Ter Heusensche Courant De Oorlog1. De JmjgsMrijven. Zaterdag 16 September 1916. No- 8430. TW H3 mjp-m BLAD. B i N H H I k N 0. Landbouwberichten. Grocnten. Naar het Hbld. verneemt, zal voor den komenden winter de koeveelheid groenten, welke door bemiddeling van de groenten centrale ter beschikking der gemeentebe- aturen wordt gesteld, veel grooter zijn dan het vorige jaar. Dit wovdt veroorzaakt doorsden grootenjboonenoogst. Deprijzeri, hoewel officieel nog niet vastgc-steld, zul- len iets hooger zijn dan het vorige jaar. De verhooging zal r.ochtans zoo ah- thans wordt het blad medegedeeld in verhouding staan Idat de jverhoogde produc- tiekosten. De officieele vaststeiling der prgzen gesehiedt voor 1 October, waarna de bu'r- gemeesters hun opgaveu kunnen inzeuden. Niedierlandseho zeeiieden gestraft. Drie Beigiscbe munitiearbeiders die zon- der vergunning uit Engeland traehten te komen, door zich aan boord van de ,/Maas- stroom" te verbergen, werden tot vier maanden* dwangarbeid veroordeeld. Twee Nederlandsehe stokers, die hun Jaarbij voor geld bebulpzaam waren en een andere Nederlander, die zijne bemidde ling had verleend, werden resp. met drie en.zes maanden dwangarbeid gestraft. Gaen psnoefmobilisa tie Naar a'anleiding van de, ondanks tegen- spraak, nog hardnekkig loopende geruchten omtrent een voorgenomen proef-mobilisatie, lean van de meest 'bevoegde zijde worden medeffedeeld, dafc hiervan niets bekend is. De overbrugging van ihel Hall. Diep Naar idle „TeJ." verneemt berusten er lhans bij bet department van Waters laat twee plannen voor de verbetering van de ver- binding over het HoRamLsch Diep. Beide om vat ten het omhoog brengen der bestaande brug, verval van het draaibare gedieelte en bouvv van ©en nfeirwe brug op eenigen af- sland. "Volgens het eene plan zou de nieuwe brug er een z'ijn voor enkal spoor en zou <lc bestaando als spoor brug behouden blijven, volgens het andere wordt de oude brugvoet- en rijbrug en de nieuwe ingerichl voor dub- bel spoor. De kosten worden onderscheiden- Jijlc op ruim zes en ruiin zeven miljosn ge- raamd. Wij behbeven zeker nauwelijlcs op te mer- ken, dial het tweade plan verre onze voor- keur beeft. Door een rijbrug over het Hol landsch Diep zouden zoowel Holland als Zaeland en ©en groot deel van Noord-Bra- hant .ten zeerste gebaat zijn. Dal welligt wel een uitgaaf van 1 millioen extra. Jhr. Mr. A. P. C. van Karneheek. Jhr. Mr. A. P. C. van Ka.rnebeek, oud- Commissaris der Konirigin. van Zeeland, Oud-Minister van buitenlancbche zaken, oud- lid van de Tweede Kamer, Minister van Staat, lid van het Permanent Hof van Ar bitrage en voorzitter van het bestuur der Oarnegiestichtiiig, lieeft gisteren onder vele blijken van belangstelling zijn tachtigsten verjaardag gevierd. Een sehat van bloern- stukken, hem op dezen dag vereerd, piijkte in zjjn woning. Een strootn van telegrafi- sche en sehriftelijke gelukwenschen beeft hij ontvangen, waaronder van de besturen van: de Carnegie-stichting,Jiet Carnegio- Heldenfo'nds, den Ami Oorlog Itaad, de Vereeniging Vrede door Recht, enz. Onder hen, die den tachtigjarige persooulijk kwamen gelukwenschen, beboorden den Minister van staat. Minster van Binnenlandsche Zaken Mr. Cort van der Linden, de Minister van staat Jhr. A. F. de Savoruin Lohman. Ook velen uit diplomatieke en andere kringen, deputaties van Onze Yloot en Carnegie's Heldenfonds deden hun hoogachting blijken. (N. R. Crt.) TER NEUZEN, 15 September 1916. Ultgewezen. Door den Schout bij Nacht, commandant der stelling van de monden der Maas en van de Schelde (commando Zaeland) is het verblijf in zijn ambtsgebied ontzegd aan den Belg Cyriel de Vleeschhouwer, geboren te Kieldrecht 