ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6459. Donderdag 23 November 1916. 56e Taargang. II1TBILIJK HIS APT. ABONNEMENT ADVERTENTIfiN: Ter visie-ligging opgaven Candidaten. van Prijsopgaaf Telefoon S3. DitBiad verscfeijnt Maandag-, Woeasdag- en YrijdagaYond, nltgezonderd op Feestdagen, by de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Nenzen. STEMMING voor den Gemeenteraad 5000 K.G. macadam of z.g. ballast naar Othene. 8000 K.G. idem naar Poonhaven. 6000 K.G. idem naar Reuzenhoek. 4000 K.G. idem naar de Yal. 10000 K.G. idem naar Zaamslag Veer tramhalte. 25000 K.G. idem naar Dorp tramhalte. a. Administrateur op eene jaarwedde van (300,- b. Klerk op eene jaarwedde Yan f 100.- F E tr I L i 01. c. bode-werkman op eene jaarwedde Yan f150.- d. Controieur op eene jaarwedde Yan flOO. B 9 N N N L A N 0. Per 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland 1.10. ®IJ vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10, Bij direete opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. Vrijdag den I December a. s., DE BARKER P. GEELHOEDT L. J. WIELAND A. NEUZE COURANT De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN, maakt bekend dat de bij hem ingeleverde opgaven van Candidaten voor de op heden gehouden verkiezing, ter vervulling van een plaats in den Gemeenteraad evenals. het door hem opgemaakte proces-verbaal van sinking der candidatenlijst, ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter inzage liggen; dat afschriften dier stukken aangeplakt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Ter Neuzen, den 29 November 1916. De Burgemeester van Ter Neuzen, A. VJSSER, L. B. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN, brengt ter openbare kennis, dat op van des inorgens acht tot des namiddags vijf urea de stemming zal gesehieden ter vervulling van een plaats in den Gemeenteraadwegens overlijden van den beer A. II. Donze. De candidaten, in alphabetische volgorde zijn: Tevens wordt de aandaeht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende „Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift nitgeschreven - verkiezing deelneemt wordt gestrafTmet gevangenis- straf van ten hoogste EEN JAAR." Ter Neuzen, den 20 November 1916. De Burgemeester van Ter Neuzen, A. VISSER, L. B. wordt gevraagd voor de levering op plaats van bestemming en uitspreiding volgens aanwijzing van Prijsopgaven worden ingewacht ten Ge- meentehuize van Zaamslag, voor of op 8 December a. ft., voormiddags 10 ure. Zaamslag, 17 November 1916. Burgemeester en Wethouders der gemeente Zaamslag. JOH. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLE Lzn., Seeretaris. i Burgemeester en Wethouders der gemeente ZAAMSLAG, roepen op sollicitanten naar de te vervullen betrekkingen van 101) Fluistenend werk fen zij liun plan nu ver- der uit. Toen snelde Hans naar de groote _zaal om den wakkeren Jakoeb te lialen. Ook hij word in het vertrouwen genomen; hij nam het op zich, de gewapende mannen op de ho ogle te brengen. Men had geen tijd te verliezen; men moest terstond handelen, zoodra het naclit gcwor- den wajs, indien ten minste alles gelukken zou. En het zou gelukken! Een uur later het was nu gelieel donker en het toeval wilde, dat de maan achter wolken verhorgen was verlieten de man nen, ioner slechts met een dolk gewapend en voorzien van een paar stevige einden, touw, het dal. Twee aan twee zouden zij zich op de Afghanen werpen, hen knevelen, en als het niet anders ging, hen doorsteken, indien zij ten minste door hun geschreeuw hun makkers op de vluchtelingen opnierk- zaam mochlen