i: - I 1 Landbouwberichten. i y fing, door Fransch spervuur verijdeld. Op den rechter Maasoever hebben de Fransche troepen gisteravond ten zui- den van het Thiaumont-werk twee on- dernemingen uitgevoerd, die bijzonder goed zijn geslaagd. De Franschen ver- meesterden twee loopgraafgedeelten, maakten een honderdtal gevangenen, waaronder twee officieren, en verover- den een machinegeweer. In het oostelijk gedeelte van het Vaux-Chapitre-bosch hebben de Fran schen hun liniffii een 100 meter voor- uitgebracht. In het Apremont-bosch heeft een vooruitgeschoven Franschen post een Duitschen handgranatenaanval afgesla- gen. LONDEN, 21 September. (Reuter.) Officieel: Opnieuw hebben slagregens de operaties belemmerd. Ten zuiden van de Ancre hebben wij hevige tegenaanvallen van den vijand af- geslagen met zware verliezen voor de Duitschers. In deze streek zijn wij voor- uitgekomen en zijn op tal van punten de vijandelijke schansen binnengedron- gen. LONDEN, 21 September. (Reuter.) Officieel bericht van vanavond: De toestand is onveranderd. Vijande lijke aanvallen met handgranaten in de nabijheid van Flers zijn mislukt. OOSTELIJK GEVECHTSTERREIN. WEENEN, 21 Sept. (Wolff.) Offi cieel Front aartshertog KarelIn de Bosch- Karpathen heeft de vijand zijn aanval len tegen het leger van generaal Karel baron Von Kirchbach met de grootste taaiheid voortgezet. Bij Bresza en ten oosten van den Pantyr-zadel heeft hij vooruitspringende frontstukken eenigs- zins teruggedrongen, doch overigens zijn al zijn stormloopen door de dappere ver- dedigers afgeslagen. Onder de hier strij- dende O.-H. troepen hebben de dappere Hongaarsche landstormbataljons van kolonel Papp zich bijzonder onderschei- den. Ook aan de Narajofka zijn alle pogin- gen'van den vijand vruchteloos gebleven. Front Leopold v. Beieren: Bij het le ger van general-oberst Von Terstyansky hebben de Duitsche en O.-H. troepen van generaal v. Marwitz tusschen Pus- tomity en Zatoscy andermaal stormloo pen van sterke Russische strjjdkrachten doorstaan. De strijdwijze van den vij and bestond als altijd in het niets ont- ziend laten slachten van zijn in diepe kolonnes in 't vuur gedreven aanvals- troepen, in welker midden zich ook de Russische garde bevindt. Slechts ten oosten van Swiniuchy is de strijd nog niet beslist; elders is de vijand overal onder de zwaarste verlie zen teruggedreven. ST. PETERSBURG, 21 Sept. (P. T, A.) Officieel: Aan de Stochod is de vij and in de streek van den spoorweg Ro welRowno hier en daar tot den aan- val overgegaan; hij is overal terugge- slagen. In de streek van Koritnika en Swini uchy duurt de strijd voort. Wij hebben hier 6 officieren en 687 soldaten gevan- gen genomen. Onze vliegtuigen hebben in de streek van Lokatsjy, Rogowitsjy en Marowits- jy met goed gevolg bommen geworpen op konvooien en een vijandelijk bivak. Een vijandelijk vliegtuig, dat met de on- zen den strijd aanbond, is beschadigd en snel geland. In de Karpathen hebben onze troepen ten oosten van den berg Pantyr een vij andelijke stelling op een der hoogten be- machtigd en 1 officier, 1 kadet en 437 soldaten gevangen genomen, 6 machine- geweren en veel wapens en patronen buit gemaakt. ROEMEEMSCH GEVECHTSTERREIN BOEKAREST, 20 September. (Reu ter). Officieel: Wij hebben onzen terug- tocht ten Zuiden van Petroseny ge- staakt, waar wij ons versterken. De strijd wordt verwoed voortgezet. In de Dobroedzja heben de Russisch- Roemeensche troepen alle vijandelijke aanvallen