Mb ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6431. Dinsdag 19 September 1916. 56e jaargang. IXIBILVK 0.SSMPT. De Oorlog. ABONMEMENT: ADVERTENTlfiN BINNENLAN 0. TeleSooin 25. Bit Blad ymchijnt laaidag-, Woensdag- en Vrydagavonfi, iiltgszoaderd og Feestdagen, bij de Firma P. J. YAI DE SANDE te Ter Nenzen. F-STriLXBTOH. Per 3 maanden binnen de stad fl—Franco per post voor Nederland 1.10. BsJ vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-lndie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij ciirecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 Hill* op den dag der uitgave. Sluiting van de zitting der Staten- Generaal. Zaterdag werd in een vereenigde ver- gadering van de beide Kamers der Staten-Generaal de zitting met het ge- wone ceremonieel door den Minister van Binnenlandsche zaken in naam der Ko- ningin gesloten, met de volgende rede: Mijne Heeren, Het heeft Hare Majesteit de Koningin behaagd, mij op te dragen de zitting der Staten-Generaal in haar naam te sluiten. Ook in het afgeloopen jaar noopte de oorlogfctoestand tot het treffen van on- derscheidene maatregelen van buiten- gewonen aard. Nochtans kwamen, dank zij uwe medewerking, ook verschillende andere voorzieningen tot stand. De Koningin heeft mij opgedragen aan u, mijne heeren, haar dank te be- tuigen voor uw ijver en uw toewijding aan's Lands belang. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze zit ting der Staten-Generaal te zijn geslo ten. De Minister wordt door de commissie uitgeleid en nadat deze in de vergader- zaal is teruggekeerd, sluit de voorzitter de vereenigde vergadering. De onlusten te Djambi. De correspondent van de „Tel." seint uit Weitevreden dat de toestand in Noord Djambi gevaarlijk is. De bevol- king, die bij de rivier de Toengkal woont, is gewapend naar de str'eek van Rengat getrokken, om er den aldaar wachtenden leider te halen en hem tot radjah van Toengkal te maken. De resident van Riouw heeft de overheid gewaarschuwd, dat hij vreest, dat de invloed van den verbannen sultan van Riouw, die thans te Singapore vertoeft, in het spel is. Uitvoer van kalk, schelpen, kalksteen en mergel. Het St.bl. no. 442 bevat een Kon. be- sluit van 15 dezer, houdende verbod van uitvoer van alle kalk, gemalen en onge- malen, alsmede schelpen, kalksteen en kalkmergel, van den dag der afkondi- glng van dit besluit. De Kroon behoudt zich voor, dit ver bod tijdelijk op te heffen of in bijzon- dere gevallen daarvan ontheffing te doen verleenen. Hervatting telegrafische verbinding met Engeland. Sinds Zaterdagnacht 12 uur, is de tele- graafdienst tusschen Nederland en En geland, die sedert den nacht van 12 op IB September was stopgezet, weer her- vat. Om het groot aantal telegrammen, dat uit Londen naar Nederland geexpedieerd werd, snel te verwerken, waren op het telegraafbureau te Rotterdam en Am sterdam extra-nachtploegen in dienst gesteld. Ook de scheepvaart kan nu weer plaats hebben. Gisteren en vandaag is Mij dunkt, zij hij zacht idoch beslist, dat zijn invrijheidstelling dui-delijkgeno-egspreekt voor die onschuld van den man, wiens edel- moedigheid wij to eh zelf meermalen hebben onder vonden; D-enkt ige, dat die invrijheidstelling mij een cent Waand is? Ik (g|oef er net zooveel om als om bet londis chap van dien aarts- bcxl-ricger. De kerel is alleen maar wat slim mer dan dujzenden .andere miisdadiigers. Dat lordsch ap is weer een nieuw