III f Ill 1 Landbouwberichten. m. "GEMENGDF. BERiGHTEN."" 1 Hi stuur der waterkeering van de calami- teuze polders Margaretha, Kleine Huis- sens en Eendragt, de heer W. Dees, te Zaamslag; tot dijkgraaf van de Konin- gin Emmapolder, de heer F. C. 0. M. Hortibach, te Hulst; tot dijkgraaf van den Van Lyndenpolder de heer L. Dees, te Boschkapelle. Maximnmprijzen voor levensmiddelen. De Minister van Landbouw heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat de artikelen door hem ingevolge art. 1 der Distributiewet 1916 bij zijn beschik- king van 9 September 1916, aangewezen tot nadere aankondiging aan den ver- bruiker mogen worden te koop aangebo- den of verkocht tegen ten hoogste den prijs in een daarbij aangegeven lijst ver- meid. De Minister teekent daarbij het vol- gende aan: Ten aanzien van genoemde prijzen, maak ik u opme'rkzaam, dat deze onder geen voorwaarde mogen worden ver- hoogd, en het den detaillist verboden is daarboven iets te berekenen, hetzij voor verpakking, hetzij voor thuisbezorgen of eenige andere door hem te verrichten werkzaamheid. Intusschen- kan levering in verpakking of aan huis slechts ver- langd worden voor zoover die gebruike- lijk was. Evenmin is het geoorloofd, aan den verkoop eenige bijzondere voorwaarde te verbinden, met name niet die van het bijkoopen'van eenig ander artikel. Voor onderdeelen van de eenheden in de prijs- lijst bij de verschillende artikelen ge- noemd, mag geen verhoogde prijs in re- kening worden gebracht, tenzij deze in de lij^t vermeld staat. Het komt mij noodzakelijk voor, dat de winkeliers en andere detaillisten op voor het publiek zeer duidelijk zichtbare en van den openbaren weg waarneem- bare wijze lijsten ophangen inhoudende de door hen te verkoopen voorradige ar tikelen waarvoor maximumprijzen be- staan, met vermelding van den maxi- mumprijs. Ook marktkramers en ven ters moeten deze lijsten in hun k'ramen of op hun wagens zichtbaar bevestigen. Verhooging telegram-tarieven. Bij Kon. besluit van 19 Sept. is, in- gaande 1 October, bepaald: De" bedragen van 25 cent (voor ten hoogste 10 woorden binnenlandsch tele gram), 15 cent (voor ten hoogste 10 woorden stadstelegram)worden vastge- steld op 30 cent en 20 cent. Voor overbrenging van een dringend telegram wordt het drievoud van, den ge- wonen tariefsprijs geheven. Er in geloopen. Donderdag werd te Middelburg een 18jarige jongen door een manspersoon aangesproken, die hem vroeg of hij veel geld wilde verdienen. Op het toestem- mend antwoord noodigde de man den jongen uit mede te gaan naar den Kou- dekerkschen weg, waar de man hem een boerenwoning aanwees, waarvan de eige- naar, volgens zijn zeggen, onder de wa- penen is. De vrouw zou pas een koe heb ben verkocht en nu zou er een bedrag van f 1000 in de bovenste lade van een kast liggen; de jongen moest nu Vrij- dagmiddag om 4 uur, als de vrouw was gaan melken, door het openschuiven van een raam naar binnen gaan en met een beitel de kast openbreken en het geld wegnemen. Als de vrouw hem soms in den weg kwam, „moest hij haar de. her- sens maar in slaan". Het geld moest de jongen des avonds aan den Watertoren alhier brengen en dan zou men deelen en de jofigen nog f 5 krijgen voor zijn moei- te. De jongen durfde niet weigeren, maar begaf zich naar de politie. Hij haalde het geld niet en toen hij des avonds den man bij den Watertoren ont- moette, werd deze door twee agenten in burger gearresteerd. Het bleek, dat het een oude bekende der