De krijgsljedrijven- De Koin. Ztg. zegt, dat van het Roe- meensche leger, dat in den aanvang van den oorlog 600.000 man bedroeg, meer dan 200.000 man gedood en gewond wer- den, en dat meer dan 70.000 reeds zijn gevangen genomen, zoodat ongeveer de helft van het Roemeensche leger reeds buiten gevecht is gesteld. De Fransche bladen bereiden hun lezers reeds voor op den mogelijken val van Boecharest; zij zeggen, dat het lot van het Roemeensche leger van meer be- lang is, dan dat van de Roemeensche hoofdstad. En de vraag is slechts, of het Roemeensche leger in staat zal zijn den strijd voort te zetten. De luitenant-kolo- nel Rousset, die den militairen toestand in Roemenie bespreekt in den Petit Pa- risien, zegt: „Of Boecharest valt of niet is van zuiver militair standpunt bijzaak, als slechts de vereenigde Russisch-Roe- meensche legermacht haar strijdvaar- digheid behoudt." En generaal Ber- teaux raadt aan-, de stad te ontruimen, in de hoop, dat de Roemeensche leger- commandant uit het lot van Maubeuge en van de Russische vestingen zal ge- leerd hebben, dat de verdediging van een vesting het leger onttrekt aan zijn naasten plicht, den strijd te blijven voortzetten. Ook het voorbeeld van Metz in 1870 wordt aangehaald, om te doen uitkomen, dat een opgesloten leger ver- loren is. De Russisch-Roemeensche troepen in de Woud-Karpathen doen hun uitqrste best, om de Roemeensche troepen te liulp te komen, door krachtige aanvallen, over een gebied van meer dan 800 K.M. frontbreedte. Zwaar beukten de slagen daar tegen de Duitsch-Oostenrijksche stellingen, maar het resultaat was niet in overeenstemming met de offers, die daarvoor werden gebracht. Het karak- ter van dien strijd wordt bepaald door het verlangen, de domineerende hoogten te bezettenom die hoogten wordt hevig gevochten. De Russische berichten ge- ven voortdurend nieuwe terreinwinsten in dit gebied aan, de Duitsche daaren- tegen zeggen, dat de aanvallen der Rus- sen, met enkele onbelangrijke uitzonde- ringen, steeds werden afgeslagen, en dat stellingen, die reeds door de Russen wa- ren genomen, door de Duitschers en hunne bondgenooten hernomen werden. Aan de overige deelen van het front zijn de acties onbeteekenend. Slechts in Macedonie hebben de Serviers, gesteund door Fransche en Italiaansche troepen, zich meester kunnen maken van een hoogte^ten O. van de Tsjerna, het is niet duidelijk uit de berichten, of dit de veelbestreden hoogte 1050, door de Duit schers de Ruinenberg genoemd, is waar de Duitsch-Bulgaarsche stellingen dus meer naar het Noorden moesten worden verplaatst. De maatregelen tegen Griekenland, die admiraal Fournet heeft aangekon- cdgd, zijn begonnen met de inbeslagne- ming van Grieksche schepen, die in Fransche en Engelsche havens liggen, en met de afkondiging der blokkade voor Oud-Griekenland. De regeering te S Athene heeft den storm willen bezwe- ren, door nu in plaats van zes, acht bat- terije'n berggeschut aan te bieden; maar dit is klaarblijkelijk niet voldoende. Gisteren ontstond een nieuw alarm in Athene, toen Fransche matrozen aan land gingeii, en het gerucht liep, dat ad miraal Fournet den Piraeus wilde bom- bardeeren. Admiraal Fournet liet de troepen .veer aan boord gaan, en in over- leg met de gezanten en de regeering werd een proclamatie uitgevaardigd, ter geruststelling van de bevolking. Reuter:berichten uit Athene melden nu, dat de Grieksche troepen gemobili- seerd worden, om samen te werken met de Duitsche