r GEMENGDE BERIGHTEN. Laatste Benchten. TEE NEUZEN, IS Oct. 1916. Het weerbericht van het meteoroio- gisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt: Hoogste barometerstand boven 765.0 Zuid- Duitschland. Laagste barometerstand 756.2 Vlissingen. Verwachting tot den avond van 19 Oct. meest matige winden uit Zuideiijke rich- tingen, betrokken1 tot zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regen- buien, zelfde temperatuur. Uitvoering Stuwadoorswet. Met ingang van 1 Nov. is, zooals wij reeds in ons vorig nummer meldden, be- noemd tot onder-inspecteur van den ha venarbeid de heer A. J. M. Nolet, Rijks- havenmeester te Ter Neuzen. Hij is bevoegd tot het stellen van na- dere eis.chen als bedoeld in art. 12 en tot het geven van bevelen als genoemd in art. 21 der Stuwadoorswet, met be- paiing, dat deze bevoegdheid mag wor den uitgeoefend in Ter Neuzen, West- dorpe en Sas van Gent. Eva mens vrije en ordeo-efeninyen - der gymnasiiek. Gistercn zijn te Breda o.m. geslaagd de dames C L. Waelput van Zuiddorpe en K van Houte van Axel. W interaardappelen. Oftieieel wordt aan de N. R. Crt. het volgende bericht: Wanneer in gewone omstandigheden (in vredestijd) de oogst van aardappelen, geschikt om te worden gegeten, niet groot is, dan is dit slechts ten deele een bezwaar, omdat in dat ge- val, door aanvoer Pit het buitenland in het tekort hier te lande is te voorzien. Nu ons land rondom is ingesloten door oorlogvoerenden, kan die aanvoer nie'; plaats hebben en zijn wij op onzen eigen voorraad aangewe?en. En hiermede dient rekening te worden gehouden, n u de oogst van eetaardappe- len dit. jaar zeer te wen- schen overlaat. Zooals niet onbekend is, onderscheidt men twee hoofdsoorten van aardappelen en wel: die welke verbouwd zijn op klei- gronden en die, welke verbouwd zijn op zand- en veengronden. Over het alge- meen kunnen de aardappelen van den kleigrond, Bravo's, Blauwen, Bonte Blauwen, Frisia's, de Wets en Industrie h£t langst bewaard worden en zijn zij midden Juni nog goed. Zandaardappelen (als Eigenheimers, Groninger kronen en Roode Stars) zijn minder houdbaar, waarom het als van zelf spreekt, dat deze laatste soorten dus nu het eerst moeten worden gegeten, ook door hen, die in normale jaren an- dere aardappelen gebruikten. Indien het publiek zich in het komende voor jaar (als de meeste zandaardappe len ongeschikt voor de consumptie zijn geworden) veel moeite en last wil bespa- ren, dan moet het er zich in schikken om thans eerst die aardappelen te eten, die de regeering bis eetaardappelen be- schikbaar stelt. Deze aardappelen kunnen tot Febru- ari a.s. voor winterprovisie worden op- geslagen, en zij die gewoon zijn hun ♦voorraad voor den winter op te doen, zul len goed doen, thans ook tot Februari a.s. van de beschikbaar gestelde zand aardappelen hun provisie op te slaan. Daarna worden de kleiaardappelen in consumptie gebracht en kan men voor de rest van den tijd dan daarvan inslaan. In verband hiermede heeft de regee ring het noodig geoordeeld een verbod uit te vaardigen om bovengenoemde klei aardappelen van de eene plaats naar de andere te vervoeren en zullen verzoeken (die reeds menigvuldig inkomen), om van de winterprovisie elders bestelde aardappelen te mogen ontvangen, steeds worden afgewezen, zoolang dit vervoer- verbod