No. 6436 Zaterdag 30 September 1916 56e Jaargang Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Aanbesteding. iiiBi urn ait. De Oorlog. De krijgs"bedrijven. bet rioleeren en bestraten van bet bouwterrem nabij de ge^ meente hoogere {mrgerschooi. BINNENLANO. FEUILLEfON. T"W .SO HOD ISO _T3XjAJD. De PRIJS der EegeeriDgs-eieren is deze week 8 cent per stuk. De Burgemeester van Ter Neuzen. Burgemeester en Wethcuders van. TER zullen op ^«»eK!@ds3igi 41 Oct©feca*" ISiS, cies voormiddags ten t 10 ure, in het openbaar aanbesteden Het bestek met een teekening ligt van af 30 September a.s. ter gemeente-secretaiie ter iuzage en is aldaar voor f 0,50 per exemplaar verkrijgbaar. Aanwijziug 3 October 1916, des ramiddags 3 ure. Ter Neuzen, den 29 September 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HU1ZINGA, Burgemeester. L. WABEEE, Secretaris. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Aan de orde is het wetsontwerp tot in- stelling van een Kolonialen Raad voor Ned.-Indie en een aaarmede verband houdend wetsontwerp tot nadere wijzi- ging van de Indische Comptabikteitswet. De heer Beumer durft de vraag, of de samenstelling van den raad volgens het ontwerp de meest wenschelijke is, niet bevestigend beantwoorden, en geeft de voorkeur aan het ontwerp-De Waal Malefijt, waarin het ambtelijk element een plaats had. Spreker vreest er voor, dat de belangen der inlandsche bevol- king niet voldoende tot geidmg zullen komen. De motiveering van de wijzi- ging, die de minister gebracht heeft in de verhouding van het Europeesche tot het inlandsche element in den raad, be- grijpt spreker niet. Het aantal plaatsen moet z.i. per ordonnantie worden vast- gesteld. Be verkiesbaarheid der vrouw zal, Br spreker meent, het ontwerp in ge vaar brengen. De bepaling is z.i. niet in jvereenstemming met het rechtsbegin- sel van den inlander en ook om andere redenen verwerpelijk. Voorts betreurt spreker, dat de minis ter heeft laten vervallen de bepaling,' die het mogelijk maakte, dat de verkiesbaar heid bij niet-eervol ontslag uit 's lands dienst verloren ging. Toekenning van het recht van advies van den raad aan den gouv.-gen. juicht hij toe. Overigens vreest spreker vertraging in de behan- deling van de begrooting. Na de rede, van den voorgaanden spre ker wordt tot toelatin'g van het voor Oosterhout gekozen lid, Mr. v. Rycke- vorssel, besloten. De heer Scheurer deelt de bezwaren van den heer Beumer tegen de uitwer- king van het denkbeeld, dat ook zijn sympathie heeft. Vooral geldt zijn ver- zet het passieve vrouwenkiesrecht, dat het geheele ontwerp beheerscht. De heer Knobel begroet met vreugde het ontwerp, dat hij veel beter acht dan dat van den oud-rqmister De Waal Male fijt. Het nitschakelen van een ambte lijk element vermindert het gevaar voor bureaucratie. Spreker deelt het bezwaar tegen het passieve vrouwenkiesrecht niet, wel echter dat tegen het niet uit- sluiten van oneervol ontslagen ambte- naren. PROPAGANDA VOOR DE OORLOGS- LEENING IN DE KERK, Een voorbeeld van de propaganda voor de vijfde oorlogsleenmg in D'uitschSand vinden wij in de Kolniscke Volkszeitung. Boven de veelbezochte pelgrimskerk der veertien heili- gen in Beieren, bevindt zich de volgende vermaning: ,/Bezoekers der Basilica Voor hij intreedtin het heiligdom, vraagtu afHeb ik den plicht van mijn gewefceu vervuld door het vaste besluit naar verhouding van mijn vermogen in te schrijven op de oorlogslee- ning Weg met alle waDtrouwen Bezit gij nog honderd Mark, bezint u dan niet langerVerzendt ze deze week nog per post of stelt ze uw biechtvader, uw leeraar of burgemeester ter hand. Dat is uw ver- schuldigde dank