28 April 1895, van beroep werkman, wonende te Axel en aan den Nederlander Jacobus Franciscus Volckaert, geboren te Axel 11 Januari 1873, van be roep werkman, wonende te Axel, beideu ter zake van het betrokken zijn bp den smokkelhandel. Verder besloot de Schout bij Nacht den toegang tot en het verblijf binnen zijn ge- zagsgebied te ontzeggen aan Bernard Lei- ting spoorwegarbeider, geboren te Varding- hold (Duitschland) 19 October 1884, wonende te Burlo (Duitschland) en aan Ernst Butz, koopman, oud 30 jaar, wonende te Bentheim, eerstgenoemde ter zake van het op Neder- landsch grondg©bied vertoevendc, plegen eener handeling waardoor de neutralifeit van Nederland in gevaar zou kunnen worden gebracht, den laatste wegens gegrond ver moeden van spionnage. ZAAMSLAG. Bij den landbouwer De P. aan hetZaam- slagsche Veer waren drie personen's avonds op een ajuinveld aan het stelen, toen zij door de politie werden verrasttwee konden ontsnappen, maar de derde werd door een politiehond staande gehouden. Deze, iemand uit het naburige Bosch- kapelle, gaf een valscben naam op, en ais valsche woonplaats Stoppeldijk, wat bij het verdere onderzoek, daags er na, spoedig uitkwamde politie had den schuldige gauw terug gevonden. BOSCHKAPELLE. Mej. M. Ongenae, die zich lange jaren zeer verdienstelijk heeft gemaakt als hoofd onz|^^rwochiale bewaarscbool, heeft ontslag aangevrakgd uit deze betrekking. STOPPELDIJ K. Toen de zoon van den herbergier R. in het veld acbter struikgewas aan het werk was, schoot een jager, die hem natuurlijk niet had gezien, in zijne richting op een patriis en trof hem met eenige hagelkorrels in de hand, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het ongeluk Hep dus betrekkelijk goed af. De jager wa3 zeer onder den indruk. OSSENISSE. Toen, een paar weken geleden, een boeren- zoon des avonds per ftets van een feest terugkeerde, werd bij nabij zijne woning aan het Zcedorp door een paar bekende schavuiten staande gehouden, van zijn rijwiel getrokken en geducht geslagen en gestompt. Toen ze met hunne mishandeling ophielden, verklaarden ze, dat zs zich in den persoon hadden vergist. Het geval, dat eerst stil werd gehou ten iekte uit en't is nu maar te hopen dat de gevreesde deugnieten eens gevoelig gestraft zullen worden. B R E SEEN S. Bij bevelsehrift der arrondissements- rechtbank te Middelburg is verwezen naar de tereebfzitting met last tot gevangen- houding tegen J. Z., oud 52 jaar, tot voor korten tijd onderwijzer te Breskens, beklaagd van verduistering. Die oogst. In Oosteiijk Zeeuwsch-Vlaanderen is de aardappeloogst aan den gang. De opbreegst vait zeer tegen, vooral van de Eigenheimers. Deze leveren niet de nelft van het be- schot van verleden jaar, terwijl op talrijke velden een /gedeelte nog is aangstast door bederf. Men is ook b'ezig met het trekk-en der bruine boonen. Hervan is het beschot verre beneden het middelmatige. Er hangeu weinig schelpen aan de struiken, doordat in den bloeitijd een dee! der bloesems is verregent. Daarbij ziet men er weinig met 5 of 6 boontjes er in; tie meeste bevatten er maar drie of vier. Ilet verslrekken van zaaigranen. Door het dagelijksch bestuur van de ver eeniging van handelaren in grauen, zaden en peulv^ichten in Zeelaud, is aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel een adr.es verzonden, waarin het bestuur te kennen geeft dat het met verwondei;ing heeft kennis genomen, dat bij de regeling van den zaai- granenverkopp de handelaars geheal zij a uitgeschakeld dat het eerbiedig onder de aandacht van den Minister wenseht te brengen, dat in Zealand firma's bestaan, die voor een groot deel bun bedrijf maken van den handel in zaaigranen dat