De Oorlog. De krijgsbedrijven, if i if ifiii r i DE ALGEMEENE TOESTAND. DUITSCHE BEREKENING VAN DE VERLIEZEN DER ENGELSCHE VLOOT. Het Wolff-bureau komt, als het den kleinen kruiser, die onlangs in den grond werd geboord Reuter seinde intus- schen, dat bedoeld schip de mijnenveger Genista wasmeerekent. tot een totaal verlies, door de Engelsche vloot in dezen oorlog geleden, van 44 linieschepen en kruisers, met een totaal inhoud van 501,550 ton. Het telt hulpkruisers, hulp- schepen, kanonneerbooten en torpedoja- gers daarbij niet mee. Van die 44 schepen zijn er 89 met een inhoud van 443,500 vernield door Duit schers (oorlogsschepen, duikbooten en mijnen), de rest door de bondgenooten. Van zijn torpedobooten verloor Enge- land er rond 50 met 41,500 ton inhoud, van zijn duikbooten verloor het er 26. DUUR BROOD EN DURE AARDAPPELEN IN ENGELAND. De broodprijs in Londen is heden weder verhoogd; hij bedraagt het dub- bele van dien voor den oorlog. Ook de aardappelen zijn bijzonder duur: in een week tijds is de',prijs verdubbeld. De regeering raadt den menschen aan maar een keer aardappelen per dag te eten. Men beveelt nu rijst aan en ook zg. zoete aardappelen, van de Azoren ingevoerd. DUITSCH OORLOGSSCHIP DOOR ENGELSCHE DUIKBOOT BESCHOTEN. Naar de Engelsche admiraliteit be richt, heeft een Engelsche duikboot in de buurt van de Deensche kust, torpe do's afgeschoten op een Duitsch slag- schip, type-dreadnought. Volgens be richt werd het Duitsche schip getroffen omtrent den omvang van de schade is echter niets bekend. Wij ontleenen de volgende telegram- men aan de „N. R. Crt.": WESTELIJK GEYECHTSTERREIN, PARIJS, 7 November. (Havas.) Offi- cieel bericht van hedenmiddag: Van 1 Juli tot 1 November hebben de Fransche en Engelsche troepen in den loop der aan de Somme geleverde ge- vechten krijgsgevangen gemaakt: 71,532 Duitsche soldaten en 1449 Duitsche of ficieren. Het materiaal, in datzelfde tijdvak op den vijand buitgemaakt, be staat uit 173 veldkanonnen, 130 zware kanonnen, 215 schansmortieren, 985 machinegeweren. Het aandeel der Fran sche troepen omvat: 40.796 Duitsche soldaten en 809 officieren krijgsgevan gen gemaakt, de buit: 77 veldkanonnen, 101 zware kanonnen, 104 schansmortie ren, 535 machinegeweren. In den loop van den nacht niets van belang, dan tusschenpoozend geschut- vuur op verschillende punten van het Somme-front en den rechter Maasoever, Duitsche vliegtuigen hebben gister- avond tegen 10 uur verscheidene brand- bommen op Nancy geworpen zonder slachtoffers te maken of schade- aan te richten. LONDEN, 7 November. (Reuter.) Of- ficieel bericht van hedenochtendVan- nacht hebben wij onze stelling ten Oos- ten van de hoogte van Warlencourt ver- beterd. Wij hebben met goed gevolg invallen gedaan in vijandelijke loopgraven tus- schen Gommecourt en Serre, waarbij wij eenige gevangenen maakten en den vij and aanmerkelijke verliezen toebrach- ten. Een vijandelijke patrouille ten Z. van Monchy is door ons vuur verstrooid. De slagregens en de zuidwesters hou- den aan. OOSTELIJK GEYECHTSTERREIN, WEENEN, 7 November. (Wolff.) Of- ficieel: Front aartshertog Karel: Voor het geconcentreerde vuur der Russische artillerie hebben wij den berg Bedul, ten oosten van Kirli Baba, weer ontruimd Front Leopold van Beieren: Bij de O.-H. strijdkrachten is niets van belang gebeurd. ST. PETERSBURG, 7 November. (P. T. A.) Officieel: In het vak van Galos- kowitse, ten Z.