De Oorlog. Het vcrvoerdc 0.111. personen (Belgen en En- gelschen) behoorende tot tegen Duitschland oorlogvoerende natien, maar het is op dien grond niet voor opbrenging, resp. in best ag ue mi ng vatbaar, tenzij' deze personen, met medew.eten van directie of gezagvoender, „ge- durende de reis, reehtstrceks mediewerken aan de operatie.il van den vijand.(Art. 45 tier Londensche Zeerechtdeclaratie). Dal dit aan boor a van de „Koningin Regentes" zou ::ijn geschied, moet uitgesloten worden ge- acht. Helzelfde verdrag (gtondslag der Duitsche Prisen-ordnung) bepaalt in art. 47 dat elk per.soon, deel uitmakende van lie krijgsmacht van den vijand die gevonden wordt aan boord van een neutraal handelsvaartuig, krijgsgevangen gemaakt (kan) worden, zelfs al ware er geen reden oiii het schip op le brengen". Wij weten niet of de „ZeeLand" zulke per sonen vervoert; in elk geval is het begrip ..deel uilmakend van de krijgsmacht van djen vijand" ruim genoeg om, vooral in de tegen- woordige oorlogsomstandigheden tot verschil van opvattirig aanleiding te geven. Tot het opbrengen van een neutraal schip levert ecliter de aanwezigheid aan boord van zulke personen geen grond, enkel tot het krijgs- irevangen maken. Dit is in, den tegenwoor- vigen oorlog van Engelsche en Fransche zijde herbaaldelijk voorgekomen, ook met personen van wie het allerminst zeker was, rat zij tot de" vijandelijke krijgsmacht be- hodrden; voor zoover wij weten is daar- tegen onzerzijds nimmer geprotesteerd. Wat in het geval van de ,,-Koningin Regen tes" bijzonder de aandacht treklt, is dat de I uilschers ditmaal niet, zooals met de aan- liouding van de „Prins Hendrik" in Septem ber. het schip slechts enkele uren tot onder zoek en arrestatie van sommige passagiers- hebben vaslgehouden, maar dat het nog isteeds belet wordt zijn jreis te vervplgeu zonder dat bij de Mij. „Zeeland" eenig be- richt of \erklaring ontvangen is. En dan is er nog iets anders. Zooals ons bij informatie bevestigd werd, waren bij de panhouding van de .,Koningin-Regentes" door Ide Duitsche duikboot(en) Nederlandsche ma rine-vaartuigen aanwezig, die over de aan- houding Iangdurig met den duikboot-oom- mandant van gedachten hebben gewisseld. Er schijnt dus van de zijde onzer autori- teiten tegen het opbrengen ernstig bezwaar te zijn gemaakt, hetgeen ook af te leiden valt uit het hericht (welks juistheid wij niet kunnen bevestigen of ontkennen) dat men ten slolte de duikboot met de mailboot naar Zeebrugge diet gaan onder protest. De vraag doet ?ich aan ons voor of, als er bij onze marine voldoende reden bestond, om zich tegen de opbrenging eerst te ver- zetten, vervolgens te protesteeren, onze aan- wezigc oorlogsvaartuigen zich niet ter plaat- se waar de aanhouding geschiedde, hadden kurmen stellen als konvooi van het Neder landsche mailschip. In dat geval zou het onderzoek van de „Koningin 'Regentes" ont- derworpen zijn geweest aan de zeer beper- kende bepalingen welke volgens iliel geildende zeerecht bij geconvoyeefde schepen moeten worden in achl gen omen en zou de duik- boot-cominandant na een persoonlijke en quire aan den commandant van onze sche pen hebben moeten bewijzen dat bet op brengen van dc mailboot gerechtvaardigd was. Met ongeduld wachten wij omtrent een en ander de inlichtingen die van regeerings- wege wel niet achterwege zullen blijven. Naar