politie was, zekere J. L. uit Vlissingen, die reeds meerma- len wegens diefstal veroordeeld werd. B gegeveils, door den man verstrekt, ble- ken juist te zijn. WESTDORPE. De heer A. v. Acker slaagde te Am sterdam voor het cerate natuurkundig examen. Veroordeeld zijn fer zake.van: Over ironing Visscherijwet. Herbergov orlroding. Overireding Regl. op wegen en voelpaden. Overireding Trekhondenwet. Nachlrumoerovertreding. Gren? overireding. Niet voldoen aan bevel van het Mililairgezag. Overireding Leerpliehtwet. Rijwielen zonder licht. Voerluig zonder licht. Openbare dronkenschap. Vrijgesprokcn. Teruggave bevolen aan de ouders zonder siraf Aardappelen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel beeft, gelet op zijn beschikking vau 9 September (Stbl. no. 212), houdende aanwijzing van levensmiddelen overeen- komstig art. 1 der Distributiewet 1916, in gevolge de artikelen 6 en 8 van genoemde wet, voor zoover van toepassing, het na- volgende bepaaid A. Verboden is het vervoer van de volgende Op kleigrond geteelde soorten aardappeleD, aoders dan naar de opslagplaats van den verbouwer en met uitzondering van de partijen die op den dag der afkon- diging van deze beschikking reeds in schep^n of spoor weg wagons waren geladen, te weten Bravo's, Biauwe, Bonte Biauwen, Roode Star, Frisia's, de Wetten en Industries. Het vervoer van poters der genoemde soorten of van door bederf aangetaste aar- dappelen zal worden toegestaan op ver- voerbiljet aan te vragen bij de Rijkscom- missie van Toezicht op de Aardappel ver eeniging. Aan houders van bovengenoemde soorten aardappelen zal bij aankoop een loonende prijs .worden betaald, vermeerderd met bet gebruikelijke bestop- en bewaarloon. Ook zai desgeweuscht aan deze houders een voorschot tot een bedrag van f 1.50 per H.L. worden gegeven op aanvrage gericht tot de Aardappelvereemging, over welk bedrag 5 pet. rente zal worden berekend. B. Het vermalen of verwerken vau geelvleezi'ge aardappelen is op grond van de dezerzijdsche beschikking van 13 September 1916 afdeeling Handel, no. 74001, verboden. Slechts die partijen welke door de vanwege de AardappelvereenigiDg aangewezen eon- troleurs ongeschikt voor consumptie worden verklaard, mogen worden vermalen. C. Aan gemeentebesturen welke gevolg geven aan het in dezerzijdsche circulaire, no, 72235, afdeeling Handel, alinea 2, be- paalde, zullen prima gladde gezonde con- sumptieaardappeien worden geleverd, te weten Eigenbeimers of andere daarmede dezerzijds gelijkgesteide soorten van zaad- of veengrond, tegen een prijs van 515 per 10,000 K.O.. franco geleverd laatste spoorwegstation of ,scheepwater. De aanvragen tot levering worden inge- diend bij het, Rijks Centraal Administra- tiekautoor voor de distribute van levens middelen, voor de eerste maal voor of op 6 October en vervolgens naar behoefte. Met de levering wordt 9 October begonuen. De aardappelen worden door den afzender aan de ge'meente berekend tegen den prijs van /357.50 per 10,000 K.G. De betaling dezer bedragen zal geschieden binnen 3 maal 24 uur na aankomst der aardappelen aan het bp de berekening vermelde adres. Bij eventueele geschilien over gewickt of qualiteit legt het gemeentebestuur zich met afstand van recht op hooger beroep of welke aadere voorziening ook, neer bp I de uitspraak der door den Minister aan te wijzen deskundigen, Het is den leveranciers dezer aardappelen verboden aan den producent-verkooper een lageren inkoopprijs dan 3 per H.L