Het taemfle BOCKBIER, Olmen Plantsoen. St. ITicolaas-Artikslen, Openbare. Verkooping Eene Ifslede, Damclub ITeuzen. o VAN HEEL Co. KerkboekenBijbels Cafe „LA BELLE VUE". A.s. Woensdag 29 November 1916, BAL. Heden ontyangen en nog wacMende: Kamer yan Koopiiandel en Fabrieken ZENOWHOOFDPUNEN f o LaatntP Berichtan. Hoogwatergeiij te Ter Neuzen Kamer van Koophandel en Fabrieken ADVERTENTIEN. Van af heden voorhanden 8. I. DE BRAAL, TS K00P: eene groote partij doozen Borstplaat, Marsepijn enz. Sprits- en gevulde Letters, St. Nicolaas enz. E0ENE-BLIEK. ZAAMSLAG. Secretaris Hf Q AXEL. Nemen gelden a deposito. Firma P. J. van de Sande, Ter Nenzen. 1 Anti-revolutionaire Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te TER NEUZEN. Entree 25 cent. Aanvang 6 uur: Storm. Een zware storm heeft bij de Britsche eilanden groote verwoestingen aangericht on- der de schepen, vooral aan de Iersche kust. Een aanlal sloomschepen is g-ezonlten of gestrand, en een aantal menschenlevens ver- loren gegaan. Het Nederlandsch stoomschip „Helena' op een mijn geloopen. Het stoomschip „Helena", van de ree- derij A. C. Lensen, alhier, 18 November vertrokken-van Rotterdam naar New- York, is, blijkens een door de reederij van den kapitein ontvangen telegram, op een mijn geloopen en gezonken. De geheele bemanning is gered en te Great Yarmouth geland. De bemanning vertrekt morgen van Great Yarmouth naar Londen. Schoenerschip Dolfijn getorpedeerd. GRONINGEN. Het alhier thuis be- hoorend schoenerschip Dolfijn, op reis van Christiania naar West-Hartlepool met mijnstutten, is in de Noordzee ge torpedeerd. Ontslag van Yon Jagow. BERLIJN. De staatssecretaris Von Jagow heeft wegens gezondheidsredenen ontslag aangevraagd. Wellicht zal de onderstaatssecretaris Zimmermann hem opvolgen. Opkomst landstormklasse 1909. De opkomst van landstormplichtigen der jaarklasse 1909, die zou plaats heb- ben in het tijdvak 16-20 December, wordt tot later uitgesteld. Nader wordt bekend gemaakt wan- neer de opkomst der jaarklassen 1909 en 1908 moet geschieden. TWEEDE KAMER. Grondwetsherziening. Artikel 192 onderwijs. De heer Van Raalte licht zijn amen- dement toe om alinea 4 van het voorge- stelde artikel, luidende „Overal in het Rijk wordt van over- heidswege de gelegenheid gegeven tot het ontvangen van voldoend openbaar algemeen vormend onderwijs" te splitsen in 2 alinea's. Alinea 4. Overal in het Rijk wordt van overheidswege de gelegenheid gegeven tot het ontvangen van voldoend open baar algemeen vormend onderwijs. Alinea 5. Bij de wet kan op het be- paalde bij het vorige lid uitzondering worden toegelaten in dier voege, dat vol- gens door haar te stellen regelen van overheidswege de gelegenheid worde ge geven tot het ontvangen van voldoend openbaar algemeen vormend lager on derwijs. De heer Eerdmans licht zijn amende- ment toe om vast te stellen, dat bij het aanvangen de deugdelijkheid voor het geheele lager onderwijks het openbaar lager onderwijs als norm zal dienen, zon- der dat daarbij de opvoedkundige zelf- standigheid van het bijzonder onderwijs worde geknot. Aanhouding van de Koningin Regentes. Naar wij vernemen is tot heden aan de direct belanghebbenden in Nederland geenerlei mededeeling gedaan van Duit- sche zijde, ten aanzien van de reden van aanhouding van het Nederlandsche s.s. Koningin Regentes. Een nieuwe staaTsleening. Naar wij vememen is een wetsont- werp tot het aangaan eener geldleening