ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVtRTENTIE LAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6439. Zaterdag 7 October 1916. 56e Jaargang. De Oorlog. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN: BINNENLAND. Telefoon 25. Bit BM vgrschynt Maaaflag-, Y/.oensflag- en Vrpigamd, aitgezonderfl op Faestdagen, hij de Flrma P. J. VAN BE SAHBE te Ter fieazen Verbod vervoer Aardappelen. feostelooze vaccinatie en revacclnatie, Per 3 maanden binnen de stad 1Franco per post voor Nederland 1.10. SitJ vooruitbetalingvoor Belgie f 1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij aile Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij cSis*ec^4© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 tiltF op den dag der uitgave. - i 1 7 i 1 5 f. i 100 Schadeloosstelling bij inkwartiering Krachtens het Kon. besluit van 28 Oc tober 1915 (St.bl. no. 442) brengt de Mi nister van oorlog ter algemeene kennis, dat de schadeloosstelling, bedoeld in de punten 2o., 3o. en 5o. van art. 8 van het Kon. besluit van 10 November 18S2 (St.bl. no. 253) tot uitvoering van de Inkwartieringswet, zooals dat besluit se dert herhaaldelijk is gewijzigd, te reke nen van en met 1 October tot en met 31 December 1916 voor de militairen, die geen buitengewone kommiezen zijn, wor den verhoogd met tien cent. Indien, in verband met den prijs der levensmiddelen, na laatstgenoemden da tum voor eenigd gemeente voortzetting van bedoelde verhooging noodzakelijk wordt geacht, wordt de betrokken bur gemeester uitgenoodigd een verzoek daartoe tot het Departement van Oorlog te richten met een opgaaf van den laag- sten prijs per kilogram, waartegen de volgende levensmiddelen van voldoende hoedanigheid voor de kwartiergevers verkrijgbaar zijn: tarwebrood, vleesch, margarine en koffie. (St.ct.) Vervoer en nederlage van goederen. De Minister van Financien brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ar tikel 3, derde lid, van zijn beschikking van 28 Februari jl., no. 78, laatsteiijk ge wijzigd bij die van 5 September jl., no. 119, nader moeten worden gelezen al: volgt „Indien dit tot wering van misbruik noodzakelijk wordt geoordeeid, kunnen de uitzonderingen, bedoeld bij- art. 1, letter d, door of van wege den voormel- den directeur worden ingetfokken of be- perkt, waarvan naar den aard der be schikking, hetzij algemeen, hetzij aan de betrokken personen of aan den betrok ken persoon tijdig vooraf wordt kennis gegeven." (St.ct.) Duurtetoeslag. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt Naar wij vernemen, is in den Minis terraad besloten, nog voor dit jaar aan den duurtetoeslag voor gehuwde en on- gehuwde rijksambtenaren in zooverre een uitbreiding te geveji, dat deze, naar denzelfden maatstaf als thans, wordt uitgestrekt tot de salarissen van f 1500. Zij, die reeds in het genot van dien toe- slag zijn, zouden een tertnijn extra ont vangen. Nader wordt hieromtrent gemeld: De voor het jaar 1916 vastgestelde grenzen van den duurtetoeslag voor 's Rijks ambtenaren zullen alsnog wor den uitgebreid tot 1500 gulden. De regeling naar de classificatie der personeele belasting en het percentage van den toeslag blijft voor bedoelde uit breiding gehandhaafd. Echter komen de salarissen tusschen 1200 en 1500 gul den slechts voor een derde deel in aan merking, ook wat de extra-kindertoe- lage betreft. In plaats van 75 gulden (maximum duurtetoeslag) ontvangen dus de ambte naren met een traktement tusschen 1200 en 1500 gulden slechts 25 gulden en voor elk kind beneden 16 jaar, in plaats van f 7 per kind f 2,33. Van een extra termijn voor hen, die reeds van den duurtetoeslag genoten, is geen sprake. Het opbrengen van Nederlandsche schepen. De hoofdbesturen van de zeemansver eeniging Volharding en van den Centra- len Bond van Transport- en Havenarbei- ders hebben gistermiddag aan den Minis ter van