ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Aanbesteding. LeYensmifldelenlmreatt. I No. 6448. Zaterdag 28 October 1916. 56e Jaargang. Bekendmaking. De Oorlog. ABONNEMENT ADVERTENTIEN BiNNENLAN D. Lefo Teleloon 33. Bit Blad verscliijnt ffiaandag-, dag^ en Vrijdagavond, uitgezi aankondigingen van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester'Schelde, Aanvraag voor Bloem en Meel. op Feestdagen, bt| do Firma P. J. VAN DE SANDE te Ter Neuzen. Per 3 maanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. Sij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle urdn en Brievenbushouders. Boekhandelaren, Postdirecteure Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10„ Bij direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. Namens Gedeputeerde Staten tap ^eeland zal op Woensdag 22 KoKember 1916, des voormiddags te 11 uren, in de Abdij worden aanhesteeti s HET HERSTELLEN OF VER- NIEUWEN VAN EENIGE PROVIN CIALE WATERSTAATSWERKEN EN WEGEN MET HUN ONDERIIOUD GEDURENDE HET JAAR 1917, IN 21 PERCEELEN. De aanbesteding zal bij enkele inschrijving geschieden overeenbomstig het bestek. Het bestek ligt ter lezing ter Provinciale griffie van Zeeland te Middelburg bij den Hoofdingenieur van den Provincialen water- staat te Middelburg en bij de Ingenieurs van den Provincialen waterstaat te Zierikzee, Goes en Neuzen. Het is ter Provinciale griffie verkrygbaar voor f 1 zoolang de voorraaff streki. De inschrijvingsbiljetten kunnen tot 11 uren des voormiddags van den dag der aanbesteding ingeleverd worden. Nadefe inlichtingen zijn te bekomen bij den Hoofdingenieur voor alle werken, bij de lngeiiieurs voornoemd voor de werken in ieders dienstkring, en verder voor perceel 1 en 2 bij den Opzichter P. J. BOONE te Zierikzee perceel 3 bij den Opzichter J. POUWER te Tholen perceel 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 en 11 bij den Opzichter F. STURM te Goes; perceel 12 en 13 bij den Opzichter W. FLIPSE te Colijnsplaat perceel 14, 15, 16 en 17 bij den Opzichter A. SALOME te Oostburg perceel 18, 1.9 en 20 by den Opzichter A. L. DE JONG te Neuzen; perceel 21 bij den Opzichter J. J. VAN WE1JNSBERGEN te Middelburg. Middelburg, 20 October 1916. Gedeputeerde Staten voornoemd, D1JOKMEESTER, Voorzitter. KRUSEMAN, Griffier. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van logement-, koffie- en bierhuishouders en verdere onder- nemers van voor het publiek toegankelijke bedrijven, dat van af heden op het Gemeentehuis op degewone kantooruren GRATIS verkrijgbaar zijn van 1 tot en met 18 November 1916. Ter Neuzen, den 27 October 1916. De Burgdmeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Hoofdcontroleur-Boekhouder maakt bekend, dat de aanvraag voor Bloem en Meel voor de maand November 1916, moet - geschieden op Zaterdag 28 October v.m. van 9—12 en op Maan- dag 30 October v.m. van 9—12 en n.m. van 2—5 uur, ten kantore van het Levensmiddelenbureau. Ter Neuzen, 27 October 1916. De HoofdcoDtroieur-Boekhouder voornoemd, L. W. R1JNBERG. Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend, dat de jongens, die verlangen deel te nemen aan het op 1 November a.s. aan te vangen herhalin<jsonderwijs, zich-daartoe tot en met 31 dezer bij het hoofd der openbare lagere school kunnen aanmelden. Hoek, 16 October 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. Tijdeliikc afwijking van tie Kieswel. De o^Tstaudigheden die geleid hebben tot de ^fei^m|van .30 Jan. 1915 en 24 Febr. 1916,-Hioudende tijdelijke afwijking vgn d§ Kieswet, hebben zich naar de mee- riing thn den Minister van Binnenlandsche Zaken -nog niet in die mate gewyzigd, dat eene Voorziening als bij deze wetten ge- troffen, kan worden ontbeerd. Mitsdien is een wetsontwerp ingediend, om op den voet van die uitzonderings- wetten de daarbij ten aanzien van het kiesrecht genomen bijzondere