Loop der bevolking van Ter Neuzen. GEMENGDE BERICHTEfL Laatste Gerichten. Westelijke grens van Moldavie en tot aan Predael is de toestand onverandiend,. In bet Prahova-dal heeft de strij.d. gisteren bijna den gelxeelen dag god nurd. Wij hen- ben den vijand door tegenaanvallen ierugge- dreven. - In he streek van Dragoslavele hebben wij een vijandelijke aanval- afgeslagen. Ten oosten van de Olt duurt de sLrijd voorl. Ten westen van de Jiul blijven wij den vijand vervolgen. Wij hebben veel caissons en. een groote lioevoelheid oorlogstuig bait geraaakt. Zuidelijiv front: De toestand is onver- anderd. ST. PETERSBURG], 2 Nov. (P. T. A.) Offi- cieel Op het Zeveiibergsche front lieeft een kleine Roemecnsche afdeeling bij Bran tocea, 35 werst ten Z. 0. van Kronstadt, den yijand overrompeld, hem met zware verliezen leruggedreven, gevangenen gemaakt en een machinegevvcer alsmede een zoeik- licht vermeeisterd. In het Oll-dal duurt de strijd voort. In het Jiul-dal blijven wij den vijand ver- volgen. Van liet front in de Dobroedzja is, afge- zien van verkenningstochten, niets van be- lang te melden. TER NEUZEN, 3 Nov. 1916. Het weerberieht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden iuidt als volgt Hoogste barometerstand nabij 765.0 Zuid- Duitschland. Laagste barometerstand 752.4 Hernosand. f i Verwaehting tot den avond van 4 Nov.: matige tot krachtige Zuidoostelijke tot Zuidwesteljjke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, aan- vankelijk iets zachter. Verkiezing gemcenieraad. Door Burg, en Weth. alhier is de ver- kiezing voor een lid van den gemeenteraad alhier, ter vervulling van de vacature ont- staan door het overlijden van den heer A. H. Donze, bepaald op Matyidag 20 dezer. De stemming zal plaats hebben op Vrijdag 1 December, de herstemming zoo noodig op Dinsdag 12 December. Posterijen en Telegrafie. De commies der posterijen en telegrafie 2e klasse F. C. Wijsbek is overgeplaatst van Ter Neuzen naar Amsterdam. Geslaagd. Te Breda slaagde Dinsdag voor de vrije- en ordeoefeningen mej. A. Verheijke, alhier. S ch eep v aarlmaats eh a p p ijen. De Stct. no. 256 bevat de acten van op- richting der N. V. ,/Zeilschip Anny" en z/Zeilschip Remke" beide te Ter Neuzen. Zij stellen zich ten doel de exploitatie van schepen in den ruimsten zin des woords. Het kapitaal der vennootschappen bedraagt voor elk 20.000. Oprichters zijn de heeren H. W. R. Kramer, cargadoor, P. J. Scheele en E, Th. Hamerlinck, beiden kooplieden, alien wonen- de te Ter Neuzen. Groenten- en Frullveiling. Bij een levendigen handel werden bij de heden gehouden veiling de volgende prijzen besteed Witte kool 5.90 roode kool 6. uien 14.Meirapen 3,50, Ailes per 100 K.G. Veiling van bouwland enz. Heden word alhier in het „Hotel de Com merce',door den notaris Van der Moor, ten verzoekc van mevr. de wad. Fercken-- Leunis, in het openbaar verkocht een zuid- westelijk deel van den dijk tusschen den Zaamslagpolder en den Capellepollder, ge meente Axel, groot ongeveer 2 hectaren ,72 cenliaren pf 6 gemeten en 34 roeden. Hiervan werden koopers de heeren S. de Klerk en Job. de Visser, voor J 510 jper gemel. Bij de ter zelfder plaatse vooraf gehouden veiling van - bouw- en weilanden, door de notarissen Van. der Moer te Ter Neuzen en Hiebendaal te Delden word geen der percee- len loegewezen. Aan den draad. Bp de Bouchautsche haven zijn een jonge Belg en een Duitscher aan de electrisehe grensversperring blijven hangen en gedood. De oorzaak is onbekend. Reroepen. Dr. J. van