Laatste Berichten. Landbouwberichten. PREDIKBEUKTEH. GEMENGDE BERICHTEN. BURGERLIJKE STAND. oevergebied der drie meren, het Victo ria-, Nyassa- en Tanganjika-meer. Het nog overgebleven getal Duitschers wordt op een duizend geschat., De Duitschers waren bij de zegevierende nadering der bondgenooten in de rich ting van Nieuw Iringa gevlucht en worden thans saam getrokken tegen het ongezonde moeras- gebied van Mehangi, waar de troepen der bondgenooten hen insluiten. VAN DE GELEGENHEID GEBRUIK Gemaakt. Tijdens den laatsten storm was de draadversperring aan het Zwijn (Knok- ke aan Zee) zeer beschadigd. Twee Duitsche soldaten en een vrouw maakten volgens de Tel. hiervan gebruik om naar Nederland te vluchten. De Duitschers maken de witte isoleer-dop pen van de electrische draadversperring zwart om ze onzichtbaar te maken voor vliegers. Hierbij wordt de stroom uit- geschakeld, waarvan een burger uit Knokke, de eerste die in vijf maandejn het dorp verlaten heeft, gebruik maak te om naar Nederland te vluchten. TEE NEUZEN, 20 Oct. 1916. Het weerbericht van het meteorolo giseh instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 775.2 Haparanda' Laagste barometerstand boven 760.0 Zuid- Duitschland. Verwaehting tot den avond van 21 Oct. zwakke tot matige Noordelijke tot Ooste- lijke wind, lickt tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, des nachts lichte vorst in het Oosten en Zuiden, zelfde temperatuur, Uitvoering door militairen. Gisteravond werd in het lokaal der R.-K. Patronage eene uitvoering gege ven voor de leden en donateurs van het R.-K. militair Tehuis alhier, door de mi- litairenvereeniging „Door Mobilisatie Vereenigd", die ook het vorig seizoen eenige uitvoeringen gaf. De zaal was goed bezet. Door de vereeniging werd een varieerend programma over het al gemeen verdienstelijk uitgevoerd. Het werk dezer militairen, die op deze wijze trachten onder de huidige omstandighe den zichzelf bezig te houden en anderen te amuseeren, verdient waarlijk steun. Deze is hun dan ook zoowel van militaire zijde als van dien der burgerij aanvan- kelijk niet onthouden. Van de opgevoerde tooneelstukjes viel bijzonder in den smaak „Barbier-brug wachter", en van de voordrachten „De 4 bruidegoms" en „Een tevreden Echt- paar". Er werden ook eenige zangnum- mers ten beste gege ven. en enkele mooie groepen vertoond. De vereeniging ondervond dezen avond ook bijzonderen steun door de ver- dienstelijke en onvermoeide bezetting dei' piano, door een der onderofficieren. Het zal zeker bij de uitvoering voor het publiek op a.s. Maandag zeker wel niet aan belangstelling ontbreken. sluiSkil. Toen Woensdagnamiddag 1.1. zekere M. van hier per Sets voorbij de bijzondere school alhier reed, had hij het ongeluk een der daar spelende leerlingen, J. Oppeneer, omver te rijden met het treurig gevolg, dat het been van den jongen brak. Op een sportkarretje werd de knaap .naar huis gevoerd. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Naar men verheemt had de wielrijder aan dit ongeluk geen schuld, wijl de jongen den weg wilde oversteken en zoo voor het wiel liep. HOEK. In de gisteren gehouden raadszitting werd o.m. afgewezen een verzoek van de leerkrachten aan de openbare school om verhooging van jaarwedde, doch be- paald, dat, bij het behalen der hoofdakte van gemeentewege een toeslag van f 50 zal worden verleend boven de wettelijke vergoeding. Voorts werd behandeld de gemeente- begrooting en deze vastgesteld op een eindcijfer van f 29.955,77. De hoofde- lijke omslag, die voor het loopende jaar f 5250- bedraagt,. is uitgetrokken op f 9900. O.m. is f 1600 geraamd voor het wegnemen van een lastige