ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOE ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6443. Dinsdag 17 October 1916. 56e Jaargang. ABONNEMENT: ADVERTENTlEN &IM1BHTSBAAD. SIIBIIIJI BISVAPT. De Oorlog. Telefoon 25. Bit BM vemhijnt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, nitgezonderd op Feestdagen, bjj de Fjrma P. J. YAH DE 8ANDE te Ter fleazen. BINNENLAND. FEUILLETON. Per 3 maanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. Si| vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10„ Bi] direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 UUP op den dag der uitgave. Wijziging in de Troohopvolging. In de serie vlugschriften, geti- teld: „De Nederlandsche Zaak", die de firma Van Holkema en Warendorf voor de Vaderlandsche club'uitgeeft, zijn zoo juist verschenen: „Beschouwingen over de Troonopvolging in Nederland", van Prof. Mr. D. P. D. Fabius. Na eeri overzicht te hebben gegeven van de verschillende groepen van ver- wachters en de vertegenwoordigers dier groepen, volgens de thans geldende rege- ling en'na te hebben gewezen op eenige onaangename gevolgen, die deze rege- ling zou kunnen hebben, indien de eerste van die groepen, het Huis van Saksen- Weimar tot den troon geroepen werd, wijst het vlugschrift er op, dat de grond wet toelaat, dat, zonder dat zij zelve ge- wijzigd wordt, er in de orde van erfop- volging verandering kan worden ge- bracht. Het acht echter voor zoodanige ver andering geen gewichtige gronden aan- wezig, omdat de verschillende groepen van verwachters (de Huizen van Saksen- Weimar, Reuss, Kostritz, Saksen-Mei- ningen, Hohenzollern,1 een andere tak van Reuss, Kostritz, Sleeswijk-Holstein, Noorwegen, Schaumburg-Lippe, Zweden, Wied) aan ons land alle even vreemd zijn, omdat de eene lijn van cognaten niet verder van ons staat, maar stellig ook niet nader aan ons dan de andere. Vervolgens wordt de vraag gesteld: „Is het mogelijk alle verwachters buiten Prinses Juliana eenvoudig te schrappen? Kunnen en mogen wij onze Grondwet zoodanig wijzigen, dat alle erfopvolging van andere nakomelingen dan die uit wijlen Koning Willem II wordt afgesne- den En na een korte, heldere argumen- tatie komt het boekje dan tot een be- vestigend antwoord. Waar de verwachtingen van de cog- natische Huizen, zooals, betoogd wordt, op de Grondwet van 1814, niet op de op- dracht der souvereiniteit van i813, rus- ten, mogen de cognatische wachters worden afgewezen. Ook op de vraag, wat voor ons land verkieslijker is: dat het door den toe stand te laten zooals hij is, zich bij voor- baat bindt aan een Huis, dat ons allengs geheel vreemd wordt (Saksen-Weimar— Reuss), of dat de mogelijkheid wordt ge- schapen, om, als het tijdstip daar is, een vrije keuze te doen, wordt, met eene her- innering aan den historischen band tus- 89) schen Nederland en het Huis van Oranje, waarmede eene verbinding met eene andere dynastie nooit te vergelij- ken ware, het antwoord niet twijfelach- tig genoemd. Als slotsom wordt gesteld, dat het zeer ernstig overweging verdient, om alle erfrecht van collateralen ter zijde te stellen en eveneens te doen vervallen de mogelijkheid van een troonopvolging door het Huis Nassau-Weilburg; voorts ons land op geenerlei wijze te binden aan eenig Huis of eenigen persoon buiten de nakomelingen van Koningin Wilhelmina, zoodat in geval het ooit mocht geschie- den, dat de troon openviel, zonder dat nakomelingen van Koningin Wilhelmina aanwezig waren, de Staten-Generaal naar de bepalingen van artikel 21 der Grondwet