Beek, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Waterlandkerkje is beroepen te Hoogwoud. Bedanki. Door den heer C. Brinkerink, cand. te Bovenkarspel is bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te St. Kruis. Tnein onfepoord. Maandagnamiudag zijn van goederentrein 1486 nabij Kruiningen eenige wagens ont- spoord, waardoor de avondtreinen voor Zeeland meer dan een uur vertraging ondervonder. Daardoor arriveerde ook des avonds de Hollandsche post niet in Zeeuwsch- Vlaanderen. Frwien en stamboonen. De islechtc oogstuitkomsten in Amerika en de ongunslige vooruitzichten van den graanoogsl in verschillende andere overzae- ische landen, gepaard met de minder goade resullaten van den oogxL hier te lande, zijn oorzaak dat de toekom-stige voofziening in de behoeflen van de volksvoeding steeds meer zorg baart. Uit dien hoofde dringt zich meer en meer de noodzakelijkheid op om. van die arlikelen, wellce zich daartoe leenen, zboveel mogelijk voorraden te vor-> men. In verband hiermede zijn de beschikkingen, welke betrekking hebben op den uitvoer van peulvruchten, ingetrokken. Ten einde te kmmen beschikken over de peulvruchten, voor de distributie benoodigd, worden die, welxe nog in de veemen te Am sterdam zijn gedeponeerd, door de regeering o\ ergenomen ten worden houders ,van diverse soorlen erwten en stamboonen en zulks ter vermijding van de bezwaren aan inbe- slagneining verbonden uitgenoodigd, aan- biedinigen oor levering van deze peulvruch ten, igeschikt voor mcnschelijk voedsel, met offgave van prijis en onder bijvoeging van monsters, voor 15 November in te zenden aan den directeur van het Centraal Admini- stratiekantoor voor de disti-ibutie van levens- middelen te '.s-Gravenliage. Aan he Lzelfde ad res kuntien ook aanoic- dingen worden gedaan voor de levering van voedererwten. De voorwaarden, waaraan de erwten en stamboonen voor menschelijk voe- sel moeten voldoen, worden in de Staats- courant bekend gemaakt. Mochten op de hiervoor omschreven wijze te weinig erwten en stamboonen voor men schelijk voedsel ter beschikking ider regeering kpmen, dan zal tot inbeslagneming moeten worden overgegaan. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt ter algemeene keunis, dat voor 15 November bij den directeur van het Itijks centraal administratiekantoor voor de dis tributie van levcnsmiiddelen te 's-Graven- hage aanhiedingen worden ingewacht van: groene erwten, capucijners en grauwe erw ten, brume en witte stamboonen, geschikt voor menischelijk voedsel. Bij de aanbieding dient opgave te worden gedaan Ivan den verlangden prijs per H.L. of per 100 KG. inclusief zak, franco naaste spooi'Nveg.station. [alsmede van het tijdstip, waarop levering kan plaats hebben. Voorts moet een monster worden ingezonden. De erwten len hoonen moeten zijm van den oogst 1916, machinaal geschoond of met de hand gelezen, puik kokend, droog en houdbaar. Voorts kunnen aan hetzelfde adres aan hiedingen worden gedaan van voedererwten, eveneens met opgave van prijs en bijvoeging van monster. Deze moeten zijn goed droog en houdbaar. (Stct.) AXEL. Zondag werd Ds. J. H. Lammertsma van Axel, der morgens door zijn zwager, Ds. S. O. Los van Leerdam, als predikant brj de Geref. gemeente te Appingedam be- vestigd. De bevestiger had tot tekstvvoord gekozen 1 Cor. 3 11-— 15. Des namiddags deed Ds. Lammertsma zijn intrede. Hij had tot tekstwoorden gekozen 2 Cor. 5 20. Naar aanleiding van zijn intrede in de ge meente Appingedam had hij dezen tekst als volgt