van 125 millioen gulden ten laste van den Staat heden naar de Tweede Kamer ver- zonden. Spionnage. VLISSINGEN. Naar wij vernemen is de politie alhier op het spoor gekomen van een uitgebreiden spionnagedienst en zijn in verband daarmede reeds meer- dere Belgen, waaronder een tweetal dames, gearresteerd. Bij een huiszoe- king moeten compromitteerende stuk- ken zijn gevonden en in beslag genomen. Het anti-mijnennet. Met het stoomschip Batavier IV zijn hedenmorgen op de reede proeven geno men met het reeds vroeger medegedeel- de anti-mijnennet. De resultaten zijn nog niet bekend. Verboden ui tvoer. Hel Haagsche Gerechtshof deed heden uit spraak in de zaak A. Groenewegen, kapi tein van de sleepboot „Edisoin", die djoon Rechtbank te Middelburg wegens noging tot verboden uitvoer van ze-ep te Hansweert, was •veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. Hel vonnis werd vemietigd, alleen voor zoover de aan beklaagde opgelegde sttaf belreft, die voorwaardelijk werd opgelegd met een proeftijd van drie jaar. ROTTERDAM. Volgens een bij deFurness ^Scheepvaart- en Agentuur Maatschappjj ont vangen bericht,ishetstoomscbip „Tenbergen" op de rotsen bij den ingang van de baven van Brest geloopen en als verloren *e be schouwen. Het schip was geladen met graan voor de Nederlandsche Regeering. De stuur- man wordt vermist, De Tenbergen was van Buenos-Ayres op weg naar Rotterdam, was gebouwd in 1906 en groot 3026 ton. 1JMU1DEN. De stoomtrawler //Meadows" is heden binnengekomen met de bemanning van het Deensche motorscbip //Emanuel" van Grenna, dat door een zwaren storm was overvallen en door de bemanning was verlaten. NIJMEGEN. Naar uit goede bron wordt vernomen zal aan de Duitseh-Hollandsche grens, in verband met de vele deserties van Duilsche soldateD, een eiectrische draad- versperring worden gemaakt. YOOR BELANGHEBBENDEN. Nieuwe Maan Zaterdag 25 Novem ber voormiddag 9,10 uur. 23November Zon op 7,37 onder 3,56 uur 24 7,38 3,55 25 h h h 7,40 3,54 De lantaarn voor wieirjjders moet een half uur, die voor voerlieden een uur na zosondergang branden. D A G E N. Voorm. Nam. Donderdag 23 November 12.08 Vrjjdag 24 0.28 12.48 Zaterdag 25 1.8, 1.27 Zondag 26 1.47 2.07 Maandag 27 u 2.28 2.49 Dinsdag 28 H 3.12 3.35 Woensdag 29 3.58 4.23 SCHEEPVAARTBEWEGING. Van 20 tot en met 21 Nov. werden langs de Oostsluizen alhier 37 bincenvaartuigen op- en 56 afgeschut, langs de Midden- sluizen 13 op en 22 afgescbut en langs de Westsluizeu 6 op- en 7 afgescbut. Positie der Htoomschepen. s.s. ELISABETH vertrok 21 Oct. van Buenos Ayres naar Rotterdam, s.s. HELENA vertrok 18 dezer van Rotterdam naar Sandy Hook voor orders, s.s. MAGDALENA in lading te Buenos Ayres voor Rotterdam. s.s. CORNELIS vertrok 19 dezer van Rosario naar Rotterdam I© TEE NEUZEN. Vergadering van Maandag 20 November 1916. Voiorzitter de lieer A. C. Lensen. Yerder legenwoordig de heeren Kramer, Van Borssum Waalkes en Dros't. Afwezig de heeren Blanket's, Sclieele en Van Rompu. De Yoorzilter opent de vergadering, Waar- na mededeeling wondt gedaan van verscliil- lende ingekomen stukken. Hieronder is een sclirijven van het be- stnur der Eerste Nederlandsche Jaarbeurs, weike van 26 Februari tot 10 Maart le Utrecht zal worden gehouden. De medewerkmg der Kamer wordt ingeroepen, om aan d-eze jaar beurs meerdere bekendheid te geven. De Voorzitter meenl, met mededeeling in deze vergadering, hieraan te hebben voLdaan. ,Zij die