bocht in den weg naar Ter Neuzen, aan de buurt Knol. Dit werk zal echter alieen worden uitgevoerd, indien de Ned. Automobiel- club gevolg geeft aan hare toezegging, om daarin de helft der kosten bij te dra- ge n. n In het volgend nummer volgt een ver- slag dezer zitting. BOSCHKAPELLE. R ECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtb. Middelburg. Zondag 22 October 2916. Yerdronken. Twee kinderen van den heer H. S. te Tilburg, resp. 9 en 10 jaar oud, zijn te Dussen, waar zij bij familie gelogeerd waren, bij het spelevaren verdronken. Het strafporto. Gedurende den eersten dag van het nieuwe posttarief werd in Amsterdam f 2900 aan strafporto gei'neasseerd. De electrische draad in 't klein. Een landbouwer te Wildervank heeft, om de appeldieven te weren, rond zijn boomgaard een ijzeren afrastering ge maakt, die 's avonds onder electrischen stroom wordt gezet. Bij aanraking brandt men zich leelijk. Gebrek aan werkkracht. Er heerscht te Bergen op Zoom, ten gevolge van de mobilisatie, de suiker- campagne en niet het minst als gevolg van den welig tierenden smokkelhandel, zoo groot gebrek aan werkkrachten, dat vrouwen en meisjes, die aan de haven steenen lossen, met gemak een dagloon van f 4 a 4,50 bedingen kunnen. Zelfs zijn er firma's van elders, die voor dien prijs nog niet eens hulp konden krijgen en hun eigen personeel moesten laten overkomen om te kunnen lossen. D>roei ig ongeval. Woensdagmorgen omstreeks 8y2 ure wilde de 19jarige J. B. uit Amsterdam per rijwiel den overweg aan de Krommert, gem. Sloten, oversteken juist toen een wagen van de E. S. M. in aantocht was, met het noodlottig gevolg dat zijn rijwiel door de tram wagen werd gegrepeta en hij over een afstand van Hh 25 M. werd mede gesleurd. Toen hij van onder de wagen was gehaald bleken de le^ensgeesten reeds geweken te zijn. In Duitschland op school. Een Duitsch blad heeft te-'doen met de scholieren van 1920. „Ziezoo" laat het- den onderwijzer zeggen „nu komen wij aan den Duitsch - Oosten- rijksch - Turksch - Bulgaarsch - En- gelsch - Russisch - Fransch - Japansch - Belgisch - Italiaansch - Servisch - Mon-' tenegrijnsch - Porfugeesch - Roemeen- schen oorlog Rochette ontdekt. De beruchte Parijsche bankier Ro chette, die door allerlei oplichterijen in- dertijd van de Fransche spaarders een paar honderd millioen francs wist los te krijgen en die pa tal van juridische en politieke incidenten te hebben uitgelokt, de vlucht wist te nemen, is nu ontdekt. Rochette was tot drie jaren gevangenis straf veroordeeld, maar verdween, spoor- loos. Thans is hij teruggevonden en ge- arresteerd. Sedert Augustus 1914 deed hij Qnder een valschen naam dienst als motorwielrijder aan het front. TWEEDE KAMER. In de zitting van heden werd het nieu we lid voor Dordrecht, de heer Mr. P. J. de Kanter, toegelaten. Daarna werd voortgezet de bespre- king over de Grondwetsherziening. De heer Tydeman en zijn politieke vrienden zijn ten voile bereid mede te werken aan de totstandkoming van al gemeen mannenkiesrecht, zij achten dit hun plicht, wegens het toenemen der de- mocratische ontwikkeiing van ons staatsleven. Zij hechten daarbij niet meer aan de versterking van de positie der Eerste Kamer,1 daar zij hebben gemerkt, dat zulks verscherping van'de verhoudingen zou meclebrengen. Met uitsluitingen dient evenwel ver der te worden gegaan, dan hetgeen hier- omtrent wordt voorgesteld. Van evenredige vertegenwoordiging is spreker geen hartstochtelijk bewon- deraar. Evenwel aanvaardt hij het, om dat ieders uitgebrachte stem door dit stelsel tot zijn recht komt. Hij is voor stemplicht, vooral omdat dat stelsel het deelnemen aan de verkiezingen tot een