1 Landhouwbenchten. Koninklijk bezoek. GEMNGQE BERICHTEN. 1 Mill 1 Mk Wij yermeesterden q-ok terrein tusschen het dorp en het bascli van Leuze. Ten Oosten van het bosch van Foureax v.orderden wij ©en kl-eine 300 M. over een front van een kleine 500 M. Wij m a ak ten vele gevan- genen. De veriiezen van den vijand zijn zeer zwaar. Ten Noordo-osten van Pozieres wonnen wij nog een goede 503M. loopgraaf, na- m-en 60 man gevangen en berokkenden den vijand, die door onze artillerie werd vdr- ra-st, zware veriiezen. In andere vakkeif was de artillerie bedrijvig. In de Iucht wer den talrijke gevechten gel-everd. Onze vlie- igers li-ebhen bommen geworpen op een vieg- veld van den vijand en twee loodsen als- mede andere gebouwen verni-eld. LONDEN, 10 September. (Renter.) Offi- eieel. Haig meldt: Wij hebben al het ge- •wonnen terrein bell o mien en onze wirusten uitgebreid. Tbgenaanvallen ten N.O. van Po zieres zijn afges-lagen. De uitkomst van een week vechlens is, dat onze linie op een front van 6000 yards 3000 yards voor uit is ge bracht. PARIJS, 10 September. (Havas.) De Fran- ische troepen bij Verdun zijn waardige mede- diug-ers van die aan de Somme en leveren bijna da-gelijks vo-orspo-edige gevechten. Gis- teren hebben zij, na een krachtige voorbe- neiding door de artillerie, met onweerstaan- bare onstuimigheid de Duitscbers, die zich gevestigd hadden op een heuvel ten O. van Fleurv, verdreven, ondanks de sterke o-rga- nisatie van de Duitsche verdediging en een net van versterkte loopgraven, die als ope- ratiebasis dienen voor voortdurende tegen- aanvallen op de Fransche stellingen in "Adeury en ten N. van Souville. De aanval "ging zoo isnel in zijn werk, dat de verdedi- gers, die door het afsluitingsvuur vereen- zaanid waren, All-en gedood of gevangen j'gemaakt werden. Met zijn tegenslag bij Vaux en in de bosschen van Chapitre en Le Chenois mee, heeft de vijand nu twee uiistekende operatie-bases verloren. In plaatselijke gevechten liebben de Fran- isclien verderen vo-oruitgang in het Somme- igebied gemaakt. Zij sloegen "hevige tegen- laanvalJen met verschrikkelijke veriiezen voor den vijand af. Men zegt. dat Hinnenburg nu aan het Somme-front is. Zijn aanwezigheid zal niet voldoende zijn om den toestand te herstel- len en hij zal zich slechts kunnem over- tuigen van die krachkiadigheid van het Fransche offensief, dat, liet gewonnen ter rein daargelaten, zijn idivis-ies dunt door veriiezen aan doouen, gewonden en gevan- genen. De toestand is over het algemeen voor de geallieenden zeer gunstig. De Engelschen he Mien Ginchy genomen, dat liet Laat'Ste Duitsche bolwerk tot be- scherming van Combles was, dat nu ten halve om-singeld is. De Engelschen hebben daardoor hun tiende Fransche dorp van den vijand bevrijd. -Vol gens de officieele berichten, hebben de geailicerden aan dit front alleen van 31 Augustus tot 8 September 582 officieren en 41.917 man gevangen gemaakt. HET GEVECIITSTERREIN OP DEN BALKAN. Sllislria gevallen. BERL1JN, 10 Sept. (Wolff). Ofiicieel Silistria is gevallen. De veriiezen aan dooden en gewonden van de Roemeniers en Russen bljjken in de laatste gevechten zeer aanmerkeljjk te zijn geweest. Aan het Macedonische front geen gebeur- tenissen van bjjzondere beteekenis. SOFIA, 9 Sept. (Wolff.) Officieel Yan bet Roemeensche frontAan den oever van den Donau is het rustig. Alleen zijn van den Roemeensche oever in de richting van Widin eenige granaatkartetsen afge- schoten. Na de capitulatie van Toetrakan beschoten ,-de Roemeniers van den linkeroever van den Donau de stad. Als antwoord bombardeerde onze artillerie Oltenitsa. De opmarsch in de Dobroedzja duurt met groot sucees voort. De vijand, die