h^tN derhalve den Minister beleefu verzoekt, die regeling zoodanig te wijzigen, dat niet door de thans bepaalde maatregelen de zaken ten gronde worden gericbt en een apbouw voor jaren arbeids wordt ver- nietigd, aangezien het bevreesd is, dai; waar die handelaars thans hunne clientele niet kunnen bedienen, laatstgenoemde zich bij terugkeer van normale omstandigbeden ook elders zal voorzien. DE ALGEMEENE TOESTAND. Aan het westelijke front ten Noorden van de Somrne zijn de Franschen. zij het ook op een betrekkelijk nog kort front, nu doer al de percuanente linies, die d^ Duit- schers in den loop van twee jaren met alle middelen van de inoderne verstevkingskunst hadden ingerichL heengebroken. Dat is, kort samengevat, de beteekenis van de be- richten, die ons selert Wobnsdag van Fran- sche en Duitsche zijde bereikt hebben, schrijft de N. R. Crt. De oorspronkelijke Duitsche stellingen strekten zich ongeveer uit tot aan den weg van Baupaume (of als men ten noorderlijker uitgaogspunt neemtvan Bethune) over Bouchavesnes naar Peronne. Dinsdagavond hebben de Fransche troepen, die 's namiddags dien weg, al vechtende, reeds hadden bereikt, hem kunnen over- schrijden en het dorp Bouchavesnes, dat ten 0. ervan iigt, vermeesterd. Dat de stoot, die begonnen was, zoo spoedig verder kon gaan, is reeds een aanwijzing dat de Duitsche stellingen, die acbter de oorspron kelijke lagen, niet hetzelfde weerstandsver- mogen hadden als deze laatste. Er liggen ratuurlijk achter de permanente steiling- reeksen van de Dnitschers, die het gevechts- front tot zulk een geducht bolwerk maakten, wel weer nieuwe linies, welko in gereedheid gebracht of verder versterkt zijn, toen de druk van de Engelschea en do Franschen het Duitsche front terug begou te duwen, maar die kunnen als borstwering niet meer dezelfde waarde hrbben als de voorste stellingen, waaraan men zoo Jang al zijn zorg en krachten had kunnen wijden. De eerstvolgende nieuwe permanente stelling - reeks, die de Duitschers met het oog op een mogelijken terugtocht ongetwijfeld eveu- eens geruimen tijd van tevorea ingericht hebben (en waaro.p weer andere linies tot diep in Belgie zullen volgen) ligt vermoe- delljk weer een heel eind-achtcr het tegen- woordige gevechtsfront. De Franschen en Engelschen hebben den 3den dezer het offdnsief ten Noorden van de Somrne hervat, waafvan het gevolg was, dat de Engelschen een gedeelte van Ginehy en Guillemont in zijn geheel namen, de Eranschen tot aan de buitenwijken van Combles kwanren en Le Forest en Clery vernreesterden. Op 4 September vielen de, PTanschen ook ten Zuiden van de Somrne aan, veroverden de eerste Duitsche linie tusschen Brrleux en namen ten Z. van Ohaulnes bi] Chilly e'en aantal luopgraven in opeen volgende linies. De daarbrj bereibte lijn staat eveneens op de kaart aangegeven. Maar daaj-na zijn ten N. en ten Z. van de Somme nieuwe vor- deringen gemaakt. Op 5 September namen de Franschen Omiecourt ten Z. an Clery vlak ten N. van de Somme, waardoor hun front ten N. en ten Z. van de rivier betere aansluiting. .kreeg; den volgenden dag vermeesterden de Engelschen ten N. van de Sojnrae het bosch van Leuze ten 0. van Guillemont. De Franschen brachten nog hun, linie tusschen Combles en Clery verder in oostelijke richting vooruit door de vermeestering van de Hopilai- hoeve en het bosch van Marriere en be- reikten ten Z. van de rivier de buitenwijken' van Chau'nes. Daarna volgde weer een tjjd- perk van tegenaanvallen door de Duitscbers, waarin het offensief zoo goed als tot stii- stand kvyam, maar de Eogelschen nog het geheele dorp Ginchy in hun macht konden brengen, tot dan in den m,iddag van Dinsdag 12 dezer de Franscaen opnieuw