Buitenlandsche Zaken.een adres gezonden, waarin zij hem verzoeken, ern- stig te willen optreden tegen het opbren gen van Nederlandsche koopvaardijvaar- tuigen, die, als de Batavier II, zonder be- kenden rechtsgrond door Duitsche duik- booten werden opgebracht en vastgehou- den. Zij gevoelen zich tot dit verzoek ge noopt, op grond van reeds voorkomende en dreigende werkloosheid onder de transportarbeiders. Zij zullen het* op prijs stellen, als de Minister hen over deze aangelegenheid wil hooren, even tueel inlichten. Belgische kinderen in Nederland. D& -j- correspondent van de N. R. Crt. schrijft uit Brussel dd. 3. October Zaterdagavond kwamen hier 600 Bel gische kinderen terug, die door de goede zorgen van de Nederlandsch-Belgische commissie Gezondheid voor het kind een viertal weken in ons land hadden kunnen verblijven. De kinderen, die er gezond en opgewekt uitzagen, worden door leden der commissie vergezeld en aan het sta tion opgewacht door commissieleden, met aan het hoofd den eere-voorzitter, den heer Van Vollenhoven, gezant schapsraad der Nederlanden. Hedenmorgen vertrokken een acht- honderd kinderen naar ons land, waar- onder een zeventigtal Nederlandsche kleinen uit Brussel. Te Antwerpen zou den er nog een goede tweehonderd uit die stad in den trein plaats nemen, zoo- dat de karaVaan meer dan duizend kin deren telde, alien uit verschillende dee len van Belgie. f ,Een onzijdige, die onzijdig is." Dr. Jul. Bachem te Keulen, het beken de lid van den Duitschen Rijksdag, schrijft in het „Dusseldorfer Tageblatt; over „een onzijdige, die onzijdig is". Hij bedoelt daarmee ons land. Hij vindt schrijft de N. R. Crt. het besluit van ons land om inderdaad onzijdig te zijn en te blijven weer uitge- drukt in de „plechtige en onbewimpelde" woorden van de Troonrede, die hij aan- haalt, jammer alleen dat hij die woor den in de vertaling iets minder krachtig maakt dan ze luidden. In de Troonrede staat: ,,Ik ben vast besloten onze onaf- hankelijkheid te verdedigen en naar ver- mogen, tegenover wien het ook zij, onze rechten te handhaven." In de vertaling van Dr. Bachem staat het „naar ver- mogen" ook op de verdediging van onze onafhankelijkheid. Het is overbodig aan te toonen van hoe g)*oot belang de onder- scheiding is. Van gezaghebbende Duitsche zijde, zegt Dr. Bachem, is steeds erkend, dat Nederland zich strikt onzijdig houdt en zelfs een blad als de „Daily Telegraph" geeft toe, dat de houding der Nederland sche regeering en van Koningin Wilhel- mina onberispelijk is geweest. De schrijver laat verder uitkomen, dat ons land niet alleen zijn onafhankelijk heid wil verdedigen, maar er ook klaar voor staat. Met emst zijn alle maatre- gelen genomen, en de Koningin volgt alles van nabij. Wie de onafhankelijk heid van Nederland aanviel, zou ervaren, dat het geen gering te schatten tegen- stander is, meent Dr. Jul. Bachem; en hij laat er op volgen, dat zoo een land, Nederland op zijn onafhankelijkheid trotsch en naijverig is. De schrijver meent, dat die onafhan kelijkheid in dezen oorlog inderdaad be- dreigd wordt en men het hier te lande ook zoo inziet. Hij verklaart daaruit den ernstigen toon van de Troonrede. In het begin van den oorlog, zegt hij, vreesden vele Hollanders, dat de Duitschers het land binnen zouden rukken, maar „nu weet iedere Hollander, kan hij althans weten, dat Neddrland van Duitsche zijde niets, in het geheel niets heeft te vree- zen. De voorbijgaande bezwaren, die zich in enkele gevallen wegens de hand- having van het duikbootwapen hebben opgedaan, zijn op loyale wijze opgehe- ven", zegt Dr. Bachem. Het gevaar ziet hij voor ons land van de andere zijde dreigen. Hij herinnert dan, dat Enge- land onze rechten reeds meermalen ge- weld heeft aangedaan, zoo met het op brengen van onze visschersvloot, en meent dus, dat, als de Hollanders aan oorlogsgevaar denken, in de eerste plaatf aan