ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Grebriiik Rijkswegen. De Oorlog", No. 6441. Donderdag 12 October 1916. 56e Jaargang. ABONNEMENT: ^SUUIsr ADVERTENTlEN: Hoofdcontroleur-boekhouder, ZUBiLVS BIS!AFT. Telefoon 25, Dit Blad verschijnt Maandag^, Woensdag- en VriJdagavond, nitgezonderd op Feestdagen, by de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Nenzen. Hoofdcontroleur-boekhouder BINNENLAN D. kostelooze vaccinatie en revaccinatie, FEUILL1ST0N. De j^lommersdijk". Per 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland 1.10. 8i| vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /l.65, overig Buitenland f 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, HEEFT GOEDGEVONDEN TE BEPALEN: f- f. Le vensmiddelenbureau Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis van sollicitanten voor de betrekking van op eene jaarwedde van 1200, Zekerheidsstelling 4000, Dat de termijn voor de inzending van stukken is verlengd tot 16 October 1916. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Naar aanleiding van het torpedeeren van de „Blommersdijk" schrijft de „N. R. Crt.": In de jongste rede van den Rijkskan selier in den Duitschen Rijksdag kwa- men deze woorden voor: „Een Duitsch staatsman, die ervoor zou terug schrik- ken tegen dezen vijand elk bruikbaar, den oorlog werkelijk verkortend strijd- middel te bezigen, moest worden opge- hangen." Er is toen gezegd, dat deze uitlating doelde op eene verscherping in de eerste plaats van den duikbootoorlog, die op komst zoude zijn, dus als eene waarschuwing aan het adres der neutra- len was te beschouwen. Maar de woor- den waren gebezigd in een verband, dat eene andere uitlegging evenzeer moge- lijk maakte. Immers volgde daarop deze passage„Ik hoop, dat gij uit mijn woor den de mate van tegenzin en verachting beseft, die ik gevoel tegen de steeds op- nieuw verspreide bewering, dat uit on- begrij'pelijke toegeeflijkheid. verouderde begeerte tot toenadering of zelfs uit overwegingen, die het daglicht niet kun nen zien, niet alle strijdmiddelen zoo krachtig mogelijk worden gebezigd. Met het oog op het vijandelijke buitenland, dat op elke breuk in onze aaneengeslo- tenheid loert zal ik niet uitwijden over de u bekende kuiperijen." Dit duidde erop, dat de schilderachtige woorden, welke wij het eerst in herinnering brach- ten, meer voor binnenlandsche consum- tie, dan voor export bestemd wakeneen rejlliek van den Rijkskanselier tegenover de (reehter) oppositie, die der regeerin^ nog bij voortduring haar houding in den duikbootoorlog verwijt. Zooiets als: „Wij doen wat wij kunnen, maar wij kunnen niet meer, zonder ons nieuwe vij- anden op den bals te halen." De gebeurtenissen van Zondag hebben thans twijfelachtig gemaakt, welke be- teekenis aan des Rijkskanseliers woor den te hechten zijn. Is er een nieuwe koers ingeslagen Is de Duitsche regee- ring doende, zich voor „ophanging" te vrij waren? De berichten zijn nog verre van dui- delijk. Wat ons door Renter geseind wordt en Reuter behoort niet tot de- genen, die de voor de Duitsche oorlogs- leiding gunstigste uitlegging snel aan- vaarden maakt den indruk, dat bij de torpedeering op groote schaal van neutrale en. vijandelijke schepen, die plaats heeft gehad, de regelen van de laatste duikbootnota aan Amerika ge- volgd zijn. Doch de f e i t e n te onzen aanzien deden zich aanstonds a n d e r s voor De Blommersdijk, het groote schip van de Holland-Amerikalijn, dat mede als slachtoffer van de duikbootrazernij is gevallen, had geen contrabande aan boord, geen lading voor Engeland zelfs. Zes zevenden van de lading bestond uit graan voor onze regeering, en de kleine rest was stukgoed, dat voor Nederland was bestemd. Dit kon onmiddellijk uit de scheepspapieren gebleken zijn. Deze moesten dus of niet onderzocht zijn het schip moest