ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. mTlit i E. No. 6461. Dinsdag 28 November 1916. 56s Jaargang. advertentiEn P O LI TIE. ABONNEMENT Telefoon 33. Pit Blad Yersshijnt MaaMag*. Wosnsdag- en Yrpagayonfi, uitgezondsrfl op Feestdagen, bjj de Fi*ma P. J. YIN DE 8ANDE te Ter Neuzen OPROE PING TER IN L IJ VI N G. AGENT van FOLITIE, a. Administrates op eene jaarwedde van f300,- b. Klerk op eene jaarwedde van f 100.- c. Bode-werkman op eene jaarwedde van f!50.- d. Controleur op eene jaarwedde van flOO.- BIWNENLAM D. Per 3 maanden binnen de stad f\.Franco per post voor Nederland /l.l0. Bi| vooruitbetalingvoor Belgie 1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van Bij 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. dlfecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Orootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. Inzending Met hechtenis van ten hoogste EEN MA AND of geldboete van ten hoogste DEIE If ON DEED GOLDEN wovdt gestvaft hijdie tev inlijving moet opkomen en niet verschijnt op tijd en plaats, voor zijne inlijving bepaald, tenzij blijkt, dat voor zijne niet-verschijning eene geldige feden bestond. Met gevangenisstraf van ten hoogste TIEN MAANDEN of geldboete van ten hoogste DEIE DUIZEND GULDEN wordt gestvaft hij, die opzettelijk bedoeld feit pleegt. M Te TER NEUZEN is, ingaande 1 Janaari a.s., te vervullen de betrekking van op eene jaarwedde van 600,welke na 3, 6, 9, 12 en 15 jaar dienst respectiev'elrjk bedraagt 650, f 700,750, 800,900,— benevens bovenklee- ding (uniform), schoeisel, wapenen en verdere uitrusting. Diensttijd als agent van politie in andere gemeenten doorgebracht, komt voor de kelft in aanmerking. Voor het bezit van het politie diploma wordt de jaarwedde met f 25,verhoogd. Sollicitanten, niet ouder dan 30 jaar en lang miostens 1,70 M., knnnen hunne eigen- handig op zegel geschreven verzoekschriften inzenden aan den Burgemeester voai1 12 December 1916. In het verzoekscbrift moeten ook worden vermeldnaam en voornamen (voluit), datum van geboorte, tegenwoordige en vroegere woonplaatsen en betrekkingen en bnrgerlijke staat van den sollicitant. De aanstelling geschiedt voor een jaar en zij die met administratieve werkzaamheden bekend zijn genieten de voorkeur. Bij gebleken geschiktheid volgt een defini- tieve benoeming. Voor de sollicitanten zal de Burgemeester op de gemeente-secretarie te spreken zijn Maandag, den 11 December 1916 van 10 tot 12 uur des voormiddags. Ter Neuzen, 25 November 1916. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders der gemeente ZAAMSLAG, roepen op sollicitanten naar de te vervullen betrekkingen van bij het Levensmiddelenbedrijf. De door den administrateur te stellen zekerbeid bedraagt 2000. Schriftelijke aanmelding voor of op 1 December a.s. Zaamslag, den 21sten November 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEIJTER Pz., Burgemeester. J. STOLE Lz., Secretaris. TWEEDE KAMER. Grondwetsherziening. Onderwijs-artikel. In de vergadering der Tweede Kamer van jl. Vrijdag heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken het woord ge vraagd, om, naar hij meende, ter bekor- ting der diseussies, zijne meening thans reeds uiteen te zetten. Den heer De Beaufort merkt de Mi nister op, dat het woord „openbaar" in de eerste alinea is geschrapt, omdat het bijzonder onderwijs in veel nauwer be trekking tot de Regeering is komen te staan dan vroeger. Den heer Nolens merkt de Minister op, dat hij niet heeft willen uitsluiten het stellen van voorwaarden en toezicht op den onderwijzer, wat vakonderwijs op Rijkskosten betreft. Voor den heer Eerdmans diene, dat „openbaar onder wijs" voor iedereen beteekent: „onder- wijs, van overheidswege gegeven". De heer