Ter IT euzensche Courant Donderdag 5 October 1916. No. 6438. T~W BBDE3 JSXj A.XD. GEMENGDE BEBICHTEh TER NEUZEN, 5 October 1916. Machinist stoombootdienst. Door Gedsputeerde Staten is met in- gang van 16 October tot machinist der 2e klasse bij den provincialen stoom- bootdienst op de Wester-Schelde be- noemd, G. Stam. Bruinbrood. De Minister van Landbouw heeft aan de burgemeesters het volgende meege- deeld Wegens het vervallen van de wel- standsgrens zal bruinbrood voortaan voor ieder, doch uitsluitend op brood- kaarten, verkrijgbaar zijn. De maxi- mum-prijs blijft bepaald op f 0,12 per kilogram. Dit brood mag worden gebakken zoo- wel van ongebuild meet, afkomstig van inlandsche tarwe, als van ongebuild meel, gemalen van Amerikaansche tarwe. Evenzer zal ongebuild meel, waarvoor de maximum-prijs op f 0,14 per kilo gram blijft bepaald, uitsluitend worden beschikbar gesteld op meelkaarten. De maximum-prijs, bedoeld in art. 2 van de Distributiewet 191G, bedraagt f 11,80 per 100 K.G. ongebuild meel, ter- wijl de inkoopsprijs, bedoeld in art.3 van deze wet, tot nader order op f 18,90 per 100 kilogram is vastgesteld. Deze bepalingen worden geacht op 1 October te zijn ingegaan. Brood naar Belgie. De brooduitvoer naar de Belgische grensgemeenten is weer aangevangen. Ter controle zijn de gemeentebesturen, die brood krijgen, verplicht broodkaar- ten uit te geven. Bestriding smokkelhandel enz. De St.ct. no. 231 bevat de statuten der Vereeniging ter bevordering van den geregelden handel en ter bestrijding van den frauduleuzen uitvoer in de pro- vincie Noord-Brabant en Zeeland, ge- vestigd te's Hertogenbosch. Zij stelt zich ten doel: den geregelden aanvoer van goederen en daardoor den geregelden. handel in de provincien N. Brabant en Zeeland te bevorderentegen te gaan dat artikelen onder verband der N. O. T. ingevoerd, daarvan worden vrij- gemaakt en uitgevoerd. Zij tracht haar doel te bereiken door het oprichten van een distributiebureau van die artikelen, ten opzichte van welke de uoodzakelijk- heid op den voorgrond treedt en door het nemen van alle maatregelen die kun- nen strekken om dit doel te bereiken. Lid van de vereeniging kan worden ieder koopman of fabrikant, gevestigd in een der provincien Noord-Brabant of Zeeland. Dat komt tegenwoordig niet veel voor! De voornaamste slagers te Middelburg hebben den prijs van het rundvleesch met 10 Cent per K.G. verlaagd. Vergunning tot terugkeer. Aan de volgende personen, destijds uitgezet uit het in staat van beleg ver- klaarde gebied van Zeeland, is vergun ning verleend terug te keeren onder voorwaarde, dat de belanghebbende zelfs den schijn heeft te vermijden van ongeoorloofde handelingen te verrich- ten, op straffe van anders opnieuw en in dit geval onherroepelijk te wor den uitgezet: D. de Schepper, Koewacht; C. M. Markusse, Axel; C. Allonsius, Overslag; A. de Vreeze, M. de Vleesch- houwer, C. M. Moelaert, A. Vennema, F. E. M. van Hoornevester, alien te Eede. IJZENDIJKE. Een ernstige snijpartij heeft zich in den avond van 1 October te IJzendijke afgespeeld. Zekere P., landbouwersknecht, begaf zich te omstreeks 9 uur des avohds naar de herberg van de weduwe De Bruijcker te IJzendijke. Men had hem medegedeeld dat hij bij zijn komst aldaar de herberg zou worden uitgesmeten. P. had vroe- ger verkeering met de dochter van de weduwe B. Bij zijn komst ter plaatse trof -hij aldaar een zekeren N., eveneens van IJzendijke en de dochter van de weduwe De B., thans verloofde van N. Na een korte woordenwisseling, aan- gewakkerd door minnenijd, ontstond een worsteling tusschen P. en N., waarbij P. een mes trok en N. een 5tal sneden op hoofd en nek toebracht, met het ge- volg, dat N. bloedend neerzeeg. De dader verwijderde zich ijlings. Dr. Van Delden, ter plaatse ontboden, constateerde het doorsnijden van een drietal slagaders en het kostte hem moeite een algeheele ver- hloeding te voorkomen. De dader