van 70 4LG. le betalen. (Stct.) Smokkelende iicfdeskluchf. Zaterdagavond kwam door de Vleesch- straat te Venlo een militair, gearmd met een Duitsche vrouw, terwijl nog een an dere Duitsche vrouw er naast liep. Het gezelschap werd achtervolgd door de vrouw van den militair. Zoodra deze het drietal had ingehaald, ontstond er tus- schen de vrouwen een vechtpartij. De politie rekende het heele stel in, en toen kwam aan't licht, dat de Duitsche vrou wen beladen waren met levensmiddelen. Commentaar overbodig Bloedig drama te Hasselt. Brie p e r s o h e n g e d o o d. Te Hasselt heeft zich Vrijdagnamid- dag te ruim 2 uur, een vreeselijk drama afgespeeld, waarin niet minder dan drie slachtoffers vielen. De schipper Van de Belt, die met zijn Rijnaak.in het Zwartewater lag, bevond zich in gezelschap van zijn knecht Van den Heuvel in het cafe Gloenick. Hier hebben Van de Belt en Van den Heuvel twist met elkander gekregen, welke ten slotte zoo hoog liep, dat de knecht zijn revolver trok en op den schipper schoot. Van de Belt was onmiddellijk dood, waarna Van den Heuvel het wapen op zichzelf richtte en zich een kogel door het hoofd joeg. Ook hij was terstond een lijk. Hiermede was dit droevig drama ech- ter nog niet geeindigd. De gemeenteveldwachter Van den Berg, die inmiddels ter plaatse was ge- komen, wilde de revolver, waarmede de daad was bedreven, naar het gemeente- huis brengen. Of hij toen het wapen wilde ontladen of dat hij door zenuwach- tigheid den haan overtrok, is nog niet opgehelderd, maar eensklaps ging de re volver af en de werkman Roelof Hoogen- kamp, die zich vlak voor het gemeente- huis bevond, werd doodelijk getroffen en stierf onmiddellijk daarna. Het parket uit Zwolie arriveerde nog Vrijdagmiddag per auto. Een bankje van f. 1000 in de brievenbus. lemand te Wildervank vermiste een papiertje van f 1000. De politie onder- zocht de zaak, deed huiszoeking ten huize van de moeder ,van het dienstmeis- je, dQch zonder resultaat. Thans werd het bankbiljet in de brievenbus gevon- den! (Hbl.) Smokkeien. Het najaar is de tijd, dat de boeren beer op de akkers brengen. Van alles en nog wat is er al gebruik gemaakt om te smokkeien, maar wie zou gedacht heb ben, dat ook de beerton daarvoor werd aangewend? In Arcen is dat gebeurd. Dat er dezer dagen voortdurend kar- ren met beertonnen op den weg zijn, is iets heel gewoons. Maar dat een boer alle dagen denzelfden kant uitging, viel den ambtenaren toch op. Zij gingen tot visitatie over en vonden twee geslachte varkens in de beertonDe bedoeling was deze over de grens te brengen. Door den draad gedood. Woensdag werd a,an de grens onder Bergedijk (N.-Br.) een man dood aan den electrischen draad gevonden. Het was een Belg, vader van 4 kinderen, uit Lommel (Belgie), die op Nederlandsch gebied brood voor ?ijn gezin had ge- kocht. Toen hij op den terugtocht weer onder den draad wilde doorkruipen, kwamen zijn kieeren met het electrisch gedeelte in aanraking. Een jeugdige avonturier. De 9jarige V. te Amsterdam, kroop dezer dagen op het Centraalstation op een gasreservoir, oiidkr een spoorweg- wagen en maakte de reis meenaar Venlo. Vandaar wilde de jongen weer op dezelfde moeilijke plaats'naar Am sterdam terug reizen. Te Eindhoven evenwel werd hij door spoorwegbeamb ten opgemerkt, die den jongen grepen en voor de politie geleidden. Hij \yerd van voedsel voorzien en men gaf hem ge- legenheid zich van stof en vuil te reini gen. Een marechaussee in burger heeft