ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOft ZEEUWSCH-VLAANDEREN. 6440. Dinsdag 10 October 1916. 56e Jaargang. IISBIMJE B1SSAPT. De Oorlog. De knjgsMrijven. ABONNEMENT: ADVERTENTSEN: BINNENLAN D. TeleSoon *23. Bit Blad yerscliunt Maandag^, Woeasdag- en Yrydagayond, nitgezonderd op Feestdagen, liij de Firms P. J. YAH DE SANDE te Ter Nenzen Regeeriugs-eieren is deze week 9 cent per stuk, kostelooze vaccinatie en revaccinatie, P E WIL L t 0 H. Per 3 maanden binnen de stad/1.—Franco per post voor Nederland /1.10. Sij vc-oruitbetalingvoor Belgie 1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement teg en verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 not* op den dag der uitgave. De PRIJS der De Burgemeester van Ter Neuzen. Geld slaan. Voor het volgend jaar wordt gerekend op de vervaardiging ten behoeve van Nederland van f 400.000 aan kwartjes, f 400.000 aan dubbeltjes, f 500.000 aan stuivers, f 100.000 aan 2i/2-centstukken, f 100.000 aan 1-centstukken en f 25.000 aan l^-eentstukken, terwijl voorts voor rekening van NederL-Indie is besteld f 5.000.000 aan guldens, f 2.000.000 aan halve guldens, f 1.500.000 aan ^-gul dens, f 1.500.000 aan l|10-guldens, f 1.500.000 aan 5-centstukken, f 200.000 aan 21/2-centstukken, f 200.000 aan 1- centstukken en f 100.000 aan i/2-cent- stukken. Djambi. Uit Weltevreden wordt aan de Tel. geseind De militaire commandant van Djambi, overste W. C. Gerlach, is van zijn post ontheven, waarschijnlijk omdat men on- tevreden was over zijn gebrek aan acti- viteit. De onrust in Djambi. De correspondent van het Hbl. te Soe- rabaja seint: „De correspondent van de Locomo- tief in Djambi beschouwt den resident van Djambi, H. E. C. Quast en luitenant- kolonel Gerlach als twee zondebokken. De resident zou verantwoordelijk zijn voor het uitbreken van den opstand en de luitenant-kolonel voor de uitbreiding daarvan. Veertien dagen voor het uitbreken van den opstand ontvangen waarschu- wingen van aanhangers van het bestuur te Moearo Tembesi werden in den wind geslagen. Controleur Walter had ook den resi dent gewaarschuwd. De Locomotief, die der Sarikat Islam veeleer goedgezind is, zegt, dat het vol- maakt zeker is, dat de Sarikat Islam oorzaak was van den opstand." Be Grondwetsherziening. DE LOTGEVALLEN VAN EEN „TANK". De Times vertelt, dat door de ver- overing van Gueudecourt, de geallieer- den weei; in het bezit kwamen van de „tank", die bij een vorigen aanval be schadigd was blijven staan voor de linies. De vijfde Duitsche oorlogsleening. In de gehouden zitting van de Cen trale Commissie van den Duitschen Rijksdag deelde de staatssecretaris der rijksschatkist Von Rodren mede, dat op de vijfde oorlogsleening voor 10.590 mil- ioen is ingeschreven. In dit bedrag zijn de inschrijvingen in het grootboek en de buitenlandsche inschrijvingen nog niet geheel begrepen. De to tale inschrijvin gen op de verschillende oorlogsleeningen overtreffen hiermede een bedrag van 46*4 milliard mark. (Op de vierde oorlogsleening werd in geschreven voor 10.768 millioen mark en op de derde oorlogsleening voor 12.160 millioen mark.) NOG EEN ZEPPELIN VERON GE LUKT Uit Esbjerg werd 4 October door Reu- ter aan Engelsche bladen geseind, dat Deensche visschers Maandagmiddag een Zeppelin gezien.hadden, die gedeeltelijk onder water dreef op 35 mijlen ten noord-westen van List (op het eiland Sylt). Het luchtschip was omringd door Duitsche torpedojagers en twee grootere schepen lagen langs de zijde van het om- hulsel, ten einde te trachten het drij- vende te houden. UIT AMERIKA. VAN FRANSCHE ZIJDE. In verschillende gedeelten van Ame rika schijnt men naar Havas uit Washington seint tot het inzicht ge- komen te zijn, dat .represaille-maatrege- len in economischen zin tegen de zwarte lijsten der bondgenooten in strijd zou den zijn met het recht en de internatio nal conventies. De New-Yorksche Sun meldt, dat de rechtsgeleerden van het departement van buitenlandsche zaken te Washington