een nieuwen troonopvolger zouden kunnen aanwijzen. De zeer ernstige moeilijkheden, zoo besluit het boekje, waarvoor ons vader- land in elk geval zou geplaatst worden, als Koningin Wilhelmina en Prinses Ju liana op gezegde wijze kwamen weg te vallen, mogen wel ons te meer doen waardeeren het voorrecht ons thans nog in onze geliefde Koningin geschonken, en-de bede doen rijzen, dat ook het leven van Prinses Juliana worde gespaarddat zij worde een waardig evenbeeld van Hare Koninklijke Moeder, en vooral, zoo Haar geen broeders worden geboren, dat uit Haar een geslacht voorkomt, dat den Troon in lengte van dagen bezet. Rijkscommissie uitvoer van vee en vleesch. Naar de Nederlander verneemt, is het Kamerlid Mr. H. Smeenge benoemd tot voorzitter van de Rijkscommissie belast met het afgeven van consenten voor uit voer van vee en vleesch. Enquete-commissie Regeeringsgraan- bedrijf. Naar het Hbl. verneemt, zal op uit noodiging van Minister Posthuma bin nen enkele dagen een enquete-commis sie voor het regeeringsgraanbedrijf wor den. in het leven geroepen. Deze com- missie zal ook een zoo uitgebreid moge lijk onderzoek instellen naar de graan- aankoopen, die sedert de oprichting van het Rijksgraanbureau voor rekenihg der regeering werden gedaan, de onkosten, die in verband daarmede werden in re- kening gebracht voor opslaan enz., de boekhouderij, kortom naar alles wat met de financieele uitkomsten van het be drijf samenhangt. De heeren E. P. de Monchy Rzn., voor zitter van de Kamer van Koophandel te Rotterdam, en S. P. van Eeghen, voor zitter van de Kamer van Koophandel te Amsterdam, moeten zich hereid hebben verklaard in de commissie zitting te ne- men. Een protest. De directie van de beide reederijen Zeevisscherij-Maatschappij De Hoop en firma L. van Dam Co. te Vlaardingen heeft bjj de Engels. he regeering een pro test ingediend tegen de bebandeling van hare beide schepen VI 124 Prinses Ju liana en Vlaardingen 128 Johanna Geer- truida, die zonder voorafgaande waar- schuwing door de Engelsche torpedoboo- ten 31 ep 52 werden opgebracht, toen zij zich tengevolge, van het ruwe weer in verboden wateren bevonden, zonder echter te visschen. Suikerpulp. De agenten in Friesland van de Alge- meene Suikermaatschappij te Breda heb ben telegrafisch bericht ontvangen, dat alle, door hen opgegeven verkoopen van suikerpulp voor veevoeder, volgens de Distributiewet zijn geannuleerd. DE ALGEMEENE TOESTAND. IER COURA 1 De Burgemeester iter gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat I) pen b a re Vergadering van den Gemeenteraad zai worden gehouden op Donilerdntr den 19 Oct. 1916, des voor- middags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 16 Oct. 1916. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Zooals ik reeds vermoedde, bevat het bevel lot invrijlieids telling van mr. Berger tegelijkertijci het bevel aan dien beer om Bhuj, ac residentie ivan dien riio, binnen vier- en-twintig uur, en liet land binnen acht- en-veer tig uur te verlaten. Het gelukte.mij niet hierin verandering te brengen en ik verzoek u dus mr. Berger aan te raden geen verdere moeilijkheden te maken en het bevel van den vorsl onverwijld op te volgen. .Ge kunt liem zeggen dat de rao vast besloten is, indien nij mochl weiigeren aan dit beyel te gehoorzamen, hem met go w e kl het land uit te laten zetten. Reeds had Ilans zijn lioed gegrepen, toen lord Alvor hem nog eens terugriep. Ik heb den rao meegedeeld, dat ge van plan waart met mr. Berger te vortrek- ken, zei hij weemoedig. Hij beef I mij