-W. van Brody, zijn vij andelijke afdeelingen van 50 tot 200 man sterk, 's nachts ijverig aan het ver- kennen. Wij hebben door ons vuur een poging van den vijand om in de streek van Swis telniki sappen aan te leggen, verijdeld. Ten oosten van Kirli Baba heeft een Russisch bataljon den vijand, die zich voor onze stellingen handhaafde, aange- vallen. De vijand, die ons offensief wil- de stuiten, bracht 2 kanonnen vooruit naar een open stelling, waar zij dra door ons vuur zijn vernield. Onze dappere troepen, die den vijand overhoop liepen, vervolgden hem in zijn loopgraven, waar zij meer dan 100 gevangenen maakten (1 off icier), 2 machinegeweren en een bomwerper vermeesterden. Ten Z. van Derna Watra zetten wij met succes pnze krijgsverrichtingen in de dalen der rivieren Dorsek en Poetna voort. De laatste twee dagen hebben wij hier 7 machinegeweren genomen en 15 officieren, alsmede meer dan 800 sol daten gevangen genomen. ROEMEENSCH GEVECHTSTERREIN WEENEN, 7 November. (Wolff.) Of ficieel: Front aartshertog Karel: In het vak van den Roode Toren-pas is de vij and door een omvattenden aanval van de hoogten ten noorden van Spini ver- dreven en heeft daarbij 10 officieren en 1000 man als gevangenen in onze han- den gelaten. Ten N.-W. van Campolung heeft een onzer beproefde berg-brigades zes Roe meensche stormloopen afgeslagen. Ten Z. van Krazna is een hoogte op den vijand veroverd. Bij Toelgyes hebben de Russen ons front in het grensgebergte na een taaien strijd, die verscheidene dagen heeft ge- duurd, eenige K.M. ingedrukt. ST. PETERSBURG, 7 November. (P T. A.) Officieel: Van het Zevenburg- sche front is geen nieuw bericht ont- vangen. Aan den Donau is de toestand onver- anderd. De Bulgaren leggen stelselmatig Roe meensche dorpen in de asch. ITALIAANSCH-OOSTENRIJKSCH GEVECHTSTERREIN. WEENEN, 7 November. (Wolff.) Of ficieel: In het Wippach-dal en op den Karst is het gisteren niet tot gevech- ten van grooten omvang gekomen. De toestand is onveranderd. Dfe Ita- lianen hebben zich rustig gehouden. Hun groot opgezet offensief van de eerste dagen dezer maand is mislukt. ROME, 7 November. (Stefani.) Of ficieel: In het Etschdal hebben vijan delijke troepen vannacht bij verrassing onze stellingen ten zuiden van het Lop- pio Mori-ravijn aangevallen. Wij hebben hen door tegenaanvallen teruggedreven. In het Travignolo-dal blijft de vijand de „Observatoriumstelling" (op de hel- lingen van den Cima di Bocche) hevig beschieten en berennen. Telkenmale breken zijn stormloopen tegen den ste- vigen tegenstand onzer dappere verde- digers. Op het front in het Kustland zijn gis teren, ondanks het slechte weer, leven- dige vuurgevechten geleverd. Onze artillerie heeft vijandelijke troe penkolonnes en konvooien achter de vij andelijke linies verstrooid. Wij zijn naarstig voortgegaan met het aanleggen van versterkingen en het op- ruimen van het slagveld. GEVECHTSTERREIN IN MACEDONIE. PARIJS, 7 November. (Havas.) Of ficieel Fransch stafbericht: Middelmati- ge werkzaamheid der wederzijdsche ar tillerie aan het geheele front. Ten O. van het Prespa-meer hebben /de bondgenooten een Bulgaarsche tegen- aanval in de streek van German afge slagen. Vliegtuigen der bondgenooten hebben verscheidene plaatsen in het Wardar-dal gebombardeerd. Een vijandelijk vlieg- tuig is in een luchtgevecht bij Monastir door een vlieger der bondgenooten ge- veld. VAN HET RUSSISCH-TURKSCHE GEVECHTSTERREIN. ST. PETERSBURG, 7 November. (P. T. A.) Officieel: Onze troepen hebben de Turken teruggeworpen en het dorp l( Aimoer, ten Z.