Eerdmans weet dit zelf ook, want hij gebruikt in zijn amendement dezelf- de uitdrukking. Een vraag van den heer Eerdmans was ook, of men op een door het Rijk bekostigde school verzet tegen de wet zou kunnen leeren. Neen. Maar er zijn dingen, die zoo vanzelf spreken, dat ze niet in de Grondwet behoeven te staan. De heer Otto wil bepalen, dat het on derwijs ook de leerstellige begrippen niet aantast. De Minister echter wil de uit drukking „eerbiediging van godsdien- stige gevoelens" liever behouden ter wille der historische continu'iteit. Wat zou men er mee bereiken, als men de absolute neutraliteit in de Grondwet vastlegde De Minister weet niet, of er absoluut objectieve menschen zijn, maar in velk geval zijn ze zeer schaarsch. De eisch van absolute objectiviteit zou den onder wijzer zijn vrijheid ontnemen. Hij be- reikt het meeste met tact. Tact is echter subjectief. De Minister ontraadt dit amendement ernstig. Een ander amendement-Otto wil auto- matische toelating van de bijzondere school door de Kroon. Ze mag dus niet worden geweigerd. Welken waarborg biedt de bepaling dan? Of de erkenning heeft geen beteekenis, of welen dan is ze gevaarlijk, omdat ze de vrijheid dreigt aan te tasten. Daarom verklaart de Minister het amendement onaanne- melijk. Spreekt.het Grondswetsartikel duide- lijk genoeg uit, wat bedoeld wordt no- pens de positie der openbare school en de eischen van deugdelijkheid? Met den heer Nolens meent de Minister, dat het artikel met de toelichting duidelijk ge noeg is. Van links en rechts in het lapd is echter twijfel uitgesproken, of de wet- gever in de toekomst niet een interpret tatie zal geven, die niet door Staatscom- missie en Regeering bedoeld is. Het is dus geraden, een nadere omschrijving deT bedoeling in de Grondwet vast te leggen. Vast staat, dat geenerlei sprake is of mag zijn vaneenige concessie en van eenige wezenlijke verandering. Alleen moet nauwkeurig worden omschreven in de Grondwet, waaromtrent men in de Staatscommissfe is*cot overeenStemming gekomen. Echter voldoet geen der amendementen aan de eischen eener be- vredigende oplossing. Als er in een gemeente zeer weinig of geen kinderen zijn, die een openbaar onderwijs wenschen, kan niemand wen- sehen, dat er in die gemeente een open- bare school zal komen. Maar als er wei nig kinderen in een gemeente zijn, moet er elders gelegenheid we?en. Waar mo- gelijkeen school, waar niet moge- lijkeen school in 'n andere gemeen te of 'n andere gelegenheidals men dit in de Grondwet uitdrukt, verandert men niets aan de bedoeling van Regee ring en Staatscommissie. Het amendement-Van Raalte zegt, dat „overal" openbaar lager onderwijs wordt gegeven. Bedoeld wordt: „overal, waar behoef- te bestaat". Toch is het denkbeeld-Van Raalte goed en daarom zal de Minister een wijziging in dien geest overwegen. Het amendement-Visser van IJzen- doorn is den Minister ook sympathiek. Het is echter volstrekt onnoodig, dat reeds nu wordt uitgemaakt, dat de be- slissing tot ontheffing van den eisch tot aanwezigheid van openbare scholen bij den Koning of een andere bepaalde auto- riteit berust. Laat de Grondwet die be- slissing aan den wetgever opdragen. Dan kan deze het nader regelen en het b.v. aan den Koning als dispensatierecht opdragen. Formuieeren is gevaarlijk en mag niet eenzijdig zijn. Hen grondslag, door de Staatscommissie gelegd, moet men handhaven. Aan dezen eenvoudigen eisch van objectiviteit voldoet geen der amendementen. Zelfs het amendement- Visser van IJzendoorn, hoe verzoenend gesteld, beheerscht niet de geheele zaak, ofschoon van „gelijke eischen van deug delijkheid" tot „eischen van gelijke deugdelijkheid" reeds een verbetering is. Beide deelen van het volksonderwijs moeten gelijke, maar