legers, die, naar men vol- gens deze mededeeling in Athene ver- wacht, spoedig' weder- naar het Zuiden zullen oprukken en Monastir heroveren, om dan Nieuw-Griekenland binnen te dringen. En datzelfde Reuter-bericht meldt, dat de Grieken een aanval voorbereiden op den Piraeus, om de Franschen en En- gelschen uit deze Atheensche havenstad te verdrijven. Of deze berichten een grond van waar- heid hebben, moet de toekomst leeren. DE STRAATGEVECHTEN IN ATHENE. I'il Athene wordt gemeld, dat de Griek- t; lie troepen Yrijdag plotseling een aanval- lsi.de houding aartnamen tegen een deta- cheinent Fransche matrozen, die reeds- lang op he! Zappeion (waar hun kamp was opge- slagent verblijf hielden. Yoorls werden de tegaties. de Fransche school te Athene en de Venizelislen a a rig e vail en. Er werden ge- weerschoten gelosl en er werd zelfs gebruik rgemaakt van nnlrailleuns. Herhaaldelijk wer den kunonschoten gelost op het Zappeion. Er zijn verschillende personen gedood en gewond. De Grieksche troepen zijn, volgens het bovenstaand Reuter-bericht, den aanval be gonnen, eui de geallieerden zullen daarvoor vokloening eischen. Een tweede Reuter-bericht zegt, dat de Engelsche en Fransche bewakingstroepen, 600 man sterk, uit Athene naar Pireaus zijn vertrokken. Dat de volksstemming in de Grieksclie hoofdstad niet Entente-gezind is, Meek nit de voor zo rglsm aa t degele nbij het teruglrekken der troepen genomen. Een En- gelsch delachement "werd zoo Floor het pu publiek bedreigd, dat liet in een school vluchtte, van waar het later, onder Grieksch geleide, kon vertrekken. Do Grieksche premier Lambros bezoclit de bij de ongeregeldhedten gewonde Fran schen en Engelschen. Lambros verklaarue, dat de Grieksche regeering besloten heefi de ordc te herstellen! Maar iioe hij dat zou aanpakken wordt er met bij verteid. Aan de ongeregeldheden namen ook een aanlal Kretenze'rs deel, die zich in de wo- ning van Yenizelois verschanst hadden, maar zich ten slotte aan de. regeeringstroepen overgaven. Uit de nog onvolledige en eenigszins vage lelegrammen valt wet op te maken, dat de troepen van koning Konstantijn het pieit le Athene hebben gewonnen, onidat de troe pen der geallieerden uit de stad zijn ge- trokken. De Grieksche gezant te Parijs, Itomanos is. wegens liet gebeurde te Athene, afge- treden. Omtrenl de oorzaak van de gevechten in Athene wordt gemeld, dat Vrijdag een Fran sche troepen-aldeeling trachtte wapens in beslag te nemen in de genie-kazerne. De Grieken schoten toen op de Franschen, die het vuur beanlwoordden en een Grieksch officier doodden. Yrijdag zijn een 4tal geregelde gevech- len in tde buitenwijken van Athene gele- verd. Duizenden Atheners vluchtten naar Phaleron of trokken de Attische vlakte in. KABINETSCRISIS IN ENGELAND. Engeland staat voor een kabinetscrisis. Er is oneenigheid in de regeering: Lloyd George, de voortvarende, komt, nu 1916 vo-or- bijgegaan is, zonder dat het eenig voordeel aan de Entente opteverde, maar integendeel de vijand driester optreedt, in botsing met Asquitli, den bedachtzame. De regeering heeft reeds lang allerlei ver- wijten moelen aanliooren over haar slapheid. Dat Roemenie werd afgeniaakt, dat de Duitsche vlool strooptochten kan onder- nemen naar de Engelsche kust, dat dag aan dag Engelsche schepen liet slachtoffer der Duitsche duikbooten worden, 'tzijn alle on- derwerpen geweest voor interpellaties in het Engelsche Lagerhuis, waarbij de regeering er niet zonder