overal verslagen is, trekt terug. Op 6 dezer trachtte een Kbemee-nsche divisie van het garnizoen van Silistria den troepen te Toetrakan te hulp te komen, maar werd door onze troepen bp het dorp Sarsanlar, ongeveer 20 K.M. ten Z.O. van Toetrakan aangevallen en tot den terugtocht op de vesting gedwongen. Wij namen hier 3 officieren en 130 man gevangen en maak ten 3 snelvuurbatterijen buit, voorts paardeu en veel oorlogsmaterieei. Op 6 en 7 September ontwikkelden zich verbitterde gevechten in de streek van Dobric. Deze eindigden op 7 dezer 's namiddags met een volkomen nederlaag van den vijand, die, door onze troepen gevolgd, bet gevechts- terrein verliet. Aan den kant van den vijand nam aan die gevechten de Glste Russiscbe reserve-divisie deel. TEE NEUZEN, 11 Sept. 1916. Het weerbericbt van bet meteorolo- gisch instituut te De Bildt vaaheden luidt als volgt Hoogste barometerstand 763.4 Vlissingen. Laagste barometerstand 748.7 Haparanda. Yerwachting tot den avond van 12 Sept. zwakke tot matige,. later wellicht toe- nemende Noordelijke tot Westeljjke wind, zwaar bewolkt, waarschijnlijk enkele regen- buien met kans op onweer, overdag koeler. Voorzeker onverwacbt kwam Zaterdag- avond bet bericht, dat Hare Majesteit de Koningin bij een inspectiereis in Zeeland, Woensdagvoormiddag ook een bezoek zal brengen aan Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Al zal dat bezoek zeer kort zi]n de omstandigheden gedoogen dat niet anders tocb zijn wij overtuigd, dat de Zeeuwseh- Vlauyngen het op hoogen prijs zullen stellen en bet in de plaatsen waar Zij zal door- rjjden, niet aan belangstelling en hulde- betuigingen zal ontbreken, dat men nu bij vernieuwing aan Hare Majesteit zal willen toonen dat ook in deze strook bezuiden de Schelde Nederlanders, aanhangers van Haar Stamhuis wonen, dat zoowel de vlaggentooi als detoejuicbingen dit Haar zullen vertolken. Naar wij vernemen zal Hare Majesteit met gevolg Woensdagvoormiddag omstreeks half tien ure in de nieuwe haven arriveeren met een oorlogsbodem. Hare Majesteit zal vervolgens per auto de reis maken langs Sluiskil, over Axel, Hulst en Zaamslag, om vervolgens over Driewegen door Ter Nxeuzen naar de aanlegplaats terug te keeren, om daarna te Vlissingen een bezoek te brengen aan de vloot. HareMajesteit komt Dinsdag te Middelburg, waar zij overnacbtdien dag wordt ook een bezoek gebracht aan het westelpk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen. De terugreis van Ter Neuzen naar Vlis singen zal, naar wij vernemen, omstreeks half 12 tot 12 ure worden aanvaard. Er zijn, naar wij vernemen, reeds enkele plannen tot bet buldigen van Hare Ma jesteit de Koningin beraamd blijkens een ontvangen mededeeling wordt daarvoor ecbter geen toestemming verleend. Naar wij vernemen bestaat bp het ge- meentebestuur bet voornemen, op de scbolen dien dag vacantie te geven. Nader vernemen wij het volgende Na het debarqueeren komt Hare Majesteit de Koningin naar de Markt, voor het bouden der inspectie van de militairen. Vanafde nieuwe sluis zal daarvoor de route worden genomen door de Sassche poort, over de rolbrug, door de Westkolkstraat,'Nieuw- straat, Noordstraat, Kersstraat, Markt. Na de inspectie wordt de tocht vervolgd, langs de De Jongestraat, Heerengracht, Vlooswijkstraat, Grenulaan, rolbrug, Sassche poort, langs het kanaal Daar Sluiskil, en verder naar v AXEL. Naar wij vernemen zal Hare Majesteit Axel vermoedelijk binnen komen langs de Oude Wijk, langs de Weststraat naar de Markt, waar inspectie wordt gebouden. Dan gaat de tocht weer verder door de Zeestraat, langs den Kinderdijk, over de Drie Schouwen naar liuist. Bij den terugtocht komt Hare Majesteit