afgeslagen en verscheidene te genaanvallen gedaan. BOEKAREST, 21 Sept. (Agence Rou- maine.) Roemeensch stafbericht: Op het noordelijk en noord-wetftelijk front zijn gevechten geleverd in de Kelemen- en Gorgeny-bergen. Wij hebben daar 1 officier en 160 soldaten gevangen geno men en 1 machinegeweer buit gemaakt. Een onzer afdeelingen is Qberhellen (Szekely Udvarhely) binnengetroken. In het Jin-dal hebben wij een aanval van den vijand afgeslagen. Op het zuidelijk front wisseling van geschutvur tusschen de batterijen van Zimnita en Svistov, beide aan de Donau. In de DobrQedzja is de slag den 16en dezer begonnen en tot den avond van den 19en in hevigheid toegenomen, gis- teren geeindigd met een nederlaag van den vijand, wiens troepen bestaan uit Duitschers, Bulgaren en Turk en. De vij and is naar het zuiden teruggetroken. Op zijn terugtocht heeft hij dorpen in brand gestoken. WEENEN, 21 September. (Wolff. Ten Z. van Petroseny hebben wij ook de hoogten aan weerszijden van den Vulkan-pas weer bezet. Bij Nagyszeben (Hermannstadt) en aan't oostelijk deel van het front in Ze- venburgen slechts schermutselingen tus schen voorposten. ITALIA ANSCH-OOSTENRI.JKSCH GEVECHTSTERREIN. ROME, 21 Sept. (Stefani.) Officieel: Onze gewapende booten op het Garda- meer zijn door het vijandelijk geschut zonder uitwerking beschoten. In de ontoegankelijke bergstreek tus schen de Vanoi Cismon en de Astico blij- ven wij ons offensief met volharding voortzetten, ofschoon het wordt belem merd door overvloedigen sneeuwval. Eergistermiddag heben wij een aan- valspoging van den vijand op de noor- delijke hellingen van den Col Bricon af geslagen. Op het Guilie-front hebben aanhouden- de slagregens gisteren de werkzaam- heid der artillerie beperkt. In de streek van de hoogten ten oosten van Gorz heeft een onzer afdeelingen bij overrom- peling een vijandelijke stelling in de buurt van Santa Catarina bezet. Op den Karst zijn vijandelijke groe- pen, die trachtten onze stellingen op heuvel 208, ten zuiden van Villa Nova (Nova Vas) te overrompelen aanstonds met verliezen teruggedreven. WEENEN, 21 Sept. (Wolff.) Offici eel: Geen gevechten van beteekenis BALKAN-GEVECHTSTERREIN. PARIJS, 21 September. (Havas.) Of ficieel Fransch stafbericht: Van de Stroema tot de Wardar tus- schenpoozend geschutvuur. Ten oosten van de Tsjema is een he vige Bulgaarsche tegenaanval, gericht op deh kam van Kaimaktsjalan, dien de Serviers bezet houden, met zware ver liezen voor de Bulgaren afgeslagen. In het gebied van de Brod hebben de Bulgaren hun aanvallen op Borenica her- vat. Na twee vruchtelooze stormloopen slaagden zij er in, vasten voet in het dorp te krijgen, doch een Servische te genaanval met de bajonet heeft hen er weder uitgejaagd. Op den linkervleugel der bondgenoo- ten zijn de entente-troepen, in weerwil van de mist, vooruitgekomen tot aan den rand van hoogte 1550, vijf kilometer ten Noordwesten van Pisodere. In deze streek hebben de bondgenoten een vijf- tigtal gevangenen gemaakt. LONDEN, 21 September. (Reuter.) Vandaag is een telegram uit Saloniki ontvangen, gisteren vajidaar verzonden, waarin gemeld wordt, dat de Servische troepen hun aanvallen op de Bulgaar sche stellingen op den rechteroever van de Brod voortzetten. Tot gistermiddag 4 uur was de strijd nog onbeslist. Op den Kaimaktsjalan heben de Ser viers twee Bulgaarsche machinegeweren veroverd. De vijand zal waarschijniijk krachtigen tegenstand bieden in dit deel van het