niet is opgeheven. Wanneer het publiek medewerkt, zal alles zijn vrij normaal verloop hebben. Werkt het bij de aardappelvoorziening evenwel niet mede, dan zal het einde zijn last dragen, maar dan zal er ook geen enkele reden zijn om klachten te laten hooren. Hollandsche schoener verongelukt. De stoomtreiler Anna Josina IJM 169 heeft Dinsdagavond" te IJmuiden aange- bracht de zes opvarenden van den Hol- landschen schoener Pacific, die thuis be- hoorde te Groningen, kapitein A. Gou- mare," uit Stad aan 't Haringvliet, van de reederij Muller te Dordrecht. De schoener was Vrijdag jl. met een lading anthraciet van West-Hartlepool naar Christiania vertrokken en werd Zater- dag door een geweldigen storm overval- ien, die aanhield tot Maandag. Toen wa- ren de zeilen aan flarden geslagen, en door de hevige golven, die over het schip sloegen en in de piek en in de ruimen waren doorgedrongen, was het schip in zinkenden toestand geraakt. Maandag- middag werd de noodtoestand van het schip, waarvan ook de scheepsboot on- klaar geraakt was, opgemerkt door de bemanning van den IJmuider stoomtrei ler, die met eigen scheepsboot de in nood ver-keerende bemanning van het wrak geslagen zeilschip haalde en na goede verzorging te IJmuiden' aanbracht. De geredden zijn kapitein Goumare, stuurman A. J. Voerman, uit Philip pine, Klaas Vos, uit Assen, De Noren Soren Karelsen, uit Frederikstadt, en Petter Olsen, uit Moss, en de Zweed John Andersson, uit Uddavalle. Bang voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Het is opvallend, hoe men zich ook in sommige kringen in het buitenland nog steeds ongerust maakt over het lot van Zeeuwsch-Vlaanderen. Een sterk staaltje van die onrust is wel het volgende: Verleden week kwamen wederom 50 kinderen van Nederlanders uit Duitsch land. De vertegenwoordigers van het R.-K Huisvestings-Comite, die deze kinderen brachten, hadden van verschillende ouders opdracht, de kinderen niet te plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Ofschoon zich uit Zeeuwsch-Vlaande ren verschillende pleegouders hadden aangemeld, moesten deze van de lijst ge schrapt worden. Men is dus daar ginds wel erg bang voor Zeeuwsch-Vlaanderen. (Voorhoede.) Van wie is de hond? Ze werkten zoo schrijft men aan Zel. samen op het land. Een van hen had voor de gezelligheid zijn hondje meegebracht. Na een poosje op de jas van zijn eigenaar gedut te hebben, ging het diertje ter afwisseling wat heen en weer loopen, snuffelde rechts en links, tot zijn hondenneus de reuk van een haasje opving. Er kwam leven, er kwam vuur in ons hondje en kwispelstaartend volgde Ami het spoor van het haasje, tot hij eindelijk langoor gevonden had Deze koos natuurlijk...... het hazenpad ■en de hond er keffend en blaffend ach- terna. Aardig, echt lollig om te zien! Een jachtopziener, die in de nabijheid surveilleerde, was evenwel van een an dere meening en richtte daarom zijn schreden naar het troepje werklieden. De eigenaar van het hondje was met „de grap" ietwat verlegen en wilde daar om afspreken, om alien te zeggen, dat het hondje aan niemand hunner behoor- de, dat het hun vreemd was. Dit vond een van hen kinderachtig dwaas. Hij dorst best zeggen, dat de hond van hem was en zei zulks ook, toen de j'achtopziener vroeg van wien de hond was. Een verzoek, een vermaning, om