den jongen naar zijn ouders terugge bracht. Treurig Donderdagavond werd het 7jarig zoontje van het echtpaar V. aan den Geestersingel te Alkmaar, vermist. Vrij- dagmorgen vond de politie het kereltje, dat met zijn broertje was uitgegaan, bij de spoorbrug dood in het gras liggen. Het ventje was van de 6 M. hooge brug op een stuk ijzer gevallen en had zijn ruggegraat gebroken. Ook had hij een hersenschudding gekregen. Het broer tje had geen inlichtingen verstrekt. De „Bremeit". Met betrekking tot de reis van de Bremen" verneemt de „Lokal Anzei- ger" uit Bremen, dat kapitein Schwarz kopf voor diens vertrek een uitvoerig on- derhoud heeft gehad met kapitein Ko- nig, toen deze met de „Deutschland" te- rugkeerde. Het vertrek van de „Bre- men" van Helgoland heeft derhalve on- geveer tegelijkertijd plaats gehad als het binnenloopen van de „Deutschland" in de vaderlandsche haven. Inmiddels is de „Deutschland" weder gereed om de tweede reis naar Amerika te aanvaar- den. Een moedig Fransch vlieger. De correspondent Ward Price meldt uit Saloniki aan de „Times", dat luite- nant Noel, een Fransch vlieger, die een tocht deed naar BoeCharest en terug, door generaal Sarrail met het Legioen van Eer is onderscheiden. Noel vloog van Saloniki naar Boecharest in vijf uren en deed den terugtocht in vijf en een half uur. Die terugtocht geschied- de in een storm. Tusschen Sofia en Sa loniki verkeerde Noel in ernstig gevaar, omdat er door de dichte wolken, waar- door de vlieger zich bewoog, water kwam in den carburator. Noel daalde nu om te zien of hij niet ergens zou kunnen landen, en op zijn plotselinge verschij- ning uit de wolken nam een doodelijk verschrikte afdeeling Bulgaren, in wier nabijheid hij zich bevond, gelukkig de vlucnt. Noel daalde neder, maar zijn mo tor kon weldra weer worden aangezet, zoodat hij er in slaagde Saloniki veilig te bereiken. GEMEENTEItAAD YAN TER NEUZEN. Vergadering van Donderdag 28 September, des voormiddags 10 uur. (V e r v o 1 g). 4. l 1 JKANTONGERECHT TE TEH NEUZEN. Zitting van 29 September. S. C. P. V., brugknecht te Sas van Gent, tot 2 boeten van 2, subs, 1 dag hecht. voor iedere boete. I. B. M., seharenslijper, zwervende en H. K., scharen- slijper te Rotterdam, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht., met verbeurdverkl. der hengel£ Overtreding Drank wet. C. T., herbergierster te Sas van Gent, tot 2 boeten van f 8, subs. 8 dagen hecht. voor iedere boete, met verbeurdverkl. en vernietiging van llesch en C. F. W.. cafehoudster te Sas van Gent, tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. A. B.; C. v. II.; L. B. en L. d. C., alien werklieden te Sas van Gent, tot eene boete van 1. subs. 1 dag hecht. voor ieder. D. H. en A. v. A.,, werklieden aldaar, tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen becht. C. T., werkman te Westdorpe, tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. R. M. T., zonder beroep te Westdorpe, tot eene boete van f 5, subs. 5 dagen hecht. Overireding Arbeidswet. A. M. P., smid te Philippine, tot 2 boeten, elk van f 5, subs. 5 dagen hecht. voor iedere boete. E. C., brouwersknecht te IJzendijke, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. Overireding Arl. 459 slrafwet. T. C. v. 0., knecht te Hoek, tot eene boete van f 0,50, subs. '1 week thchtschool. A. R., koopman te Hengstdijk, tot 2 boeten, elk van 0,50, subs. 1 dag hecht. voor iedere boete. F. G., zonder beroep te Sas van Gent, tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. V. E., boekhandelaur te Vlissingen; H. T. S., visschar te Philippine, ieder tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. A. B., timmerman te Sas van Gent, tot eene boete .van 3, subs. 3 dagen hecht. B. d. M., werkman aldaar, tot eene bofe van 3, subs. 3 dagen hecht. A.