kleerscheuren afkwam. Asquith, Balfour en Grev waren de. zonde- bokken, die de oppositie met afle fouten befaadde en Lloyd George -was steeds de man, bij wien de redding gezocht werd. Voordat de oppositie nu nog haar sloopings- werk tot lie! einde heeft volbracht, is de crisis in het kabinel zelve gekomen. Lloyd George schijnt die le hebben uitge- lokt, door een hervorming van den oorlogs- raad voor te stellen, d. i. van bet lichaam, dat alle kwesties den oorlog betreffende, be- slist. Hijzelf en Bonar Law opgenomen in dat lichaam, maar niet de premier en niet Balfour schijnt zijn voorstel geweest te zijn, voor zoover uit de zeer onvolledige berichten is op te maken. Er zou ook getracht zijn, naar een vergelijk Lloyd George's voorstel immers school den premier van zijn eerste plaats weg dat beoogde Asquith, Lloyd George, Bonar Law, Balfour en Carson, den leider der oppositie in het Lagerhuis, in den oorlogsraad te brengen. doch ook deze sa- mensteliing schijnt Lloyd George's goedkeu- ring nog niel te hebben kunnen wegdragen. Zoodat dan ook _gemeld wordt, dat hij, even- als Bonar Law en lord Derby, zijn ontslag heeft ingediend. dat ecliter door Asquith nog niet moet aangenomen zijn. Van een heengaan van den premier schijnt geen sprake te zijn, althans Asquith is bij den Koning geweest om over een reconstructie var, zijn kabinet te spreken. Maar wal zal een kabinet-Asqilith zonder Lloyd George nog beteekencn'? Op een gerucht, dat in verband met het bovenstaande ons niet juist lijkt te zijn, willen we toch nog even de aandacht vesti- igen. Dit (l)ewecrt al, dat Asquith zal aftreden, dat Bonar Law zijn tijdelijke, Lloyd George echter zijn oefinitieve opvolger zal worden. Yeriscbeidene liberalen en led en der arbei- derspartii zouden bet plan hebben Woens- dag tegen de door het kabinet in te dienen crelietaanvraag te stemmen. Ze yerlangen een besliste verklaring omtrenl bet oorlogs- doel der ,Eii!ente. Ze Willen we ten, waarvoor Engeland in geografisch en financieel opzicht strijdt. Alen verwacht. dat Asquith heden in het Lagerhuis omirent de nog in nevelen gehulde geschiedenis verklaringen zal afleggen. BESERTELRS. Grooler dan vermoed wordt, schrijft het R. N., is het aantal deserteurs, dat de Gel- dersch Pruisische grens overschrijdt. liet kleinst percentage varulezen wordt gevormd door hen. die van het front terugkeeren en strijdenszat hun leven nog te lief hebbende, van hun verlof gebruik maken om over grens tc trekken. Zij zijn nog eenigszins be- vangen door de vrees, hun door hun supe- rieuren ingegeven. dat Holland hen aan Duitschlartd zal overleveren. Een grooter deel echter vormen de vele arbeiders in industrie- en andere, vooral mijnbedrijven, die tot dus\-erre van de uit oefening der militieplicht waren vrijgesteld en bevreesd zijn nu naar het front ge- stuurd te zullen worden. als de burger- dienstplicht tot wet verheven zal zijn. Vele aezer arbeiders hebben reeds aanzegging gekregen naar het front te vertrekken, maar ve'e anderen hebben de wijk naar ons land genomen en in de niijnen te Heer- len werk gezocht. Een derde categoric wordt gevormd door de Poolsche burgerkrijgsgevangenen, die na de verlieffing van Polen tot zeifstandigeu staat vrcezen in dienst der Poolsche legioe- nen te moelen treden en tegen hun vataer- land en vaak landgenooten te moelen strijden. Dnordien deze vluchtelingen alien in bur- gerkleeding over de grens komen, wordt \ran hun kornst in '1 atgemeen weinig