Brod-gebied, teneinde het Ser vische leger den opmarsch naar het Mo- nastir-dal, teneinde den spoorweg tus schen Monastir en Prilas af te snijden, te beletten. TER NEUZEN, 22 Sept. 1910. Hel weerbericht van het meteorolo- gisch instiiuut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 770.7 Skagen. Laagste barometerstand 758.2 Haparaoda. Verwachting tot den avond van 23 Sept. zwakke tot matige winden, later uit Zuide- lijke richtingen, half tot licht bewolkt, waarscbijnlijk droog weer, kans op nacht- vorst vooral in het Oosten, iets zachter overdag. Havenwferken le Ter Neuzen. Naar wij vernemen, is voor de uitjjrei- ding der havenwerken te Ter Neuzen het maken van het werk, volgens bestek 143, het maken van kaaimuren. gegund aan den heer H. J. te Siepe te Winterswijk voor 146.985 en het werk volgens bestek 144, het graven van de haven enz., gegund aan denzelfden inschrijver voor 126.880. Aanbes letting reinigingsdiensl. Door Burg, en Weth. dezer gemeente werd deze week aanbesteedhet leveren van voertieden, paarden en karren, ten be- hoeve van den reinigingsdienst te Ter Neuzen. Ingeschreven werd door de beerenJ. Dieleman Az., voor een voerman met paard per dag 4.50, voor een halven dag 2.50, voor het gebruik van een kar 40 cent per dag, 20 cent per halven dagF. H. van der PegI, voor voerman met paard 4.25 per dag, 3.— per halven dag, voor het gebruik van een kar 25 cent per da J. P. Vercouteren, voor een voerman met paard per dag 3.70, per halven dag 2.voor een kar 30 cent, voor een halven dag 15 cent; Jac. Vercouteren J.Pz., voor een voerman met paard 3.60 per dag, voor een halven dag 1.90, voor een kar per dag 30 cent en voor een halven dag 15 cent. De levering is gegund aan den heer J. P. Vercouteren. Telling van de varkens. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt ter algenieene kennis, dat, ingevolge art. 5 van de Distributiewet 1916, door een ieder, die anders dan voor gebruik door hem zelf of zijn gezin varkens bezit, aan den burgemeester van de gemeente waar de varkens zich bevinden, heeft op te geven het aantal van de op 30 dezer bij hem in bezit zijnde varkens, gespeci- ficeerd als vdlgt a. biggen beneden 6 weken b. fokvarkens (hieronder moeten alleen gerekend worden gedekte zeugen, zeugen met biggen deze laatste echter onder de biggen te tellen afgezoogde zeugen voor zoover men er mede wenscht door te fokken, en fokberen). c. loopvarkens d. mestvarkens beneden 50 K.G. ge- taxeerd slachtgewicht e. mestvarkens boven 50 K.G. getaxeerd slachtgewicht. Onder ver wijzing naar art. 5 der Distributie wet 1916, wordt de bijzondere aandacht er op gevesdgd, dat, ingevolge art. 10 van genoemde wet, het niet doen van opgave of het onjuist opgeven strafbaar is met mogelijkheid van verbeurdverklariug der goederen. OuticrdoinsrenJe. De raad van beroep voor de ongevallen- verzekering te Middelburg heeft Donderdag aan P. B. te Hontenisse met ingang van 2 Maart de ouderdomsrente toegekend. Voorts werden de vorderingen ontzegd en de beslissing der Rijksbank bevestigd in zake A. W. te Zuiddorpe en A. G., echtge- noote van L. J. R. te Sas van Gent. Kxainen polilie-dipioma. Bij het dezer dagen gehouden examen is o.m. geslaagd voor het politie-diploma de heer J. B. de Wisselaere te Sluis. De Stuwadoorswet. De ffSt. Ct." bevatthans delaatste algemeene maatregeleu van bestuur, noodig voor het in working treden van de Stuwadoorswet op 1 November a.s. In de allereerste plaats hebben