verzinsel om de menschen voortaan met nog meer sucoes te kunnen oplichten. Berger had zijn opgewond-en wandeling do-br de kam-er hervat. De zaak Is zoo helder als glas; deze mr. Smitli alias mr. Pamberton alias mr. Stokes alias mr. Dikson alias lord Alvor1 heeft ecnvoudig een hand Vol goud uit zijn koffer genomen en zijn invrijheidstelling met ons, met het geld van de Hypotheek- en Credietbank, gekocht. Hongkong ligt ver uit de buurt, zal de redder van instructie ge- dacht hebben; honderdduizend gulden, mis- schien is het ook niet meer dan vijftig dui- uit Vlissingen weer een der booten van j de maatschappij „Zeeland" derwaarts vertrokken. Duitsche ontstemming over het Nederlandsch—Engelsche haring-contract. Te Elberfeld is, naar de „Kolnische Zeitung" meedeelt, een vergadering ge- houden van de Vereeniging van West- duitsche handelaren in levensmiddelen, naar aanleiding van de overeenkomst der Hollandsche haringvisschers met Engeland. Er werd op, de vergadering besloten, een rondschrijven te doen zen- den aan de Hollandsche firma's, waarin afkeuring wordt betuigd over bedoelde overeenkomst. Er wordt aan herinnerd, dat in vredestijd verreweg het grootste deel van de Hollandsche haringvangst naar Duitschland werd verkocht, en na het sluiten van den vrede de Hollandsche haringvisscherij weer aangewezen is op uitvoer naar Duitschland. De Westduit- sche handelsagenten waarschuwen de Hollandsche haringvisschers echter, dat zij er niet aan denken in de toekomst ooit weer Hollandsche haring te koopen. De Hollandsche haringvisschers zullen dus van hun overeenkomst met Enge land, na den vrede, groot nadeel hebben. DE ALGEMEENE TOESTAND. Htt gaat er du werkeljjk langzamerhami naar uitzien, schrijft de N. R. Crt., of de voorspelling van den militairen medewer- ker van de Times, toen hij eenigen tjjd geleden aankondigde, dat het geheele ge- vechtsfront eerlang in vuur en vlam zou komen te staan, in vertulling zal gaan. De berichten over belaogrjjkekrijgsverrichtingen worden schier overstelpend in bet Westen een Engelsch offensief, terwijl de Franschen op bun linies den slag voortzetteneen nieuw Italiaansch offensief tegen de hoog- vlakte van de Karst, een steeds kracbtiger offensief van de Franschen, Eng»ischen, Russen en Serviers in Macedonie, waarbij met name de Serviers een //schitterend succes" op de Bulgaren hebben bevochten een, volgens de woorden van den Duitschen Keizer, ,/beslissende overwinning" van Mackensen's troepen op de verbonden Roe meniers en Russen in de Dobroedzja einde- lijk berichten uit Griekenland, waaruit men zou moeten afleiden dat ook deelneming van dat land aan den oorlog niet lang meer op zich zal laten wachten. Omte beginnen met bet Somme-gebied. Daar hebben de Engeischen, die in de laatste week geen vorderingen badden kunnen maken, welke met die van de Franschen te vergelijken warenr Vrijdag hun acbterstand ingebaald en, volgens Haig zoo goed als al het booge terrein tusschen den weg van Pozieres naar Bapaume en Combles vermeesterd. Daarbij vielen de dorpen Courcelette (ten N.-O. van Pozieres en 1 K.M. ten N.