den hond bij zich te houden en hem in het vervolg niet meer mee te brengen, volg de, doch deze kalme terechtwijzing viel niet in den smaak van den „nieuwen hondenbaas", die erg brutaal zijn mond. roerde en ten slotteproces-yerbaal kreeg met het gevolg, dat hij zich zag veroordeeld totf 25 boete. Van wien is de hond PHILIPPINE. Het vervoer van mosselen naar Gent per schip blijft nog steeds verbo- den. De Duitsche overheid staat nu ech ter toe, ze per schip tot Selzaete te bren gen. Zoodra het vaartuig aldaar aan- komt, wordt de bemanning naar de mili- taire wacht geleid en blijft daar onder toezicht. Ondertusschen worden de mos selen in een ander vaartuig overgeladen, dat ze onder militair toezicht verder naar Gent brengt. Is het overladen afge- loopen, dan wordt de bemanning naar boord gebracht en moet het schip onmid dellijk Selzaete verlaten. De kooper en verkooper van de mosselen spreken el kaar niet; de betaling geschiedt door tusschenkomst der Duitsche autoritei- ten. OVERSLAG. Eenige Belgische landbouwers, wonen- de aan dezen kant van den electrischen draad, zijn door de DUitschers beboet, omdat ze hun eieren naar ons land uit- voerden. Tegelijk is hun aangezegd om enkele wagens voederbieten te leveren. In een paar weiden op de Oudburgsche Sluis hebben de Duitschers meerdere stuks jong vee loopen; mogelijk zijn de voederbieten daarvoor bestemd. KAPELLEBRUG. De Wielrijderswedstrijd, die Zondag door de club „Willen is Kunnen" van Ka- pellebrug werd gehouden, is, niettegen- staande het ongunstige weder, door een druk bezoek vereerd geworden. Niet minder dan 650 kaarten werden voor den wedstrijd uitgegeven. De pre mie voor de grootste club en die der verstafgelegene werd gewonnen door De Grenswacht" van Heikant en „Noord en Zuid" van St. Jansteen (Dorp), respectievelijk met 80 en 60 man. De prijzen der wedstrijden bekwamen: Ringrijden: le prijs, Colvenaar, Schuddebeurs2e A. Blommaert, Clinge 3e Th. v. d. Broeck, Clinge; 4e Club Heikant; 5e Vercouteren, Clinge. Rad der fortuin: le prijs Jos. Smit, Hulst; 2e Th. Vercouteren, Clinge; 3e L. Colman, St. Jansteen; 4e en 5e Club Heikant. Kwade Trienle prijs, F. Draaima- kers, St. Jansteen; 2e Ch. Crabbe, Ka- pellebrug; 3e H. Picavet, Kapellebrug; 4e K. v. Looy, St. Jansteen; 5e Ver- berckmoes, Hulst. Zondagavond ontstond een buren- twist te Heikant, die zoo hoog liep, dat de messen te voorschijn kwamen. Goed dat de gemeente-veldw. in de buurt was, die de vechters al spoedig heftig aan- pakte en tot kalmte bracht. Een had reeds een steek in het „achterwerk" be- komen, den ander kwam met bebloed gezicht en gespheurde kleeren uit den strijd. Proces-verbaal werd opgemaakt. IJZENDIJKE. De padvinders alhier hebben een vaan- del gekregen, hun geschonken door Z. K. H. Prins Hendrik. Het is hun Za- terdag overhandigd, met eene toespraak door den burgemeester. Hun vroegere leider, de kort>oraal J. Kijne, was voor deze gelegenheid overgekomen en sprak een woord van dank. Zaterdagmorgen had onder groote belangstelling de ter aardebestelling plaats van den de vorige week zoo jam merlijk verongOlukten beambte van de Zeeuwsch-Vl. Tramwegmaatschappij, A. Boerj an, te Pyramide. Het lijk werd door beambten van de Tramwegmaat schappij grafwaarts gedragen. TWEEDE KAMER. Grondwetsherziening'. De heer De Savornin