maatregelen voorloopig te bestendigen en te bepalen, dat de kiezerslijsten van kracht geworden den 15en Mei 1914, met de wijzigiDgen en toevoegingen tot en met 14 Mei 1917, ingevolge (te genoemde wetten van 1915 en 1916, in afwijking met art. 34 der Kieswet, van kracht blijft tot den 15en Mei 1918. Oniuston in Djambi en Palembang. (Officieel.) Bij het Departement van Ko lonien zijn de volgende berichten van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch- Indie ontvangen Onderafdeeling Rawas. De hoofdleider van den opstand, Glambit. is gevangen ge nomen. Drie voormannen van minder be- teekenis moeten zich met enkele volgelin- gen in de buurt der petroleumvelden op- houden en worden door de patrouille-De Quant achtervolgd. Bij een treffen in de nabijheid van Soeroelangoe-Rawas is een honderdtal opstandelingen buiten gevecht gesteld, hetgeeu een diepen indruk maakte. De bevolking keert, op weinige uitzonde- ringen na, naar haar doesoens terug. Het verzet, dat -geheel gebroken is, moet in de Marga Soekoepindab llir zijn ontstaan. In de Marga Oeloe Rawas heerscht nog onrust. De telefoonverbinding tusschen Palembang en Soeroelangoen-Rawas is hersteld. Afdeeling Moeara Tembesi. Alle doe soens tusschen Moeara Tembesi en Soeroe- langoen-Djambi zijn weder bewooud. Afdeeling Moeara Tebo. De bevolking der doesoens langs de Batang Hari, boven Moeara Tembesi, heeft zich bereid ver- klaard de daar toevlncht zoekende opstan delingen op te vangen en uit te leveren. Tabirstreek. Kapitein Brasser bericht uit Tanahgaro, dat de bevolking naar haar woonplaatsen terugkeert en de onruststokers helpt opsporen. De Marga Soekopindah llir, waar het verzet in de onderafdeeling Rawas van de residentie Palembang moet zijn ontstaan, is het gebied aan het benedengedeelte van de Rawas-rivier, waar deze in de Moesi uitmondt. In dat geheel ligt ook het in 't begin van het verzet in die streek ge noemde Paoe Tanahgaro, vanwaar kapitein Brasser het zeer bevredigend bericht uit de Tabirstreek zond op ca. 20 K.M. afstands van de uitmonding van de Tabir in de Batang Hari. (Officieel.) Bij het Departement van Kolonien Gouverneur-Generaal Indie ontvangen De controleur van Bangko telegrafeert, dat veertien onruststokers van de Tabir streek, onder wie zich de verzetsleiders Rio Depati en Hadji Hakim van Rantau Pandjang bevonden, zich vrijwillig aan- meldden. In alle doesoens van zijne afdee ling keerde de bevolking terug. De hoof- den van eenige doesoens aan de Merangin met enkele leidende hadjis zijn nog voort- vluchtig. Flora®. (Officieel.) Bij het Departement van Kolonien is het volgende bericht van den Gouverneur-Generaal vanNederlandsch-lndie ontvangen De toestand in Endeh is veel verbeterd met uitzondering van vijf ontevredenen meldde zich de geheele bevolking vrijwillig aan. In Tanahrea is de toestand eveneens guDStiger geworden, de bevolking begint haar onderwerping aan te bieden. Het verzet is aldaar beperkt tot de versterkte kampongs Wolowae en Tena, waartegen een militair detachement oprukt. Onjuiste aangifte voor de oorlogswinst- belasting. Een fabrikant in het oosten van ons land heeft voor de oorlogswinstbelasting een on juiste aangifte gedaan, en, ten einde bij een eventueele onderzoek te zijnen kantore gedekt te zijn, had hy tevens gezorgd voor is het volgende bericht van den van Nederlandsch- een valscnemSalans, waarm zijn goederen- voorraad met een te lage waarde voorkwam. Een fictieve staat van dfen voorraad moest tot verder bewijs dienen. Een onderzoek, als waarop de fabrikant had gerekend, heeft dezer dagen werkelijk plaats gevonden, waarbij de valschheid aan het licht is gebracht, en daarmede vanzelf ook de onjuistheid der gedane aangifte. Op beide feiten staat uitsluitend gevangenisstraf. De zaak is in handen der justitie. B« Zeppelin. Uit Pannerden schrijft men aan de Gel der 