be- merkt Slechts hij uitzondering komt een Duitsche deserteur in uniform aan. IN YRIJHEID GESTELD. Men meldt van de grens aan de N. R. Crt. Zondag zijn bier negen Belgen. waaronder twee brievenhestellers, aangekomen, die ver- klaien, dal van de Belgen, die naar Duitseh- Land gedeporteerd waren, een groot gedeelte is teruggekomen. De Duitschers hebl>en hen, die in de dorpen Herstall, Vivegnis, Paine, Laneken en in verscheidene andere Holland- sche grensplaatsen woncn, de vT.ijheid ge- geven. GEYLI CIITE BELGEN. De Belgisclie dorpen Raevel en Postel lig gen aan deze zijde van de draadversperring. Tal van mwoners van deze beide dorpen 'zijn de 'vorige week's nachts met al lnin heb ben en houden, hun vee en hun goederen' de Hollandsche grens overgeirokken. De Duit schers warden verwacht, en dat deed al deze ongelukkige menschen naar veiliger oord vluchten. Wij ontleenen de volgende telegrams- men aan de „N. R. Crt.": LONDEN, 5 Dec. (Ileuter.) De avond- bladen melden, dat Lloyd George is aigetre- den, onidat Asquith heeft te kennen gegeven, zich niet met Lloyd George's voorstellen, om den minister-president van den hervoriud^n oorlogsraad uit te sluiten, te kunnen ver- eenigen. LONDEN, 5 Dec. (Reuter.) De Westmin- ister Gazette maakt bekend, dat Asquith vol- shekt heeft geweigerd een oorlogsraad te aanvaarden, waarvan hij geen lid is. Men wacht lhans af wat Lloyd George zal doen. Naar men verneemt. zullen Grey en de voor- naamste leden van liet kabinet Asquitli steunen. Lloycl George heeft om een kleirteren oor logsraad gevraagd met vrijwel onl erkte be voegdheden. De minister-president zou er van uilgesloten zijn en alleen een recht van veto uiloefenen. Asquith heeft in een kleine- ren oorlogsraad toegestenid, doch betoogd, dat de minister-president er de vooirz-itter van moet zijn. Hij zou liever aftreden dan zich aan eenige andere schikking onder- werpen Het besluit van Asquith is onher- roepelijk. WEFNEN, 5 'Dec. (Wolff.) Officieel: Leger- groep Mackensen: De in de laatste dagen be- haalde voordeelen zijn uitgebreid. Het Donauleger heeft met zijn rechtervleugel Russische aanvallen afgeslagen en is ten Z.W. van Boekarest over de Arges getrokken. De ten'N.W. van de Roemeensche hoofd stad opereerende O.-H. en Duitsclie strijd- krachten zijn over de spoorlijn Boekarest Targoviste getrokken, na de vijandelijke ach- terhoede, waar die stand liield, te hebben deruggeslagen. Het aantal gevangenen, den 3en Dec. ingeleverd bedraagt meer dan 12,000. Aan den beneden-Arges zijn op een betrek- kelijk smal gevechtsfront soldaten, behooren- de tot 28 Roemeensche regimenten, gevangen genomen. Legerfront aartshertog Jozef: De O.-H. en Duitsche troepen van generaal v. Arz hebben in het grensgebied ten weshen en N.W. van Okna door een tegenaanval den Russen de geheele plaatselijke terreinwinst, <^ie zij de laatste dagen op sommige punten hadden behaald, weer afgenomen. De balaljons van generaal v. Koevess heb ben eveneens den vijand in verbitterden strijd uit de dezer dagen aan hem verloren schansen op den Werch Debr geworpen. Bij deze ondernemingen zijn 550 man gevangen genomen, 13 machinegeweren en 4 mijnwer- pers bint gemaakt. Aanvallen der Russen ten N.W. van Soos- mezo. ten Z.W. van Tdelgyes en bij Dorna Watra zijn onder groote verliezen voor den vijand afgeslagen. SOFIA, 5 Dec. (Bulg. A.) Officieel: In Walachije hebben de verbonden troepen de Roemeniers aan de Agres verslagen. Aan den Donau gw-cer- en