1 III fa i 111 De krijgs'bedrijvea. I HHlll lii t I De Oorlog, 111 Laatste Berichten i; k ii4\ ||j ft DE ALGEMEENE TOESTAND. Het belangrijkste bericht van Maan- dag is de verovering van Constanza, de Roemeensche havenstad aan de Zwarte Zee, en van een gedeelte van den spoor- weg, die van Boecharest over Tsjerna- voda, naar die haven loopt, door de Duitsch-Bulgaarsche troepen van Ma- ckensen, die, langs den Donau opruk- kend, met snelle marschen Tsjernavo- da naderen. Nu de Duitsch-Oostenrijksche troepen in het westen van het Roemeensche oor- logstooneel over de grenspassen waar zij hier en daar nog tegenstand ontmoe- ten Roemenie binnenrukken, heeft Mackensen in de Dobroedsja de verde- diginslinie, die daar door de Russisch- Roemeensche troepen bezet was, gefor- ceerd en de verdedigers tot een Snellen terugtocht gedwongen. Zoo snel, dat zij in de lijn TsjernavodaConstanza, waar zij op den spoorwegdijk door de Do broedsja moesten terugtrekken, geen stand konden houden, zoodat een ge deelte van dien spoorweg en de haven stad reeds in de handen der Bulgaren vielen. Het was Bulgaarsche cavaleiie, die Maandag Constanza binnenreed. Tegen den avond was reeds de lijn Is- lisme Tepe (16 K.M. ten N.-W. van Con stanza)Alacapa (aan den spoorweg) bezet, terwijl de troepen aan den lin- kervleugel de linie Idris Koejoes (6 K.M. ten Z. van Medjidie) en de hoogten ten N. van Koejoes Mamoet bezet had- den. De geheele verdedigingsstelling van de Roemeensch-Russische troepen in de Dobroedsja werd dus genomen; de Roe- meniers zijn aan den rechtervleugei reeds ver voorbij den Trajaanschen wal en den spoorweg teruggeslagen, en aan den linkervleugel naderen de Duitsch- Bulgaarsche troepen den Donau-over- gang bij Tsjernavoda. Wanneer die in hunne handen valt, staat de weg naar de overzijde, naar het eigenlijke Roe menie, ook hier voor hen open, nadat zij reeds de bruggehoofden bij Toetrakan en Silistria hebben vermeesterd. Een Russisch eskader, dat in de Zwarte Zee met artillerie den strijd der Roemeensch-Russische troepen steunde, stoomde, nadat de stelling genomen was, snel in noordelijke rich ting weg. Van den strijd aan de Roemeensche westgrens een juist beeld te krijgen, is niet doenlijk, schrijft het Alg. Hbl. De Roemeensche legerberichten bevatten tal van namen van plaatsen, waarbij ge- vochten wordt. Deze plaatsnamen, die op geen enkele kaart te vinden zijn, wor- den zelfs in de Hongaarsche Pester Lloyd met vraagteekens aangegeven, als een bewijs, dat de Hongaarsche journa- listen die evenmin kennen. In het Berl. Tageblatt zegt de majoor Moraht in een overzicht van den toestand: „In zijn nood gaat de Roemeensche staf er toe over berichten te verzinnen, waarin fronten en plaatsnamen voorkomen, die nergens te vinden zijn." Het Roemeensche leger wordt nu aan- gevoerd door den Franschen generaal Berthelot, die aan het hoofd eener mis- sie van Fransche en Russische officieren uit Rusland in Boecharest is aangeko- men. Het verlies van Constanza is voor Roe menie een zware slag. N-iet alleen is Constanza de groote in- en uitvoerhaven van Roemenie, maar het vOTmt aan de Zwarte Zee de voornaamste verbinding met Rusland; over Constanza kon Rus land versterkingen en vooral ammunitie en materieel naar Roemenie zenden, die dan langs den spoorweg Constanza- Tsjernavoda naar Boecharest konden worden vervoerd. Thans is nog slechts de verbinding over Sulina over, de eenige andere be- reikbare haven in de Dobroedsja, die echter slechts voor kleine vaartuigen geschikt is, en vanwaar de transporten over den Donau naar Galatz moeten wor den vervoerd. Maar tevens is door den opmarsch van Mackensen's leger de inval in Bul- garije, die door de Russisch'e en Roe meensche troepen in de Dobroedsja was ontworpen, mislukt. De