van oordeel zijn, dat elke poging om de schepen vast te houden, die weigeren koopwaren aan boord te nemen van handelshuizen, welke op de lijsten voorkomen, een direete schending van de handelstractaten zou vormen. In Zuid-Amerika is het verzet tegen repre- saille-maatregelen tegen de zwarte lijs ten nog duidelijker aan het licht geko- men. De officieele berichten van de ver schillende fronten melden omtrent de laatste dagen weinig of geen bijzonder nieuws. Van het westelijk front worden kleine voordeelen gemeld van de Fran- schen en Engelschen, aan het oostelijk front gaat de strijd voortdurend heen en weer, evenzoo in den Kaukasus tusschen de Turken en de Russen. Eenigen voor uitgang maken de troepen der Entente in Saloniki. Omtrent hetgeen met den wereldkrijg verband houdt, ontleenen wij de volgen de. telegrammen aan de N. R. Crt. DE STRIJD IN ZEVENBERGEN. WEENEN, 8 October. (Wolff.) Off! cieel: Oostenrijksch-Hongaarsche en Duitsche troepen zijn gisteravond in Brasso (Kronstadt) binnengedrongen. Andere kolonnes bereikten ten Oosten van het Geestenbosch het dal van de Alt. Huzaren van den Hongaarschen landstorm hebben Szekely Udvarhely (Oderkellen) bezet. Ook in het Geor- genygebergte wijkt de vijand voor de Oostenrij ksch-TIongaarsche strij dkrach- ten van generaal Von Arz. EEN NIEUWE KABINETSFORMEER- DER IN GRIEKENLAND. ATHENE, 3 October. (Reuter.) Pro fessor Lambros heeft zich definitief met de vorming van een nieuw kabinet be- last. LONDEN, 8 October. (Part.) Naar de Daily Telegraph uit Athene verneemt, is professor Lambros een van de eerste philosophen en archaelogen van Grieken- land. Hij heeft nog nooit tevoren een rol in de politiek gespeeld. Hij heeft den naam pro-Duitsche sympathieen te koes- teren, gemengd met Italiaansche neigin- genv Waarschijnlijk zal Alexandropoelos minister van buitenlandsche zaken zijn. Deze is vroeger gezant te Belgfado geweest en .zaakgelastigde te Konstan tinopel. Een ander vermoedelijk lid van het kabinet, professor Adriados, is, even- als Alexandropoelos, een voorstander van de Entente. De tegenwoordige machthebbers in Griekenland zijn blijkbaar er op uit om tijd te winnen, in de hoop, dat de ver- wachte Duitsche versterkingen op den Balkan zullen verschijnen en den toe- stand zullen veranderen, waarop de Ko- ning en de pro-Duitschers zullen kunnen verklaren, dat de politiek van non-inter- ventie nog altijd de wijste is. DE EGBERDINA. MALMO, 8 October. (Wolff.) De Ne- derlandsche schoener Egberdina (van Groningen)zonder loods zeilend van Amsterdam naar Hernosand, is voor Falsterbo in het oude Duitsche mijnveld op een mijn geloopen. De bemanning is bij Falsterbo aan wal gezet. (De Egberdina was in 1913 gebouwd en behoorde aan G. A. Spliethoff te Rot terdam.) EEN DUITSCHE DUIKBOOT IN DE VER. STATEN. NEWPORT (Staat Rhode Island, Ver. St.), 8 October. (Reuter.) De Duitsche duikboot U 53 is hier, na een reis van 17 dagen uit Wilhelmshaven aangekomen. Het heet, dat de duikboot brieven voor den Duitschen gezant te Washington, Bernnstorff, heeft meegebracht. De duikboot is na een vertoef van twee uur te Newport weer vertrokken met onbekende bestemmingzij had twee ka nonnen, tien torpedo's en een inrichting voor draadlooze telegrafie aan boord. WASHINGTON, 8 October. (Reuter.) De Engelsche gezant heeft een bezoek gebracht op het ministerie van buiten landsche zaken. Naar men meldt heeft hij geprotes- teerd tegen het feit, dat een duikboot een Amerikaansche haven is binnenge- varen. NEWPORT, 8 October. (Wolff.) De Duitsche duikboot U 53 is uit Wilhelms haven hier aangekomen. Zij stak in 17 dagen den Oceaan over. De Amerikaan sche duikboot D 2 begeleidde haar naar de haven. Rose, de commandant van de U 53, heeft bezoeken gewisseld met konterad- miraal Knight, den bevelhebber van het marinestation. Hij deelde hem mede, dat hij des avonds weer weg zou gaan. Twee COURANT. Bargemeester en Wethouders dergemeente ZAAMSLAG maken bekend dat op Woensdagen il en $8 Oct. a. S., telkens des namiddags te 2 uren, ten Raadhuize de gelegenheid zal zijn opengesteld tot van de ingezetenen die zich daartoe ten gemeentehuize kunnen aanmelden, met medebrenging van de z. g. trouwboekjes. Zaamslag, 4 Oct. 1916. Bargemeester en Wethouders voornoemd, - JOH. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLE Lz Secretaris. De Kamerleden Eerdmans en De Muralt hebben als amendement op artikel 192 der Grondwel voorgesteld de 5e alinea te doen vervallen en de 6e alinea te lezen als volgt: ..Ilet bijzonder algemeen vormend lager Eerst pa Iang wagen vernam bij van den waard en de boys die aan tafel bediend liadiden, ongeveer den juisten samenhang van het gebeurde, natuurlijk op echt Oosler- ische wijze opgesmulct en overdreven voor- ges'.eld. Volgens bun verhaal zou Berger niet alleen den gast van den vorst beseiiimpt, maar ook den rao zelf op de grofste wijze belecdigd liebben. En dan was dat niet bet LrelTend.sk: bewijs van zijn schuld? had hij zich niet lieftig verzet tegen zijn ar- reslatie, die zeker door de geluigen van het gelieele voorval bewerkt was? De waard was de wanhoop nabij en bet seheelde' niet veel of bij had den jongeman, als vnend van den gevangene, eveneens overgeleverd aan de handen van de met loffelijken ijver bezielde Hermandad. Wat nu? vroeg Hans weer en ditmaal zeer ernstig. Er bestond slechts een uitweg, slechts een middel om rlen gevangene. uit den leer. ondersvijs. uit de openbare kas bekostigd, indieti bet aan de eischen van duidelijkheid vokioet, voor bet openbaar lager onder wijs, bij de wet gesteld. De vrijbeid van rich ting van het bijzonder algemeen vormend lager onderwijs wordt hierbij in acht genomen. De wet stelt de voorwaarden vast, waar- op voor het bijzonder algemeen vormend middelbaar en vo.oirbereidend hooger onder wijs bijdragen uit de openbare kas worden verleend'". In bun toelichting biervan schrijven de voors tellers: De 5e alinea is ten deele een herhaling van hetgeen in de 3e alinea wondt gezegd, daar een regeling van het openbaar onder wijs ook eischen van deugdelijkheid moet .bevatten. Teneinde deze herhaling te ver- mijden, verdi en t het aanbeveling de gedachte van alinea 5. die geen herhaling is, in de volgende alinea op te nemen. De bedoeling van het hier voorgestelde is vasf te stellcn. dat bij bet aangevdn van de deugdelijkheid voor bet gelieele lager onderwijs hel openbaar lager onderwijs als norm zal dienen, zonder da I daarbij de op- voedkundige zelfstandigbeid van hel bijzon der lager onderwijs mag worden geknot. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het wit nog maar niet lukken, dat blijft van dag tot dag de algemeene indruk. Er is aldus^ sehrijft de N. R. Crt., nog geen kijk op een besbssing door de wapenen. De algemeenheid vail den druk op de fronton der centralen moest uitwerken, dat zij op een plaatis, waar (de tdruk tot een maxi mum werd opge\ oerd, dezen niet meer door concentratie van strijdkracbten konde 1 weer- staan; dat zij, van alle zijden benard, op een bepaalde plaats moesten zwicbten. Passen wij dit algemeene denkbeeld op den loestand van het oogenblik toe. Het groote Engelsch-Fransche offensief aan de Somme heeft nu meer dan drie maanden geduurd. Met groote krachtsinspanning hebben de gealbeerden daar terreinwinst op terrein- winst behaald. At bleef de gelieele vooruit- gang ten slolte gering, zij waren toch op het stuk van artillerie en getalsterkle kenne- lijk in de rneerderheid, slechts met de uiter- ste moeite konden de Duitscbers zich hand- haven. En nu kwam in het oosten een nieuwe geweldige inspannTng van ue Russen. Nu kon men toetsen of bet Somme-offe.n- sief ovgreenkomstig liet boven omsctirevcn algemeen3 plan e,en beslissende uitwerking- op de weestandskracht der centralen had gchad. In dat geval moesten de centralen buiten staat geweest zijn naar bet oostelijk front genoeg troepen aan te vooren, om het nieuwe offensief der Russen te weerstaan, 0111 van een