De krijgs'bedrijven. Landbouwiserichten. PREDIKBEPBTEN. 6EMEW6DE BERICHTEN. voet aan wal zetten, een handelwijze, die voor Griekenland zin zou gehad heb ben, indien het daarop onraiddellijk aan de zijde van de Entente in den oorlog ware gegaan. Maar door de verdeeldheid der partijen was er alweer een zwenking in de politiek gekomen. Welwillende neutraliteit zou het zijn. Maar de eerste stap naar het verlies van de onalnanKe- lijkheid was al gedaan door het toelaten van de eerste vreemde troepen op Grieksch gebied. Het is daarna voortdurend haliheia o-ebleven. Troepen toelaten en niet mee- vechten, neutraal zijn en toch troepen toelaten, het was onvereemgbaar en nicest van het een naar het ander leiden. Het haeft na een reeks van vernederm- o-eii die nog verseh in het geheugen lig- ^en', tot Griekenland's ondergang (een ondergang' door zijn beschermers) ge- voerd. De Entente zegt, dat de eischen, m het ultimatum vervat, waarmee Griekenland de wapenen uit de hand worden geno- men en zijn belangrijkste verkeersadsr uitgelicht, zijn gesteld voor de veilig- heid van de Entente-vloot. Wat betreft de inbezitnemmg van den spoorweg van Piraeus (de haven van Athene) naar Larissa (in het noorden van Griekenland) is die motiveermg ge- grond. De troepen der Entente, voor Macedonie bestemd, zullen voortaan, m plaats van te Saloniki, in Piraeus wor den ontscheept en loopen dus rmnaei lang gevaar voor duikbooten (orlangs is nog het transportschip Gallia door een dufkboot in den grond geboord). Maar is het ook voor de „veiligheid der Enten te-vloot", dat het in verhouding daartoe toch nietige Grieksche vlootje moet wor den uitgeleverd of ontwapend? De En tente schijnt dus ten slotte nog bang ge- worden te zijn, dat haar kleine bescher- meling, ten slotte door al die bescheime- rij tot wanhoop gebracht, nog eenigs- zins gevaarlijk zou gaan worden. Zij wil zich tegen haar in den rug dekken. Athene, dat is duidelijk, wordt nu een tweede Saloniki, waar ten slotte slechts de mogendheden de baas zullen zijn. In- tusschen is Itali'e al bezig, een stevig brok van Noord-Griekenland op te slok- ken. En het overige Griekenland, wel verre van loon te zullen ontvangen, loopt hard kans, mede het kind van de reke- ning te worden, als schadeloosstelling voor al de last, die het der Entente heeft berokkend in den vorm van de vele „beschermende" maatregelen, die zij heeft moeten treffen. Het ware stellig niet zoo ver gekomen, indien Grieken land of, toen het nog tijd was, zich met de wapenen aan de zijde van de Entente had geschaard, of, neutraal blijvende, zich gewapenderhand had verzet tegen de eerste inbreuk, op die neutraliteit ge- maakt. De binnenlandsche verdeeldheid is het, die verhinderde dat een van beide geschiedde, en die verdeeldheid is ten slotte de hoofdoorzaak van Grieken land's rampspoed. Intusschen blijkt uit dat alles, dat de Entente voornemens is, nog meer kracht achter de expeditie in Macedonie te zet ten. ITALIAANSCH-OOSTENRIJKSCH GEYECHTSTERREIN. WEENEN, 12 October. (Wolff.) Offi- cieel: Ook gisteren, den derden dag van de groote infanterie-gevechten aan den zuidelijken vleugel van het gevechts- front in het kustgebied, hebben onze troepen tegen den stormloop van den vij- and stand gehouden. Ten N. van de Wippach en ten Z. van die rivier tot in de buurt van Lokvica zijn alle aanvallen van de Italianen afge- slagen. Ten O. en ten Z. van Oppachiasella won de vijand terrein. Novaros viel in zijn handen. Meer naar het zuiden tot aan zee drong hij herhaaldelijk in som- mige stukken van het front, maar werd er telkens weer uitgeworpen. De Alpen- troepen onderscheidden zich opnieuw in den strijd. Het aantal gevartgen genomen Italia nen is tot 2700 gestegen. Op sommige plaatsen van het