Lohman ver- klaart, dat de Christelijk-Historische partij bij de le lezing der Grondwetsher- ziening, artikel 80 en artikel 192 ieder op zichzelf zullen beschouwen. Zij er- kennen echter, dat hier politiek verband bestaat tusschen beide. Dat komt ech ter bij de tweede lezing niet in aanmer- king. l Dan zullen de Christelijk-Histori- schen, omdat Grondwetsherziening niet alle dagen geschiedt, waarschijnlijk ad- viseeren: geen herziening zonder art. 192: alles of niets! Wat het kiesrecht betreft, dat is bij de verkiezingen zoo herhaaldelijk ter sprake gebracht, dat deze kwestie moet worden opgelost, dat uitbreiding van het kiesrecht eene politieke noodzakelijkheid is. Daarom aanvaarden spreker, en de meesten zijner partij genooten, uitbrei ding van het kiesrecht. Dat is, betoogt spreker verder, niet in strijd met de continuteit van er de beginselen van de Christelijk-Histo-1 rischen. De bedenkingen tegen een grooten toeloop van ongeorganiseerde kiezers naar de stembus zijn thans vervallen, bij de versterkte partij organisatie en stemplicht bestaat er geen gevaar voor overheersching van den volkswil, dat hangt van de Staten-Generaal zelf af, en niet van de meerdere of mindere uit- gebreidheid van het kiezerskorps. Spreker ziet geen bezwaar in het toe- kennen van het kiesrecht aan de zelf- standige ongehuwde vrouw, maar wel heeft hij overwegend bezwaar om dat aan de gehuwde vrouw en de inwonende dochter toe te kennen, daar dan door de politiek het huisgezin gevaar loopen kan, vooral bij de minder gegoeden. Stemplicht moet voor de vrouw alleen gelden, voor zoover zij zich als kiezer aanmelden en zich daarvoor bevoegd verklaren. Dat alles moet echter ter re- i ROXD- ANTWERPEN. Naar de Grondwet meed-celt. zijn d-e Duit- schers. na loopgr'aven te hebben aangelegd aan de zuid- en de westzijde van Antwerp-en, thans ook aan de noordzijde daarmede be- gonnen Be omen worden omgehakl; o-ok een dozijn woningen zal met den grond worden gelijk gemaakt. BE A A R D APPELEX IX DUITSCHLAND. In den Duit-schen Ilijksdag is een inter- pellalie gehouden over den aardappelnood", die vooral in West-Duitschland nijpend zou zijn. Balocki, de chef vanhot voedingsdepar- tement, gaf te kennen 'dat de onrust over het aaj-dappelvraagstuk begrijpelijk en ge- reclitvaardigd is. Een i-eder moel er van s-chrikken dat er in October aardappelge- brek is. De reden as,, voor een groot deel, dat de' oogst in Duitschland door schaarsch- te van menschenhandep en paarden eep paar weken ten achter is, en de aardappel- schaarschte, die in begin September ge- woon, did jaar ©erst nu intreedt. Dit ligt echter hoofdzakelijk tocli aan bet sledhte weer van de laatste acht weken. Alles moet gedaan worden voor de verbetering. Zoo mag bet met voortgaan en tevens moet voor den wintervoorrdad warden gezorg-d. Ik heb Woens-dag met de Pruisische re- geeringspresidenten 'gesproken en op grond van- dat onderbouid zijn reeds gister de maatrege'len ontworpen, die nu zullen wor den uitgevoerd. Balocki geeft dan een overzicht van de hteele lijdensgeschiedenis met de aardappe len en verklaarde vervolgems dat de aard- appeloogsst niel guns tig was, niet heslist sleeht, maar klein. Er moet zeer spaar- zaam met de aardappelen word-en omge- sprongen Het legerbestuur zal voor het volgend jaar met het