aan de dappere verdedigers van het vaderlanddat is ook uw eigen voordeel, daar er geen voordeeliger kapitaal- belegging bestaat. Slechts zoo kunt gij meehelpen den oorlog te bekorten. G GBR IK AAN MLNITIE BIJ DE RUSSEN? Van hel ooistelijk front staat ons alleen het Duitsiche ihoofdkwartiers-bericht tendiien- ste. De Russische staf heeft niets bijzonders te melden en een Oostenrijkseh communique heeft oils nog niet (bereikt. Volgens Berlijn dan hadiden ten •westen van Luck nog alleen zwakke Russische aan- vallen plaats; slechts hij Kojrytnica (in het gebied van Swinioechy) hand,haven de Rus- sen zich in kleine gedeelten der Duilsch- Oostenrijksche slellingen. Op 20 Sept. vielen op dit terrein 700 Buss,en den Duitschers in handen. In Galicie, tusschen Sereth en Strypa, noor- delijk yan Zborow. hevig artillerie vuur. Aan de Narajofka wissel,den infanterie-ann- valien der Russen en gesehutvuur elkaar af°* zonder wijziging in den toestand te brengen. In de Karpathen moest aartshertog Karel den Smotrec, ten zuiden van Zabie, weer aan Broessilof's mannen afstaan; bij den Baba Ludowa had de Russische inspanning geen succes, evenmin in dgn Tatarca-sector of ten nooroen van Doma Watra. In een hoofciartikel van het Deensehe blad Politiken wordt geconstateend, dat het Rus sische offensief ongeveer lot staan is ge komen, hetgeen te wij ten zou zijn laan gebrek aan munilie, welk gebrek niet gemakkelijk te verlielpen zoh zijn. Omtrept de krijgsbedrijven worden •geen beteekenende voorvallen gemeld. Aangaande Griekenland is nog geen bevestiging gekomen van de berichten, dat het aan den oorlog zal gaan deelne- men, al zijn er teekenen, die er op wij- zen, dat de Koning dien weg zal moeten inslaan. De oproerige beweging van het nationale comite breidt zich uit. Zoowel van de zee- en landmacht nemen er af- deelingen aan deel. Door Venizelos, die op Kreta is aangekom'en, werd nog de hoop uitgesproken, dat de Koning zal voldoen aan den wil van het volk, dat zijne nationale belangen in gevaar acht door den inval der Bulgaarsche troepen in Griekenland. Rdgimenten der opstar.delingen heb- ben zich te Saloniki bij het comite der nationale verdediging gevoegd. 84) XIII. Hans' scheiding van Berger. Ziezoo, wij zijn er, maar hoe wij weer uit dat nest komen, is mij voorloopig nog een raadsel Het was Berger, die aldus sprak, toen de beide wienden na een lange reis eindelijk op het perron van het kleine station, te Morvi stonden, omringd door eenige nieuws- gierige inlanders, met verwondering aange- gaapt zelfs door den stationschef. die zelf cm Ilindoe was. Er kwamen waarschijnlijk sltthts zelden Europeanen in de eenzame l«j{jstad van Ihalawar. Gelukkig sprak de chef Engelsch en bleek het, dat hij een hulpvaardig, vriendelijk man Was. Ilij Yerschafte onzen vrienden een Ottdierkomen in een inlandsche karavansera cn de houder daarvan verklaarde ziCh be- reid hen den volgenden dag aan een wagen te helpen, waarmee zij vender zouden kun- nen reizen. Van een reis met karrieelen, waarvan de consul in Bom nay had gesproken, kwahl dus voorloopig niets. Dit was voor Hans een groote teleurstelling; hij vermoedde niet, dat hij weldra dagen op het „schip, dor 'woestijn;' zou moeten doorbrengen, dagen vol gevaarlijlce avonturen. Op deri bepaalden tijd kwam de wagen, met vier paarden be- spannen, voor en voortdurend in galop ging het nu door eien 'aitgestrekte prairie naar het groote meer, de Ran of Cutch. Hoe geheel verschillend was deze tocht weer van aides, wat Hans tot nu toe had belieefd De dorre prairie die, hoe dichter de rei- zigers de Ran of Cutch naderden, al meer en meer overging in cen