front in Karinthie en Tirol deden zwakke vijan- delijke afdeelingen vergeefsche pogingen om aan te vallen. Aan' den Pasubio, waar onze stelling sedert eergisteren van den Cosmagon op den Boite-rug is teruggetrokken, waren dag en nacht rustiger. ROME, 12 October. (Stefani.) Offi- cieelIn het Etsch-dal doeltreff.end vuur van ons geschut op de militaire opslag- plaatsen van de parken van Rovereto en het spoorwegstation van Calliano. Een vijandelijke aanvalspoging op onze stehingen van Vallaria is afgesla- gen. Op de noordelijke hellingen van den, Pasubio zijn nieuwe vijandelijke tegen- aanvallen door onze troepen volkomen afgeslagen. Wij hebben den vijand uiterst zware verliezen toegebracht, een kanon en veel wapens en munitie buit- gemaakt. Op de hoogvlakte van Asiago hebben Italiaansche afdeelingen een inval in vij andelijke verschansingen bij Casera Ze- bis gedaan en deze verdelgd. Daarna keerden zij naar hun linie terug. Aan de Boven-Vanoi heeft de vijand in den avond van 10 dezer na een gewel- dig voorbereidend vuur met toenemende hevigheid vier aanvallen gedaan op onze nieuwe stellingen op de Busa Alta. Ber- saglieri en Alpenjagers hebben, wed- ijverend in dapperheid, elken vijandelij- ken stormloop gebroken, zijn den vijand vervolgens met de bajonet te lijf gegaan en hebben hem op de vlucht gedreven, waarbij hij 37 gevangenen verloor. Langs het (liulia-front is de geschut- werkzaamheid 's ochtends door dikke mist belemmerd. De vijand heeft met versche troepen hardnekkige aanvallen ondernomen op de voornaamste punten der door ons ten costen van Vertoibissa veroverde linie en op de Karst. Telkenmale is hij onder een overstelpend juist gericht vuur met buitengewoon hevige verliezen terug- gedreven. 's Middags heeft onze infanterie in nieuwe krachtige stormaanvallen het den vorigen dag vermeesterde terrein uitgebreid, vooral in het gebied van Sober (Gorz), de hoogten 343 en 144, ten oosten van het dorp Nevavilla en op den Karst. Wij hebben opnieuw 1771 gevangenen gemaakt, waarbij 35 officie- ren. In totaal hebben wij aan het Giulia- front sedert 6 Augustus 30.881 gevan genen gemaakt,, waarbij 728 officieren. Vijandelijke vliegtuigen hebben giste ren bommen geworpen op de hoogvlakte van Asiago, zonder schade aan te rich- ten. Een onzer vliegtuigeskaders heeft het bombardement van de vijandelijke stel lingen op den Col Santo (Etsch-dal) her- vat en is onverlet binnen onze linies te- ruggekeerd. PARIJS, 12 October. (Havas.) Hutin schrijft in de Echo de Paris: Wij ver- heugen ons innig over de schitterende overwinning, die de dappere Italiaansche troepen gisteren op de Karst tusschen San Pietro en de streek ten O. van Mon- falcone hebben behaald. Dit succes zal een grooten terugslag hebben zoowel op het Roemeensche als op het Russische front. De Oostenrijkers en Duitschers zijn niet zoo vrij in hun bewegingen als zij meenen. De weg naar Laibach en Triest opent zich voor de Italianen. Het is duidelijk, dat het groote program van Hiridenburg tegen Roemenie een oogen- blik tot stilstand is gekomen. De Roe- meniers versterken zich in hun stellin gen. Russische versterkingen stroomen naar hen toe en ik twijfel niet, dat Fal- kenhayn en Mackensen in de Russische troepen, die met de Roemeniers van Avarescu samenwerken, een linie zullen vinden, die zij moeilijk zullen kunnen overschrijden. Bevorderd. Bij Kon. besluit is benoemd tot op- ziener 2e klas der visscherijen op de Zeeuwsche Stroomen, D. Bal, thans op- ziener 3e kl. bij die visscherijen. Tramongeluk. Woensdag geraakte de 25jarige ran- geerder A. Boer jaxu die .1 dezer in dienst der Zeeuwsch-Vl. Tramwegmaatschappij is gekomen, aan'de Pyramide bij het ran- geeren met den voet tusschen de wissels bekneld, waardoor hij viel en