voedingsdepartement ten volte samenwerken. De fabrieken zullen voortaan slechts het hoognoodige krijgen. De spiritus-bran-de- rijen moeten blijven bestaan. Ze zijn on- ontbcerlijk voor "bet leger. Zoo staat het ook met de bierbrouwerijen. Er zal een aardappel-rantsoen uitgevaar-digd wordien, onder.,cheid makend tusschen menschen die zwaren handenarbeid hebben te verrichtem en de anderen. Krijgsgevangenen zullen zoo- veel mogelijk bij den oogst worden gebruikt. Stakke^s. Door de politie U- Vlissingen is aange- houden een 50jyrige Hollander,, bewoner van een G-eldersclie g-emeente, -die zonder vol- doen-de middielfen en paspoorten naar hier was gekonien om. zooals hij voorgaf, naar Engeland door te reizen met het d-oel z;ich te kunnen vo-egen bij den ho-spitaaldienst der geallieerde legers, en le Irachten door woord en -daad een einid te maken aan den werel-d- oorlog. Daar de man voortdurend wartaal. sprak en alle mogelij-ke onzinnig-e verhandelingen over den oorlog hield, bleek hij al spoedig geestelijk abnormaal te zijn en is zorg ge dragen dat hij weder naar die echtelijke wohTng kon ierugkeeren. --"Een Zaterda-g uit Engeland gekomen Belgische vrouw wierp Maandag van uit haaf hotel brieven aan vOorbijgangers, welke brieven gericlit waren aan de politie en waarin om hulp werd verzochl. Zij schreef van haar vrijheid te worden beroofd en dat men haar naar het leven- stond. Een dadelijk ingesleld onderzo-ek bracht aan het licht dat ook deze vrouw door die doonstanc ellende in geestelijke abnormalen toes land verkeerde, waarom zij naar Breda is geleid, alwaar familie van haar bjeek te vertoeven. Nog is Maahdajgavond uit het water nabij de Keensluis te Vlissingen door een loods en brugpersoneel een vrouw gered, die daar in was geraakt doordat zij, zooals zij voor gaf, uit vrees Voor de tram te ver was uit- geweken. Deze vroutv, aan wier versLande- lijke vermogens ook snoet worden getwijfeld, werd huiswaarts geleid. (VI. Crt.) Vergif'aging? Naar „D-e Zeeuw" meedeelt zijn te Wol- faartsdijk de koopman A. Pot, zijn bij-na oojarige echtgenooteen hun 32jarige docli- t-er Jacoba Hendrika-iu het laatst der vorige week'plotseling ernstig ongesteld geworden; d-e beide yrouw-en zob ernstig, dat zjj reedis zijn overled-en. Omtrent de oorzaak verkeert men nog in bet onzekene. De vrouwdlijke patienten konden niel spreken en ook -de man en vader kon nog geen verklaring gev-en. Toen de te Wolfaartsdijk wonende gehuw- de -doch ter van d-en heer P. gewaapschuwd werd, trof zij, in -de woning haars vad-ers gekomen, de idrie menschen in hoogst heden- k-elijken toestand aan. Ze ppogden tevergeefs eenig gelui-d voort te breng-en, en dedien niet and-ers -dan naar -de keel wijzen. De echtgenoote i s reeds in d-e.n nacht van Zat-erdag op Zon-dag Zondagoehtend zeer vroeg overleden, terwijl Zondagavond de -dochter na wees-elijk lijden is bezweken, D-e uitwerpselen zijn ter onderzoek naar Utrecht op-gezon-den, met welk resultaat is officieel niel hekend. Men draikl aan vergiftiging tengevolge van h-et eten van gesterelis-eerd-e spinazie. D-e toestand van d-en heer P., schoon iets ver- bet-er-d, blijft bed-enkelijk. De Vrees schijnt. ni-et ongegrond idat. zelfis bij hers telling, de heer Pot blind zal blijven. Blijkens een nader bericht is nu de man zelf o-ol-z overled-en. S