word I gem eld lag de „Koningin Re gentes" gister niet meer in de haven te Zeebrugge gemeerd, doch op St room voor de pier. Over het oporengen vanx de „Koningin Regentes" verneemt de „Tel." nog nader, dat de Duitschers geen prijsbemanning aan boord hadden gezel, doch den kapitein een- voudig werd gecommandeerd naar Zeebrug ge te volgen. Als vermoedelijke reden van het aanhOu- den van het schip wordt schrijft hef blad - o.a. aangenomenj het feit, dat zich aan boord bevond een Belgische gravin. familielid van den Belgischen minister van oorlog De Broqueville, die van de Duit schers permissie haa gekregen om een reis naar Nederland te maken, doch die een ver- klaring had moeten afleggen, dat zij niet naar Engeland zou gaan. Zij had echterhaar belofle gebro'ken, en was onmiddellijk na haar aankomst in Nederland naar Vlissingen gegaan, om passage jnaar Engeland te nemen. Het sleenkolengebrek. Al minder en minder wordt de aanvoer van sleenkolen uit Duitschland: Deze ver- mindering moet schrijft het Hbl.voor een deel worden toegeschreven aan de ver- minderde productie in bet land zelf, ler- wijl daarlegenover sommige industrieen, voor al de aanmaak van munitie in dat land, zeer hooge eiscben slellen. Maar uit alles blijkt toch ook, dat men desnoods nog wel zou kunnen leveren, mils van de zijde van Nederland daartegenover compensatie wordt gegeven. Daarover wor den i i u door de bekende Commissie van Bij- stand onderhandelingen gevoerd. Heel gemakkeliik is haar taak in dezen niet. Eenerzijds moet rekening worden ge- liouden met de Engelsche eischen, van de inwilliging waarvan 'tis nu eenmaai zoo afhangt of wij voldoenden aanvoer zul len krijgen van granen, vpevoeder, zni:l- vrucWen. ja wat niet al. Allerlei uitvoer- verboden worden verlangd. En de, Commis sie van Bijstand moel natuurlijk bij het uilhrengen van advies over aanvragen om consent rekening liouden hiet de Engelsche verjangens .-.i Maar juist wat Engeland niet wil dat uilgevoerd wordt of slechts in het kleinst mogelijke quantum 'tis begrijpelijk dat van die zijde bet liefst gezien zou worden Gat we onze oostgrenzen heelemaal sloten! juist dat is het wat Duitschland van ons ve iangt in- ruil voor steenkolen, voor kalk, ]irofielslaal, span ten en tal van andere ar- tikelen, die wij noodig hebben en moeilijk op andere wijze kunnen krijgen Uit alles blijkt, dat (er te dien aanzicn nog geen overeensternming is verkregen en b. de vermindering van iden steenkolen- aauvoer vooral dienst moet do-en om aan de Duitsche eischen kracht bij te zetten II t is met geen mogelijkheid te zeggen of men spoeuig tot een oplossing zal komen. ilus-schen is -de grootst mogelijke zuinig- he. i gewenscht: Directies van verschilleride g- )ot-e or lernemingen hebben reeds haar pe oneel gewaarschuwd geen maleriaal, dat in gewone tijden reeds vemieuwd zou zijn, weg te werpen. Men moet alles bewaren om; het, als de nood aan den man komt, nog te kunnen gebruiken. - B. en W. van Enschede hebben bekend ge maakt, dat liet, mat liet oog op den geringen kolenaanVoer, gewenscht is, het gas- en elec- triciteilsverbruik te bepei'ken en noodigen daarom de winkeliers en particulierendrin- gend uii, bij bet verbruik daarvan de grootst mogelijke zuinigheid te betrachten; zij heb ben vo-orts heslolen met ingang van lieden- avond te verbieden de verlichting van win- kets