een wag gon over hem heen reed, waardoor een arm op 3 plaatsen brak. Hij rolde op de andere zijde en toen gingen de wielen over zijn voet, waardoor ook deze ver- wond werd. Naar IJzendijke vervoerd, werd hem daar voorloopig geneeskun- dige hulp verleend, en bestond het voor- nemen hem den volgenden dag naar het zjekenhuis te Vlissmgen over te bren- gen. Plij is echter des nachts, ook in tegenwoordigheid zijner ouders, wier steun hij was, overleden. KOEWACHT. RECHTS2AKEW. Arrondissementg-Rechtb. iJIiddolburg. Zondag 15 October 1916. v Italiaansche overwinning op den Pasubio. Het giroote oflensiel op den Karst: 6000 gevangenen. In 'twesten en 'toosten op het Italiaan- sche front is het krijgsbedi-ijf van grooter afrhetingen geweesl dan het in tang had. Eindelijk komen de Italiaansche commu niques met mededeelingen van 'het offen- tsief op den Karst. Zij lateh daar echter aan voorafgaan be- richten over den strijd op den Pasubio, den berg to p; die uit den tijd van het Oos- tenrijksche offensief in Trenlino bekend is. Cadorna's troepen hebben in dit gebied, zooals de Italiaansche legerberichten z-eggen, een schitterende overwinning behaald. Ze veroverden in onstuimige storm aanvalleii een dicht net van verschansingen in het Cosmagnum-gebied, breidden hun veroverm- •gen nil tot de geheele bergreeks van den Merle en de zuidelijke hellingen van den Koite. Het aantal binnen gebrachte gevan genen bedroeg 10 officieren en 530 man; de 1 1 is aamdenlijk. buil In het Travignolo-dal zouden de Oosten- njkers eemg succes neb ben gehad, dat hun ecfiler wear word ontnomen. De groove strijd is gevo'erd op"den KarSt, van San Pielro onmiddellijk ten zuiden van Gorz af, langs de Vertoibicca (een zijrivier- tje van de Wippach of Vippacco), verdeat tangs den westelijlcen rand van de allon-e ■de 'ter re mlnzinking tusschen het Doberdo- plaleau ien de Kanst-hoogvlakte) tot aan de kust van de Adriatische Zee toe. Over dit h-eele front, zoo zegt Weenen, gingen de Italianen tot den aanval over: op verschillende plaatsen drongen ze in de Oostenrijksche linies do-or ten zuiden van Nova Ya-s maakten z© zelfs vorderingen in de richting van Jamiano. Door tegenaan- vallen werd een gedeelte der verloren loop- graven echter teruggewonnen, terwijl in an- der-e loopgraafislukken de strijd nog voort- duurt. Het Italiaansche legerbericht spreekt van dit krijgsbedrijf ais^ van twee aanvallen, waartusschen het geen verband legt. De een die in 't gebied van de Vertoibicca beek, bracht terreinwinst benevens 861 gevange nen, waaronder 25 officieren op en drie machinegeweren aan buit; de tweede, tus schen de Wippach en Nova 5 as, leverde een gevangenental van 5034, waarbij 154 officieren, op en rijken buit aan wapens en munitie. Zonder kleerscheuren kwamen ech ter de Italianen ook niet uit deze gevechlcn: ze lieten 1300 man aan gevangenen in hail den der Oostenrijkere. DE YLAAMSCHE IIOOGESCHOOL. Naar het Vad. verneemt. heeft professor P. Hoffmans, rector van de Gentsche Ho-o- geschool, bekend gemaakt, dat de plechtige opening di-er school zal plaats hebebn op 21 October en dat den volgenden dag de colleges zullen beginnen. Nieuwe iarieven der posterijen, geltleclile van 16 Oclober 1916 af. TEE NEUZEN, 13 Oct. 1916. Het weerbericht van het meteorolo- giscli iustituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogstebarometerstand boven 770.0 Zuid- Duitschland. Laagste barometerstand 734.7 Hernosand. Verwachting tot den avond van 14 Oct. zwakke tot matige, later weer toenemende Westelijke tot Zuidelijke wind, tijdelijk opklarend, weinig temperatuur. of geen regen, zelfde Briefkaarten binn-enland. port 3 cent per kaart; Briefkaaiien locaal v-erkeer, port 2 oenl pea- kaart. Formulieren koisteloos. (Bij .het publiek