verdeeldjt 1. De beteekenis van mijn ambt onder u 2. Mijn boodschap aan u en 3. Mijn verwachting van. u. Nadat Ds. Lammertsma onder ademlooze stilte deze 3 punten had behandeld, sprak hij achtereen- volgens onderscheidene personen toe. Aller- eerst een woord van dank aan den beves tiger Ds. Los, verder aan Ds Bos van Delf- zijl als consulent. Vervolgens had spreker zoo gaarne gezien, dat zijn voorganger Ds. Geerds aanwezig was geweest. Nu deze door een lichte ocgesteldheid niet aanwezig kon zijn, werd hij evenwel niet vergeten. Ds. L. sprak nog menig goed woord voor de vele werdzaamheden door Ds. Geerds in deze gemeente verricht. Ook de ouder- lingen, diakenen, de leden van administrate, het hoofd en het onderwijzend personeel der Chr. school werden hartelijke woorden toe- gesproken, evenals het college van Burg, en Weth., dat aanwezig was. Ook zijn aanstaande catechisanten vergat hij niet, waarna ten slotte de gemeente werd toege- sproken. Ouderling Broos sprak hierna eenige hartelijke woorden en liet zingen Ps. 134 3. Ds, Bos van Delfzijl sprak namens de Classis Appingedam eenige be- moedigende woorden. Het kerkgebouw was beide keeren stampvol. Woensdag werd alhier in de Ned. Herv. kerk het lOOjarig bestaan van de afdeeling //Zeeuwsch-Vlaanderen" van het z/Nederlandsch Bijbelgenootschap" herdacht. Een tentoonstelling van de bijbelkist met verschillende voorwerpen en geschriften, welke op de kerkgeschiedenis betrekking hebben, werd gehouden. De tentoonstelling werd door velen bezocht. HULST. Bjj de candidaatstelling voor een lid van den gemeenteraad alhier zijn candidaat ge- steld de heeren E. F. Schiffer, C. J. van der Walle en S. Wegener. CLINGE. Onder den Hedwigpolder is de Duitsche draadversperring zoover in de fcichelde ge- spannen, dat zij slechts bij laag getij niet in het water staat. Toch is het in de laatste nachten aan verscheidene jongelieden uit de aangrenzende Belgische gemeenten gelukt, om met levens- gevaar door slijk en water hier over den draad op Hoilandsch gebied te geraken zij waren bevreesd, dat zij naar Duitschland zouden worden gezonden om er te werken. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtb. Middelburg. De rechtbaDk heeft in hare zitting van 3 November de volgende vonnissen uitge- sproken V. A. d. L., oud 25 arbeider te Koewacht, is wegens mishandeling veroor- deeld tot f 10 boete of 10 dagen hecht. J. B. D., oud 27 j., werkman te West- dorpe, is wegens alsvoren veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hecht. R. J. v. D. oud 20 j., slagersknecht en J. F. v. D., oud 29 j., timmermansknecht, beiden te Hontenisse, zijn wegens belee- diging van een ambtenaar ieder veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hecht. A. v. O., oud 40 j., koopman te Koe wacht, is wegens alsvoren veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen, hecht. J. R, oud 37 j., veldarbeider te West- dorpe, is wegens alsvoren veroordeeld tot 10 boete of 1Q dagen hecht. F. d. H., oud 37 j., huisvrouw van F. D., zonaer beroep te St. Jansteen, is wegens verboden vervoer en poging tot omkooping, veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen hecht. C. V., oud 31 j., klompenmaker en P. V., oud 18 j., werkman, beiden te Clinge, zijn wegens poging tot uitvoer, ieder veroordeeld tot 14 dagen gevangenis- straf, met bekrachtiging van het verstek- vonnis. Bij bevelschrift der Arrondissemonts- Rechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend met last tot gevangenhouding en verwijzing