tot een krachtigen aanval op een front van 6 K.M. lengte van ten zuideh van Combles tot aan de rivier overgingen. Zij namen eerst in minder dan een half ,uur de eerste Duitsche loopgraaflinie, overschreden die en rukten in oostelijke richting verder op. Zij namen hoogte 145 en den weg Baupaume --Peronne van een punt ten rL: van Rancourt tot aan een punt ten Z. van Bouchavesnes. Meer naar het zuiden werd de Fransche linie vooruit- gebracht op hoogte 76. Daar was de voor- uitgang veel kleiner. Berlijn kon in zijn communique van 12 September van deze gebeurtenis3en, die ongeveer tezclfder tijd plaats vouden dat het bericht ubkwam, nog geen melding maken, maar meldde den volgenden dag, gisteren, kortweg dat de troepen aan het front van Kroonprins Ruppr cht van Beieren tusschen Combles en de Somme in een z/zwaren stiiji" waren gewikkeld en dafc de Eransohen in Bouchavesnes binnengedrongen waren. Daaruit bleek reeds, dar, de Fran schen alweer verder naar het Costen waren gevorderd. Het Fransche communique van gisterenmiddag meldde' dan ook, dat Dins dagavond de striji verder voort was gezet en de Franschen toen reeds het dorp Bou- chavesues genomen hadden. Gisterenochtead eindelijk braken de Franschen alweer uit hun nieuwe stellingen op en drongen 600 M. ten O. van den weg naar Baupaume door, waar zij een h'oeve vermeesterden. Hiermede is het overzicht van de vorde- ringen die de Engelschen en Franschen "in den loop van deze maacd gemaakt heoben, ten einde, Wat de Engelschen inmlddels gedaau hebben, water) wij niet, daar Eugeiand ons zijn eigen officieele teiegrammen ont- hou It Yermoedelijk echter niet veel. daar de. Duitsche communique's van 12 en 13 Septemb ,r nog niets over vorderingen van de Engelschen gemeld hebben. De opsraties aan de Somme zijn dus .veer in een belangrjjk stadium gekomen, maar het blijft nog ouzeker, wat er de verdere gevolgen van zullen zijn. Er is een be- depktlijke bres iu.de Duitsche hnie gestooten, maar vooralsnog strekt die zich, geiijk wij in den aanhef al zeiden, nog maar op een betrekkeiijk kort front uit. Verbreedt zij zich niet spoedig, dan komt de aanvaller weer onder den druk varf den aangevalleno op zijn flanken in eeD moeidjke positie en kunnen maatregelen genomen worden om vo >r de bres nieuwe.troepen opeen te hoopen. De Lioerte merkt op, dat het de eerste maal is, dat aan het westelijke front een tactische beweging tot een doorbraak heeft geleid. Om van zuik een doorbraak partij te kunnen trekken, rnoet een veel gvootere iroepenmacht, die acbter de bres staat, verder door kunnen stouten, waaibjj de stoot meer eSect zal hebben, als de Duit scbers ook op andere punten van bun front tegentnaatregelen moeten nemen. Vanzelf ziet men daarom ujt naar be- richten ook van het Engelsche front. Enge land heeft zich echter in een //splendid isolation'" gehuld„ De sliiiting van zijn havens voor onzijdige schepen, de staking van het poatverkeer naar en over Engeland, het uitblijven vau alle Engelsphe telegram- men maken den indruk, dat de ceosuur daar zeer drastische maatregelen heeft ge nomen, om te verhinderen, dat een bericht, hetwelk voor den vijand van waarde zou kunnen zijn, naar bet vasteland overwaait. De onschuldigste brief, het ongevaar- lijkst lijkende telegram, een mondelinge mededeeiing 7an een neutralen zeevarende zou, zoo vreesfc men in "Engeland b ijk- baar, zulk eeninlichiingkunuenoverbrengest., Vermoedelijk staat de afsluiiing met zekere miljtaire maatregelen in verband, naar wel- ker aard men siechts kangissen. Worden er op groote sehaal troepen over het Kanaal gebracht, worden er operaties van de vloot of ruisschien wel landingsoperaties voorbe- reid P Het