GEMENGDE BERICHTEN. S onzuiver zijn. Ook deze overweging spoort tot ernstig onderzoek aan. Bovendien merken wij u op, dat we als klein-industrieelen door het in ruime mate verschaffen van arbeid, reeds belangrijk werken in het alge- meen belang, en het al een zeer on zuiver standpunt is, ons als filantro- pen te doen optreden voor de ge- meentekas. Wij vragen U daarom djringend op Uw besluit, betreffende den prijs van het industriegas, terug te ko men, na voldoend onderzoek, en "met langer onze uitgaven onnatuurlijk en werkelijk onnoodig te belasten. Het is niet hun bedoeling gas te gebruiken op kosten van hun mede- burgers. Zij zijn gaarne bereid den kostenden prijs te betalen, maar vra gen U dan beleefd ons zoo'n rekening voor te leggen, waaruit we in staat zijn den kostprijs te berekenen. KOEWACHT. Een Belgische jongeling had lust om naar Holland te komen en polste daarom- trent een Duitsch soldaat, die aan de grens op post stond. Spoedig Meek,, dat deze veel lust gevoelde //den Krieg" vaarwel te zeggen. Er werden burgerkleeren opge- zocht en beide kwamen door middel van een dubbele ladder Donderdag over de grens- scheiding. HENGSTDIJK. Onze kleine gemeente geeft wel een prachtig voorbeeld. Zp kende aan het hoofd der school een duurtetoeslag toe van 200, aan den onderwijzer f 100 en aan de onderwijzeres 50. CLINGE. In de Belgische polders aan de overzijde van den draad leveren de landbouwers de gedorschte erwten tegen 240 francs de 100 K.G. Bij de officieeie werkversehaffing aldaar bedraagt het dagloon 2 a 3 francs, gemiddeld dus den prijs van 1 K.G. erwten R C H T S Z K E H. Arrondissements-Reclitb. Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van Vrijdag 29 September 1916, de volgende vonnissen uitgesproken F. X. B ond 19 jaar, veldarbeider te Nieuw-Namen, is wegens poging tdt ver- boden uitvoer en poging tot omkooping, veroordeeld tot 1 maand gevang. G. Th. V., oud 33 jaar, veldarbeider en L. 0. B., ond 31 jaar, huisvrouw van G. F. P. V., beiden te Westdorpe, zijn wegens beschadiging, ieder veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hecht. F„ M. A., oud 39 jaar, veldarbeider te Zuid- dorpe, is wegens wederspannigheid en be- leediging van een ambtenaar, veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen hecht. F. X. B., oud 19 jaar, F. J. L., oud 21 jaar en R. P., oud 20 jaar, veldarbeiders te Nieuw-Namen, zijn wegens het niet vol- doen aan het bezel van een ambtenaar, veroordeeld ieder tot 10 boete of 10 dagen hecht. V. M., oud 74 jaar, timmerman te Graauw, is wegens vernieling, met vernietiging van het verstek-vonnis, vrijgesproken. C. C., oud 22 jaar, arbeider te Eede, is wegens verboden vervoer en poging tot om kooping, veroordeeld tot 10 dagen gevang. Heden werden de navolgende zaken be- handeld In besloten zitting werd behandeld de zaak tegen F. D. de S., uit Koewacbt, thans gedetiueerd, beklaagd van schaking. Daar het betrokken meisje gevraagd had met bekl. mede te mogen gaan, luidde de eiscb vrijspraak. De verdediger Mr. Groot, vroeg invrijheidsstelling van beklaagde. In het openbaar stond vervolgens terecht D. H. d. W., oud 32 jaar, werkman te Honteeisse, thans gedetineerd te Middelburg, werd voorgebracht ter zake dat hij in den Macht van 8 op 9 Aug. jl, te Hontenisse, ongeveer 12 K.G. visch, toebehoorendeaan S. Moorthamer, heeft weggenbmen met het oogmeik otn zich die vich toe te eigenen. Eisch 2 maanden gevaDg. onder aftrek van he? voorarrest. S. M. S., oud 39 jaar, zonder beroep te Clinge, werd ten laste.gelegd dat hij den 4 Augustus 1916 te Ciinge, opzettelijk