deze be- stuursmaatregelen betrekking op de nadere controle van de werktijden, iDgeval van toepassing van art. 6 der Stuwadoorswet. In dit artikel wordt aan den Minister de bevoegdheid gegeven, indien de overtuiging bestaat, dat de voor alle havenarbeiders geldende bepalingen inzake arbeids- en rust- tijden worden overschreden, voor de betrok- ken onderneming alleriei voorschriften te geven ter scherpere controle. Tramwerken te Hoofdplaat. Het uitvoeren van werken voor de Zeeuwsch-Vlaamsche tramweg-maatschappg te Hoofdplaat, waarvan reeds eene aanbe- steding plaats had en eene herbesteding werd geannonceerd doch weer teruggetrokken, is, naar wij vernemen, voorloopig uitgesteld. Het gebrek aan levensmiddelen in Duitschland en Belgie. Door den Bond van machinisten, sto kers en dekpersoneel te Rotterdam is aan den minister van landbouw een adres gericht, waarin gewezen wordt op het gebrek aan levensmiddelen, dat zich voorcloet aan boord der vracht- en goederenbooten, die van hier op Belgie en Duitschland varen. Worden er geen behoorlijke voorzie- ningen getroffen, dan weigeren de leden van den Bond voortaan naar genoemde streken te varen. De toestand is nog veel verergerd, vergeleken bij den laat- sten tijd. Wanneer echter door den mi nister verlof wordt vdrldend tot het mee- nemen van voedsel voor veertien dagen, dan is aan het bezwaar der opvarenden tegemoet gekomen. Het betreft voor- namelijk vet, spek, meel, olie, margarine, boonen, erwten en rijst. Ook wordt ver- zocht in Duitschland een filiaal op te richten in het genre van de Amerikaan- sche winkels in Belgie, waar de opva renden van Nederlandsche schepen bij een langer verblijf voorraad kunnen in- slaan. De opvarenden hebben namelijk geen tijd, om, evenals de bevolking dat doet, uren lang in de rjj te gaan staan tot men aan de beurt komt. En nog doet het zich voor, dat men bij het bezit van de voorgeschreven kaarten en het wachten in de rij niets krijgt, om de eenvoudige reden, dat alles uitverkoeht is. Litlbling abligaties prov. Zeeland. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn Donderdag de volgende cummers uit- geloot in de ge'dleemngen ten laste der Provincie Zeeland Leening 1889, groot 490.000, de num- mers: 39. 46, 99, 140, 154, 159, 176,203, 355, -469, 474 (a en ben 480 (a en b). Leening 1898, groot 200.000, de cum mers; 31, 38, 45. 54, 61, 104, 121, 128, 189 en 195. Leening 1905, groot ten hoogste /245,000 de nummers 8, 17, 32, 33, 63, 96, 125, 131, 181. en 185. Leening 1908, groot ten hoogste 175,000, de nummers 77 en 82. Leening 1909, groot ten hoogste/265,000, de nummers: 28, 31, 37, 56, 63, 71, 117, 125 en 131. Leening 1910, groot/100.000, nummer 57 Leening 1911, groot 185 000, de num-, mers38, 63, 68, 70, 86, 89, 91, 132, 151 a en b), 180 (a en b Leening 1913, groot 105.000, de num mers 16, 17, 48, 58 en 86. Leening 1914, groot 81.000, nummer 66. ZA AMSLAG. In den nacht van Donderdag op Vrijdag j.l. zijn bij den landbouwer C. de Putter ontvreemd ongeveer 400 K.G. aardappelen, die in zakken geborgen, op het bouwland waren blijven staan. Voor winstgevend be- drijf waren ook tegelijkertijd meegenomen een partij leege baalzakken, welke aldaar ook aanwezig'waren en die thans aan 0,40 per stuk worden opgekocht. R ECHTSZAKEW. irrondissements-Rechtb. Middelburg. De recht'oank heeft in hare' zitting van 22 September 1916, de volgende vonnissen uitgesproken G. J. S., oud 20 jaar, werkman te flulst, gedetineerd, is