1. Zondagavond omstreeks 10 urn- vloog bo ven onze gemeente een Zeppelin, die zich snel voortbewoog in de richting van het fort. Doch de commandarft was van uit Wagenin- per telefoon hiervan verwittigd. Met zoek- lichten werd gewerkt, maar de Zeppelin lcwam niet in het licht, doch maakte rechts- omkeer en volgde den Ouden.Rijn in dp rich- ting Duitschland. Men hoorde, dat die grens- wacht van Zevenaar en Babberich verschil- lende salvo's afvunrden. Uit Hoog-Blokland wordt gemeld: Eenige jongens vonden. in een weiland in den polder Arkel, op ongeveer een kwartier afistand van de plek, waar Zondagavond een voorwerp uit de Zeppelin werd gevonden, een tweede stukgeslagen voorwerp. Het weiland ligt tusschen het Heultje en het station van Arkel, in noordooistelijke richting. In het gat, dat er gestagen is, was nog een boeveelheid benzine. De stukken gevonden metaal, waar- onder er een is van li/2 M2. grootte, zijn van wit metaal en plat. Ook werden er eenige koperdeelen gevonden. TER NEUZEN, 27 Oct. 1916. Uilvoering der Distributiewet. Gedep. Staten van Zeeland hebben aan de gemeentebesturen in die provincie eenige mededeelingen gedaan ter bevordering van een juiste en eenvoudige a dm in is tea tie ve u i voering der Distributiewet 1916. Zoo komt het Gedep. Staten eenvoudiger en doelmatiger voor, indien voor de ont- vangsten en betalingen, voortvloeiende uit genoemde wet, een verordening bedoeld in art. 11 Ibis der Gerheentewet onder huime goedkeuring worde vastgesteld. In dat geval zal kunnen worden volstaan met het uittreklien van een post in de be- grooting, voor „Uitgaven, voortvloeiende uit de Distributiewet 1916". Bij de rekening wordt de afzonderlijke rekening van de dis- tributie, belegd met de bescheiden, overge- lpgd: het- nadeelig saldo wordt op den ge- noemden post in de gemeenlerekening vei"- antwoord. Verder meenen Gedep. Staten, dat de dek- king van het tekort zal moeten geschieden door heffing van hoofdelijken omslag of van een and ere directe b el as ting. De las ten van den tegenwoordigen tijd moeten zoo cenigs- zins mogelijk, door den tegenwoordigen Lijd worden gedragen. Wanneer de gemeentelijke belasting door dekking in eens van de uit de meer genoem de. wet voortvloeiende uifgaven te druklcend zouden worden, zijn Gedep. Staten in begin- sel bercid, dekking van de benoodigde »om- meri bij wijze van een tijdelijke geldleening toe te staan. In voorkomend geval wordt de aandacht der gemeentebesturen gevestigd op de tariefs- ■verliooging van de wet op de oorlogswinst belasting, met het oogmerk om uit de hoogere opbrengst aan de gemeenten, wier financienl builengewoon zwaar onder de crisis leden, een 'tegem oetkoming te verleenen. Tevens' wordt~ medegedeeld, dat een desbelreffend1 regeeringsvoorstel wet niet te wachten zal zijn voor het einde van den oorlog. STOPPELDIJK. Het Bestuur onzer fanfare //St. Cecilia" heeft als zoodanig zijn ontslag genomen. Het zal moeilijk, zoo niet onmogelyk zijn, een nieuw Bestuur te vinden, waarvan de leden zoo flink in de portemonnaie durven tasten om het gezelschap financieel te steunen. KLOOSTFRZANDE. Naar wij vernemen wordt de nieuwe tramlijn van uit de Molenstraat volgens het bestaande plan doorgetrokken tot aan den Provincialen weg Hulst—Walsoorden. De aanvoer van suikerbieten. aan de nieuwe lijn is buitengewoon groot alle losplaatsen liggen meer dan vol, zoodat. hier en daar hulpstapelplaatsen zijn aan- gelegd. De aanvoer zal eenigen tijd worden stop- gezet, totdat er weer ruimte is. Deze week werd alhier 500 K.G. jarige tarwe verkocht voor 32 per 100 K.G. CHINEEZEN VOOR CREUSOT. Vijfhonderd Chineezen zijn aangekomen te Creusot, om te werken in de fabrieken van Schneider Co. Er zijn reeds een groot aantal Chineezen in de fabrieken werkzaam. De huid van den beer! De New Statesman geeft een kort be- grip van de