be- leedigend, Sidonie van den Berg een leelijk woord heeft toegevoegd. De ofScier eischte f 10 boete of 20 dagen hecht. Nadat lhans de uitspraken der de vorige week behandelde zaken had plaats gehad, werd de eerste beklaagde, F. D. de S. nogmaals voorgeroepen en werd hij vrij gesproken en onmiddellijk in vfijheid gesteld. Suifeervoorraad vcrzwegen. Tegen ruim 40 bakkers en winkeliers in Schoterland is proces-verbaal opgemaakt, wijt ze verzuimden aan den burgemeester op te geven hoe groot hun voorraad suiker was. Smokkelaarsstreek. Het gebeurde in een plaatsje in Noord- Limburg. Een paar smokkelaars koch- ten bij een grensboer een varken. En- kele dagen later kwamen een paar an- dere smokkelaars. Zij boden per pond een paar centen meer, de koop was ge- sloten. Bovendien werd bepaald, wan- neer en langs wdlken weg „knor" de grens moest passeeren. De twee eerste kopers kwamen dit te hooren. Op het bepaalde uur gingen ze langs den aange- wezen weg in stelling liggen. 't Was don- ker. Geruischloos wilde de stoet voor- bijgaan. Maar „knor" liet hooren, dat zijn bek voor iets anders diende dan te eten. Opeens klonk het „Halt". „Pang, pang" deden de geweren. De smokke laars, denkende, dat het ambtenaren wa- ren, zetten het op een loopen en lieten ,,knor" in den steek. De anderen brach- ten „knor" nu ter bestemder plaatse. Smokkelen. Men schrijft uit Venlo aan het „Hbl.": Nu in de dorpgn tusschen Venlo en Roermond op de vergunningen tot in- slag van winkelvoorraden door de con- troleerende ambtenaren steeds sterker besnoeid wordt, ontstaat voor de smok kelaars al grooter moeilijkheid om smok- kelwaar in belangrijke hoeveelheden bij- een 'te krijgen. Nog worden wel tal van partijtjes vleesch- en kruidenierswaren heimelijk van de overzijde van de Maas naar de grens gebracht, maar hot ver- plichte opleggen van de meeste roeiboo- ten en het verbod tot 's nachts overva- ren der veerponten is toch oorzaak, dat de smokkelhandel ook hier niet best meer vlotten wil. Natuurlijk zochten de slimme vogels een nieuwen uitweg en zij hebben dien thans gevonden in de treinen tusschen Venlo en Roermond. In Roermond be- staan geen of weinig beperkende bepa- lingen betreffende handel en nering in ten uitvoer verboden goed. Daar is dus het dorado voor den aankoop van spek, ham en al die vette waren, welke zoo welkom zijn in het Duitsche land. De ambtenaren van hun kant echter visitee- ren op het onverwachts op de tusschen- stations alle uitstappende passagiers, of nemen soms den nog strenger maatregel om alle reizigers te doen uitstappen tot visitatie der bagage of aan den lijve. De nieuwste true is nu om de smok- kelwaar op te voren afgesproken plaat- sen uit het portierraam op de spoor- baan te werpen, waar dan een helper klaar staat, die er onmiddellijk met de vracht vandoor gaat. Maar ook de amb tenaren zijn er als de kippen bij, om mede te vangen naar alles wat aldus op goed geluk uit den voortstuivenden trein wordt geworpen. V.ooral versch en licht gezouten varkensvleesch en spek, ver- pakt in zakjes en doozen, is in trek om op deze wijze er uit gekogeld te worden. „Het lijkt soms wel Sinterklaasavond" vertelde een militair kommies, „zooals de stukken je om de ooren kunnen vlie- gen, als ze je in 't donker bij ongeluk voor een helper aanzien. 