werd spoedig daarop gear- resteerd en had eveneens een diepe wond op het hoofd, terwijl hem de spie- ren van de vijf vingers der linkerhand waren doorgesneden. Na verhoor door de marechaussee te IJzendijke is hij gisteren gevankelijk naar Middelburg naar het verpleeghuis overgebracht, ter beschikking der Jus- titie. Geen kermis! Onder de bevolking te Gennep circu- leert een adres aan den militairen com mandant, met het verzoek, om dit jaar de kermis, met het Oog op de zeer erge- lijke tooneelen, die zich in naburige plaatsen voordeden, te verbieden. Naar aanleiding van het besluit van den Brakelschen Raad, om de kermis dit jaar niet te doen doorgaan, hebben zich aldaar volksoploopen voorgedaan en zijn bij drie raadsleden de ruiten inge- worpen. De politiemacht is versterkt. Kind aan een touw. Uit een der vensters buiten de Muider- poort te Amsterdam werd een kindje aan een touw naar beneden gelaten. Op een gegeven oogenblik brak het touw en viel de kleine. Doordat het kind op iemands hoofd terecht kwam, waar- door de val gebroken was, had het geen letsel bekomen. Bij onderzoek der politie bleek, dat het kind neergelaten was door een vrouw, om het te doen terecht komen bij de ver- zorgster van de kleine, die haar woning niet kon verlaten, omdat zij daarin door een „vriend" was opgesloten. (Nws.) De oorlogswinst van een smokkelaar! Te Bourtange is. overleden een bekend smokkelaar, voor den oorlog straatarm. Thans vonden de erfgenamen f 27.000 aan baar geld in zijn woning. Een mooie aanhouding. Een partij van 1000 en een van 700 pond sajet vielen bij Gennep in handen van kommiezen, met welke partijtjes ge- makkelijk een winstje van meer dan f 8000 zou gemaakt zijn. Duitsehe en Oostenrijksche schepen. Van- het sedert het begin van den oorlog in de Rotterdamsche havens op- gelegde Duitsehe en Oostenrijksche stoomschepen zijn er sedert 3 Maart jl. 33 Duitsehe schepen naar zee vertrok- ken, waarvan alleen in deze maand 15. Thans liggen er nog 12 Duitsehe en 3 Oostenrijksche stoomschepen te Rotter dam, behalve de ge'interneerde Duitsehe schepen Calliope, Bellona, Hermes en Delia. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. VAN Vergadcring van Donderdag 28 September, des voormiddags 10 uur. 4. Adres van de vereeniging voor volks- huisvesting, houdeiide verzoek lol onl eigening van grond in bat beiang der volkshuisvesting. (V ervol g). De beer D. Scheele zou toch wenschen te onderhandelen over den aankoop van den grond. De beer De Jager wijst er op, daldehoofd- gedachte van Let beschikbaar stellen van den ,grond door het domein toch is, dat er arbeiderswoningen zuilen gebouwd wor den. Kon men er alles mec doen, er kerken, scholen, schouwburgen of wat dan ookbou- wenwas het iets anders. Dan komt het ter rein echter iniel ten bale der volkshuis vftsting. Be beer- Lensen merkt op, dat de koop van den grond op dit oogenblik,wordt aan- bevolen, omdat de gemeente den grond nu voor 2 per vierkanten meter zou kunnen koopen, en dat. als de gemeente niet tot koop oyergaat, het domein den grond aan particulieren zou overdoen. Zou men dan meenen dat, onder deze omstandighaden, particulieren voor dezen grond dat bedrag zuilen geven'? Wie koopt daar nu grond voor J 2 1 En ais de gemeente den grond koopt en men gaat ze later ter beschikking van particulieren stellen tegen denzelfden prijs, dan beloopt men de kans dat er grond gekocht wordt uit speculatie, en dat alsdan juist gebeurt, wat we nu willen verhinderen. De beer Dees stelt in het licht, dat zijn meening afwijkt van dien, neergelegd in het voorstel van bnrgemcesler en wethouders. Hij is van meening, dat thans niet op het verzoek der vereeniging kan worden inge gaan. In verband met de verkregen inlich- tingen van den heer Van der Graaff, is er nu echtier een ander denkbeeld gerezen, na- melijk om niet de onleigening van den grond ten name van de vereeniging uit te spreken, maar