nog voorradige -ongeschon- de-n Rijksbrietkaarten met zegetdruk van H/2 en 2A cent kunnen zonder bijbetaling tegen briefkaarten met zegelopdruk van 2. rasp. 3 cent worden ingewissieia. Desgewenscht kun nen de bestaande briefkaarten worden opger- bruikt met bijplakking van een frankeer- zegel van 1/2 cent. Gescbiedt dit niet dan worden de lcaarten be-last met het port der ontoeneikend gefrankeerde briefkaarten. Brieven, binn-enland: voor een gewieht van niet meer dan 20 gram 5 cent; boven 20 tot en met 100 gram 10 cent, en voorts voor elk meerdea- gewieht van 100 gram of gedeelte van 100 gram, 5 cent daarboven. Brieven, locaal verkepr: voor een gewieht van niet meer dan 20 gram 3 cent; boven 20 tot en met 100 gram; 6 cent, en voorts voor elk meerder gewieht van 100 gram of een gedeelte. van 100 grain), 3 cent daarboven. Ge-drukte stukken:, 1 cent pea- 50 gram of deelte van 50 grant. Quitantien. wissels, enz..- De invordering van geliden op quiLantien. wisselbrieven, as- signatien en ander handelspapier, waarvan liet bedrag voor elk stuk de som van f 500 niet ).e boven gaat, kan gaschieden tegen voioruitbetaling van een racht van vijf cent voor -elk afzonderlijk in te vorderen bedrag niet hooger dan f 1, van 71/2 cent voor el a bedrag tusschen ,f 1 en 25 en van 15 cent voor elk bedrag van f 25 en hooger. Bij de uitbetaling is hovendien wegens het bedrag, ingevorderd do-or eenzelf-de postkan- too-r. h-et recht verschutdigd. dat is vastge- sleld voor een poslwissel van gelijk bedrag. Formulieren: De prijs van adreskaarten en douaneverklaringen is nader bepaald op 1/2 cent per stuk. "De prij-sdpr arbeidslijsten is vastgesteld o-p 7, rasp. 8 cent, paar gelang de aangeJi-ech- t-e briefkaartformulie-ren zijn voorzien vart zegelopdrukken van 2 iof van 3 cent. OpereUe-voorslelling. Blijkens -de advertentie in dit nummer kunnen de liefliebber-s van een Operette- voorstelling a.s. Maandagavond profileeren. Alsdan treedt in het cafe „La belle vue alhier een gezelschap op, onder direclie van den beer Frits Jung-en, die bier een vorig jaar met zijn gezelschap veel bijval genoot. De Litel der op te voer-en operelte, die in deze dagen opgeld doet, zal zeker ook uit- lokken om eens een kijkje te gaan nenien. Di-siribulie van levensmiddelen in Zeeuwscb-Ylaanderesu Dinsdag werd te Hulst eene vergadering gehouden vanwege de v-ereeniging van Bur- gemeesters en Secretarissen in Oostelijk Zeeuwsch-Ylaanderen, welke vergadering bij afwezigh-eid van den voorzitter, den heer J. van Itompu, lid van Gedeputeerde ^Staten, wend gepresideerd door den wn-d. voorzitter den heer L. J. den Hollander, burgemeesler van Axel. Bijna alle ledcn waren legenwoordig. Een ontwerp verordeningwerd opgemaakt rege- lende de distributie 111 oostelijk Zeeuwsch- Ylaanderen, waarin is bepaald, dat te J er Neuzen. Axel, Hulst en Hontenisse, central© distributie bureaux v.oor de omgeving zullen worden opgericht. Deze optwerp verbr-deningen zullen aan de gemeent-en ter vaStstelling worden aange- boaen. Het geinlernoerde patrouillevaariuig. Over het interneeren van een Duitssh patrouillevaartuig te Nieuw-Namen, ver neemt de Tel. liet volgende: Op liet fort Marie", ongeveer 10 K.M. beneden Antwerpen, is een Duitsche marine- bez-etting belast met liet toezicht over de -scheepvaart op de Schelde. Maandagmorgen kwam een sloepje mett 7 Duitsche matrozen van dit fort de Schelde .afgevaren eil geraak- te tussc'h-en de schorren van 'tverdronken land van Saaftinge tegenover Nieuw-Namen, juist even over de grens. Het vaartuig liep vast in .den Noord. fienige boeren, die in den Hedwigepoldier arbeidden, zagen liet scheepje en maakten liet gebeurde aan een post bekend. Spoedig daagd-en eenige militairen op, die de matro zen aan wal