't Gaat alleen wat hardhandig, vooral als 't je over- komt, zooals mij gebeurde, dat een stuk van dertig pond met een sneltreinvaart tegen je aansmakt." Een feit is het, en het doet goed, dit eens openlijk te kunnen getuigen, dat de grensambtenaren, zoowel de eigenlijke kommiezen als de militaire hulpkommie- zen, met animo hun diefnst verrichten. Zeep en waterdicht beton. Beton kan, zooals men weet, door bij- zondere samenstelling in hoogen graad waterdicht gemaakt worden. Met be- huip van speciale verven is die eigen- schap nog te verhoogen, en bovendien bestaan er nog allerlei chemische prae- paraten, die deze eigenschap bevorderen deels, doordat ze de porien sluiten en deels, doordat ze in de betonmassa ver- bindingen vormen, die in water onoplos- baar zijn. Als goedkoop en zeer eenvou- dig middel wordt aanbevolen een toevoe- ging van groene zeep aan't beton. Deze vormt met de zich in het beton bevin- dende kalk de in water niet oplosbare kalkzeep. Hiervoor is echter alleen maar te ge bruiken de gewone groene zeep, daar natronzeepen, karnzeepen en de daaruit gefabriceerde zeeppoeders niet de ge- wenschte uitwerking hebben. De zeep wordt gevoegd bij het voor het aanma- ken van beton benoodigde water; 12% is hiervoor voldoende; meer is nadeelig omdat het beton dan minder vast wordt. Men heeft ook i dikwijls geprcbeerd, het beton eenvouaig te bewerken met zeep- poeder. De werking daarvan is echter slechts van geringen duur, terwijl de eerstgenoemcle metbode voor het fabri- ceeren van waterdicht beton praktisch absoluut voldoet. Ontaarde ouders. Wegens bedelarij werden te Utrecht door de politie aangehouden een 82-ja- rige man en een 32-jarige Vrouw. Het medelijden der voorbij gangers en der menschen, bij wie zij aanbelden, trachtten zij op te wekken door een luid huilend kind te vertoonen, dat de moe- der in een doek op den arm droeg. Ten einde de kleine aan het schreeuwen te krijgen, werd het zoo nu en dan... ge- slagen en mishandeld. Op het politiebureau bleek, dat vader en moeder onder den invloed van ster- ken drank verkeerden en nog van vol doende geldmiddelen voorzien waren. Hun intrek hadden zij genomen in een bedelaars-logement. (U. D.) Boefjes. Het dochtertje van zekeren V. uit Leerdam had uit een geldkistje van haar vader f 100 Weggenomen. Een biljet van f 40 is terechtgekomen, doordat het meisje bij een horlogemaker een gouden horloge wilde koopen, die daarop den vader waarschuwde. De rest van het geld, een bankbiljet van f 60, is door de politfe opgespoord. Twee boefjes van 15 jaar hadden het verzilverd en't geld begraven! (Tel.) Een Hohenzollern. Op een der Zuid-Limburgsche tus- schenstations stopt de trein. De reus- achtige locomotief draagt den naam van „Hohenzollern". Wie bekommert zich om den naam van een locomotief? In gewone tijden niemand: in deze oorlogstijden een heele troep van per sonen die er niets mede te maken heb ben. Een heer van middelbaren leeftijd wien de verontwaardiging op het gezich te lezen staat, begeeft zich met afge- meten stappen naar den machinist, die zich van niets kwaads bewust is. „Waarom draagt de locomotief een Duitschen naam bruit hij den onthut- sten ambtenaar toe. Even een blik op den manometer, reeds fluit de hoofdconducteur, dat men ver trekken gaat. Maar nog vindt de stoker tijd, den beschermer van de Hollandsche neutraliteit toe te schreeuwen: „Hij is ge'interneerd (Ned.) Vbetballen in een been. Men schrijft uit Groesbek aan de „Geld." Een Duitscher, die reeds aan het front was geweest en daar een been had ver- loren, vertoefde Zaterdag alhier. Zijn been werd door de kommiezen onder- zocht en daaruit werden te voorschijn gebracht 63 binnen-voetballen met een gewicht van 10 pond en vertegenwoor digende een vrij hooge waarde. 