bedoeling van het Russisch-Roemeensche legercom- mando' was, niet alleen de Bulgaren in hun eigen land aan te vallen, maar zoo mogelijk de verbinding van Duitschland en Oostenrijk met Constantinopel te ver- breken. Thans zijn de Russisch-Roe meensche legers in Snellen aftocht naar het noorden, en is hun aanvalsplan naar het zuiden voorloopig verijdeld. De strijd aan het oostelijk front ver- flauwt geleidelijk. Ten Wr van Loezk worden nog pogingen gedaan om door te breken, in de richting van Wladimir Wolinski, maar de kracht is er uit. Daar- entegen treden thans de Duitsch-Oosten rijksche legers aanvallend op aan de Na- rajofka, waar zij de Russen geheel van den westelijken oever hebben verdre- ven. Tevens werden pogingen onderno- rnen, om over de Boedoerka, een zijri- vier van de Strypa, te trekken. In telegrammen uit Petrograd wordt de veronderstelling geopperd, dat de Duitschers en Oostenrijkers hier, ten 0. en ten N.-O. van LembeEg, een sterke stelling zouden willen innemen, om de Russen in bedwang te kunnen houden, en dan al hun kracht te kunnen aanwen- den voor den inval in Roemenie. Op het westelijk oorlogsfront duurt de strijd aan de Somme met groote he- vigheid voort.. De hevige artilleriebe- schieting, die steeds meer schijnt te wor den opgevoerd, werd gevolgd door krach- tige infanterieaanvallen, die echter zeer weinig resultaat hadden. De Duitsche troepen handhaafden zich bijna overal in de stukgeschoten stellingen. Slechts op enkele plaatsen konden de Engelschen en Franschen .een kleinen vooruitgang boeken. De Franschen bezetten ten N.-W. van Sailly-Sallisel de hoogte, waarop de Duitschers een versterking hadden aangelegd; de Engelschen brach- ten hunne linie vooruit tusschen Gueu- decourt en Les Boeufs. Ten zuiden van de Somme werden de Duitsche aanvallen ten N. van Chaulnes afgeslagen; dit mag men opmaken uit de mededeeling in het Duitsche bericht, dat de troepen, zonder ingrijpen van den vijand, uit het bosch ten N. van Chaul nes weren terggetrokken, naar een voor- af in gereedheid gemaakte stelling. Op andere plaatsen langs het westelijk front hadden kleine gevechten en vlie- ger-aanvallen plaats. In Macedonie ten slotte wordt de strijd met groote kracht voortgezet, zonder dat er belangrijke wijzigingen zijn geko- men in de opstelling der troepen. Slechts aan de Tsjerna, in Zuid-Servie, waar de strijd naar het Servische gebied werd overgebracht, deden de Duitsch-Bulgaar sche troepen aanvallen, in de richting van Brod en Sliwitza, waardoor de Ser- viers, volgens het Fransche legerbe- richt, tot de verdediging hunner stellin gen werden genoodzaakt. Ook hier zijn dus de centralen, na geruimen tijd een offensief-defensieve houding te hebben aangenomen, tot het actieve offensief overgegaan, om de Servisch-Fransche troepen weder naar het Grieksche gebied terug te dringen. Gemeenteraad. In de op Donderdag 26 October 1916, des v.m. 10 ure, alhier te houden open- bare vergadering van den gemeenteraad, komen de volgende punten in behande- ling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Vaststelling der begrooting voor 1917 en in verband daarmede: a. Goed- keuring van de begrooting voor 1917 van het bestuur der brandweer; b. be- handeling van een adres van W. H. van Doeselaar, houdende aanvraag van een tegemoetkoming in een te sluiten pen- sioenverzekeringc. behandeling van een adres van den grafdelver De Rijk, om verhooging van jaarwedde; d. behande ling van een adres van de a;fd. Ter Neu- zen van den Ned. Bond van Onderwij- zers, houdende verzoek om verhooging der wedden van Mej. v. d. Heijden en Mej. Nijssen; e. goedkeuring van de be- grootingen van de commissie tot wering van schoolverzuim voor 1917f. behan deling van een adres van de vereeniging tot