haald-en. De Duitschers beweerden door den mist hun koers verloren te hebben. Gesteld voor de keus naar Belgie terug te k-eer-en of gelnterneerd te worden, verko- zen zij h-et laatste, zoodat men geneigd is te Uenken aan een opzettelijk verliezen van -den koers. Met hun eigen vaartuig bracht men lien 11aa*r Hansfweert. Ambaelltssch001 le Hulst. Dinsaagnamiddag werd in een der lokalen van d-e Ambachtsscho-o-1 te Hulst gehouden de algemeene vergadering van donateurs, leden en afgevaaodigden van de vereeniging tot oprichting en instandhouding van een' ambachtsschool te Hulst. O.m. wer-den vastgesteld de begrootingen -der ambachtsschool en de daaraan verbon- -d-en avondvakteekemschool vo,o;r het jaar 1917. inesp. op een pindcijfer Van f 12,120 en ,f 2595. D-e aflredende best 11 ursleden, -de heeren F. van Waesberglie, D. Schelfliout en B. R-euling, werden met algemeene stemmen herkozen. Duilsch vliegtuig ge-daald. Wo-ensdagavond is tusschen Oostburg en St. Kruis, bij de buurt Barakken, vlak aan de B-eligisciie grens, een Duitsche tweedekker gedaald. Het vliegtuig, dat -erg met den storm n a a le kampen,- zag men over de grens nai&eren; het wer-d boven B-elgis-ch ge- iiied niet beschoten, zoodat terstond h-et ver- moed-en r-ees, dat het een Duilsch vliegtuig zou zijn. H-et lan-dd-e aan d-eze zijde c?er draadversp-erring en was berpand met 2 jonge vliegeni-ers. Zij behibord-en tot een vliegkamp bij de Somme en waren, na het zware werk der laatste w-eken, naar Gent ge- zon-aen -om wat uit te rust-en. Ze waren Woensdag uit het kamp van St. Denis jiij G-ent opgestegen. 6111 een tochtje boven Vlaanderen te doen en verklaarden verdwaald te zijn Zij war-en naar beneden gekomen om zich te -orienteeren, niet wetende, da! ze op Nederlandsch gebied t-erecht kwamen. Het vliegtuig, dat geheel onbeschadigd is en de vliegeniers, zijn ge'inlerne-erd. Aardappelen vervoer. De gro-entekweekers van Souliurg en Rit- them, cue Dinsdagmorgen met hun ^ar d-e brug over het kanaal passeerden om naar Yli-ssingeji te rijden, werden, volgens de M. Crt., alaaar door de politie aangehouden, 0111 onderzocht te worden of zij ook blauwe of bonte aardappelen uit de gemeente uil- voerd-en. Yerischeid-ene pers-onen werden bekeurd en moesten boven-dien hun aar-aappelen af- geven. Ten pverstaan van notaris J. A. Dregmans te Axel werd Donderdag ten verzoeke van Ch L. Rottier alhier verkoclit -een wo-on- hui-s; waarin herb-erg en winkel werd ge houden met schuren, erf en tuin gr.o»ot 9 arcn en 9C centia-ren. Ko-oper werd C. Stee- naert alhier voor de som van 2500 gulden. v BOSCHKAPELLE. De perenooigsl valt overal tegen; ook de landbauwer P. M. alhier kan daaroyer mee- p-raten. Hij p-lukt-e van 17 boomen in totaal eene maatsmand. terwijl verl-eden jaar dezelfde boomen 37 zakken oplev-erden. De Rechtbank heeft in hare zitting van 13 October 1916j de volgende vonnissen uitgesproken J. Z., oud 52 jaar, oud-onderwijzer, ge- detineerd te Middelburg, is wegens ver- duistering veroordeeld tot 7 weken gevang. met invrijheidstelling. 0. J. d. M„ oud 19 jaar, arbeider te Zuiddorpe, is wegens mishandeling ver oordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. A. v. R., oud 17 jaar, arbeider te Koewacht, is wegeDS alsvoren veroordeeld tot 5 boete of 1 week tuchtschool. C. d. M., oud 18 jaar, arbeider "te Ter Neuzen, is wegens alsvoren veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hecht. fl. d. V., oud 35 jaar, landbouwersknecht te Glinge, is wegens alsvoren veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. H. B., oud 51 jaar, koopman te Sas van Gent, is wegens vernielfng veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen Hecht. Heden werden de navolg-ende zaken be ll an deld: L. G., oud 24 