machinege- weervuur bij Toetrakan, gescliutvuur bij Cernavoda. In de Dobrocdzja tusschenpoozend ge- schutvuur en patroeljegevechten. De vijand verschanst zich en breidt zijn prikkeidraad- versperringeh uit. ST. PETERSBURG, 5 Dec. (P. T. A. Offi cieel: In -ae Bosch-Karpathen heeft de vijand gisteren tal (van aanvallen gedaan op de door ons bezette hoogte, 4 werst ten zuiden van Voroneika. Tol 1 uur rs middags sloegen wjj alle aanvallen af. maar daarna siechtte de vijand door het vuur van zijn grof ge- sclnit onze schansen en dwong onze troe pen, op de hioofdstelling terug te trekken. Aan de grens van Moldavie duren de ge- vechlen in het Trotus-dal en meer naar het zuiden tot het dal van de Bioftiana (een linker zijrivier van de Prliova) voort. Wij liebhen opnieuw ©en reeks hoogten bezel, doch de vijand biedt hardnekkig weerstand en Iracht door tegenaanvallen zijn positie le herstellen. In Walachije duurt de strijd op de wegen van Targoviste naar Ploesci en van Titu naar Boekarest, zoomede ten westenenten zuiden van de hoofdstad, voort. De Roe meniers trekken, onder den d-ruk van den overmachtigen vijand. die hen onophoudelijk aitnvalt, naar het oosten terug. De pogingen der Roemeniers om het vijandelijk offensief op de wegen naar Ploesci en Boekarest le sluiten, zijn niel met sucoes bekroond. In tie Dobrocdzja geen verandering. Onze zeevliegtuigen liebhen een aanval ge daan op het dorp Cara Murad, ten noorden van Conslanza, er bommen op geworpen en ook een langvverpigen ballon gebombardeerd. De vliegluigen zijn ongedeerd ingerukt. BERLIJN, 5 Dec. (Wolff., Officieel r Evenals liet Russische legerbestuur in Polen en Wolhynie bedreigde ook het Roemeensche legerbestuur in Walachije het grodtste ge deelte van de burgerlijke bevolking door weg- zen-ding naar het oosten op de meest ge- welenlooze wijze in haar bevolking, leven en heziitingen.Lange is,toe ten van vluchtelingen, die natuurlijk den Snellen oprnarsch van onze troepen en de vluchl der Roemeniers niel bij konden houden, kampeeren onder den. blooten hemel en zijn prijsgegev en aan hun ger, z'iekte en ellende. Het verjagen van een bevolking uit zijn gebied is uit militair oog- punt daarom reeds veraeerd, onidat door de vluchtelingen-kplonnes ook aan den terug tocht der Roemeniers moeilijkheden in den weg worden gelegd. De terugtrekkende troe pen dringen de menschen met hun vee, wa g-ens en beziitingen van den weg af in de slooten. De door haar regeering tol vluchten aangezette en dan op zulk cen wijze in den steek gelaten bevolking geeft zich natuurlijk door koude en honger gedreven, aan roof en plundering over. De voornaamste liuizen, waar de vluchtenden eerst in overuacnten, women voor hull vertrek geplunaem en ge- brandschat. In de Russische legerbevelen wordt het gewetenloos in aen steek latender bevolking claarmee verklaard, dat de Duit- scners land en voorraden verwoesten. Hoe onhoudbaar deze ibewering is, blijal wel daar- uit, aal het immers in liet belang van onze troepen ligt hun kwartieren ongeschonden te bewaren en de voorraden des lands spaar- zaam te verd-eelen. TER NEUZEN, 6 Dec. 1916. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te Ue Bildt van heden luidt ais volgt Hoogste barometerstand 770.1 Wishy. Laag*te barometerstand beneden 775.0 Zuid-Duitscbland. Verwachting tot den avond van 7 Dec. aanvankeiijk matige Oostelqke tot Noorde- lijke, later wellicht krimpende wind, neve- lig tot zwaar bewolkt. mogelqk later eenige regen, zelfde temp> ratuur, later lets zachter. St. Nicolaas. St. Nicolaas was gister met zijn knechts reeds vroeg op pad. In den voor- middag reed hij uit, gezeten in een rij- tuig.De hiervoor loopende paarden gaven met hun rinkelende bellen aan den tocht een vroolijk cachet. Er werden enkele bezoeken afgelegd, o.m. aan de openbare scholen, waar hij cadeautjes af te geven had voor eenige leerlingen van de 5 hoogste klassen, waarna hij zich naar de bovenzaal van het Hotel de Commerce begaf, waar hij de leerlingen uit de laag- ste klassen der openbare scholen had ge- noodigd, en die daar onder geleide van hunne onderwijzeressen en onderwijzer aanwezig waren, St. Nicolaas met een flink gezongen lied begroetende. Voorts werd hem met een lieve toespraak door een der leerlingen van school C een bou quet aangeboden. Nadat St. Nicolaas de kinaeren had toegesproken, gaf hij zijn knechts order hun eenige stukjes speculaas te geven, en kreeg ook elk kind een prentenboekj e. Ondertusschen zongen de kinderen geza- menlijk verschillende St. Nicolaasliede- ren, terwijl ook eenige leerlingen blijk gaven van hun durf, door geheel alleen een liedje voor St. Nicolaas te zingen. Na afloop van deze bijeenkomst reed St. Nicolaas naar de bijzondere R.-K. school, waar de kinderen op gelijke wijze bedacht werden. Er werden ook toepas- selijke liederen gezongen, zoo door de kinderen gezamenlijk als door enkele al leen. Toevallig stond er een leerling, die ondeugend was geweest, „in den hoek". Onder belofte voortpan beter op te pas- sen, werd hem op voorspraak van St. Nicolaas de straf verder kwijt geschol- den. Des namiddags toog St. Nicolaas met zijne knechts weer op pad. Nu was hij weer gezeten op zijn schimmel en werd de stoet geopend door een aantal leden van het muziekgezelschap ,,De Vereenig de Werklieden", die op flinke wijze den tocht opluisterden. Eerst ging de tocht weer naar het Hotel de Commerce. De bovenzaal was geheel gevuld met kinderen en tal van moeders, uit gezinnen die met een pakje zouden worden bedacht en die waren uitgenoodigd dit hier te komen ontvan- gen. Na een korte toespraak liet St. Ni colaas allereerst voor een onthaal zor- gen. De gasten waren gewaarschuwd dat ze een kopje moesten meebrengen. Eenige dames hielpen alsnu den gullen Sint, met het schenken van heerlijke chocolademelk. Sint had voor een flinke hoeveelheid gezorgd, maar het smaakte blijkbaar, de gasten „konden den voor- raad baas". Ondertusschen deelaen de knechts speculaas, en was men vroolijk bijeen. St. Nicolaas begaf zich in de zaal en informeerde hier en daar naar het gedrag der kinderen. Nu, al waren ze nu ook alien niet steeds braaf geweest, hij wilde dit jaar maar niet zoo nauw zien, er op rekenende dat dit tot beter- schap in het volgend jaar zal leiden. Toen het onthaal was afgeloopen, wer den de verschillende gereed gemaakte pakjes, die voor het grootste deel kleede- ren bevatten, sommige ook met eenig speelgoed en eene versnapering, uitge- reikt. Er bleek, dat St. Nicolaas dit met de dames, die hem ter zijde stonden, flink geregeld had. Alles kwam spoedig op zijn plaats. Na afloop van dezen aangenaam ver- loopen namiddag had St. Nicolaas nog eenige zieken te bezoeken en ouden van dagen, die niet naar de zaal hadden kun nen komen. Met muziek voorop en om- stuwd door velen, trok men door vele straten der stad. Steeds had St. Nico laas allerwege groote betangstelling. Vooral voor de kinderen was het