-W. van den weg naar Bapaume), Martinpaich, het hooge bosch van Flers (welke plaats zelve ten O. van Martinpuich ligt) en bet grootste gedeelte zend geweesft, is niet te versmad-en en de commissaris van die gebeime politic zal wel zoet naar huis gaan, heeft de brave sheriff gedacht. Ik kan mij levendig voorstellen, hoe de lacht-enswaandige amb-banaa}r In zijn vuistje heeft geiach-en, toen hij het geld opstak en bij zichzelf zei: 1 Die Hollanders zijn alien droomers en Laten 'zich gemakkelijk over bluff enj! Miaar ik zal ik zal hun toonen, wat een Hollandsche slaapmuts doen kan! Hij liep de kamer nog (eenige malen ge- jaagd opi en neer, daarna kwam hij vlak voor Haps staan, legdie zijn beide handen zwaar op diens schouders en zei op een weinig kalmer, d.och baslisten toon: Ik wieet, mijn beste jongen, dat ge mij van nu af aan slechts met tegenzin zult volgen, d,at onze gemeenschappelijke reis voortaan een lernstige proef op onze vrienid)- schap zal zijn. En daarom vraag ik u, juist met het oog op die vrienschap, die in de laat ste maandpn tusschen ons ontstaan is en waarover ik mij zoo innig verheugde, wilt ge nu nog met mij naar Britsch-Indie gaan? Begrijp wel, dat ik u niet wil dwingen; wilt gij terstond naar Holland terugkeeren, dan zal ik u reisgeld geven. Maar Hans, ik ver- zoek u er om. blijf bij mijf Hans kon niet terstond antwoorden, hij keek geruimen tijd strak naar het tapijt als wiide ,hij het tantwoord uit (de ibonte patronen van het Bois des Bouleaux (ten N.-W. van Combles) in hnn banden. Door het berei- ?en van de lijn CourceletteMartinpuich tot bij Flers is de voortgang van de Engei schen ten aanzien van de oorspronkelijke linie ongeveer even groot geworden als die van de Franschen in de richting van Com bles en Peronne. De Engeischen hebben echter op hun liukervleugel nog de sterke stelling van de Duitschers te Thiepval, op hun reehter- vleugel het Duitsche steunpunt Morval, dat zoo sterk als een vesting moet zijn. Dat de Engeischen met dat al een succes van beteekenis hebben behaald, blijkt uit het niet onaanzienlijke getal van 2300 gevange- nen. De bezetting van het grootste ge deelte van bet bosch van Bouleaux door de Engeischen vormt een nieuwe bedreiging uit het Noordwesten voor de Duitsche stel ling te Combles. Tezelfdertijd hebben de Franschen ten Zuiden van Combles het andere been van de rang vooruitgebracbt door nieuwen vooruitgang ten N. van de hoeve van Priez. Een offieieel bericht uit Berlijn kwam later het bericht van de vorderingen der Engeischen, bevestigen, „doch schreef dit toe aan een krachtige stoot van 20 Fransche en Engelsche divisies, die tot de grootste sterkte waren opgevoerd. De Duitschers erkenden dat zij terug- geworpen waren door de dorpen Courcelette, Martinpuich en Flers, doch melden dat zij zich, in weerwil van de sterke aanvallen der Engeischen, handhaafden in Combles. Ret komt er nu voor de geallieerden op aan, de gevechten, die nog het karakter van een //ontlastingsoffensief" hebben, daar zij de Duitschers dwingen troepen van een ander punt van hun front als versterkingen aan te voeren, de beteekenis van een #door- braak-slag'' te verleenen. Het woord door- braak is Vrijdag voor het eerst in het Berlijnsch communique gebruikt, toen het meldde, dat sterke, dapper doorgezette Fransche infanterie-aanvallen, voorbereid door langdurig roffelvuur, die ten doel hadden tusschen Rancourt en de Somme een doorbraak te bewerken, onder zeer bloedige verliezen mislukt zijn. De Fran schen spreken alleen van verwoede gevech ten ten 0." van den weg naar Bethune (of Bapaume), waarbij zij ten Z. van Rancourt en ten N. van Bouchavesnes nieuwe vorde ringen hebben gemaakt. Dat is echter misschien wel met de Duitsche lezing