ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6447 56e Jaargang. DIK1EVTSBAAD. I Bekendmaking. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN Telefoon 25. Bit BM verschijnt Maandag-, Woensdag- en Yrijdagavond, uitgezonderd op Fsestdagen, la\j da Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Renzen. BINNENLAND. Per 3 maanden binnen de stad I.Franco per post voor Nederland 1.10. 8sf vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij dipecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor S utir op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bebend, dat de jongens, die verlangen deel te nemen aan het op 1 November a.s. aan te vangen her hal ing sonderwijs, zich daartoe tot en met 3S dezer1 bij het hoofd der openbare lagere school bunnen aanmelden. floek, 16 October 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. Ferste Kamer-vcrkie/.ing. De Staten van Zuid-Holland kozen in de vacature-van Waterschoot van der Gracht tot Eerste Kamerlid den heer F. H. van Wichen (R.-K.), Tweede Kamerlid voor Haarlemmermeer, met 43 stemmen, tegen 26 op dr. A. Plate, en 10 op den heer W. H. Vliegen. TWEEDE KAMER. Vergadering van 24 October. Installatie De Kanter. De heer De Kanter, het nieuw geko- zen lid voor Dordrecht (vacature-Schim van der Loeff) wordt binnengeleid en legt in handen des voorzitters de ver- eischte eeden af. Koloniale Raad. Het wetsontwerp tot instelling van een Kolonialen Raad en de daarmede in verband staande Indische Comptabili- teitswet wordt zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. De Grondwetsherziening. Aan de orde is volgens de H. Crt. de voortzetting der algemeene be- schouwingen over de voorstellen tot Grondwetsherziening. Rede van den heer Van der Voort van Zijp. De heer Van der Voort van Zijp ves- tigt er de aandacht op, dat de drang naar een additioneel artikel, dat een ter- mijn noemt, waarbinnen de nieuwe schoolwetten moeten tot stand komen, niet alleen uitgaat van de „Standaard", maar ook van liberale zijde, alsmede van Staatsraad Struycken in „Van Onzen Tijd". Spreker behandelt de door de Li berale Unie aangenomen motie en vraagt, wat de wijzigingen beteekenen, aangebracht in de door het hoofdbestuur voorgestelde motie. Waarom heeft men er den wensch in uitgesproken, dat de openbare school onverzwakt zoude wor den gehandhaafd en waarom wordt ge- wezen op te waarborgen deugdelijkheid van het openbaar onderwijs Wat is men aan de overzijde van plan met artikel 192 te doen De vrijzinnig-demokraten hebben in de pacificatieregeling toegestemd, maar de heer Ketelaar noemde in de verga dering van den bond de van liberale zijde voorgestelde amendementen een kwestie van een woord, waarover hij niet zou twisten. Men stelt zich de vraag, of achter zoo'n „woord" niet meer ver- borgen ligt. De heer Van Raalte heeft op de Libe rale Unie-vergadering verklaard, dat de rechterzijde met haar concessie zoo ver ging als zij kon gaan. De heer Roodhuyzen: Wij ook! De heer Van der Voort van Zijp: Maar wij komen niet met amendementen, meneer Roodhuyzen! Nochtans wordt ons ideaal: „de vrije school regel, de openbare school aanvulling", in dit Grondwetsartikel niet neergelegd. Hoe denkt de regeering over de uit- werking van het Grondwetsartikel? Ze was voor alle leden der commissie ac- ceptabel, maar het is de vraag, als de uitwerking wordt losgelaten; wat er van het Grondwetsartikel zal overblijven. Wat betreft het kiesrecht, wij zien in het Regeeringsvoorstel een stap verder op den weg van het "individua- listisch kiesrecht, waarbij men uitgaat van het beginsel, dat het gezag niet komt uit God, maar uit de menschen, die den Staat vormeh, den Staat, die zou bestaan volgens vrijen menschelijken wil. Het cijfer der kiezers is niet een bezwaar voor spreker en de zijnen, maar het beginsel, waarop