Algemeene Oproep der BELGEN om let 1 uderland te dienen. Appel general de® BELHES an service de la Patrie, H o fs t e de Wormen VAN HEEL Co GESLOTEN AUTO'S <k/ Se k©®p le htiur. Weer naar school toe. Bericht aan de BELGEN die zich in Nederiand bevinden. De getrouwde mannen geboren na 1894 en de ongehuwde mannen gehoren na 30 Juni 1886: Getrouwde mannen geboren voor 1895 en onge huwde mannen gehoren voor I Juli E886: Avis aux BELGES se trouvant aux Pays-Bas. Hommes maries nes apres 1894 et celibataires nes apres le 30 Juin 3886. Hommes maries nes avant 1895 et celibataires nes avant Se ler Juiiiet 1886. WINTER- ARTIKELEN. AXEL. Qpenen Rekening-Courant. W,J- TI Telefoon 24. troleur-boekhouder van |het distributiebureau gewenscht voorkomt, eene verordening vast te stellen overecnkomstig art. 114bis der Gemeentewet, opdat de administratie van dal bureau ook buiten de gemeent erekening kan vallen. Hij stelt voor, die vast te stel len en de redactie daarvan over te laden aan burgemeester en wetllouders en de com missi e voor f ibricage. Dit voorstel wordl aangenomen met alge meene stemmen. 5. Aanstellcn van een accountant In ver- band met reclames tegen Idea lioofde- Iijken omslag. De voorzitter vraagt voor burgemeester en wetliouders inaclitiging tot het aanstellcn van een accountant, tot het onderzoeken van de boeken van eventueele reclamanten tegen den hoofdelijken omslag, die hunne boeken overleggen, tot staving hunner reclames. De beer Visser vraagt, of het in verband hiermede niel gewenscht zou zijn, dat de gemeente zich bij de vereeniging voor ge- meenteu aansloot; die zorgt dan daarvoor. De voorzitter merkt op, dat dan voor zulk werk toch ook moet betaald worden, mi&- schien komt het iets goedkooper. Deze uit- gaaf wordt echter geacht in liet belang der gemeente te zijn. Hij denkt dat er een 100 mede gemoeid is. De beer Nolson denkt, dat het wel den J 800 zal koslen; het behoort dan een vol- ledig onderzoek te zijn, anidera is het een wassen neus. Voor een behoorlijk onder zoek is- wel 3 maanden tijd noodig, anders kan men het even goed Iaten. De heer De Jager vraagt, of dit nog niet eens zou knnnen worden aangehouiden. De voorzitter acht het nemen van een be- sluit gewenscht. Er zijn reclames die aan- leiuiiTg geven, dat een dusdhnig onderzoek gewenscht is. Het, komt aan burgemeester en wethoudens voor, dat het onderzoek niet zoo omvangrijk behoeft te zijn, als de heer Nolson iaangeeft, om aan burgemeester en, wethoudens eenigen indruk omtrent den stand der inkomsten van een reclamant te geven. De heer Nolson stelt zich de vraag, of een dergelijke liandeling wel behoorlijk is; de raad gaat nu de ingezetenen verplichten hunne zaken open te leggen tegenover een vreemdeling. die niet tot geheimhouding ge- dwongen is. Hij weet niet of dit wel wettig is. De heer Dees meent, dat een accountant ook. wel degelijk tot geheimhouding kan worden verplicht. De heer Waalkes vraagt, of het belang, hierbij betrokken, een dergelijke uitgaaf wetligt. De oorziLter geeft te kennen, het beter te achten, nadere inlichtingen hierover te geven in besloten vergadering; hij zal dit aan het eind der zitting doen. 6. Vaslstelling jaarwedde klerk voor het dfetribuUe-burcau. De voorzitter deelt mode, dat het noodig is, een klerk aan te stellen voor het distri- butie-bureau en vraagt, op welk salaris de raad denkt, dat een oproeping kan worden gedaan. De ncer Nolson meent, dat dit het best gelijk te stellen is met het aanvangssalaris van een klerk ter secretarie. Dai bedraagt J 500. Met algemeene stemmen vereerugt de raad zich met dit denkbeeld. 