maken. Men was nu wel ver- pliclit in de eerste plaats aan ziehzelf te denken Door het ruischen van het snelstrooinen- de water hoorden de schildwachten hun vijand niet naderen. Oriverwachts wierpen de mannen zich op dc roovers, die -niets lcwaads verinoedden. Slechts een hunner verdedigde zich. Jakoeb sneed hem den hats bij bet Levensmiddelenbedrijf. v De door den administrateur te stellen zekerheid bedraagt 2000. Schriftelpke aanmelding voor of op 1 December as. Zaamslag, den 21sten November 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEIJTER Pz Burgemeester J. STOLE Lz., Seeretaris. fl0Bf7V3eaesan Yergadering van 21 November. De oprceping der laiiKlslormjaarklasse 1809 voor de mUiJieliehling 1917. Aan de orde is, volgens het verslag van de H. Crt., oe interpellatie-Marchant jegens aen Minister van Oorlog betreffende de oproe ping der landstormklasse 1909 voor de mili- tielichting 1917. Rede van klen heer Marchant. De beer Marchant herinnert aan de bezwa- ren, ingehrachl tegen de wet van September; '16 pin met de oproeping van landistorm- plichtigen voort te gaan ter vervanging van oudere mililielichtingen. Die bezwaren wa- nen o.a., dat het geheele- leger uit landstor- mers zou gaan bestaan, dat de oudere land- stormers dezelfdc opleiding zouden oritvan- gen jals tie jonge miliciens, dat de oii'dere lands termers geen zakenverlof konden krij gen, voordat zij 81/2 maanid in dienst zijn geweest. Deze bezwaren waren zoo over- wegend, dat men tegen zou hebben geslemd, als de Regeering niet het grof geschut had laten werken en Minister Gort van der Linden de Kabinetskwestie niet had gesteld. Later echter is bij spreker twijfel opgekomen, of de Minister, wiens afwezighaid liter op dit oogienhlik wordt hetreurd, met liet steljen der portefeuillekwestie niet veeleer het oog had ,op de imotie-Ter Laan betreffenidie gedeel- telijke demohilisatie dan op een tegenstem- men van het wetsontwerp. Is dit juist, dan zou spreker niet hebhen geaarzeld, destijds tegen te stem men. Spreker vraagt thans: Is de Minister be- reid, de oproeping der militie- en landstorin- iichting '17 te doen voorafgaan aan die der landstormjaarklasse '09? Het anlwoord van den Minister. De Minister van Oorlog, de lieer Bosboom, merkt op, dat bij wet de landstonn is aan- gewezen der aflossing van militie. De nieuwo militie wordt ook wel ter aflossing aan- gewezen, maar telkens op de tijdstippen, waarop zij beschikbaar komt, in verb and met een doelmatige regeling. Met de op roeping van den landstorm worldt geregeld voortgegaan, in zoover als de inlijving der militie niet bepaald moel voorgaan. Wijziging in de volgoixie van oproeping dit zegt de Minister ook in verband met schriftelijke vragen, ingediend door de heeren K. Ler Laan en Duymaer van Twist acht de Minister niet volstrekt onmogelijk, maar wel zijn hieraan vei-schillende bezwaren ver- bonden. Wat nicer speciaal belreft de vraag van den heer ter Laan, of de oproeping van landsterm niet na Nieuwjaar kan plaats hebben, verklaart de Minister, dat die be- af; de anderen wenden gekneveld, waarna men liun een prop in den moiul stopte, zoo- dat zij zich niet konden bewegen en geen geluid konden geven. Dat was het werk van slechts eenige seconden geweest. Nu ging men aan het werk. Een uur later had Jakoeb Ide hidden in het hoi gebracht; men zag de wachtvuren der Afglianen in de verte branden, maar de roovevs vertoonden zich niet, zij verlrouw- den op de waakzaamheid van hun schildv wachten.' Toen alien weer in het hoi waren aan- gekomen, ging lord Alvor met een van de mannen op wacht