kiesrecht steunt, welk reeht niet is een politieke macht, maar voortvloeit uit de roeping, die God den mensch oplegt in den kring, waar- in hij is geplaatst. Als de plannen dezer Regeering door- gaan, is de kans tot verwezenlijking onzer denkbeelden in zake organisch kiesrecht uiterst gering geworden. Doch dit is geen reden, aan de plannen niet mede te werken, afgescheiden van de motieven, want zooals het kiesrecht nu is, berust het op onbillijkheid, den cen sus, reeds in vroegere jaren door Talma bestreden, en deze onbillijkheid dient te worden verholpen. Het vrouwenkiesrecht dient volgens spreker in de eerste plaats aan de gehuwde vrouw te worden gegeven. Spreker is tegen s t e m p 1 i c h t ge- kant, daar het kiesrecht in de eerste plaats een recht is. Rede van den heer Loeff. De heer Loeff betreurt het, dat de Regeering de Grondwetsherziening niet op breederebasis heeft gebracht. Hij begrijpt wel, dat het niet meer kan wor den veranderd, maar zou zich niet ver- antwoord achten, als hij deze opmerking achterwege liet. Het is jammer, dat de minister de groote staatsrechtelijke vraag, of in onzen Staat ook plaats mag zijn voor an- dere organen dan provincies, gemeenten en waterschappen, onopgelost laat. Of de herziening dan moeilijker zou tot stand komen? Dat is nog de vraag. Waarom heeft de minister de beide kwesties van onderwijs en kiesrecht niet in een ontwerp vereenigd? Dan behoef- de de vraag niet te worden gesteld, wat men eerst zou behandelen en men zou ten slotte stemmen over de geheele voor gestelde wet. De kwesties, waarover "het gaat, loo- pen voor spreker's fractie uit elkaar. De kiesrechtvraag is voor ons een kwestie van beleid en opportuniteit, de school- vraag van recht en beginsel. Voor den heer Troelstra is het juist omgekeerd. Ook voor den heer Gerhard was onder wijs niet een kwestie van recht, maar van historische noodzakelijkheid. An ders kon hij het niet noemen. Ten aanzien van het kiesrecht kan spreker's fractie, gelijk uit het voor- gaande voortvloeit, een apprecieerende waardeering hebben, afgezien van het vrouwenkiesrecht. De leden van spre ker's fractie kunnen en dit is ook het geval niet dezelfde ideeen om- trent kiesrecht hebben. De een wil ver der gaan dan de ander. Doch het onderwijs staat voor spre ker en de zijnen veel hooger dan het kiesrecht. Ook wij willen den chef van het Ka- binet huldigen, maar de oorsprong er van is anders dan bij den heer Troelstra. Wij huldigen den minister, die het goed recht der bijzondere school heeft erkend. Misschien was hij de eerste vrijzin- nige, die dat deed. Dat strekt hem tot eer, tot groote eer. Men kan nu nog niet zeggen, dat het algemeen kiesrecht zal strekken ten bate des lands, maar men kan nu al da- delijk zeggen, dat de goedmaking van een onrecht (ten aanzien van het onder wijs) den Staat tot voordeel zal strek ken. Zij, die algemeen kiesrecht propagee- ren, juichen, dat de vrucht rijp is. Ik neem dit met hen aan. Maar wilden de voorstanders die vrucht dan reeds pluk- ken, toen ze onrijp was. (Gelach.) Ge- lulckig waren er anderen, die zorgden, dat de vrucht bleef hangen aan de boo- men, totdat ze rijp was. (Hilariteit.) De verdiensten van hen, die iets tegenhou- den, zijn net zoo groot als van hen, die het bevorderen. (Vreugde.) Spreker keurt een handeldrijven met beginselen af. Wie van ons het vrou wenkiesrecht beschouwt als een kwestie van beginsel, mag dit mijns inziens niet ruilen tegen onderwijs. Anders is het voor wie kiesrecht als opportuniteit be- schouwen. Dat doet spreker en hij is daarmee in het goede gezelschap van den minister zelf. De minister heeft zich in zijn memo- rie tegenover het kiesrecht voor huisge- zinnen onbillijk getoond, doordat hij ver- klaarde, dat het gezin als grondslag voor het kiesrecht onbruikbaar was. Als het hier ging om een oorspronkelijke