ALGEMEEN HIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSGH-VLAANDEREN. No. 6438. Donderdag 5 October 1916. 56e Jaargang. Kamer m Koophandel en Fabrieken. De Oorlog. ABONNEMENT: ADVERTENTl£N INRICHTIN GEN, BIWNENLAND. TeleSooa BBRSTlil BLAXX Bit BM yerscliijnt MaaMacp, Woensdag- en Yrpagavond, uitgezon^rd op Feestdagen, Bij de Firma P. J. VAN BE 8ANDE te Ter Neezen. Aanvraag Bloem en Meel. Per 3. maanden binnen de stad I.Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /l.65, overig Buitenland f 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bi] alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bi] eSirecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bi] regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. - De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van de bakkers en leveran- ciers van Bloem en Meel dat de opgaaf van de hoeveelheid Bloem en Meel welke zg in de eerstvolgende 14 dagen (7 Oct. 21 Oct.) wenschen te betrekken, moet geschieden op Donderdag 5 October van 912 en van 24 uur aan het brood- bureau op Java. Ter Neuzen, 4 October 1916. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. VERKIEZING E. H. T. TAN RORSSUM WAALKES, J. A, TAN ROMPU, P. J. SCHEELE, welke GEYAAR, SCHADE of HINDER kunnen veroorzaken. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag. De heer De Savornin Lohman (c-h., Goes) verzoekt Woensdag het woord te mogen vobren over een misverstand, dat naar bet spr. voorkomt, bestaat. met betrekking tot de aan de ordestelling van de Grondwets- herziening. De voorzitter zegt den heer Lohman toe, hem bij een regeling van werkzaamheden de gelegenheid daartoe te geven. De beraadslagingen over de wetsoDtwerpen in zake de instelling van een Kolonialen Raad worden voortgezet. De Minister van Kolonien brengt eenige wijzigingen aan en verandert daarbij ook de benaming Koloniale Raad in Voiksraad. Het atnendement-Fock c. s. in deze vervalt. De heer Mendels (s. d. a. p., Schoterland) licht zijn amendement toe, om de verplich- ting voor den gouverneur-generaal, om den Voiksraad te hooren, uit te breiden tot wetten of algemeene verordeningen betref- fende belastingen, heerendiensten of militaire verplichtingen. Voorts een amendement om den Voiksraad het recht van enquete toe te kennen, te regelen bij de wet. De heej- Heeres (u.-l., Leiden) licht een amendement-Heeres-Fock toe, om den Voiks raad te doen hooren over zoodanige onder- werpen, als bij alg. maatr. v. bestuur worden aangewezen. De heer Marchant (v.-d., Deventer) gedft de voorkeur aan het amendement-Heeres- Fock boven het eerste amendement-Mendels. Tegen het tweeae amendement-Mendels heeft spr. geen bezwaar. De heer Bogaard (r-k., Breda) acht het recht van enquete overbodig en het amen- dement-Heeres-Fock practisch van geen waarde. De heer Scheurer (a-r., Sneek) meent, dat de amendementen uit opvoedkundig oog- punt zeer verkeerd zijn. De heer Nolens (r.-k., Venlo) acht het eerste amendement-Mendels overbodig, ter- wijl het recht van enquete niets waard is zonder het recht van initiatief. Ook het amendement-Heeres wordt door spr. ont- raden. De Minister heeft formeele en materieele bezwaren tegen het amendement-Heeres- Fock. Het recht van de Kroon om den gouv.-gen. opdracht te geven over een zekere aangelegenheid het oordeel van den Voiksraad. in te winnen, wordt er door verminderd. Ook het amendement-Mendels bestrijdt spr. Alleen is hij bereid om de verordeningen, regelende de persoonlgke militaire lasten, aan den Voiksraad te doen voorleggen. De Minister brengt een daartoe strekkende wijziging in de verordening aan. De heer Mendels dupliceert en trekt zijn eerste amendement in. De heer De Meester (u.