staan aan den ingang. Hans nam op zich om met de anderen het vaartuig te vervaardigen. De huiden werden eerst zorgvuldig dicht- genaaid op de plaatsen waar zij gescheurd waren; het kostte ontzaglijk veel moeite de groote zakken, waarop de huiden nu veel ge- leken, luchtdicht t.e maken, docli Hans her- mnerde zich nog nauwkeurig uit Moltke's levensbeschrijving, hoe hij te werk nioest gaan. Eindelijk moesten de huiden worden opgeblazen, men loste elkaar daarbij af; dit kostte den meesten tijd, want telkens ver toonden er zich opnieuw openingen, waar- door de lucht kon ontsnappen. Toch kwam men klaar en kon men de ballons eindelijk op het ldeine meer leggen. Met behulp van de tentstangen en het zeildoek, die men had meegenomen, werden de vier ballons- nu, twee inan twee naalst elkaar alle |aan elkander gebonden en helegd met een isoofl van Vloer, waarop men kon zitten. Twee stangen wer- velen tot oproeping van een gedeelte der jaarklasse '09 vooi Nieuwjaar (16—20 De cember) zijn uitgegaan. De heer Duymaer van Twist vroeg, of de landstormjaarklasse '17 niet tegelijk met de militielichting kan worden opgeroepen. Dit is, verklaart de Minister, niet mogelijk, omdat deze jaaz-klasse eerst 1 December wordt ingeschreven en alsdan gekeurd. De heer Duymaer: Dan maar vroeger keuren! Minister Bosboom, Dat is nieL volgens de wet! De heer Duymaer: Dan moet de wet wor den veranderd! Minister Bosboom: Tegen een spoedige aproeping na Nieuwjaar van. een deel der landstormjaarklasse '17 bestaat bij den Mi nister geen bezwaar. Tot de oproeping van het overige deel der jaarklasse '17 is die Minister vooralsnog niet beroid. Het eerste deel der landstormjaarklasse '17 is bestemd tot de aflossing" der bereden korpsen. De heer Marchant is door het antwoord van den Minister geonszins bevnedigd. De oproeping van landstorm wordt voortgezet, voor zoover niet militie absoluut "noodzake- lijk moet voorgahn. De bezwaren, door de Kamer tegen de laatsle landstorm wets wijzi ging kenbaar gemaakt, schijnen hij de Re geering niet te wegen. Waarom kan men niet terugkomen op- wat is geschied?' Omdat de bevelen van oproeping, zegt de Minister, reeds zijn uit gegaan. Zoo goed als een bevel is uitge gaan, kan het ook worden veranderd. Dat is geen argument. De-Kamer moet nu maar1 eens duideiijk zeggen. wat ze wil. De Minister zeide, in (Mel jl., dat hij hoopte, dat over eenige -maandien de pers- pectieven zoucien veranderen. Ze zijn al- leen in zoover verhelderd, dat wij nu in elk geval eenige maanden dichter bij den vrede zullen zijn dan toen. De Minister uitte de hoop in Mei jl., omdat hij' na den vrede geen onnutte barakken wenschte. En nu, dichter bij den vrede, dpet de Minister, wat veel erger is en laat hij oudere land- stormers onnoodig uit het maatschappelijk, leven rukken. De Minister wil geen vere vroegde oproeping der militielichting 17, omdat hij ze dan na den vrede spoedigmoet loslaten. Dit laatste echter behoeft niet!, volgens spreker. Als die jongens na den vrede onder de wapenen moeten blijven om de zaak gaande te houdien, kan de Kamer goedvinden, dat hun diensttijd wordt ver- Iengd. In elk geval vraagt spreker van de Re geering, dat zij besluite, de geheele lich- ting '17, mililie en landstorm, te doen voor gaan, aan de landstormjaarklasse "'09. Een motie-Mareliant. Spreker dient een motie in, waarin de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat tot de oproeping der landstormjaarklasse 1909 eerst behoort te worden overgegaan na de oproeping der militie- en landstormlichling 1917; Rede van klen heer Eland. De heer Eland