-W. van Kalki, bezet. In de rich ting A/an Bid jar hebben wij ebn aanval der Turken gestuit. TER ZEE. LONDEN, 7 November. (Reuter.) De Admiraliteit meldt: In verband met het bericht van gisteren wordt nader door den duikbootcommandant gemeld, dat hij thans verklaart twee dreadnoughts van de Kaiser-klasse te hebben getrof fen. DUIKBOOTEN „RELIEF"-SCHEPEN. EN LONDEN, 7 November. (Reuter.) Cecil heeft in antwoord op een vraag in het Lagerhuis meegedeeld, dat een Grieksch stoomschip met levensmidde- len voor Belgie voor rekening van het Arnerikaansche steun-comite onlangs door een Duitsche duikboot is getorpe- deerd, nadat men den duikbootcomman dant de scheepspapieren had laten zien en had meegedeeld, dat de lading voor de Belgen bestemd was. Twaalf perso- nen der bemanning zijn omgekomen. Duitsehland had zich verbonden om ter wile van den steun aan de Belgen en andere in Belgie wonende burgers zulke „relief"-schepen niet aan te vallen en te vernietigen. Er wordt een Engelsche nota opge- steld, te richten aan den Amerikaan- schen en den Spaanschen gezant, opdat dezen bij Duitsehland zullen protestee- ren. i Sedert het begin van het ondersteu- ningswerk in Belgie zijn 12 „relief"- schepen verloren gegaan. Twee of drie zijn er getorpedeerdde andere op mij nen geloopen. TER NEUZEN, 8 Nov. 1916. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand boven 755.0 Oost- Duitschland. Laagste barometerstand 735.9 Skudesnaes. Verwachting tot den avond van 9 Nov. matige tot brachtige, tijdelijk wellicht storm- achtige Zuidelijke tot Zuidwesteljjke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnljjk regenbuien, zelfde tempera- tuur. Gemeenteraad. In de op Donderdag 23 November 1916 des voormiddags 10 uur, alhier te hou- den vergadering van den gemeenteraad, komen de volgende punten in behande- ling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 8. Benoeming der laden en plaats- vervangende leden van de stembureaux voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad. 4. Benoeming van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand, ter voor- ziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van A. H. Donze. 5. Voorstel tot het stichten van een verzamelplaats voor faecalien. 6. Voorstel tot het verleenen van vergunning aan G. Klaassen voor het hebben van deuren boven gemeente- grond. 7. Voorstel tot verkoop van bouw- grond aan R. G. E. Nolson. 8. Behandeling van pen verzoek van den Gemeente-Ontvanger aan Gedepu teerde Staten, om verhooging van jaar- wedde. 9. Voorstel tot verhooging van de aannemingssom voor de straatverlich ting te Baandijk. 10. Behandeling van een verzoek van J. A. Adriaansen en E. J. Bakker, om een duurtetoeslag. 11. Opnieuw vaststellen van de ver- ordening, regelende de jaarwedden van de hoof den der O. L. scholen enz. 12. Voorstel tot toekenning van een bijdrage aan de vereeniging van Burge- meesters en Secretarissen in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. 13. Ontheffing diverse belastingen. 14. Behandeling van een gedeelte re clames Hoofdplij ken Omslag. 15. Behandeling reclames tegen aan- slagen schoolgeld L.. O. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Bij de gisteren alhier gehouden stemming voor drie leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, wegens periodieke aftreding, brachten 109 van de 325 kiezers hunne stem uit. 1 briefje Avas van onwaarde. Volstrekte meerder- heid 55. Gekozen werden de heeren E. H. T. van Borssum Waalkes (aftr. lid) met 67, R. G. E. Nolson met 57 en L. J. Geelhoedt met 56 stemmen. Verder verkregen de heeren J. A. van Rompu (aftr. lid) 46, P. J. Scheele (aftr. lid) 33, G. Klouwers 20 en