-l. den Helder) verdedigt hetamendement-Heeres-Fock. Het recht van enquete past z. i. niet in de be- voegdheden van den Voiksraad. Na dupliek van den Minister wijzigt de heer Mendels zijn amendement aldus, dat het luidtDe Voiksraad heeft het recht van enquete, nader te regelen bij dp wet. De heer Bogaard dupliceert. Het amendement-Heeres wordt aangeno- men met 50 tegen 17 stemmen, het amen dement-Mendels verworpen met 48 tegen 17 stemmen. De Minister neemt het amendement- Marchant, om dep Voiksraad te doeD be staan uit ten minste 89 leden, in plaats van 39 leden, over, benevens het amende- ment-Foek, waarbij wordt bepaald, dat de Voorzitter bezoldigd zal worden. Maxim umpr (jam. De Minister van Landbouw, Njjverheid en Handel heeft tot de gemeentebesturen de volgende circulaire gericht Ik heb de eer er uw aandacht op te vestigen, dat van de artikelen, genoema in miju beschikking van 28 September, oe~ treffende de maximumprijzen, ingaande 1 October, de volgende bereids geregeld aan de gemeenten, die daarom hebben gevraagd, worden afgeleverd en dus in die gemeenten voor de verbruikers verkrijgbaar zijn, met inachtneming van de in bovengenoemde be schikking aangegeven maximum-prijzen, te wetenongebuiid tarwemeel, rogge, varkens- vleesch, margarine, boter, kaas, eieren, melk, suiker en zeevisch. De overige artikplen zullen eerst worden afgeleverd met ingang van een nader u mede te deelen datum, zoodat zij eerst na dien datum in de gemeenten, welke om de meerbedoelde artikelen hebben gevraagd, ingevolge de beschikbaarstelling van rijks- wege en met inachtneming van de maximum prijzen verkrijgbaar zullen zjjn. Ter vermijding van misverstand gelieve u hiervan aan het publiek mededeeling te doen. (St.ct.) Kamerverkiezing DordrechL In het district Dordrecht zjjn gisteren officieel candid aat gesteld in de vacture Schim van der Loeff, de heer P. J. de Kanter, door de liberale kiesvereeniging, en de heer D. J. Wjjnkoop, te Amsterdam door de afdeeling Dordrecht der S. D. P. De vertegenwoordigers der anti-rev.- kiesvereeniging en van de afdeeling Dordrecht der S. D. A. P. waren met geteekende lijsten ten stadhuize aanwezig, maar kwamen overeen, hun lijsten niet in te leveren. DE ALGEMEENE TOESTAND. Maandag meldde Berlijn, dat de slag aan de Sorame, na hervat te zijn, Zon dag den geheelen dag aan had gehouden, 's nachts was voortgezet en gisteren, Maandag, nog in vollen gang was. Ter- wijl Haig geseind had, dat Eaucourt l'Abbaye, naar bericht werd, in handen van de Engelschen gevallen was, gaf Berlijn nog geen enkele plaats als ver loren op. De verklaring hiervan was, schrijft de „N. R. Crt."dat de Duit schers al weer bezig waren aan een ver- woeden tegenaanval op Eaucourt l'Ab baye, die tot uitslag heeft gehad, dat zij er, naar Haig thans erkent, opnieuw zijn binnengedrongen. Het zal nu nader moe- ten blijken, wie daar de overhand be houdt. Eaucourt l'Abbaye is als kruispunt van verschillende wegen, ondanks*zijn nietigheid, een dorpje van groot belang, In de eerste plaats loopt van daar in westelijke rich ting een weg naar Le Sars, het laatste dorp van beteekenis, op den weg Albert-Bapaume. Vlak ten N.-O. van Eaucourt l'Abbaye ligt ver der een driesprong: links gaat een weg naar den weg Albert-Bapaume, die daarop aansluit op een punt, dat onge- veer 1700 M. ten N.-O. van Le Sars ligt; de tweede weg bij den driesprong loopt in N.-O. richting naar Ligny, aan den weg FlersBapaume; en de derde weg loopt in Oostelijke richting naar Gueu- decourt. Gelukte bet den Engelschen, zich blijvend in Eaucourt l'Abbaye te nestelen en vandaar noordwaarts op te rukken, dan zouden zij gaandeweg de Ancre kunnen omtrekken en de Duit- schers tot ontruiming van hun buiten- gewoon sterke linie aan die rivier kun nen dwingen. Het is dus verklaarbaar, dat de Duitschers zich buitengewoon in- spannen, om den Engelschen het bezit van Eaucourt l'Abbye te betwisten. On- geveer 3300 M. ten N.O. van Eaucourt l'Abbaye ligt het plaatsje Eaucourt, dat wij terloops vermelden, omdat uit de ge- lijknamigbeid -van beide dorpen in den vervolge veibvarring zou kunnen