legt d§n nadruk op het groo te bezwaar, dat, zooals de toes land nu is, jongeren door ouderen worden vervan- gen. Alles hangt echter af van deze vraag: is het de bedoeling van de Regeering, d,at het leger »og steeds zal wonden versterkt en is voor deze versterking de oproeping van andere landslormers noodzakelijk? Hier- op vraagt spreker antwoord. den afzonderlijk gehouden, om er het vlot mee te kunnen voortstuwen. Monsieur Richard Perroquet, die hoofd- schuddend naar liet werk van de andere mannen had staan kijken want hij be- greep er niets van moest nu met de ka- meeldrijvers de hagage-op het vlot brengen. Gok ae gele lmndkoffer van lord Alvor werd niet vergeten. Toen beproefde Hans met eenige mannen of het vlot hen kon dragen en deze proef viel tot algemeene tevreden- heid uit. Nauwelijks waren zij zoover met liunar- beid gevorderd of men lioordle opeens een donderend gekraak, dat Hans en zijn helpers met een doodelijken schrik vervulde. Eerst dacht de jongem-an met anders dan dat de gewelven instortten, weldra echter begreep hij, dat het geluid slechts ontslona door het loss en van geweerschoten, die in de gangen hondeidvouaig werden weerkaatst. Lord Alvor en Jakoeb werden dus reedis aan- gevrallen. Hans greep terstond naar zijn ge- weer, nam twee der mannen mee en snelde zoo vlug als hij kon naar den ingang. Het was inoerdaad zooals hij had ver- moed. 1 De Afghanen hadden een halfuur geleden hun schildwachten willen aflossen. Toen zij dezen gekneveld op den grond vonden liggen, waren zij in een woedend gehuil uit- gebarsten en hadden versterking gehaald. De geknevelden werden bevrijd en vertelden hun makkers lietgeen hun wodervaren was. Het duurde niet lang of dezen hadden met nehulp van fakkels de bloedsporen gevon- Rede v an den heer Duymaer van Twist. De heer Duymaer van Twist betreurt het dat de Minister niet in een officieel commu nique zijn standpunt inzake de landstorm oproeping heefl uiteengezet. Dan was veel onnoodige actie en agitatie bespaard. Ook had de Minister eerder op die schriftelijke vragen nioetcn antwoorden. De Minister zei de, dat hij de landstormjaarklasse 1917 niet eerder kon oproepen volgens de bepalingen der wet. Dan had de wet moeten woixfcn veranderd. In de bereden korpsen zijn man nen gemobilisecrd; die nu reeds 4 jaar en 2 maanden dienen. Spreker kan het beleid van het depar- tement van Oorlog niet bewonderen. De Minister hlijkt geen besef te hebhen van den econoinischen druk, voor de verminde ring waarvan schier niets wordt gedaan. Waarom worden menschen uit 'tnoorden des lands geplaatsl in 't zuiden en omge- keerd? De landstormers worden opgeroepen tusschen 16 en 20 December, zijn met Kerst- mis en Nieuwjaar uit hun gezin, alleen ten pteizierr van den Minister van Qprlog. Spreker's hezvvaar tegen 'smGereri Mar- chant's redeneei'ing is, dat na rjen vrede de militielichting 1917 een aantal maandenjan- ger onder de wapenen zou moeten blijven. Hij vreest, dat de Kamer hiertoe, als't zoo ver was, niet zou besluiten, omdat de ge wone oefentijd dan was verstreken. Die ver- antwoordelijkheid wil spreker niet dragen. Regeling van werkzaamheden. De Kamer keurt een voorslel van den heer Yisser van IJzendoorn met 36 tegen 28 stemmen goed, om verschillende wetsont- werpen, o.a. de Indische begrooting, de vol- gende week Woensdagmorgen 11 uur in de afdeelingen te onderzoeken en dat ondevzock, als het ?s avonds (niet is afgejoopen, drn voort te zetten, evenzoo de volgende dagen, als 'tnoodig is. Hiermede vervalt een voorstel van den voorzitter om het afdeelingsonder- zoek de volgende