Logger gestrand. D-e logger A-driana Sch. II van' den reeder W. -den Dulk Gzn. le Scheveningen is Maan- dagochtend, toen men het vaartuig zeilende de Scheveningsche visscliershaven wilde bin- n-en brengen, door de zwrare branding bezui- dCn de haven op het havenhoof-d geslingerd. De bemanning, beslaan-de uit 13 personen, is van boord a en a aid. Het scnip, -dat -een lading (valnt 9 last haring h-e-eft, wordt verloren geacht. Treiler opgebracSit. JM-en maakte zich te IJmuiden ongerust rer de stoomtreilers Hercules IJM 196, E-en-dracht I IJM 130 -en Oceanic 'IJM 258, di-e geruimen tijd te laat zijn. Hedenmorgen werd telegrafi-sch bericht ontvangen van d-en Mini-st-er van huitenlan-dsclie zaken, dat de stoomtreiler Ee^-di-acht I IJM 130 naar Dun dee in Schotland is opgebracht. De beman ning i-s wel. Van de andere schepen is echter nog ni-ets beken-d. Vermoed wordt, dat bok deze zijn opgebracht. Spionuage. Zalerdagmiddag b-emerkle -de beer G. H. S. uit Haarlem, -dat een medereiziger in den spoorwegcoupe, -die Duitsch bleek te spre ken, onderweg aanteekeningen hield van al- lerlei dingen, -die op en aan de spoorlijn zijn xvaar te nernen. Daar hij aan spionnage dacht, werd te Leiden de stationswacht ge- waarschuwd, waarop de teekenaar te's Gra- venhage is aangehouden. Belasiiagbiljet onjnist ingevuld. De r-echlbank te Lfeeuwarden heeft een no- taris wegens het opzettelijk onjuist, ..allhans onvolledig invuilen van het aansllagbiljet voor d-e Rijlvsinkomstenbelasting, vero-oixleel-d tot f 2000 bo-ete, suhsidiair 1 maand hechl-enis. De leisch was f 3000 of 3 maanden (het maximum). Een belangrijke vond si. Door werklieden is naar F. in de „N. Snecker Ct." mel-dt op Nijekloo-ster, onder Scharnegoutum, een zel-dzaam fraaie collectie oud-e kun-slvoorwerpen gevonden. Op slechts geringe diepl-e vond men op een hoop bijeen eenige altaarstukken in bijzonder gaven toe stand. De -coll-ectie hevat o. m. twee onge- veer 10 c.M. ho-oge koperen wiero-okvaten, twe-e koperen' kan-delaars, -een sierlijke kroon- Luchler en een paar beel-djes, waarondea- een zeer fraai en gaaf .Mariabeeldje. Ter plaat-se, waar de voorwerpen werden gevonden. werd in 1230 d(oor abt Dudio een klo-ostcr gesticht, dat o-orsprQnkclijk den naam „Aula bu" of „Godshof" droeg. Het behoonde aan de orde -der Cisterciens-ers en werd bewoond -door adellijke jonkvrduwen. De abt van Oldeklooster (bij Rots ward) be- stuurde het. Later (wanneer?) werd het ver- an-d-erd in een aanzienlijke boerderij. De voorwerpen dagteekenen waars-c'hijn- lijk uit de 13e eeuw. Ilet waren toen booze lijden voor Friesland. Niet alleen bedreig- den beurtelings de graaf van Holland en de bisschop van Utrecht de vrijheid der Friez-en, ook de twi-sten der Schierhigers en Vetkoopers brachten h-et land in re-p en roer. Geweldige watervloeden teisterden op schrikwekken-de wijze deze streken. Schrik en ontzelting gree-p d-e bevolking aan, zoo-aat menigeen zijn schatten verkocht ofverborg, om zijn li-eil te zoeken in de vlucht naar veiligdr oo-rden. Hoe menig een ke-erde nooit naar zijn erve terug. En de schatten bleven in de aarde verborgen tot nijvere werklieden ze, 6 eeuwen later, plotseling te voorschijn halen. De scljipbrenk van de „IJmuiden 2G4". Omtrent het -stranden van de „IJmuiden 264 wordt uit Texel aan „De