ont- staan. Eaueourt ligt reeds op gelijke hoogte met de Ancre. De Franschen hebben aan de Somme in de laatste dagen niet veel van zich laten hoorenzij bepaalden zich tot ge- deeltelijke aanvallen en artillerie-vuur. Nu is er een legerorder van Joffre ver- schenen,. waarin hij zijn voldoening uit- spreekt over de verrichtingen van de Noordelijke legers aan de Somme, welke, zegt hij, den vijand een slag hebben toe- gebracht, waarvan hij zich nauwelijks zal herstellen, en waarin Joffre verder den buit opsomt. Beteekent dit, dat hij; wat de Franschen betreft, de krijgsver richtingen voorloopig als geeindigd be- schouwt, en er nu een periode van be- trekkelijke rust zal intreden, waarin men zich zal voorbereiden op nieuwe krijgsbe- drijven in het begin van het volgende jaar? Het munitieverbruik en de slij- tage aan materieel, die beide zeer groot moeten geweest zijn, zouden er een re- den voor kunnen zijn. Ook de Duitschers schijnen den ko- menden winter alle krachten voor den aanmaak van nieuw materieel en muni- tie te willen inspannen. Het heet zelfs, dat het Pruisische ministerie van oorlog, na een onderzoek dat het inge- steld heeft, aan de nijverheid nieuwe groote eischen zal stellen en dat hieraan het uitvoerverbod op allerlei voort- Drengselen van de „schwere industrie" naar het buitenland niet vreemd is. Men lerinnert zich ook de beschouwingen van den militairen correspondent van de Times van onlangs, waarin hij er reke- ning meehield, dat in den aanstaanden winter wel een verflauwing van de crijgs verrichtingen aan de verschillende fronten zou intreden, hoewel hij zich wat de Engelschen betrof, noode met dat denkbeeld kon verzoenen. Zijn redenee- ring was namelijk, dat vroegere perioden van winterrust voornamelijk hun oor- zaak hadden in de behoefte aan mate rieel en munitie, waarvan de productie nu echter zoozeer was toegenomen, dat zij geen beletsel meer mocht zijn. Het Russische bericht maakte Maan dag melding van een overwinning, die de Russen behaald hadden in de streek tus- schen Brody en Zloczow, waardoor zij meer naderden tot hun doel, de herove- ring van Lemberg. Het Oostenrijksche legerbericht meldt nu, dat Duitsche en Oostenrijksche troepe/i, onder luitenant- general Melior, in die streek tot een te genaanval overgingen eh daarbij al het terrein veroverden, dat zij op 30 Septem ber verloren hadden. De Russen deden krachtige pogingen, om de Duitsch- Oostenrijksche troepen uit de verloren stelingen te verdrijven, maar moesten terugtrekken. Ook bij Graberka en Swinioechy leden de pogingen der Rus sen om vooruit te gaan schipbreuk. Meer zuidelijk, aan de Zlota Lipa werd eveneens hevig gevochten. Ook daar hadden de Duitsch-Oostenrijksche troe pen gedeelten hunner stelling verloren. Het Duitsche legerbericht zegt, dat de strijd om de herovering dier verloren stellingen wordt voortgezet, het Russi sche, dat tegenaanvallen door het Rus sische vuur werden afgeslagen, waarbij Duitsche, Oostenrijksche en Turksche gevangenen in handen der Russen vie- len. In de Karpathen schijnt, afgezien van kleine plaatselijke gevechten, geen groo te actie meer plaats te hebben. Maar des te heviger woedt de strijd in Zevenburgen. De omsingeling der Roe meensche troepen ten zuiden van Her- mannstadt door generaal Von Falken- hayn moge wellicht goed bedoeld zijn, de uitvoering schijnt meent het Hbl. wel wat te wenschen hebben gelaten, want van het Roemeensche le leger, dat dan volkomen zou verslagen zijn, wijl de terugtochtsweg over den Rooden Toren- pas zou zijn afgesneden, schijnen gedeel ten naar het noorden te zijn ontsnapt, waar het 2e Roemeensche leger ze op- nam. En het is dit leger, dat nog steeds vooruitdringt, in verband met het rechts daarvan staande Roemeensche noorder- leger. Dit heeft niet alleen Szekely-Udvar- hely bezet, maar drong tot voorbij die plaats vooruit, tot aan den grooten Kokel, waar de Oostenrijksch-Hongaar- sche