derfialve zonder onder- zoek zijn getorpedeerd, hetgeen met de aangenomen regelen van duikbootoorlog- voering in strijd zoude zijn, of het schip moest na onderzoek, hoe men het ook wendt, of keertabsoluu't on- rechtmatig getorpedeerd zijn. Aan vergissing kan moeilijk worden ge- dacht. De Blommersdijk was een schip van heel bijzonder type, dat op verren afstand kon worden herkend; de natio- naliteit van het schip was zeer duidelijk op het schip aangegeven. Tien dagen lang ronddrijvende torpe do's zullen daar ginds op de Amerikaan- sche kust ook wel niet zijn! Daar komt nu zoo even het verbluf- fende berieht van den kapitein van de Blommersdijk, dat de kapitein van da duikboot naar zijn zeggen instructie had het is ten minste niet aan te nemen, dat hij in zoo'n ernstige zaak op eigen verantwoordelijkheid zal hebben gehan- deld a 11 ,e schepen te tor- pedeeren, die een Engel sche haven moeten aan- d o e n. Dit is een gansch nieuwe schrikbaren- de regel van oorlogvoering, die in strijc is met alle tot nu toe door de oorlogvoe- renden op eigen gezag gemaakt recht.En hiermede is wel in eens zonneklaar vast komen te staanzoo vast, dat zelfs de heer Valter van „De Toekomst", die voor geen kleintje -vervaard is, het niet weg zal kunnen redeneeren dat er opnieuw tegenover ons land eene daad van verregaand en verbijsterend onrecht gepleegd isondanks de scheepspapieren in orde bevonden moeten zijn, is de „Blommersdijk" vernietigd. Eene uiterst domme daad bovendien Het geval van de „Tubantia" was juist -geregeld. Er begon hier te lande, schoon het mysterieuse vergaan van de Palembang onopgehelderd bleef, eenige grootere gerustheid te komen, te meer omdat uit de praktijk van den duikboot oorlog in de laatste maanden was geble ken, dat er inderdaad verzachting was ingetreden. Nu zullen de discussien over den duikbootoorlog niet alleen met Ame rika, doch met alle landen, die de vaart op Amerika onderhouden, moeten wor den heropend en de stemming daarbij zal voor Duitschland verre van gunstig zijn, De Rijkskanselier zal bij die discussien heel zwak staan, omdat hij daarbij geen Vasten grond onder de voeten heeft, daar de voornaamste voorwaarde, door hem zelf gestelddat de torpedeering een „den oorlog werkelijk verkortend strijd- middel" zou zijn, ten' eenenmale wordt gemist. Daarom is deze torpedeering, die hier te lande en zeker ook in Ameri ka opnieuw verontwaardiging opwekken moet, voor alles politiek dom. Doch dit zijn onze zorgen niet. Wat ons aangaat, is het onbetwistbaar on recht, dat jegens ons land is gepleegd En dat hersteld worden moet op meer coulante manier, dan van Duitsche zijde tot nu toe in dergelijke aangelegenheden betracht is. Er moet volledige schade- vergoeding worden gegeven, niet alleen voor'de lading, doch ook voor het schip, en deze laatste niet naar den theoreti- schen maatstaf, dien Duitschland pleegt te gebruiken, doch naar dien, volgens welken in dezen tijd de waarde van sche pen in de practijk wordt bepaald. Daar- naast behoort zekerheid te worden gege ven, dat de beginselen, in de duikboot nota aan Amerika neergelegd, opnieuw en ook jegens ons land zullen toegepast worden. Het is onduldbaar, dat in deze zaak van recht een klein land als Neder land op anderen voet zal worden behan- deld, dan het machtige Amerika. En de nieuwe regel is onder geen voorwaarde te aanvaarden. Wenscht Duitschland de Engelsche havens van het verkeer af te snijden, dan heeft het daartoe de sinds meer dan eene halve eeuw geldende, en algemeen aanvaarde, blokkaderegelen te volgen. Is de Duitsche regeering niet geneigd deze toezeggingen te doen, en zich daar- aan te houden binnen korten tijd, d.w.z. zonder met uitvluchten de zaak op de lange baan te schuiven dan zal zijn na te gaan, of niet Nederland voor zooveel hem direct aangaat, zich zelf zal kunnen