1 1 Vergiftiging. Men schrijft aan het „Bat. Nbl." uit Soemedang dd. 16 Juli: Donderdagnamiddag heeft zich hier een geval van vergiftiging op groote schaal voorgedaan. In Kampong Lekok was dien dag de padi-oogst binnengehaald en als naar ge- woonte werd deze heuglijke gebeurtenis met een slametan besloten. Nu wilde echter het geval, dat de vrouw des huizes een hekel had aan een der aanwezige dischgenooten die zoo ern stig was, dat zij besloten had haar tegen- stander het veld te doen ruimen. En ter bereiking van haar doel geen men- schenlevens tellende, zette zij den feest- vierenden een sajor voor, welke zij voor deze bijzondere gelegenheid extra had bereid. Het gevolg daarvan was, dat na korten tijd niet minder dan negentien personen klaagden over buikkrampen, terwijl he- vige brakingen daarmede gepaard gin gen. Van hen is een kind nog denzelfden avond overleden, terwijl een persoon in de ziekeninrichting werd opgjenomen. De laatste maakt het thans naar omstan- digheden vrijwel. De giftmengster is in verzekerde be waring gesteld. De tweede Duitsche handelsduikboot in Amerika aangekomen. Van Westerley, Rhode-Island (Vereen. Staten) wordt gemeldDe kapitein van een sleepboot kreeg last een boot gereed te houden, om naar Montaukpoint te gaan en een Duitsche handelsduikboot naar New-Londen te sleepen. Men meent dat de Duitsche boot onderdook, om de duisternis af te wachten. De aankomst van de handelsduikboot Bremen" in de Vereen. Staten, welke door de bladen te Bremen wordt beves- tigd, geeft het „Berl. Tbl." aanleiding tot de volgende ontboezeming De vreugde van het Duitsche volk en zijn dankbaarheid j'egens den bekwamen gezagvoerder Schwarzkopf en zijn be- manning zijn niet zwakker dan dezelfde gevoelens, die wij koesterden toen het eerste bericht kwam van het succes van de „Deutschland" en toen wij dat schip weer in de thuishaven mochten verwel- komen. Wij zijn er van overtuigd, dat de „Bremen" door de Amerikaansche autoriteiten en het Amerikaansche volk niet minder gastvrij zal worden verwel- komd dan aan de „Deutschland" te beurt viel. Dat ligt geheel in de gemeenschap- pelijke geestelijkheid en handelsbelan- gen van beide volken, om welke belan- gen te dienen deze vaarten zijn onder- nomen, en hetgeen indertijd ook door den Amerikaanschen gezant in Berlijn is betoogd. De „Lokal Apzeiger" schrijft: Weer is een Duitsche handelsduik boot door de Engelsche blokkade heen- gebroken. Nu zij op het punt staat, in de haven van bestemming binnen te loo pen, is het te hopen, dat ook het laatst'e kleine gedeelte van den weg met succes zal kunnen worden afgelegd. Evenals kapitein Konig had gedaan, 1 evert ook kapitein Schwarzkopf, die uit de oude Liibecksche familie afkomstig is, het bewijs, dat Duitsche zeelieden in staat zijn, de waakzaamheid van de Brit- sche wachtschepen te verschalken, en dat de Britsche blokkade enkel nog maar op papier bestaat." De „Vossische Ztg." schrijft: „Voor de tweede, of beter voor de derde maal is het bewijs geleverd, dat de Engelsche blokkade een droombeeld is, dat niet be staan kan voor de bekwaamheid en moed van den Duitschen zeemansgeest. Op- nieuw ontdekken de wereld tot haar ver- bazing, en onze vijanden tot hun woede en schade, dat wij. terecht spotten met hun macht. Opnieuw zijn wij zelf ver- vuld met trots en bewondering over de moedige daad, die tot welzijn des lands is gelukt aan den Hansa-geest." Haaien op de Amerikaansche kust. Gelijk men weet, treden in de Atlan- tische wateren bij New-York den laat- sten tijd de haaien, vooral de mensch- haai en de blauwe haai, in zoo groot aan- tal op, dat het baden aan <ie kusten al daar gevaarlijk is