1 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. 18000 K. MTMM3ET, No. 4627. Zaterdag 9 September 1916. 56e Jaargang. LANDSTORM. LANDSTORM. Oproeping voor den werkelijkea dienst. buitenland. ABONNEMENT ADVERTENTIEN Bit Blad verschijnt Maandag^, Woensdag- en Vrydagavond, uitgezonderd op Feestdagen, Firma P. J. VAN BE SANDE te Ter fieazen. Oproeping voor den werkelijken dienst. s 1 De Burgemeester van H0EK BINNENLAND. Per 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon 25. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij cSirecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. EBBST® BLuSlID. Jaapklasse !9S0. Plaats van A. Bij het depot Ille Infanterie-Brigade B. Bij het korps Bontonniers C. Bij het depot Begiment Genietroepen B. Bij het depot van het korps Wielrijders -E. Bij de Zeemacht: 8 ar- "#nu®BMBas De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter openbare kennis, dat de in de registers van den landstorm ingeschreven personender jaarklasse 1910, A. die zijn toegewezen aan de Infanterie en wier gesiachtsnamen beginnen met de letter B, of zijn toegewezen aan de Genietroepen en wier gesiachtsnamen beginnen met een der letters G tot en met Z, dan wel zijn toegewezen aan de Wielrijders of aan de Bontonniers, bij dezen worden opgeroepen om op Dinsdag, den 3 Octo ber a. s., des namiddags te 2,45 Uur aanwezig te zijn te Middelburg, in het gymnastieklokaal van de openbare school aan de Nieuwe Haven. B. die zijn toegewezen aan de Infanterie en wier gesiachtsnamen beginnen met een der letters E tot en met Z, bij dezen worden opgeroepen om op Vrijdag den 10-November a. s., des na middags te 2 uur aanwezig te zijn in het gymnas tieklokaal van de openbare school aan de Nieuwe Haven. C. die zijn toegewezen aan de Zeemacht, bij dezen worden opgeroepen on! op Dinsdag, den 14 November a. s., des namiddags te 12,30 uur aanwezig te zijn te Middelburg, in de Kazerne aan de Korte Noordstraat, ten einde in werkelijken dienst te worden gesteld. Ook de vrijwilligers van de landstoi-m der aan- geduide groep, behoorende tot landstormaf- deelingen. voor zoover deze vrijwilligers zonder de aangegane verbintenis landstormplichtig zouden zijnzijn in deze oproeping begrepen; de door hen aangegane, vrijwillige verbintenis zal voor den vast- gestelden datum van opkomst worden verbroken. Aan elken landstormplichtige, die ingevolge de bovenstaande oproeping in werkelijken dienst moet komen en wiens adres ter gemeente-secretarie be- kend is, zal een brief van oproeping worden bezorgd, nitgereikt of toegezonden. Aan de oproeping behoeven NIET of VOORLOOPIG NIET te voldoen: a. zij, die gediend hebben bij de zeemdcht het korps mariniers en de marine-reserve daaronder begrepen bij het leger bier te lande het reserve-personeel bij de landmacht hieronder begrepen bij de gouvernements- marine in Nederlandschvlndie of bij de koloniale troepen b. zij, die gevestigd zijn elders dan in Nederland Duitschland of Belgie c. zij, die van opkomst uitdrukkelijk zijn vrij- gesteld, als dienende op particuliere stoomvaart- tuigen, welke wegens mobilisatie van de vloot ter beschikking zijn van het Departement van Marine, dan wel als behoorende tot een der groepen van personen, in dienst van den Staat, een provincie of gemeente enz. d. zij, die landstormplichtig zijn geworden ten gevolge van een hun als militieplichtige ver- leende vrijstelling wegens kostwinnerschap, voor zoover de vrijstelling nog niet voorgoed is verieend en niet is gevolgd door vrijstelling