Tel." gemeld: De Zaterdag nacht was stormachtig en de wind was 'even benoo-rden Jlnet west-en, zoodat de golven de stran-den beukten en het lillend -schuim opstoof tot boven den buitensten duinrichel. Te halfvier Zateixlagmorgen kon de IJmui den 264, genaamd ,.Englina", van den ree der Van Olssendorp, het op de Noohdzee niet meer u'ithouden en na-derd-e het strand, tot ze vastzat bij paal 24, tusschen het dorpje Ivoog' en -den Kleinen Slufter. Hevig sloe gen wel-dra de golven over het benarde vaar tuig met zijn 13 koppen aan boord. Weklra -sloeg het iover -de derde bank, om tegen d-e tweede bank -spoedig onwrilvbaar vast te-zit- ten. 6 personen bereikten wel-dra zweim- men-de het strand, waar ze liefderijk ver- zorgd werden. De z-even op den logger aehtergeblevenen durfd-en zich niel in de kokende golven wer- pen. Reeds eerd-er deed men alle moeite om kenbaar te maken, dat men in do-odsgevaar verkeerde. Vei-e voorwerpyny als d-ekens en anderszins had men in brand gestoken, om iioodiseinen te geven. En aan den wal wilde men zoo gaarne helpen. doch de bemanning van de rpddin-gbo-ot deb Noord- en Zui-d-Hol- lan-dsche Red-dingmaatschappij te Ko-og woont li/2 uur van de strandingspiaats, zoo-dat uren moesten verloopen eer de reddingboot t-e water gel a ten ton warden. D-e .aan. boord ge- blevenen hadden op den boeg van hun schip achter -een -stuk zeil eenige beschutting ge- zocht. waar ze doornat hun lot verbeidden en gedurig den dood voor oog-en had-den. Inmidl- d-el-s nad-erde ide boot, die redding zou kun- geven, doch ho-e) -de bemanning ook kampt-e tegen h-et woeden-de element, men kon -d-en (logger niet bereiken. De reddingboot slo-eg terug. Even later werd. opnieuw ge- po-ogd, -doch wederom moest men het opge ven F.-p.n -derde poging mislukte evene-ens en de veege manschap van d-e ,,Englina' zag wederom haar hoop vervliegen. Doch de r-edde-rs, krani-ge visschers, gavpn het niet spoedig, op, zoo-dat men dan ook, voor vierde maal den kamp aanvaard-de. Intusschen had men' van het strand af door midd^l van vuurpijlen getracht m-eenschap met het gestrande vaartuig te verlcrijgen, doch de eene lijn brak af en de andere viel bezijden -den logger. En aan den wal vreesde men. dat gin-dsclie sehipbr-euke- lingen jliun jeinde nabij Waren, want blijkbaar was bet schip gebroken. D-e reddingboot gevolg-d door aller oogen, hielid vol en kwam vender.' God-dank, ze bereikte than-s haar do-el en kreeg voeling met den 1-eikant van het veege sch-e-epj-e. Met vreugde zag men van het strand, dat de schipper van den log ger, Michiel Propk, en zijn lotgenooten langs het boord kro.pen. om in de reddlingb-o-ot nieerigelaten te worden; de schipper het laatst. D-e to-cht naar het strand was spoedig vol brachh Daar gevoel-de men diep medelijdien .met -de niannen, -die zoo bange rn-en haddten do-orslaan en, waarvan er nu uit de boot gedragen moesten worden, omdat ze d-i kracht misten zich op te heffen-; maar ook was men trotsch op de ko-en'e redders, te Ou-desr.hild woonachtig, die na zoo veel in- spanning hun doel hadden bereikt. D-e scliipbreukelingen zijn onmidd-ellijk naar de Koog gebracht, waar ze van al liel noodige zijn voorzien en liefderijk zijn ver- zorgd g-p.worden. Het schip, dat 26 last haring in heeft, is gebroken -en vermoedelijk verloren. Voor dri-e