ziekenverzorging te Ter Neuzen, houdende verzoek tot verhooging van het subsidie; g. goedkeuring van de be grooting voor 1917 van het burgerlijk armbestuur en toekenning eener subsi die aan het bestuur voor 1917h. goed keuring van de begrooting voor 1917 van de Kamer van Koophandel en Fa- brieken. Verkooping van woonhuizen. Heden werd alhier in het „Hotel Cen- traal" door den notaris Le Nobel te Ter Neuzen, geveild: een woonhuis en aan- hoorigheden, gelegen aan de Brouwerij - straat en de Markt, groot 1 are 27 cen- tiar'en. Hiervan werd kooper de heer P. J. Scheele qq., voor f 5100. 2. Een woonhuis en erf in de Visch- steeg te Ter Neuzen, groot 98 centia- ren. Hiervan werd kooper de heer A. J. Harte voor f 500. Voorts werden 3 woonhuizen, gelegen in de Vischsteeg, resp. groot 81, 83 en 82 centiaren, verkocht voor f 500, f 500 en f 450, aan den heer M. van Kerk- voort te Ter Neuzen. Ten slotte werd verkocht het recht op 3 vrouwenzitplaatsen in de Ned. Herv. kerk voor f 125 aan den heer G. Ver- linde qq. Een tooneeluitvoering. Jl. Maandagavond werd door de'Mili- tairenvereeniging „Door mobilisatie ver- eenigd" de aangekondigde openbare uit- voering gegeven in het „Hotel de Com merce" Er was veel belangstelling, want de zaal was bijna geheel bezet. Na het geen wij schreven in ons nummer van Vrijdag omtrent de uitvoering van dit programma in het gebouw der R.-K. Mi- litairenvereeniging, behoeven wij daar- aan weinig toe te voegen. Over het al- gemeeh genomen had de uitvoering van de verschillende nummers weer veel suc- ces, en beloonde herhaaldelijk algemeen applaus de uitvoerende militairen. De uitvoering werd met een bal, dat zeer geanimeerd was, besloten. Examen vrije- en ordeoefeningen. Bij het te Breda gehouden examen zijn o.m. geslaagd de dames A. M. Gerards en M. C. Th. Buijsrogge, leer- lingen van de R.-K. kweekschool te Etten, en M. C. Dankaart te Hontenisse, en de heer P. A. de Smet te Stoppeldijk. J. H. O. Dominicus. f De heer J. H. O. Dominicus, burge- meester van Kruiningen, voorzitter der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij, is hedenmorgen, door gasverstikking, op zijne slaapkamer overleden. Schorsing vernietigd. Het Gerechtshof te 's Gravenhage heeft de beslissing van den Raad v. Toe- zicht en Discipline der Orde van Advo eaten te Middelburg, waarbij Mr. F. B. E., advocaat en procureur aldaar, voor 1 maand werd geschorst, vernietigd. Het Hof kan er niets afkeurenswaar- dig in vinden, dat bedoelde advocaat zich op ongeregelde tijdstippen naar Goes be- geeft om in een kamer van het Hotel „De Korenbeurs" clienten, die hij voor- af heeft ontboden, te spreken. TWEEDE KAMER. De heer Van der Molen bracht hulde aan de Regeering voor de aan de orde- stelling van artikel 192, dat voor de anti-revolutionaire partij in hooge mate urgent is. Vervolgens geeft spreker' een historisch overzicht, waarin hij doet uit- komen, dat het steeds de leuze der anti- revolutionairen is geweest „Eenneid tot vrijheid", doch er moet getracht worden deze leuze om te zetten in Vrijheid tot Eenheid", daar de vrijheid de eenige weg is tot volmaaktheid. Spreker zegt, dat de bijzondere school de waarborgen van deugdelijkheid on- voorwaardelijk moet afwijzen. Ook er- kent spreker de mogelijkheid het artikel anders te formuleeren met behoud van dezelfde gedachte. De torpedeering van de Fortuna. De Kon. Ned. Stoomvaartmaatschap- pij ontving een telegram van den con sul te Duinkerken, berichtende, dat de stoker G. Luijting, van het stoomschip Fortuna, aldaar aangekomen is. Westelijk front. BERLIJN. (Officieel). Legergroep Kroonprins van Beieren. In het noord- oostelijk front van Verdun heeft een aanval der Franschen hen tot aan het dorp Douaumont gebracht, dat in vlam- men staat. Oostelijk