week des avonds te houden. De inlerpellalie-Marchanl. Bij de voortzetting van de behandeling der interpellatie-Marchant bepleit de lieer R. ter Laan oproeping van militie en land storm 1917 voor landstorm 1909, omdat de jongens van 1917 veel jonger zijn dan dc mannen van 1909 en omdat de landstorm 1917 veel meer aflossing kan bewerkstelligen dari de jaarklasse 1909, wijl ze veel taMjker is dan deze. Bovendien doet zich de vraag voor, of ook de militielichting 1917 niet voor aflossing kan worden gebruikl. De Landstormwet schrijft fuel wel niet voor. maar verbiedt het ook niet en men zou op deze wijze een begin met demoliilisatie kun nen maken. De heer Arts merkt op, dat van de uit- werking van het koninklijk woord, dat maat- regelen ter verlichting in overweging zijn, nog niets 'valt te bespeuren. Elke .poging tot gedeelteljjke mobilisatie zal spreker ga;y- ne steunen. Minister Bosboom verklaart, dat in Augus tus 1914 er 16 lic.htingen landweer en militie onder de wapenen waren, waarvan er ten- gevolge der wet van 31 Juli 1915 thans 11 lichtingen zijn afgelost. Niemana zal den Minister kunnen verwijten, dat zij niet hebben geweten. waar 'tnaar toe ging. Men wist hoe de wel zou werken. Als de omstandigheden zich niet in s lands nadeel wijzigen de Minister moet dit voor- behoud maken en de huidige omstandig heden zijn. er vooral naar, om dit voorbe- den die hun den weg wezen tot aan den in gang van liet hoi. Toen lord Alvor benverk- te, dat hun schuilplaats ontdekt was, had hij zich niet lang bedacht, maar terstond op de bende geschoten. De roovers hadden zich daardoor echter niet laten afsciirik- ken en ofschoon het water in de rivier zich kleurde met hun bloed, drongen zij met doodsverachting vooruit. Lord Alvor en Ja koeb konden zich niet meer staande houdeu bij den ingang en moesten zich, onophoule- lijk vurend, terugtrekken tot in (de ieerste zaal waar zij een voorloopige schuilplaats von den achter het Boeddhaboekl. Hier vond Hans hen. Een oogenhlik wer den de Afghanen teruggedreven door het versterkte geweervuur. Haastig berichtle Hans zijn vnend, dat het viol gcreed ,wa®. Vooruit dan! Nog eens op de bruine kerels gevuuixl en dan zoo spoedig moge lijk naar het vlot! beval lord Alvor. Vuur! Een oogenhlik werd de grot helder ver- li-cht door de geweerschoten een dondp- rend gekraak vervulde de gewelven. Nu Voorwaarts! Zoo vlug lnm voeten lien konden dra gen snelden de mannen naaiHiet meer. Zij koniden er wel op rekenen, dat de roovers lien niet terstond zouden volgen, want liet was natuurlijk moeilijk den' weg in liet donker te vinden. "Zij befeikten dan ook-ongehinderd de laat ste grot, waar de Xantaarns brahdden. Sncl namen alien op het vlot plaats, het zonk J houd te maken zullen voor Augustus 1917 alle mannen vertrokken zijn, die in, Augustus 1914 onder de wapenen waren, maar daarvoor heeft de Minister noodig den landstorm 1909, 1908 en 1917 en de geheele militielichting 1917. Over den Landstorm 1907 en 1906 zal de .Minister voorloopig niet be- schikken. Men benoeft niel te dehken, dat er af- :stel komt van de landstormoproeping, op weiker uitstel de motie aandringt. Er zijn meer menschen met onbepaald verlof vertrokken dan gekomen. Als de Minister de militie 1917 laat voor gaan, kan het uitstel van den landstorm 1909 toch niet verder gaan dan eenige maaiv den. Als er gedemobiliseerd wordt, is het on- vermijdelijk noodzakelijk, dat men nogeem- gen tijd daarna beschikt over voldoendiq troepen. De demohilisatie zal bij11a even moeilijk zijn als de mobilisatie. Moeten er bij- demohilisatie geen