naar de terechtzitting tegen K. S., oud 33 j., metaalslijper, zonder vaste woonplaats, beklaagd van diefstal te Breskens. In de afgeioopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: J. Wittouck, landbouwersknecht, De Feijterstaat 43, uit Zaamslag. F. Janssens, loodgiefer, De Feijterstraat 43, uit Zaamslag. D. E. Buijsse, landbouwersknecht, P 72, uit Sas van Gent. G. D. v. d. Peijl, onderwijzer, Vlooswijk- straat 49, uit Hontenisse. H. A'reeke, veldarbeider, Baandijk, uit Zaamslag. J. Bakker, onderwijzer, Nieuwediep, uit Zevenhuizen. J. Durinck, schipper, Nieuwediep 64, uit Graauw. W. Weeda, onderwijzer, Donze Visser- straat 109, uit Alblasserdam. P. van Doeselaar, zonder beroep, 2e Kortestraat 3, uit Hoek. J. L. de Putter, landbouwersknecht, P 68, uit Hoek. Vertrokken: P. M. Pieters, zonder beroep, 0 201a, naar Westdorpe. S. P. Pladdet, klerk, Tholensstraat 120, naar Krommenie. P. C. Scheele, zonder beroep, Kersstraat 9, naar 's Gravenhage. C. Bruggeman, onderwjjzer, Baandijk 1, naar Yerseke. M., E. Aerts, dienstbode, K. Kerkstraat 17, naar St. Jansteen. J. I. Mejjer, bakker, Donze "Visserstraat 123, naar Middelburg. P. J. Pleunis, arbeider, 2e Kortestraat 3, naar Stoppeldijk. Bienstjubile's. Woensdagmiddag had ten kantore der Kon. Maatschappij //de Schelde" te Vlissingen de uitreiking piaats van medaljes, getuigsehrif- ten en gratification voor 40- en 25jarigen dienst a$n een 29tal ambtenaren en werk- lieden dier Maatschappij. Bij deze plechtigheid was, behalve de directie, hoofdambtenaren, afdeelingchefs en bazen der Maatschappij »de Schelde", ook tegen woordig het bestuur der afdeeling Middelburg van de Maatschappij van Nijver heid, welks voorzitter eemge toepasselijke woorden tot de aanwezigen richtte. Daarna werd door de directie, onder het aanbieden van hartelijke gelukwenschen aan de jubilarissen, tot de uitreiking overgegaan van de gouden medaille en _gratificatie voor 40jarigen dienst aan 6 personen en de zilveren medaille met getuigschrift der Maatschappij van Nijverheid en gratificatie voor 25jarigen dienst aan 22 personen. Erustifl verjifligingsgeval. De zusters der scholen aan de Leuve- naarstraat te Breda, hebben Maandag ver scheidene klassen naar huis moeten sturen. Niet minder dan 22 zusters zijn er ziek. Men schrgft, naar het Dgbl. v. N.-Br. bericht, de oorzaak dezer ongesteldheid toe, aan het eten van bedorven vleesch, dat de vorige week door een slager is geleverd en waarvan de herkomst wordt onderzocht. Twee stukken zijn ter nader onderzoek naar het Rijksserumbureau gezonden. Het voornaamste is echter, dat de zusters thans alien buiten gevaar worden geacht. Zondag baarde de toestand van sommigen groote zorg; Maandag echter leek het gevaar geweken. Er wordt gevreesd omdat de zusters alien zeer zwak zijn dat het herstel niet zoo spoedig zal intreden en de gedwongen vacantie dus nog eenigen tijd zal moeten voortduren. Ook bij een vrouw in de Keizerstraat hebben zich verschijnselen van vergiftiging voorgedaan. De Gezondheidscommissie en alle dokters zijn ge,waarschuwd. Verschil lende stukken vleescn'zijn in beslag genomen. Uil den Gemeenleraad van Schore. De voorzitter (burgemeester) deelde mede dat het jachtgezelschap //Zelandia" aan de gemeente voor de nieuwe Raadzaal de zetels der Raadsleden zal schenken. De voorzitter zelf dacht daarbij een voor- zitterszetel aan te bieden, de heer Glerum een tweetal schilderijen voor wandversiering en de ambachtsheer van Schore en Vlake een gaslamp. Het Raadslid