tevens zelfstandige verplichtingen hebben. Het amendement-Eerdmans kan de Minister nog veel minder aanvaarden. De heeren Eerdmans en De Muralt spre ken van „d e eischen", d.i. „d e z e 1 f d e eischen", woorden, die de vrijheid van achting van het bijzonder onderwijs on- middellijk aantasten. Ze zijn nog scher- per dan de andere amendementen. In het Regeeringsvoorstel wordt geen norm gesteld. Daardoor beheerscht de rich tings vrijheid de gestelde eischen. Het amendement is, zooals het daar ligt, voor den Minister onaannemelijk. De Minister stelt zich de gewenschte wijziging ongeveer als volgt voor: „In elke gemeente wordt van overheidswege voldoend openbaar algemeen vormend lager onderwijs gegeven in een genoeg- zaam aantal scholen. Volgens de bij de wet te stellen regelen kan afwijking van d'eze bepaling- worden toegelaten, mits tot het ontvangen van zoodanig onder wijs gelegenheid wordt gegeven." Uitdrukking dient te worden gegeven aan het beginsel, dat deugdelijkheid wordt geeischt voor het geheele volks- onderwijs, openbaar en bijzonder. De Minister zal het artikel veranderen ongeveer als volgt: „De eischen van deugdelijkheid, aan het'geheel of ten deele uit de openbare kas te bekostigen onderwijs, te stellen, worden bij de wet geregeld, met inacht- neming voor zoover het bijzonder onder wijs betreft, van de vrijheid van rich- ting. Deze eischen worden voor het alge meen vormend lager onderwijs zoodanig geregeld, dat de deugdelijkheid van het geheel uit de openbare kas bekostigd openbaar onderwijs en van het bijzonder onderwijs .even afdoende worden ge- waarborgd. Bij deze regeling wordt de vrijheid van het bijzonder onderwijs betreffende de keuze der leermiddelen en de aanstel ling der onderwijzers geeerbiedigd." De Minister legt er ten slotte den na- druk op, dat met deze wijziging de Re geering alles geeft, wat zij geven kan. Deze nieuwe bepaling is, als we het zoo mogen noemen schrijft de H. Ct. een kruising van de amandementen- Visser van IJzendoorn, wat de eerste alinea betreft, en -Van Raalte, waaraan de tweede herinnert. Van het eerste is het „genoegzaam aantal scholen" over- genomen, maar niet het dispensatie recht van de Kroon. Hoe de ontheffing van het gebod plaats vindt, wordt, naar het voorbeeld van het amendement-Van Raalte, overgelaten aan de wet. Deze kan ze, als men dat noodig vindt, nog aan de Kroon opdragen. Men behoeft nu niet bang te zijn, dat, wanneer zich op drie uren afstands van een plaats een openbare school bevindt, vastgesteld zal worden, dat die plaats „gelegenheid" tot ontvangen van onder wijs biedt. Daartegen zal men in elk ge val de wet doen waken. Als regel moeten er voortaan in elke plaats vol- doende openbare scholen zijn. Bevinden zich in een gemeente geen kinderen, die ze willen bezoeken, dan kan van dezen regel voor-die gemeente worden afgewe- ken. Insgelijks, wanneer er te weinig kinderen zijn om er een school op na te houden. De wet zal vaststellen wat er dan in plaats van die school moet ko men: huisonderwijs of een school op niet te verren afstand of wat ook. De tweede verandering betreft de veelbesproken deugdelijkheidswaarbor- gen. Aanvankelijk bepaalde het voorge- stelde artikel alleen, dat de eischen van deugdelijkheid aan het geheel of ten deele uit de openbare kas te bekostigen onderwijs te stellen, bij de wet worden geregeld, met inachtneming van de vrij heid van richting voor het bijzonder on derwijs. Minister Van der Linden heeft na deze alinea twee nieuwe bepalingen voorgesteld. Vooreerst „Deze eischen worden voor het alge meen vormend lager onderwijs zoodanig geregeld, dat de deugdelijkheid van het geheel uit de openbare kassen bekostigd bijzonder en van het openbaar onderwijs even afdoend wordt