op- gedragen u te verzoeken voor uw verlrek ten minste xnorgen nog zijn gast op did jacht te zijn. Ik weet wel, Hans, dat deze uilnoodiging u in veriegehlieid brengt, ver- volgde lord Alvor. Ik begrijp dat ook best en ik weet ook dat ge verplieht zij t u te voegen naar de wenschen van mr. Berger. Maar aan den anderen kant meen ik er u opmerkzaam op te moeten maken, dat ge den bepaald uitgesproken wil van den vorst van dit lpnd niet.moogt weenstreven, nadat deze zonder aarzelen uw verzoek hij wees op 'tblad papier in Hans' hand beeft ingewilligd. De jacht begint morgen reeds in de vroegte, en ge kunt naar alle wa.arschijnlijkhekd tegen den middag in Bhuj terug zijn, zoodat ge op tijd met mr. Berger kunt vertrekken. De rao heeft in de jungles een tijgerpaartje op het oog, en een tijger- jacht onder zulke omstandigheden is een niet te versmaden avontuur, waard om ver- meld te worden in uw reislleriniieringen Een weigering was bier geheel misplaatst, dal begreep Hans zeer goed. Hij beloofde dus den Engelschman dat hij zou kotnen en snelije daama zoo vlug mogelijk naar het rijluig. dat reeds geneed stond. De wijze, waarop Hans nu in het paleis van Bliuj werd ontvangen, was geheel ver- schillend van die van 's morgens. De poort- wachler, die hem eenige urcn geleden norsch den toegang had geweigerd, nam, toen hij de vorstelijke equipage zag voorrijden, een eerbiedige liouding aan; terstonid kwameii eenige bedienden toesnellen. Die scliilidwacht presenteerde het gewetp-. Hans verfoonde het schriftelijk bevel van den rao, dat voorzien was van het vors(elijk zegel. De poorhvachter boog opuieuw met o\rer elkaar wekruiste airmen., Hij wenkte een dea' bedienden, fluisterde dlien eepige woor- den in het oor, Waarop Hainls over bet fraaie, ruime plein en vei'volgens door een lange Benzine. Naar gemeld word! zijn de moeilijkheden bij het verKrijgen van benzine opgelost. Bin nen enkele dagen zal het artikel vermoede- lijk weder verkrijgbaar zijn. De tankbool „Lara'" is Zalendagmiddag om 41/4 uur te Hoek van Holland binnen- gekomen. Dit vaartuig is geladen met benzine voor de Koninklijke. In totaal zal binnenkort 2500 ton benzine worden aangevoerd. Een vorige week werden reeds, 400 ton l>enzitie, die He Rotterdam wairen aangevoerd, maar waarvan nog niet tot aflevering kon worden overgegaan vrijgegeven. Fien zwarte li st voor boter. Vanwege de regeering is Vrijdag door de bolercommi&sie aan de boterliandelaars een „zwartie lijst" uitgegeven. Deze lijst bevat thans de namen van zes Neder 1 an dsche boterhandelaars Een ieder wordt verboden met deze zes zaken te doen. De kusten der Vcrzekeringswetten. Een wetsvoorstel is ingediend tot ver- hooging van bet IXe hoofdstuk der Staats- begrootingvoor 1917 met een ^bedrag van 590.000, noedig vor, de voorbereiding van de invoering der in 1913 tot stand gekomen vcrzekcj'i ngswe tten. Dit bedrag is als volgt gespecificeerd Bezolajging van de voorzitters van de Ra- aen van Arbeid f 140.000. Yerkiezingskosten van leden en plaats ver- vanjgenae leden van Raden van Arbeid met inbegrip van kosten wegens het opmaken en vermenigvuldigen van kiezerslijsten 350.000. Bezoldiging van de voorzitters der Ver- zekeringsraden 11.250. Bezoldiging van de secretarissen der Ver- zekeringsraden 7500. Bezoldiging van de secrethrissen der Ver- zekeringsraden, niet in de beide voorafgaan de artike'en begrepen. 