deze voor de gemeente zelf te nemen. Hij gelooft echter, dat zoodanig voorstel nog niet rijp voor behandeling is. Dat denk beeld lacht toe, na de toezegging van den .beer Van der Graaff dat de gemeente den grond wel zou kunnen krijgen en er dan naar good vinden rnede handelen. Met alle waardeering voor de goede bedoelingen van genoemden beer, acht hij dan toch voor den raad nog niet voldoende om er op in te gaan, daar dan toch eerst wel volkomen zou moeten vast staan, dat dit juist is. Er zou dan eerst moeten zijn een specifiek con tract, waaruil blijkt, op welke voorwaarden de gemeente den grond kan koopen. Hij is van oordael. dat er, zonder dat ieLs omtrent lioogere goedkeuring van die mededeeliing bekend is, niet op de zaak kan worden in gegaan. De voorzitler geeft te kennen, dat, wat de beer Dees blijlcbaar wil, zou te bereiken zijn, door het voorstel van burgemeester en wet houders te verwerpen en verder dat college uit te uoodigen bet ovememen van den grond door de gemeente voor te bereiden. De prijs voor den grond houdt geen verband met de kosten van het bouwen en ook niet van het exploileeren der te bouwen woningen. Wordt eene beslissing aangehouden, dan zou inmiddels nader kunnen onderzochl worden, wie gelijk heeft, de inspecleur yoor de volksgezondheid of de gemeente-secre- Laris. Toch acht spreker het gewensclit, dat er eenigen spoed met de zaak gemaakt wordt. De heer Noison zou liever niet zien, dat de zaak geheel uitgesteld werd, hij meent, dat ei- niets tegen is, nu te besluiten dat de gemeente, den grond zelf wil nemen, als de voorwaarden aannemelijk blijken. Dat ver- bindt dan toch nog tot niets? De vroorziIter is van gevoelen, dat er nu reedis genoeg over deze zaak gesproken is en elk lid wel zijne gevestigde opinie zal hebben. Hij zal niet ingaan op de reeks van argumenlen, die zijn aangevoerd. Eene vraag die in deze van beteekenis is, is deze: is er woningnood, ja of neenEn die i s er. Dat die nood bes taat is niet uit te maken uit het bevolkingscijfer, dat niet zoo sterk is toegenomen, maar in de wetenschap dat thans geen woningen leeg staan en er 27 gezinuen in verband met de mobilisatie bij ouders inwonen, wat, als de oorlogstoestand vooa-bij is, niet zal kunnen bestendigd wor den, terwijl er loch geen woningen dispo- nihel zijn. Voor lis zijn er enkele woningen onbewoonbaar verklaard en nu moeten aan- staande week zes of zeven Nederlandsche gezinnen, die alhier vvonen, hnnne waning verlaten en daarvoor moet dus ook een onderdak gezocht worden. Spreker wil toe- geven, dat het deze gezinnen weinig hel- pen zal, ook al wordt het voorstel van bur gemeesler en welhouders aangenomen. Nu heeft de heer Lensen gezegd: laal'eerst aan het parliculier initiatief de gelegenheid zich te pntwikkclen D-e heer Lensen interrumpeert, dat dit on- juist is: bij heeft daar niet van gesproken, doch gezegd, dat de woningnood niet van dien aard is, dat op het oogenblik cergelijke ingrijpende maatregelen noodig zijn, Laat men dan vender onderzoeken lioe het met den gronajstaat. De voorzittei* meent, dat de vraag of er woningnood is, dan een kwestie blijft van ja en neen. De meerderheid van burgemees ler en welhouders meent, dat het noodig is, dat van gemeentewege wordt ingegrepen; zij meende de gelegenheid die er nu is om op goedkoope wijze aan grond te komen, niet te mogen lalen slippen. Wordt huu voorstel door den raad verworpen, dan zijn zij van ae veranlwoording af. Wanneer men niet wenscht in te gaan op het voorstel van burgemeester en welhou- diers, doch op het denkbeeld van de lieeren D. Scheele en Noison, om den grond voor de gemeente te koopen, was het toch gemaks- halve gewenscht, dat dienaangaande een uit- spraak werd gedaan, daar, als ook daarvoor geen meerderheid aanwezig is, geen onder zoek behoeft te worden ingesteld. Waar ook aangehaald het advies van de gezondhejdscommis&ie, moet spreker opiner- ken, dat hij