troepen aan de grenzen zijn? Zai onis lano geen neiging krijgen, leeg te loopen aan levensmiddelcn en dp smokkelhandel die nu reeds hoogtij viert, dan nog niet veel grooter afmetingen aaiv nemen Later komen aan de beurt van afloisi- sing, bij voortduring der mobilisatie, de troe pen, die na Augustus '14 onder de wapenen zijn gekomen, dat zijn de militielichtingen '15 en de eerste landstormkiassen. Tot dat doel zal de militielichLing '18 sterk vervroegd! worden opgeroepen. Het zou teveel verwarring geven, als men nu tegenorder nopens de oproeping van 't eerste deel van den landstorm' '09 ging geven De burgemeasters zijn reeds aange- schreven en volbrengen de hun opgelegde taak. Het is niel doenlijk, dat deel van den landvstorm '09. dat in December opkomt, te-vervangen door militie '17. Wat de Minister niet zou willen voor den landstorm '09, zou hij wel willen toezeggen voor den landstorm '08. Hieraan zou hij dan oproeping van militie '17 laten voor afgaan. De heer Marchant voegt aan zijn motie toe: ^behoudens dat deel van dten landstorm dat bestemd is voor de aflossing der bereden wapens". De Jieer fde JVfeester verklaart, me;le namens de meesten zijner politieke vrienden, dat men voor de motie-Marchant zal stemmen, om dat de minister daartegen geen argumenten, aan het legerbelang ontleend, heeft aange- voerd. De heer Scheurer vraagt waarom wat niet kan voor de jaarklasse '09, wel mogelijk is voor '08. Minister Bosboom, antw-oordt hierop: om dat hij voor 't eerste deel van '09 geen ver vanging heeft en er als hij 't tweede deel van '09 later laat opkomen, te veel lijds- verschil komt tusschen de beide deelen. De Minister ontraadt aanneming der motie, al zal hij er geen verdere gevolgen aaft verbin- den. De Kamer huldigt hij aanneming een opvalting van wet en wetsuitvoering, die volgens den Minister niet juist is. Ook make zij zicli wel bewust, dat met zeer groote waarschijn'ijkheid de mililielichting '17 laager dan gedurende den gewonen oefentijd onder de wapenen moet blijven. "De heer Nolens vraagt den Minister, of de oproeping van landstorm '09 voor militie en landstorm '17 in het belaeg dec dtefensie is. Die 1110 iic weer veranderfcL De heer Marchant schrapt den slaarl, dien lot aan de oppervlakte van liet water, maar niet verocr. - Lord Alvor en Hans namen de stangen ter hand en zetten af. Toen de Afghanen een half uur later met behulp van fakkels het meer gevonden hadden, stonden zij elkaar verbluft aan te staren. Zij begrepen niet hoe de vluchtelingen liieruil hadden kunnen ontsnappen. De booze gecsten hebben hen rneege- voerd! zei eindelijk de roerverhoofdfman. Al lah is niel met onst Komt laten wij ver- trekken, opciat de booze gecsten niet nog meer onheil over ons brengen. Hans, die de laatste uren onder den in- gespannen arbeid en daama gedurende den korten slrijd volkomen kalm was gebleven, huiverde nu toch, toen het vreemde vlot zoo snel werd meegesleept door het stroomende water. W^arheen leidde deze weg? Voerde hij hen die vrijheid tegemoet of het verderf? De mannen hadden zich op liet vlot neer- gelegd. Slechts onze held en lord Alvor stonden gebukt aan weerskanten van liet vaartmg^om door middel van de stangen een aanraking van het vlot met den muur te voorkomen. Aanvankelijk was Met ge- welf tamelijk hoog, de stroom tamelijk breed, zoodat liet lot snel vooruitschoot en lord Vhor het zelfs staande kon besturen. Maar langzamerfiand werd het lager en liet kanaal smaller. Zij begonnen nu te vreezen. dat liet viol verderop te breed zou blijfcen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1