en winkelkaslen (ook etalages), Maan- dags, Dinsdags,. Woensdags, Donderdags, Vrijdags en Zon-dags des avoncjs na 9 uur en Zaterdags iia 10 uur. Zij, die dit verbod overtreden. zulien van de leidingen worden afgesneden. Ten einde zooveel mogelijk te voorzien in len steenkblennood is door -den opperbevel- hebber opgave gevraagd Van militairen, die van beroep mijnwerker zijn, ten einde hen werkzaam te kunnen stellen in de Staalsmij- nen om zoodoende -de N-edierland-sche steen- koldnpro iuclie zooeel mogelijk te erhoogen. Een v-ergisdng van een Duitsche onderzesbpot. Zondag is liet s.s. Import", van de Rotter damLonden-lijn. Volgens de Tel. op weg naar Rotterdam, door een Duitsche duik boot aangehouden. Er werd een sein ge geven om te stoppen, een boot uit te laten en de papieren te laten zien. Reeds haid men aan -dit bevel void aan, en was men de duik boot halverwege tegemo-et gevaren, loen de Duitsche ond-erzeeer pl-ots-eling ond-erdooken v-erdween. De isloep van -de -„Import", waarin d-eeerste stuurman en ecnige matrozen izich bevon-den, ro-ei-de daarop naar -de „Import" t-erug. li ra ad was er niet in de buurt. Men vermoedt, dat -d-e -onderz-eeer eerst na het waarschuwingssein zag, dat hij te doen had met een thutsvar-ende boot. Boven-dien vaart d-e Import" voor de Commission of Relief of Belgium. Ook ditmaal "was er veel goed aan boorid, best-emd voor -de Relief Commission. De Duit-scliers hebben waarschijnlijk eerst later gezien, dat zij te do-en hadden met de „Import", waarvan zij wisten, dat zij Relief- go-ed aan bOord had. Vandjaar dat zij plot- seling is verdwen-en, zonder het onderzoek der papieren af te wachten. Steenkool. De Minister zal, zoo m-eldt het Hdbl., van- daag een circulaire aan de gemeentebestur-en v-erzenden met het verzo-ek, bij het publiek aan t-e dringen op het in acht nemen vande grootst mogfelijke zuinigh-eid bij het steen- kolenverbruik -en -die zuinighei-d ook zelf be betrachten. Als mid-del om deze in de hand te werken, geeft de Minister in overw-eging, ni-et lerug le deinzen Voor verhooging van den gasprijs. GedepuCeertde Staten van Zeelan-d. Door 'de lienocining van den h-eer J. N. El-enbaa-s (vroeger burgemeester van Ivrab- bendijke) tot bungemeester van Kruining-en, onlslaat er een vacature in het collegte van van Gedeputeerde Staten van Zeeland. D-e heer Elenbaas is vrijzinnig, en de meerder- h-eid -der Provinciale Staten van Zeeland Is rechts Thans bestaat bet college van G-e- puteerde Staten uit drie linksche en drie rechtsche le-den. Het kolengebrek te Amsterdam. Het kolengebrek do-et zich thans ook in Amsterdam ernstig gevoeien. In bakkerskringen nl. vreest men dat indlen niet spo-edig ingegrep-en wordt - binnenkorl verscliillende bakkerij-en geslo- t-en moeten1 worden, doordat die vo-orraad kol-en bij velen slechts nog voor eenige dagen toereikend is. Die ..llatavier II" te Zeebrugge. Het stoomschip „Batavier II" wordt nog steeds door de Duitschers te Zeebrugge vast- gehouden. Volgens de „T-eI.", -die m-edie- deelt -dat er -geen kans bestaat dat de „Bata- vier 11" vooreerst zal worden vrij-g-elalen, heefl d-e Nederlandsche Regeering al bet mogelijke gedaan. Hel all-ereerst wrerd g-e- informeerd naar de reden van >bet -opbrengen. Dit werd gerechtvaardigd door het feit, dat d-e ,,Batavier II" con-ditioneele contrabande aan boord