niet begrijpt, hoe die tot het geven van een zoodanig advies gekomen is. Die'lieefl zich met iets bemoeid, wat buiten haren werkkring ligt. Zij heeft alleen het plan ais zoodanig te beoordeelen, met het oog op de hygienische eischen, doch de beooi-deeling van den financieelen leant gaat buiten 'haar om. De heer Waalkes deelt mede, dat de com- missie tot dat advies geltomen is, omdat haar voorzitler, die. zeker aLs een deskundige op dit gebied mag worden aangemerkt, zich al- dus hepft uitgesproken. Het voorstel van burgemeester en wet houders, om de onleigening van den grond ten name der gemeente uit te spreken, wordt verworpen mjet 9 legeii 3 stem men. Voor stemmen de heer en Eijke, Van Nes en Visser; tegen stemmen tie heeren R. Scheele, Lensen, De Bruijne, Waalkes, L. Scheele, Noison, Van Hasselt, Dees en De Jagej-. De voorzilter vraagt, of de raad zich nu wenscht uit te spreken over het denkbeeld, den grond voor de gemeente aan te koopen, als de voorwaarden zijn overcenkomstig de ontvaugen mededeeling. De heer Lensen is ©r tegen, om zich nu reeds lol iets te verbinden, zonder dat men de definilieve voorwaarden kent. Als i>ur- gemeester en wethouders den raad een voor- deelige transactie kunnen voorleggen, kan er over geoordeeld worden. Alvorens er over besiist kan worden, moet er een behoorlijk in concept gebracht voorstel zijn. De heer Noison meent, dat er toch niets tegen is, om tlian^ in principe een besluit te nemen. Dc heer Lensen lean daaraan thans niet meewerken. Blijkt later, dat de voorwaarden niet aan de verwachting voldoen, dan i.s men er toch niets mee vooruit, en hij aclil het beter, thans, nu men nog niets weet, ook geen uitspraak te doen over liet principe. De voorzitler vraagt," of de leden er dan genoegen made nemen, dat burgemeester en welhouders een voorstel formeeren. lol over- neming van den grond, wanneer zij zich op de hoogte hebhen gesteld over de voorwaar den, .waarop dit geschieden kan. Deze vraag wqirdt met algemeene stemmen bevesligend beanlwoord. 5. Aanvraag van de vereeniging voor volks- huisvesling van een voorschot uit de gemeentekas. Naar aanleiding van het adres van de wo- ninghouwvei-eeniging „Werkmansbelang" le Tier Neuzen, als rcchtspersoon erkend bij Koninklijk besluit van 48 Juti 1914, no. 58 en toegelalen als vereeniging uitsluitend in het beiang der verbetering der volkshuis- vesting werkzaam, bij Koninklijk besluil van 1 November 1914, no. 36, verzoekende haar, ter bestrijding der kosten van aankoop van grond en den bouw van 42, rospectievelijk 80, arbeiderswoningen aan een nieuw aan te leggen straat op een terrein achter Java al- hicr, een rentedragend voorschot te verlee- nen van J 81.000 o f zoo veel meer of minder vals noodig mochl zijn voor het bouwen van 42 woningen, of f 165.000 of zooveel meer of minder als noodig mocht zijn voor den bouw van 80 arbeiderswoningen, stellen bur gemeester en wethouders voor, hun college te machtigen: to. aan te vragen en te aanvaarden uit 'is rijks kas tegen een overeenkomstig de des- betreffende koninklijke besluiten te bepalen rente en aflossing in a. 75 geliike amiuiteiten een voorschot van 19.569, 'zijnde de koopsom van de door de woningbouwv.ereeniging ,,Werkmansbe- lang" aan te koopen terrein aan een gepro- jecteerde slraal op een perceel achter Java; 1). 50 igelijke annu'iteiten een voorschot van 27.100 of zooveel meer of minder als noodig mochl zijn voor door die vereeniging uit te voeren bauwplannen (omvatlende 14 woningen) op voormeld terrein, 2o. na ontvangst uit 'srijkskas van de ondier lo. vermelde voorschotten, deze te veretrekken aan dc d'aargenoemde vea-eeni- ging tot de voorschreven doeleinden, zulks onder verschillende voorwaarden en bepa lingen. Bij het aiifnes is thans gevoegd eene nieuwe begrooling, voor den bouw van 42 woningen, opgemaakl op 12 September 1916, waardoor de vorlge, wegens prijsverhooging der