-V. en A. P., zonder beroep te Zuiddorpe, ieder tot eene boete van J 3, subs. 3 dagen hecht. I. K., winkelier te 'Fer Neuzen, tot eene boete van 25, subs. 10 dagen hecht., met bevel tot teruggave der zeep. P. C. v. B.L. S., atbeiders; J. A. d. K, arbeidsterJ. d. F.J. B., I. d. F., arbei- ders, alien te Axel; J. S., arbeider en J. S., boot- werker, beiden te Ter Neuzen, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. C. H. L., schipper te Ter Neuzen, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. P. F. d. N., landbouwerP. S., zonder beroep - N.'M. M., naaister - A. M. J., zonder beroep; - J. P. J., zonder beroep en P. F. d. N., landbou wer, alien te Ter Neuzen, ieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. C. L d. K., koopman; C. F., arbeider I. R., landbouwer en F. Y., arbeider, alien te Westdorpe, ieder tot eene-boete van 2. subs. 2 dagen hecht. I. d. P., knechtJ. v. L„ knecht-; M. d. P., arbeiderD. d. B., werkman C. 't G., her- bergier en J. C. M., molenaar, alien te Zaamslag, ieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. P. D., landbouwer te Axel, tot eene boete van 10, subs. 5 dagen hecht. C. S. en M. O., arbeiders aldaar, ieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. i f E. W. en B. A. C., beiden zonder beroep, te Sas van Gent, ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 week tuchtscbool. L. v. O., kierkM. A. C., zonder beroep R. P. v. E., herbergierster; C. C.,v. L., kierk I, v. V.G. Y. en M. d. B., alien zonder beroep te Sas van Gent, ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dngen hecht. D. P., werkman te Hoek, tot eene boete van 2. subs. 2 dagen hecht. L. v. d. B., photograaf en A. A., zonder beroep, beiden te St. Jansteen, ieder tot eene boete van J 2, subs. 2 dagen hecht. I. d. M., knecht te Zuiddorpe, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. F. d. M., koopman en P. E., visscher, beiden te Philippine, ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. P. I). G. J. B. V., reiziger te Arnhem, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen heelit. W. v. N., monteur te Rotterdam, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. I. W.. knecht te Boschkapelle, tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. E. v. d. H., knecht te Philippine, tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. P. J. H.. zonder beroep te Ter Neuzen, tot eene boete van 5, subs. 5 dagen hecht. A. H. d. V., scheepsbevrachter te Ter Neuzen, ter zake van overtreding van de verordening van den Militairen Commandant in Zeeland. E. B., arbeider te Hoek, ter zake van Overtreding der Leerpliehtwet. m de zaken van R. d. B. te Zuiddorpe en Y. d. M. te Sas van Gent. Door den heer Ambtenaar van hetOpenbaar Minis- terie bij dit Ivantongerecht, zal tegen het hierboven genoemde vonnis van A. H. d. V., hooger beroep worden ingesteld. Dubbe! huwclijk. Voor de rechtbank te Maastricht stond terecnt een 4tijarige mijnwerker. Duibsctiei van gehoorte, wonende te Heerien, terzake dat hij in Augustus voor de tweede maal in bet huweliik trad met Maria Schniodcrs met wie hij sedert 1910 omgang had, terwijl hij wist, dat