had. Voorts werd meegedieeld, dat over liet lot van het vaartuig door den prijzengereeht zou worden beslist. D-e N-ed-erlan-dsclie Regeering verzocht-daar op om de „Batavier II" tijdens de behandfe- ling -der procedure vrij te laten. Dit werd door de Duitsche regeering geweigerd. Sindsdien zijn door d-e Nederlandsche Re geering geen stappen meer ondernomen in- zake de „Batavi-er II DE ALGEMEENE TOESTAND. Van -de slagvel-den is weinig nieuws te mel-den. Aan hel westelijk front is aan beide zij-den van d-e Somme en van de Ancre h-evig ge- slreden, maar belangrijke wijzigingen wer- den aan de Somme niet verkregen. D-s strijd liep nog steeds om Warlencourt, om Eaucourt l'Abbay-e en om Salli-sel; dat de strijd hevig was blijkt wel uit de mededee- ling, dat in lpatstgenoem-d dorp huis voor liuis moesl warden veroverd, dat elk huis tot een fort was ingcricht, met mitrailleurs gewapend, en dat -elk huis tot het laatste toe werd verded.igd. De Engelsche troepen -d-eden een overval benoorden -de Ancre en namen er ce-nige -dorpen van de Duitsche linie, daar-door de Engelsche linie eenigszins kon worden voor- uilgebracht, in aansluiling aan den voor- uitgang in hel gebiod van de Somme. Aan bet oostelijk front is de strijd nog steeds beperkl lot gevecliten aan, de Nara- joefka en de Karpallienaan het Roeineen- -sche front wordt de voornaamste aanval ge- aaan in bet Alt-dal, waar -de Roemeniers onder den druk d-er -op-dringen-d'e1 Honv-adjs moesten Lerugtrekken. D-e beschieting van T-sjernavoda, door de Roemeensch-e afdee- lingen, -die door jii-et Donaq-gebied opruk- ten. toonl dat aah -die zijde ook met krtil- lerie wordt opgeireden. In Maepdonie hebben de Services een ver- .der succes te mel-den; nadal zij het dorp Polog bezel, hadden, hebben zij ook het dorp Iven in -de bocht van de Tsjerna ge- nomen, benevens een h-euvel. die hen in staat stelt hunne posities. in dien Tsjerna- boclit belangrijk te versterken. De ,,Voss. Ztg." weet mede te d-eclcn, dat het do el van de reis van generaal Roques-, den Franschen minister van o-orlog, naar Saloniki geweest is, zich op de hoogtc te stellen van den toestand, daar generaal Sarrail Saloniki voor een verlo-ren post houdt. De 80.000 Italianen, die hem be- loofd waren, kwamen niet, en de Russische aanvallen in het noorden, die Sarrail s op- rukken in het zuiden moesten steunen, ble- ven uit. Er schijnt in Parijs plan te hebben be- s'taan, om Lyautey, den commandant in Marokko, naar Saloniki te zenden, daar Sarrail outruiming van Saloniki -en lerug trekken der Iroepen uit Griekenland die eenige oplossing vindt, maar. Joffre .en Briand -de positie in Macedonia krachtig wil- len vastbouden. In Duitschland, het land van den mili tairen dienstplicht, sohijnen plannen te wor den Overwogen voor de invoering van den buirgerlijkeh dienstplicht. De bladen mel- den reeds -dat een desbetreff-end wetso-nl- werp i singediend; en hoewel -daamver nog geen zekerhem is te krijgen, worden voor en tegen in de bladen ernstig besproken en overwogen. Het denkbeekl van den algenieen-en bur- gerlijken dienstplicht voor alle Duitschers, mannen en vrouwen, van 16 tot 65 jaar, is in het „Berliner Tageblatt bepleit door den voorzitter van het bestuur der „Landes- versicherungsanstalt",' dr. Richard Freund. De bedoelmg is natuurlijk om het mili- taire front naar alle zijden zooveel