vermeerdering van bun strijdkracbten tegen Roemenie niet te spreken. Rlijkbaar is dat niet het geval geweest. Het vorige offensief der Russen heeft den centralen groote landslreken ontrukt, dit maal brengt het geen vooruitgang en in Zevenbergen komt het initiatief meer en meer aan de zijde van de Oostenrijkers en Duitschers. Het groote Engelsch-Fransch offensief lieeft nus wet terreinwinst en ook wet bnit aan kanonnen eu gevangenen opgeleverd, maar liet heeft niet kunnen verliinderen, dat de centralen troepen naar het oosten hebben gevoerd. Men kan dus weer zeggen: liet wit nog niet ihkken. Dat "aan den anderen leant de centralen bet zouden kumnen winnen door een van bun hoofdvijanden onder den voet te krijigen, daar is op het oogenblik natuur- ker te bevrijden. Hans moest lord Alvor te spreken zien te krijigen. Er bestond sleclits een uitweg, maar de poortwachter weigerae Iiem norsch den toegang. De mare van het gebeurde was klaarblijkelijk reeds tot hierloe doorge drongen. Eindelijk echter vernam Hans van een der bedienden, die voor het palejs ston- den te luienen, dat de rao en zijn Euro- pee-sche gast zich niet in Jthuj zelf bevonden, maar dat zij ter wille van de jacht, in het kamp voor de stad verblijf hielden. Nu was het voor Hans zeer eenvoudig geweest om een paard te liuren en naar het kamp te rijden. Hij kende echter de Ooislersche zeden en gebruiken te goad om niet te weten, dat ook het kamp emringd zou zijn door wachtpoisten en de vorst en zijn gast zelf door een leger van bedienden. Hoe zou bet dus mogelijk geweest zijn hen te bsreikenZijn beurs was bovendien niet zoo goed voorzien, dat hij door middel van omkooping, iets wat in liet oosten steeds met goed gevolg wordt bekroond, tot zijn doel zou kunnen geraken. Er bleef hem dus niets anders over dan lord Alvor te schrijven. lijk heeleinaal geen sj ake van. Zij zijn de verdedigende parlij. Voor Zateixlag op bet westelijk gevechts- terrein werkzaambeid vande artillerie, voorts geen gebeurtenissen van beteekenis. Wij hebben onlangs de vier punten opge- geven, waar het nieuwe offensief der Russen voornamelijk op is gericht. Dihnaal zijn bet vooral de twee naar Lem- berg gericlite aanvallende bewegingen, waar zij nieuwe kracht acliler hebben gezet. Zij wonnen slechts tijdelijk eenig terrein, zoowel ten zuiden van Brody als ten zuiden van Brzezany. Een bericbt uit St. Petersburg heeft dezer dagen de bewegingen om het bezit van. I.em- berg en Wladimir Wolinski gescheiden van die om het bezit Van Konstanlinopel. Maar het is even goed in Wolhynie, GaliciS en Zevenbergen, dat om het bezit van den grooten wereldweg gesfreden woi-dt, als in Dobroedzja, waardoorheen de kortste weg an Rust and naar Rons tan tinopel gaat. Want gaan de centralen in Galicie achler- uit, dan loopen ze band gevaar Zevenbergen te verliezen, daar dii gewest dan zijn ver- dediging aan de noordzijde zou kunnen ver liezen. En h.oe hel in Zevenbergen gaat, daar liangt weer yeel. vanaf voor den strijd in de B obroedzj a. Ook nu reeds doen de Russen, enkel door aan te vallen, al gaan zij ter plaatse niet vooniit. in Galicie veel voor den sb'ijd om den weg over den Bosporus en de Darda- nellen, want zij houden een zeer gi-oote troe- penmacht vast, die anders in Zevenbergen en de Dobroedzja zouden kunnen worden gebruikl. in Zevenbergen heeft 'zich von Falkenhayn, na zijn succes bij Hermannstadt, naar het oosten gekeer-J en drijft nu het daar operce- rende tweede Roemee^scbe leger nagenoag over de lieele linie achteruit. Op zijn zuide- lijken vleugel is dit tweede Roemeensche leger benoorden Kronstadt tot aan den voet van het Hargitagebergle teruggedrongen. (Uit een Zondag ontvangen telegram blijkt bet terugdringen der Roemeniers voort te dm-en en is Kronstadt door de centralen reeds heroverdP Ook vender naar bet noorden moest dit leger terug. Als de Russen dus niet tijidig te hulp komen (hetgeen bun wellicht kwalijk zou passen, daar dit krachten zou aftappen van bun