gewoonte zal maken. Hij begroet het voorstel tot wegne- ming van den slagboom voor vrouwen- kiesrecht met instemming, als een his- torisch moment in de beschavingsge- schiedenis van ons land. Hij wil even wel niet verder gaan dan wegneming van de beletselen, daar de groote meerder- heid der vrouwen nog niet geschoold is voor deelneming aan het politieke leven. De heer Gerhard verdedigt 'de finan- cieele gelijkstelling van het bijzonder met het openbaar onderwijs om zichzelf, los van al het andere, tegenover hen aan de linkerzijde, die meenen, dat door de gelijkstelling zulk een offer hunnerzijds wordt gebracht. De financieele gelijk stelling is eene historische noodzakelijk- heid in den zin der vooruitgang. Yoor consumptie ongeschikte aardappelen. Naar de Vrijz. Dem. meldt, is door het lid der Tweede Kamer, den heer Koster, aan den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid de volgende vraag gesteld: Is de Minister bereid aan den land bouwers verlof te geven, de aardappe len, welke voor de consumptie zijn afge- keurd, aan de aardappelbloemfabrieken of andere af te leveren, ten einde groot yerlies voor deze landbouwers en schade voor de volksvoeding te voorkomen. Duitschland en Noorwegen. BERLIJN. Officieel. Naar de Nordd. Alg. Ztg. meldt, is, naar aanleiding van het antwoord der Noorsche regeering op het memorandum der Entente-mo- gendheden in zake de behandeling van onderzeeers, opgemerkt, dat dit schijn- baar hoofdzakelijk tegen Duitschland gericht is en niet strookt met den geest van neutraliteit. Derhalve is aan den Duitschen gezant te Ghristiania opge- dragen, tegen het optreden van de Noor sche regeering ten krachtigste te pro- testeeren. De Bremen. Naar uit Washington geseind wordt, hebben Duitsche diplomaten, die op de hoogte waren van de bewegingen der Duitsche handelsduikboot Bremen, medegedeeld, dat deze verongelukt is. Onlusten in Indie. WELTEVREDEN. In Djambi en Pa- lembang is thans een macht van 3000 man op de been. De opstandelingen val- len de onzen. aan. Er vielen aan hunne zijde 6 dooden. - De zaak van den Japanner Mina- mi komt den 25s ten dezer voor den Raad van justitie te Batavia. Er werden bij hem 'brieven gevonden, die zijn be- trekkingen vaststellen met onruststo- kers in Indie. AXEL. VOOR BELAN GH E B BEN DEN GEMEKNTKRA A I) YAN TER NEUZEN. KOEWACHT. In de laatste jaren is hier veel werk gemaakt van varkensfokkerij. Bijnaiederen landbouwer legde er zich op toe en de meesten hadden gedurende den geheelen zomer tal van jonge varkens zitten, die aan hooge prijzen verkocht werden. Met de varkensfokkerij werd hier veel geld ver- diend. Toen in Augustus 1914 de oorlog uitbrak en de handel plotseling geheel stil stond, was ook naar jonge varkens geen vraag meer. Biggen, waarvan men in nor- male tijden 18 tot 20 gulden maakten, werden nu voor een rpksdaalder verkocht. Tele landbouwers slachten liever hunne varkens dan ze tegen dien prijs te verkoopen. Langzamerhand herstelde zich de handel van de geweldigen schok, die ze in Augus tus 1914 ontvangen had en opnieuw kwam er vraag naar biggen. De prijzen stegen en waren in het voor- jaar van 1916 weer tot 17 a 18 gulden geklommen. Toen echter dezen zomer het veevoeder zoo duur werd en daarbij moeilijk te koopen, begon de lust om va kens te mesten sterk te verminderen vandaar dat de prijzen der biggen wee# gingen dalen. Thans kan men voor 9 a 10 gulden een schoone big van 8 a 9 weken oud koopen. Dit is voorzeker jammer voor onze land bouwers, maar het is ook een ramp voor het algemeen, want als er op het platte land geen varkens meer gemest worden, dan zal in het volgend jaar gebrek aan vleesch