het gewelddadigu Erigeland zal deir- ken. Blijft Nederland ook buiten den oorlog, dan zal later toch blijken, zegt de schrijver, dat het er meer dan eens na aan toe is geweest. De schrijver prijst dan ons land gelukkig, dat het be- kwame, en zich hun verantwoordelijk- heid bewuste mannen aan de regeering heeft. „In Duitschland", zoo besluit het artikel, „waar alle ingelichte kringen slechts vriendschappelijke gezindheid voor het stamverwante nabuurland heb ben, heeft men alien grond, van de laat- ste pleehtige verklaring van Koningin Wilhelmina" (de Troonrede) „met be- vrediging kennis te nemen." DE ALGEMEENE TOESTAND. Langzaam, maar zeker, schrijft het Aig. Hbl. nadert het oogenblik, waar- op Venizelos, of zijn partij ten minste, met de leiding der Grieksche zaken zal worden belast. Nadat het ministerie-Kalegoropoulos verleden week zich in beginsel had ver- klaard voor deelneming aan den strijd aan de zijde der Entente, heeft het Woensdag in beginsel ontslag gevraagd. En na een onderhoud met den Koning, waarin ieder der ministers zich, volgens een Reuter-telegram, verklaarde in beginsel voor deelneming aan den oor log, werd het ontslag van het ministerie aanvaard. Nu gaan ook Kalegoropoulos en zijn minister van buitenlandsche za ken, Karapanos, heen, nu wordt de vor- ming van een kabinet opgedragen aan den heer Dimitrakopoulos, die voor eenige weken reeds minister-president was, maar zich toen niet kon handhaven. Van dezen Dimitrakopoulos weten wij, dat hij de staatkunde van Venizelos over het geheel wel juist vond, maar dat hij het oogenblik nog niet gekomen achtte om Griekenland aan den oorlog te doen deelnemen. Toch zou hij elk besluit, in Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN brengen ter openbare kennis de volgende Ministe- rieele bescliikking: De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel beeft goedgevonden te bepalen I. dat de- goederen, door hem ingevolge artikel 1 der Distributiewet 1916 bij zijne beschikking .van 9 September 1916, no. 72235, aangewezen tot nadere aankondiging aan den verbruiker mogen worden te koop aangeboden of verkocht tegen ten hoogste den prijs achter elk dier goederen inonderstaande lijst vermeld. A. Levensmiddelen. Ongebuild tarwemeel, voor zoover dit dient voor het bakken van bruin brood voor particulieren, j it i~.;j44 cent per K.G. i. die hun brood jelf bareiden Rogge wordt niet aan den ver bruiker te koop aangeboden of verkocht. Aardappelen, t. w. Eigenhei- mers, Groninger Kronen, Roode Stars van zand en veengrond en daarmede door mij gelijk te stellen soorten 3.10 per H.L., 1,62* per H.L. Groenten, t. w. de volgende stapelgroenten a. Roode kool b. Gele kosl c. Uien cl. Friesehe en andere soorten fijne peen e. Flakkeesche of Hillegom- sche peen f. Knolrapen en de volgende vatgroenten a. Pronksnijboonen b. Enkele sperzieboonen c. Dubbele sperzieboonen Zuurkool10 e. Andijvie14 10. 11. 12. 13. 14. d. Frlcandeau70 e. Vette lappen50 f. Doorregen lappen 55 a. Magere lappen 65 h. 'Gehakt60 i. Versch spek50 j. Verseh doorregen spek 55 H. Gerookt vet spek 55 I. Gerookt en gezouten mager spek60 m. Reuzel (rauwe) 50 Rijst (t. w. Voorloop Rangoon •of Bassein)14 Gort (gewone soort) 13 cent p, iK.G. i i rikaansche) Margarine (t. 5 5 8 6 *3* v 18 22 18 Peulvruch'ten, te weten a. Bruine boo'nen b. Groene erwten j 6. Rundvet 7. Spek, t. w. a. inlandsch (gezouten vet) b. Amerikaansch 8. Varkensvleesch a. Karbonaden65 b. Kluiven15 c. Rollade70 II. 50 45 15. 10. 