front. Legergroep van Aartshertog Karel. Ten Noorden van Kumpolung maakte onzen aanval vorderingen. De Vulkaan-pas is door de Duitsche en Oostenrijksch-Hongaarsche troepen stormenderhand genomen. Legergroep Mackensen. De vervol- ging van den vijand duurt voort. Vol gens ons plan werd Czernavoda geno men; bijzonderheden ontbreken. Daar- door is het in de Dobroedsja opereerend Roemeensch-Russisch leger van zijn laatste spoorwegvefbinding beroofd en is met deze bezetting een algemeen mili- tair succes behaald. R ECHTSZAKEN. Gisteren werden voor de rechtbank te Middelburg weder verschillende zaken wegens verboden uitvoer of poging daartoe be- hanield. 0. m. werd tegen A. J. L., schipper te Ter Neuzen, wegens poging tot uitvoer van verschillende artikelen langs Rilland-Bath een maand gevangenisstraf geeischt. n PARIJS, 24 Oct. Het avondcommunique bericht, dat op het front bij Verdun de Franschen de Duitsche linie over een breedte van 7 kilometers en eene diepte van 3 kilometers hebben ingedrukt en het dorp en het fort Douamont veroverd hebben. Voorts zijn genomen de steengroeven Haudromont en de stelling langs den weg Bras—Douamont bezet. Er werden 3500 gevangenen gemaakt, waaronder 100 officieren. TEil NEUZEN, 25 Oct. 1916. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 773.2 Haparanda. Laagste barometerstand 749.9 Vlissingen. Verwachting tot den avond van 26 Oct. matige tot kracbtige, tijdelijk wellicht storm- achtige Zuidoostelijke tot Zuidwestelijke wind, toenemende bewolking, waarschjjnlijk eenige regen, zelfde temperatuur. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 21 October 1916. Vc-orzitter de heer L. J. den Hollander, Burgemeester. Aanwezig de leden: L. Lamaitre, A. E. C. Kruijsse, F. van Dried, J. M. Oggel, F. Dek- ker, \V. Dieleman, J. Smies, J. de Feijt-er en M. Wolfert, benevens de Secretans. Alwezig de heeren: P. Dregmans en P. Dekker. Na opening der vergadering worden de notulen der vergadering van 29 Augustus en van 1 September 1.1. met algemeene stem- men onveranderd vastgesteld. Daarna komt aan de- orde: 1. Medetdeeling van ingekomen slukken. a. Missive van Gedepuleerde Staten van Zeeland. dd. 25 Augustus 1916, Waarbij wordt loegezonden ben afschrift van het Konink- lijk besluit van 11 Augustus 1916, waarbij aan den Burgemeester, den heer L. J. den Hollander, tq't 1 Juli 1917, vergunning" wordt verleend te Ter Neuzen te wonen. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dd. 25 Augustus 1916, waarbij -dit college heeft goedgevonden te bepalen, dat de burgemeester van Axel, de heer L, J. den Hollander, zoolang hij die b-etrekking bekleedt en niet metterwoon in de gemeente gevesligd is, in de gemeente voor de in- gezetenen zal moeten te spreken zijn des Maandags, Woensdags en Zaterdags, des voormid-..ags van 101/212 uur, em'geduren- de de maanden Augustus en September 1916 en Mei en Juni 1917, bovendien des Donder- dagsavonds van 671/2 uur. Aangenomen voor kennisgeving. c. HeL raadsbesluit van 29 Augustus 1916, tot wijziging der begrooting voor 1916, vo-or- zien van hel bewijis der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. d. Proces-verbaal van de door Burgemees ter en Wethouders op 6 October 1916 ten kantore van den gemeente-ontvanger gehou den ka-sopneming. Daarbij is gebl'eken dat was ontvangen over het jaar 1915 /61.912,061/2 en over het jaar 1916 f 271474,9IV2, samert f 89.386,98, en dat was uitgegeven over het jaar 1915 59.227,60 en over het jaar 1916 25.014.631/2, samen f 81.272,231/2 zoodat meer ontvangen dan uitgegeven was een be- drag van 5114,74i/2; het restant van het goed slot over 1914, dat nog niet op deloo- pende begrooting is gebracht bedraagt 1814,531/2, zoodat in kas moest zijn /6959,28, wal overeenkwam