ALGEMEEN NIEUWS- EN ABVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6432. Donderdag 21 September 1916. 56e Jaargang. KIHDSLUS HSlAfT. De Oorlog. ABONNEMENT: ADVERTENTlfiN INRICHTIN GEN, INRICHTIN GEN, FEUILLKTOF, TeSeSoon 23. Dit Blad verschijiit Maandag-, Woensdag- en Yrjjdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, by de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Nenzen. BINNENLAN D. 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland 1.10. vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 UU1* op den dag der uitgave. welke GEVAAR, 8CHADE of HINDER kunnen veroorzaken. welke GEVAAR, SCHADE of HINDER kunnen veroorzaken. De Troonrede. Gisterenmiddag- werd de vereenigde zitting van de beide Kamers der Staten- Generaal door H. M. de Koningin ge- opend. Nadat H. M. in de zitting'zaal was bin- nengeleid en op den voor Haar bestem- den zetel had plaats genomen, sprak H. M. de volgende rede uit: Mijne heeren! Ten derden male sedert de rampza- lige oorlog uitbrak die Europa ver- scheurt, ben ik in uw midden, vervuld door de zorg voor de hoogste belangen van ons Vaderland. Dat voor mijn volk tot dusver de vrede behouden kon blij- ven, stemt mij tot dankbaarheid. Ge- lukkig bleven onze betrekkingen met alle mogendheden van vriendschappelij- ken aard. Ik zal ook in het vervolg de plichten nakomen die eene neutrale natie door het Volkenrecht zijn opgelegd. Maar ik ben vast besloten, onze onafhanke- lijkheid te verdedigen en naar vermo- gen, tegenover wien het ook zij, onze rechten te handhaven. Bij de vervulling van die taak steun ik, behalve op ons goed recht en de eensgezindheid der natie, op onze zee- en landmacht, die op alleszins lofwaar- dige wijze den haar opgelegden last blij- ven dragen. De aflossing van onder de wapenen staande dienstplichtigen door nieuw op- geleide manschappen en de daaraan ge- paard gaande belangrijke uitbreiding onzer levende strijdkrachten, wordt ge- regeld voortgezet. De voorradfen wapenen, munitie en andere materialen worden, ondanks te overwinnen moeilijkheden, voortdurend vermeerderd. De mogelijkheid om, met handhaving onzer weerbaarheid, den druk der mo- bilisatie te verlichten, wordt door mij opnieuw overwogen. Het economisch leven van ons land ondervindt meer en meer den invloed van de omstandigheden, welke door den oorlog zijn in het leven geroepen. De toestand van Land- en Tuinbouw is over het geheel nog niet ongunstig. Toch worden de moeilijkheden bij de uit- oefening van deze juist in de tegenwoor- dige omstandigheden voor de volkshuis- houding zoo belangrijke bedrijven onder- vonden, steeds grooter, en is bij enkele onderdeelen reeds een remmende in vloed op de productie merkbaar. Op het gebied van handel en nijver- heid trachten zoowel de Regeering als de belanghebbenden de nadeelige gevol- gen te beperken van de moeilijkheden, die de maatregelen, in het buitenland ge nomen in verband met den oorlogstoe- stand, voor onze aanvoeren uit den vreemde en voor onzen uitvoerhandel meebrengen. In toenemende mate was de Regeering genoodzaakt de maatregelen te nemen in het belang van de volksvoeding. In verband daarmede was beperking van den uitvoer en ingrijpen in het binnen- landsch economisch leven noodzakelijk. Het scheepvaartverkeer in de Neder- landsche havens bleef gering. De groote vrachtvaart leverd'e bij voortduring gun- stige uitkomsten op, terwijl ook de toe- stand der kleine vaart eenige verbete- ring toonde. Ook de zeevisscherij gaf gunstige re- sultaten, doch ondervond in den laatsten tijd ernstige moeilijkheden, naar welker oplossing wordt gestreefd. De andere takken van visscherij gaven met enkele uitzonderingen ook betere uitkomsten. De maatregelen tot handhaving van de neutraliteit en tot tempering van de nadeelige gevolgen van de crisis voor de economisch zwakkeren blijven bij voortduring zeer hooge eischen aan de scnatkist stellen. Voorshands zal kunnen worden afge- wacht in hoeverre de opbrengst der be- reids tot stand gekomen