wegens diefsta! veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf met verminde- ung van de piereniieve hechtenis. R. A. d'B., oud 17 jaar, veedrijver te Hulst, is wegens heling veroordeeld tot f 5 boete of 6 weken tuchtschool. V. A. d. L., oud 25 jaar, werkman te Koewacht, is wegens wederspannigheid en beleediging van een ambteDaar veroordeeld tot 20 boete of 20 dagen hechtenis. H. v. C., oud 30 jaar, veldarbeider te Koewacht, is wegens wederspannigheid ver oordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. L. A. S., oud 38 jaar, bierbrouwer te Hoofdplaat, is wegens eenvoudige beleediging veroordeeld tot f 3 boete of 3 dageii hechtenis. M. B., oud 26 jaar, veldarbeider te Schoon- dijke, is wegens vernieling en beschadiging veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen hechtenis. R. v. O., oud 40 jaar, huisvrouw van J. B. W., zonder vaste woonplaats, is wegens poging tot omkooping veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen hechtenis. E. M., oud 52 jaar, winkelier en R. G., oud 50 jaar, huisvrouw van E. M. te Graauw, beklaagd van beschadiging,zijn vrijgesproken. I. B., oud 18 jaar. landbouwersknecht te Schoondijke, beklaagd van beschadiging, is vrijgesproken. Heden werden de navolgende zaken behandeld F. X. B., oud 19 jaar, veldarbeider, ver- blijvende te Nieuw-Namen, werd ten laste gelegd dat hij in den nacht van 20 op 21 Juli te Graauw, nabij de Belgische grens, met het oogmerk om rundvet naar Belgie uit te voeren, ongeveer 20 K.G. rundvet in de richting van die grens heeft vervoerd, ter wij I de poging tot smokkelen werd ver ijdeld door den rijksveldwachter Van Graef- schepe, die hem bekeurde, terwjjl de bekl. daarna aan dien ambtenaar eerst 2 en daarna 10 heeft geboden als hjj het er bij liet. De officier eischte 3 weken gevangenis straf. G. Th F. V., oud 33 jaar, en L. C. B., oud 31 jaar, vrouw van eerstgenoemde, beiden te Westdorpe, werden beklaagd dat zij op 15 Juli 1916 te Westdorpe te zamen en in vereeniging opzettelijk en weder- rechtelijk de buitenblinden en de achter- deur der woning, toebehoorende aan A. Bogaert, door met steenen tegen die blinden en deur te gooien, hebben beschadigd. Eisch voor ieder 15 boete of 15 dagen hechtenis. T. M. A., oud 39 jaar, vrouw van A. Nuijs, veldarbeidster te Zuiddorpe, was ge- dagvaard ter zake dat zij op 24 Juli 1916 te Zuiddorpe, toen de wachtmeester der Kon. Marechanssee De Bruiju en de Mare- chaussee Slijm haar aanhielden op last van den officier van Justitiete Middelburg ter ten- uitvoerlegging van de vervangende hechtenis van 10 dagen haar bij vonnis van 31 Maart 1916 van de reclitbank te Middelburg op- gelegd, zich met geweld tegen deze ambte- nareri heeft verzet door naar hen te schoppen, hen te brjten en te krabben, terwijl zij toen ook nog opzettelijk beleedigende woorden uitte. Eisch 15 boete of 30 dagen hechtenis. F. X. B., oud 19 jaar, Ph. J. L., oud 21 jaar en R. P., oud 20 jaar, veldarbeiders te Nieuw-Namen, waren ter verantwoording geroepen, dat zij in den nacht van 20 op 21 Juli 1916 te Graauw, rjjdende zonder licht, niet hebben voldaan aan de vorderiug van den rijksveldwachter Van Graefschepe om stil te houden, maar zjjn doorgereden, Eisch 10 boete of 20 dagen hechtenis Tegen W. R. uit Amsterdam werd we gens het beloven van f 2000 aan de commies G. Verhoek te Rilland-Bath, ais hij een schip met 50.000 Kg. margarine doorliet 100 boete of 20 dagen gevangenisstraf geeischt. Mr. Van