7. Omvraag. De heer De Jager vraagt, of burgemeester en wethoudens rekening willen houden met zijn opmerking, aangaan.de de wenschelijk- heid dat de verschillendie betrekkingen die nu zullen vrijkomen van de ambtenaren ter secretarie, ,aan een persoon op te dragen., Er dient eenigszins spoed te warden be- traciit, daar het burgerlijk armbestuur anders met 1 Januari zondor secretaris-o n t vanger zit. Ook vraagt hij, of de te benoemen ont- vanger voor de gelden die hij in belieer krijgt zekerheid zal moeten stellen. Naar hij meent, is dit in de verondening niel be- paald. De voorzitter zegt toe, dat hij een enandcr in de vergadering van burgemeester en wet-, houde s zal ter sprake brengen. Hierna wordt de openbare vergadering ge- scliorst en gaat over in eene met' gesloten deuren. Na bet weder openbaar worden der ver gadering wordt het voorstel om burgemees ter en wethoudens te machtigen tot het aan- stellen van een accountant, in verband met reclames tegen den hoofdelijken omslag, aan genomen met algemeene stemmen. De voorzitter sluit de vergadering. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. Vergadering van Dinsdag 31 October 1916. Voorzilter de heer Joh. de Feijter, burge- meester-raadshd Tegenwoordig de leden De Mul, Wisse, De Jonge, Scheele, De Klerk, A. de Feijter, Faas en Van de Ree. Afwezig de heeren De Putter en Dieleman. Na opening der vergadering worden de notulen der voorgaande gelezen en goedge- keurd. Daarna koml aan de orde: I. Iugeknmen stukken en medrtleelingen. a. Proces-verbaal van de op 29 Sept. 1.1. gebouden kasopname, waarbij is gebleken, dat in kas moest zijn 3684.27y2, wat over- eenkwam met de vertoonde gelden. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een dankbeluiging van C. J. de Vries, ambtenaar ter sec.relarie, voor den hem ver- leenden duurte-toeslag. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een scbrijven van F. -Hamelink, bode congierge van het gcineentehuis^ waarindeze te kennen geeft, verhooging van jaarwedde en geen nuurte-toeslag te hebben gevraagd, zidks in veroand met de toeheming zijner werkzaamheden, .en dat hij aan verhooging van jaarwedde de voorkeur geeft. De Voorzitter geeft te kennen, dat Burg en Weth. van meening zijn, dat het onge- wenscht is, op het in de vorige vergadering genomen besluit terug te komen. Als dat geschisddc, beliep men de kans, dat weer hel geheele ambtenaarscorps om verhooging komt aanldoppen. -Ads in 1917 mocht blijken dat de loestand een verhooging van den duurtetoeslag gewenscht maakt, kan dit nog altijd geschieden. De heer Scheele had liever gezien, dat aan den bode verhooging van jaarwedde was toegekeno; gezien de meerdere werk zaamheden die djeze te verrichten heeft en de lage bezoldiging, bestaat daarvoor alle reden; in vergelijldng met andere gemeente- mbtenaren is hij zeer slecht gesalarieerd. Nil er Cchter een besluit is genomen, wil hij niet voorstellen daar thans op terug te komen. De heer A. de Feijter is het eens met den heer Scheele. De Voorzitter betoogt, dai, als men van begin jaf een lioogere jaarwedde had uilge- loofd, er misschien meerdere en ook andere sollicilanlen zouden gekomen zijn. Er zou dus eeni.germatc onbillijklieid in zitteu, het salaris nu aanmerkelijk te verhoogen. Ten andere geniet Hamelink door de buitenge- wone werkzaamneden in' verband met ue tijdisomstandigneden ,ook exti-a verdiensten, zoodat hij toch een redelijk inkomen lieeft. Nu, in verband met de distributiewet zal er ook weer iemand noodig zijn voor werk zaamheden ;en dan is hij daarvoor ook weer de eerst aangewezene, voor liet bergen en afleveren van de levensmiddelen. Niemand floe.t een nader voorstel, zoodat op ihet verzoelc niet wrordt ingegaan. De heer Wisse wenscht nog een vraag te bespreken. Er is de vorige vergadering be sloten dat gemeenteambtenaren met minder dan 400 inkomen van de gemeente 10 procent en iambtenaren met (een inkomen van f 400 tot 700 7 procent duiirtetoeslag zul len ontvangen. Hij meent dat dit nog niet duidelijk is De gemeente-ontvanger geniet als ambtenaar van den burgerlijken »stand minder .dan 400, doch met zijn jaarwedjde als ontvanger medegerekenid, komt hij boven de 700. Komt nu zoo iemand voor een toeslag in aanmerking. Hij meent van ja. De heer Scheele heeft bij het nemen van bet besluit niet zoover >gedacht, maar meent dat het vanzelf spreekt, dat zoo iemand niet in aanmerking komt; hij geniet het trac- tement uit dezelf.de beuns en komt bovmi de f 