vredesvoorwaafden, die in een reeks artikelen in het blad zijn voor- gesteld voor het geval, dat de geallieer- den een volledige overwinning behalen. lo. Duitschland stemt toe in een sterke beperking van zijn militaire en maritieme bewapening voor een zeker aantal jaren, teneinde den geallieerden gelegenheid te geven, hun eigen mili taire- en maritieme lasten te verminde- ren. 2o. De grenzen worden zooveel mo gelijk in overeenstemming met de.etno- graphische gesteldheden gewijzigd. El- zas-Lotharingen komt aan Frankrijk; Istrie en Trentino komen aan Italie. Het Oostenrijksch-Hongaarsche rijk wordt opgelost in zijn nationale bestanddeelen. Constantinopel komt onder controle van Rusland. Polen wordt een half-autono- mestaat binnen het Russische rijk en zal ook Posen en Galicie omvatten, met uitzondering van Danzig. Bo. De Duitsche kolonien blijven aan de geallieerden en worden bestuurd vol gens een stelsel hetwelk zeker maakt, dat alle kolonien, welke niet door blan- ken kunnen worden gekoloniseerd, in de eerste plaats in het belang der inboor- lingen zullen worden beheerd, terwijl verder alle nationaliteiten gelijke .han- delsrechten zullen hebben. 4o. Belgie wordt volkomen hersteld en wordt door Duitschland schadeloos gesteld met volledige vergoeding voor alle ontreddering. 5o. De geallieerden vragen geen schadevergoeding dan voor de daadwer- kelijke schade. De verliezen der scheep- vaart moeten met hetzelfde materiaal worden vergoed. DE COMMANDANT VAN DE U 35. Volgens het Berl. Tageblatt is aan den commandant van de U 35, kapitein-lui- tenant Arnauldt de la Pierre, door den Keizer de orde „pour le merite" verleend. Eooals bekend is, was het de U 35, die de Spaansche haven Cartagena binnen- liep en daareen eigenhandig geschre- ven brief van den Keizer aan Koning Alfons bracht. Door de U 35 werden sedert dienUijd 126 schepen, met een totalen tonneninhoud van 270.000, in den grond geboord, w.o. de Fransche krui- ser Rigel en de Engelsche kruiser Pri mula. Ook verscheiden vijandelijke hulpkruisers werden door de U 35 tot zinken gebracht, o.a. de Gallia, de Pro vence en de Minneapolis. Voorts zijn door de U 35 versoheiden vijandelijke transportschepen, met bestemming naar Saloniki, in den grond geboord. De U 35 had in het geheel bij de door haar gevoerde operaties 17 gevechten te leveren. Door deze duikboot werd, volgens de Duitsche bladen, aan den vijand een schade berokkend van 450 millioen Mark. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering. van Dinsdag 24 October 1916. Voorzitter de heer L. J. den Hollander, Burgemeester. Aanwezig de leden: L. Lamaitre, A. E. C. Kruijsse, F. van Driel, J. M. Oggel, F. Dek- ker, W. Dieleman, J. Smies, J. de Feijter en M. Wolfert, benevens de Secretaris. Afwezig de heerenP. Dreg mans - en P. Dekker. (V e r v o 1 g). 3. Verpachling van gemeentegronden. De Voorzitter stelt namens Burgemeester en Wethouders voor, die gemeentegrond, in de Oude Wijk, opnieuw voor een jaar te verpachten aan de tegenwOotrd-ige pachtster, de wed. D. de Blaaij. Eveneens wordt voorgesteld de pacht te verlengen van het gedeelte van het terrain der giasfabriek in gebruik bij P. Dieleman. Ten slotte wordt voo.rgesleld voor een jaar te verlengen de pacht van de gronden door de gemeente verkregen door ruiling met den heer Ph. J. van Dixhoom, evenwel onder voorwaarde, dat de gemeente wanneer zij die noodig heeft, ten alien tijde over die gronden zal kunnen beschikken. De pach- ters zullen dan zooveel twaalfden van do pacht terug ontvangen als er nog maanden van het jiacb tjaar moeten verloopen. De heer Oggel vraagt, hoe het in dat ge val zal gaan met de vruchten die op die grondep worden geteeld. De Voorzilter antwoordt, dat de pachters da.arvoor geen vergoeding krijgen, dat is een risico die ze op zich moeten nemen!, Het dient om voor de gemeente zekerheid te hebben, dat zonder verdere formaliteiten als het noodig is voor een o'f ander doel over die terreinen kan worden be- scliikt, maar hel spreekt ook Vanzelf, dal niet tot in gebruikneming dier gronden zal worden overgegaan als daar de oogst op staat, zonder dringende noodzakelijkheid. Deze dne voorstellen worden met alge- meene stemmen aangenomen. 