bouw- malerialien. vervalt. Deze raming is aldus: 28 woningen A voor kleine gezinnen a 1772 49.616. if woningen Al voor groole gezinnen a j 1860 J 26.040, samen voor de 42 woningen f 75.656, voorls 4 °/o voor honorarium en dagelijksch toezicht 3026,24 grond voor 42 woningen pl.m. 3900 M2. il 2,f 7800, renteverlies tijdens bouw 1100, onvoorzien en sluitpost 417,76, alzoo totale begrooting 88.300,— (de vroegere begrooting beliep 70.000). Voor exploilatiekosten wordt berekend: annuiteit ad 4,556 .van J 88.300 1022,94, onidierhoud (lo/o der bouwkosten) 756,56, gfondlasten 7,50 per woning 315, ad- ministratiekosten 2,50 per woning f 105, aldus totale uilgaven per jaar 5276.06. De inkomsten worden berekend: 28 wo ningen A a J 2,45 huur per week 68,60, 11 woningen Al a ,/2,65 per week 37,10 105,70 per week. Wordt op 50 weken huur per jaar gerekend, geeft dit een jadrlijksche ontvangst van 5285. Blijkens liet ingediende plan zijin de wo ningen onlworpen met een (zit- lof slaapkamer aan de straat. achlerkamer, spoelplaats met bergplaats en kolen en een tuin ter diepte van onigeveer 9y meter. De woningen zijn breed 5.50 en diepj 7 M. Op den zolder zijn "twee ruime slaapkamers ontworpen. De gezondlieidscommissJe, in wier handen deze slukke'n zijn gesteld, benefit, dat de meerderheid der commissie van oordeel is, dat, hoewel hel bouwen van een voldoend aantal arbeidenswoningen, met hel oog op het groote gebrek daaraan, zeer zou zijn toe te juichen, de tegenwoordige tijdsomslan- diglieden den aanbouw thans, ongewenscht maken, weslialve de gezondheidscommissie meent te moeten adviseeren tot uitslel. Het voorstel van burgemeester en wet houders wordt verworpen met 11 stemmen tegen 1. Voor stemt de heer Eijke: tegen stemmen de heeren B. Scheele, Lensen, De Bruijne, Waalkes, D. Scheele, Van Nes, Noison, Van Hasselt, Visser, Dees en De Jager. 6. Voorstel tol liet \arleenen van ver gunning lol aansluiting op hel gEineen- terioal. Naar aanleiding van een ingekomen ver zoek van K. Hamelink. om vergunning te verlcenen tot het maken van een riool in den gemeenlegrond. voor aansluiting van zijn perceel-kadastraal sectie L no. 544, ge- legen aan het Nieuwedjep no. 61, aan het lioofdfiool gelegen in den Nieuwediepweg, stellen burgemeester en wethouders voor, dc gevraagde vergunning onder de gewone voorwaarden te verleenen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 7. Voorstel tot het verleenen van ver gunning voor hel hebben van eenerker boven gemeenlegrond. Ingekomn is een adres van P. Ivaan, die daarin te kennen geeft, dat hij zijn woon- huis, staande in deze gemeente op het per ceel kadastraal bekend sectie L no. 88, ge legen aan de Noondstraat, lioek Havenslraat, no. 63, wenscht le verbouwen, en dat hij op den hoek van genoemde istraten een erker wenscht te bouwen, waarom hij verzoekt, om over de daarvoor noodige ruimte ter oppervlakte van 0.30 M2. boven den open- baj-en weg te mogen beschikken, en hem dat geleelte te verhuren op nader te stellen voorwaarden. Burgemeester en wethouders stellen voor, de gevraagde vergunning aan adressant en zijne, rechtverkrij.genden tot wederopzeggens te vei'lecjien, o.m. onder voorwaarde dat daarvoor zal worden betaald eene recog- nilie van 1 per jaar. Be heer Van Nes heeft geen bezwaar tegen het maken van dien erker, maar vraagt, waarvoor ten siotle verordeningen dienen, als ten siotle toch geregeld afwijking wordt toegastaan. De voorzilter antwoordt, dat de verorde ningen dienen, om kwade practijken tegen te gaan; nu kan men aan de vergunning voor- waarden verbinden en wanneer er geen ver- bod was, kon men wel een erker maken, die reikte tot aan de huizen aan de overzijde. der straat. Het voorstel van burgemeester en wet houders wordt aangenomen met algemeene slemfnen. 