buitengewone belastingen in de daardoor ontstane be- hoeften voorziet. Een wetspntwerp tot nadere regeling en versterking Van het leeningsfonds 1914 zal u worden aangeboden. De voorstellen tot versterking der middelen ten einde, afgezien van de uit- gaven in verband met den buitengewo- nen toestand, het financieele evenwicht te herstellen, zullen uwe aandacht blij ven vragen, evenals die tot verruiming van het belastingebied der gemeenten en tot heffing van opcenten ten behoeve der gemeenten op de belasting der naam- looze vennootschappen. Ook in Nederlandsch-Indie wordt veel ongemak ondervonden van de belemme- ringen in het overzeesch verkeer, als ge- volg van den in Europa woedenden oor log. De uitkomsten van handel en scheep- vaart in alle Kolonien geven niettemin reden tot tevradenheid. In Suriname mocht zoowel het klein- als het groot-landbouwbedrijf op niet onbevredigenden uitslag wijzen. De weldra verwachte voltooii'ng. der havenverbetering op Curacao en de ves- tiging op het eiland van groote werken tot opslag en bereiding van aardolie- voortbrengselen, die aan honderden ar- beid zullen verschaffen, rechtvaardigen de hoop op een betere toekomst. Het stemt mij tot erkentelijkheid, dat op tal van plaatsen in Nederlandsch-In die door ingezetenen van allerlei land- aarden betoogingm zijn gehouden om gehecbtheid te betuigen aan het Neder- landsch gezag en bereidvaardigheid om aaarvoor persoonlijke en geldelijke of fers te brengen. De Regeering zal niet nalaten harer- zijds datgene te doen wat gedaan kan worden tot versterking der levende strijdkrachten in Nederlandsch-Indie en voor zoover de uiterst bezwarende om standigheden het gedoogen, voortgaan met de uitbreiding der vloot en verdere toerusting tot krachtige verdediging ter zee. De te Tandjong Priok, Soerabaja en Makassar aangelegde havenwerken zul len weldra in gebruik kunnen worden ge- steld. Veel zal opnieuw van uwe toewijding worden gevraagd. Belangrijke wetsontwerpen zullen ook in dit zittingsjaar uwe aandacht vorde- ren. Ik verklaar met de bede, dat God ons ook in dezen zorgvollen tijd moge bij- staan, de gewone zitting der Staten-Ge- neraal geopend. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. De heer Lieftinck, het oudste lid in jaren, bekleedt den voorzittersstoel. Hij heet de leden welkom in het nieuwe zit ting jaar, dat een veelomvattende arbeid van hen zal vragen, en hoopt, dat ook dit jaar rust en vrede tot zegen van het land zullen zijn. i Minister Van Gijn biedt de Staatsbe- grooting aan. Nominatife voorzitteTschap. Eerste wordt bij eerste stemming de heer Borgesius met 48 van de 79 stem- men. Tweede wordt de heer Schaper, even- eens bij eerste stemming, met 48 van de 80 stemmen. Op de derde plaats komt de heer Ruys de Beerenbrouck met 58 van de 76 stem- men. De opstand in Djambi. Kolonel Kroesen kwam, naar officieel gemeld wordt, 16 dezer naar Djambi, waar alles rustig was. Van de troepen vertrok een compagnie naar Boeara- Tambesi, teneinde de telefoonlijn te her stellen. Majoor Van der Linde kwam te Saroelangoen in Djambi aan. Hij heeft rijst gezonden naar Bangko, waar gebrek aan dat voedingsmiddel heersch- te. Uit de onder-afdeeling Rawas (Pa- lembang) begint de uitgeweken bevol- king naar Saroelangoen terug te keeren. (Officieel.) Bij een aanval op Bangko door ongeveer 1500 opstandelingen, wel ke werd afgeslagen, zijn 40 hunner ge- sneuveld. In Korintji heerscht rust. Naar de meening van het departement van kolonien moet het in bovenbedoeld bericht vermelde treffen reeds eenige dagen geleden hebben plaats gevonden met de troepen, die volgens telegram van 7 dezer uit Padang over Indrapoera door Korintji naar Bangko zijn gezonden. Dat het bericht eerst thans is doorge- komen, schrijft men toe aan het feit, dat de verbinding tusschen Bangko en Soeroelanggoer thans is hersteld. Uit Weltevreden wordt aan de „Tel." geseind Hr. Ms. Koningin Regentes, die in Djambi gestationeerd is, heeft twee stoombarkassen, met mitrailleurs bewa- pend, de