leger, dat in de Dobroedzja aan de hoofd- opcratie tegen Konstantinopel deelneemt) dan loopen de Roemeniers een slap kansje om tot lielden te worden gepromoveerd. Want dat is Uiet lot van die kleine volken, die, strijdend aan de zijde van groote volken, tegen de vijanden van hun groote vrienden liet onderspit delven. In de Dobroedzja ondervindt het leger van de centralen (Bulgaren, Duitschers en Turken) een sterken druk op zijn reehter- vleugel (aan den zeekant^ maar lioudt in het algemeen nog stand. Sbrail breidt zoowel links als rechts de vleugels van zijn troepen uit. Aan de Stroema hebben zich de Bulgaren, na de gevtechten van de vorige week, uit eenige plaatsen in het dat van die' rivier teruggelrokken, met name uit het dorp Ne- voljen. Op den lmkervleugel scherpe gevechten aan de Ts'erna. Maar langs welben weg zou de brief in lord Alvor's lianden komen? En hoelang zou liet duren? En onderwijl Hans hui verde terwijl hij er aan dacht zat Berger in een of andiere eel vol vuil en ongedierte, en stond misscbien bloot aan allerlei be- leertigingen. Dat alles ging den jongeman door het hoofd, toen liij, bevend van opgewonden- heid, van het paleis van den vorst naar liet hotel terugsnelde om daar den brief aan den lord Alvor te schrijven. Voordat bij echter de karavansera had bereikt, kwam hij een rijk, Europeesch, met vier prachtige schimmels bespannen rijtui tegen, dat zijn draai om den lioek van de slraat zoo kort nam, dat het niet veel scbeelde of Hans was overreden. Op hetzelfde oogenblik, dat hij opzijde sprong en zich tegen een niuur drukte om voor den wagen uit te wij ken, slaakte de persoon, die er inzat, een kreet en riep „Halt!" De koetsier bield de teugels in en de fraaie paarden stonden onbeweeglijk stil als uit marmer gehouwen. En nu herkende Hans ook den man, die alleen in de vorste- lijke equipage zat. Het was monsieur Richard PeiToquet, die zich met nederbuigende beleefdbeid over het portier been tot den jongeman wendde. Ik ben juist op weg naar u, monsieur Geeren. Mylord meende u gisiteren ber-kend te liebben, maar was liieirvan niet geheel zeker. Lord Alvor verzoekt u rnee te komen naar het kamp; hij wit u voorstellen aan Zijne Iloogheid den rao. Dat was hulp in den no.od. Hans toonde zich lerstond bereid om in den wagen te springen en mee te rijden. Monsieur Perro quel liicKi hem echter van zijn voornemen terug ischuGde bedenkelijk zijn keurig gekapt hoofd en rnerkte op: O nfien zoo gaat dat niet, monsieur Geeren! U moet tenminjste een zwarte jas aantrekken. want wij bouden ons hier streng aan de etiquette. Eliqiiette moet er nu een maal zijn, overal in de wereld, waar voor- name menschen zijn, al is bet bier dan ook een etiquette van Oostersch model. Hoezeer Hans er ook naar verlangde de stad te kunnen verlalen, liet liielp hem niets, bij moest terug naar zijn hotel om zich. ie verkleeden. Hel beugelijke iieit. dat onderwijl de welbekende vorstelijke equipage voor de deur van bet hotel stilhield,' en de deftige wijze, waarop monsieur Richard Perroquet de eerbiedige buigingen van den waard en bet holelpersoneel beantwoordde waren oor zaak, dat men Hans niet pieer bp beleedigen- de wijze behandelde zoo ids een uur geleden. Daarna ging het in gestrekten draf door de nauwe straten naar buiten, naar het kamp. Gedurende den rit vertelde Hans den kamerdienaar wat er was geschied. Dat was koren op Perroquet's niolen. Met o una vol g- bare grandezza richtte hij zich op, stak zijn keurig gesctioeide hand tusschen de zijden opslagen van zijn vest en riep uit: Dat kon, niet uitblijven! Dat heb ik reedis Iang verwacht! Deze man, deze sqj- disant commissaris van de geheime politie ■uit Amsterdam, die Berger, was mij altijd on- sympathiek! Ik waarschdw u, ik waarschuw u, mijn beste monsieur Geeren! I.aat liem slii bakken in de gevangenis en brand u niet zelf de vingers door in de bres te sprin- gen voor dezen onuitstaanbaren man! (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1