700. Hij acht dat nogal duidelijk. De heer De Klerk meent ook, dat het er van af hangl wat iemand in totaal ontvangt. De heer A. de Feijter wijst er op, dat toeslag gegeven wordt, aan de lagere tracte- menten procentsgewijze juist meer, om hen in een noodtoestand tegemoet te komen; iemand wiens gezamenlijk tractement er boven komt, valt er dus van zelf buiten. De Voorzitter geeft te kennen, dat hij in den eersten indruk, toen de ontvanger Geel- hoedt hem vroeg: ben ik daar ook onder be- grepen, bevestigend antwoordde. Later heeft hij de zaak anders ingezien en is van gevoe- len dat de heer Geelhoedt niet in aanmerking moet Komen. De iSecretaris brengt onder de aandacdt, dat de zooevengoedgekeurde noiiiien om- schrijven dat voor de berekening van de jaarwedde in aanmerkiuig komt, wat een ambtenaar in totaal uiL de gemeentekas ont vangt, zoodat eigenlijlc de zaak duidelijk is beslist. De heer Wis^e geeft te kennen, dat hij de vraag gesteld heeft om zekerheid te hebben en jdat, ;als alle leden er zoo over denken als gezegd is, hij fer ook genoegen mede neemt. d. Een missive van Gedep. Staten van Zeeland betreffende a'fschaffing van veemark- ten te Sclrerpemssie. De Haad heeft hiertegen geen bezwaar. e. Het suppletoir kohier der belasting op de honden, voorzien van de goedkeuring van Gedep. Staten. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een verzoek van de Vereeniging ter bevordering van geneeskundig onderzoek voor bet huwelijk om ieen door die ver eeniging uitgegeven brochure te willen doen uilreiken ,aan hen die zich voor het doen van huwelijks-aangifte aanmelden. De Voorzitter deelt mede, dat Burg, en Weth. voorstellen hi crop niet in te gaan. JDe heer Faas zou zich aan zoo'n onder zoek niel willen wagen; inen kan nooit weten, of men niet iets mankeert, zonder dat men het weet. Het verzo.ek wordt afgewezen. g. Een bericht van Gedep. Staten, mei- den.de de onlvangst van een afschrift der verordening tot het verbod van sterken- drankverkoop op dagen van demobilisatie. Aangenomen voor kennisgeving. h. Een schrijven van de Zeeuwsch-Vlaam- sche Tramwegmaatschappij, welke nu dc lijnen die deze gemeente verbinden in ex- ploitatie zijn gekomen verzoekt le mogen beschikken over den eersten termijn der subsidie "ad J 625. De Voorzitter stelt voor, te besluiten tot het uitbetalen dier subsidie. Eerst was er over igedacht om een deel uit te betalen, aangezien de tram maar in 't laatst van het j aar m expioitatie is gekomen, doch aangezien liet ten slotte gelijk is, daar de subsidie toch gedurende 20 jaar moet betaald wordien, stellen zij voor, maar het voile bedrag te geven. De lieer Scheele maakl bezwaar; er is op de exploitatie nog wel wat af te dingen; de lijn van Ter Neuzen naar Philippine is nog niet aangelegd en die is voor deze gemeente ook van veel belang. Bovendien gaat liet met het bietenvervoer door g.ebrek aan wagens niet te best. Spreker wil hierover geen blaam werpen op de maatschappij, omdat de omslandigheden buiten liaar wil wat tegenwerken, maar meent, dat er toch reke ning mede moet worden gehouden. De heer Faas wijst er op., dat het gebrek aan materiaal ontstaat, doordat de maat schappij het uit het buitenland niet kan krijgen. Hij vraagt echter of ze wel aan alle verplichtingen jegens de gemeente voldaan heeft, door het in orde brengen der verschil- len.de wegen, waar de lijn doorloopl. De heer Wisse noemt dat, meer dan het geen de heer Scheele aanhaalcle, eeai punt van overweging; die iwerken izijln nog niet alle in orde en hij zou geen subsidie willen uit- keeren, zoolang dat niet gebeurd is. De heer Scheele stemt toe, dat dit zakeii zijn die ook mogen wegen, maar dat ze ae beeten niet zoo snel vervoeren als gewenscht was, is toch ook wel degelijk van beteekenis. De heer Faas meent, dat, als we de sub sidie nog achter houden, de maatschappij daardoor eerder genoopt zal worden de wer- ken te voltooien, dan op een eenvpudig ver zoek. De heer De Mul is het daarmede eens; al.s men nu de subsidie gaal uitkeeren houdt dat in zekeren zin