rivier opgezonden. V rouwen-kiesrecht. Ter gelegenheid van de opening der Staten-Generaal werd door eenige dames aan H. M. de Koningin een bloemstuk aangeboden in de vrouwenkiesrechtkleu- ren, wit en geel. Bij het bloemstuk was een schrijven gevoegd betreffende de in- voering van vrouwen-kiesrecht. Crisisuitgaven. (Officieel.) Voorloopige berekening van de crisisuitgaven ten bate van den staat gedurende het tijdvak van 30 Juli 1914 tot 31 Juli 1916. De kasvoorschotten aan de kolonien buiten rekening gelaten en na aftrek van de loopende voorschotten aan ge meenten, Rijksgraanhandel en Rijks- kunstmeststoffenhandel, is de Rijkskas in bovengenoemd tijdvak achteruitge- gaan met f 470.000.000. Hiervan komt, naar raming ten laste van tekorten op den normalen (gewonen en buitengewonen) dienst van de jaren 1914, 1915 en 1916 (tot dusver) 54.500.000. Blijft voor rekening van de crisis 415.500.000. Hierbij dient echter gevoegd te wor den: a. hetgeen bereids door de belasting- schuldigen, speciaal voor de crisis, is op- gebracht (inkomsten van het Leening- fonds 1914, voor zoover niet gebezigd voor rentebetaling) 20.500.000. b. het bedrag der uitgaven, welke reeds gedaan, doch nog niet betaald zijn, welk bedrag is te ramen op 10.000.000. Totaal crisisuitgaven f. 446.000.000. COURANT Burgeraeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-secretarie ter inzage, ligt een verzoek met bijlagen van LEVINUS DE FEIJTER, handelaar, wonende te Ter Neuzen, om VERGUKNIHG tot het oprichten eener vlasserij, teneinde daarin vlas te zwingelen en te braken, in een te stiehten gebouw op een gedeelte van de perceelen, plaatselijk ongenummerd en gelegen aan den provincialen weg, kadastraal bekend in Sectie D, Nos. 447 en 220. Op Maandag, den1 2 October 1916, des namiddags van 3 tot 4 uren, zal in het Gemeentehuis gelegenheia bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en dezemondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende (Irie dagen, voor het boven-. gemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Ter Neuzen, den 18 September 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaan de jurisprudence niet tot beroep gerechtigd zijn zij, aie niet overeen- komstig art. 7 der Hinderwet ojp den bovenbepaalden dag voor het genieentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders der Gemeente TER NEUZEN brengen ter openbare kennis, dat der Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van LEVINUS DE FEIJTER, handelaar, wonende te Ter Neuzen, om VERGUNNING tot het oprichten eener vlasserij, teneinde daarin vlas te zwingelen en te braken, in een te stiehten gebouw op een gedeelte van het perceel, plaatselijk ongenummerd en gelegen in den Zuidlandpolder, kadastraal bekend in Sectie E,„No. 145. Op Maandag, den 2 October 1916, des namiddags van 3 tot 4 uren, zal in het gemeentehuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het boven- gemelae tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Ter Neuzen, den 18 September 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de. bestaande jurisprudence niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen- koinstig art. 7. der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het genieentebestuur zijn verschenenten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. 81) -«wwDi^9egn(w»-. Denk toch niet, mijn jongen, dat dit de leenste maal is op deze slechte wereld, dat een interna tionale gauwdief een schoon- klinkenden mam aanneemt en de maatschap- pij 'zoowel als de mannen van het rechi weet beet te nemen. Hiet is ongeveer lien jaar geleden, idat zich in Berlijn een baron Von Hoffmann vestigde. Idij huurde em van de fraaiiste woningen Unter dm Linden, leefde als een vorst, hield paar& en rijtuig, kocht ja waarlijk, dat is ook al meer ver- toond een eigm jacht en verdween na een half jaar plotseling, met achterlating van em schuldenlast van een half millioen. Een andere slimme spitsboef had een kleine stoomhoot We ten uracil tig te worden