17. Kaas, te weten: a. Volvette jonge Goudsehe kaas, met Rijksmerk b. Volvette jonge Goudsehe kaas c. Jonge kaas (40 -j-)Edam- mer en Goudsch model d. Jonge kaas (80 -j- Edam-) mer en Goudsch model e. Jonge kaas (20 4-) Edam- mer en Goudsch model f. Nagelkaas, in fabrieken gemaakt Eieren Melk. De prijs is gelijk aan v met inachtneming van mijne circulairc aan de Commissarissen der Koningin, d.d. 22 September 1916, no. 22380. Suiker, Melis I (of daarmede door mij gelijk te 16 45 100 52i 11 »0.1 50 t 10i 0.1 i 47* 1 10 y> 0.1 i 40 1 8* 0.1 33 1 0,1 23 0.1 9* cent per stuk. stellen soorten) 18. Zeevisch: Kleine sehelvisch Wijting Kleine gul Kleine poon en pieterman cent p. 4 K.G. a. b. c. d. e. fi ll. t 28 27 28 26 Horsmakreel22 32 28 34 35 10 11 11 11 0.1 5 4 Makreel Kleine schol I 21 i> h. Gerookte kleine sehelvisch 11 d f. makreel 35 22 Uitgesneden 10 11 n j. .Gerookte haring (bokking 40 zonder staart k. Haring (zonder kop) B. Brandstoffen. 19. Turf. (Zie mijne circulaire van 1916, no. 63164, afd. Handel). C. Huishoudelijke artikelen. 20. Zeep (zachte, groene of gele) 14 cent per K.G" Ingevolge art. 8, lid 3 der Distributiewet 1916, dat tot nadere aankondiging de navolgende goederen tegen ten hoogste de daarachter vermelde prijzen in den groothamiel, in den tusschenhandel en in het klein mogen worden te koop aangeboden of verkocnt. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN, brengt ter"openbare kennis dat bij beschikking van Zijne Excellence den .Minister van Landbouw, Nijver- heicT en Handel van 30 September 1916, No. 24742, 6e afd. B. het vervoer is verboden var. de vol gende op kleigrond geteelde soorten aardappelen, anders dan naar de opslagplaats van den verbouwer en met uitzondering van de partijen, die op den dag der afkondiging van genoemde beschikking reeds in schepen of spoorwegwagons waren geladen te weten Bravo's, Blauwen, ilonte Blauwen, Roode Star, Frisa's, de Wetten en Industries. Het vervoer van poters der genoemde soorten of van door bederf aangetaste aardappelen zal worden toegestaan op vervoerbiljet aan te vragen bij de Rijkseommissie van Toezicht op de Aardappelver- eeniging. Ter Neuzen, 3 October 1916. J. HUIZINGA. Burgetueesfcer en Wethouders der gemeente ZA.AMSL AG maken bekend dat op Wcensdagen 11 en 18 Oct. S., teikens des namiddags te 2 nren, ten Raadhuize de gelegenheid zal zijn opeugesteld tot van de ingozetenen die zich daartoe ten cremeentehuize kunnen aanmelden, met medebrenging van de z. g. trouwboekjes. Zaamslag, '4 Oct. 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, .JOB. DE FE1JTER, Burgemeester. J. STOLE Lz., Secretaris. stuk. stuk. 25 Augustus Naam der goederen. Boter bij verpakking in wit fust v. 50 K.G. 25 IVIV-111 mvigcii - - - i •-/ Groothandelprijzen. Tusschenhandelprijzen. Kleinhandelprijzen. Per 20 125 en 10 K.G. DeJftsch of Leidsch fust v. 20 K.G. Delftsch of Leidsch fust v. 10 K.G. K.G./ Cichorei Gort Jonge kaas Jonge kaas -j- e. Jonge kaas -)- d 100 100 100 50 50 50 50 50 50 "100 Havermout (Inlandsch of Amerikaansch) Kaas a. volvette Jonge Goudsehe kaas met Rijksmerk b. volvette Jonge Goudsehe kaas c. Jonge kaas 40 Edammer en Goudsch model 30 Edammer en Goudsch model 20 Edammer en Goudsch model f. Nagelkaas in fabrieken gemaakt Margarine Normaal Peekoffie Petroleum Roggebrood, gebakken van Regeeringsrogge en uitsluitend op broodkaart te ver- strekken (zal nader worden bekend gemaakt). Rijst (Voorloop Rangoon of Bassein) Soda Suiker Melis I (of daarmede door mij gelijk te stellen soorten) Tarwebloem (inlandsch) Tarwelirood. bruinbrood uitsluitend op broodkaart te verstrekken Tarwemeel (ongebuild) Tarwewaterbrood (gebuild) (gebakken on- der Rabbinaal toezicht) Zeep (zachte, groene of gele) Zeevisch. Kleine sehelvisch Wijting Kleine gul Kleine poon en pieterman Horsmakreel Makreel Kleine schol Maatjes haring (zonder kop) per ton inhoudende 1050 stuks netto vischgewicht Gerookte kleine sehelvisch makreel haring (bokking zonder staart) A Zout Ten aanzien van bovengenoemde prijzen, m&ak ik u opmerkzaam dat deze onder geen voorwaarde mogen worden verhoogd, en het den detaillist ver boden is daarboven iets te berekenen, hetzij voor verpakking, hetzij voor thuisbezorgen of eenige andere door hem te verrichten werkzaamheid. Intusschen kan levering in verpakking of aan huis slechts ver- langd worden voorzoover die gebruikelijk was. Evenmin is het geoorloofd, aan den verkoop eenige bijzondere voorwaarde te verbinden, met name niet die van het bijkoopen van eenig ander artikel. Voor onderdeelen van de eenheden in de prijslijst bij de verschillende artikelen genoemd mag geen verhoogde prijs in rekening worden gebracht, tenzij deze in de lijst vermeld staat. Het komt mij noodzakelijk voor, dat de winkeliers 1.75 1.76 1.77 1.80 1.81 26.