wegens broederdienst e. zij, die landstormplichtig zijn geworden ten ge volge van een hun als militieplichtige verleende vrijstelling wegens persoonlijke onmisbaarheid, als bedoeld in art. 34, eerste lid, der Militiewet, voor zoover de vrijstelling niet reeds voor 1 Januari 1916 voorgoed is verieend en niet is gevolgd door vrijstelling wegens broederdienst f. zij, die als geestelijke, bedienaar van den gods- dienst of student in de godgeleerdheid, enz., ontslag van den dienstplicht hebben gevraagd. doch op wier aanvraag om ontslag nog niet is beslist g. zij, van wie bij den keuringsraad is gebleken, dat zij kleiner zijn dan 1.55 M. h. zij, die op grond van een verdrag met een vreemden Staat ontslag van den dienstplicht •bij den landstorm hebben gevraagd, doch op wier aanvraag om ontslag nog niet is beslist. ne landstormplichtig e, die vermeent te verkeeren in een der hiervoren onder ah omschreven ge vallen, welke ctanspraak geven op vrijstelling of voorloopige- vrijstelling van opkomst, kan zich des- gewensclit om inlichting vcrvoegen ter gemeente- secretarie op' eeig, werkdag tussclien 2 en 4 uur namiddags. Zij, die voornemens zijn zich in de Nederlandsche kolonien te vestigen en daarvan tijdig een deugdelijk bewijsstuk aan het Departement van Oorlog inzenden, zullen dobr den Minister van Oorlog voorloopig worden "vrijgesteld van de verpliehting om aan de oproeping te voldoen. Aan de oproeping snogen VOORLOOPIG NIET voldoen: 1°- Zij, die verblijf houden in een gemeente, waar een der ziekten, vermeld in de wet, houdende voorzieningen tegen besmettelijke ziekten, epi- demisch heerschende is verklaard A)- Zij, die verblijf houden in een gezin, waar een der onder lo. bedoelde ziekten heerscht of waar een dier ziekten heeft geheerscht en het gevaar voor besmetting nog niet is geweken. Voet een geva! zich voor, als hiervoren bedoeld r lo. en 2o. dan behoort de landstormplichtige aarvan onverwijld kennis te geven ter gemeente- secretarie. FEHvobb. De landstormplichtige, die ten einde aan deze oproeping te voldoen, gebruik moet maken van spoor, tram of stoomboot, dan wel op zijn reis naar de plaats van opkomst van een of meer veren moet gebruik maken, kan, om voor Rijksrekening te worden vervoerd, op en laatsten werkdag voor het vertrek zich ver- yoegen ter gemeente-secretarie. Alsdan zal hem inijchting aangaande de reis kunnen worden /gnotn 6n desgewenscht een daggeld van recht l ft°rden uitbetaald. indien hij daarop De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter openbare kennis, dat de hieronder vermelde, in de landstormregisters dezer gemeente ingeschreven landstormplichtigen, bij dezen worden opgeroepen om op den dag, het uur en de plaats, mede hieronder vermeld, aanwezig te zijn, ten einde in werkelijken. rtieuHt te wwden gesteld. GESLACHTS- EN VOORNAMEN. JAAR KLASSE VOLGNUMMER, WAARONDER INGESCHREVEN. Dag van AtANMELDING. 1916. UUB VAN AANMELDING. AANMELDING. de Blaeij Andries Broekhoven Martinus G. Baert Martinus Eekrnan Francois van Es Jacob van Fraaijenhove Cornelis A. Imandt Leonard G. Kiel Adriaan Kolijn Jacob van Meir Petrus Aug. Mielen Francois Jacob Moggre Adriaan M. Riemens Jan Roth 'Marinus R. 2 6 37 9 11 15 17 19 21 23 24 27 29 3 October id. id. 10 November id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. de Feijter Willem Johannes Harte Jan Oppeneer Louis 10 13 26 3 October id. id. Kolijn Jan Jacobus Rondonck Florentinus J. S. o T-t O 20 28 3 October id. 2,45 uur id. id. 2 uur id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. 