Verhaagen verheugde zich over deze schenkingen, doch wenschte te weten of de voorzitter dit cadeau heeft ge- kocht van de f 131, die hij het vorige jaar aan gemeentebelasting heeft ontdoken, dan wel of het een spontane gift is. Zoo dit laatste het geval is, blijft de voorzitter nog 131 schuldig aan de gemeente. De voorzitter noemde een dergeljjke vraag grievend en vroeg den leden een voor een hun oordeel. De heer Bottier (welhouder) zei het erg grievend te vinden. De heer Verhaagen //Dat begrijp ik want u hebt ook nog 156 van ontdoken ge meente belasting in uw zak." Alle leden keurden het door den heer Verhaagen gesprokene af. De heer Verhaagen //Zeker keuren de heeren dat af, omdat zij er debet aan zijn." Vad. Door de Iram gefilood. Te Beerta is Dinsdagavond door het te vroeg uitstappen de vrouw van den arbeider flendrik Zuidema door de stoomtram over- reden en gedood. CoIleeSe voor den doniinee. Te Zunderdorp is wegens den duren tijd en het lage salaris van den predikant, een inzameling gehouden langs de huizen, waarvan de opbrengst als duurtetoeslag, zal worden uitgekeerd aan den dotninee. Smokkelaarslrue. Te Didam, het dorp dat zich, evenals Zevenaar en Beek, een ware smokkelrepu- tatie heeft weten te verwerven, staken vori ge week eenige opgeschoten jongens wat hoopen stroo en hout nabij een boerenhoeve in brand. Het was een donkere avond en bijgevolg waren in het bebouwde deel van het dorp de hoogopslaande vlammen maar al te duidelijk zichtbaar. Het leed bij de dorpelingen dan ook geen twijfel of de boerderij van een boer stond in lichtelaaie. Daar moest dus hulp verleend worden. In grooten getale trok men in de richting van den steeds toenemenden vuurgloed. Eenige surveilleerende hulpkommiezen waren ook van. de partij. Terwiji men zich beijverde het vuur te blusschen, vonden de smokkelaars, die dezen true bedachten, volop tijd om belast en be- laden de grens over te trekken. (Hbl.) Een dienstbotfe van «oiul. Te Laag Keppel brak brand uit, midden in den nacht. De dienstbode bemerkte dit 't eerst, doordat ze vreemd warm in haar bed werd. Onmiddellijk ging ze haar baas en zijn vrouw roepen, de kinderen uit bed halen, de koeien los snijden en de varkens den stal uit drijven en redde onder de hand zooveel mogelijk het goed van de familie. Van haar eigen goed, waaronder o a. een geheel nieuwe fiets, die ze makkelijk er uit had kunnen krijgen, heeft ze geen stukje gered, de gedachte kwam eenvoudig niet in haar op, wat ze zich later niet meer kon begrijpen. Natuurlijk is zjj ruim beloond geworden voor haar trouwe diensten, welke ieders bewondering en sympathie wekten vooral in dezen tijd, waarin dienstbaren alleen zichzelf en eigen voordeel zoeken. Brug ingeslort. Men meldt van de Belgische grens Door een ongeluk is een breede noodbrug over de Leie, zuidelijk van Gent, in de nabij heid van het punt, waar de spoorweg OudenaerdenThourout die rivier kruist, ingestort. Bijzonderheden ontbreken nog. Geen appelwijii in Duitschland. In het geheele Duitsche rijk is het maken van appelwijn verbodende goedkoope appelsoorten zijn voor het maken van mar- melade in beslag genomen. Een groote industrie is door het verbod getroffen. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moesten wij het raadsverslag van Sas van Gent uitstellen tot het volgend nnramer. (Red.) Aanhoudiug Npderlandsche sloomschepen. Wij vernemen, dat, tegelijk met het op- brengen of liever eene poging daartoe, van het Nederlandsche stoomschip //Oldambt", door de Duitschers aangehouden zijn de stoamschepen „Randwijk", #Brunswijk" en z/Noordwijk", alien vsn de firma Erhardt en Deckers, te Rotterdam. De //Randwijk" is reeds onmiddellijk vrij- gelaten, terwjjl de Brunswijk" en de //Noord- wijk" naar Zeebrugge waren opgebracht, maar intusschen ook reeds zijn losgelaten. Naar het gebeurde met de //Oldambt" zal een ambtelijk onderzoek worden inge- steld. De Zeppelin. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken meldt, dat de tijdelijke zaakgelastigde van het Duitsche Rijk, in opdracht zijner Re geering zich tolk van haar leedwezen en verontschuldigingen heeft gemaakt, naar aanleiding van het overvliegen van Neder- landsch gebied door een Duitsch luchtschip, op 22 Oct. 1.1. De zaakgelastigde deelde tevens, op ver- zoek van het Duitsche Algemeen Hoofd- kwartier mede, dat de gebiedsschending moest zijn begaan door een tot het leger behoorende Zeppelin, die blijkens een door het Hoofdkwartier ontvangen bericht, ten- gevolge van een defect aan den motor en aan de stuurinrichting, was genoodzaakt geweest, 2 benzinereservoirs uit te werpen. De com mandant van het luchtschip, die blijkbaar volkomen oojuist georienteerd was geweest, had gemeld, dat een en ander boven Belgisch territoir was geschied. Het Algemeen Hoofdkwartier zou reeds terstond zijDe verontschuldigingen hebben aangeboden, indien het zich eerder bewust geweestr was, dat het luchtschip boven Nederlandsch gebied gevlogen had De Duitsche Regeering behoudt zich voor, het door Hr. Ms. gezant te Berlijn tot haar gericht vertoog te beantwoorden, zoodra de volledige rapporten over het gebeurde haar bereikt hebben. Graan voor foranderijen. Advies bureau. De Adviescommissie voor de alcoholindustrie bericht dat voorloopig weer wat graan voor de Schiedamsche branderijen zal worden afgegeven. In hoe- verre het mogelijk zal blijketi verdere stag- natie in deze industrie te voorkomen is nog niet met zekerheid te zeggen, de onder- handelingen daarover worden echter voort- gezet. Sccre«ari s-generaal deparlenient van Kolonlen. Tot secretaris-generaal bij het departe- ment van koionieo, zal, ter vervanging van den heer Staal, die gouverneur van Suriname is geworden, - worden benoemd Dr. E. Moresco, thans waarnemend directeur bij het departement van onderwijs en eere- dieusten in Indie. De nieuw benoemde gouverneur-generaal van Suriname, de heer Staal, heeft heden de residentie verlaten, ter aauvaarding der reis naar de West. Hij werd aan het station uitgeleide gedaan door tal van autoriteiten, onder wie de Ministers Loudon en Pleyte, terwiji .de Minister van Marine door ambtsbezigheden verhinaerd, zich deed vertegenwoordigen door zijn adjudant, Mr. Jager. Provinciale Stalen. De Gedeputeerde Staten stellen aan de Provineiale Staten voor, de termijn voor het verleenen van een voorscho't voor den aanleg van een tramweg van de Belgische grens naar Breskens te verlengen tot 1 Juli 1918, maar af te wijzen het verzoek van de tramwegmaalschappij Breskens-Maldeghem om de subsidie voor die lijn te verhoogen met 10,000 en dus te brengen op f 278,667. Verder wordt voorgesteld, de termijn voor het verleenen van een voorschot aan de Zeeuwsch-Vlaatnsche Tramwegmaatschappij te verlengen tot 1 Januari 1918, daar de lijnen Hoofdplaat-Pyramide en Philippine- Ter Neuzen nog moeten worden aangelegd. Ook wordt voorgesteld het steiger te Walsoorden, te vernieuwen, met steun van de beide betrokken tramwegmaatschappijen. De kosten worden geraamd op 58.000 maar zijn thans