E. Th. Ha- merlinck 9 stemmen. Voorts waren 2 stemmen uitgebracht op de heeren D. Bareman, K. Dees en J. P. Scheele, terwijl een vijftal perso- nen 1 stem bekwam. Naar we vernemen, is de heer Nolson voornemens, de benoeming niet aan te ngmen. Uitvoering havenwerken. In gevolge ministerieele beschikking is met ingang van 16 November a.s. de opzichter van den Rijks-Waterstaat, de heer P. H. Hendrikse, ter standplaats Harlingen, verplaatst naar Ter Neuzen, ten einde te worden belast met het toe- zicht op de uitvoering van de nieuwe havenw:erken alhier. Het Ned. Bijbelgenootschap. Woensdag 1 Nov. en Zondag 5 Nov. zijn te Axel en Breskens des avonds van wege de afdeeling „Z,-Vlaanderen" van het Ned. Bijbelgenootschap bijzondere ■samenkomsten gehouden in de Ned. Herv. kerk. Die afdeeling bestaat thans 100 jaar. Het Bestuur dezer afdeeling meende zoo wel in Oostelijk als Weste- lijk Z.-Vlaanderen een avond te moeten organiseeren voor deze eeuw-herden- king, waarvoor het ook een uitnoodiging had gezonden aan leden en begunstigers der afdeeling. In beide samenkomsten was ook tegenwoordig een lid van het Hoofdbestuur uit Amsterdam, te Axel was het de Seeretaris, de heer Van Wijk, die ook uit het Archief had meegebracht de eerste brieven, in Aug. 1816 geschre ven uit IJzendijke, waar toen de afdee ling was opgericht; te Breskens sprak de Voorzitter van het Hoofdbestuur, de heer Rene van Ouwenaller, die ook door zijn woord de groote belangen van het Bijbelgenootschap bepleitte. Zoowel te Axel als te Breskens werd dit feestelijk samenzijn geopend door den Voorzitter der afdeeling, Ds. van Dis, van Zaam- slag, en spraken de mede-bestuursleden Ds. Meeuwenberg van Breskens als Se eretaris. en Ds. De Puij van Cadzand, als Penningmee§ter. Ook sprak nog Ds. Naest van Anlo, oud-bestuursKd. Des namiddags werd de Bijbelkist met de verschillende Nederlandsche uitga- ven des Bijbels van het Ned. Bijbelge- nootscjiap ter bezichtiging gesteld en gaf Ds. De Puij van Cadzand verklaring van zijn Bijbelsch museum, een groote verzameling van voorwerpen, gebouwen in't klein enz.,waardoor menig gedeelte en onderscheidene teksten des Bijbels verduidelijkt werden. Het Bestuur mag met voldoening te- rugzien op deze beide goed geslaagde avonden. Het Duitsche stoomschip Atto, van de Roland-lijn te Bremen, sedert het begin van den oorlog te Antwerpen lig- gende, is Maandag vandaar vertrokken en te Vlissingen aangekomen, met het voornemen door het kanaal van Wal- cheren en verder binnendoor naar Rot terdam te varen. Wij vernemen echter, dat het stoom schip gisteren nog te Vlissingen ge- meerd lag en door de Ned. marine be- waakt werd. Begrafenismaatschappij „Uit Voorzorg". In eene Maandag gehouden vergade ring van de leden der begrafenismaat schappij „Uit Voorzorg" te Middelburg, werd behandeld een vobrstel van het be stuur, om, in verband met de verzwak- king der reserves, de maatschappij over te geven aan de N. V. Holland, te Am sterdam, die de baten en verplichtingen van het fonds wil overnemen, onder be- paling, dat slechts gedurende 39 weken in het jaar contributie zal moeten wor den betaald, zooals tot nu toe bij „Uit Voorzorg" gebruikelijk. Door aanwezige leden werd er op aan- gedrongen, dat ook aan andere maat schappij en gelegenheid zou worden ge- geven naar overneming van dit fonds mede te dingen. Een voorstel, commis- sarissen uitnoodigende om ook met an dere maatschappij en onderhandelingen te openen, werd aangenomen met 77 tegen 21 stemmen. Spoorwegen op Zuid-Beveland. De Prov. Staten van