een feest. Zeker zullen velen den wensch koesteren, dat het comite moge voort- gaan jaar op jaar, eene zoodanige St. Ni- colaasviering te organiseeren. Uitgelokt door het succes dat deze St. Nicolaasvie- ring ten deel valt, zal dit werk voorze- ker mogen blijven rekenen op den steun der ingezetenen. Uilslc! opkomst inililic. Officieel wordt gemeld: Voor d-e opkonist van militiepliehtigen, die ter inlijving zou den moeten opkomen in het lijdvak van 1620 December e.k. is wegens nieuw opge- komeii bijzondere omstandiglieden nader aan- gewezen het lijdvak van 3 -6 Januari 1917. Dit uitstel heeft betrekking op de militie- pliebligen van de mililielichting 1917, die zijn toegewezen aan liet le bataljon van een der regimenten infanlerie of aan de wiel- rijdens. In verband hiermee zullen de dien-stplicb- tigen van een vorige lichting, die als gevolg van verkregen uitstel van eerste oefening, tqgelijk met Ibedoelde p-loeg moeten opkomen, zich op 3 Januari 1917 onder de wapenen moelen begeven. Polilerbesluren. Tot dijkgraaf van het waterschap Gro'ot en Klein Zuiddiepe is benoemd de heer Th. Dusarduijn en tot gezworene de heer A. Hendrikse, te IJzendijke. Kotenbiesparing. Het wordt ernst met de kolenbespanng. Allerwege worden maatregelen genomen, om minder kolen te verbruiken en dit tracht men vooral te vinden op minder verbruik van gas en electriciteit. Op verschillende plaatsen worden de pTijzen voor het ver bruik beneden een zeker quantum aanzien- lijk verhooigd, op andere plaatsen worden maatregels verordend belreffende het sluiten van winkets, de verlicbting en het sluileri van cafe's enz. In den Haag is nu bepaald dat des avonds na 6 uur geen licht meer 5 n ide -etal ages der winkcls zal mogen branden. JJ. Zondag waren door den burgemeestear van Hulst de neringdo-enden aldaar lot eene vergadering opgeroepen, waarin hij mede deeling deed van een schrijven van den Minister van Landbouw, Handel en Nijver- lieid, belreffende besparing op kolen verbruik. Hij deekte mede dat het gemeeiit-ebestuur reedis op de gaskolen tracht te besparendoo-r alleen de nachllantaarns, te ontsteken, doch dat bet noodig is, tegenover de regeering te kunnen aanloonen dat er in het algemeen besparing betracht wordt, wil men eventueel als gemeente in aanmerking komen voor de distributie van kolen. De burgemeester aclit- te besparing van gas door de winkeliers zeer goed mogelijk. Zoo goed als Zondagssluiting is doidrgevoerd, zullen zij ook zonder d'wingen- de maatregelen naar het hem voorkomt kun- jien komen tot een vervroegde winkelsluiting. Briefkaarlen. De nog aanwezige briefkaarten met zegel- opdrukken van 11/2 en 21/2 cent zijn in zwart overgedrukt met resp. ,,2 cent" en .,,3 cent" en idaardoor gelijkwaandig aan de nieuwe briefkaarten van 2 en 3 cent. Deze pver- drukken zullen voor de andere tiriefkaarten aan ae postkantoren worden verkocht. Herijji ma ten eri ge tviehlen. Geaep. Staten hebben bepaald, dal dp h-er- ijk van maben en'gewichten voor Zoeuwsch- Vlaanderen in 1917 op de volgende dagen zal plaats hebben: op 21,^22 en 23 Mei te Bres- kens; 31 Mei te Hoofdpllaa't; 1 eni 2 Juni te (Groede; 4 Juni le NieuwVli-eit; 5 Juni te Cad- tzand,; 6 Juni te Zuidzande; 7 Juni te Retran- chement; 8, 11 en 12 Juni te Sluis; 18 Juni voormiddags te Aardenburg voor Ede en des namiddags voor St. Kruis, 19 en <20 Juni le Aardenburg voor de gemeente zelve; 21, 22 en 23 Juni te Oostburg; 25 en 26 Juni te Schoondijke; 27 en 28 