j., bierb-ro-uw-ersknecht te IJzendijke, werd beklaagd dat hij op 12 Aug. 1916 te Philip-pine opzettelijk den stations- chef bij -de Zeeuwsch-Ylaamsche Tramweg maatschappij P. E. Remerij, die hem zeide dat de 1-edige vaten en een liandkar niet naast het s'tationsg-ebouw mochten worden geplaatst, heeft belee-digd. - Eisch 7 boete of 14 dagen hecht. M. S. H., oud 18 j., zonder beroep wonende te Ter Neuzen werd beklaagd dat zij op 25 Juli 1916 te Ter Neuzen opzettelijk Cornells Kouwijzer met een houweel heeft geslag-en en bloedend verwond. Eisch ,f 10 boete of 20 dagen' hecht. I. M. O., oud 33 j., zonder beroep, wonende le Biervliet, was gedagvaard ter zake dat zij op- 13 Augustus 1916 te Bi-ervliel opzettelijk gewelddadig Maria Ludovica Duijserinck heeft- geslagen. Eis-c-h 5 boete of 10 dagen hecht. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9i u., Ds. A. Timmermau, viering van het H. Avondmaal en 2 u., Ds. A. Timmerman. 9J u. en 2 u., dhr. L. Dek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. 91 u. en 2 u., Ds. J. B. Th. Hugenholtz. 9 u., Ds. G.' van Dis, H. Avondmaal en 2 u., Ds. G. van Dis, Dankzegging. Sas van Gent. 9J u., Ds. H. Akersloot van Hon- ten Roos Hnlst. 10 u., Ds. De Boer. Kloosterzande. 10 u., Ds. W. J. van Lindonk. Sln'skil. Hoek. Axel. Zaamslag Oereforrtieerde Her ken Ter Neuzen. 9i u., Ds. S. Groeneveld en "2 u., Ds. S. Groeneveld, Voorbereiding voor het H. Avondmaal. Axel, Kerkdreef. 9 u., Ds. A. Thielen, 2 u., leesdienst en 6 u., Ds. J. H. Lammertsma, Afscheidsrede. Axel, Stationstraat. 9 u., Ds. J. H. Lammertsma en 2 u., Ds. A. Thielen. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. v. d. Wall. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u. Ds. L de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswjjkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 n. en 51 u., Ds. D. C. van Overduin. Oud-Gereformeerde Gemeente. (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen. 9 n., 2 u. en 5* u., leeskerk. Lokaal Ter Neuzen. 9 Bethel" (Kandeelstraat). u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 51 u., Evangelisatie. ji. K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H. H. Diensten om 7,81 en 10 uur, 'sNamiddags om half drie Lof. Bestrijding mond- en klauwzeer. ,Door den Minister van Landbouw, Nijver- h-eid en Handel is een wetsontw-erp inge- di-end ter voorziening in de ko-sten van die bestrijding van h-et mond- en klauwzeer, waarbij -den veehouder de verplichting zal worden Opgel-egd deze kost-en mede te hel- pen dragen door eene bijdrage naar g-eiang van het aantal di-eren, dat hij op 15 Januari van elk jaar in zijn bezit heeft. Fr wordt nu van vcrsciiiliendc zij-den op gewezen, -dat bijna uitsluitend diegenen zul len hebben te betafen die vee opstallen, wat o.a. met -de Zeeuwsclie veehouders het ge- val is, terwijl ide groote etweiders in Noord en Zuid-Hollan-d en in Frieslancl, di-e slechts in den zomer w-eide ve-e [h-o'-uidiein, en die zekcr de finanli-eel incest krachtigen zijn, weinig of niets zullen bij-ch-agcn. Daarom zal van wege landbouworganisa- ties lioogsLwaarschijnlijk aan Zijne Excel- lentie in overweg'ing worden gegeve-n, op hillijkheidsgronden de zaak zoo te regelen, dat o-ok d-e Laatsgenoemde categorie van veehouders de kosten der bestrijdipg hel- pen dragen. wat op de beste inani-er zon ge- isdueden, indien niet eenmaal, maar twee- maal per jaar opgave vail den veestapel zou moeten plaats hebben en naar gelang van -elk-e opgaaf een balfjaarlijksche aanslagwerd bep-aalci, terwijl als de meest geschikte da- lums voor aangift-en worden genoemd 1 Dec. en 1 Juni. De tlienstbwtle dievegga. De Maastrichtsche correspondent van ,/De Tijd" ineldt. nog Zooals wij Woensdag nog met een enkel woord