2,45 uur id. id. 2,45 uur id. van 't Hof Cornelis van Boven Matthijs Hamelink Adr. Pieter Huisman Roelf Vaal Theodorus Pieter Volkerijk Anthonius C. 1910 36 5 14 November 12 id. o 14 id. C5 34 id. 35 id. 3 October 2,45 uur 12,30 uai id. id. id. id. cj a S 03 SD P O) 3 - c O C3 05 s J AS Q 0) 6 U "2 "H J s S o w-s go Q a> 2 S u "tj CP V f3 "d S 2 VEBVOEB. De landstormplichtige, die, ten einde aan deze oproeping te voldoen, gebruik moet maken van spoor, tram of stoomboot, dan wel op zijn reis naar de plaats van opkomst van een of meer veren moet gebruik maken, kan, om voor Rijksrekening te worden vervoerd, op den laatsten werkdag voor het vertrek zich vervoegen ter gemeente-secretarie. Alsdan zal hem inlichting aangaande de reis kunnen worden gegeven en desgewenscht een daggeld van 0.25 worden uitbetaald, indien hij daarop recht heeft. ZIEKTE. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten verhinderen, dient de landstormplichtige hiervan zoodra doenlijk door overlegging van een gelegaliseerde geneeskundige verklaring ter gemeente-secretarie te doen blijken. Houdt de Opgeroepen landstormplichtige ver blijf in een gezin, waar een ziekte heerscht, als vermeld in de wet, houdende voorzieningen tegen besmettelijke ziekten, of in een gezin, waarin zulk een ziekte heeft geheerscht en het gevaar voor besmetting nog niet is geweken, dan mag hij aan de oproeping voorloopig niet voldoen. Van, deze omstandigheid behoort de dienstplichtige onverwijld kennis te geven ter gemeente-secretarie. DESEBTIEHij, die zonder geldige reden aan deze oproeping voor den werkelijken dienst niet voldoet, stelt er zich aan bloot als deserteur te worden behandeld. HOST WINNEBS- VEBGOEDING. Indien ten gevolge van het verblijf in werkelijken dienst van den opgeroepen landstormplichtige voldoende middelen tot levensonderhoud ontbreken of zouden komen te ontbreken aan zijn gezin of aan dat, waartoe hij behoort of waarin hij als pleegkind is opgenomen, dan wel aan personen, die hem in den eersten of den tweeden graad van bloed- of aanverwantschap bestaan, kunnen belang- hebbenden zich wenden tot den Burgemeester met een ongezegeld door den landstorm plichtige mede-onderteekend verzoekschrift, tot het ontvangen van een geldeiijke ver- g o e d i n g. NIET-OPKOMST. Wie wegens een geldige reden niet aan de oproeping voldoet, moet, zoodra deze reden ophoudt te bestaan, daarvan ter gemeente-secretarie kennis geven. Ter Nedzen, 7 Sept. 1916. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. KIEHTE. Ingeval ziekte of gebreken de op komst mochten verhinderen, dient de landstorm plichtige hiervan zoodra doenlijk door over- legging van een gelegaliseerde geneeskundige verklaring ter gemeente-secretarie te doen blijken. DESERTIE. Hij, die zonder geldige reden aan deze oproeping voOr den werkelijken dienst niet voldoet, stelt er zich aan bloot als deserteur te worden behandeld. HOS Indien tengevolge van het verblijf in werkelijken dienst van den opgeroepen landstormplichtige voldoende midde len tot levensonderhoud ontbreken of zouden komen te ontbreken aan zijn gezin of aan dat, waartoe hij behoort of waarin hij als pleegkind is opgenomen, dan wel aan personen. die hem in den eersten of den tweeden graad van bloed- of aanverwantschap bestaan, dan kunnen be- langhebbenden zich wenden tot den Burgemeester met een ongezegeld door den landstorm plichtige mede-onderteekend verzoekschrift, tot het ontvangen eener g e 1 d e 1 ij k e vergoeding. Wie wegens een geldige reden niet aan de oproeping voldoet, moet, zoo dra daze reden ophoudt te bestaan, daarvan ter gemeente-secretarie kennis geven. Ter Neuzen, 7 September 1916. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. maakt bekend, dat van Maandag 11 tot en met Ilonderdag 14 dezer, ter Secretarie door Landbouwers-Yeehouders opgawe kan worden gedaaa van de Jioe- veelheid graan welke zij wenschen te be- houden voor veevoedei*. Daarbij moet eene juist gespecifi- ceerde opgave worden gedaan van bet aantal stuks vee, dat gedurende acht maanden moet worden gevoed. Hoek, 7 September 1916. De Burgemeester voornoemd, A. W0LFERT. Burgemeester en Wethouders 'an ZAAMSLAG zullen trachten aan te besteden de leverantie van totaal franco ter plaatse van bestemming. Waarvan 4500 E.G. ten Gemeentehuize, 4500 in de school in den Gr. Huissenspolder, 4500 in de school teOt hene, 4500 in de school in dekom. Inzendingon van monsters, zoowel gezeefd als ODgezeefd, met opgave van prijs, worden ter secretarie ingewacht voor of op I Oc» tobes* a. s. Zaamslag, 5 September 1916. Burgemeester en Wethonders voornoemd, JOII. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLE Lzn., Secretaris. De Vlaamscfie Hoogeschool. Aangaande de benoeming van Hollandsche professoren aan de VJaamsehe hoogschool te Gent meldt het Groot Nederlandsch Pers- bureau te Utrecht //In de Hollandsche pers zijn verschillende berichten verschenen over het weigeren door Hollandsche geleerden van een professoraat van de Gentsche hoogeschool, dat hun door het Duitsche bestuur in Belgie zou zijn aangeboden. Hierbij merkt men ons op, dat niet de Duitsche overheid, maar deVlaamscbe hoogeschoolraad de keuze heeft bepaald en de onderhandeling ingeleid, vertrouwende op de gevoelens van stamverwantschap der aange- j sprokenen. In de eerstvolgende dagen zal wel blijken, dat dit vertrouwen in de meeste gevallen niet ongewettigd was. z/Wat de gepubliceerde weigeringen be^ treftafgezien van het feit, dat de onder- handelingen onder beding van discretie aan- vaard werden, en de publicatie dus niet met de in de wetenschappelijke wereld gebruike lijke zeden strookt, moet worden opge^ merkt, dat in sommige gevallen zelfs niet van een eigeDlijk aanbod van een professoraat gesproken kan worden. De ellende In Syrie. De „Times" deelt op gezag van een Syrier bijzonderheden mede over de ellende in Syrie. De Syrier heeft maandenlang gereisd in Syrie en Palestina, van Aleppo naar Je- ruzalem en hij deelt mede, dat hij overal de meest giuwelijke tooneelen zag van hon- gersnood, ziekte en ellende. Duizenden man- nen, vrouwen en kinderen worden door den dood weggemaaid. „Het is geen overdrij- ving te zeggen, dat twee derden van de be- volking der dorpen "in de nabijheid van Je- ruzalem, Romaliah, Ek-Taibeh, El Birch, Beit-Safafa,. Selwan, Beit Hanineh en Bir Zeit aan honger en typhus zijn bezweken." De toestanden in den Libanon zijn niet te besclirijven. Hier heerscht hongersnood. daar op bevel van Enver pasja de invoer van granen in dit district is verboden. De inwoners stierven hier bij duizenden en in vole dorpen is geen mensch meer over. Overal ontmcette de reiziger naakte mannen, vrouwen en kinderen, die met gras en wor- telen nog het vieugje leven trachtten te be- houden. Velen vielen neder om mmmer weer op te s'taan. Het heele land daar lijat onder/ellende en gebrek en onder de vervolging trer Turken, odk de groole steden als Beiroet, Damascus,- Aleppo en Jeruzalem. En de Syrier schat in die districten alleen het aantal omgeko- menen op meer