onfstaan, waarvan vooral de min- dere standen het meest te lijden zullen hebben. Doordat deze week op een avond bij een onzer ingezetenen een der kinderen met het nachtlampje had gespeeld en dit te dicht bij een bed had gezet, vatten de gor- dijnen vuurdeze" waren in een oogenblik verzengd, en hulden het slaapkamertje der kleinen geheel in rook. Het beddegoed was al aan't vonken, toen de vader er toevallig binnentrad, en er in slaagde het vuur te blusschenhoogst- waarschijnlijk voorkwam hij een groot ongeluk. v ST. JANSTEEN. Eenige dageu geleden bad zich alhier een jonge man den duim verstuikt. Van dag tot dag werd den toestand erger, zoo- dat men noodig achtte den patient naar het R. K. Liefdehuis te Hulst te doen vervoeren. Alle middelen bleven vruchte- loos. De //klem" was oorzaak dat een spoedigen dood volgde. Arme jonge weduwe. KAPELLEBRUG. Dinsdag kwamen hier twee Duitsche soldaten over de grens. Eenige dagen waren zij op Clinge om rust te genieten en zouden binnenkort weer naar het front moeten vertrekken. Zij ver- klaarden genoeg te hebben van den oorlog. Mollen en kikvorsehen. De Minister van'Landbouw, N.ijverheid en Handel, het voorloopig verslag beantwoor- deniae betreffende het -wetsontwerp houiden- de bepaiingen tot besicherining. van mollen en kikvorsehen, verklaart dat het aangenaam was te mogen vernemen, dat het beginsel v;m dit wetsontwerp voor zoover het op mollen belrekking heeft, dat de beslissing aan de grondgebruikens moet worden gelaten, of de mollen op nun grond zullen worden geduld of vervolgd, algemeen instemming vond. Hij is ten stelligste van oordeel, dat de eisch van eene schriftelijke machtiging van den Commissaris der Koningiin voor het vangen van mollen op gronden, in gebruik bij derden, en voor het vervoeren en -ver- handelen van mollen en moililenhuiden niet kan worden gem is t. Ongetwijfeld moet de vrijheid zoo weinig mogelijk worden beperkt, doch in het ge- geven geval is die beperking onvermijdelijk, wil het beoogde doel worden bereikt. Door het vangen en dooden van molten op gron den in gebruik bij derden, bij uitsluiting afhankelijk'te stellen van een vergunning, af- gegeven door de gebruikens), wordt het doel, dat met het wetsvoorstel wordt nagestreefd, niet bereikt, daar immers, zoo,als de prak- lijk heeft geleerd, deze vergunningen worden afgedwongen. De vrijheidsbeperking moet niet verder gaan, - dan noodzakelijk is, 'om Jhet beoogde doel te bereiken. Daarom wordt aan het oordeel van de grondgebruikers zelf de beslissing overgelateh, of zij op hun grond mollen wilten dulden of niet en wordt niet de bezwarende eisch gesteld van een bij- zonaere machtiging voor elk bepaald aange- wezen terrein, Het was den Minister zeer aangenaam te mogen vernemen, dat ook de wettelijke be- scherming van kikvorsehen met instemming is begroet. Principieel bestaat (geen bezwaar om te voldoen aan het door verscheiden leden ge- uite verl'angen, dat het verbod van art. 1 zal wTortien uilgebreid tot het gelieele land. In dien zin is het artikel gewijzigd. De rechtbank heeft in hare zitting van 20 October de volgende vounissen uitge- sproken C, J. V., oud 15 j., arbeider te Axel, is wegens mishandeling verdordeeld tot f 3,50 boete of 1 week tucbtschool. L. G., oud 24 j., bierbrouwersknecht te IJzendijke, is wegens beleediging van een ambtenaar veroordeeld tot f 3 boete of 8 dagen hecht. M. S. fl., oud 18 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens mishandeling ver oordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hecht. 