geworden. Niet lang geleden nog vielen vier personen aan de gevaarlijke dieren bij het baden ten offer in de Matawanbocht, een der meest geliefde badplaatsen in de buurt van New-York. Ofschoon daarop een groote jachtexpeditie werd uitgerust, waaraan honderden jagers deelnamen, gelukte het niet, een der dieren te vangen. Daags daarop werd een twee en half meter lange haai gehaipoeneerd, in wiens maag beenderen werden gevonden, die bij onderzoek stukken seheenbeen bleken te zijn van een ongeveer tien-ja- rigen knaap, die blijkbaar bij het baden door den haai was gedood. Van deskun- dige zijde wordt voor de uitroeii'ng van de onwelkome gasten het middel aanbe volen, dat op de Philippijnen daarvoor algemeen en met succes wordt toegepast. Voor dit doel doet men in een kogel- fleschje nitro-glycerine De flesch wordt verbonden met een electrische batterij en voorzien van een lont. Zij wor'dt ver- borgen in een groot stuk,varkensvleesch, dat bevestigd is aan een ongeveer 3 M. langen sterken ijzerdraad. Hiefaan wordt weder een touw geknoopt, dat het ondier toelaat, op behoorlijken af stand van de boot vrij te zwemmen. Terwijl de man in de boot het touw in het oog houdt, bewaken anderen de batterij. Zoo gauw.rukken aan de strik aantoont, dat de haai heeft toegebeten, wordt het con tact gesloten en de nitro-glycerine doet zijn plicht: de haai vliegt in de lucht. Voorloopig heeft men beproefd de zee- baden tegen de aanvallen van haaien te beveiligen door het aanbrengen van ste- kelschutting en van zwaren staaldraad. Het gelukte de laatste dagen den groot- sten haai te vangen, die ooit geharpoe- neerd is. Hij woog 155 pond en was drie meter lang. Een erfenis in de loopgraven. Een jong Fransch artillerist, lichting 1915, heeft een zeldzame vondst gedaan. Bij het graven van een holwoning bij de Somme, stootte hij op een stalen trom mel, die hij eerst voor een nieuwe, ge vaarlijke uitvinding van de Duitschers hield. Hij bracht die bij den kapitein, die de cassette opende. Ze bevatte pa- pieren van waarde voor een bedrag van een millioen francs en een testament, waarin een aan tal menschen met groote legaten en de eerlijke vinder met 100.000 francs begiftigd werden. De erflater bleek een rijke boer te zijn, die een land- goed in die streek had en bij het naderen van den vijand zijn roerende goederen op die wijze voor zijn erfgenamen tracht- te te bewaren, omdat hij ervan overtuigd was, dat hij het einde van den oorlog niet zou overleven. Inderdaad is hij eenige weken, nadat de streek, waar hij woonde, gevechtsterrein werd, als slachtoffer van een bom gevallen, nadat hij geweigerd had de streek te verlaten. De jonge artillerist, wien zoo ineens 100.000 francs in den schoot zijn gewor pen, weet natuurlijk niet, hoe hij het heeft. Hij voelt zich in den zevenden hemel, hoewel hij zich in de hel aan de Somme bevindt. Uitvoer suikerbeeten. Naar men ons mededeelt, is bericht ontvangen, dat vanaf a.s. Maandag de uitvoer van suikerbeeten naar Belgie weder is toegestaan. TWEEDE KAMER. Instelling Koloniale Raad. In de heden gehouden vergadering der Tweede Kamer werd voortgezet de behandeling van het ontwerp tot instel ling van een Kolonialen Raad in Indie. De heer Mendels zette zijne rede voort en zeide een voorstel te zullen doen, waarbij wordt bepaald,. dat deze regeling binnen 6 jaar moet zijn her- zien. De heer Fock is, met den heer Mar- chant, voor de mogelijkheid van uitbrei- ding van het aantal leden. De heer De Meester sluit zich bij hen aan. De Minister Pleyte verdedigt het ont werp. 1 Grondwetsherziening. Regeling van