de vrouw, waarmede hij voor die eersie maal in Duitschland was gehuwd, uos leefae. F)e eiscl) was 2 iaren gevangenisstrar. De verdeoiger. mr. Janssen de Limpens, vraagt een veel clementere straf. Beklaagde staat zeer gunstig belcend, werkt ijverig, en is alleen in het huwelijk gelreden met zijn tweede vrouw, onuiat de politie min of meer dwinge.nd was opgeLreden, door te zeg gen- „Trouwen, of andens. hei land uit'. Beklaagde 'leeft reeds 26 jaar van zijn eerste Vrouw igeseheiden. Er zijn geen kinderen uit het eersie huwelijk. Adres van de verceniging voor voiks- huisvesling. houillende verzoek tot ont- eigening van grond iii het belang der volkshuisvesling. Naar aanleiding van het in de raadszil- tin.g van 18 Augustus 11. in hunne handen om bericht en raad gestelde verzoek der won ingbiO u w vefeen i.ging ..Werkmansbelang", om terug te komen op het in de raad.shil ling van 27 Juli 1916 genomen besluit, en alsnog de onteigening van de in liel vroeger verzoek beddeide gronden, ten name der vereeniging uit te spreken, s-tellen burge- meester en wethouders voor, overwegende dat in het belang der volkshuisvesling aan- bouw van wioningen dringend noodzakelijk is, en zij vooidtellen voorshands slechts voor uilvoering van een deel van het door de vereeniging ingediende bouwplan een voor schot te geven, en daarvoor grond moot worden aangekocht van den staat der Neder- Landen, ten name van genoemde vereeniging le onteigenen den grond op de bij bet verzoek beboorende teekening in groen gearceerd, welke gronden zijn gelegen rondom de buurt Java, bij het kadaster bekend staande als gemeente Ter Neuzen, sectie C no. 4562 ge- d'eeltelijk groo I 2793 c.A., sectie D no. 470 groot 5821 c.A., sectie C no. 2678 groot 95 c.A., sectie C. no. 2676 groot 33 c.A., sectie G no. 2675 groot 7 c.A. en sectie D no. 472 groot 421 c.A. De heer Van Borssum Waalkes vindt het jammer, dat dit voorstel gedaan wordt, nu de raad pas hesloten heeft, op het verzoek van de vereeniging niet in te gaan. Dat ecrst genomen besluit zal dan toch ook behooren te women ingetrokken? De voorzilter nieent, dat ter Diets behoof I Le women ingetrokken. Er is een nieuw ver zoek. Er is in oe vergadering van de woning- bouw vereeniging eerst het voorstel bespro- ken, om ae tussclienkomst te verzoeken van de Kroon, maar dat voorstel is niet aange- nomen. Een aantal leden was er voor, lie- ver eerst nog eens bij den raad te komen. Voor zoover spreker van- oie vergadering. de leiding had, hpeft ,liij aang-eradien, terstond naar de Kroon te gaan, doch de inspecteur voor de volksgezondlieid, de heer De Graaff, hoeft medegedeeld dat de weg naar (die Ivroon een le hinge weg is, terwijl er dan boven- dien ook over Ijci voorschot mdet heslist zijn. We dienen dus ten finale te gaan. Nu kan ae heer Waalkes met spreker belreuren, dat de zaak weer opnieuw in behandeling komt, maar we zijn ei' nu eenmaal voor geplaatst. De heer- De Jager herhaait, wat hij reads in een vroegere vergadering heeft betoogd, dat niet door d-e vereeniging besloten is om opnieuw een verzoek aan den raad te do-en. Het spijt hem, dat de heer Eijke niet ter vergadering aanwez% was, diezoude dit kun nen bevestigen, maar de notulen zullen het toch wel ^uitwijzen. De voorzilter protesteert tegen deze voor stel ling van feiten; de notulen zullen aan- toonen, dat wel degelijk liet verzoek op een besluit der vereeniging berust. Het komt niet te pas om maar vol Le houiden, alsof hier iets