Juni te IJzen dijke voor |cLe gemeente zelve en 29 Juni voor Waterlandkerkje; 2 en 3 Juli te' Biervliet; 10 Juli te Sas van Gent voor Philippine en 11 en 12 Juli voor de gemeente zelve; 13 Juli te W-estdorpe"16 Juli des nam., 17 Juli des voorm., 18, 20 en 21 Juli te Axel voor de plaats zelve, 17 Juli nam. voor Koewacht; 19 Juli te Zuiddorpe voor Zuiddorpe en Over- slag; 30 Juli des nam., 31 Juli en 1 Aug. te Hulst voor de gemeente zelve; 2 Aug. voor Chnge; 3 Aug voor St. Jansteen; 6, 7 en 8 Aug. te Klooisterzande voor Hontemsse en Ossenisse; 9 Aug. te Graauw en Langendam; 10 Aug. des voorm. te Rapenburg (gemeente Stoppeldijk voor Hengstdijk des nam. voor Boschkapelle en 11 Aug. voor Stoppeldijk; 13 Aug. des nam., 14 Aug. en 15 Aug. voormiddags le Zaamslag; 21, 22, 23, 24, 27 en 28 Aug tc Ter Neuzen; 29 Aug. te Hoek en ten slotte 30 Aug. te Sluiskil. Wie had dat ooit gedacht! Men schrijft uit Philippine aan de Z. K.: Toen in Augustus 1914 de oorlog, die nog steeds nieuwe volken in het ongeluk stort, uitbrak, kwam voor Philippine's handel een donkere tijd. De mosselen hadden geen afzetgebied meer, het oude was onbereikbaar, een nieuw was er niet gevonden. Later mochten mossels gele- verd worden naar de bezette steden in Belgie, zooals Gent, Brussel, Antwerpen en Mechelen. Doch dit kon niet lang blij ven duren, daar er sterke vermoedens rezen, dat sommige schepen nog wat an- ders deden dan mosselen aanvoeren. Of die vermoedens vermoedens gebleven zijn, dan of ze zich bewaarheid hebben, kan gerust buiten beschouwing blijven het gevolg evenwel staat vast, het was uit met de mossellevering, althans ver- zonden per schip. Een oogenblik trad toen weer slapte in. Thans is echter een nieuw afzetge- bipd gevonden. Duitschland betrekt nu mossels en wel in zout. Deze omstandig- heid heeft Philippine's handel in een oogenblik een ongekende vlucht gegeven. Wie Philippine binnenkomt, ziet mos sels, ruikt mossels en hoort spreken van mossels. Dat er goede prijzen gemaakt worden, daaraan zal wel niemand twijfe- len, als hij slechts bedenkt wat sommen Duitschland besteedt aan welk soort van levensmiddelen dan ook. Een gevolg daarvan is, dat ons dorpje onder vollen stoom staat, ja dat er soms tot 12 uur 's nachts gewerkt wordt om zooveel mo gelijk te kunnen leveren. Philippine kan zelf niet eens de noodige arbeidskrach- ten leveren, er zijn dan ook reeds een 70tal arbeiders (sters) van elders, van de naburige gemeente Hoek aan het werk. Wee den boer, die hulp moet hebben, hij mag zijn beurs flink open zetten en dan is het misschien nog twijfelachtig of hij werkkraehten krijgt. Op twee plaatsen werkt men in het groot, daar staan hou- ten gebouwen of is de zaak onderge- bracht in vroegere stallen. Daar staah vier a vijf fornuizen, practisch ingericht voor hun doel, ieder oogenblik gereed nieuwen voorraad gaar te koken.Uit deze fornuizen gaan de mosselen in lange hou- ten bakken, aan weerskanten waarvan mannen, vrouwen, jongens en meisjes, Nederlanders en Belgen, om strijd mos sels uit hun schelpen doen. Het werk schijnt nog al een aardig dagloon op te brengen, althans noemde men mij loonen van 1,25 voor kinderen, van f 1,75 voor grooteren. Een en ander kan even wel wat afwisselen. Behalve deze twee kokerijen in het groot, zijn er nog een massa in het klein;<want wie kookt op het oogenblik geen mosselsde burgerij, de werkman, ja zelfs verschillende boe-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 2