weken was men ter vischvangst uitge- gaan en nu op de tliuisreis. Schrifi op v-erkooid papier. Het Orgaan der leeraren in het Sehoon- -schrijven vermeldt (overnemende uit „de Pers", zonder nadere bronverrpelding): „Na een brand te Ivrisliania is men er in geslaagd schrifi op ,vei"kool-d papier weder om leesbaar te maken door het te bestrijken met bloedl-oogzout. De niet verko-olde ijzfcr- verbindirigen van -den inkt vormen met het bloedloogzout Berlijnsch, blauw, waardo-or het is-chrift leesbaar wordt". Dat is iets om1 te onthou-den, het zou le pas kunnen kom-en. New-York—Louden in 30 uur. In de Am-erikaansehe stad Wilmington is ieen maatschappij .voor luchtverkeer opgericht die over den Atlanli-schen oceaan een lucht- verbin-ding vo-or post- en passagiersverkeer wil openen. Het verkeer zal onderhouden worden door geweldige watervliegtuigen, die in de onmid.dellijke nabijheid van New-York gebouwd worden. Deze aeroplanes hebben .machines van 300 P.Kj en kunnen per uur 150 z-e-emijlen afl-egg-en, -dus -drieniaal zooveei als een sneltrein. Ieder vliegluig weegt 4500 kilo en moet in staat zijn 1500 kilo brand- stof mee te nemen. D-e -draagkracht zal 12.500 kilo bedragen. Behoudens onvoorzieaie omstandigheden, izal |d-e eerstc overtocht reeds ein-d October of begin November plaatsi hebben Slille kraclit. Men isch-rijft aan het „Bat. NbL": H-et gebeurde erg-ens in West-Java. E)en -echtpaar, uit Holland gekomen, had zich te K. gevestigd, een huis gehuurd, ge- nieuhil-eerd en gevo-elde zich in het koele klimaat heel isenang. Mevrouw occupeerde zich met den tuin, de eehtgenool had een vrij drukken werk- kring. - Het achterarf van het huis grensde aan de kampong. was daarvan gescheiden door een slo-ot en telkens kw,am-en kippen en h'aneri beri)CKen "brengen aim de i>erkjes. Mevrouw liet ae -do-or de bedienden weg- jagen, maar een paar brutale kemphanen Irokken zich van de steenworpen en het gejaag der bedienden weinig aan. D-e huis- heer liet er een paar vangen, kortwiekte de vl-eug-el-s, zooaat ze niet meer over de sloot konden vliegen. Van dat moment af hegint de misere. Elken avond werden er kleinigheden ge- stolen; nu een paar vazen, dan eenige schil- derijtj-es; geen nacht, dat er niet, iets ver- dween. D-e politie bewaakte een paar nacli- ten ,het huis en de dieven bleven weg, maar to-en de wacht weer werd ingetrokken be-gon h-et gest-eel opnieuw. Zelfs verdwenen op een nacht alle sleuteLs van het hijgebouw. De huis,heer, een stevige gezonde man, vo-elde zich onlekker, het werd erg-er en erger: de dokters constateerden dysfrntcrie; zwakker en zwakker werd de papem n hd was niet alleen het lichaam, dat ziek \vas_, doch ook de ziel. Wel-dra moest de man, die pas in Indie was, naar het krankzin- nigengestiebt "worden overgebracht, waar men hoopt, dat hij, zoodra hij weer op krachlen komt, ook weer geh-eel genezen zal. To-en h-eL zoo ver gekomen was, kreeg mevrouw een anoniem schrijven: ,',Den haan h-ebben we te pakken, de hen zullen we ook wel krijgen." Zoodra haar -echtgenoot naar Europa ver- vo-erd kan worden, verlaat het gezin Java. Een treurig verblijf in liet mooie zonne- land. Is het wonder, dat men hier hoort mom pel-en dat men hier te doen he-eft met een geval van stille kracht?

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 2