dan 100.000. Djemal pasja heeft duizenden bekenue Syriers, onder wie bisschoppen en andere godsdienstige leiders, naar Analolie verbannen, om het volk zon der steun en 1ml p te laten. Grond welshcrzienlng Do loestand le Djambi. De eerste harde slagen zijn in Djambi gevallen. Op 2 dezer werd na een hevig gevecht Maearo Tembesi weder door de onzen bezet. Naar aan de //Telegraaf" werd bericht, moesten de opstandelingen 50 dooden in onze handen achterlaten. Omtrent bet lot van den te Moearo Tembesi bescheiden controleur werd door onzen Soerabajaschen coirespondent bericht, dat dezen zouden zijn vermoord, terwijl een regeeringsbericht meldde, dat die ambtenaar ongedeerd was gebleven. Nader vernamen wij, dat de heer Bouwens Bavinck als contro leur van M. Tembesi in den loop van dit jaar door den heer E. J. van Ebbenborst Tengberger, tevoren in de afdeeling Djambi geplaatst, was vervangen. Wat den toestand in het overige deel van bet in beroering gebrachte gewest aangaat, werd nog aan bovengenoemd blad bericht, dat op 2 dezer een aanval op de benting te Moearo Tebo was afgeslagen, met een ver- lies aan de zijde der opstandelingen van 20 dooden. Te Moearo Tebo bevindt zich eene versterking, alwaar in de eerste jaren na de pacificatie eene compagnie infanterie was gelegerd, welke bezetting echter sedert werd opgeheven. Hier zullen nu ook deaanwe- zige gewapende politiedienaren zijn gehuis- vest geweest, terwijl de Europeanen, die zich ter plaatse bevonden, zich daar in vei- ligheid stelden. Omtrent Bangko werd aan meergemeld blad bericht, dat de controleur bet volgend telegram naar Batavia zond z/Alle maatregelen ter verdediging zijn genomen. Alles is hier' nog rustig. Ik vraag versterking aan voor Korintji." Yoorts werd'gemeld dat gevreesd werd voor een nacktelijken aanval op M. Boengo. Saraloengoen, in het telegram van onzen Soerabajasche correspondent genoemd, be- staat niet, wel Sarolangoen enSoeroelangoen. In de regeeringstelegrammen, opgenomen in de Staatscour. van 4 en 5 dezer, is steeds van Iaatstgenoemde plaats, in bet Palembangsche gelegen, sprake, waar ook de controleur Walter, naar gevreesd werd, zou zijn vermoord. Nu meldt het Vaderland dat de beer W. in den loop van dit jaar te Sarolangoen werd geplaatst. Zoo bestaat dus nog eenige onzekerheid omtrent de plaats van het verzet in het Z.W., resp. N.W. deel der residences Djambi en Palem- bang. Arlikel 192. In de memorie van toelichting in zake de Grond wel.sherziening wordt bij de arti- kelsgewijze behandeling speciaal art. 192 uit- voerig besproken, en daaromtrent o.m. ge- zegd De strijd tusschen openbaar en bij zonder onderwijs. De slrijd nier te lande gevoerd, zoo merkt de iMinister bij v. op, is in het wezen der zaak niet een strijd tusschen openbaar en bijzonder onderwijs, maar tusschen neulraal en confessionneel onderwijs. In een land' met zoo uiteenloopende geestesrichling als het onze kan het overheidsonderwijs niet antiers zijn dan neutraaL Voor een groot deel idier natie is dii onderwijs echter niet overeen te brengen met de taak derouders, zooals godsdienst en geweten die voorschrij- ven. De overheid zeide: Gij zijt vrij, maar gij bekostigt uw eigen onderwijs en tevens dat van uwe rnedeb urgers. Deze ongelijke ver- deeling van lasten wordt gevoeld als eene omechtvaardigbeid. Subsidieering van het bijzonder onderwijs kan geen vrede bren gen. De wensch van sommige voorstanders van het bijzonder onderwijs, dat,' in over- eenslemming met het voorstel van het Mi nis terie-Heemskerk, in