gewaarborgd." En vervolgens: „Bij deze regeling wordt de vrijheid van het bijzonder onderwijs betreffende de keuze van de leermiddelen en de aan stelling der onderwijzers geeerbiedigd." Deze wijziging valt te prefereeren boven een amendement-Visser van IJzendoorn, omdat dit, hoewel eischen van gelijke deugdelijkheid en niet „gelijke eischen" vragende, aantas- ting der richtingsvrijheid mogelijk maakte. Het amendement-Eerdmans- De Muralt viel voor den Minister in het geheel niet te accepteeren, wijl dit uit- ging van den regel, dat het bijzonder on derwijs moest vol doen aan precies de- zelfde eischen voor deugdelijkheid en in- rich ting als aan het openbaar onderwijs gesteld. De amendementen-Otto (angst- vallig waken voor de grootst mogelijke neutraliteit op school, speciale erkenning door de Kroon van de bijzondere scho len, enz.) worden door den bewindsman ten ernstigste ontraden of onaanneme lijk verklaard Het bepaalde omtrent keuze der leer middelen en aanstelling van onderwij zers moge in een Grondwet wat gede- tailleerd aandoen, het schijnt ter weg- neming van bij de rechterzijde gekoes- terde vrees noodig te zijn. Het eene amendement na het andere viel tegen de vlakte en de voorstellers kunnen niet veel anders doen dan het advies opvolgen van Zijne Excellentie om verdere veranderingspogingen te staken. Zoodat men, naar 't ons toeschijnt, met vrij groote stelligheid kan aanne- men, dat het artikel, gelijk het .nu is veranderd, ook in de Grondwet zal wor den opgenomen. TER NEUZEN, 27 Nov. 1916, Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 759.8 Maastricht. Laagste barometerstand 737.9 Bodo. Verwachting tot den avond van 28 Nov.: Zwakke tot matige wind, aanvan kelijk uit Zuidelijke richtingen, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen regen, kans op nachtvorst, zelfde temperatuur. SI. Nicola as te Ter Neuzen. St. Nicolaas heeft een goede herimiering bewaaro aan de weldoende ingezelenen van Tea- Neuzen. die hem de laalste jaren zoo kraclilig hebben gesteund, dm op zijnjaar- feest gelukkigen te maken, blijde gezichlen te tooveren. Zooals reeds bij strooibiljet is bericbt en ook herinnerd wordt bij de ad vertentie in ait nummer, is bij voornemens niorgen met zijn gevolg onze stad te be zoeken, om de giften in ontvangst te nemen, waarmede men dit jaar zijn werk steunen wil. Hoe ruirner men hem steunt, hoe meer blijde gezicliten bij den 5den December zal kunnen makcn. Om hem den weg te wijzen, kan Sint ween rekenen op de goede hulp van eenige dames terwijl ook eemge heeren uit de burgerij zich bereidwillig beschikbaar stetden. om hem op zijn weg voor te lichten. Het kan misschien put tig zijn, er aan te herinneren, dat Sint op zijn wagon alles kan gebruiken, zoowel gelden, als kleederen, speeigoederen, versnaperingen ©nz. enz. Mo gen velen zijn menschlievend doel steunen. PIsatsielijk Steun-eomite. De vorige week vergaderde alhier het plaaf- selijk steun-comite. Door den voorzitler wer- den inlichtingen gegeven omtrent de in' opdracht der laatste vergadering uitgevoerde besluiten, speciaal wat betreft de verschaf- fing van kleederen en schoeisel. Ook in dit opzicht bieek. dat, ofschoon geen inoeite was ontzien om goede inlichtingen te ver- krijgen, misteiding van de zijde van enkele begifligden bet bestnur niet is ontgaan, wat alleen tot oorzaak hebben zal, dat de con- trole nog seller per zal worden uitgevoerd. Aan enkele hoofden van geziimen, hejaarde menschen wordl nog wekelijks steun ver- leend, wat aan het steun-comite een zeer gering bedrag kost. Met deze steunverlee- ning behoort nog te worden voortgegaan. Met genoegen werd er op gewezen, dat thans van werkeloosheid zoo good als geen sprake is, de meening werd zelfs uitgesproken. dat, zij