Gigch bepleitte vrijspraak. C. C., oud 22 j., arbeider te Eede, werd ten laste gelegd dat hij op 18 Juli 1916 te Eede, in strijd met de bepalingen 31/8 KG. zeep in de richting van de Belgische grens heeft vervoerd, terwijl hij daarna, bij ontdekking den kommies v. d. Linde eerst een rijksdaalder en daarna vijf gulden be- loofd heeft te zullen geven met het oog merk om hem om te boopen. Eisch 3 dagen gevangenisstraf. V. M., oud 74 j., timmmerman, wonende te Graauw, werd ten laste gelegd dat hjj op een dag in de maand April 1916, te Graauw met het oogmerk om zich weder- rechtelijk te bevoordeelen een palmhouten haag, dienende tot albakening van zijn, be- klaagde's, en Th. Bogaert's erven heeft af- gehakt en verwijderd althans vernield. Beklaagde was ter zake van het feit den 22 Aug. 1916 bij verstek veroordeeld tot 3 dagen gevangenisstraf, en was van dat vonnis in verzet gekomen. Het bleek, dat beide never, reeds 19 jaar naast elkaar woonden .en dat een haag tusschen beider erven de grensscheiding vorinden en dit ai 50 jaar lang en nu sloeg beklaagde palen op het erf van Bogaert en vernielde de haag. Beklaagde bekende geen civiele procedure te hebben gevoerd over het eigendomsrecht. De officier meende, dat beklaagde ten onrechte zijn eigen rechter is geweest en vroeg bevestiging van het verstekvonnis, daar op dit feit geen geld boete staat. De verdediger Mr. J. Adriaanse, wees er op, dat de haag op eenigen afstand van den grens moet staau en dit was zoo, maar beklaagde wilde de haag op den grens zelf en geblek'en is, dat dit de nieuwe door be klaagde aangenomen lijn was. De officier is in gebreke gebleven te bewijzen, dat beklaagde niet op zijn eigen grond was. Pleiter wijst ook op den hoogen leeftijd van beklaagde, 70 jaar, en bepleitte vrijspraak. Zeeuwsche Maalschappij van Landbouw. Dinsdag is te Goes, onder voorzitterschap van den heer C. Zuijdweg, een buitenge- wone vergadering der Z. Landb. Maatschappij gehouden. Besloten werd, niet verder in te gaan op twee der op de agenda vermelde punten, nml. een voorstel der afd. Tholen om pogingen aan te wenden van de Brood- commissie te verkrijgen, dat alle plaatsen op het eiland Tholen worden aangewezen als opslagplaatsen van granen en een voor stel dierzelfde afdeeling om pogingen aan te wenden tot het verkrijgen van vergunning tot uitvoer van koolzaad. Uitsluitend wilde men dit thans slechts trachten te verkrijgen voor karwjjzaad. De heer Snijder vestigde er de aandacht op, dat het uitvoerverbod tot ongenoegen heeft aanleiding gegeven waar men zich hier van het vorig jaar bjj den zaai niet be- wust was. In Zeeland zijn ongeveer 600 H.A. met karwjjzaad bebouwd. Deze provincie heeit dus zeer zeker inzake een regeling voor karwijzaad recht van mee- spreken. Spreker vroeg of het niet mogelijk is, dat men zich met de lar.dbouworganisaties in andere provincies verstaat en zich daarna tot het Nederlandsch Landbouwcomite wendt om zoo voor geheel Neder'and te verkrijgen, wat men thans in Zeeland beoogt. Spreker wees er op, dat; het ge-extra- neerde zaad naar Colombo gaat en vandaar als Colombo-thee terug komt. Er kan dus voor de Eugelsche regeering uit een oog- punt van blokkade geen bezwaar zijn deze zaden naar Amerika door te laten. Boven- dien is er geen sprake van, dat door de uitvoer van karwijzaad de volks- of de veevoeding in gevaar gebracht wordt. De Rijkslandbouwleeraar Stevens ried overleg met de zaadcontr6le aan. De heer Mol