werkzaamlieiten. Zonder discussie of stemming is be sloten, op 17 October a.s. aan te vangen met de behandeling van de voorstellen tot Grondwetsherziening. Her voorstel van den voorzitter, om de algemeene beraadslagingen over de kiesrecht- en onderwijsvoorstellen ge- ijktijdig te houden, weid bestreden door den heer Otto, die tusschen kies recht en het onderwijs geen verband wenscht gelegd te zien en door den heer Tydeman, welke verwarring van de be- raadslaging vreest. De heer Troelstra verdedigde het voorstel; hij zou verwdrping schadelijk achten voor de bij de behandeling van deze gewichtige ontwerpen zoo hoog noodige geest van samenwerking en ver- draagzaamheid. Het voorstel werd aangenomen met 57 tegen 10 stemmen. Varkengf okkerij (Officieel.) Aan de varkenshouders, waar het in het belang der volksvoeding is, dat de aanfok van varkens geregelden voortgang heeft, en ook de mesterij zon der stoornis wordt beoefend, wordt aan Delanghebbenden meegedeelddat weke- ijks voor binnenlandsch verbruik benoo- digd zijn tusschen de 10.000 en 13.000 varkens, welke op te verstrekken op- dracht geregeld zullen worden aange- kocht tegen een prijs, gesteld op den prijsbasis van f 1,20 per K.G. slachtge- wicht, in ieder geval op een prijsbasis, die in overeenstemming is met den malsprijs. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN Vergadering van Donderdag 28 September, das voonniddags 10 uur. (Vervol g). 3. Voanslel lot vaststeHmg eener verorde- niug toetaeliende baslrijding van drank- misbruik op dagen van diemobilisalie. Burgemeester en wethouders hebben, d.d. 15 Augustus 1916, een circulaire ontvangen van den commissaris der Koningin ip Zee- - land, waarin deze bericht, dat de minister van binnenlandsiehe zaken hem verzoekt, de gemeentebesturen met aandrang be wijzen op de wensehelijkheid, reeds thans maat- regelen in ovcrweging te nemen, ten eiinde bij demobili&atie drankmi&bruik te kunnen voorkomen. Van de zijde der gemeente kan daarloe krachlig wordenbijgedragen. Het meest af- doende middel is, dat krachtens art. 7, le lid, 4o. van de DrankweL de raad bepaalt, dat op de dagen, van de d.emobilisalie, nadter bekend te maken door den burgemeester, alle vergunningslokaliteiten, hetzij in de ge- heele gemeente, hetzij in bepaalde deelen, gesloten moeten zijn, terwijl art. 135 der gemeentewet gelegenheid geeft, hetzelfde te bepalen voor bierbuizen. Verkoop op steaat zou ook verboden moeten worden. Hoewel bet tijdstip der demobilisatie nog in onbekend verschiet ligt, verzoek Z.Exc. reeds thans bij den raad voorstellen dienaan- gaande aanbangig te maken. Hij verwacht voor 15 September a.s. be richt, of burgemeester en wethouders daar- toe bereid zijn. Naar aanleiding dezer circulaire stellen burgemeester en wethouders voor, vast te stellen de volgende VERORDENING betreffende bestrijding van drankmisbruik op dagen van de- mobilisatie in de gemeente Ter Neuzen. Artikel 1. 1. Op de dagen van demobilisatie van liet Nederlandsche Ieger, nader bekend te maken door den burgemeester, zijn dehou- ders van vooir (liet publiek toegankelijke loca- liteiten, waarvooa' vergunnting Voor den ver koop van sterken drank in het ktein, of verlof voor den verkoop van alcoholhouden- den 'drank, anderen dan sterken drank, is verieend, zorg te dragen, dat die locali- teilen, alsmede de open aanboorigheden van bet huis, waarin zich de localiteiten be- vinden, jgedurende den geheelen dag gesloten zijn. 2. Het is verboden op de in het eerste lid bedoelde dagen alcoholhoudenden drank, buiten localiteiten te verkoopen, te koop dan te bieden, af te leveren, te verstrekken of ten verkoop, ter aflevering of ter ver- slrekking voorhanden te hebben. 