geschied is in, s.trijd met wat bes-loten is. Er is in de vergadering wel degelijk zoo besloten, en de heer De Jager heeft toen gezegd,. dat hij zich daar- omlien t gereserveerd hield. Spreker hoopt geen dingen te doen, die niet geoorloofd zijn. De heer Lensen nrengt onder deVaandacht, dat de gemeenleraad voor dien aanvang dezer vergadering, gelegenheid heeft gehad te hoo- ren hoe de heer De Graaff, inspecteur voor de voikshuisvesting over de aanvraag der vereeniging denkt, en uu hebben de leden inmiddels ook gelegenheid gehad, het ge- hoorde naoer te ovei-wegefT Het komt hem voor, dat bet oOgenblik vah handielen in deze, nog niet gekomen is. Het is bekend, dat de gem een tebegroo ting met kunsl en vliegwerk in elkaar moet wor den gezet, om te blijven op een bedrag, dat geen verhooging van het percentage der he- lasting noodig is. Yoorls leven we in builengewone tijden en staan we, nOg maar aan het begin van verschi'lende maatregelen en wetten die de regeering neemt, en ook verschillendie Ln- gezetenen dezer gemeente hunne portie zul len moeten iiijdragen. De distributiewet legt i nu ook weer een nieuwen last op de schou- d-ers dor gemeente, door het een tierade deel dat op het tekort door prijsverschil mpet worden bijgedragen, en waarbij we tlians nog niet kunnen oordieelen over bet bedrag tdal daarvoor zal noodig zijn, al weten we nu reeds dat deze zekCr n(ct onbelangrijk zal zijn. Dit bedrag zal weer alleen te vinden zijn door Ret vaster aanhalen der belastingschroef. Er vail nog niets van te zeggen, hoever we daarmede wel zullen moeten komen. Wel heb ben we dit jaar een hoofdelijken omslag met een totnal opbrengst van 77.000 maar daar mede zijn we gekomen lot een bedrag, hooger dan we ooit zullen bereiken. Er moet voLsitrekt niet op gerekend worden, dat dit blijVend zal zijn; dat zal mi&sehien nog een of twee jaar duren, doch dan zal het zeker dalen. Hoe zullen we iifan het 'vensichil moeten bijpassen? Wie weet, wat ons buiten de distributiewet nog te wachten staat? Zoolang de finanlieele verhouding tussclien het rijk- en de gemeen- ten ni-et beter gei-egeld is, moet de gemeen te, met het aanpakken van groote zaken, goed uitzien. Wanneer ik zegt spreker betoog, dat de omstandigheden ons niet toelaten hierop in te gaan, -dan doe ik dat op goede gron- aen. Wie zegt ons, dat er geen regeerings- maatreg-elen meer zullen volgen, die de ge meente nog meer zullen drukken? Een andere vraag, die wij onder liet oog moeten zien, is deze: Is die woningbouw zoo dringend noodig? Het gemeenteverslag, dat zoo juist is aan- geboden, en dat bereids aan de -raadsleden was toegezonden, bewijst dat niet. Wij zien daaruit, dat de bevolking gedurende de laat ste 10 jaren bijna niet is ypranderd. In 1914 was het bevolkingscijiier 9296 en in 1915 9578. Van het jaar 1900 op 1901 zien wij een aanwas van 500 personen, maar se- dert dat laatste jaar tot nu toe, dus in 15 jaren, is de bevolking te nauwernood met 500 mcnschen vooruitgegaan. Uit het bevol- king'scijfer blijkt de behoefte dus niet. lets anders zou het zijn, als er een voort- durende snelle aanwas der bevolking was, en deze zoo -een vlucht nam, dat men moest ingrijpen, omdat het particulier initiatief niet Rij machte was er in te voorzien, omdat het zoo hariT van stal liep. In de der d-e plaats heeft spreker nog een bezwaar er op in te gaan, omdat blijkt, dat er in deze verschillende opinies heerschen. be ledien hebben daar straks kunnen liooren, dat de