Zeeland faadden in het besluit tot het verleenen van een renteloos voorschot voor de spoorwegen op Zuid-Beveland bepaald, dat voor die ten Westen van het kanaal het voor- schot eerst zal worden verleend, als ze- kerheid bestaat, dat ook ten oosten van het kanaal lijnen zullen worden aange- legd, waarvan de richting wordt goed- gekeurd. Daar er bezwaren zijn tegen het overbruggen van het kanaal, stel- Een zilveren reddingsmedaille 1-e klasse bekwam ide kapitein, (le heer Van der Putte; een zilveren medaille tweede klasse de offi cieren H. Kuymans en I. Luidinga; terwij 1 bronzen moilailles knegen de leden der be- manning: T. Metz, P. J. F. Rotgans, A. van Essen, H. van Pelt, B. van der Schoor, J. Reevers, J. Ivroes, G. Lakerveld, G. J. Schu- rink, H. Brakken, A. van Ivooy, J. P. Kooi- man, D. Levering en A. J. J. Breed velt. De slag aan de Somme, de grootste en langsle, die ooit in de wereklgeschiecfcnis werd geleve/d, die nu reeds ruim vier maaa- den met ongekende hevigheid voortdinurt, ondanks de zware verliezen, ondanks die weersveranderingen, en zonder dat liet einde het resullaai ervan Ls te voorzien, dwingt - schrijft het Alg. Hbl. bewondering af voor de volllarding Avaarrnede de eenegroep poogt met steeds zwaarder slagen den vijandf tot wijken te nbodzaken, de andere die slagen opvangt en stand houdt. Wordt van liet eene of andere deel van het front de aanvallende kracht wet eens wat (minder, jwanneer de aanvoer van nieuwe troepenafdeelingen noodig schijnt, de artil- lerie-strijd, die ongeloofelijke hoeveelheden projectielen uil allerlei vuurrnonden, over de vijandelijke hnie werpt, en die nu al 20 weken, zonder ophouden, dag en nacht aan- ijioudt, laat op |dii punt den legenslander geen oogenblik rust. Nict altoos wordt dit vuur als voorDereiding voor den infanterie-aau- val heschouAvd, niet altoos wordt het met toenemende hevigheid opgevoerd tot een in- lensiteit, die naar de verhalenvan oogge- tuigen zenuwschokkend jof afstompend werkt;1 maar nu eens krachtiger, dan weer met sombere gelijkmatigheid, dan weer met schijnbare rustpoozen, die de hervatting te erger en te heviger doen gevoelen, buldert het kanonnen-heir, dat uit de meest afwis- selende typen en kalibers samengesteld is, aan beide zijden van de Somme, en onaf- gebroken regen van vernielingswerktuigen werpend over de Cuitsche iinies. Zulk een hevige bes'cliieting, als voorbereiding van den stormaanval, had Zaterdag en Zondag plaats, en het Duitsche bericht zegt, dat de Engelsclien en Franschen, na deze beschie- W ting met overweldigende kracht een aanval deden op het legerfront van generaal von BeloAv. Het resullaat van zulke met zooveel kracht voorbereide en ingezette aanvallen. is echter in den regel niet met de verwach- tingen, die men ervan koestert, in overeen- stemming. Het Duitsche bericht zegt, dat de aanval over bijha het geheele 20 K. M. breedl aanvalsfront van Le Sars tot Bou- chavesnes, werd afgeslagen. Slechts bij het bosch van St. Pierre Vaast konden de Fran schen eenigen vooruitgang boeken, dien zij ook tegen de lievige tegenaanvallen sd,er Duitschers konden vasthouden. Daarentegen Avon'neii de Duitschers van de Franschen eenig terrein ten Z.W. van het bosch van, St. Pierre en bij Saillisel, evenals van de Engelsclien bij de Butte de Warlencourt, die ten N. van Le Sars en Eaucourt ge- legeri is. Tegenover dien ontzettenden -strijd aan het westelijke front, voortgezet met een vol- harding en een doorzettingsvermogen, een belere zaak waardig, staat de betrekkelijke kairnte aan het Russische