1, M. O., oud 33 j., buisvrouw van C. de V., te Biervliet, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hecht.,/ Door W. B., koopman te Amsterdam, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank te Middelburg, waarbij ilj terzake van pogingdot omkoopihg van den rommies-ontvanger Verhoek te Rilland-Bath is veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. Heden wenclen de navolgende zaken be handeld r"~Tr. J. B., oud 30 j., Fr. V., oud 21 j., C. V., oud 19 j arbeiders, wonende leWest- dorpe, werden ten laste gelegd dat zij op 31 Juli 1916 te Zuiddorpe nabij de Belgische grens met he I oogmerk om zeep en koffie- boonen naar Belgie uit te voe.ren, waarvan de uilvoer was verboden, ongeveer 75 Iv.G. zeep en ongeveer 10 I\.G. koffieboonen in de richling van die Belgische grens te samen en in vereeniging hebben vervoerd. terwij'l opj tijd en plaats voormeLd de drie bekl'aag- den aan J. van Stel en Fr. Dielen, liulp- commiezen. die lien bekeurden, 25 hebben beloofd te geven met het oogmerk om hen te bewegen in hunne bediening in strijd met hun plicht hen le laten gaan en den uitvoer toe te laten. Eisch voor iedcr 3 weken gevangenisstraf. Eisch 15 boete of 30 dagen hechtenis. De beklaagden ontkenden te hebben uit gevoerd, dq ch verklaarden wel te hebben be- proefd omlekoopen, daar zij proces- verba al vreesden, omdat -zij te dicht bij de grens waren. De erdediger, Mr. Adriaanse, pleitte vrij- spraak. J. d. F., oud 33 j,, veld,arbeider te Hoek, werd bekJaagd flat hij op 17 Augustus 1916 le Hoek opzettelijk gewelddadig Pieter van Doeselaar met een drinkkan heeft geslagen en bloedend verwond. Eisch f 15 boete of *30 dagen hechtenis. V. A. d. C., oud 35 j., vlasbewerker te St. Kruis, werd ten laste gelegd dat hij op 15 Aug. j.l. den rijksveldwachter van Nieu- wenhiiize, die hem bekcurde, wegens rijwiel- overtreding, ecrst 2 kwartjes, toen een gul den, daarna een rijksdaalder en ejndelijk 5 gulden heeft beloafd te* zullen geven met het oogmerk om hem te bewegen in zijne bediening in strijd met zijn plicht geen proces-verbaal ap te maken. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9J u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Slu'skil. 9i n. en 2 u., dhr. L. Dek. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Axel. u. en 2 u., IDs. J. B. Th. Hugenholtz. Z a;, in slag. 9 u. en 2 u., Ds. J. D. Jansen van Nieuwvliet. Sas van Gent. 9\ u., Ds. H. Akersloot van Hou- ten Roos Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Kloosterzande. 10 u., Ds. W. J. van Lindonk. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9f u., Ds. S. Groeneveld, H. Avondmaal en 2 u., Ds. S Groeneveld, Dankzeggicg. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. v. d. Wall. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u. Ds. L de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswfjkstraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en u., Ds. D. C. van Overduin. Oud-Gereformeerde Gemeente. (Yloos wjj kstraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. Lokaal „Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5i u., leeskerk. Lokaal „Eben-Kagzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5J u., Evangelisatie. JR. K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H. H. Diensten om 7,8i en 10 uur. 'sNamiddags om half drie Lof. Huwelijks-aangiften. 11 Oct. Cornells Johannes Bakker, jin. en Cornelia Neeltje \an Dixhoorn, oud 31 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 12 Oct. Jacobus Hame- link, oud 22 j., jm. en Maatje de Bruijne, oud 20 j-, jd. Ge'ooorten. 2 Oct. Absalon, z. van Pieter van Alton en van Santina Wijna. 3 Oct. Camiel, z. van Augustus Poppe en van Emerentia Maria Dheft. 6 Oct. Maria Catliarina, d. van Cornelis de Feijter en- van Cornelia Jansen van Rosendaal. 