meening van den heer De Graaff om- trent uitlegging van de woningwet en ook over ide cijfers met betrekking tot deze zaak, verschill met die van den gemeente-secretaris. Nu wordt er ook opgewezen, dat de ver eeniging de zaak wil aanpakken, maar, de gemeente blijft toc.h voor dc vereeniging borg en moet in een eventueel tekort voor- zier^. Eerst is er een aanvraag geweest om "80 woningen te bouwen; later is het 40 gewor- deu, nu wil men zich al met 14 woningen tevreden stellen. Gaan we echter op dat bescheiden plan in, dan is dil te vergelijken met het scherpe eind eener wig, als dit er eenmaal in zit, komt, door het gestadig hameren het zwaar- dere deel er ook wel door. Als die 14 huizen er eenmaal staan dan komen er ook die 40 en evenzoo die 80. Ik zie de voorzitter knikt van ja! Ook de heer De Graaff is die meening toegedaan. Uit helgeen ik aangaande de lievolking aan- toondie, blijkt dat de woningnood niet zoo groot is, als men wil doen voorkomen. Dan de kosten. Eerst is er een plan in- gediend, waarbij de kosten der woningen werden geraamd op 1500 en nu is die som reeds gestegen tot 1935. Daairdoor moet ook de huurprijs hooger worden gas-teld. Wanneer we woningen gaan bouwen die een weekhuur van 2.j)5 moet opbrengen, hel- pen we niet die categorie die er het meeste behoefte aan heeft, want voor een gewoon werkman is dat bedrag te hoog. Degenendie zoo'ii huur kumien betalen, zullen over het aigemeen wel over eene woning kimnen be- scnikben. In dit verband moet hij ook nog op iets anders wijzen. Hij wil geen vergelijking makdn tussclien verschillende stadsdeelen, maar meent locli. dat zij. die bijna f 3 's weeks huur kunnen betalen. het niet zullen zoeken, te wonen in eene rondom de buurt Java aan te leggen straat. Spreker vraagt ziqh af, of het onder deze omslaradigheaen verstan-dig kan genoemd wordien, de penningen der gemeente te ge- bruiken, voor een zoo dure onderneming. De thans ingediende begrooling voor het bouwen der woningen loopt reeds ongeveer een viende .ho'oger dan de porspron- keiijke raming: Die dure prijzen zullen niet blijven hestaan. maar als men nu bouwt, drukt die duurle op den geheelen duur der esploiiatie. Er wordt beweerd, dat de prij zen- die eerste 12 jaren na den oorlog niet zullen dalen, maar spreker is van meening, dat, moge zuiks in liet eerste jaar nog niet bet geval zijn, als men eens anderhalf jaar later komt, wel degelijk een dating zal voigen. De bo.uwkoslen worden thans voomamelijk gedrukt door de enorme stijging der hout- prijzen en die groo Le stijging is weer een gevolg van de verhooging der scheepsvrach- len van bout, die acht tot tienmaal hooger zijn dian voor den oorlog. Die zullen na den oorlog weer -gamy naar beneden gaan, en als gevolg daarvan pDijsvermindering der mate rial-en intreden. Spreker nieent, dat in iets wat -een parti culier thans slechts schoor.voetend doet, de gemeente zich niet onbesuisd moet inwerpeii. Hij heeft dus ook bezwaar tegeu het plan voor liet bouwen der woningen ten opzichte van oe ligging in verband met de duurte der bouwkosten. Dan heeft hij ook aanmarkingien op de ex- ploitalierekening. De gemeente zal veel meer tekort hebben op die huren, dan zulks bij een. particulier het geval zou zijn. Als liet van de gemeente, or wel van die vereeniging gaat, zal men er lichter toe komen om het noig eens djoor te la ten loopen en zal een nalatige liuurder niet zoo gauw van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 2