en voer maanden Lang van de eene Europeesehe havens lad naar de andere, trad overal op als Oostenrijksche aartshertog, liet zich door de consuls van Oostenrijk-Hongarije plechtig ontvangen, Leende niet minder plechtig geld van hen m zou zijn mooi bedrijf zeker hog Ian gen tijd hebben kunnen uitoefenen, in- dim niet tabes door een toeval, door de om- verwachte komst van een Opstenrijksch oor- logsschip in ieen van de vreemde havens, die hij met zijn bezoek vereerde, was uit- gekomen. En hebt ge in de couranten niet de geschiedenis van den Russisclien Cor net Savine gelezen, die in alien ernst met Bulgaarsclie staatslieden onderhandeide talsof hij zeker was van de ondersteuning van d|m tsaar ter verkrijging van den vor- stentroon van Bulgarije, en die eenige maan den later ontmaskerd word als em heel gewone gauwdief. En wat was Cagliostro eigenlijk? Zoo zou u nog em heele lijst kunnen opnoemen van brutale, impertinent© tschelmen, die door hun geslepen manier van optredien iedereen om dm tuin leidden! Hans Izweeg nog altijd. Berger kon hon- derdmaal gelijk hebben met zijn voorbeel- den, hij wild© zijn geloof in den man, die zich tegenover hem als een vriend had ge- dragen, niet opgeven. Vroeg in den morgen kwamen onzevrien- dim in Bombay aan, en namen hun intrek in het Hotel d'Eisplanade. Zoo spoedig mo- gelijk begaf Berger zich weer op weg om inlichtingm m te winnen omtrent zijn mr. Sniith, alias mr. Pamberton, alias mr. Stokes alias mr. Dikson, alias lord Alvor. Han's stond ler op, met hem mee te gaan, Want hij hoopte nog altijd in stilte, dat het hem gelukken zou op het rechte oogenblik zijn vriend :te bewegen om zijn dwaze verdenking te l a ten varen. Zij begaven zich eenst naar het hoofeh bureau van politie en Berger liet zich aan- dienen bij den commissaris. Hij werd toe- gelalen; de commissaris luisterde aandachtig naar 'zijn uiteenzetting van de zaak en be- loofdie inlichtingen in te winnen, weliswaan niet zondiei- 'eenige malen bedenkelijk met zijn hoofd te hebben geschud. Hij beloofdie intusschen om Berger's mid!- dagts ieen boodschap in het hotel te zenden. Daarna ging Berger naar het Hollandsche consutaat en ,ook hier werd hij beleefid ontvangen, jnaar de heeren schuididen even- eens het hoofd, toen hij hun meedeelde, dat die Britscbe overheid in Hongkong den vervolgdie had vrijgelaten. Er bloef liem vooreerst niets over dan iaf te wachten. Onze vriendexl gcbruikten hun tijd goed en bekeken Bombay van alle kanlen. Na I den bazar bezocht te hebben, begaven zij zich naar den tempel van het Eeuwige Zwijgen, die begraafplaatsen van de vuur- aanbiddende Parsen. De Parsen mogen hun dooden piet begraven noch verbrandenzij houicLen er een heel bijzondere manier van lijkbezorging op na, die hun alleen eigen is. De tempel van het Eeuwige Zwijgen beistaat uit rond!e terrassen; het bkmenste is bestemd voor kinderlijken, het daarop volgende voor vrouwenlijken en het buiten- ste voor mannenlijken. Bij hondieirdtallen ziaten groote gieren op den rand van de muren (en op de fraaie palmen en cypresi- sen, die 'in het rond geplant zijn. Als uit steen igebeiteld zaten zij daar, onbeweeglijk, totdat de vreemdelingen in hun onmidde- lijke nabijheid kwamen. Toen eerst hieven zij den kop omhoog, vlogen op en zweefden in [wijd|e kringen boven 'dit huiveringwek- kend kerkhof, om eind,elijk als een donkere wolk in het binnenste van de torens te verdwijnen. Zij voltooien het werk der be- gravi ng als de merkvvaanligs Le en meest weerzinwekkendie lijkbezorgers van de we reld, zij knagen namelijk de doode licliamen tot op de beenderen iaf. De politie van Bombay had intusschen DE ALGEMEENE TOESTAND. Hetvziet er inderdaad naar uit, aid us schrijft de N. R. Crt., of de benoeming van miaarschalk Hindenbung tot chef van den generalen staf van het Duitsche leger een belangrijke verandering in het Duitsche krijgsplan heeft gebracht. 