zoutwoestijn, scheen geheel door menschen verlaten te zijn. Zoo- ver het oog neikte, dezelfide dorre vlakte. Nu en dan verloonde zich een kudde wilde ezels, die inheemsch zijn in de woestijnen van Perzie, Ba.loelsjistan en Cutch. Ook trok er, hoewTel hoogst zelden, een karavaan door de eenzame woeslijn, en voor het cerst kreeg. Hans hier den kameel in dienst van den mensch te zien. Ook zag hij eens, toen hij Berger juist op eenige wilde pauwen opmerkzaam maakte, die pijlsnel over de zandvlakte liepen, een van die wonierlijke lnchtspiegelingen, die in die trop'ische woestijnen den reizigers prachtige palmbossen, een biauw zeevlak of reusachtige gebouwen voor oogen too- veren. Ditmaal was het een kleine palrnen- groep, die plotseling vooir zijn oogen in de zonnige ahnosfieer van de zandwoestijn in zijn onmidiaelijke nabijheid verrees, benevens eenige miters, op kameelen gezeten, die op antilopen jaagden. Het duurde slechts een oogenblik, toen smolt hel fantastische spiegel- heelid weer weg in het zonnige landschap. En eindelijk breidde zich voor hen uit het meer van de Little Ran of Cutch. De wagen werd teruggezonien, de kleine dhau, een vervoermiddel, dat daar ..inheemsch was, bracht hen verder over ide vlakte. Berger maakte zich eenigszins bezorgd over TEE, NEUZEN, 29 Sept. 1916. Het weerb erichfc van bet meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoowste barometerstand 764.3 Christian- sund. Laagste barometerstand beneden 750.0 Zuid-Duitsehland. Verwaehting tot den avond van 30 Sept. meest matige wind uit No rdelijke richtin- gen, zwaar bewolkt of betrokken met leans op regen, overdag koeler in het Zuiden. De electrische centrale. Heden waait van de electrische cen trale alhiev de driekleur, ter gelegenheid van de voltooiing der 500ste aansluiting. Het viel de laatste jaren te constatee- ren, dat steeds meerderen het gemak en de goedfe eigenschappen dep electrische verlichting leerden kennen. Dat zulks nog steeds in ruime mate het geval is, blijkt wel daaruit, dat nu, sinds Mei 1914, toen de 400ste aansluiting werd gemaakt, weer 100 perceelen zijn aange- sloten, hoewel we een periode doorma- ken, die in verschillende opzichten niet gunstig is voor het verkrijgen van nieu- we afnemers. Dit succes voor de cen trale is ook wel daaraan te danken, dat, hoewel de prijzen van de benoodigdhe- den voor de installaties aanmerkelijk ge- stegen zijn, met name de installaties voor dd kleine perceelen nog steeds voor hetzelfde bedrag, dat voor den oorlog gold, worden aangebracht. Een kwade os. Deze week zou een door een slager al- hier aangekochte os, ndg voor eenigen tijd naar een weide buiten de stad ver- voerd worden. Het bfeest bleek kwade neiging'en te hebben en toen men het met veel moeite tot over de rolbrug had gekregen, ontsnapte het aan zijn gelei- ders. Het dier holde toen daar in de omgeving op het terrein ond, evenmin als de Engeische tanks" hinder hebben- de van prikkeldraad-versperringen en wat dies meer zij. Wel waren er vele toeschouwers, maar zoodra het dier zich in hunne richting keerde, trachtte men een goed heenkomen te zoeken. Om on- gelukken te voorkomen, is het beest door onderofficieren met geweerschoten afgemaakt. Gevaarlijk en bahiadig. Een ongeveer lOjarig meisje, dat tangs de Grenulaan fietete, werd door een jongen van haar rijwiel gevvorpen. De poll lie heeft van dat feil tegen den jongen proces-verbaal, op- maakt, maar het kind, waarvoor geneeskun- dige hulp werd ingeroepen, zal eenige weken in liggende houding moeten doorbrengen, om te hensfellen van de gevolgen van die fcvvaj ongenss treek. Zijn collega verloren. De jongelui, die Woensdag met