vooruitgeschoven troepenafdeelin- gen moesten terugtrekken en Szekely- Korosztur moesten ontruimen. In de Dobroedsja kan de positie van generaal Mackensen hachelijk worden. De Russisch-Roemeensche troepen, die de lijn Rassowo-Cobadin-Toezla bezet- ten, hebben ten zuiden van die lijn een gevecht geleverd tegen de Bulgaarsch- Duitsche legers, in de lijn Beschaul- Amzats j a-Topraisar. Na de vergeefsche poging van de Bul- garen, om een landing te beproeven aan den Donau bij Corobia, hebben de Roe- meniers thans een landing ondernomen op Bulgaarsch gebied, bij Rahovo, dat tusschen Roestsjoek, de Bulgaarsche Donau-haven, en Toetrakan gelegen is. Zij hebben hier, volgens het Duitsche le gerbericht, vasten voet gevat; volgens het Bulgaarsche worden maatregelen getroffen, hen aan te vallen en te ver drijven. Voor het oogenblik echter zijn deze Roemeensche troepen, in den rug der troepen van Von Mackensen in Bulga- rije, ten zuiden van Toetrakan. Welke plannen men met deze landing heeft is nog niet duidelijk. Zij kan dienen, om een raid in Bulgarije te ondernemen, als revanche voor den overval bij Corobia, zij kan echter ook dienen om bij Rahovo een stelling in te nemen, en vandaar af een poging te ondernemen om Toetra kan te heroveren, of om de Duitsch-Bul- gaarsche legers van Von Mackensen in den rug te vallen. Voor 't oogenblik is het feit, dat Roe meensche troepen zich daar genesteld hebben, voldoende, om de Bulgaren tot krachtigen afweer te noodzaken. Daarbij komt nu nog, dat de Bulgaren in Noord-Macedonie een ernstigen tegen- slag hebben gehad; door de krachtige aanvallen der Serviers zijn zij gedwon- gen om den Kaimaksjalan te ontruimen. Dit is 'een verlies van beteekenis, want de bergstelling van den Kaimaksjalan, ten noorden van het Ostrowo-meer op de Grieksch-ServisChe grens gelegen, was door de Bulgaren zeer krachtig ver- sterkt en bijna onneembaar gemaakt. Lang en hevig hebben de Serviers er, moeten strijden, en slechts zeer lang- zaam wonnen zij er tereinmet afwisse- lende kans werd de strijd er gevoerd en herhaaldelijk werden stellingen, die door de Serviers met groote moeite en aan- zienlijke verliezen waren genomen, door de Bulgaren herwonnen. Maar thans hebben de Serviers die stelling genomen, en zijn zij reeds 2 K.M. ten noorden van den Kaimaksjalan, die door de Bulgaren geheel moest worden ontruimd. Daar ligt nu de bergstelling van de Nidsji- Planina voor hen, die zij thans moeten aanvallen, om den strijd daarna op dit punt op Servisch gebied te kunnen over- brengen. Ten westen van den Kaimaksjalan, tusschen het Presba-meer en het Ostro wo-meer hebben de Bulgaren hunne stel lingen, om Fiorina en ten oosten van die plaats, nog steeds kunnen behouden. Aan den voet van de Belasica-Planina, waar de Bulgaren tegenover de Italianen staan, hadden patrouille- en voorposten- gevechten plaats. En aan het Stroema- front slaagden de Engelschen er in, op den oostelijken oever der rivier vooruit te rukken en eenige dorpen te bezetten. Daar is nu een hevig gevecht ontstaan. De Bulgaren vielen, ten N.-W. van het Tachino-meer, de vooruitgedrongen En- gelsche afdeelingen aan. Een hevige strijd ontstond, waarin de Engelsche ar- tillerie en mitrailleurs den Bulgaren zware verliezen toebrachten; doch vol gens het Bulgaarsche bericht werden de Engelschen uit enkele dorpen, die zij be zet hadden, verdreven, en wordt om Ka- radjakoj nog gevochten. De overtocht over de Stroema, en de voortgezette opmarsch der Engelsche troepen ten noorden van het Tachino- meer kan hen brengen in de omgeving van Seres, en van den spoorweg, die over Demir-Hissar naar de Bulgaarsche grens voert, zoodat dus ook daar een voortgezette overwinning ;der Engel schen een bedreiging voor de Bulgaar sche positie in den driehoek Seres-Dra- ma-Kawalla vormt, maar tevens ook de verbindingen met Bulgarije kan bedrei- gen. DE LUCHTAANVAL OP ENGELAND. De