beschermen. De torpedeering van de „Blommers- dijk" is van dubbel belang, omdat in dezen tijd, waarin de volksvoeding toch al zooveel bezwaren oplevert, eene groo te lading graan verloren is gegaan. Te overwegen zou derhalve zijn, of van het oogenblik af, waarop onze graanzendin- gen tegen roekelooze vernieling niet lan- ger veilig zijn, geen maatregelen te ne men zouden zijn, om aan den anderen kant de voedingsvoorraden, die wij nog hebben, te onzen eigen behoeve te be schermen, door nog eenige uitvoerver- boden in het leven te roepen. Wij weten wel, dat zulk een maatregel eene keer- zijde zoude hebben ook, doch de vraag, of tegenover de zesduizend ton voedings- middelen, die ons ruwweg onthouden zijn, niet even of dubbel zooveel van wat hier is of geproduceerd worden zal, bin nen onze landsgrenzen zal zijn te houden, zouden wij niet voetstoots ontkennend willen beantwoorden. Wat er voor te zeggen is, ware o.m. dit, dat door zulk een maatregel onzerzijds, de torpedee ring van Nederlandsche graanschepen dan althans zou neigen te worden een „den oorlog werkelijk verkortend strijd- middel'> gelijk de Rijkskanselier heeft, verlangd. Duitschland zou ons voor eenige uit- voerverboden in ruil van de graanladin- gen, did dit land ons door zijn driest- heid onthoudt, slechts dankbaar zijn! Men begrijpe ons wel. Wij verdedigen geenszins de Engelsche zoogenaamde blokkade- (uithongerings-) politiek te genover Duitschland. En de veront waardiging van de Engelsche pers, alsof de Duitsche blokkade „op langen af stand" minder onrechtmatig zou zijn, dan de Engelsche blokkade „op korten afstand" lijkt ons wel wat gezocht. Maar dit belet niet, dat wij althans ter b e- scherming van onze voor r a- d e n middelen kunnen bezigen, waar- over wij beschikken. De aangelegenheid lijkt ons daarom der overweging wel waard. DUIKBOOTEN AAN DE AMERIKAANSCHE KUST. Het Ned. s.s. „BIommersdijk". De directie van de HollandAmerika lijn heeft van .den kapitein van de Blom mersdijk" berieht ontvangen, dat het schip Zondagavond om half acht, 3 mij- len van Nantucket, is getorpedeerd. De bemanning is gered door de Arperikaan- sche torpedoboot „Benham" en te New port geland. De kapitein van de Duitsche duikboot deelde den kapitein van de „Blommers- dijk" mede, dat hij alle schepen zou doen zinken, die een Engelsche haven aan hadden te doen. j De waarde van de „Blommersdijk" was volgens de „N. R. Crt." ge- taxeerd op 214 millioen gulden, en onge- veer de helft van de waarde was tegen molest verzekerd. De graanlading voor de Nederland sche regeering was niet tegen molest verzekerd; de regeering loopt met haar graanladingen steeds eigen risico. Behalve de Nederlandsche stoomboot Blommersdijk" zijn door Duitsche duik- NEUZENSCHE COURANT De Burgemeester der gemeente TEH NEUZEN brerigt ter openbare kennis de volgende Ministerieele beschikking met intrekking van het ter zake bepaalde in zijne circulaire dd. 28 September jl. No. 76917, afdeeling Handel I. dat zeevisch, door hem ingevolge artikel 1 der Distributiewet 1916 bij zijne beschikking van 9 Sep tember 1916, No. 72235, afdeeling Handel, aangewezen, tot nadere aankondiging aan den verbruiker mag worden te koop aangeboden of verkocht tegen ten hoogste de navolgende prijzen kleine sehelvisch wijting kleine gul poon en pieterman horsmakreel makreel kleine schol gerookte kleine sehelvisch Engelsche bokking (zonder staart) gezouten maatjes- of voile haring (zoncjf r staart) gemarineerde haring (zon der kop) a. b. c. d. e. fi ll. k. f 0.28 per K.G. 0 27 0.28 0 26 0.22 0 32 0.28 0.34 0.05 stuk. 0.04 0.06 II. Ingevolge art. 8, lid 3 der Distributiewet 1916, dat tot nadere aankondiging zeevisch tegen ten hoogste de navolgende prijzen in worden aangeboden of verkocht den groothandel, den tusschenhandel en in het klein mag te koop Groothandelprijzen. Tusschenhandelprijzen. Kleinhandelprijzen. a. Kleine sehelvisch 8— aer 50 K.G. 10.per 50 K.G. 0.28 per K.G. b. wijting 7.50 50 9.50 50 0.27 c. kleine gul 8.