met de vertoonde gelden en geldswaardige papieren. Aangenomen e. E-ene missive van den Commissarisder Ivoningin in Zeeland waarbij wordt bericht, dat voor de jaren 19171920 zijn benoemd tot zetters der rijlcs directe helastingen die heeren Johannes Smies en Maart-en Wolfert. Aangenomen voor kennisgeving. voor kennisgeving. f. Een adres van L. Faas, voerman te Ax-ef, die daarin te kennen geeft, dat hij1 bij aanbesleding heeft aangeno-m-en het op- halen van het straatvuil enz. binnen de kom der gemeente en het verrichten van ander voet'inanswerk ad 4 per dag; dat onder dat ander voermanswerk, yolgens mededeeling ook is begrepen het vervoer van teer en sintels naar het Spuipadje; -dat door hem bij "de aanbesteding evenwel op zulk werk met is -gerekend; dat in de voorwaarden van aanbesteding is verm-eld, dat hij bij het ophalen van vuil enz. dezelfde rusturen heeft als het perso- neel van den reinigingsdienst; dat hij evenwel die rusturen niet heeft geb ad bij da I werk do ch, etenstijds daaraf gerekend, geheele dagen heeft g-eireden; dat hij, de sintels en teer heeft moeten vervoeren over geploegd land en greppels, 0111 bij de plaats van bestemming te komen, zoodat van hel personeel, paard en matcria- len veel meer werd gevergd, dan bij liet op halen van slraatvuil; dat de voermansloonen tegenwoordig veel zijn gestegen, omdat fourage en materiaar: bijzonder duur zijn; waarom hij verzoekt, aan hem voor de dagen dat hij ritten naar het Spuipadje deed ieen loon uit te 'betalen .van 6 per dag. De Voorzitter vraagt, wat de leden hiervan denken; adr-essanl baseert er zich voorname- lijk op. dat hel werk betreft, waarop 'hi] bij de aanbesteding niet heeft gerekend. De heer Wolfert vraagt, hoeveel dagen dat vervoer van -die sintels len teer igeduurd heeft. De Voorzitter meent een dag of drie vier. D-e heer Oggel is van meenin,g", dat het billijk zou zijn, den verzoeker voor dat werk, dat als buitengewoon werk mag aan- gerekend worden, de gevraagd|e vergoeding te geveii. De Voorzitter acht het ook een groot veiischil. of het werk in de gemeente wordt verrichi, het ophalen van vuilnis, of dat voermanswerk. De heer Smies vraagt, of er niets van in de voorwaarden staat. De heer Kruijsse dee-It mode, dat in de voorwaarden staat, dat hij voor de gemeente alle voorkomende w-erk moet verrichten. Op zulk werk is niet bepaald de gedachte ge vesligd geweest; maar toch hebben Burge meester en Wethouders gemeend, op grond van de voorwaarden van aanbesteding geen hooger bed ran te mogen uitbetalen, zonder nad-ere machtiging van den Itaa-d. Hij is er ook voor, om de gevraagde vergoeding te geven. Met algemeene stemmen wordt besloten het verzoek in te willigen en aan adressant voor de dagen dat hij materialen naar het Spuipadje vervoerd lieeft een vergoeding te doen uitbetalen van J 6 per dag. g. Een schrijven van de Zeeuwsch-Vlaam- sche Tramwegmaatschappij, die daarin met het oog op het naderend winterseizoen de vrijheid neemt, de aanlacht van den Raad te vestigen op liet Ontbreken van verlichting van den Kinderdijk van af dje eerste brug tot aan haar emplacement aan de Drie, Schouwen, waarvan het tram person-eel, doch vooral het publiek, dat met een avondtram aankomt of vertrekt, den last ondervin-dt. Zij verzoekt mitsdien door het doen plaat sen van enkele gas-lantaarns op bovenhedoel- den weg, daarin te willen vo-orzien. De Voorzitter deelt mede, dat Burgemees ter en Wethouders ook van nie-ening zijn, dat het noodig is, dat daar aan den Kinder dijk in -de verlichting wordt voorzien. Het plaatsen van de Ianlaarns op zichz-elf is zoo bezwarend niet, imaar wiefl, dat er i-emand heengezonden moet worden om ze aan- cn uit te trekken. Hij vraagt, omdat dit dient opgelo-st te worden, of de leden misschien