langs de Veerstraat over ZAA1SLHG oni over Driewegen langs den Provincialen weg en de Axelscbe straat Ter Neuzen binnen te komen en door de Noordstraat, Nieuwstraat en Westkolkstraat te rijden naar de aanlegplaats in de nieuwe haven. Een dankbeiuiging. Naar aanteiding van het gedieht/Konin gin Wilbelmina, Vorstin des Vredes", voor- komende in ons nummer van 31 Aug. 1.1. ontving de beer A. Wehrens te Sas van Gent uit Den flaag een vereerend schrijven, waarin hem namens H. M. danu werd ge bracht voor de bulde Haar bp gelegenbeid van Hoogstderzelve verjaardag gebracht. Hulp in Nowl te Ter Neuzen. Zaterdag j.l. bield het Uitkeeringsfonds bij ziekte //Hulp in Nood", hare gewone driemaandelpksche vergadering. Uit bet verslag van den penningmeester bleek dat over de maanden Juni, Juli en Aug. was ontvangen aan contribute de som van 441,94, aan buitengewone inkom- sten 3,61, totaal 445,55. De uitgaven bedroegen aan ondersteuning van zieken 207,35, aan bodeloon en diverse uitgaven f 169,50. totaal f 376,85, een batig slot dus van 68,70. Het vorig slot bedroeg 2011,50s, alzoo een aanwezig kapitaal van 2080,20s. Voor de afdeeling //Steunkas", waren de ontvangsten aan contributie 41,35. De uitgaven bedroegen aan ondersteuning 34,50, alzoo een batig slot van 6,85. Het slot der vorige rekening bedroeg 510,39, alzoo een aanwezig kapitaal van 517,24. Dr. Godee Molsbergien. De beer Dr. E. C. Godee Molsbergen te 's-Gravenhage heeft, wegens zijn benoeming tot gewoon boogleeraar aan de Vlaamsche Hoogescbool te Gent, met iDgang van 1 October, eervol ontslag aangevraagd als lector aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam. Uilvoer van brood. Binnen eenige dagen zullen, naar wij ver nemen, weder consenten verleend worden aan bakkers in de grensplaatsen voor uit- voer van brood ten behoeve van de Bel- gische bevolking, tusschen de draadversper- ring en de Nederlandsche grens. SohuUevaer. Het boofdbestuur van de schippersver- eeniging Schuttevaer heeft, naar bet week- blad van die vereeniging meldt, in zake bet verzoek, aan scbepen welke aan de Zeeuwscbe zeeweringen hebben gelost, vrij- beid te geven's nachts naar binnen te varen, van den Minister van Oorlog de mededeeling ontvangen dat het verbod, waarvan vrijstelling wordt gevraagd, is uitgevaardigd door de autoriteit, bekleed met bet militair gezag ter plaatse aangeraden wordt zich, indien de omstandigheden zulks noodig maken en alleen in die gevalien waarin vrijstelling vereischt wordt zich rechtstreeks te wenden tot bet commando van de stelling van de monden .der Maas en der Schelde te Mid delburg. Quarantaine. Te Vlissingen -moest gisterenavond de binnenkomende mailboot, die de quaran- tainevlag in top had, blijven liggen tot de quarantainedokter aan boord was geweest. •Van de 45 geinterneerde Duitsche burgers was uamelpk een man van 35 a 40 jaar onderweg overleden. Het bleek, dat hij van uitputting gestorven was en de andere Duitscbers noemden het dan ook schande, dat de ziek'e man nog was weggezonden. Na een klein half uur konden alle passa- giers de boot verlaten en met den trein van 7,46 de reis voortzetten. SAS VAN GENT. Gevluchtic Belgan. 