de tram van Axel naar Zaamslag reden, vonden het erg prettig, dat de conduc- teur niet verscheen met zijn kaartjes. Te Zaamslag bemerkte de machinist echter, dat de conducteur niet op de tram present was. Dit verwekte wel eenige ongerustheid, daar allicht den vermiste een ongeluk kon overkomen zijn. Terstond werd de locomotief afge- haakt en terug naar Axel gereden, om den verlorene te zoeken. Aan de Ronde Putten bemerkte de machinist tot zijn voldoening, dat de conducteur hem in le- venden lijve reeds tegemoet trad. Wat was gebeurd? Bij Axel had de conducteur een dienst aan een wissel te verrichten. Zonder erg zette de machi nist er na het passeeren van dien wissel een Snellen gang in en... de conducteur kon de tram zien wegrijden, zonder hem nog te kunnen inhalen. Na het geluk kig wederzien was de zaak spoedig in orde gemaakt en had alles zijn geregeld verloop. Draadlooze telegrafie. Te Rotterdam slaagde voor het Rijks- examen van radio-telegrafist, onze vroe- gere stadgenoot de heer P. van der Vliet, binnenloods te Vlissingen. De uitvoering der distributiewet. De vereeniging van burgemeester^ en secretarissen 'in Oostelijk Zeeuwsch-Vl. was jl. Woensdag alhier in het „Hotel Centraal" bijeengeroepen, hoofdzakeljjk in verband met de in werking getreden distributiewet, om te beraadslagen over de uitvoering daarvan. Bij afwezigheid. van den voorzitter, den heer Van Rompu, werd de vergadering geleid door den burgemeester van Axel, den heer Den Hollander. Deze en de heer Stolk, secretaris van Zaamslag, werden wegens periodieke af- treding als bestuurslid herkozen. De vergadering was druk bezocht en ver schillende aanwezige heeren, die dit nog niet waren, lieten zich als lid inschrijven. Over de uitvoering der distributiewet werden breedvoerige beraadslagingen gehouden en werd de wenschelijkheid betoogd, van de oprichting van een dis- tributie-bureau voor geheel Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, waartegen van andere zijde praktische bezwaren wer den geopperd. Ten slotte werd eene commissie benoemd, die tot opdracht heeft eene algemeene regeling te ont- werpen. Na afioop der vergadering had, naar we vernemen, ,de burgemeester van Ter Neuzen nog eene conferentie met bur- gemeesters en secretarissen van de aan-' grenzende gemeenten, waarin besproken werd de vraag, of dezen eventueel be- reid waren de stichting te bevorderen van een centraal-bureau te Ter Neuzen, waarvan ook de aangrenzende gemeen ten hunne waren zouden kunnen betrek- ken, t£gen het vergoeden van een even- redig aandeel in de kosten. Hoewel de aanwezigen zich niet tot een definitieve toezegging konden verbinden, bleek, dat er wel geneigdheid was, hieraan mede te werken. Die dislributiewet. Naar de ,,V1. Cit." Verneemt bestaat bij een aantal winkqliers daar ter sG.de ontejredechtid oyer de distribute van suiker namens de gemeente, aangezien zij deze tegen den maximum-prijs van 55 cent per E.G. aan bun kianten moeten ver- koopen, terwijl zij zeDe, naar verhouding der hoeveelheid welke zij ontvangen, daar- voor aan den kruidenier met de distribute beiast moeten betalen 53 en zelfs 54 cent per E.G. Bovendien bleek dat te Souburg de suiker- aan de winkeliers bll/.2 ct. per E.G. kost. De toestand' te Vtissingeri ifioet reeds eenige malen tot overtreding der maximum- prijzen hebben geleid. De politie heeft reeds klachten ontvan gen en aan verscheidene winkeliers een verhoor afgenoraen. de wijze waarop zij hun reis zouden voorl- zetten. Maar de boy, dien de hotciliouder uit Morvi hun had meegegeven, wist raad. In het eerstvolgende nornadenkamp vOnden zij een bungalow, waar zij voor dien nacht