— 50 10.— 50 0,28 d. kleine poon en pieterman 7.— 50 9.— v 50 0.26 e. horsmakreel 5. 50 7.— 50 0.22 makreel x 10.— 50 i) "12.— 50 0.32 1- kleine schol 8.— 50 10.— 50 0.28 h. gerookte kleine sehelvisch 12.— 50 50 n 0.34 i. Engelsche bokking (zonder staart) 0 034 per stuk 0.05 stuk. j- voile haring (zonder staart) 20.25 per ton (850 st). 0.04 k. Maatjes haring (zonder staart) 21.50 per ton (900 st.) 0.04 1. gemarineerde haring (zonder kop) 0.044 per stuk 0.041 0.06' 's-Gravenhage, 6 October 1916. De Minister voornoemd, POSTHUMA. Ter Neuzen, den 9 October 1916. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt de gebruikers van Rijkswegen in herinnering dat aan de voorschriften, vervat in art. 14 van het rijkswegen- reglement speciaal wat betreft het voorschrift sub b waarin verboden wordt over een Rijkswog te njden met een voertuig indien daarvan de wielen niet van klei en modder zijn ontdaan, gedurende de bieten- campagne, stipt de hand zal worden gehouden. Ter Neuzen, den 11 October 1916. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders der gemeente ZAAMS LAG maken bekend dat op Woensdagen II en 18 Oct. a. S., telkens des namiddags te 2 urenten Raadhuize de gelegenheid zal zijn opengesteld tot van de ingezetenen die zich daartoe ten gemeentehuize kunnen aanmelden, met medebrenging van de z. g. trouwboekjes. Zaamslag, 4 Oct. 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLE Lz Secretaris. Hans vond hel beter om monsieur Richard Perroquet niet tegen te spreken. Gelukkig had den zij nu ook reeds de bonte tenten van het kamp bereikt; vijf rpinuten later stond Hans tegenover lord Alvor. De lord was juist teruggekeerd van de ge- aellenjacht cn was in gesprek met den rao. Op een eerbiedigen afstand wachtte het schit- terend gevolg: de met schuim bedekte paar- den werden weggevoerd. Een groot aantal bedienden istonden voor den ingang van de tent ran den rao en voor de amdere tenten. Wei Hans, mijn beste jongen, wat ben ik bliji u "weer te zien! Zoo ontviug lord Alvor zjjn jongen vriend en stak hem beidie handen toe. En na zijn handen hartelijk gedrukt te hebben, stelde hij hem aan den vorst voor. Hans werd vuurrood 'toen lord Alvor idaar- Ka merverki ezing D ordreeh I. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid van de Tweedc Ivamer (vacaturs Schim van der Loeff) zijn 2531 geldige stem- itnen uilgebracht (het aantal kiezers 'is 10.910). Hjervan verkreeg de heer P. J, de K tin ter (U. L.) 2116 en de heer D. Wijnkoop S.D.P.) 418 isiemmen. Zoodat gekozen is de heer De Kanter. IiiwerKingtreding van hel nieuwe post tarief. Bij Kon. Besluit van 30 Sept. („Stbl." 461) is hep a aid: De wet van 29 Juli 1916 („Stbl." 364) houdende wijziging en aanvulling van de pihtt. 3, 5 fen 19 van de wet tot regeling der brievenposterij Ireedt in werking op ^Oc tober 1916. („St-Ct.") Nederlandseh sehip opgebrach?. De Voss. Ztg. meldt, dat, volgens de New- Yorker ,,'Ev'ening Past", bet Nederlandsche scliip „Anakoa", van Java naar de Pliilippij- nen, in de Gibutu-passage, dus in een Ame- rikaansch sLroomgebied. door den Engel- schen hulpkruiser „Kadmus" aangehouden en naar Sandachami (Brifcsch-Borneo) is ge- bracht; daar werden lading en post van het schip doorzocht, en de post voor Manilla eerist nadat de censor er kennis van had ge- nomen, wader vrijgegeven. bij zei: Mijn beste vorst dit is de moedige jon- geling, die mij indien verschrikkelijken nacht op -de Chineesche Zee, waarvan ik u vertelde, van mijn boeien bevrijdde, wien ik mijn leven le danken heb. De rao kwam nadierbij,. Hij was een groote man met een karakteristiek gelaat, een in- da-ukwekkende verschijning. 