8 Sept. Twee jongeiui uit bet naburige Selzaete, aldus schrijft men aan de Tel., bet leven achter de draadversperring te een-" tonig vindende, besloten een stoute poging le wagen zich naar Nederland in veilig- heid te brengen. Met een dubbel stel kleeren aan het lijf lieten zich beiden langs de beschoeiing van bet kanaal in het water glijden en duikende en zw'emmende bereikten zij onder bet oog van een Duitscben grenswacht den Neder- landschen oever. Om hun ouders gerust te stellen, verzoch- ten zp een Duitschen officier, zich met de boodscbap van bun gelukkige ontsnapping te gelasten. Deze verklaarde zich daartoe wel bereid, als zij hem wilden mededeelen hoe zij bet hadden aangelegd om te ontsnappen. Daartoe bleken de Belgen evenwel niet be reid, waarop zij de mededeeling kregen, dat hun ouders dan naar Duitsebland zouden gevoerd worden. Zelf hadden de beide jongeiui ook drie maanden in een Duitsch kamp gevangen- gezeten. KOEWACHT. Voor de vacante betrekking van onder- wijzer aan de openbare school aan den Ouden Molen albier, vacature ontstaan door bet bedanken van mej. E. R. Ceelaert, hebben zich op eene minimum-jaarwedde 5 sollicitanten aangemeld. NIEUW-NAMEN. Het is hier treurig gesteld met de voor- zieniDg van levensmiddelen. Doordat er op de uitgebreide parochie geen molen is, en men dus voor bet malen grootendeels op de molenaars van Graauw en Hulst is aangewezenj wat men allerlei formaliteiten en moeilijkheden gepaard gaat, is er meermalen gebrek of groote scbaarscbte aan meel. Maar met andere zaken is het ruim zoo erg. Verleden week waren er dagen, dat er geen vleesch, vet, geen boter, zelfs geen kunst- boter, geen suiker te krpgen was. Naar men zegt, worden deze waren, zoo spoedig ze er zijn, door smokkelaars grooten deels opgekocht. Aan gene zijde van den draad is bet nog erger gesteld, n.l. op den Belgischen Kouter. Bij bet steeds nijpender gebrek zal men daar nu geen melk meer hebben. Alle geiten en melkscbapen moesten dezer dagen in die gemeente op de markt worden gebracht, waar zij door de Duit- schers werden gekoeht en weggevoerd. te ISssek. Jl. ^rpdag bad te Hoek bet aangekon- digde wielrijdersfeest plaats. 't Was lang geleden, dat dergelijk feest in deze, door de rijwielfabriek yTransvalia" der beeren Gebrs. Kaan zoo nauw met de wielereport verbonden gemeente plaats bad. Ditgelokt door bet welslagon, dat zulke feesten in de omgeving hadden, was ook door de wielrij iersclub yNooit Genoeg" een luisterrijk feest uitgescbreven, waarbij animeerende prijzen werden uitgeloofd, ten- einde daardoor aan de wielrijdende menschen in het algemeen en de inwoners van Hoek in het bpzonder weder eenige ontspanning te bezorgen. De club bad zich verzekerd van de mede- werking van het muziekgezelscbap //Elk naar zjjn krachten", dat onder leidiDg van zijn nieuwen directeur, den heer Schirris uit Ter Neuzen, zich uitstekend en tot alge- meene tevredenheid van zijne taak kweet. De tijdsomstandigbeden waren oorzaak, dat geen meerdere gezelscbappen disponibel waren en bieraan was bet ook te wij ten dat het vreemdelicgenbezoek merkbaar minder was. De voorafgaande dagen was bet zeer ongunstig weer en nu het Vrijdag mooi weer was voor feestviering, was het ook tevens mooi weer voor hen, die in het veld aan 't werk bezig zpn met bet binnen- balen van den oogst en geen halven dag kunnen laten verloren 'gaan, terwijl de be- zoekers uit het zuiden die anders in grooten getalle opkwamen, nu ook moeten ontbreken. In elk geval waren er een groot aantai deeluemers qan de wedstrijden, wat in ver- band met de prijzen niet te verwonderen valt. Er waren 940 deelnemers ingeschreven. De premie voor de verst komende club werd toegekend aan //De Zwaluw" van Boschkapelle, die voor de grootste club aan ,De flerleving" te Sluiskil en die voor de 2e grootste club aan de Damesclub //Ons Verlangen" te Sluiskil. De onder de deelnemers verlote rijwielen vielen bet heerenrijwiel op no. 340, bet damesrijwiel op no. 915. Vooral voor vogelpik was veel deelneming, daarvoor was de le prijs dan ook niet minder dan een nieuw Heerenrijwiel. Dit viel ten deel aan Leon Lafort van Sluiskil, de 2e pr. aau C. Scheele te Sluiskil, de 3e pr. aan