front, Avaar de Russische aanvallen voor het oogenblik ge- heel zijn opgegeven en integendeel op ver schillende punten de Duitsch-Oostenrijkers tot den aanvai overgingen. Of de Duitschers voornemens zijn, zich voor den winter op enkele punten in voordeeliger stellingen te 1 nestelen, dan wel of de aanvallen bij de Narajoefka, het bosch van Mitsjitoefsk en het dorp Garadistsjo slechts een diversie be- doelen, om den Russen te beletten troepen- afdeelingen van eenig belang naar het Roe- nieensche front te zenden, teneinde de Roe- meniers in hun nood bij te staan, is niet uit le ma ken. De Roemeniers, die zich in de bergpassen weren als de baariijke duivels, en kraclitige tegenaanivallen doen op .verschillende pun ten, vreezen toch, dat zij den opmarseh der fcentralen zonder hulp |niet zullen kunnen stuiten. In het gebied van den Alt-pas, van de Alt-sclians, bleek duidelijk, dat de Roeme niers door een verrassenden aanval poogden den vijand van den Pred'sal- en den Torz- burger pas af te lokken naar een punt Avaar de Roemeniers een voordeel behaalden. Met belangrijke troepenafdeelingen, van verschil lende punten bijeengebracht, deden de Roe meniers er aanvallen, die zeer krachtig Avaren; maar die ten slotte toch geen belem- mering in den opmarsch der Duitsch-Oosten rijkers brengen konden. Terwijl de Duit schers in den Predeal-pas vooruitgaan en er de hoogte La Omoe bezetten,de Oostenrij- kers op Kampoeloeng aanrukken, en ook in den Rooden lor en-pas vooruitgaan, meldt een Londehsch bericht, dat sterke Duitsch- Oostenrijksche afdeelingen in den Alt-pas de Roemeensche stellingen aanvallen. Slechts in het Jiu-dal hebben de Roeme niers aan een Duitschen aanval tegenstand kunnen bidden. De Times' meent, dat dit alles weinig te beteekenen heeft. De zware regens, die in het bergland gevallen zijsn, hebben de bergwegen cmbruikbaar gemaakt voor artil- lerie, moeilijk begaanbaar voor infanterie} Hoe de Durtsch-Oostenrijkscbe bevelhfebbers hun ZAvare arlillerie over de passen moeten brengen, is den ,yTimes"-cOrrespondent een raadselen zonder die artillerie belioeven die Roemeniers den vijand niet te vreezen. De strijd vermindert in hevigheid en om- vang in Macedonie en in Italie. Van het leger van Sarrail worden slechts artillerie- acties en patrouillegevechten gemeld. Een Servier te Geneve heeft een sehrijven richt aan generaal Sarrail, of qui-de-droit, om dezen cpop te wijzen, dat de Servische afdeelingen, die na iden zwaren strijd in Servie en Montenegro, nu in Macedonie weder in de eerste gelederen worden ge- plaatst, om de ispits ,af te bijten, in den strijd tegen de Bulgaren bij Fiorina, Mo- naslir en het Presba-meer, zoo ontzettend te lijden hebben, dat van de Serviers ten slotte niets meer dan de naam zal overblijven. Ook aan bet Italiaansche front) aan de Karst. zijn de Italiaansche aanvallen, na de successen van de vorige week bij Veliki Kribach en Monte Pecinlca, verflauwd; de Oostenrijkers gingen er, naar het Italiaan sche bericht meldt, tot tegenaanvallen over, die echter voorloopig nog werden afgeslagen. DE „DEUTSCHLAND". De douane-ontvanger van Connecticut meldt, dat de lading van de Deutsichland ten naastebij een waarde van 10 millioen dollars heeft, Avaarvan 9 millioen uit effee- ten l)f;sniat, ten einde Duitschland's crediet te versterken. De rest bestaat uit verfstof- fen, chemicalien en een klein gedeelte kos- telijke steenen. Hit Kopenhagen wordt iaan het Hamburger Fremdenblatt geseind, dat Politiken naad aanleiding van de aankomst ten Lveeden male van-de