1-Iij reikte Hans de hand. De jonge vriend van mijn vriend is mij welkom! zei Iiij in vloeiend Engelsch met een bijna onmerkbaar accent. Ik hoop, dat het u bij ons zal bevallen. Hans -kon zicn bijna niet weerhouden om een voetval voor den vorst te doen en hem om genaide voor zijn gevangen vriend te srr.eeken. De beide hieeren schenen echter nog niets van het gebeurdie in de stad te welen. Het wa% dus verstandiger en beleefder om eerst alles aan lord Alvor te vertellen en hem te verzoeken zijn best voor Berger te doen. De rao had intusschen, 'na gegeten te heb ben, zijn tent opgezocht. Lord Alvor stak zijn arm door dien van Hans en nam hem mee naar een tent, die vlak naast die van den vorst stond. De bedienden sloegen de zijden gordijnen weg. Ik ga mij nu gauw van het stof be- vrijden en een bad nemen Hans; daarna zullen wij eens gezellig babbalen. Hier, hij wees op een inlandschen bediende, die met over elkaar gekruiste arm-en aan den ingang van de lent stond, deze boy zal intusschen voor u zotrgen. Dit zeggenae, ver-dween de lord acht-er een tapijt, dat als gordijn diende en de tent in twee beiften scheidde. Wederom moest Hans zich dus in ge- duld befenen. Hij keek verbaasd in het rond. Veel had hij reeds van Oostersche weelde en pracht gehoond en gezien, maar de inri-chtingvan deze' tent wekte tocli ten zeerste zijn bewon- dering. Van binnen was zij bekleed met een roode stof, versierd met fraaie gouden arabesken; op den vloer lagen eenige inolilige tapijten op elkaar, terwijl men hier en daar geel zijden kussens had neergelegd. In de hoeken istonden fraaie ingelegde tafeltjes en sto-elen, aan de zoideringen hingen bontd lampions, van zijde vervaai'digd. De boy die het vertrek tegelijk -met den lord had verlaten, kwam nu terug en bracht op een ziiveren presenleerblad eenige ver- vensehingen; heerlijke fijne vruchten, En gelsche cakes en twee kristallen karaffen, waarvan de een met ijswater en de andar met sherry was gevuld. Nu eerst bespeurde Hans, dat hij sedert het ontbijt niets had genutligd; hij at -snel eenige cakes en schonk zich een glas sherry in. Toen hij. het had leeggedronken, voelde hij zich geheel ver- kwikt. Eindelijk kwam ook lord Alvor weer bin nen. Hij had zijn roode jas verwisseld voor een gemakkelijk, wijid, Oostersch gewaad. •Laten wij nu eens gaan zitten en ver-i tel mij dan, welk zonderling toeval u hier- heen brengt? Maar dat is eigenlijk een dom me vraag lord Alvor lachte hartelijk ik weet burners, dat gij en uw metgezei nog altija op a-e jacht zijt en wel op de jaelit naar mijn persoon. Heeft dan die dwaze mr. Berger hel dolzinnig denkbeeld, dat ik de inbreker zou zijn dien hij zoekt, nog altij-d niet opgeg-even? Hij lachte hartelijk: Itaps echter bevond zich niet in een stemming om mee te lachen. Hij raapte nu al zijn moed bij elkaar en kwam met zijn verzoek voor den dag. Lord Alvor, die zich reeds gemakkelijk had neergevlij-cl op een der divans, stond met een verbaas.de uitdrukking op zijn gelaat op. Hij liep de lent eenige malen* op en rreer, bleef daarna voor Hans staan en zei: Hcqi aangenaam vind ik uw verzoek niet mijn. jongen. in een Europeescli land1 zou men om hot geheele voorval kunnen lachen, maar hier in het Oosten, waar het in ieders natuur ligt van een mug een oli- fant te maken. wordt het bedenkelijk. Men zal hier in hel geheel geen oog hebben' voor het humoristische in de geschiede- nis, vrees ik, maar alles als bitteren ernst opvallen. En ook mijn vorstelijke gastbeer, die rao, zal ait alles heel onaangenaam vinden. En toen hij bemerkte welken indruk zijn woond-en op Hans maakten, vervolgde hij Maar het spreekt vanzelf, dat ik er voor zal zorgen, dat mr. Berger zoo spoe- dig mogelijk op vrije voeten wordt gesteld. Ik dank u, ik dank u! riep Ifans uit. (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1