H. Benooy te Zuiddorpe, de 4e pr. aan Ed. Verstraete te Axel-Sassing en de 5e pr. aan C. de Witte te Hoek. Van ringrijden was de uitslag le pr. Lambert te Boschkapelle, 2e pr. E. Cort- vriendt te Spui, 3e pr. IJsebaert te West- dorpe, 4e pr. Ongena te Absdale en 5e pr. M. Robijn te Hoek. Er was ook veel belangstelling bij dezen wedstrijd, om de vaardigheid der kampenden te aanschouwen en het was zeer goed waar te nemen of men met amateurs dan wel met vak-menschen te doen had, wat voora! bij het ringrijden goed is waar te nemen, al speelt de niet gewone bindernis hen wel eens parten. Voor de dames-wedstrijd op het plein voor de openbare school was zeer veel animo en groote beiaDgsteiling. De prijzen bestonden uit kunstvoorwerpen. Zij werden toegekend als volgt le prijsJ. Faas, 2e pr. T. de Blaaij, 3e pr. F. v. Dixboorn, 4e pr. J. lanssen, 5e pr. C. Moens, 6e pr. J. v. Drongelen, 7e pr. L. v. Hermon, 8e pr. C. v. Es, 9e pr. De Fejjter, 10,e pr. Geelhoedt, lie pr. A. "de Kraker, 12e pr. S. de Meester, 13e pr. Hartog, 14e pr. L. de Groot, 15e pr. B. Goor, 16e pr. (3. Kiel, 17e pr. M. Kaan le Grand, 18e pr. M. Romijnsen, 19e pr. J. Guiran, 20e pr. C. Verbrugge, 2le pr. J. de Feijter, 22e pr. J. Lafort, 23e pr. M. de Fouw, 24e pr. Jacobs, 25e pr. Maria Fermont, 26e pr. Nijssen, 27e pr. B. de Meester, 28e pr. Verpoorte, 29e pr. v. Hermon, 30e pr. De Feijter. De verschillende wedstrijdeD werden opge- S.uisterd door het muziekgezelschap. Na afloop der wielerwedstrjjden had ook nog een voetbalwedstrijd plaats, om een geidprijs, door de wielrijdersclub beschikbaar gesteld. Ook daar waren veel toeschouwers. Er kwam uit het 1 ltal van de Hoeksche club z/H. F. 0." tegen bet tweede Altai van T. F. C." van Ter Neuzen. 't Was merkbaar, dat men hier te doen bad met spelers, die het spel nog niet in de beenen hebben. Maar 't was voor de toe schouwers toch leuk. In de eerste belft wist de Hoekscbe vereeniging een doelpunt te maken en vergrootte na de tweede helft haar voorsprong tot 20. Daarna gelukte bet aaniyT. F. C." dat merkbaar geen fortuin bad, gedurig bet doel van //H. F. C." be- dreigde maar steeds misschoot, eindelijk een bal door bet doel te krijgen en in de laatste 5 minuten den gelijkmaker. Met den stand 2—2 eindigde bet. ;/T. F. C." wilde ver- lengen, maar de Hoeksche aanvoerder had daarin geen lust. Een der jongste spelers vond het ei van Columbus uit, met voor te stellen den prjjs //maar te deelen". Dat vond bijval en 't was uit. Voor de gelegenheden buiten was bet ook tijd, want de zon was reeds ter kimme gedaald. In enkele lokaliteiten vonden vele dans- lustigen gelegenbeid om zich nog eenige uren aangenaam bezig te houden. Dank zij bet initiatief van //Nooit Genoeg" heeft Hoek dus weer een feestdag genoten. Zaterdagavond gaf de muziekvereeniging nog een concert en maakte verder een muzikale wandeiing door het dorp. glECHTSZAKEN. Niet slaan. De Rechtbank te Tiel, veroordeelde A. B., hoofd der school te Kerk Avezaatk die een jongen, die hem onbeleefd bebandelde, een klap bad gegeven, tot 0,50 subs. 1 dag. Het O. M. bad vrijspraak geeischt. Een bur^emoester veroordecM. De kantonrechter te Middelburg veroor deelde Zaterdag. L S., Burgemeester van en landbouwer te Biggekerke tot 50 boete of 20 dagen hecbtenis wegens over- treding der boterwet. Bekl. bekende ver leden week, dat hij wist dat de boter niet goed was. Pulp. De landbouwvereeniging Leiderdorf-Zoe- terwoude zegt in een adres aan den Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel: -dat hun loden, schier alien consumptie- melkers, jaarlijks een hoeveelheid van on geveer 15 millioen kilogram natte pulp ver- bruiken, waarvan zij tot