'Generaal Falken- hayn, Hindenburg's voorganger, was de man die leehst het Duitsche offensief bij Yperen, dat tot een doorbraak naar Calais had moe- ten leiden, ontwierp. Daarna wijdde hij zijn aandacht aan het oostelijke front, waar ver- leden jaar Mei ide doorbraak aan de Dujanec den gj-ooten terugtocht van de Rnssen in- leidide, (die zuike ver strekkende gevolgen had. De Duitschers liwamen in het bezit van ide Weichsel-linie en dreven de Russen aan liet noondelijke front tot Riga en Duna- burg tei'ug. De Duitsche keizer heeft gene raal Falkenhayn openlijk dank betuigd voor de verdiensten, die hij bij het' ontwerpen van die doorbraak in het oosten verworven had. Men had van vele zijden verwacht, dat da Duitschers niet voor Riga en Dunaburgwa- ren hlij\'en istaan. maar nu den opmarsch na.ai- St. Petei'sourg zouden beginnen. Italie's deelneming laan den oorlog had intusschen een d|eel van het Oostenrijksche leger in beslag ignomen, Servie moest met behulp van den meuwen honnlgenoot Bulgarije over- weldigd en de verbinding met Konstantino- pei verkregen worden. Zoodo.ende v>erslapte de werkzaamheid van de Duitschers en Oostenrijkers aan het front tegenover Rusland en kregen de Russen de door hen begeerde gelegenheid, om zich te herstellen en het oorlogsmaterieel aan te maken. dat zij voor verdere krijgsverrich- tingen Uoodig haidden. De volgehde groota troef, die de staf van het Duitsche leger uikspeelde, gold geen operaties tegen Bus- land, maar het offensief tegen Verdun, dat de groot'scbe plannen der Engelschen en Franschen in de war moest sturen en mis- schi en zelfs ten do el had, nog voor deze voor uitvoering gereed waren, een beslissing in het wiesten te verkrijgen. Het Fransche front om Verdun was reeds op bedenkelijke wijze afgebrokkeld, toen de groote stoot van de Russen tegen Oostenrijk kwam, dat daar door op zijn beurl zijn offensief tegen Italie moest afbreken en de handen nu met de Russen zoo vol kreeg. dat de Duitschers den druk op Verdun moasten verminderen en hun bondgenooten in het oosten te hulp komen. Het oosten eisdhte plotseling al die aandacht van de centralen op, vooral toen ook Roemenie de zijde van de entente koos en zich in den strijd mengde. Op dat oogenblik Werd Hindenburg, de man die in het oosten zooveel oorlogslauweren had be- haald, tot opvolger van v. Falkenhayn be- noemd. Men voorspelde toen, dat men nu nieuwe krachtsinspanning van de Duitschers aan het oostelijke front, waar zooveel voor hen op het spel stood, kon verwachlen. Het kwam er hier op aan, de Russen tegen te houden en Bulgarije en Turkije krachtige hulp 'te verjeenen, opdat zij den strijd niet zouden opgeven, tot elken prijs moest de verbinding over Sofia met Konstantinopel behouden worden. Hindenburg's eerstedaad was het offensief van Mackensen in de Dobroedzja tegen de Roemeniers en Rus sen. vaarbij de Bulgaren en Turken met de Duitschers zijde aan zijde vechten. Logisch volgde daar weder uit, dat de niet stilgezeten, at was het resultaat van haar bemoeilngen niet naar den zin van onzen vriend Berger. W,a.arde heer, zoo begon het lioofd van de politie, toen Berger hem opzocht. Ik moet u mededeelen dat u op een dwaal- spoor zij t. Lord Francis Alvor is inder daad eenige dagen geleden hier aangekomen, heeft zijn intrek genomen in het Cumballa Hotel en heeft na vier-en-twin tig uren onze stad Weer verlaten. Wij kunnen u echter talrijke ibewijzen leveren dat uw bescliul- diging tegen dien heer volkomen ongegrond is. Het beste bewijs daarvan is, dat lord Alvor door den prins van Connaught, die op dit oogenblik in Voor-Indie ver toe ft, in audientie werd ontvangen, buitemdien was! lord Alvor ook bekend met verscheidenen van onze hooggeplaatste officieren en re- geeringis-personen, die hem alien een bezoek bra ch ten. Ik twijfel er nu niet aan, waarde heer, id(at u den verkeerde voorhebt, en ik hoop Ivan harte, voegde het hoofd der po litie er met een beieefde, maar stijve bul ging aan toe, dat uw verdere bemoei'ingen u weldra op het spoor van den waren in- breker mogen brengen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1