na-dere inlichtingen wenschen, kunnen die op het bureau der Kamer bekomen. Yerder zijn ingekomen de geloofsbrieven van bet herkozen lid, den beer Van Borssum Waalkes. Dc Yoorzitter verzoekt de heeren Kramer en Drost deze te will-en nazien en scliorst gedurende dien tijd de vergadering. Bij de voortzelting der vergadering rap- porteert de beer Drost, dat de geloofsbrieven in orde zijn bevonden en tot to-elating van den beer Waalkes wordt geadviseerd. Aldus wordt besloten. HierJ^t doet de Yoorzitter mededeeling van een sclirijven van den Secretaris, den heer A. P. de Vos, waarin deze verzoekt hem met ingang van 1 Januari a.s. ontslag te ver- leenyn, aangezien het hem door het besluit van den gemeenteraad na dien datum niet meer vergund is bijbetrekkingen te b'ekl-eeden, Spreker verklaart, sedert April 1912, toen de lieer Re Vos tot Secretaris ,werd benoemd,' op de meest aangename wijze met hem te hebben- sameiigewerkt, en stelt voor hem op lie meest -eervolle wijze te ontslaan, onder dankbetuiging voor de diensten, die bij in zijne fnnctie aan de Kamer heeft bewezen. De heer Drost sluit zieh als oudste lid bij de iwo-orden van jd.en Voorzitter 'aan, (en drukt zijn ispijl uit, dat de Kamer den beer De Vos als Secretaris verliesl. Overeenkomstig bet voorstel van den Yoor zitter .ii'ordf met algem-een-e sftemmen be sloten. Ingekomen is een schrijven van J. Maljers en 20 anderem alien belanghebbenden bij de scheepvaart op en van Ter Neuzen, die ge- voelig voor de vele maalregelen van orde en regelmaat, in verband met die scheepvaart en het lossen en laden der daarniedle aange- brachte of te verzendcn goederen, in de laalste jaren genomen. tevens kennis ge nomen hebbende yan de vele nieuwe voor- schriften, vervat in de Sluwadoorswet, zicli veroorloven er de aandacbt der Kamer op te vestigen, dat alle bestaande en van af 1 November j.l. ingevoerde maatregelen een onophoudelijk bezoek ten kantore van den rijkshavenmeester, ook in zijn kwaliteit van onder-inspecteur van den Haven-arbeid, zbi- len tcngevolge liebben. ter kennisneming van dit, mededeeling van dat, permissie-aanvrage van allerlei of het aanvragen van inlichtin gen omtrent veel. dat hun onduidelijk of onbegrijpelijk voorkomt dat voor alles wat de scheepvaart betreft, tijdverlies dikwijls groote moeilijkheden en beduidend geldverlies tengevolge heeft; dat het k'antoor van den rijkshavenmeester slechts op ongeregelde tijden geopend is; dat men dikwijls een vergeefscben gang naar dat kantoor maakt, om slechts te kun- ken conslateeren, dat Z.Ed. Gestr. „afwezig" is; dat zij daaroin de Kamer beleefd verzoe- ken, bij de daarbij bevoegde autoriteiten de noodige slappeu le doen, lejneinde met eenige zekerbeid te kunnen weten, wanjieer bet kantoor van den Rijkshavenmeester geopend is en Z.Ed, voor het publiek te spreken is. De beer Waalkes merkt opi, dat bet wel licht liet beste zou zijn1; ITierover eens met den rijkshavenmeester zelf te spreken. De heer Drost weel niet wie alle op het adres hebben geteekend, maar dat er op het adres zoovelen, die betrokken zijn bij den handel op geteekend hebben, bewijst wel, dat het verzoek urgent is. i Dat beteekent vooral iets liier in Ter Neuzen. waar men gewoon is zich maar bij een bestaanden toestand neer te leggen, en niet licht laat liooren, vooral als het auto riteiten betreft, orndat men dan van1 meening is, nog harder geslagen te zullen worden Deze handteekeningen