een goedkeuring in Van de werken en die zijn nog niet in orde. De Voorzitter erkent, dat men, zoolang men het geld niet heeft uitbetaald, het heft in handen houdt. Hij heeft al meermalen met de heeren van de tram over de werken 'die nog aan de wegen moeten geschieden ge- sproken, maar er komt niets van. Het zou daarom misschien niet kWaad zijn, te schrij ven, dat de gemeente de subsidje wil uit keeren. als eerst alles in orde gemaakt is. Overigens loopen de omstandigheden de maatschappij niet mede; dat ze de werken onder deze omstandighedien hebben moeten uitvoeren is een strop. Ze hebben nu weer een 10 waggons in Belgie weten te liureu, maar ze kunnen ze er niet uitkrijgen. Besloten wordt aan de maatschappij te bericliten, dat de gemeente de subsid,ie wil uitbetalen, zoodra zij alle verplichtingen jegens de gemeente is nagekomen. i. Van A. Donze en 14 anderen, wonen.de in |de buurt Snaaven <en Inlage is een verzoek iiigekbmen tot het aanleggen van een sintel- pad, beneden dijks, dpar thans bijna hel geheele jaar door een voetpad ontbreekt. Belanghebbenden zijn eventueel Ijereid voor net vervoer der sintels te zorgen. 'De Voorzitter geeft te kennen, dat Burg, en Weth. van meening zijn, dat het niet op den weg der gemeente ligt, hierin te voorzien. De heer Van de Ree acht wel termen uan- wezig om, waar de geheele gemeente door- geld is of wordt besteed aan wegen en \oet- paden, Ook de menschen van deze afgelegen buurt te helpen. Hij zou dan echter hel pad bovendijks gelegd willen zieii, omdat het dan drooger zal hggen. De Voorzitter wijst er op, dat, als men liierop ingaat, men ook zou tegemoet moeten komen aan een verzoek van bewoners van het Poontje dat reeds meermalen is gedaaa. Na nog enkele besprekingen, waarbij wo rat opgemerkt, dal adressanlen vragen het aan leggen van een pad, terwijl zij voor het ver voer d.er sintels willen .zorgen, wordt op voorstel van den Voorzitter he.doLeir hen te oerichten, dat de gemeente de sintels wil beschikbaar stellen. (en dit ook wil aoen voor een pad aan het Poontje) doch dat de bewoners dan voor het aanleggen, ten genoege van Burg, en Weth. en na verkregen toestemming van het betrokken polderbe- stuur, moeten zorgen. j. Naar Burg, en Weth. wordt om ad- vies verzonden een senrijven van Gedep. Staten waarbij wordt teruggezonden net raadsbesluit betreffende verhooging van het maximum van den noofdelijken omslag, met de vraag of ook rekening is genouden met de kosten van uitvoering der distributiewet. k. Van Gedep. Staten is look ontvangen een circutaire betreffende de wijze van uitvoering der distributiewet en aangeraden eene veror dening vast te stellen ingevolge art. 114bis der Gemeentewet. De Voorzitter deelt mede, dat die verordening de volgende vergadering aan de orde zal gesteld worden. 1. Naar aanleiding van het ingekoinen verzoek wo.rdt aan de Vereeniging van Bur- gemeesters en Secretarissen in Zeeuwsch- Vlaanderens Ooslelijk deel tot wederopzeg- genis eene bijdrage verleend van 10 cent per 100 mwoners, wat voor Zaamslag ongeveer f 3,50 zal bedragen. 2. Benoeniing onderwij.zeres, De \oorzitter stelt aan de orde de be- noeming .eener onderwijzeres aan de open- bare Scnool in den Groote Huissenspolaer. Met 6 stemmen wordt benoeind mej. C. de Jonge te Vlissinjfen. Op mej. Van der Weele te Midaelburg waren 2 stemmen uit- gebracht. De indienstlreding wordt bepaald op 15 Nov. a. s. 3. Om\ raag. De heer Wisse herinnert aan de bespre kingen in de vorige vergaaering, over het malien van den weg aan het kerkhof. Dat is daar nog al slijkerig. De Voorzilter acht het 't best, deze met voorhanden keien te verharden. D.e heer Scheele acht die ook beter aan grind. De vergadering wordt hierna gesloten. (Raadgevingen aan de ouders). Men zegt terecht dat de gestadige ont- wikkeling der geestvermogens even nuttig is als der spieren. Zij heeft zelfs, volgens een beroemd geneesheer, dit voordeel op den spierarbeid dat //hetgeen de hersenen bebben verkregen, in zijne voornaamste kenmerken bewaard wordt zoolang bet zenuwweefsel