konden berichten, heeft de dienstbode van Mgr. Menten te Maastricht dan eindelijk bekend. Deze bekenteuis is te danken aan het tactvol optreden van onzen commissaris van poiitie, die zelf de leiding van het onderzoek op zich genomen had. Na deze bekentenis is gebleken, dat de dienstbode zich reeds ruirn 10 jaar aan diefstal had schuldig gemaakt. Zp had hierin gemakkelpk werk. Reeds van af het begin, dat zg bp Mgr. Menten in dienst trad, had zij zich het onbeperkte vertrouwen weten te verwerven, waarotn zp dan ook vrijen toegang had tot de plaats, waar de offerbussen en open schalen bewaard werden. Waren deze d-aarheen gebracht, dan wist zp haar slag te slaan, zonder dat ook maar iemand erg erin had. Niet tevreden echter met hetgeen zp op deze wpze bemachtigde, ging zp over tot het lichten van de offerblokken en de ge- raffineerdheid, waarmede zij hierin te werk ging, maakt den beroepsofferbloklichter be- schaamd. Zelfs toen de offerbussen met Lips' kastjes voorzien werden, wist zij raad door de gleuf met kaarsvet te begieten, waardoor het offergeld, op het vet bleef liggen en des avonds, als alien ter ruste waren, had niet anders te doen dan met een 1pm- stok de ontvangst van den dag te ^caan ffinnen". Doch de kruik gaat zoo lang te water, tot ze breekt, en, „Anna van den Deken" werd op een goeien avond gesnapt. Nie- mand had ooit kunnen vermoeden, dat zp de schuldige was, vooral niet, daar zp op bijzondere sluwe wpze de verdenking steeds op anderen had weten te werpen. Op den koster vooral had zp het gemunt en liet geen middelen onaangewend, hem in verdenking te brengen, zoowel door ano- nieme brieven aan de geestelijkheid als anderszins. Zelfs had zp hem bedreigd, hem te zullen vermoorden, als hp haar te na kwam. Vandaar is het wellidht ver- klaarbaar, dat zij in het bezit was van een groot broodmes, toen zp door de verdekt opgestelde agenten gearresteerd werd. Oorspronkeipk was het plan, dat zp met 1 October j.l. den dienst zou verlaten dat werd echter verschoven tot 15 October, zoodat zp nog juist bptpds tegen de lamp liep. Naast het stelen van juweelen uit ge- wijde vaten is thans gebleken, dat zij nog ruim 12000 heeft verduisterd. Stichlelijk. Uit Dordrecht meldt men aan de N. R. C. De mo'rgendienstoefening in de groote kerk alhier, waar Ds. Keller voorging, heeft gisteren een onverkwikkelpke vertooning te zien gegeven. Ds. Keller heeft de ge- woonte de collecten die gehouden worden, nooit aan te bevelen hij kondigt die slechts aan met de woorden nu geef ik de ge meente de gelegenheid tot het offeren van uw liefdegaven. Met het oog op den naderenden winter hadden diakenen den predikant nu schrifte- lpk verzocht, de collectie voor de armen bp de gemeente aan te bevelen. loen het oogenblik van collecteeren was aangebroken, heeft Ds. Keller dien brief aan de gemeente voorgelezen en daarbij o.a. gezegd, dat het college van diakenen had vergaderd onder voorzitterschap van den duivel. Hp heeft daarop den brief verscheurd en de snippers van den kansel af in de kerk geworpen. Den collectanten heeft hp daarop toegevoegd gp kunt nu uw werk doen. Aan het einde vaD den dienst heeft de ouderling Van Houwelingen, den predikant en de gemeente toegesproken en de ge meente gelukkig genoemd met het bezit van zulk een predikant. Hij heeft aan de gemeente verzocht, den predikant toe te zingen Dat s Heeren zegen op u daalaan welk verzoek de aanwezigen met luider stem hebben voldaan. Niet hetzelfde. Tea-en het hoofid van een Fries eh werk- m-ansgezin, tijdelijk landarbeid v-errichtende in de gemeente Slochteren, is proces-vcr- baal opgemaakt wegens bet aangeven van een kind zijner ongeliuwde do-diter als dat van zijn eclitgeno;ote.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 6