mogelijk te versterken, de gelederen aan te vullen, nieuwe legers te vorm-en. Maar tevens te zorgeii, dat daardoor liet economische front niet lijdt, dat de ammunitie-aanmaak onge- stoord kan word-en vo-ortgezet, dat de In dustrie niet zal lij-den onder de oorlogscrisis. Want bet economische front, zegt dr. Freund, is een voortzetting van het lnili- taire, en wordt dat economische front door- gebroken of ingedrukt, dan is het gevolg daarvan voor den uitslag van den oorlog -even ernstig als -een doorbreking van het militaire front. Uit dr. Freunds toelichting blijkt echt-er aat het met de arbei-ders zijn, voor wien arbeidsdwang moet ingevoend worden, maar de velen, die niets uitvoeren, zoowel man nen als vrouwen. Daar is een leger van gepensionneerde ambtenaren en off icier en dan renleniers en al degenen, die van lier- senarneiu leefden, maar door den oorlog werkeioo-s zijn geworden. Ook de vrouwen zullen aan den arbeid moeten gaan; daar zijn vooral de vele „sol- dat-envrouwen", die hever dan w-erk te zoe- ken in de goedbetalende oorlogsin-dustrie, van hare ondersteuningen leven of- die bet beneden zich achten „in de fabriek" te gaan, ofschoon de arbeiders en arbei-dsters daar evenzeer noodig zijn voor de ov-erwinning als de sol-daten te velde. TOENADERING TUSSCHEN KONING CONSTANTIJN EN DE ENTENTE. Berichten uit Athene wijzen op een toenadering- tusschen Koning Constan- tijn en de Entente. De Koning en de prinsen van den bloede hebben g-edi- neerd bij den Russischen gezant, Ber- nazet, het Fransche Kamerlid, dat, met een speciale missie belast, in de Griek- sche hoofdstad vertoeft, was mede van de partij. Een andere vriendelijkheid heeft de regeering te Athene bewezen, door gene raal Roques, den Franschen Minister van Oorlog, die Saloniki bezocht heeft, een specialen trein tegemoet te zenden. Van grooter beteekenis dan deze vor- melijke beleefdheid is de vrijheid, die de Atheensche regeering gegeven heeft aan de ambtenaren en officieren om zich bij de Voorloopige Regeering te Saloniki aan te sluiten. Ze eicht alleen, dat de of ficieren hun ontslag eerst nemen. Vol- geps een Reuter-bericht zullen Frank- rijk en Engeland dezen ambtenaren hun honorarium garandeeren en hun toe- komst. Vijf stafofficieren hebben reeds van dit besluit gehruik gemaakt. Dit alles, gevoegd bij de geheimzin- nigheid, die nog steeds bewaard wordt omtrent de laatste door de Entente ge- stelde eischen, geeft de Lokal Anz. aan leiding om te veronderstellen, dat de on derhandelingen zouden gaan over het af- staan van de Grieksche artillerie en mu nitie, waartoe Koning Constantijn, vol gens het blad, geneigd zou ziin, indien de Entente hem de integriteit van het Grieksche gebied en verdediging der ko- ninklijke regeering tegenover de Venize- listische zou willen garandeeren. Het Grieksche volk is blijkbaar van de Entente-overheersching nog niet overal gediend. De Britsche en Fransche Con suls te Jannina hebben den prefect der stad medegedeeld, dat een auto met Fransch-Italiaansche controleurs der po litic, 12 K.M. buiten de stad. aangehou den is. De inzittenden worden gedreigd met den dood en eerst losgelaten op be- lofte,' naar Preveza te zullen vertrekken. De consuls eischten bestraffing der schuldigen. VOOR DE BELGEN. 