zijn nu pu- gezet, docb spreker gelooft, dat, als er eens anoniem kon geklaagd worden, zich zeker wel 99 procent der ingezetenen zou beklagen over den geachien titularis. De rijksbavenmeester is ook benoemd tot onder-inspecteur van den haven-arbeidhem is daardoor eene groote macbt toegekend en spreker vreesl voor de toekomst van onze haven, wanneer deze moet bebeerscht wor den door iemand die zich beschouwt als oud-officier, gewoon aan liet coinmaudeeren van minderen. Reeds voor Iiij hier in zijne tegenwoor- dige fnnctie benoeigd was, stond de titu laris bekend als een commandant, aie op het dek van zijn schip wel wist wie no. 1 was. Wanneer hij nu als onder-inspecteur van den haven-arbeid nog meer macht krijgt, gaal spreker met zorg de toekomst van onze haven tegemoet. Spreker vraagt, kunnen we niet op een of andere wijze op het gevaar wijzen dat wij loopen, wanneer aan een pefsoon een dergelijke macht gegeven wordt. Hij zou dus jde in hel adres gestelde vraag (nog willen uit breiden en hel er zeker niet bij willen laten. Spreker wil niets op den persoon van den titularis af of toe doen, maar meent er op le moeten wijzen, dat, als iemand zoo onge het dubbele van liet salaris van zijn on- middellijken chef gaat krijgen, hij spoedig de allures krijgt, alsof hij zelf de chef is. Een feil is het, dat de havenmeester door die laatsle benoeming, hier een bepaald al- machtig persoon wordt. En hoe dat gaan zal? Spreker kan niets anders zeggen, dan dat liet hem spijt, dat de man zoo is, ifiaar zooals hij er over denkt, denken vele heeren in de gemeente er over. De Voiorzitter merkt op, dat de heer Drost blijkbaar yerder wil gaan, dan in het adres gevraagd wordt. Daarin wordt alleen ver- zocht, slappeu te doen, om ppgave te ver- krijgen van de uren waarop flet kantoor van den havenmeester voor liet publiek geopend lis en hij daar te spreken zal zijn. De lieer Drost heeft meer de aandacht er op geves- tigd, dat hij hier vevwikkelingen vreest, en met woorden, die spreker niet tot cle zijne wil maken, heeft gezegd, dat er gevaar zou out- staan voor verstoring van de hierarcnische verhouding bij den waterstaat, want de on- middellijke chef van den havenmeester is dte ingenieur van den "rijkswaterstaat. Spreker duchl dat gevaar nog zoo spoedig niet. Wit de heer Drost er op doorgaan, dan verzoekt hij dezen nadei' te preciseeren wat hij wenscht. Deze wilde, als spreker goed i heeft be- grepen, de Kamer doen ititspreken, dat de combinatie van rijkshavenmeester en onder- inspecteur voor den haven-arbeid, hier niet gewenscht is. Om daarover tbans uitspraak te laten doen. zou de Voorzitter bezwaar moeten maken daar bet hem voorkomt, dat de Kamer daar- voor niet voltnllig genoeg is. Wil men zoo'n uitspraak uitlokken, laat men dan wachten tot meerderen hier bijeen zijn. Wat nu betreft het doen van stappen be- treffende hel openstellen van* liet kantoor, weTieht ware liet't best, daarover in de eerste plaats eens met den havenmeester zelf te confereeren. Indien de Kamer dat wenscht, is de Yoorzitter bereia er met hem over te spreken. De heer Waalkes merkt op, dat hij dit laatSle reeds lin |den aanvang Ider behandeling als gewenscht heeft genoemd. Wat het twee de punt aangaat, reeds bij de behandfeling van de vooron twerpen van de stuwadoors- wet is te kemien .gegeven, dat in een haven als deze een rijks-ambtenaar onder-inspec teur van den havcn-.arb.eid zou worden. Be