8. Voorstel tol wijziging van de begroo ting voor 1916. Burgemeester en wethouders stellen voor, de begrooling voor 1916 te wijzigen als volgt: Onder de uitgaven te verhoogen de vol gende posten: „o,nderhoud, schoonliouden, meubileeren en hrandwaarborg van het ge- ineentehuis" 110 (voor het aanscliaffen eenei- nieuwe brandkast voor de opberging van gelden en geldswaardige papieren), „schrijf- en andei-e kantoorbehoeften" f 100 (gevolg van de slijging der prijzen sedert het opmaken der begrooting), „telefoonaanslui- ling van het gemeentehuis" 36,55, „ver- goeding aan den dlrecteur der hoogere bur- gerschool voor hel geven van onderwijs in de aardrijkskunde aan de hoogere burger- school 83,331/2, ..aanscliaffen en onder- houden van schoolboeken, leermiddelen en sclioolbelioeften'' 400 (in verband met de uilkomslen der gedane opdrachten), „renten van aflos.singe.il van geldleeningen boven de overeengekomen hedragen" 125, bedrag waarovcr alleen met goedkeuring van gede- tceivle staten kan worden beschikt" 1873,45, samen f 2758,331/i>en te verminderen den post „ja.arwedden ider onderwijzers, pensioen- bijdrage" met 83,331/2, blijft alzoo eene totale verhooging van 2675. Dit voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 9. Voorslel tol hel verleenen van eervol 011 Is!a" aan den seerelaris en den pen- niii«mees!er van het Burgeriijk arm- bcsluur den hiaer A. P. die Vos. De voorzilter deelt mode, dat ingekomen is een adres van A. P. de Vos, commies ter scorelarie, die daarin verzoekt, hem met in- gang van 1 Januari a.is. ontslag te vierleencn seerelaris en penningmeester van het bur- gerlijk armbestuur. BurgemecsLe;- en wethouders hebben be- isloten, voor te-stellen, dat ontslag op de meest eervolle wijze le verleenen. Van wege hel burgerlijk armbestuur, naar welk college hel adres is 'verzonden, met ver zoek daaromtrenl van advies te dienen, is nu berichl ontvangen, dat liet zich met den door den gemeenteraad uitgesproken wenscli ten opzichte van dezen ambtenaar niet kan vereenigen. en adviseert den gemeenteraad, het gevraagde ontslag niet te verleenen. Mocht het toch verleend worden, dan ho opt liet armbestuur, dat zulks eervol zal ge- schiederi. Naar aanleiding daarvan is bij burge meester en wethouders de wenschelijkheid besproken, de betrekking nog voor een jaar te continueeren. De beer De Jager merkt op, dat hij daar zoo geen bezwaar tegen hebben zou, maar wijst op liet pas door den raad genomen be sluit, waarbij de wensch werd uitgesproken, dat de ambtenaren de bijbetrekkingen zou- den la ten varen. Opgemerkt wordt, dat aldus juist op aan- drang van burgemeester en wethouders is beslbten. De heer Dees kan zich indenken, dat dit denkbeeld van de zijde van burgemeester en welhouderts den heeren vreemd voorkomt, dat dit college, pas na de kort geleden go vallen beslissing met een voorstel komt, om daarop weer terug te komen. Het betreft hier echter een bijzonder geval. Men moet niet uit hel oog verliezen, dat het, bij het burgerlijk armbestuur jaarlijks gaat over een bedrag van vijf tot zes duizend gulden gemeentegeld. Niet ieder in de gemeente is in dc gelegenheid om die functie zoo goed te vervullen als de heer De Vos, die met ieder in de gemeente bekend is en door jarenlange ervaring ook met de omstandig- lieden waarin velen verkeeren. Als de functie aan een ander wordt opgedragen, zou daaruit groot nadeel kunnen voortspruiten. Spreker heeft dus alle vi-ijmoedigheid, in overweging te geven, den heer De Vos nog gedurende een jaar te vergunnen die functie te ver vullen. De beer Noison gelooft, dat men dan voor helzelfde feit- zal staan; dan zal het even moeilijk zijn om iemand te vinden -om den heer De Vos te vervangen als zulks nu het geval is. Hij. zou het eenmaal genomen be sluil willen liandhaven. De heer D. Scheele is het daarmede eens; nu is' het met dit, straks is het weer met iets anders. De heer Waalkes slemt daarmede ook in; de salarissen zijn nu juist fatsoenlijk ge regeld. opdal de bijbetrekkingen zouden ver vallen. f De heer De Bruijne merkl