in overeenstemming te brengen. Van het nieuwe Italiaansche offensief tegen de Karst tusschen de Wippach (een zijrivier van de Isonzo, die ten N.O. van Gradisca daarin uitmondt) en zee, zeggen de Oostenrijkers, dat de eerste stormloop z/als mislukt" mag worden beschouwd, maar zij geven toe, dat het den Italianen gelukt is, op sommige punten de voorste schansen binnen te dringen en zich daar te handhaven. De Italianen spreken dan ook van ver- meestering van vijandelijke steliingen ten O. van de Vallone, waarbij zij ruim 2100 gevangenen hebben gemaakt. Voorloopig zal men dan ook deze gevechten als een ontlastings-offensief moeten beschouwen, dat de Oostenrijkers moet dwingen, troepen van hun Galicische of /ievenburgsche front weg te halen lezen. Er verliepen eenige minuten; toen ant- woordae hij: Uw verzoek, het verzoek van een man die voor mij zoo dikwijls een trouwe, vader- lijke vriend geweest is, aan wien ik piijn leven te danken hebj kan ik niet weigeren! Ik blijf bij u. mijnbeer Bergen! Berger en Han-s waren van Honkong naar Madras vertrokken en zaten nu in een spoor- wegcoupe, op weg van de laatste stad naar Bombay. Berger sliep en Hans nam zijn koffer als lessenaar om daarop een brief naar huis te sehrijven. De trein snorde een aantal groote steden voorbij, wier naam bij nooit bad ge.lioord. Sedert hij Hongkong had vertaten, had bij wel driehonderd versclullen- de postzegels voor Albert verzameld. Hans bekeek ze nog eens voor hij ze in den brief deed. Hij had reeds geruimen tijd zitten sehrij ven en berichtte zijn moeder het volgende „Mia,ar ik vertel u nu veel van al het moois en iuteressants, dat wij op onze reis te zien kregen, maar vergeet u van het eigenlijke doel van onze reis te spreken. Mijnbeer Berger, die heetaas nog altijid vast houdt aan bet denkboekl. dat lord Alvor, zoo moet ik hem nu wel noemen, en die inbreker van de Hypotheek- en Credietbank een en dezelfde persoon zijn, had reeds in Hongkong vernomen, dat deze aan het station In Macedonie hebben de Serviers Soro- j witsj of Sorevicevo, ten W. van het Zuide- ijke einde van het meer van Ostrowo ge nomen en rukken na naar Fiorina op. Sorowitsj is een station van den spoorweg, die naar Fiorina en Monastir loopt. Parijs meldt offieieel, dat de Serviers 25 kanonnen en een groot aantal gevangenen hebben gemaakt, zoodat men blijkbaar met een succes vaD beteekenis van de Serviers op de Bulgaren te doen heeft. Tegeiijkertijd hebben de Franschen aan den Westelijken en' de Engeischen aan den Oostelgken oever van de Wardar vorde ringen op de Bulgaren gemaakt. Ongunstig luiden echter de berichten voor de Entente uit de Dobroedzja. Boekarest meldt den terugtocht van de Russische en Roemeensche troepen in Noordelijke rich- ting. Wat die terugtocht beteekent, leert ons het Duitsche communique de Russen en Roemeniers zijn daar op de linie Cuzgun Care Omer teruggeworpen. Deze lijn loopt ongeveer evenwijdig met de grens van Bulgarije en Roemenie. Cuzgun ligt 10 K.M. ten Z.O. van den Donau en 40 K.M. ten O. van Silistria, Cara Omer ongeveer 28 K.M. ten W. van Mangalia. Dat beteekent, dat de Roemeniers het grootste gedeelte van het stuk van de Dobroedzja, dat ten Z. van de lijn Cerna- vodaMedschidienKonstanza ligt, hebben moeten ontruimen. Dobrio is dus nu stellig in handen van de Bulgaren en Duitschers. Dat de Duitsche Keizer in zijn telegram aan de Keizerin van een beslissende over- winning