gezond blijft". Het is van groot belang hieraan te den ken op bet oogenblik dat de jonge lieden weer aan hunne studies gaan. Opdat dezen die, men moet dit niet vergeten, reeds zijn blootgesteld aan de vermoeienissen der lichaamsvorming, den zwaren arbeid dien hunne hersenen hebben te verduren, kunnen verdragen, is bet noodzakelijk met zorg te letten op den goeden staat van hun zenuw weefsel, dat wil zeggen van hun zenuwstelsel. Een te groote geesteswerkzaamheid is een oorzaak van min of meer erge zenuwver- slapping die zeer nadeelige gevolgen voor den algemeenen gezondheidstoestaudban hebben. Men kan dus "den ouder3 niet genoeg aanraden bunne kinderen, niet alleen wan neer zij bij dezen teekenen van vermoeienis waarnemen, maar ook regelmatig gedurende het schooljaar eenige doosjes Pink Pillen te doen nemen, die, door hunne rnerk waardige versterkende eigenschappen, de geesteswerkzaamheid altijd op bet zelfde pijl zullen houden, de zenuwverslapping tegenhouden of voorkomen en ,in enkele dagen alle gevoel van vermoeienis doen verdwijnen. De Pink Pillen, zijn zoowel een machtig versterkingsmiddel voor de zenuwen als bijzonder heilzaam voor alien die veel met het hoofd werken. Een kuur met de Pink Pillen de dagelijks verkregen resultaten bewijzen het is de kracbtigste genees wijze voor hen die overwerkt, vermoeid of verzwakt zijn. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a 1,75 per doos, en 9,— per zes doozen bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam. Voor Ter Neuzen en omstreken bij de Wed. A. van OverbeekeLeunis, Westkolkstraatvoor Sas van Gent en om streken bij den beer Ad. van Loy, en verder bij verschillende apotbekers en goede drogisten. Krachtens Besluit-Wet van 21 Juli 1916 en Ministerieel Besluit van 15 October 1916, zijn de Belgen, geboren na 80 Juni 1876 en vobr 1 Juli 1898, verplicht voor 15 ^November 1916, inschrijvingsbulletins behoorlijk ingevuld aan het Belgisch Gezantschap of aan het Belgisch Consulaat waar zij aan toebehooren te doen bezorgen. De belanghebbenden kunnen inschrijvingsbulletins bekomen door ze mondelings of schriftelijk aan het Gezantschap of het Consulaat aan te vragen. zijn verzocht zich aan het Gezantschap of Consulaat aan te bieden waar zij kennis zullen krijgen van hunne verplichtingen. hebben geen andere verplichting, totdat het bij artikel 30 van Besluit-Wet van 21 Juli 1916 er anders over beschikke, dan zich te laten inschrijven. 's-Gravenhage, 25 October 1916. En vertu de l'arrbte-loi du 21 Juillet 1916 et de l'arrbte ministeriel du 15 Octobre 1916 les Beiges nes apres le 30 Juin 1876 et avant le ler Juillet 1898 sont tenus d'envoyer avant le 15 Novembre 1916, des bulletins d'inscription dument remplis h la Legation de Belgique ou au> Consulat de Belgique le plus rapproche de leur residence. Les interesses pourront se procurer ces bulletins en les demandant verbalement ou par ecrit a cette Legation ou a ce Consulat. Sont pries de se presenter a la Legation ou Consulat qui leur fera connaitre leurs obligations. Jusqu' a ce que l'Arrete royal prdvu a l'article 30 de l'arrete-loi du 21 Juillet 1916 en dispose differemment, ils n'ont pas d'autre obligation que celle de s'inscrire. La Haye, le 25 Octobre 1916. met puike Landerijen, groot 37 Hectaren, in WesteljjkZeeuwsch-VIaanderen gelegen, is uit de hand te hoop, en te bevragen bij de Firma J. TH. HENDRIKSE te IJzendijke. bij kinderen en volwassenen worden verdreven door Enfan -bonbonS. Aangenamesmaak. Perdoos30ctl I In Apoth. en Drogisterijen. Te Ter Neuzen Apoth. E. H. T. v. Borssum Waalkes J. J. Kense, Markt 9; J. v. Eeijsden MulstWed. P. Borghstijn Ea E. JanssensSteeuwens Axel 0. B. AnthennisSas van Gent A. v. Loy, Polderstr. met onze Rookworst- Iper kilo. Frankforter Knakworst per paar. idem per carton van 30 paar. Rolpensper kilo. Casseler Rippespeer per kilo. Prima kwaliteit. ONBERLINGE VLEESCH-MAATSCHAPPIJ Rotterdam—Amsterdam. Kantoor greopend Dagelijks van 9 v.m. 8 's av. I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 2