dusver slechts ten hoogste 20 pCt. liebben kunnen aankoopen; dat er op -dit oogenblik op de markt niets ten verkoop wordt aangeboden; dat aangezien met September nielkcontrac- ten voor het winlerseizo-en moeten worden afigesloten, hier stagnatie dreigt te ontstaan, daar mist het afsluiten van iffie contraclen geen aanvang kan worden gemaakt, wanneer er geen zekerheid bestaat, dat over voldoen de hoeveelheid voeder kan worden beschikt; dat het haar ongewenscht voorkomt, melk- contracten af te sluiten, als de zekerheid ge- mist wordt, dat zij ten minste van natte pulp, die in voldoende hoeveelheid in ons land g-efabriceerd wordt, den ho-ogst no-oidi- gen vo-orraad in handen krijgt, aangezien de igraanvoorziening met het oog op de om standigheden aan vele gevaren onderhevigis; dat het haar voorkomt, dat de pulpfabri- kanten jui-st daarom hun pulp laten dr.o- gen, onudat er geen maximum-prij-s voor ge- droogde pulp is vastgesteld; dat het van algemeene bekendheid is, dal de bi-etencontractanlen groote hoeveelheden pulp hehben hedongen, en dat het zeer on- waarischijnlijk is, dat ze die in hun bedrijf noodig hebben, zoodat daarhij aan specula- tie ve oogm-erken moet worden g-edacht; Weslnalve adressante aan den Minister in overweging wen-scht te. geven, maatregelen t-e tr-effen, waardoor wieer natte pulp tegen maximum-prijis aan de markt komt, daar anders de meikvoorziening in ernstig gevaar dreigt te komen. Graan. Door den Minister van Landbouw is d.d. 9 dezer tot de burgemeesters de navolgende circulaire gericbt Ten einde de landbouwers in staat te stellen rogge, tarwe, gerst en haver, voor den zaai geschikt, te koopen of te verkoopen, is door mij bet volgende bepaald 1°. Het graan voor den zaai geschikt behoeft tot 15 December e.k. door u niet te worden gevorderd. Onder zaaigraan wordt verstaan zaad van gewassen die vanwege de iandbouwmaatschapprjen van uwe provincie te velde als voor den zaai geschikt zijn goedgekeurd, verder ook het zaad van uit- nempnde quaiiteit te uwer beoordeeling. De landbouwers, die het door hen ge- teelde zaad als zaaizaad wenschen te ver koopen, moeten opgave doen van de soorten en de hoeveelheden die zij daarvoor be schikbaar hebben. Deze oj gave moet door hen worden ver- gtrekt zoowel aan de burgemeesters bunner woonplaats als aan de landbouwmaatschappij bunner provincie aan wie de in deze circu laire bedoelde bevoegdbeid tot aan- en ver koop is verleend. 2°. Landbouwers die zaaizaad wenschen te koopen, moeten aan de burgemeesters hunner woonplaats opgave doen van de soort en de hoeveelheid die zij door hunne be- middeling wenschen 'te betrekken van de landbouw maatscbappq bunner provincie, eventueel ook van den naam van den teler, van wien het graan afkomstig moet zijn. De burgemeesters vragen de voor buune gemeenten beuoodigde hoeveelheid, onder opgave van soort en andere bijzonderheden, aan bij de landbouwmaatschappij hunner provincie. 3°. De landbouwmaatschappij koopt bet bjj haar aangevraagde zaaigraan, hetzij van de landbouwers barer provincie, die bun wenscb te kennen hebben gegeveu om zaai graan te verkoopen, hetzij van de landbouw maatschappij eener andere provincie. Zij betaald aan de verkoopers bet verscbuldigde bedrag en levert het zaaizaad af a. aan de burgemeesters harer provincie die voor buune gemeenten zaaizaad hebben gevraagd b. aan de landbouwmaatschappijen eener andere provincie, die bet zaad op bare beurt verkoopen aan de burgemeesters barer pro vincie. De burgemeesters leveren bet zaad aan de landbouwers, die eene bestelling liebben gedaao, tegen kostenden prijs. Deze landbouwers moeten aan het Rijk, voor zoover bun zaaigraan uit eigen oogst is