de Grond wet zal wor den uilgedrukt dat het bijzonder onderwijs regel, het openbaar onderwijs aanvulling moet zijn, komt voort, naar het den Minis ter toeschijnt, uit eene onjuiste opvathng van de staatszaak. De overheid, die zicii ten taak stellvoor alle burgers gelegenlieid tot schoolonderwijs te verschaffen, mag ae vervulling van die taak niet afhankelijk stel- len van het ontbreken van particuher ini- tialief. Voorkeur voor de bijzondere school mag geen motief zijn om der overheid haar Laak voor te sclirijven. Onjuist is aan den anderen kant de den- king van eenige voorstanders van het open baar onderwijs, dat de gelijkstelling aan het bijzonder onderwijs een voorsprong ver- schaft, omdat de offervaardigheid, die den mensch eigen is, bij voortduring werkzaam zal blijven ten Iiehoeve van het I>ijzontier onoerwijs, terwijl zij zich ten behoeve van openbare scholen niet uiten kan. Bedoeit men dat het neutraal onderwijs ten achter zal raken bij het confessionneele, dan moet deze overweging beantwoord wor den door de opmerking, dat het niet tot de staatszaak behoort partij te kiezeri tusschen beide methoden vran onderwijs. De openbare school is niet neutraal om dat ncutraliteit de beste vorm van onder wijs is, uiaar pmdat de openbare school geen ander dan neutraal onderwijs kan geven. De openbare school mag niet ontaarden in een propagandamiddel tegen het confes- sioneel onderwijs. Waarborgen van de ugd e 1 ij kh e id. De .Staat, onderwijs verstrekkende of be- kostigende, zegt de Minister elders, neemt daarmee de verplichting op zich, de deug- delijkheid van dat onderwijs te waarborgen. Het schijnt dus voor de hand te liggen, dat gelijke eischen voor het openbaar als voor het bijzonder onderwijs worden gesteld. Doch gelijklieid van eischen ware alleen dan te rechtvaardigen, indien vaststpnd, dat door die gelijklieid de inhoud van het on derwijs onaangetast bleef. Dit is echter het geval niet. Beter is deze strijdvraag uit de Grondwet te houden, maar den wetgever over te laten in praktische voorschriften de deugdelijk- lieid van het onderwijs te waarborgen. Men vreesde, dat de wetensfchappeiijkheid van het onderwijs onder gelijkheid van eischen zou kunnen lijden. Het is de vraag wat men onder wetenschappelijkheid van het lager onoerwijs versLuat. Wil men niet dat het onderwijs rekening hondt met het- geen vol gens den Bij bet of de h-aditie der kerk wordt geaclit vast te staan, dan wil men in het wezen der zaak de vrijheid van onderwijs niet. Zij, die den Staat geroepen achten partij te kiezen en op grond van de wetcnscbap de onaantastbaarheid van leer- stellingen op de lagere school met willen erkennen, moeten zich verzetten niet al leen tegen de gelijkstelling, maar eveneens legen elke subsidie, Doch zij, die de vrij heid van onderwijs willen eerbiedigen, moe ten niet verlangen, dat die vrijheid. door middel van deugdelijkheidseischen wordt on- dermijnd. Compromis, s De Minister acht het noodig er nog eens op te wijzen, dat het voorstel een compro mis is. Aan erkende eischen van paedjgogie, psychologic en methodic]! werd noodgedion- gen weinig of geen aandaclit besteed. De miliLair-geneeskundige diensL Hoezeer de bureaucratie hoogtij viert in ons leger en hoe de aciminislratie het hoog- ste belang geacht wordt, blijkt thans uit het volgende bericht voor de waarlieid wordt ingestaan uit een onzer militaire hospi- talen, schrijft het „Alg. Mil. Weekbl.". Een milicien, bij wien een ernstige ziekte

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1