1 Een koninklijk besluit bepaalt', naar uit Havre gemeld wordt, dat militairen, die aan hun wonden sterven en reeds dragers zijn van een militaire onder- scheiding, de orde van Leopold II met de palmen en het oorlogskruis zullen ont vangen. HET POOLSCHE KONINKRIJK. Te Londen heeft een vergadering plaats gehad van de in Engeland woon- onafhanetoi shrdl cmfwij vbgkq xzeao achtige Polen, ter gelegenheid van de 'onafhankelijkheidsproclamatie van Rus- sisch-Polen door Duitschland. De spre- ✓kers deden uitkomen, dat een Polen, uit- sluitend bestaande uit het Russische ge bied, dus zonder Krakau dn Danzig, niet beantwoordt aan de nationale wenschen van het Poolsche volk. Duitschland heeft nimmer getoond. eenige belang- stelling voor zijn eigen Poolsche provin- cie te bezitten, en het is in strijd met de waardigheid van de Poolsche natie, zoo het zijn heiligste wenschen laat misbrui- ken ten dienste van de Duitsche staat- kunde. Men sprak zich uit voor een al- gemeen Poolsch, congres, dat vermoede- lijk te Parijs gehouden zal worden. Te Parijs hebben op den voorgrond tredende Poolsche politieke leiders van de drie Poolsche staten een protest ge- teekend tegen de uitroeping van het ko- ninkrijk Polen door Duitschland en Oos- tenrijk. Deze Poolsche leiders verlan- gen een samenvoeging van. Pruisisch-, Oostenrijksch- en Russisch-Polen. Ten slotte zeggen zij de militaire plannen van de centralen in Polen als een ramp voor dat land te beschouwen. TEE NEUZEN, 15 Nov. 1916. Het weerbe.richt van het meteorolo- gisch ir.stituut te De Bildi van heden luidt als volgt Hoogste barometerstar.d 776.0 Hernosand Laagste barometerstand boven 765.0 Oost- Duiischland. Verwaehting tot den avond van 16 Nov. Zwakbe tot matige noordoosteljjke tot oostelijke wind, nevelig tot half bewolkt, droog weer, waarschijnlijk uachtvorst, iets kouder overdag. Paarden- en veemarkt. Ter gelegenheid van de heden alhier gehouden paarden- en veemarkt werden aangevoerd 16 paarden, 66 stuks hoorn- vee, 5 schapen en 72 varkens. De uitgeloofde premien werden toe- gekend als volgt: Voor den besten dekhengst van min- stens 21/2 jaar, goedgekeurd door de rijkscommissie, f 7,50 aan M. Dieleman te Hoek. Voor den besten hengst tusschen 1 en 2 jaar oud f 5 aan M. Dieleman te Hoek. Voor het beste ruin van minstens 2 jaar oud f 4 aan F. van der Peijl te Ter Neuzen. Voor het beste merriepaard van min stens 3 jaar oud, le premie f 6 aan H. de Regt te Ter Neuzen, 2e premie f 4 aan de wed. C. Kielman te Ter Neuzen. Voor het beste merriepaard tusschen 2 en 3 jaar oud f 5 aan H. de Regt te Ter Neuzen. Voor het beste jongpaard tusschen 1 en 2 jaar oud, le premie f 5 aan H. de Regt te Ter Neuzen, 2e premie f 3, aan denzelfden. Voor het beste merrieveulen, f 4 aan M. Dielemen te Hoek. Voor het beste hengstveulen, f 5 (niet aanwezig). Voor de beste hit, le premie f 4, aan D. W. F. Kaijser te Hoek, 2e premie f 2, aan A. de Kraker te Ter Neuzen. Voor het grootste aantal paarden, f 5, aan H. de Regt te Ter Neuzen. Voor de beste baatgevende of kalf- dragende koe, le premie f 6, aan I. J. Leijnsen te Hoek, 2e premie, f 4, aan P. Meert te Ter Neuzen. Voor de beste kalfdragende vaars, le premie f 5, aan P. Meert te Ter Neu zen, 2e premie, f 3, aan A. Schelleman te Axel. Voor het beste rund, zonder tanden, le premie, f 4, aan P. Meert, 2e premie, f 2, aan P. Audenaerd te Axel. Voor het schoonste kalf, ,f 3, aan J. Jansen te Ter Neuzen. Voor