Ivrui- ningen. Benoema wordt de lieer P. F. Fruijtier, met 29 stemmen. Op den heer Van Niftrik zijn 9 istemmen uitgebracbt, 1 stem op den lieer Van der Weijidie en 1 briefje is bianco. De heer Fruijtier verklaart de benoeming aan te nemen en wordt daarmede geluk- wenscht. Sehoomnaken widen der voertuigen. Voorstel xran Gedep. Staten tot afwijzing van het verzoek van den Algemeenen Neder- Landscheii Wielrijdersbond, om aanvulling van het reglement op de wegen en voet- paden. Aan het onderzoek in de afdeelingen heb ben, volgens het afdeelingsverslag, doetge- nomen 41 leden, waaronder 5 leden van Gedep. Staten. Waar somnnge leden de goede uitwerking loofden van de verorJeniug van den Terri- torialen Bevelhebber omtrent liet ontdoen Van islijk van ae Wielen der voertuigen, meen- den andere. dat bij nauwkeurige vergelijking de toestand der wegen in die gemeenten, waar soortgelijke bepalingen reeds vroeger bestonoen, volstrekt niet beter is dan elders. Enkele leden meenden, dat het schoon- maken der wielen voor de landbouwers vol strekt geen .bezwaar meebracht, andere meen den weer, dat bet in de streken met zware- ldeigronden een moeizaam en tijdroovend werk is. Waar soinmige leden van oordeel zijn, dat de wegen behooren aan hen, die er zooveel voor betalen: .aan de landbouwers, welke dus niet lastig gevallen moeten worden met het onderhoud, waar polders en gemeenten voor moelen zorgen, meenden andere, dat de landbouwers zich te veel als atleen-ge- brinters van de wegen beschouwen. Als middelen tot x-erbelering van den toe stand der wegen bij slechte weersgesteldlieid werden nog aangegeven: het afschrappen, het ontslikken der w-egen (een maatregel bij grind wegen evenxvel niet toe te passen) en het gebruik van breedere vellingen aan de wielen. Bij enkele "leden bestond er vrees, dat het vaststellen van ox'ertredingen te veel zou ver band houoen met de subjectieve beschou- wing van at te ijverige poliliebeambten, daar bet zoo moeilijk its -te' onischrijven, wat onder bet schoOnmaken van wielen moet verstaan women. Ten siotte verklaarden zich 20 leden voor het xoorstel van Gedep. Staten, 15 tegen, ler- W"ij(t 5 zicli hun istem voorbehielden. O'ver punit 2 van bet voorstel werd in twee afdeelingen gesproken. Waar sommigen bet zeer in het belang der xeiligheid aghtlen, dat bij xeroiilening" zou worden voorgesclireven, met voertuigen op de recbterzijde der wegen te rijden, meen den de meesten, dat de wegen in Zeeland Le .smai zijn om dergelijke bepalingen te kunnen maken. Een lid hetoogde de wensclielijklieid, dat in liet Reglement zou worden opgenomen een voorschrift, luidende: „Hct is verboden zonder inoodzaak pp de linkerzijil.e der wegen te rijden." Dit voorstel werd in de afdeeling verworpen met 8 tegen 5 stemmen. 25 leden \rerkiaarden zich voor bet voor stel van Gedep. Staten, 13 tegen en 2 'behiel- deu zich hun stem voor. De heer Gerlach verdiedigt bet voorstel van Gedep. Staten en wel ten zeerste, omdat pas in 1914 de Staten in deze kwestie een uit- spraak deden. en ten tweede, omdat hij het liier niet mogelijk acht, eene verandering te maken die uitvoerbaar zou blijken en bet dan beter is geen verandering aan te brengen. De lieer Dux'ekot voelt daarentegen veel voor het eerste deel van liet verzoek, in zake liet schoonmnken der wielen en zou dit willen inwilligen. Het tweede deel van bet verzoek, rechls hohden. acht hij hier te moeilijk uitvoerbaar, at zou hij ook gaaroe dit zien verwezenlijkt. De lieer Van Niftrik is zeer tele urges te Id, door bet x'oorslel van Gedep. Staten. Hij wijst er op dat liet voorstel in 1914 met 24 tegen 18 stemmen verworpen is en bij slelt een motie voor, waarin Gedep. Staten warden uitgenoodigd eene bepaling omtrent het schoonhouden der wielen in te dienen, overeenkomstig aan die welke in 1914 door liun college werd voorgesteld. Deze motie is verworpen met 25 tegen 15 stemmen. De beer Van Teijlingen stelt nu voor, eene bepaling op te nemen, waarbij liet schoonmaken der Wielen beslist verplieh- tend wordt gesteld. De lieer Hombaeh hield -tegen dit voorstel een krachtig pleidooi. Hij heeft een proef genomen en daarbij is hem gebleken, dat liet minstens 11 minuten duurde eer een wagen eenigszins belioorlijk schoon was. De boeren betalen de wegen en moeten er ook het gebruik van liebben. De lieer Van Niftrik meent, dat een deel der gebruikers niet den weg mag bederven voor een ander deel. De heer Van Oexeren verklaart zicii voor het voorstel van Gedep. Staten namens dit college. Het voorstel van den beer Vim Teijlingen wordt x'erxvorpen met 22 tegen 18 stemmen, -waarna dat van Gedep. Staten wordt aan genomen met 31 tegen 9 stemnien. Uilwalering Sluis-in-de-Piet. Voorstel van Gedep. Staten tot afwijzing van het verzoek van het dagelijksch bestuur van liet watenschap voor de uitwateringdoor de Sluis-in-de-Piet om herziening van het bijzonaer reglement voor dat waterscbap. Aan het onderzoek in de afdeelingen lieb ben, volgens liet afdeelingsverslag, deelge- nomen 40 leden, waaronder 5 leden van Gedep. Staten. i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 6