4. Verzoekschrifl van J. II. Lammertsma om cmheffing van hoofdelijken omslag. Ingekomen is een verzoek van J. H. Lam mertsma, om hem wegens vertrek uit de gemeente na 15 October 1.1. ontheffing te verleenen van zijn nans lag in den hoofde lijken om-slag voor den tijd dat hij niet meer in de gemeente blijft. Op voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt dit verzoek met algemeene stein- men ingewilligd. 5. A'astslellcn premien voor de veemarkt. Burgemeester en wethouders stellen voor, de jaarlijksche paanden- en veemarkt, die dit jaar zal gehouden worden op 27 Novem ber, op de gewone wijzte te docn plaats hebben. De heer Wolfert maakt aanmerking op de premies uitgeloofd voor 13 jarige paar- den. Die rubriek kan volgens hem niet lot zijn recht komen; eenjarige paarden kunnen niet wedijveren met 3j arige paarden. De heer De Feijter is het daarmede eens; hij slelt voor, de rubrielg 1 lot 3jange paar den le doen vervallen en een premie uit te loven ad 2,50 voor het schoonste veulen, vanf 1 tod 2 jaar, en eene zelfde premie voor liet schoonste venlen van 2 tot 3 jaar. De Voorzitter merkt op, dat men dan achteruit is, want nu worden voor die ru briek uitgeloofd eene premie van 4 en eene van 2,50. De Jheer De Feijter geeft te kennen, dat het niet zoozeer op het bedrag op aankomt, maar wel, dat de regeling j uist is en dat zal, bij aanneming van zijn voorstel, meer dan anders het gevai zijn. Dit voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. G, Benoeinen keurmeesters voor de vee- markf. De Voorzitter verzoekt de leden over te igaan tot het bcpioemen van 3 keurmeesters voor de veemarkt. Hij noodigt de heeren F. Dekker en W. Dieleman uit, met hem het stembureau te vormen. De uitslag der stemming is, dat benoemd worden de heeren H. Wolfert en B. L. Yse- baerl, ieder met 8, en de heer Jan de Regt met 7 stemmen. Op de heeren J. de Feijter, M. Wolfert, W. Dieleman en A. E. C. Kruijisse is 1 stem uilgebracht. 7. Benoeinen lid Algemeen BOrgerlijk Arm- besiurr. De Voorzitter verzoekt de leden over te gaan tot het h en o em en van een lid van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur ter voor ziening in de vacature ontstaanide door af- treding op 31 December aanstaande van den heer C. Th. van de Bill. Door Burgemeester en Wethouders wordt met goedvinden van lie! Algemeen Burgerlijk Armbestuur met den aftrodende ter benoe- ming aanbevolen de heer J. M. Burm. De Voorzitter noodigt de heeren F. Dekker en Dieieman uit weder met hem het slem- bureau le, vormen. Mfel 8 stemmen wordt herbenoemd de heer Van de Bill, 1 bricfje is bianco. 8. Verzbekschrift \an D. >an Maris om onlslrg als onderwijzier aan 'de o. 1. school en bij liel berhalingsonderwijs. Ingekomen is een schrijven van D. van Maris, waarin deze wegens zijne benoeming aan school D te Viissingen beleefd verzoekl, hem eervol ontslag te widen verleenen als oniderwijzer aan de openbare lagere school alhier en als onderwijzer bij het herhalings- onderwijs, een en ander met ingang van 1 Januari aanstaande. Op voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt besloten het gevraagd ontslag eervol te verleenen met ingang Vain' 1 Januari aanstaande, of zooveel vroeger als in de vacature zal zijn woorzien. Voorts worden Burgemeester en Wethou ders gemaclitigd op te roepen een onder wijzer of onderwijzeres, dit laaiste naar aan- leiding van een desbetreffend verzoek van het hoofd der school. TER NEUZENSCHE COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1