gewaagt, doet vermoeden, dat de omvang van den buit nog achteraan zal komen. De Bulgaren spreken reeds van 25 kanonnen, die veroverd zijn. Het ont- breken van spoorwegen in de Dobroedzja doet zich nu wel voor de Roemeniers zeer pijnlijk gevoelen. DE BRITSCHE PATROUILLEDIENST. Volgens een Reutertelegram bevat de //Daily Mail" een hooggestemd 'brtikel over de schitterende diensten die de Britsche pa- trouilledienst aan de scheepvaart in de Noordzee bewijst. Door den arbeid der Britsche patrouillevaartuigeD is de Noord zee betrekkelqk veilig geworden. Over dien arbeid van de Britsche patrouillevaar- tuigen hebben we oniangs bijv. nog van Minister Balfour al vele mededeeiiDgeu ontvangen en wij vermelden dus nog alleen dat de //Daily Mail" van oordeel is, dat de neutralen vooral dankbaar mogen zijn jegens den Britschen patrouilledienst. #Zij die over onze blokkade klagen mogen wel bedenken, dat zonder de Britsche patrouille- vloot de Duitsche duikbooten en mijnen- leggers alle verkeer, ook het neutrale ver- keer, in de Noordzee onmogelijk zouden hebben gemaakt." Dl lKBOOTFNVANG.NET BIJ ONZE KUST. De //Ziiricher Tages-Anzeiger" bevat het volgende bericht van zijn Haagschen cor respondent Door een marine-vaartuig werd een prik keldraadpet van 600 meter lengte en met 25 c.M. wiide mazen den 19en Augustus eenige mijlen ten Zuid-Oosten van Noord- Hinder uicgezet. Als naar gewoonte werd dit net door zeegroene glazen ballen aan het wateroppervlak gehouden, terwijl om een kaarlj-e naar Madras had genomen. Hij vroeg daarom ook in Madras bij de En gelsche politic de noo'dige inlichtingen. Dat lord Alvor was aangekomen, dat hij echter na ieen oponthoud van nauwelijks vier-en- twinlig uuir naar Bombay was vertrokken, decide -ons de eigenaar van het hotel, waar in wij logeend-en en waar ook hij verblijf had gehouid-en, mede. Datzelfde vernam Ber ger ook op het bureau -en deze macledee- lingen waren voor hem natuurlijk het sein om onmid-delJijk naar Bombay te ver- tnekken". Zoover was Hans met zijn brief gekomen toen B-erger ontwaakte en vroeg: Ge- schrijft zeker naar huis? En ge hebi natuurlijk veel kwaad van mij gesppo ke n Hij w-achtte het antwoord niet af, doch vervolgde glimlach-end: Ik durf erwat onder verwediaen, dal ge mij daareven hebt uiigemaakt voor den grootsten domkop ondfer alle mogelijke detectives in Europa. Ontken het maar niet, mijn jongen, ik neem het u ook niet kwalijk.Maar dat zeg ik u, ge zult nog wel van meening veranderen. Laat ik nog maar eenmaal in aanraldng komen met dezen mr. Smith alias mr. Pamberton alias mr. Stokes alias mr. Dikson alias lord. Alvor, en ik zal er wel voor zorgen, dat hij niet m-eer vrijkomt. En wat uzelf betreft, Hams, gij zijt in den grond van uw hart evenmin overtuigd van zijn onschuld als het te bezwaren 50 K.G. zware stukken ijzer en kleine ankers aangewend werden. Men gelooft algemeen dat er aan de Hol landsche kust nog meer dergelgke netten zgn. Men ziet bieruit, teekent het Ziirichsche blad hierbij aan, hoe weinig Engeland zich bekommert om de scheepsvaart der neutralen. Om den indruk dien bet in Holland maakt, wanneer het zijn scheepvaarthindernissen tot voor de monding der Schelde uitzet, schijnt Engeland zich evenmin te bekom- tneren. DE DUIKBOOT-OORLOG. Ondertusschen maken de duikbooten vele slachtoffers onder de handelsschepen. Naar Wolff uit Berlijn seint, werden door de Duitsche duikbooten