neergeschoten Zeppelin is te Pot ters Bar, een voorstad in het noorden van Londen, gevallen, op 4 K.M. afstand van Cuff ley, waar de L. 21 op 2 Sep tember was vernield. Voor het lucht- schip viel, wierp het 39 bommen over een terrein van 2.5 K.M. lang. De mees- te bommen vielen in het open veld, en er zijn geen gebouwen beschadigd. Wel werd een man gedood. Dit is het eenige verlies aan mensehenlevens, dat door de 10 luchtschepen te zamen is ver- oorzaakt. Sommige leden van de bemanning van 't luchtschip zijn uit het schuitje geval len, terwijl het luchtschip tuimelde, en waren in verschillende hoeken van het veld neergekomen. De overige lagen be- dolven onder den 10 M. hoogen wrak- hoop van het luchtschip. De vernietigde Zeppelin vormt een nieuw type, dat slechts een zeer klein doel biedt en zich uiterst snel kan be- wegen. De commandant leefde -nog anderhalf uur nadat hij was gevonden. Maandag- ochtend vroeg was een vreeselijk gewond lid der bemanning nog in leven. Toen men hem vond, leefde hij nog net lang genoeg om iets te drinken te vragen. De Zeppelin kwam in drie stukken naar beneden. Het eerste viel in eeh weiland, het middenstuk sloeg tegen eeh eik op 50 yards afstand, en de rest kwam in gruzelementen op den grond terecht. Het vallende luchtschip heeft geen scha'de aangericht. AAN DEN YZER. Het Belgische departement van oor- og verspreidt het volgend overzicht over de Belgische krijgs verrichtingen van 24 tot 30 September: Het artillerievuur, dat de laatste week eenigszins verzwakt was, is weer in he- vigheid en veelvuldigheid toegenomen. Deze toeneming van ons vuur was voor- al merkbaar in de streek van Dixmuiden en meer noordelijk. Belgische kanonnen van elk kaliber hebben in de laatste dagen de vijandelijke batterijen en waar- nemingsposten op den rechteroever van den Yzer hevig onder vuur genomen, vooral bij Dixmuiden. Het Belgische vernielingsvuur was vooral doeltreffend in den sector van Het Sas, waar een COURANT Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN brengen hiermede ter openbare kennis dat op Dinsdag den 7 November 1916, van des voormiddags elf tot des namiddags een ure, ten Raadhuize dezer gemeente, zal plaats h'ebben eene verkiezing van drie leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter Neuzen, en zulks ter vervulling der plaatsen van de heeren die met 1 Januari 1917 aan de beurt van aftreden zijn. De stemming geschiedt bij ongeteekende briefjes, waartoe met het zegel der gemeente gewaarmerkte stembriefjes teh minste acht dagen voor den dag der verkiezing door den Burgemeester aan de kies gerechtigden worden toegezonden. Den kiezer, die zijn stembriefje verloren ofergeen ontvangen heeft, wordt gelegenheid verschaft, om er aan het stembureau een te bekomen. Het openen der stembriefjes geschiedt dadelijk na afloop der verkiezing. Van onwaarde zijn briefjes, welke niet zijn ge- waarmerkt met het zegel der gemeente welke onder- teekend zijn, welke niet duidelijk een persoon aan- wijzen, of waarbij of waaraan andere stembriefjes zijn ingesloten of vastgehecht. Ter Neuzen, den 3 October 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van J. F. VAN OSSELAAR, vlashandelaar, wonende te Ter Neuzen, om VERGTJNNING tot het oprichten eener vlasserij, teneinde daarin vlas te zwingelen enz., in een gebouw op een gedeelte van het perceel, plaatselijk ongenummerd en gelegen in den Coegorspolder, kadastraal bekend in Sectie G, No. 1906. Op Maandag, den 16 October 1916, des namiddags van *3 tot 4 uren, zal in het gemefintehuis gelegenheid bestaan om bezivaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het boven- gemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Ter Neuzen, den 2 October 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen- komstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestuur zyn versclienen ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1