4000. Voorschotten aan de Raden van Arbeid ter beslrijding van de kosten van huis vesting, van personeel, bureelbelioeften "en vertlere uitgaven van die Raden J 56.000. Verdere uitgaven in verband met de uit- voering der Radenwet, bedoeld in art. 96, litt. d, dier wet, 21.250. De uitgaven voor controleerende genees- kundigen, voor de volledig bezette Verzeke- ringsraden, voor plaatsvervangende voor zitters en voor ambtenaren van de Vei'zeke- riiigsraden zullen worden aangevraagd. De benoemingen van de voorzitters zullen, ook als alles zoo gunstig mogelijk vertoopt, niet vooir 1 Juli 1917 kunnen ingaan. Zelfs verwacht de minister, dat de datum van ingang der benoemingen wel nog eenigen tijd later zal blijken te moeten worden ge steld. Het voor de voorzitters van de Raden van Arbeid uitgetrokken bedrag is een gemidd)el- de. Het ligl in de bedoeling om, in verband met de grootte en den aard van het gebied gang geleid werd naar de vertrekken van den eens ten minister van den rao. Na den jongeman eenige vragen gedaan te hebben, liet deze hem door een rij rijke Oosterscba vertrekken brengen naar een anderen groot- waardigheidsbekleeder, die zdchzelf in gebro- ken Engelscb voorstelde als het hoofd der politic. 1 De beambte onderzocht het bevelschrift. schudde verwondei'd het grijze hoofd, glim- Lacbte daalna en zei: 1 Zijne Hoiogbeid heeft bevolen, ik heb te gehoorzamen! en klapte tweemaal in zijn banden. Terstonid verscheen een bediende. De opzichter van de vorstelijke ge- vangenissenbeval liet hoofd van de politie. Wederom verliepen er eenige minuten; het hoofdder politie had intusschen Hans uitgenooidigd om op een divan plaats te nemen; een oogenblik later vei'sclieen een Jr uine Hindoo met een terugstootend uiterlijk. De Europeaan, die vamnorgen gevan- gengenomen werd, moet terstond op vrije ftvoeten worden gesteld. Breng dezen jongen sahib zelf bij hem. De gievangenbewaarder boog met een grijn- zend gelaat. Hans ■bedankte den vriendle- lijke'n ouden man en volgde toen den Hindoe. \Veer werd hij door een lange nauwe gang gel eta, daarna over een plein en einidielijk in een zijvleugel van bet paleis, die uitwen- dig, in plaats van vensters, siechte nauwe, van istefke tralies voorziene openingen bezat.. Het was zonder Iwijfel de gevangenis, en der Raden, de w^ddign ih de verschillende gevallen, zoo noodig, eenigszins te doen uit- eenloopen. Voor den voorzitter van de Ver- zekeringsraad schijnt een: jaarwedde van 4500 redelij k. In tegenstelling met de positie van den secretaris van den Raad van Arbeid, is die van den secretaris der Verzekeringsraden ge- dacht als een betrekking, die den vollen meruscli eischt. Een wedde van 3000 is voor deze functie uitgetrokken. De totaal-uitgaven in een jaar, waarin de gebeele verzekering in werking is, zullen bedragen (afgescheiden van Wat het Rijk zal geven krachtens artikel 20 Invaliditeiswet, van een eventueel voorschot aan den Raad van Arbeid en van onvoorziene uitgaven) rond f 700.000. Daarbij komen dan om de 6 jaar de ver- kiezingskosten voor de Raden van Arbeid, geschat op 350.000. Hevig woedt nog steeds de strijd aan de Somme, en over bet gebeele gebied, zegt bet DinUche legerbericht, deden, na kracli- tige artillerie-voorbereidingen, door nieuwe resierves versterkte infanterie-massa's aa'n- vallen, doch zonider er in te slagen door de Duitsche linie te breken. De hoofdaanval bad plaats tussehen Courcelette en Pierre St. Vaast. Het resultaat was, volgens het Fransclie legerltericli t, dat .aan den zoom van bet bosch van Pierre St. Vaast, bij een tegen- aanvai, een gedeelte der daar door de Fran- sclien bezette loopgraven in handen der Duitschers viel. Bij Sailly woedde