het ad'res om bericht en raad in handen van Burgemeester en Wethouders willen stellen. De heer Oggel acht, met- het oog op de zaak waarom het hier gaat, dadelijke be handeling zeer geweruscht. We komen anders hoe langer hoe dieper in den winter. De Voorzitter mo-ei -die opm-erking beamen; het'is zeker gewenscht, dat er daar in ver lichting word 1 foorzien, want er wordt nu wet verlichl op het emplacement van de tramwegmaatschappij, maar niet op den weg. Hij vraagt, of de Raad, Burgemeester en Wethouders dan machtigen willen, aan de tramwegmaatschappij te kennen te geven, dat van gemeentewege voor het plaatsen van lanlaar'nis zal worden gezorgd, onder voor- waarde, dat zij de zorg voor de bedi-ening op zich neemt. De heer Kruijsse is tegen het stellen van zoo'n voorwaar-de. De heer Oggel is daar ook tegen; als de gemeente hel nu doet moet het maar goed gedaan worden. De Voorzitter wijst er op, dat, met het oog op den afstand, tl.e bediening van de lan- taarns aldaar loch maar moeilijk aan het personeel der gemeente kan worden opge- dragen. De heer Kruijsse vermeent, dat er wel een acco-ord zou te treffen zijn met iemand van het trainpersoneel, die daar in den avond toch voorbij komen. Bovendien is er steeds een jongen op den weg, die belasl is met het schoo-nhouden van de rails. Die zou misschien voor een kleine vergoeding| wel voor de ontsteking en het-dooven van de Ianlaarns te vinden zijn. De heer Oggel oppert het denbeeld, er met -den dir-ecteur van de 'I ramwygmaat- schappij eens over te confereeren. Misschien weel deze wel een oplossing, waarbij dan, tegen eene vergoeding van wege de gemeente voor de bedi-ening der lantaarns zal worden gezorgd. Met algemeene stemmen wordt alsnu be sloten, Burgemeester en Wethouders te machtigen in overleg met de gascommissie deze zaak op de besproken wijze te regelen en af te handelen. 2. Yerzoekschrifl van F. C. Zonncvijlle c. a. em vermintlering van den prijs van induslriegas. Ingekomen is een adres van F. C. Zonne- vij-ll-e en 10 anderen, luidende als volgt: Ondergeteekenden, alien ktein-indusb'ieelen uit de ^gemeente Axel, hebben de eer UvT College te berichten, dat de prijs van 10 cent voor 1 M3. in-dustri-egas zeer hoog is, en de onko-sten van ons bedrijf onnatuur- lijk vei'hoogt. Zij nemen de vrijheid er Uw College op te wijzen, dat uit het verslag der zitting, waarin deze quaesti-e bespr-oken is, ten dui- delijkste blijkt, dat er volstrekt geen klaar- lieid beerscht omtrent den financieelen toe- stand der gasfabriek. Er worden to-ch drie met elkaar in strijd zijnde meeningen ver- kondigd. Zij 'meenen te mogen opmerken, dat de hoofdoorzaak voor dit feit bestaat in het totaal ontbreken van eene winst- en ver- li-esrekening. Volgens hun bescheiden mee- ning behoorl in elke onderneming Jaarlijks een winst- -en verliesrekening te worded opgemaakl. En nimmer kan op de verlies- lijst geplaatst worden een post voor uit- breiding der fabriek, zooals zeer eigenaardig in Uw vergaaering werd gedaan. Zij vragen U daarom dringcnd een dteskundig-e zoo'n winst- en verliesrekening te doen opmaken, opdat er meer klaarlieid komt in deze voor onze gemeente zoo belangrijke quaestie. Het is hun bovendien bekend, dat de gas fabriek is belast met posten, die op de ge- meenterekening thuis behooren. Zoo n 011- ware belasting drukl natuurlijk de gasfabriek, en -doet haar ifuancioelc to-estand zeer on- zuiver zijn. Ook deze overweging spoort tot ernstig onderzoek aan. Bovendien merken wij u op, dat we als klein-industrieelen door het in ruim-e mate verschaffen van ai'beid, reeds belangrijk wer- ken in hel algemeen belang, en het al een zeer onzuiver standpimt is, ons als filantro- pen te doen optreden voor de gemeentekas. Wij vragen U daar-om dringend op