het vetste stuk rundvee, stieren uitgezonderd, le premie; f 6, aan E. A. IJsebaert te Ter Neuzen, 2e premie, f 4 aan denzelfden. Voor het grootste getal runderen, f 5 aan H. J. Colsen te Ter Neuzen. Voor het grootste getal schapen bo ven de 3 stuks, f 3, aan D. E. IJse baert te Ter Neuzen. Voor het grootste getal varkens bo ven de 6 stuks, f 2,50, aan H. Marsilje j te Ter Neuzen. Voor het grootste getal varkens, bo ven de 25 stuks, f 5, aan Jac. de Meij te Zuiddorpe. Naamdag van Z. M. Koning Albert. Heden voormiddag werd alhier in de R.-K. kerk ter gelegenheid van den naamdag van Z. M. Koning Albert van Belgie een plechtige H. Mis opgedragen en een Te Deum gezongen. Als verte- genwoordiger van den Belgischen Ko ning was aanwezig de Belgische consul, de heer Van Cantfort, terwijl de plech- tigheid. ook werd bijgewoond' door den heer Jones, consul van Engeland, en het kerkgebouw verder geheel gevuld was met hier eh in de omgeving vertoevende Belgen en belangstellenden. Door den heer Van Cantfort is het volgende telegram aan Koning Albert verzonden: „De in dit ressort verblij- vende Belgen bieden hun geliefden Vorst hunne innigste wenschen. Zij brengen Uwe Majesteit de eerbieaige uitdrukking hunner bewondering en vu- rige verknochtheid." Na het beeindigen van den dienst zong de heer Say de „Brabanconne" en ,,De Vlaamsche Leeuw". De cqllecte, gehouden ten bate van de hulpbehoevende Belgische militairen, bracht op f 94 en fr. 163. Smokkelen. De rijksambtenaren te Sas van Gent bevonden Zaterdag blijkbaar aan het Rijnschip Carl Sdiroers 62, dat met grintzand naar Belgie befetemd was, iets dat hun verdacht voorkwam. Althans, zij lieten het schip niet door en gaven order, dat het voor een volledig onder zoek naar Ter Neuzen moest terugkee- ren. In datzelfde lot deelde ook de N. V. Pieternella, van Rotterdam, eveneens met grintzand voor Belgie bestemd. Gistefen is de lading van de Carl Schroers<aan de loskade nabij de tram- brug geheel overgeslagen. Eerst werd een der 14 ruimen leeggemaakt en daar- na de lading van het eene ruim in het andere overgeladen. In verband met de stabiliteit van het schip, werd hierbij rekening gehouden met de aanwijzingen van den kapitein. En, wonder boven wonder, juist in het laatste ruim, dat op deze wijze werd onderzocht, bleek onder een laagje zand zeep verborgen. Niet minder dan 1500 Kilogram werd te voor- schiin gebracht en in beslag genomen. Heden is men begonnen met het on der zofeken der lading van de Pieternella. De Carl Schroers is, met achterlating van de lading zeep, naar zijn bestem- ming vertrokken. Toen gisteren eenige personen voor het lossen van een schip met steenkolen aan de loskade nabij de trambrug kwa men, zagen zij aan den kanaalboord een baalzak drijven. Bij onderzoek bleken daarin vervat een bus naar schatting in- houdende 20 liters en een paar bussen zeep ieder van 5.Kg. Het onderzoek le- verde tot resultaat, dat de bus lijnolie bleek te bevatten. De waar is op het po- litiebureau als gevonden gedeponeerd. De vaart op Belgie en Zeeland. De Bond van Machinisten, Stokers en Dekpersoneel in Nederland heeft aan de Sleepbooteigenaren van de vaart op Bel gie en de Zeeuwsche stroomen een schrijven gezonden, waarin wordt mede gedeeld, dat op zes door hen gehouden vergaderingen te Rotterdam, Dordrecht en Hansweert met algemeene stemmen