lieer Drost verklaart van meening te zijn, dat. wanneer alles wat in de sluwa doorswet staat lin ide puntjes (moet juitgevoerd worden. en waarbij dan de medewerking van den onder-inspecteur voor het liavenbedrijf noodig is, een man onmogelijk at dat werk kan uilvoeren, dan mag hij bij den dag niet alleen den morgen. maar ook nog wel de avond werken, darr konit hij er niet met een dag van 16 uren, die voor bet havenwerkers- bedrijf als maximum is toegelaten. Men zal zeggen: dan neemt hij er klerken bij, maar er zijn juist veel zaken, waarvoor men den titularis zelf noodig heeft. Weuschelijk acht spreker het zeker. dat geinformeerd wordt, omtrent uren van open- slelling van het kantoor, voor de tegenwoor- dige belangen. oor de uitvoering van de sluwadoorswet zal men in den eerslen tijd niet zoo veel- vuldig naar den onder-inspecteur behoeven te loopen, maar spreker brengt nu juist deze kwestie ter sprake in den stillen tijd, omdat men1 er nu werk van zou kunnen maken en de zaak misschien kon opgelost worden, voor de drukke tijd er weer is. Hij heeft er echter ook niets op tegen, om eens le wachten tot een volgende vergadering. Willen eenmaal alle belanghebbenden op tijd kunnen geholpen worden, dan zal het kantoor een tangle, lange dag 6pen moeten zijn. De Yoorzitter meent, dat het 'tbest zou zijn, als de Kamer nu het resultant der door hem met den rijks-havenmeester le lionden besprekingen -eens afwachtte. Over een dag ot 14 is ljel weer vergadering en dan kan men verder zien. De heer Kramer kan zich daarmede veree- nigen; misschien is dat een weg, om er wat op le vinclen. De Yoorzitter .spreekt de hoop uit, dal oe rijks-havenmeester de eerste zal zijn, om hel thans bestaande ongerief jte Verheipen. Krijgt men geen voldoening, dan zou ae Kamer zich tol een hoogere autoriteil kun nen venden. Met algemeene stemmen wordt alsnu ovei-- eenkomstig hel voorstel van den Yoorzitter besloten. De Yoorzilter doet ni-ededeeling Van een in de dagbladen meeged-edld besluit, tielref- fende uitbreiding van -den werkkring d-ev Kamer vail Koophandel. Officieel is hiervan echter nog geen mededeeling ontvangen. De notulen van de voorgaande vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De heer Drost brengt nog ter sprake, dat liet in den slillen tijd gewenscht kon zijn, de aandacht le vestigen op enkele bepalingen der sluwadoorswet, -die voor onze haven be-slist onuitvoerbaar zijn. Vergunning voor ZondagswerK, ten bale van vaste lijnen zou alleen kunnen worden veri-eend aan die firma's welker vaste werklieden 72 werk- uren in de week hadden. Bij welke ex- p6diteur is dal alnier het geval? Dan is liet verkrijgen van zoodatiige permissie niet mogelijk. De Voorzitter meent, dak- bepaald is, dat in bijzondere gevallen uitzondering kan wor den toegestaan. Dat geen vergunning wordt verieend ,als de vaste werklieden geen 72 werk uren nebben, siaat alleen op liet ver- leenen van doorloop-eude vergunnirigen. De heer Drost stelt in liet licht, dat men dan juist afnangt van liet inzicht van een bepaald persoon, dat is juist wat hij zoo verkeert vindt. Als aan alle bepalingen d,e hand inoel gehouden worden, hij lierhaalt dit, kan men de haven van Ter Neuzen wel sluiten. De Voorzitter merkt op, dat er meer wet- ten zijn, welker handhaving velen bevre-esd lieeft gemaakt, maar die in de practijk g-e- heel -anders uitvielen. De lieer Waalkes meent ook, dat men zieh niet zoo