Uw besluit, belreffende den prijs van het indu- striegas, t-erug te komen, na voldoend onder zoek, en niet Ianiger onze uitgaven onna- tuuriijk en werkeiijk onnoodig te belasten. Het is niet hun bedoeling gas te gebruiken op1 kosten van liun medeburgers. Zij zijn gaarne bereid den kostenden prijs te be talen, maar vragen U dan beleefd ons zoo'n rekening voor te 1-eggen, waaruit we in staat zijn den kostprijs te berekcncn. De Voorzitter geeft te kennen, datdeadres- s-eer-enden wel in de eerste plaats verlaging; van den prijs voor liet krachtgas op het oog henb-en, maar dat er in het request toch ook uitdrukkingeli zijn ned-ergelegd, die nader onder de 00,gen beliooren te worden gezien. Er wordt daarin gesproken, als-of de ad,mini- slratie en het beheer |der fabriek ,'ii.iet in orde zonde zijn. Het adres is in vrij krasse be- woordm,gen ;gesteld en daarom meenden Bur gemeester en Wethouders, met het oog op hetgeen omtrent het beheer is neergesehre- ven, daarop nader te moeten ingaan. Zij hebben daartoe alle onderteekenaars uitgenoodigd in hunne vergadering te ver- schijnen, teneinde eens nader toe te lichten de b-eweringen die in het request zijn ge- ischreven. Alle onderteekenaars, uitgezonderd de heer Zonnevijlle en de heer P. Buijze, zijn in de vergadering verschenen en toeji in de gelegehheid g-est-eld zich nader te verkla- ren, Zooals wel eens meer het geval is, is ook thans dit .adi-es zoodanig geschreven, dat men er aiies uit kan lezen. Er wordt niet met duidelijkheid iets aangeto.ond. Aan de verschenen onderteekenaars werd gevraagd, nu bens duidelijk te zeggen wat bedo-ela werd, en nadere ophelderingen te geven; en aan te wijzen de po-slen die ten laste dor ga-sfabneK Kvaren gebracht en op-de gemeente- rek-ening behoorden. Dit kon alleen slrckken ter inlichting van Burgemeester en Wethouders, en -er ,zou nooit ver-der op ingegaan kunnen worden, daar dfe rekeningen van vi-oegere jaren reeds door Gedeputeerde Staten zijn vastgesteld en daar in nu geen verandering meer mogelijk is. De rekening lag ook vroeger voor de inge- zetenen ter inzage en dan zou het eigenlijk de tijd zijn, 0111 daartegen bezwaren in te brengen. Als de rekening tea- visie ligt en men komt -er naar kijken, i-s men ter s-ecre- tarie w-elwill end genoeg, om alle gevraagde inlichlingen tc verschaffen. Tot spijt van Burgemeester en Wetho-uders konden de aanw-ezige adressanten niets naders verklaren. Alleen kwam er ten slotte een feit te berde. Er zou namelijk eene rekening bestaan van hel jaar 1913 waarop de pos ten door elkaar zouden zijn gehaspeld -en, uitgaven voor de gemeente ten la-ste van de gasfabriek zouden zijn gebracht. Al kon een onderzoek hiernaar, zooals ge- zegd, toch geen resultaat meer opleveren, wilden Burgemeester en Wethouders weten, wat daarvan waar was, daar dit het eenige punt was. dat adressanten te berde konden brengen. Toen bleek, dat dit een rekening van leveringen betrof, ten bedrag-e van 59,88 en daarop zou een bedrag van 23,48 voor komen, dat gebracht was ten laste van de gasfabriek, terwijl de materialen waren ver- werkt voor de gemeente, De rekening' was ook voor gezien getee- kend -door den directeur der gasfabriek. Aan -den gemeente-opzichter werd verzocht lii-erover inlichlingen te geven. Deze heriin- nert zich die levering, doch meent te weten, dat de steen. die hierin begrepen was en die voor de gemeente was aangescfiaft, later aan de gasfabriek is ver werk t. Dat komt loch wel meer voor, dat mate rialen die voor de gemeente zijn aangeschaft worden verwerkt aan de gasfabriek,^ of ook w-el omgelceerd. lie werk man IJ-sebaiert gaat ook wel eens, op de gasfabriek werken, b. v. voor het diehtmaken der ovens, maar dan

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 2