re- geling, zou spreker met een individua- listisch kiesrecht als hier wordt voorge- steld, niet kunnen meegaan. Maar men moet het verleden in het oog houden en kan op een honderdjarigen weg niet te- rugloopen. Men gaat met het voorstel mee, niet omdat men er tegen is, dat de menschen g e s c h i k t moeten zijn om te kiezen, maar omdat wij meenen, dat van die geschiktheia geen kenteeken kan worden' gegeven. Men steunt het alge meen kiesrecht ook, omdat het is een politieke, beter gezegd een historische noodzakelijkheid. Wat het vrouwenkiesrecht betreft, het actief vrouwenkiesrecht is zeer verschillend van het passieve. Het eerste is over een zekere groep alge meen; het tweede electisch. Den vdri- gen voorstanders van passief vrouwen kiesrecht geeft spreker in overweging om, in plaats van zich op twee of meer plaatsen te laten kiezen, de plaats in het andere district over te laten aan een vrouw van hooge kwaliteit. Om ver- schillende redenen kan spreker met het passieve kiesrecht sneegaan, al heeft hij er vroeger anders over gedacht. Nopens het actieve vrouwen kiesrecht merkt spreker op, dat de geheele portie van 's ministers voorstel eenvoudig is, de zaak aan de orde te stel- len, niet, ze in te voeren, want het kan even goed niet worden ingevoerd. Spreker juicht het toe, dat vrouwen kiesrecht niet in de Grondwet wordt vastgelegd. Hij voor zich meent, dat de vrucht nog niet rijp is, geplukt te wor den, en zou op dit oogenblik onder geen voorwaarde zijn stem aan vrouwenkies recht kunnen geven. Bij evenredige vertegen- wo o r d i g i n g leggen wij ons gaarne neer. Ten aanzien van stemplicht wijst spreker op de inconsekwentie van hen, die dien plicht niet willen opleggen aan de vrouw, als zij het kiesrecht krijgt. Dan zou men de stemmen misschien niet krijgen juist van haar, op wier stem men het meeste prijs stelt, namelijk de gehuwde vrouw. Omtrent het o n d e r w ij s merkt spreker op, dat de minister bij de finan- cieele gelijkstelling loyaal heeft gehan- deld, Voor spreker is het kort begrip van den schoolstrijd het evangeliewoord „wie niet met mij is, is tegen mij'. Neu- traliteit komt niet neer op kleurloos- heid, maar de strijd gaat tusschen con- fessioneel en anti-confessioneel. Wij gaan mee met het nieuwe artikel 192, maar zonder wijziging. Als het waar is, dat na de bevrediging de strijd tusschen openbaar en bij zonder onderwijs blijft gevoerd naast het- politieke terrein met geestelijke wapenen, hoe is het dan mo- gelijk, dat een der beide kampioenen de meeste zorg wijdt aan de kwaliteit der wapenen van Me tegenpartij, gelijk de overheid doet ten aanzien van de bij zondere school? Spreker dringt- aan op een additioneel artikel, dat den termijn voor de uitwer king van art. 192 vaststelt. Het verleden is de lamp die hangt in het voorportaal der toekomst. Onder het licht der lamp hebben wij besloten, medewerking te verleenen aan de tot- standkoming van kiesrecht- en onder- wijsvoorstellen, mits daarin geen veran- deringen worden aangebracht, strijdig met onze beginselen. Een premie voor groote gezinnen. Door drie anti-rev. leden van den ge meenteraad te Gouda is een voorstel bij den Raad ingediend, om het eerste lid van art. 8 van de verordening op de hef- fing eener plaatselijke directe belasting naar het inkomen aldus te lezen Ter berekening van het belastbaar in komen wordt van het zuiver inkomen van den belastingsehuldige voor nood- zakelijk onderhoud voor hem en zijn ge zin afgetrokken een bedrag van f 500, verhoogd met een bedrag van f 25 voor het eerste, 30 voor het tweede kind, en voor elk volgende kind f 5 meer dan het voorafgaande. De Fortuna gezonken. Reuter seint uit Londen, dat blijkens een bericht van Lloyds het Nederland- sche stoomschip Fortuna gezonken is. Tijen overlevenden zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag door een patrouille- vaartuig aan land gebracht. Men vreest dat de gezagvoerder en 15 man verdron- ken zijn. De Fortuna, groot 1254 ton bruto, be- hoorde tot de Kon. Nederl. Stoomb. Mij. te Amsterdam en was 20 dezer van Rot terdam naar Cardiff vertrokken. Het schip voer in ballast om in Engeland kolen te laden. De directie heeft eveneens bericht ont- jvangen, dat het stoomschip Fortuna in de buurt van Newhaven door een tor pedo of mijn tot zinken is gebracht. Tien leden der bemanning zijn te New- haven geland. De namen der geredden zijn: de le stuurman Moerdijk, de 2e stuurman A. Verwayen, de 3e stuurman J. Ribbens, de leerling G. Hoogenkamp, de boots- man P. Bjoerenquist, de bediende G. Hart, de liergasten P. de Beer en P. Klop, de matroos J. Bakker en de sto ker S. Piek. De Londensche correspondent van de N. R. Crt. seint: Toen het stoomschip Fortuna ter hoogte van Beachy Head zonk, waren van de bemanning, die 26 koppen telde, .16 man in de machinekamer of in bed, onder welke laatsten de gezagvoerder. Toen het ongeluk geschiedde, waren 10 man op dekvan de andere 16 is niets meer gezien. De booten dreven rond tot half 11, toen ze werden opgepikt door een Britsch patrouille-vaartuig. De gered den zijn Maandagavond te Londen ge- komen om hulp te vragen aan den Ne- derlandschen consul. Suiker. Sedert eenige weken is de campagne in de suikerfabrieken begonnen, maar nog steeds is de regeling, waarbij be- stemming aan het product wordt gege ven, niet geheel in orde. Niet voor het binnenland en niet voor het buitenland. Wat de binnenlandsche voorziening betreft, weet men, dat er een regeling afgekondigd is, waarbij althans gezorgd is, dat' bij het einde van het seizoen zich geen tekort zal voordoen. De uitvoering van deze regeling brengt nogal wat moeilijkheden mede. Zoo b.v. is nu reeds gebleken, dat het verplichte inleveren van dagstaten voor tusschenhandelaren, die een betrekkelijk geringen afzet heb ben, behalve den grooten last, ook in verhouding tot de winstmarge, oneven- redig groote kosten met zich brengt. En bijna onoverkomelijk is het bezwaar voor vele afnemers dier tusschenhande laren, dat zij telkens en telkens weer, als zij een kleine hoeveelheid suiker wil len betrekken, daarvoor eerst een gang naar het gemeentehuis moeten maken. Ook over de prijsregeling heerscht zeer veel ontevredenheid. Daarover heb ben de vorige week raffinadeurs, tus schenhandelaren en kruideniers eenige malen vergaderd, waarbij besloten werd aan te dringen op herstel van dezelfde prijsregeling als yan het vorige jaar. Wat nu de uitvoerregeling betreft, deze 4s zelfs nog niet-gereed. Voor zoo- ver ons bekend is geworden, schijnt de regeering het recht van uitvoer te willen verleenen aan een op te richten of reeds geconstitueerde vereeniging van - fabri- kanten. Deze vereeniging heeft echter al aanstonds met groote moeilijkheden te kampen. Duitschland schijnt nl. den eisch gesteld te hebben om alles, wat wij niet noodig hebben voor ons binnen- landsch verbruik, te ontvangen. Dezen eisch wordt kracht bijgezet door de be- dreiging, dat we anders- het volgende jaar geen kalksteen zullen krijgen (noo dig bij de ruwfabricage) en ook geen zaaizaad voor de suikerbieten. Het kwee- ken van dat zaaizaad is nl. een afzonder- lijke teelt, die voornamelijk in Duitsch land wordt uitgeoefend. (Hbl.) D« bij Hoogblokland nerFgekomoii bom. In verbsnd met het bericht dat in de pers- de ronde doet, als zou het voorwerp, dat Zondagavond bij Gorkum door een Zeppelin uitgeworpen werd, geen bom zijn, verneemt de H. Crt., van deskundige zijde, dat men niet aan de mogelijkheid mag denken, dat het bewuste voorwerp een een- voudige benzinebus is. Immers het is uitge.