3. Het ih het eerste' en tweede lid van dit artikel bepaalde is niet van toepassing op localiteiten. waarvoor eene logements- vergunning is verieend, echter met die be- perking, dat de uitzondering alleen geldt ten behoeve der logeergasten. Art. 2. OverLreding van eenige bepaling dezer ver- ordening wordt gestraft met liechtenis van ten hongs te zes dagen of geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. De lieer Van Nes ver Ida art. tegen dit voor stel te zullen stemmen, daar dit een maat- regel is. die weer een bepaalde categorie in«ez?tenen treft, n.l. de berbergiers. Het wekt misschien verwonderbig idat hij' aldus spreekt, en bij is daarover al eens aange- vallen, doch men weet voldoende, dat hij is een tegenstandier van de publieke drank- gelegcoheden en daarom heeft bij getracht te nevordercn, dat er geen nieuwe meer zouden komen, hij zou het op prijs stellen, I indien men ze alle kon opruimen, maar de berbergiers die er nu zijn, liebben verkregen nechten en hij aeht liet niet geoorloofd hen daarin aan te tasten. Veronderstelt dat men benis op liet idee kwam om voor te stellen de spreeklearners der doktoren op bepaalde dagen te sluiten. dan zou hij zich daar als belangbebbende ook sterk tegen verzetten. Verber acht hij het ook een beleediging voor het leger, atsof dit sou bestaan uit dronkaards. wat liij moet tegenspreken. Het moge nu al Zijn, dat er bij hooge uitzon dering wel onder gevqnden worden die zich aan sterken drank te buiten gaan, zoo meent hij toch. dat.men be militairen die beleedi ging niet in bet gelaat moet slingeren, dat men de•herbergfen voor hen wil sluiten, op het tijdstip dat ze huiswaarts zullen keepey. De heer Van Konsum Waalkes was van meening, dat idusidanige verordening niet noo- dig was, .lal de militaire auloriteit de riiacht hezat oe herbergen te sluiten, dat is toch bij de mobilisalie ook zoo geweest? De voprzitter bea'amt, dat er thans reeds kan. worden iugegrepen, doch dan zou hij weer onrechtvaardig moeten zijn, daat de drankwet/alleen macht heeft over het slui ten van vergimningsiokaliteiten, niet van ver- loilslokalen. Met het oog daarop is een ver ordening noodig. De heer D. Scheele meent, dat we ver- heugd miogen zijn. dat we een minister van ninneniandsche zaken hebben, die aldus maatregelen neemt, tegen den tijd dat ons leger zal naar huis kunnen trekken. Men moet er niet blind voor zijn,-dat er bij zoo- danige gelegenheid velen zijn, die misbruik zouden maken van sterken drank, als ze er voor in de gelegenheid komen. Het was j.l. Maandag weer te zien. toen eenigen met klein verlof kwamen, mirast genomen had de beJft teveel aan bacchus geofferd en als het geheele leger naar huis gaat en er wor den goen maatregelen als thans worden voor- gesteld getroffen, dan zou het een janboel worden van Delamg. De heer Visser heeft te kennen, dat hij niet aan het tot stand komen heeft medege- werkf. Ijij is van meening, dat men ons volk niet moet beschouwen als een volk van (tronkaanJs. Bovendien: die sluiting zal dan niot 1 dag maar ook W|:f 3 .otf 4 dagen1 kun nen duren, daar hel naar huis gaan van het leger niet op een dag zal afloopen. Hij acht het zeer onbillijk het bedrijf van de berber giers op die dagen te sluiten en ook niet noodig. Als er zich eventueel ongeregeld- heaen zouden voordoen, dan heeft de burge meester toch nqg alle recht om sluiting van dranltlokalen te bevelen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 6