van 3 tot 10, dezer in het Kanaal en in den Atlantischen Oceaan 26 vijandelijke koopvaarders van 26.322 registerton vernield terwijl voorts nog 7 onzijdige schepen, te zamen 10.669 ton, volgens de bepalingen van de prijsverorde- ning werden tot zinken gebracht, omdat zij contrabande naar Engeland of Frankrgk vervoerden. Thans wordt uit Londen dd. 16 dezer weder eene ljjst van vemielde schepen ge- meld, nl. het Noorsche s.s. Ethel, het Deensche s.s. Hans Tavsen, het s.s. Marcel van Brugge, het Noorsche s.s. Elisabeth, het Noorsche s.s. Kongring, en ten slotte ook het Nederlandsche tankschip //Antwerpen", groot 4000 ton. Het werd te Newport News gebouwd voor rekening van de Amer. Petr. Com p. te Rotterdam en 22 Juli van dit jaar te water gelaten. Het schip was 31 Aug. van New-York vertrokken met bestemming naar Londen, geladen met 10.300 ton olie, en had volgens de be- rekening 14 Sept. te Londen moeten arri- veeren. Het schip deed de eerste reis. De uit Hollanders en Amerikanen bestaande bemanning is gered en 16 dezer te Ply mouth geland. HET ENGELSCHE VLIEGWEZEN. Onder den .stroom telegrammen, die uit Engeland is losgekomen, is ook een bijzon- der Reuter-telegram, waarin uitvoerig het Engelsche vliegwezen wordt be- handeld. Alle Engelsche vliegers, met wie de be- richtgever heeft gesproken, zijn het er over eens, dat de Eiigelschen *de Duitschers in alle soort vliegtuigen onmetelijk vooruit zijn, ja in elke bijzonderheid betreffende vliegtuigen". Een van de officieren zei zelfs//Wij zijn de heele wereld vooruit daar is geen twijfel aan." De vliegtuigen, die dagelgks uit de werkplaatsen over heel Engeland worden afgeleverd, zijn volgens dienzelfden zegsman, op het stuk van de motoren zoowel als van de samenstelling z/verreweg beter dan de vliegtuigen van welk land ook". De berichtgever vernam verder, dat En geland tegenwoordig zooveel vliegtuigen maakt, dat het ook zijn bondgenooten voor- ziet. De Duitschers hebben geen enkel vliegtuig, dat zoo snel en zoo hoog vliegt als het Engelsche. Aan® het Westelijke front is de vliegdienst der entente dan ook geheel de baas. Twee jaar geleden vlogen de Engelsche vliegtuigen gemiddeld 100 tot 110 K.M in het nur, nu veel harder. ik, al bew-eerl ge ook duizendmaal het tegen- dieel, Waaruit maakt u dat op, mijnbeer B-er ger? vroeg Hans driftig. B-erger glimlachte weer. Dat wil ik u z-eggen, m'n jongen. In- di-en gij zoo vast overtuigd waart geweest van ide onschuld van onzem waarden vriend zoudt g-e mij aan boord van de „Ilavik" w-cl h-efliger hebben aangevallen, toen ik hem larresteerde. Jawel, zoo is het. spreek mij niet leg-en. En ik verdenker u nog steeds van, dat ge bijzondere r-edenen hebt om aan d-e lonschulid van d-en man te twijf-eien, die ge echter om de -een of andere reden op slinksch-e manier voor mij verbergt. Aanvankelijk sprak Hans dit beslist tegen. B-erger wist hem echter langzamerhand te ontlokken, hetgeen hij had geho-ord, toen de eigenaar van „De Vliegende Leeuwerik" zijn ^-elfbe-schuldigingen fluisterenid ha-d uitge- sproken. Dat was koren op B-erger's molen. Hans, Han-s, ri-ep hij uit, waarom ver- n-eem ik dit eerst nu? Is dat nu nog niet voldoende om u van zijn schuld te overtui- gen Laat ge u nog altijd misleid-en door het masker, dat die man draagt? Hans antwoordde niet. (Wordt vervolgd.) I :-r-v COURANT 80) 'mssniareatiu—

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1