- sloten, dat een bus, welke benzine of benzol bevat, en die omlaag valt of geworpen wordt tot ontploffing kan overgaan. De bus zou dan slechts vernield zijn, terwijl de benzine of benzol zich over den grond zou verspreid hebbeD. Waar in het onderhavige geval een ont ploffing is gehoord, en bovendien een flink gat in den bodem geslagen werd, is de veronderstelling volkomen gewettigd, dat hier wel degelijk van een bom sprake is geweest. De aard van den bom zal echter nog door de militaire autoriteiten moeten worden vastgesteld. Van andere zijde meldt men ons nog uit Gorkum Het projectiel, dat Zondagavond bij Hoogblokland uit een Zeppelin-lucht- schip werd geworpen, is, gezien de betrek kelijk' geringe scbade welke werd aange- rieht, zeer vermoedelijk een brandbom, welke wellicht ter orienteering werd neer- geworpeD. De uverblijfselen, welke gevonden, en op het politiebureau gedepoueerd werden, ge ven den absoluten indruk dat men hier met een bom te doen heeft gehad, te meer wijl daaraan verschillende mechanismen waren bevestigd, en deze niet slechts gewone koperen kraantjes waren, gelijk in som- mige bladen werd opgemerkt. Met de door den bom aangerichte schade blijkt't nog al los te zijn geloopen. Van frontwortelde boomen" is geen sprake. - - De Hoogbloklandsche correspondent, die dat meldde, was vergevorderd van den kook. Een boom verloor een bastschilfertje van nog geen 30 cM. lengte... De schade aan den weg de bus kwam in een hoop pas geworpen grint tereeht is iets beteekenender de grond werd er een 35 cM. uitgewoeid, over een breedte van H/j Meter. De bom door de mililaire autoriteiten in Gorkum opgeborgen had een doorsnee vaD ongeveer een halven Meter. Dat die bom zoo onverwacht naar lagere sferen gedaald is, zon misschien te ver- klaren zijn, doordat de Zeppelin die weer tegen alle regelen van het internationaal recht in, over ons land voerze kwam blijkbaar uit Belgie plotseling overge- held heeft. Ooggetuigen toch hebben gezien dat het Iuchtscbip eerst snel lager kwam, om dan pletseling weer stijl omhoog te varen. Het scheen alsof er iets aan het gevaarte onklaar was geworden bet was onzeker in zijn bewegingen, en bleef langer op verschil lende plaatsen hangen, alsof het niet tegen den wind in kon komen, Wanneer men de tijden waarop 't schip gezien is vergelijkt met de afstanden tus schen de waarnemingspunten, blijkt ook wel dat het luchtschip zeer langzaam ge- varen heeft. Het spreekt dat betgebeurde in de omliggende plaatsen veel consterna- tie teweeggebracht heeft. Terwijl enkele belangstellenden Maan- dagmiddag op de plaats des onheils ston- den te kijken naar verwoestingen, die er niet waren, liet zich bet gesnor van een vliegmacbine hooren, en kwam een aviateur in zicbt. Was het een vliegenier, die kwam kijken wat zijn concurrenten te weeggebracht hadden 't Is niet te zeggenna over enkele plaatsen gevlogen te zijn, en eenige vluch- ten boven Gorcum te hebben gemaakt is de vliegmacbine naar haar basis teruggekeerd, De Zeppelin. In ons nummer van gisteren, schrijft de N. R. Crt., stelden wij de vraag, of er nergens op den ongewenschten gast was geschoten. Men deelt'ons het volgende mee De wacht aan de inudatiewerken te Wijk bij Duurstede deed niets, dan genieten van bet ongewone scbouwspel. Toen een polite- agent vroeg, of er niet geschoten moest worden, verklaarde de militair, dienaan- gaande geen instructies te hebben. De politieagent nam eenige oogenblikken den post waar, waarop de wacbthebbende soldaat op zoek ging naar den commandant, teneinde diens meening te hooren. Toen de man terugkwam, was de Zep natuurlijk verdwenen." Ernstige zaken hebben toch ook altijd een humoristischen kant, niet waar TER NEUZENS COURA De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal worden gehouden op den Oct. 19W, des voor- middags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 25 Oct. 1916. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1