— 21.— 26.- Per K.G. f 1.80 1.81 1.82 i) 1.85 1.86 100 22.— 100 27.— 38.— 36. 35. 28.— 50 50 50 41.- 39.- 38.— 50 31. 22.— 16. 0.39 31.— 50 50 d 25- 19.- 100 21.25 100 22.25 12.— 50 7.— 100 50.25 100 51.50 100 20.75 100 100 50 50 50 50 50 50 50 18.90 21.— 100 8.— 7,50 8.— 7.-v 5.— 10.— 8.— 22, 0.20 0.19 0,20 0.18 0.14 0.20 0.22 dezelfde prijs als ver meld hierboven sub I 13. per 0,1 K.G. 0.035 dezelfde prijs als ver meld hierboven sub I 10. Idem sub I 11 dezelfde prijs als ver meld hierboven sub I 14 Idem sub I 12 per 0.1 K.G. f 0.04 Liter 0.12 dezelfde prijs als ver meld hierboven sub 19 per K.G. f 0.48 dezelfde prijs als ver meld hierboven sub I 17 per K.G. /0.27 ii 0.12 ii ii 0.245 ii ii ii 0.255 dezelfde prijs als ver meld hierboven sub 120 Idem sub I 18 115 a 120 per 50 K.G. ii stuk I 18 zeer "27.50 12.— 0.55 °'°3i per K.G. /0.09 en andere detaillisten op voor het publiek duidelijk zichtbare en van den openbaren wegwaar neembare wijze lijsten ophangen inhoudende de door hen ten verkoop voorradige artikelen waarvoor maximurnprijzen bestaan met vermelding van den maximumprijs. Ook marktkramers eu venters moeten deze lijsten in hun kramen of op hun wagenszicht- "baar bevestigen. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, POSTHUMA. Ter Neuzen, den 3 October 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Indeeling van landslormplichtigen Nu voor de landstormplichtigen de moge- lijkheid bestaat, om, behalve bij de infan- terie. de vestLnig-artillerie en de genietroepen, ook bij andere w a pens,* korpsen en dienst- vakken, alsmede bij de zeemacht, le worden ingedeeld, acht de Minister van Oorlog het noodig, dat met Itetrekkipg tot hun wenschen en hun geschiktheid ten ppzichte van de indeeling, in gel!jken geest worde gehandeld als ten aanzien van de militieplichtigen is vaslgesteld. Mitsidien heefl de Minister den voorzitteis van ae Keuringsraden verzocht, in den ver- voige iederen lan-dsiormplichtlge, die voor den keuringsraad verschijnt en geseliikt wordl bevonden, af te vragen aan welk Wapen of korps liij wenschtte worden toegewezen, dau we! of hij bij de zeemacht wenscht te (worden ingedeeld, Idaarbij liem londesr het oog brengende. dat ier geen zebexheid kan worden gegeven, dat van" de be'trokken jaarklasse indeeling van landstormplichtigen 1 ij de zee macht of bij het door hem verlangde wapen of korps zal plaats hebben, en dat het ook afigescheiden hiervan, niet zeker is, dat aan zijn wensch zal worden voldaan. Voorts zijn de voorzitters van de keurings raden uitgenoodigd, om de landstormplich tigen, die hun wensch te kennen geven om bij den motordienst (b.v. als chauffeur of jais motorrijder) fof bij den idienst )der ,admini- stratietroepen te worden ingedeeld, er op te wijzendat zij eerst voor plaatsing bij die diensten in aanmerking kunnen worden ge bracht, nadat zij bij een der infanteriedepots zijn ingedeeln en in dienst gestcld. Aan hen, die hun wensch te kennen geven om bij de artilteriednriehtingen, bij de muin- tie-aanmaak, bij de werklieden-compagnieen, bij de 1 uchtvaartafdeeling of !>ij bijzondere inrichtingen ie worden ingedeeld, ware mode ie deelen, dat zij eerst na afloop van hun eerste oefening bet desbetreffend verzoek hebben te doen aan hun onmiddellijken com mandant.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1