eenige houvast, dat men heeft, was de toespeling in het jongste nummer van de Nation op groote gebeurtenissen, die op til zouden zijn. //Niet alieen op den Balkan zijn de dingen haugenda", voegde de Nation eraan toe. De sehrandere lezer moge nu voort gissen, wij begeven er oas niet verder in. Het officieele bericht uit Sofia over de bezettiug van Siiistria, dat Woensdagmiddag is ontvangen., bevestigt het vermoeden, dat het garpizoefi van tevoren was weggetrokken en eveneens de mededeeiing, dat de vesting reeds Outmanteld was. Anders zouden tien vestingkanonnen (och een al te schrale buit zijn. Op den Balkan verder weinig nieuws van beiacg, De Russen en Roemeniers schijnen aan den opmarsch van de Dnitschers, Bul- garen en Turken nu krachtiger tegenstand te bieden, waardoor de rechtervleugel van dezen in de kuststreek een druk te verduren heeft. In het vak van Saloniki werken nu ook Italiaansche troepen bij de voorwaartsche bewegiug van de gealiieerden mee. De Itaiianen hebben daar o. a. gevechten met de Bulgaren geleverd ten W. van het meer van Boetkowa, dat ten N.W. van het meer van Tahinos ligt en evenals dit een ver- breeding van de St.rnema is. Ook ten W. van den Wavdar opereerden Itaiianen. Op den linkervleugel van de gealiieerden hebben de Serviers vorderingen gemaakt in de richting van den berg Kaimakclen, die 2525 M. hoog is en' Ongeveer 12 K.M. ten N. van het meer van Ostrowo ligt. Dit mellt althans een bericht van Sarrail, tegelijk met vorderingen ten Z.W. van het meer. Aan het Karpathenfroat3melden de Russen tegenaanvallen van de centralen. Het eenige verdere.jjf'eit van belang, dat nu ook Duitsche troepen in het vak van Hermanustadt en ten Z.C. van Hatszeg, in Zevenbergen, met de RoemeniefS in aanrk- king zijn gekomen. Ook daar verleenen dus Duitsche troepen hun bondgenooten hulp. IIET VIERDE GRIEKSCHE LEGERKORPS NAAR DUITSCHLAND OVERGEBRACIIT. Officieel wordt door^het Wolfibureau uit Berlijn gfseind: Toen de Duitsch-Bulgaarsche"] troepen door den aanval van generaal Sarrail zich gedwongen zagen in een tegenaanval Griekseh-Macedonie binnen.. te rukken, stond achter den tot de Stroema vooruitgerukten Eulgaarschen linkervleugel 't vierde Gr'ek- s'che legerkorps met bet 'geweer bij den voet in de drie stedeu Sores,, Drama en Kavalla. De nu atregeien der Entente hadden ten doei deze Gritksche troepen te dwingen aan haar zijde te treden of hun een dergelijk lot' te bereiden als de in Saloniki over- weldigde deelen van de eifde Grieksche divisie. De vrije verbinding met Athene was verbroken -bet verkeer met de auto- riteiten in het vaderland werd door de Entente gecontroleerd en naar welgevallen beletde commandeerende generaal van het vierde Grieksche legerkorps in Kavalla, getrouw aan fien wensch van zijn opper- bevelhebber en wettige regeering om de neutraliteit te handhaven, zag zich wegei.s den onh'oudbaren toestand' van zijn troepen, bedreigd door bonger en ziekten. gedwongen zelfstandig te hundelen en verzocht op 12 Sept. aan het Duitsche oppcrbevei zijn brave koniugs- en regeeririgsgetrouwe troepen voor den druk der Entente in be- sckerming te nemen en hun ondei dak en verpleging te verschaffm. Aan dit verzoek werd voidaan. Ten eiude eike schending van de neutra liteit te vootkomen, werd met den com man- deerenden generg^l overeengekomen de Grieksche troepen volledig bewapend en uitgerust als neutralen naar vorblijfplaatsen in Duitschland over te brengen. Zij zuilen h;6r gastvrijheid genieten, tot hun land door de indriugers der Entente zal zijn verlaten. [Wij behoeven niet aan te nemen, schtijft het Alg. Hb!., dat in dit telegram van het Duitsche iegerbestuur de wenschen van den