gelaten, eene even groote hoeveelheid graan leveren tegen de gewone prijzen, als bun aan zaaizaad wordt verstrekt. De landbouwmaatschappij aau wie door mij bij deze de bevoegdbeid tot aan- en verkoop van zaaizaad wordt gegeven, is: voor de provincie Zeelandde Maat- schappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt iu Zeeland; voor de provincie Noord-Brabant 4 Noord-Brabantsche Maatschappij van Land bouw voor de provincie Limburg de Limburg- sche Landbouwbond. Ter voorkoming van nutteloos vervoer, kan onder uw toezicbt plaatselijke ruiliDg van zaaizaad tegen gebruiksgraan met ver- rekeuing van eventueel prijsverscbil plaats vinden tusschen landbouwers uit uwe ge meente onderling. Slechts indien de kooper geen,zaaizaad uit eigen oogst heeft gebouden, zal in dit geval met uwe toetemming zaai zaad mogen worden gekocbt zonder dat een evengroote hoeveelheid gebruiksgraan aan den verkooper in ruil wordt geleverd. Beieefd verzoek ik u voor bet vervoer van in deze circulaire bedoelde partijen graan vergunningsbewijzen af te geven. Voor den verkoop en de railing van graan in deze circulaire bedoeld. gelden ten aan- zien van bet zaaigraan niet de maximum- prijzen, bedoeld in mijne circulaire van 2ft Juli 1916, no. 19771/43. (St. Ct.) Varkens als mclkdieven. Enkele koeien van den veebouder S. te Lopik hadden elken morgen bjj 't meiken leege uiers. Niemand begreep hoe dat kwam. Dezer dagen betrapte men de dieven op heeterdaadvier groote zeugen zogen de uiers zoover leeg tot ze verzadigd waren. Over de grens gekomen. Een Duitsch soldaat, die geruimen tijd aan het front bad gestreden, zou tijdens een paar dagen verlof zijn vrouw en kin- deren, die te Denekamp wonen, aan de grens ontmoeten. Toen hij daar gisteren aankwam en zijn vrouw en kroost aan de overzijdezagstaan, werd bet hem te machtig: bij snelde in de armen zijner geliefden, om bet vaderland voorgoed vaarwel te zeggen. Bij Retranchement zijn 2 Duitsche deser teurs over de grens gekomen. De een w in uniform, de ander had een burgerjas een militairen broek aan, de een een on officier, de ander eeu soldaat van de it terie. De Qnderofficier deelde mede, d met een troep van 20 het voornemen ha. te deserteeren. Achttien zijn echter tot ,de grens gekomen, zij werden of gegrepen, of neergeschoten, of zijn aau i draad blijven hangen. Een mUraiUeur gesprongen. Bij de nachtelijke oefeningen op het fc Neckerweg te Breemster, is bij vergissing 1 een mitrailleur een band scherpe patrone gedaan. Toen de eerste patroon afging sprong de mitrailleur, daar deze uitsluitend voor oefeningen is ingericht, waardoor de militair A. J. door een stuk brons in den rug werd gewond. Gelukkig dat de mitrailleur sprong, anders ware de ramp niet te overzien geweest. Fell nachtelijke oefening. Het Vaderland heeft gewag gemaakt van een nachtmanoeuvre in het westen van N.-Brabant bij onweder en regen. Daarbj is een man verdronken, een man gestorven aan hartverlamning, zijn 2 paarden ver dronken, een mitraileur-hond, en is een met te schatten scbade toegebracbt aan mate- rieei en kleeding, zjjn een menigte soldaten ziek, enz. enz. Smokkeiaar Joodgescholcn. Vrijdagnacht is eeu Duitsch smokkelam, zekere K. uit Havert, die nabij Nieuws-ta® (bij Sittart), -een koe over de grens trachtte te brengen 'en die bij sormnatie om te bhj v-en st-aan), op de vlu-cht sloeg, do-or de -ambl-enaren n-ocrgeschoten. Hij wist nog de Duit-sch-e grens te bereiken, maar viel ju>st een meter over de grens neer. Duitisch aviateur gciuternecrd. Vrijdagmiddag om 1 uur daafde nabij Ro-O'Steren (Limburg) een .Duitsche vlieg- machine die A 20/16. Ik

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 2