erg bang moet maken. Het hangt veel ,af van de bonding der betrokken amb- tenaren, -of die zich beschouwen als te zijn voor hel publiek, dan wel, of ze zeggen: ?iet publiek is vo-or ons. De heer Drost is hel daarmede eens, als gezegd wordt: wij zijn voor het publiek, dan -gelooft hij niet dat het verder noodig zou zijn er over te praten, maar als de uit- voerende ambtenaar integendeel het publiek als vulle.s zal beschouwen, dan ziet het er betoogt hij slechl voor ons uit, De Yoorzitter sluit de vergadering. Getrouwd (bij volmacht) C. J. BARKER C. N. YAN DIXHOORN. Kediri,Java Axel 21 Nov. 1916. De Heer en Mevrouw BARKER Dixhoorn dauken ook namens wederzijd- sche familie harteljjk voor de vele bewijzen van belang8telling met bun huwelijk onder- vonden. Zoo de Heere wil en zij leven, hopen onze geliefde Ouders, Behuwdt en Groot-Ouders, LIEUWE DE JONG MARIA DE DOELDER, op 24 November hun 25jarige Echtver- eeniging te herdenken. Dat de Heere hen nog lang moge sparen, is de wensch van Hunne dankbare Rinderen, Behuwd- en Kleinkind. Uit ailer naam, M. PROVOOST—ue Jong. Ter Neuzen, 22 November 1916. van Hde Gekpoonde Valk". AMSTERDAM-DORDRECHT. Wederverkoopers gevraagd. Aanbevelend, Hierhandel, Ter Neuzen. De verbruikers worden beleefd ver- zocht de ledige flesschen niet voor andere doeleinden te gebruiken, doch deze terug te bezorgen. Inlichtingen te bekomen bij P. D0FFE- MONT te Hulst en bij M. DEZWARTte Hoek. een mooie collectie Dagelijks versch s Aanbevelend, De Notarissen Dreg mans te Axel Pilaar te Goes en Claes te Drussel, zullen op Wijdag 8 December E9I6, voormiddags 10 uur precies, in let Hotel van den heer C. P. de Regt te Z a a m s 1 a g, in bet openbaar verkoopen te TER MEUZEM. SOLLICITANI EN naar de met 1 Januari a. s. vacant komende betrekking van van bovengenoemde Kamer, worden uitge- noodigd hnnne stukken in te zenden aan onder- geteekende, voor 4 December 1916. De Yoorzitter, A. C. LENSEN. Ondergeteekenden hebben het planopge- vat, te Ter Neuzen een Damclub op terichten. Zij, die hieraan hun mede werking willen verleenen of eventueei wenschen toe te treden als lid, gelieven zich te wenden tot P. GEENSEN, 2e Kortestr, 4, of J. J. KAAN, Midde^sinis 8 E. M0eeeeee©ee6e»«®e«M zoowel als schele boofdpijn worden spoedig en zeker ge- nezen door de Hoofdpijnpas- tilles van Apotlieker Boom. Prijs per flacon 30 en 80 ct. Yeikrijgbaar uitsluitend in gesloten verpakkiug, in de meeste Apothekenen Drogist- winkels. Waar niet verkrijg- baar wordt na ontvangst van 40 of 90 ct. een flac m franco toegezonden door Firma A. M. BOOM, Arnhem. bestaande uit Woonhuis, Schuur, verdere Gebouwen, Bouw- en Weilanden, gelegen in den Zaam- slagpoldergemeente Zaamslag, groot 78 Hectaren 1 are 10 centiaren of 175 gemeten 21 Roeden. In pacht bp den beer Kb. van Hoeve Jz. tot 1921 voor 5765,16 per jaar. Te veilen in 5 perceelen, nader omschreven in veilingboekjes die op nader tebepalen dag verkrijgbaar zijn ten kantore van Notaris DREGMANS voornoemd, alwaar verdere inlichtingen te bekomen zijn. Kantoor geopend JDagrelijks van O v.m, 8 's av. Bij de stemming voor een lid van den Gemeenteraad op Vrijdag Dec. a. s. beveelt bovengenoemde vereeniging haren candidaat, den heer dringend bij de kiezers aan. Ter Neuzen, Nov. 1916. Namens de Vereeniging, HET BESTUUR. EN VAN EN TE minimum HwwvwWWwWVh o 5C 00 _G O OJ P N S3 H •N N

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 3