commandant en de //brave konings en regeeriugsgeziade troepen" voliedigen duide- lijk tot uiting zijn gekomen. Het is niet onwaarschijnlijk dat, door hen zelven ge- formuleerd, deze eenigszins anders zouden kiinkeu. Immers al dadelijk: de commandant van het vierde Gfieksche legerkorps zougevraagd hebben zijn troepen //voor den druk.der Entente in beschermiug te nemen en hun onderdak en verpleging te verschaffen". Nu hadden die troepen in Kavalla vau dien druk van de Entente volstrekt niets te lijden die druk wordt op de Reg- ering en den Koning geoefend. En nocb de Re geering noch de Koning kunnen veel druk en gezag in Seres en Kavalla oefenen. z/Onderdak" hebben de Grieksche troepen in de steden Seres, Drama en Kavalla genoeg. Dat de verpleging wellicht te wenschen overiiet is mogelijk, daar de Engel sche vloot alle toevoerea naar Kavalla en het daarachter' gelegen gebied belet. Wanneer dus onwaarschijnlijkheden iu een telegram voort omen, mogeu wij wel aaunemeu, dat de ccinmandaot van het vierde Grieksche avmeecorps niet als hoogste gunst gevraagd heeft om in Duitschland g-interneerd te worden, maar b.v. liever viijheid gekregen zou hebben //als konings- eu regeeringsgezinde troepen" om rmar Athene terug te gaan. Als Duitschland a.t zou hebben goed- gekedrd, zouden de geallie.jrden daartegen wel geen bezvaar hebben gehad. Het is waar, v, ij weten weinig van de 'stemming dier troepen af. Het lijkt weinig waarschijnlijk dat zij veel liefde gevoelen voor de Bulgaren, hun oude vijanden, die, dat weten zij, juist het door hen bezette land, de steden Seres en Kavalla en Drama wiilen veroveren. Maar zelfs in het omge- keerde geval moeten de gealiieerden die troepen liever onder hun oogen in Athene hebben, dan tusschen de Bulgaren en Tur ken in. Wij doen veilig bet zwaartepunt van het telegram in het begin te zoeken. Dezelfde redenen, die de gealiieerden wel zullen hebben om het Giieksche legercorps in centraal Griekenland te wiilen zien, nopen de Duitschers en Bulgaren om dien pion van het bord te nemen en hen in een Duitsch interneeringskamp op te sluiten. ^//Achter den tot de Stroema vooruitge- rukten Bulgaarscben linkervleugel" stond //'net vierde Grieksche legercorps met het geweer bij den voet",'zoo zegt bet Duitsche bericht. Dat is voor een strijdend leger als dit Bulgaarsche een onmogelijke toestand. Achter dien linkervleugel mogen en kunnen siechts bevriende en volkomen betrouwbare troepen staan, niet troepen die bij een moge- Iijke nederlaag eensklaps in vijanden ver- anderen. Daarom was het een volstrekte noodzake- lijkheid voor de Duitsch-Bulgaarsche legers om die Grieksche troepen te verwijderen en onschadelijk te maken. Dat zouden zij ge- daan hebben wat de commandant van het Grieksche legercorps ook wenschte. Wij be hoeven daarom niet lang na te denken over wat deze generaal nu werkelijk wel wilde. Dp hgofdzaak is dat hij met zijn neutraal leger naar Duitschland gebracht wordt. De eerie smaad eu vernedering na de andere wordt het Grieksche leger aangedaan het boot we), hard voor de besluiteloosheid xen haltheid en het gebrek aan eensgezind- heid der Grieksche regeerders. VEERTIG DUITSCHE DUIKBOOTEN GEVANGEN? Een Duitsche stoker, die tot voor weinige weken dien9t heeft gedaan op een Duitsche duikboot, heeft aau het Stavanger Aftonblad interessai)te mededeelingen gedaan over de Duitsche vloot. Hij vertelde te hebben deelgenomen aan verscheiden ondernemingen naar de westkust van lerland en elke reis duurde twee maanden. De duikbooten hadden voldoende olie en kregeu benzine van gewapende Duitsche treilers, die draad- loos werden gewaarschuwd, waar zij de duikbooten moesten opwachten. Hij gaf toe, dat