bet ook al in andere bedrijven, het gros der werklieden thans over bet geheele jaar gerekend meer twerkdagen zullen hebben, dan in normale tijden de losse werklieden in bet havenbedrijf. Toch is.het te voorzien, dat er, als de bielencampagne is afgeloopen weer meer werkeloosheid heerscben zal. Door de bier aanhangige werken, voor Jtram, haven en slechten van de wailen, boopt men, dat die werkeloosheid geen grooten omvang zal nemen en zich tot een minimum zal ue- perken. Mocht er nood komen, dan zal bet comite blijken diligent te zijn. Onhandelbare iuilitairen. In den laten avond van Vrijdag ontmoelte een sergeant van het garnizoen alhier een drietal mililairen aan het eind der Noordi- slraat bij de Axelsche brug, terwijl zij op dal tijdslip elders behoorden te zijn. Hij maakte bun daarover een opmerking, wat werd beanlwoord met de uitnoodiging, „dat bij maar ecus van zijn fiets moest komen". Het geraakle lusschen den onder-officier en jde soldalen tot een Jiaudaemeen. waarbij zich vooral een van het drietal ondersclieiddle, de fiets van den sergeant werd in het water geworpen en liij zelf gemolesteerd. De ser geant werd door de surveilleerende agenten der gemeenfe-politie ontzet; zij namen den ergsten belhamel in an-est en leverden hem den volgenden morgen aan de militaire auto- riteit over. Toen vvefden ook de twee an- deren in arrest gesteld. Het rijwiel is Z.alerdagmorgen nil bet kanaal opgeviscnt. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat de ingeschrevenen voor de lichting 1917, in den hieronder staanden staat vermeld, bij de militie moeten worden ingelijfd op OinsdaK I{9 December I9JB, namiddags l.SO uur, te Middelburg, in het gymnastiekloka'al aan de Groenmarkt. NtJMMER IN HET ALPHABETISCH REGISTER. NAMEN EN VOORNAMEN. van Aalst M. P. 3 Audenaerd L. Ch. 10 Bootsgezel J. J. 11 de Braal I. A. 13 Bracke F. 14 Bruggeman J. 15 de Bruijne L. 18 Dhanis C. Th. 22 den Dikken H. 24 de Doelder J. J. 26 van Doeselaar J. J. M. 29 Dooms J. J. 30 Drabbe C. 35 Eggermont C. E. P. 36 den Exter J. 37 de Feijter A. C. 41 Geensen A. A. 42 't Gilde G. A.. 45 Harms J. 50 Jolijt K. A. 51 de Jonge A. J. 54 Ivaan P. 84 Risseeuw J. I. OPMERKINGEN. Teneinde naar de plaats van in- Jijving te worden overgebracht, moeten de dienstplichtigen zich op 19 December a.s., des voormiddags te 10 uur bevinden te Ter Neuzen, voor het gemeentehuis. a. b. c. d. Genoemde dienstplichtigen zijn verplicht op genoemden dag en uur op de aangewezen plaats aan- wezig te zijn. Deze verplichting vervalt evenwel voor den dienstplichtige, die alsdan eene verbintenis tot vrijwilligen dienst heeft aangegaan uitstel van eerste-oefening heeft verkregen vrijstelling van den dienst iieeft gevraagd wegens het bekleedon van een geestelijk of een godsdien- stig-menschlievend. ambt of wegens het opgeleid worden tot zoodanig ambt, ingeval op de aanvraag nog niet ii beslist blijkt verblijf te houden in eene gemeente, waar eene der ziekten vermeld in de wet, h'oudende'voor- zieningen tegen besmettelijke ziekten, epidemisch heerscbende is verklaard e. blijkt verblijt te houden in een gezin, waar eene der onder d vermelde ziekten heerscht of waar eene dier ziekten heeft geheerscht en het gevaar voor besmetting nog niet is geweken. In de gevallen, omschreven onder a—e, wordt de dienstplichtige ingelijfd buiten zijne tegenwoordigheid. Doet zich een geval voor als bedoeld onder d of edan behoort de dienstplichtige daarvan tijdig kennis te geven ter secretarie dezer gemeente, alwaar zoo noodig ook inlichtingen kunnen worden ver kregen omtrent het vervoer naar de plaats van inlijving. Ter Neuzen, 25 November 1916. De Burgemeester voornoemd, HUIZINGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1