is besloten vanaf den 15 November a.s. niet anders dan op Belgie of op de Zeeuwsche stroomen te varen, dan on der een door hen ontworpen regeling, die voomamelijk beoogt het geven van nachtrust aan het personeel. Regeferingsbloem. De Tijd verneemt, dat de regeering de controle heeft verscherpt op den in- voer van regeeringsmeel en bloem in Zeeuwsch-Vlaanderen. Zoo was de laat ste maand in een dorp aldaar pl.m. 14.000 K.G. aangekomen, terwijl volgens het aantal inwoners slechts pl.m. 9000 K.G. mocht geleverd zijn. De Koningin Regentes.x Men schrijft ons uit Vlissingen: Gisteren zijn alhier aangekomen 22 passagiers, die Vrijdag jl. met de mail- boot Koningin Regentes naar Engeland vertrokken, doch die, zooals bekend, rhet die boot te Zeebrugge terecht kwamen, toen die boot door de Duitschers daar- heen werd opgebracht. Wij hadden een onderhoud met een dier passagiers en laten thans volgen, wat deze ons mededeelde. Vrijdagmorgen te half acht versche- nen twee Duitsche watervliegtuigen bo ven de boot. De inzittenden wierpen vuurpiilen uit, waarop twee onderzeeers aan de oppervlakte van het water ver- schenen. De eerste officier begaf zich met de noodige papieren aan boord van een der onderzeeers, terwijl de andere onderzeeer niet actief optrad. Toen de officier terug aan boord was, werd in de richting van Zeebrugge gestoomd, aan stuurboordzijde gevolgd door den onder zeeer. Nadat eenigen tijd was gevaren, kwamen Nederlandsche torpedobooten opdagen en werden onderhandelingen gevoerd tusschen de Duitsclie en Neder landsche marine, welke geruimen tijd duurde. Na deze onderhandelingen en nadat de Nederlandsche torpedobooten weder waren weggevaren, werd de reis naar Zeebrugge voortgezet. Even voor dat de haven bereikt werd, kwam de mailboot Voor anker en kwam een Duitsch zeeofficier aan boord, nadat reeds even te voren de onderzeeer was verdwenen en twee Duitsche torpedo booten de mailboot door het mijnenveld brachten en twee Duitsche personen aan boord kwamen. Bij het binnenvaren der haven droeg de mailboot een Nederland sche en een Duitsche vlag. Na aankomst der boot werden 31 mannelijke passagiers van boord ge- haald en weggevoerd. Bij het nazien der passagierslijst werden drie personen vermist, die Zaterdag in den loop van den dag ontdekt 'werden. Het schip werd door een Duitsche wacht betrok- ken. Allen bleven tot Maandagmorgen ongeveer 9 uur aan boord en toen wer den alien, passagiers en bemanning, be- halve de commandant, de eerste machi nist en twee stewards naar Brugge ge bracht. Daar bleef de bemanning ach- ter, terwijl de passagiers doorgingen over Gent en Mechelen naar Antwerpen, waar men eerst te negen uur 's avonds aankwam en buiten het station bleef staan. waar een officier bij den trein kwam. die niet op de hoogte bleek te zijn van de komst der reizigers en eerst eenigen tijd noodig had om zich tele- grafisch op de hoogte te stellen. Te elt uur bereikte men eindelijk het centraal station, dat men echter niet mocht ver- laten. In de wachtkamer werden ma- trassen neergelegd, maar slechts wemi- gen hebben geslapen. Onze zegsman bracht de riacht in den trein door. Eten was er zoo e^oed als niet te krijgen. Voor veel geld kon men slecht zwart brood en bijna ondrinkbare koffie bekomen. Waar Op ci te Tiel voor 4, drinker

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 2