de strijd, zeer hevig; ■en ten n.w:., van (die plaats duurde het ge- vecht nog v,oort. Tusschen Gueudecoiirt en Lesboeufs werden Engelsche aan vallen ge daan. die vplgens het Duitsche bericht wer den afgieslagen, volgens het Engelsche bid den tot vooruiigang tusschen die beide plaat- isen len.jten n.w. van Guieudecourt. Ook ten zuiden van de Somme werden gevechten geleverd, die een groote hevig- heid bereikten in den sector van AblaiVn court en Chaulnes, waarbij de Duitschers zich weder in een gedeelte van Ablaincourt konden vastzetten. Ondanks de hevigheid van den gevoerdien strijd is bet resultaat op bet terrein goring geweest. Op enkele andere punten werden even eens plaatselijke gevechten geleverd tusschen Yperen en Armentieres, bij Wulverghem en bij Markirch maai- ook daardoor kon de toestand niet worden gewijzigd. Op het ooislelijk oorlogstooneel hadden slechts locale gevechten en scbermutsblin- gen tusschen verbenningsafdeelingen plaats, die evenmin lot beiaiigrijke operaties kmi- nen worden gerekend. De verdrijving der Roemeniers uit Zeven- burgen wordt voortgezet; in bet noordelijk deet van Zevenburgen zijn de Roemeensche legers reeds geheel over de grens terqgge- Hans buiverde, loen hij bet sombere gebouw betrad. Hier had dus Berger moeten boeten vpor zijn onvoorzichligheid. Maai' dat was nog "niet het ergste. Men had in het paleis den gevangene zeher voor een bijzonder gevaarlijk persoon geliouden, want men had hem in een van de somberste tellen geworpen. De gevangenbewaarder slak een olielampje aan. En nu ging liet door een donkere gang, een smaile trap af en weer door een gang. Vail den muur droop bet water en de vloer was zoo glad, dat Hans een paar maai uit- gleed. Aan bet eind van de gang gekomen, ontsloot de Hindoe een Iage deur. Het slot knarste. Nu zag men een kleine donkere eel, nauwelijks vijf schreden lang en niet veel hooger dan dat een man er rechtop in kon staan. Berger, mijn beste mijnbeer Berger! Met een kreet van vreugde snelde Hans op Berger toe en greep zijn banden. U bent vrij, mijnbeer Berger, u bent yrijl Dat was alles wat bij in zijn opge- wondenbeid kon uitbrengen. Berger echter ontving deze tijding niet met zodveel vreugde, als de jongeman zich had voorgestel'd. Hij toonde zich wel dank- baar \"oor hetgeen Hans voor hem bad ge daan, maar bij was eerst in het geheel niet te bewegen, bet ellendige hoi, waarin men "hem had geworpen, te verlaten. Inte- gendeel, hij zei kor taf Ik eisch recht, en geen g'enade! Laat mij maar rustig bier in dit Indisclie pronk- worpen. Slechts tusschen de Czik en den Gymer-pas bieden de Roemeensche troepen nog taaien weerstand aan het opdringen der legers van Falkenhayn. I11 de Dobroedzja is naar de eenstemmige mediedieeling van alle partijen niets nieuws vooirgevallen. En op bet Maeedonische front wordt de strijd aan de lijn Monastir—Fiorina, aan beide zijden van den spoorweg voortgezet; de Senders trachten met alle kracht hunne vo.ordeelen aan de Tsjerna uit t® breiden. Aan de Slroema doen de Engelschen aan- vallen op de door de Bulgaren bezette stel- lingen bij SeresJenina. Aan het Doiran- front werden aanvallen gedaan op vijande- lijke loopgraven. En aan het Italiaansche front is, ondanks den hevigen strijd, die die Italianen aan d-e Isonzo en aan het Karstplateau voerden, de positie niet noemenswaard veranderd. Zoodat men met de „Times" zeggen kan, schrijft het Aig. Hbl., dat de toestand aan de fronten voor het oogenblik weinig ver andering toont, dat overal het evenwicht hensleld is, en