op, dat er toch nog alle gelegenheid is, om een opvolger te benoemen. De heer Van Hasselt meent, dat er niets tegen zou zijn, als de hear De Vos de betrek king zonder salaris zou willen vervullen. De voorzitter wijst er op, dat het voorstel van burgemeester en wethouders, om het onlslag te verleenen, ongewijzigd blijft. Dat er over gesproken wordt om nog voor een jaar vergunning le geven tot het waamemen der betrekking is een gevolg van het ter kennis gebracht afwijkend advies van het burgerlijk armbestuur. Waar bij Jdie raad "weinig ganegenheid blijkt, om daaraan gevolg te geven, stel spreker nader voor, liet door den heer De Vos ge- vraagd ontslag op de meest eervolle wijze le verleenen, onder dankbetuiging voor den ijver en de werkzaamheid in die functie be- toond en voor het degelijk en het juistc inzicht waai-mede hij het beheer heeft ge- voei-d. Onder applaus op deze woorden, wordt het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. 10. Vaststelling van het le suppletoir ko- hier van de belasting op het houilen van honden. Het le suppletoir kohier der belasting op de honden wordt overeenkomistig het voor stel van burgemeester en wethouders, met algemeene stemmen vastgesteld op een be drag van f 32. 11. Voorstel tot stichting eener verzamel- plaats van uil en faecalign, behou- dens vergunning van gedcpuloerde staten van Zeeland, overeenkomstig de Hinderwet. Naar aanleiding van de gehouden bespre- kingen in de raadszdtting van 18 Augustus II., betreffende het bergen van straatvuil en vermenging van straatvuil met faecalien, waarvoor burgemeester en wethouders bij wijze van proef zouden willen inrichten een deel van het terrein langs de oostelijke water- leiding, gelegen achter het z.g. „Boschje", door de gemeente aangekocht om daarop eene nieuwe begraafplaats in te richten, is een plan opgemaakt. Er wordt noodig geacht het maken van een put van pl.'mj, 1 M. diep, om idaarin het straatvuil te storten en het daar te sor- teeren en voor zoover noodig te zuiveren van steenen, metalen enz., en verder te ver- mengen met faecalieii. voor zoover die in verband met den tegenwoordigen toestand niet Lerstond kunnen worden verkocht. Hiervoor zal nooaig zijn het maken van een toegangsweg (geraamd op 50) en het ontgraven van 600 M3. grond, voor een te vervoeren, (geraamd op 300), terwijl voor een vasten arbeider voor het verwer- ken van het straatvuil een jaarwedde van 600 wordt geraamd. In hel voorstel wordt er ook op gewezen, dat het thans voor berging van straatvuil aangewezen deel der droge gracht reeds ge heel is gevuld en dat de minister van Finan- cien vei-moedclijk geep vergunning zal geven om de droge grachl nog verder met straat vuil aan te vullen, omdat dit gedeelte valt in het uitbreidingsplan, in de nabijheid van de Axelsche slraal. Het is dus nopdig een andere vuilnishergplaats te vinden op eene plaats, id ie niet te ver van de kom van Ter Neuzen is gelegen. De gezondheidscommissie, in wier han den dit voorstel is gesteld, geeft te kennen, dat zij zich met het voorstel niet kan ver- eenigen, voor zooveel het betreft de tijdielijke bergplaats van het straatvuil tevens te be- zigen voor berging en verwerking van de faecalien. Het bergen daarvan en het ver- mengen met hel vuil moet noodzakelijker wijze, vooral bij gunstigen, wind, een groote overlast worden. speciaal voor het zieken- huis en de woningen daar in de buurt, om dat veel stank zal verspreid worden. De gezondheidscommissie stelt dan ook voor. niet op het plan in te gaan. Burgemeester en wethouders achten het stlchten van een compostplaats, gedurende den tijd dat de door de gemeente verzamelde faecalien niet naar Belgie kunnen worden uitgevoerd noodzakelijk, het terrein dat de gemeente heeft aangekocht voor het aan- leggen eener nieuwe begraafplaats achten zij geschikt. om een deel daarvan tijdelijk

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 5