onder dak kwamen, en den volgenden mor- gen stonden een paar vlugge Indische pony's gereed om hun naar Mandvi te brengen. Hun bagage volgde op een ossenwagen. In Martdvi vonden zij, tot groote vreugde van Berger, zelfs een hotehin Europeesehen istijlde liavenstad werd van tijd lot tijd door het een of andjer groot stoomschip aangedaan. Wat nu? vroeg Hans. Wat nu? vroeg ook Berger, nadat hij zich een weinig had verkwikt. De holelliouder, een vindingrijk man, werd geroepen. Hjj bezorgd,e hun echter door hetgeen hij hun had nxee te deelen, een nieuwe teleurstelling De rao was werkelijk twee dagen geledcn met een groot gevolg, waar- onder een voorname Engeische heer, in Mand vi geweest, maar was onmiddellijk naarBhuj doorgereisd. Wat nu? Wat nu? Wij gaan natuurlijk ook ter stond naar Bhuj. Berger dulde e'envoudig geen tegenspraak. Ilij nam een nieuwen ]>oy aan, en bestelde een wagen voor den volgenden morgen; de tocht begon opnieuw. Toen onze vrienden den volgenden mor gen die stad verlieten, zagen zij voor het eersl in een klein boschje, dicht bij den stadsmuur, naast ten Hindoetempel, een troepje Indische fakirs. Zij lieten den wagen stilhouden en stegen uit. Daar stonid onder een wijdgetakten banaan een fakir, die de gelofte van het eeuwige staan had afgelegd; om deze te kunnen nakomen, haid hij zich opgehangen aan een touw ondear de oksels, zoodat hij slechts met de voetzolen den bodem aanraakte. Ben andere hurkte op den grond met een ui tgestreklen rechterarm; de arm was reeds geheel verstijfd, zoodat hij, niet eens een steun meer noodig had. Een derde had de nagels van zijn handen en voeten laten groeien, evenals zijn haar, zoodat het laatste hem bijna geheel jomthulde. Weer een ander nam, zoodra hij bemerkte dat men naar hem keek, een witglogiend stuk ijzer uit een vuur, sprak eerst een ge- bad uit en streek daarna met het gloeiend metaal over zijn tong, zoodat men het sissen van het verbrandie vleesch lioorde. Weer een ander rut to een dolk uit zijn gordel' en stale hem door beide wangfen. De fakirs waien niet afkeerig van het geld, dat Berger hun toewierp. Het was een weerzinwekkend tafereel. En dat doen die menschen alles ter eere. ,van him god, tot bekrachtiging van liun geloof, zei Bprger, toen de relsgenooten weer in hun rijtuig zaten. Het bijgeloof is tocli het verschrikkelijkste, wat men zich lean voorstellen. Maar het staat niet aan ons, daar cen oordeel over te vet ten, en lien daar over hard te vallen. In de middel- eeuwen was men in Europa ook nog niet vee! wijzer. Men heeft in de eerste eeuwen na Christus geboorte ook heilige mannen gehad, die een gelofte aflegden om hun ge heele Ieven op een lioogc zuil door te brengen. Die wagen rolde verder. Hans zat zwij- gend in zijn hoekje. Hij kon het ijselijke tooneel, dat liij daareven had gezien, niet uit zijn gedachten bannen. Door de politie te Middelburg is proces-verbaal opgemaakt tegen een winke- lier wegens overtreding van art. 12 der distributiewet. Hij verkocht namelijk regeeringssuiker voor den maximumprijs van 55 cent, maar berekende 3 cent voor verpakking en bediening. De nog aan wezige 58 E.G. suiker werd in beslag ge- nomer. In verband hiermede wijzen wij er nog eens met klem op, dat verboden is onder welk voorwendsel ook meer dan 55 cent per E.G. te berekenen. Van een anderen winkelier vernamen wij, schrijff. de M. Crt., dat hij een geregelden klant naar huis zond om eerst een zak te halen, alvorens hij dezen klant regeerings suiker wilde leveren. Dat men een klant vraagt in het vervolg den zak mee te brengen, begrijpen wij, maar voor de eerste oiaal is zulk een handeling niet goed te