hooger door de duurte der materialen. Aan de Provinciale Vereeniging tot be striding der tuberculose, willen Ged, Staten voor 1917, 1918 en 1919 1000 subsidie geven, en stellen voor af te wijzen het verzoek van den Alg. Ned. Wielrijdersbond om bepalingen te maken voor het schoon- maken der wielen van voertuigen voor zij op den weg komen en het berijden der rechterzijde van de wegen. Ten slotte stellen zij voor aan te houden het nemen eener beslissing over den ver- bindingsweg tusschen de beide deelen van Zeeuwsch-Ylaanderen, in verband met voor- stellen van den Minister van Financien om op de staatsbegrooting voor 1917 gelden uit te trekken voor gedeeltelijke bedijking van gronden in den Brakman, waardoor de kosten voor de provincie in plaats van 60.000 zullen worden teruggebracht tot 33.000. TWEEDE KAMER. Gronilw elsherziening. De Minister Cort van der Linden kwam aan het woord. Hij verfelaarde, dat -eea voorstel hetreffende nadere regeling van de Troonopvolging van hem niet is te wachten. Mededeelingen van de motieven daartoe zouden niet zijn in's lands belang. Wat de samenhang van art. 80 en art. 192 betreft, erkent spreker dat er geen innerlijk verband bestaat, en beginselver- zaking niet geoorloofd is. Hiervan is echter bij de regeering geen sprake. Zij acht beide voorstellen in's lands belang en nu is scheiding theoretisch wel mogelijk, practisch niet. Mededeelingen van den Minister met be trekking tot de totstandkoming van artikel 80 alleen of van art. 192 alleen zjjn niet te wachten. Het kenmerken-kiesrecht is langzamerhand geworden een massaal kiesrecht en voor die grenzen is er geen reden meer, dan moet het kiesrecht algemeen zijn. Bovendien oefenen de sociale verschijn selen invloed uit, waaraan de individuen zich niet kunnen onttrekken, terwiji het gemeenschapsgevoel der ingezetenen zoo sterk spreekt, dat de scheiding van het volk in zake de vervulling van burger- plichten onhoudbaar is. Spreker bespreekt de wenschelijkbeid en mogelijliheid van organisch kiesrecht, dat trouwens in den vorm van huismanskies- recht niet anders zou zijn dan individueel huismanskiesrecht. Wegneming van het grondwettelijk be- letsel tegen vrouwenkierecht is noodzakelrjk, omdat we staan voor een toenemende be- weging, en het grondwetsartikel geruimen tijd moet kunnen duren. Toelating tot het kiesrecht is veelal niet meer dan een erkenning van het feit, dat reeds bestaat. En de vrouwen nemen thans reeds aan het politiek leven deel. Spreker blijft echter ontkennen, dat de invoerjng thans reeds mogelijk zou zijn; iedere poging daartoe verklaart hij onaan- nemelijk. Hij wenscht invoering van evenredige vertegenwoordiging, omdat deze het parle- ment meer maakt tot een juiste afspiegeling van het volk en het aanzien van het parle- ment daardoor versterkt. Komende tot het onderwijs, betoogt de Minister dat het voorgestelde art. 192 niet het beginsel aantast dat de taak der over- heid is voor het onderwijs te zorgen, en ook niet het beginsel, dat het bijzonder onderwjjs vrjj moet zijn. Door het verleenen van subsidie erkent de staat alleen, dat hij belang heeft bij het bijzonder onderwijs. De consequentie daar- van is financieele gelijkstelling. Het voorgestelde art. 192 wordt inge- geven door rechtvaardigheid en wijsheid. In de ongebondenbeid van het openbaar onderwqs is juist het bezwaar gelegen van hen, die hunne kinderen reeds van-af hunne jeugd in de leer eener kerk willen laten opvoeden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 6