8 Oct. Frangois, z. van llendrik van Tatenhove en van Jacomiua Jacqba Hofman. Hendrik, z. van Jacobus Brakman en van Levina de Bruijne. 9 Oct. Pieter Sibrand, z. van Camiel Aifons van Boven en van Adriana Elizabeth .lol. 13 Oct: Leepdert Karel, z. van Jan Jacob Ortelee en van Maria Josephina Verstraeten. 14 Oct. Neeltje Suzanu'a, d. van Simon van Roeve en van Adriana Levina de Feijter. '15 Oct. Jan en Andries, zonen van Willem de Feijter en van Janna Maria Boeije. loseph, z. van Leonardus Yereecken en van Elvira Maria Eleonora Goossens. Overlijden. 3 Oct. Christiaan Anthonij Caspert, oud 76 j., z. van Christiaan Anthonij Jacobus en vap Anna Albregtsen. 15 Oct. Camiel Poppe, oud 11 d., z. van Augustus en van Emerentia Maria Dhert Nieuwe Maan Donderdag 26 October namiddag 8,57 uur. 20 October Zon op 6,35 onder 4,54 uur. 21 h u 6,37 n 4,52 u 22 a v 6,39 4,50 Vergadering van Doniderdag 19 October 1916. (Vervol g). 4. Benoeming van een contr'oleur. De voorziller verzoekt thans over te gaan lot de benoeming van een controleur voor het dislributie-bureau. Hiervoor hebben zich 5 sollicitanlen aangemeld. Door burgemees- ier en wetliouders is, in over I eg met ide coin- missie van bijstand een aanbeveling opge-' maakt, waarop geptaatst is de beer J. F. de Cooker, die tlians voor de distributiezaken reeds in dienst der gemeenfe is, benevens de heeren J. Buurman en M. van Luik. Met 5 stemmed wordt benoemd de heer De Cooker; op den heer Buurman zijn 2 stemmen uitgebraclit. De heeren Waalkes en D. Schoele fungeei-- den weier ,aLs leden van het stembureau. De voorzitter slelt voor, de jaarwedde van den feon Lroleur te bepalen op 750, be- rekend oj) f 62,50 per maand, en de benoe ming ook te doen ingaan op Maandag 23 October aanstaande. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. De voorzitter deelt mede, dat nu verder zal dienen te worden afgewacht, welken loop de zaken zullen'nemen, om te zien, of het dis tributi'e-bureau no,g dient te Worden werslerkt, Hetzij met klerken of op andere wijze. Is dat noodig, dan zullen daarvoor under voorstellen den raad bereiken. Hij kan voorts madedeelen, dat niet betrek king tot dezg zaak door biirgefneester en welhouderis en de commissie van bijstand reeds beiangrijke vergaderingen hebben plaats geliad, waarin ver&ehillende zaken reeds wer den geregekl. Binnenkort zal samenwerking worden ver- kregen met andere gemeenten. Hierover zul len nadere medodieClingien worden gedaan, wannecr omtrent een en ander definitieve berichten zijn ontvangen. Er kan echter thans reeds gezegd worden, dat die samen werking tot stand zal komen. Ten siotte stelt spreker voor, nu deze zaak geregeld is en vooa* deze materie een bureau is ingericJit en een commissie van bijstand uit den raad is benoemd, het des- tijds aangehouden .adres van de besturen van een viertal vakvereenigingen alhier, waarin wordt verzo'cht het instellen eener levenismiddelen-commfssie en daaryan te doen deet maken, vertegenwoordigers uit die vereemgingen, af te wijzen. Be heer D. ScheeLe vraagt, of de instelling van zoodanige commissie niet nuttig zoude kunnen zijn. Ats er eene commissie, als ge- vraagd, werd ingesteld, zou men to-ch mis- schien gegevens verkrijgen omtrent zaken die burgemeester en wethouders of de com missie van bijstand nu niet zullen wefen. maar waarvan die mannen door middel van de leden hunner vereeniging op de hoogte komen. De voorzitter betoogt, dat, als adressanlen meenen dat toezicht op de distributie ge- wenscht is, zij dan zelve eene commissi® kumien vormen, die controle kan houden en zoo noodig criliek uitoefenen; dat is