slechts aan liet Roemeensche front een meer bcweeglijke strijd wordt ge- voerd, die echter in het moe'ilijk begaan- bare hooge bergland van het Transsylvanis- sche Randgeoergte zeer langzaam vooruit- gaat. De toestand in Griekenland is nog steeds tweeslachtig. De regeering, die Venizelos te Salonika instelt hij wil ook de ontbonden Kamer daarheen .Ijijeciiroepen zal, om aan den wii der entente te voldoen, den oorlog verldaren aan Bulgarije en pogen de Bul garen, die nu eenmaal zijn toegelaten op Grieksch grondgebied, jdaaruit te verdrijven. Het Grieksehe leger, dat trouwens ook al verd.eeld is, zal dan. een aanvulling kunnen worden van het leger van generaal Sarrail, dat ondanks de zeer krachtige samenstel- ling uit Franschen, Engelschen, Russen, Italianen, Serviers en Montenegrijnen, niet Sterk genoeg schijnt, ,om jde Bulgaren uit hun Maoedonische stellingen te verdrijven. Of de hulp der Grieken het nu plotSeling de noodige kracht zal geven, mag wel worden betwijfeld. De koning en de regeering van professor Lambros te Athene blijven bij hun mea ning, dat handhaving der neutraliteit die tocli feitelijk allang heeft opgehouden neu traliteit le zijn voor Griekenland het beste is. Het verschil bestaat praclisch slechts in de deelneming van de Grieksehe legers aim den islrijd in Macedonie. Maar bet verschil de jure is van zoo diepen staatsrechtelijken aard, dat dit niet met een macbtwoord is op te lossen. Veni zelos stelt liet voor als een niet te dempen klove tusschen de democratische opvatting van de Grieksehe liberale partij en de auto- cratiscbe meening van den koning, die ech ter nog steeds ministers {beeft kunnen Vin- den, om zijn staatkunde uit te voeren. Dit verschil kan slechts worden opgelost door een in vrijheid gehouden verkiezing voor het Grieksehe parlement. waarbij de kie- zers, met volkomen kenrtis van zaken uit- spraak doen. Dioch- door de omstandigbedten, waarin Griekenland verkeert het land is bezet door verschillende legers, die elkaar- geregeld bestrijiden is de uitvoering van dat plan met gemakkelijk. En daaroin kiest Venizelos den revolutio- nairen weg, om zijn opvatting te doen zege- vieren, dooa'-bel instellen van een tweede/ verlrek, mijn beste jongen en telegrafeer gij naar Bombay aan den consul-geheraal! Die zal dit verwaande bi'utale volk wel leeren, hoe men een Hollanidsclien regae- ringsbeambte heeft te 'behandelen! Het hielp Hans aanvankelijk weinig of hij Berger al smeekte met hem mee te gaan. Hij wilde niet toegeven; slechts na een lang- durig verzet stemde hij er in toe zijn ge- vapgenis le verialen. niet zonder dat hij den cipier hoonend had ioegeroepen: Maar ik laat het er niet bij zitten!' Voorloopig ihijn innigen dank voor de ltef- derijke en gastvrije wijze van ontvangst! Hij maakle daaybij met zijn hand een ge- baar in de richting van ee.11 oude steenen kruik en een scliotel, die gevuld met een vuile brij, naaist de bank stood, liet eenige meubelsluk dat de eel bevatte. Maar toen hij eenmaal weer buiten was en de frissche lucht opsnoof, kon hij liet toch niet langer verbergen, dat hij zich verlieugde over zijn vrijlieid. En terwijl zij naar liun 'hotel wandeLden, heidiaalde hij lelkens en telkens weer: Ge zij I toch de beste jongen, dien ik k en Hans! Hans .wist wel, dat hem nog vele moei lijkheden wachtten, dat Berger .met zijn kop- pigheid zich niet licht zou laten overhalen, het bevel van den rao op te volgen, om stad en land binnen acht-en-veertig uur te verla'ten. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1