de Britsche vloot veertig Duitsche duikbooten door middel van stalen netten had gevangen. Aan boord van zijn eigen duikboot had hij vernomen, dat Duitsch land thans 300 duikbootem bezit en hg had zelf een duikboot gezien met het nummer 225. KEILSOLBATEN VOOR HET ENGELSCHE LEGER. Naar.de //Times" bericht, hebben totdus- verre 40,000 tot 50,000 heilsoldaten, waar onder 9 '00 muzikanten, dienst genomen bij het Engelsche leger. KAFFERS VOOR FRANKRIJK. Er worden vijf bataljons kaffers, elk van 2000 man, bijeengebracht, die naar Frank- irjk zullen gaan om in de dokken te w7rken. De kaffers zullen een miiitair corps vonneD en onder miiitair© discipline staan, maar ze zullen niet meevechten. „LA LIBRE BELGIQUE." Dezer dagen schreef het //Handelsblad z,La Libre Belgique", de kleine Belgische krant, die, alle Duitsche opsporing ten spijt, nog sceeds blijft verschijneu te Brussel, gaf oniangs een speciaal nummer uit t^r ge- legenheid van den verjaardag der Beigiscbe onafhankelijkheid c[it zeer verzorgde num mer bevatte den tekst van het natipnaal Belgisch lied, een aitikel over het feest van den dag en een spiritueel opstel over mannen- tnoed en eer. Het was daarenboven opge- luisterd door een vaderlandsgezindeteekening. De Duitsche overheid heeft reeds 75.000 Mark belooning beioofd aan hem, die haar opiteller of uitgever aar-duidt Maar zegt de redactie, de kraht wordt gescbreven en gedrukt in een automobiel. In verband met het-uitgeven en verspreiden van dit blad werd reeds senator Hallet aarr- gehouden en naar Duitschland vervoerd, en uaderhand werden nog meer aanhoudingen gedaan. Onder meer verscheen Pater Dubar voor het krjjgsgerecht le Brussel; hg werd, tot verbanning veroordeeld. Dezer Jagen verscheneu voor het krijgsgerecht ook priester Musc'u, veroordeeld tot elf jaar dwangarbeid, en mevrouw Schepens, veroordeeld tot vijf jaar gevangenis. De Duitsche politie heeft oniangs nog het g 'heele St. Michielsgeslicht doorzochtmen heeft gaten geslagen in muren en geboord in de kelders tot een meter diep. Toch is nog de drukkerij van dit blad niet ontdekt. Het is of de uitgevers, ten gevolge van al die nasporingen,' nog meer durven. Dezer dag n gaf de ./Libre Belgique" een luxe- brochure uit van 50 biz. op oud-Hollandsch papier met Elsevierletter gedrukt, en op- geluisferd met 10 platen, waaronder de portretten der kbuipkljjke familie en enkele foto's van denIJser-strijd. Wij ontleenen de volgende teiegrammen aan de „N. R. Crt.": WEST EL IJK GEVECHTSTERREIN. PAR1JS, 14 Sept. (Havas.) Officieel bericht van hedenniiddag Ten Noorden van de Somme hebben de Franschen verscheidene Duitsche aanvals- pogingen op het uiterste Zuidelijke punt van hoogte 76 gekeerd. Volgens nadere berichten zijn de woedende, vruchtelooze legenaanvallen, door de Duitschers gisteren in deze streek ondernomen, uitgevoerd door een divisie, die in allerijl van het Verdun- frOnt was overgebracht. Ten Zuiden van de Somme hebben de Duitschers tevergeefs verscheidene aanvals- pogingen gedaan op verschillende punten van het nieuwe Fransche front tenWeaten van Chaulnes. Bij een dezer aanvallen is een Duitsche afdeeling van naar schatting een compagnie sterkte door de Franschen onder vuur genomen en bijna volslagen vernietigd. Op den rechter Maasoever zijn twee Duit sche aanvallen op de nieuwe Fransche'stel- lingen bij het fort Vaux en bij Chapitre gemakkelijk afgeslagen. De nacht is aan het overige front rustig voorbijgegaan. PARIJS, 14 Sept. (Havas.) Kapitein Salzmann schreef op 6 September in de Vossischb Zeitung;/Onze feitelijke verde- digingslinie loopt van den Oostelgken zoom VAX i 7 O I~

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 5