praten. Inspecteur vakonderwijs. Het lid der Tweede Earner Jhr. R de Muralt, is door de regeering belast met de inspectie over bet vakonderwijs in de ge- vangenisseh. Besmeltelijke ziekten. Van 20—-26 September zijn de navol- gende besmettelijke ziekten in Zeeland ter kennis van den Centralen Gezondbeidsraad gekomeneen geval van diphteritis te Ellewoutsdgk en Zierikzee 2 gevallen van roodvonk te Vlissingen. Dienstweigeraar. Dinsdagavond kwam te IJzendijke naar aan de „Tel." gemeld wordt een militair aan, die met verlof naar Am sterdam was geweest en twee dagen was achtergebleven. De man was in burger gekleed en droeg zijn militaire kleeding in een pak bij zich. Daar hij.hardnekkig weigerde zich als soldaat te kleeden, werd hij opgesloten. Hij had pas in Den Haag vier maan- den gevangenisstraf ondergaan, wegens dienstweigering. AXEL. In verband met het opdrijven van het industriegas tot 10 cent per M3., waar- door het gelijk gesteld is met het licht- gas, is door de industriegasverbruikers te Axel onderstaand request aan den raad der gemeente verzonden: Ondergeteekenden, alien klein-in- dustrieelen uit de gemeente Axel, hebben de eer Uw College te berich ten, dat de prijs van 10 cent voor 1 M3. industriegas zeer hoog is, en de onkosten van ons bedrijf onna- tuurlijk verhoogt. Zij nemen de vrijheid er Uw Col lege op te wijzen, dat uit het verslag der zitting, waarin deze quaestie be sproken is, ten duidelijkste blijk't, dat er volstrekt geen klaarheid heerscht omtrent den financieelen toestand der gasfabriek. Er worden toch drie met elkaar in strijd zijnde meeningen verkondigd. Zij meenen te mogen opmerken, dat de hoofd- oorzaak voor dit feit bestaat in het totaal ontbreken van eene winst- en verliesrekening. Volgens hun be- scheiden meening behoort in elke on- derneming jaarlijks een winst- en verliesrekening te worden opge maakt. En nimmer kan op de ver- lieslijst geplaatst worden een post voor uitbreiding der fabriek, zooals zeer eigenaardig in Uw verggdepng v/erd gedaan. Zij vragen U daarom dringend. een deskundige zoo'n winst- en verliesrekening te doen op- maken, opdat er meer klaarheid komt in deze voor onze gemeente zoo belangrijke quaestie. Het is hun bovendien bekend, dat de gasfabriek is belast met posten, die op de gemeenterekening" thuis behooren. Zoo'n onware belasting drukt natuurlijk de gasfabriek, en Qoct haar linancieGlG toGstand zggp loch ■kunnen de fakirs hoogstmerk- waaidige dingen volbrengen, die de Euro peesche we tens chap tot nu toe tevergeefs geli aclil heeft ie vierklaren. Ook zijn er ver schillende gevallen bekend. waarin een fakir zijn leven eenigen tijd tot stiistand kon brengen. Hoezoo vroeg Hans verwonderd. Zij stoppen hun neus en ooren dicht met was, slikken hun tong in en laten zich levend begraven of inmetselen. Wanneermen dan na \ier of zes weken op, een door hen hep,a aided dag liun graf opent, beginnen zij langzaam aan weer adem te halen en keert het ischijnbaar uitgestorven leven in hen terug. Het is misschien een soort van kunst- matigen siaap, zooiets ongeveer als dewin- tersiaap bij de dier en. Zij waren nog slechts tien kilometer van Bhuj verwijdend, toen zij eensklaps een kleine ca\ alcade rijk gekleede ruiters ontmoetten. De anderen een flink eind voornit, op prachtige Dontopgetuigde Arabische hengsten galoppeerden twee mannende een was een Hindoe met een geel zijden jas, breede vio- lette sjerp. bruine rijbroek en liooge bruine laarzen, en op het hoofd een kostbaren, violet ten tulband, met dikke snocren paarlen ddhrstrengeld. (Wordt vervolgd.) TER \Ef7.E.\S('HE (IIIRUT. 9

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 5