handelsduikboot „Deulsehland' in Amerika de opmerking gemaakt heeft, dat de handelsduikbooten temauwemood ooit een werkelijke beteekenis voor Duitsehland zullen verkrijgen. De Deenscne schrijver, professor Karl Lar- isen, die het boek van kapitein Ivonig over de reis van de Deutschland voor Denemar- ken en Noorwegen be werkt heeft, en daar- mede znlk een groot succes behaald heeft, dat thams, na twee weken tijds, reeds een tweede onlaag moest verschijnen, vestigde in een brief aan Politiken de aandacht op het feit, dat de Deutschland, volgens door hem ingewonnen betrouwbare inlichtingen uil Amerika, voor een waarde van een mil lioen aan automobielbanden heeft medege- hracht, en dat de Duitsche regeering slechts als gevolg daarvan den uitvoer van een aan- tal automobielbanden naar Denemarken zal toestaan. In den bewusten brief wordt aan het slot geschreven: „Is het niet belangwek- kend, dat Duitsehland in deze tijden nog in staat i s kaoetsjoek uit te voeren." FRANSCH AVONDCOMMUNIQUfi. Ten noorden van de Somme deden de Franschen Zondag verscheiden geslaagde aanvallen en maakten belangrijke vorderin- gen in de streek ten zuiden van le Trans- loy tot ten zuiden van het boisch van St, Pierre Vaast. Zij veroverden liet geheele dorp Vaux. DE i: 53. Over de reis van de U 53 naar Amerika wordt, door het Wolff-bureau nog gemeld: Ondanks het veelvuldige felechte weer was de houding en de geestdrift van officieren 'en manschappen aldoor voortreffelijk. Op de terugreis om bet noorden van Schotland heen, jvoer men tAvee |dagen tang onder water. De Amerikaamsche marine-overheid te New-York was ,in jalle opzichten voorkomend. De aankomst van de duikboot was door seinen aangekoudigd, zooidat de overheid ge- reed was, om haar te ontvapgen. Het eerste schip, dat aangehouden werd, Avas het Arnerikaansche stoomschip Kansas, dat vrijgelalen werd en daarna dqdelijk druk met draadlooze teiegrafie begon te werken. Dq duikboot stoorde echter die seinen. Het Engelsche ptoomschip St. Palhainewas uitsluilend met Chineezen bemand. Het Noonsche stoomschip Christian Knudsen had 7500 ton teerolie voor Londen aan boord. De duikboot vulde zijn voorraad aan olie niet ,aan Voor Ide (red)d,ing van de manschap pen werd aan de Knudsen bijzonder veel tijd gelaten. Het Engelsche stoomschip West- point zond, 1,0en het de duikboot in het gezicht kreeg, voortdurend S. O. S. Save our "Souls)-seinen uit, ofschoon het slechts; in militair opzicht in zeenood verkeerde. De Engelsche passagiersboot Stephan maakte' bijzonderen haast met het overbrengen van passagiers en manschappen in de booten. "In bet jgeheel verzapielden izich in den loop van de ondernemingfen van -de U 53 zestien Arnerikaansche lorpedo-jagers in de nabij- heid van de in den grond gebborde schepen, zonder dat zij zich echter met de militaire maatregelen van de duikboot bemoeiden of de uitvoering er van belemmerden. Over de „Blommersdijk" wordt dus in dit bericht niet gerept. t Naamdag Aan Z.'M. Kening Albert. Naar -wij ernemcn. zal ter gelegenlieid van oen naamdag van Z. M. Koning Albert, van Belgie. op Woensdag 15 November, d-es voor- middags om half elf, eene plechtige II. Mis, met „T-e Deum" Avorden opgedrag'en, in de 11. K. kerk,- altner. Tijdens den dienst zal eene collecte wor den gehouden voor de noodIijdende"Belgisehe militairen. Het waxen feestelijke samenkomsten, door zeer velen bijgewoond, en te Bres kens verhoogd door den solo-zang van Mevr. v. Ruijtenberg-De Zwaan van Oostburg.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 2