Irouwens een recht, dat elk burger bezjt. Hij acht het echter niet raadzaam, om eene commissie buiten den raad te vormen, daar deze dan zou besqhikken over de midtdelen der gemeente. De beschikking daarovermoet ui 1stuitend bij den raad blijven. De commis sie zou naluurlijk voorstellen doen en ver- lahgens te kennen geven en als het eene officieel ingesteide commissie is, behoort aan hare (adviezen ook gevolg te worden gegeven, die' kan men dan niet eenvoudig naast zich neerleggen, daar men dan juist in conflict komt. De heer D. Sdieeie geeft toe, dat de moge- lijkheid tot bet uitoefenen van critiek of het te kennen geven van verlangens bestaat, maar dan moet men daarvoor toch een larigeren weg bewandelen "als particulier, dan wanneer men als commissie rechtslreeks in de gelegenheid is zijn gevoelens Kenhaai- te maken. De voorzitter blijft ,het instellen eener com missie, als gevraagd, ontraden. Het afwijzend voorstel van burgemeester en wethouders wordt laangenomen met al- 5. Goeilkeuring van een plan van slralen aanieg. Ingekomen is een schrijven van de directie der domeinen te Middelburg, betreffende een plan van uitbreiding van de kom dezer ge meente aan de zuidzijde. Het plan omvat liet dempen van het nog overig 'deel der vestinggracht van af den zuidbeer tot aan de rijivswaterleiding; ter plaatse van de gracht zal een hoofdriool worden geleg|l. Oj) 'het terrein van die gedempte vesting- igi'aeht Is bouwterrein voor villa's ontworpen. Het schrijven luidt aldus: Ik heb de eer Uw College hierbij aan te biedeti liet door Zijne Excellentie lien Minis ter van Einancien in overleg met zijnen ambigenool van Waters laal gdedgekeurde plan van uilleg op de voormalige vesling- gronden in Uwe gemeenle vergezeld van de delailleekening der uit te voeren rioleerings- Wcrken. Ter verduidelijking moge die navoigend'e omschrijving dienen Qmsdirijv ing: Op de hif.rbij overgelegde situatieteekening is in rood het plan van uitleg geprojecteerd op lie gronden der opgeheven vesting Ter Neuzen. idem met iroode Jijhen on de in over- leg met den gemeentebouwmeesler gepro- jecteerile wegen op de aangrenzende particu- liere gronden. i Naar gelang van de behoefle aan bouw- grond zal aehtereenvolgens een gedeelte' van liet plan van uitleg in uitvoering worden gebracht. Wanneer den voprgenomen verkoop van bouvv'lerreineh nabij den zuidbeer tot stand mocht. komen zal' de uitweg geprojecteerd langs de westzijde van liet Sfhutlersliof komen te vervallen. Voor lie! verkrfjgen van betere toestanden in de omgeving van geprojeeteerde bouw- bouwblokken rondom de buurt „Java" zal aan de gemeente Ter Neuzen de navoigende opperviaktc grond worden afgedragen,.: te, we ten; 1) een gedeelte grond achter de Java- slraat op de teekening mlet een gele klenr aangeduid, groot 975 M2. onder Yoorwaar- de dat dezen gronjd na aftrek der kosten in ruil of tegen een zeer geringe vergoeding aan de cigenaren der woningen in de Java- straat zal worden verstrekt, zoo deze bij nieuwbouW de nieuwe geprojeeteerde rooi- lijn niet overischrijden en hunne in die nieuwe straat komende grond als openbare weg aan de gemeente afstaan; 2,i drie gedeelten grond resp. groot ^110 M2., Tj ,30 M2. e,n T 26 M2. nabij het kazerne- plein aan de gemeente af te staan vo'or het verkrijgen van een verbeierde bouwblok- verdeeling ter plaatse van liet geprojeeteerde plein bij de voormalige cavaleriekazerne. 3) een gedeeUe grond groot 1120 M2. welk stuk grond aan de gemeente wordt overge- dragen voor het aanieg gen van een plantsoen of kinderspeelplaats. Dit ter plaatse bij den tuin der isluiswachLers.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 6