drong' er op aan, naast karwijzaad ook een regeling voor mosterd- zaak te^bespreken. Besloten werd, zich allereerst tot den heer Mansholt te wenden. Stuit men bij dezen niet op bezwaren, dan zal men zich in samenwerking met andere provincies tot den Voorzitter van het Ned. Landbouw comite kunnen wenden. [Jit de vergadering werd nog op het tegenstrijdige in de instructies inzake het opvorderea van granen gewezen en de wenschelijkheid tot het spoedig tot stand komen van een uniforme regeling uitge sproken. Beyreemding werd geuit, dat van plan tot niet opvorderen nog niets is g bleken, hoewel Engeland reeds vele graan- schepen heeft doorgelaten. Nog werd er op gewezen, dat niet duide- lijk is gebleken of tarwe in sommige ge- vallen als veevoeder, b. v. als voeder voor kippen gebruikt mag wordea. De vergadering besloot, zicb tot het vee- voeder-bureau te Rotterdam te wenden, teneinde een duidelijke uitspraak te verkrijgen in zake de hoeveeiheden veevoeder, welke in Zeeland mogen worden achtergehouden. De heer Jac. Welleman, burgemeester van Krabbendijke, wees er op, dat uit de circulaire van de Prdv. Broodcommissie niet bigkt of arbeiders gerechtigd zijn, bij de boeren, voor eigen gebruik graan te halen om dit bjj de molenaars te laten verwerken. Het staat niet vast of de arbeiders als gezinsleden mogen worden bescbouwd. Toch moeten de burgemeesters steeds weer op geven, hoeveel ten bate van het gezin door de landbouwers mag worden achtergehouden. Het is. daardoor niet te verwonderen, dat verscheidene burgemeesters fouten maken. De heer Stevens zeide de opvatting te deelen, dat wanneer het gewoonte is, dat de arbeiders van den boer tarwe krijgen, ze z. i. als gezindsleden mogen beschouwd worden. Nog werd de onbillijkheid besproken, dat arbeiders, die tarwe krjjgeu, geen brood- kaarten ontvangen. De secretaris, de heer Kielstra, deelde mede, dal de afd. Oostburg een adres had ingezonden met mededeeling, dat h. i. de hoeveelheid tarwe, welke voor het gezin mag worden achter gehouden, te klein is. Spreker heeft zich daarop tot de Brood commissie gewend, doch kreeg ten antwoord dat, volgens een Ministerieele regeling van 11 September, hierin geen verandering kan worden gebracht. De heer Van Dixhoorn deelde mede thans niet voor 8 maanden voor alle dieren te kunnen opgeven, Wat aan krachtvoeder noodig is. Zoo is dit b. v. moeilijk voor l1/, jai'ige dekhengsten en veulenmerries. Ook na 1 Mei zal hij over voeder moeten kunnen besckikken. Spreker wilde er daar- om op aandringen te trachten, den termijn van 8 maanden te verleugen. De Kielstra wees er op, dat door be- middeling van het veevoederbureau ook na 1 Mei nog voedsel te verkrijgen is. Men kan dan aanvragen wat men voor de 9e maand nog noodig heeft. De heer Van Dixhoorn achtte tusschen- komst van de Z. L. Mij. hierbij toch wel gewenscht. Spreker deelde mede, in op- dracht van enkele leden der afd. Axel, nog het volgende ter sprake te willen brengen. Zeer veel vlas komt tegenwoordig naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit is een goed teeken, maar met dit vlas komen geen arbeiders voor de bewerking mee. Het gevaar bestaat nu, dat straks voor den bietenoogst een tekort aan arbeids- krachten zal blijken. is "het mogelijk, de vlasiudustrie tijdelijk stop te zetten Spreker vreest zelf, dat dit niet mogelijk zal blijken. Wellicht zou ter verkrijging van meerdere ^■■1 I J I 4

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 6