Groot BAL, in't Cafe „De Leeuw", Singer-Maatschappij te Ter Men, Noordstraat No. 82. Bergplaats Toor Fieisen Goudsch Aardewerk IDENK ER OM!! GROOTE SEiZOEN- OPRUIMING duurt slechts korten tijd. A. J. v. d. SLOCT, Noordstraat, Ter Neuzen. 0ITTAI6EI in alle prijzen. Firma J. DE SMIDT-POTHOVEN. CURSUS IN BORDUREN EN STOPPEN Kolenyereeniging ,.Onderling BelaDg" HEUWEgLiflQ. een groote sorteering ss NOORDSTRAAT. TER NEUZEN. ADVERTENTIEN. Uitkeeringsfonds by Ziekte „HDLP IN NOOD", te Ter Neuzen. 0p Zaterdag 9 September Het Moderne Borduren en Stoppen op de Singer-Naaimachine. Algemeene Vergadering Maatschappij Schoenerschip Berendina, en laatschappij Schoenerschip Zwaluw, Vereeniging „Ambachtsbelang Wielerfeest Hoek. bij 't Hotel Bakker. J. M. DE ZEEUW, HEEREN B0TTIHES, DA^IESLAARZEN en Luxe DA^SESSGHOENTJES, enz. enz. alles stijgt onrustbarend. Filiaal KLIJBERG'8 Stoomschoenfabriek. N. B. Heden ontvangen prachtvolle BEENKAPPEN (uit een stuk) in alle maten. Vrijdag 8 September 1916, AXEL-STATION". 20 KALIZ0UT verpachten: het recht tot bet weghalen van M0SSELZAAD van de Havenhoofden en Golf- brekers te IJmniden. Er waren reeds vroeger maximumprijzen vastgestela voor verscliillende artikelen, vol gens welke de winkeliers moesten verkoo- gen. Deze lijsleu verschenen iedere maand. JDijkstraat No. 1. Entree 25 cent. Op, ifSaandagis den 18 September 99SS ziillen wij alhier weder met een op ongeveer 14 dagen berekenden, theoretischen en practischen te AXE 1^. Oproeping Leerlingen voor de A vond- Vakteeken,school. D. BAKKER. waaronderJBloempotten, JBloem- bakken, Jiloem schotels en JBloemen- hangers in verschillende maten, Ilraad- en Stoofpannen, Broodschotels, Waterpotten, Melkkannen, Stoof- testen, StromijnenKoekpotten als- mede Bergsche Melkteelen en groen Kinderspeelgoed enz. O^ZE Wij hebben nog PKAOHXTCOOPj ES in Laat nu deze gfelegrenheid niet VOOrbijgaail j De Notaris B. B. Dumoleyn te Hon- tenisse, zal op LAATSCHAPPIJ sin nn en nn nn -nnnnn- innnnm naar aanteiding van he I in werking treden, van die distributiewet, tengevolge waarvan tie gemeente o.m. zal moeten bijpassen een tiende deel in bet Ickort op de levering van regeerLugsvarkens, dat voor deze gemeente, als men opi 9 var kens per week rekent, op f 45'per week komt te jstaan, Daar er efchter steeds een tekort is aan varkensvleeach^ zijn er nu 13 aangevraagd, worden deze afgeleverd, dan verhoogen de kosten natuur- lijk evenredig. Hieraan is weinig te doen, er staan maar twee wegen open: afstand te doen van het ontvangen van regeeringsvarkens of het geld bijpassen. Er zou ook nog eene nienwe regeling mogelijk zijn, nl. om de varkens hier voor de gerpeente zelf aan te koopen, maar-daarin zil ook geen voordeel. Waar de raad voor de levensmiddelenvoor- ziening een cr,edict van 250 heeft toege- staan, heeft spreker, op eigen verantwoor- ding, voor deze en voor de volgende week regeeringsvarkens aangevraagd, daar van- daag reeds die voor de volgende week aan gevraagd moesten worden, docli hij meende daarmede liiet vender te kuimen voortgaan, alvorens den Raad gehoord te hebben, opdat deze zich kan uitspreken, daar het toeh ten slolte hel geld van de gemeente is, dat er voor besleed moet worden. Spreker slell dus de vraag, of de Raad er gcnoegen mede neemt, wekelijks het bij de wet bepaaide een tiende op het tekort ■wesens de levering van 9, reap. 13 regee ringsvarkens bij te passen. Het overignegen tiende van bet tekort blijft volgens de wet voor rekening van het Rijk. Deze Vraag wordt met algemeene stemmen toestenimend beantwoord. De Voorzitter geeft te kennen, dat het te verwachten is, dat de gemeente ook nog wel zal moeten voorzien in andere artikelen, en dat het toegestane bedrag van 250 veel te> gering is, waarom hij voorstelt, dat be drag te verhoogen tot f 1000. Voor de varkens aileen is het f 45 per week, en, als er 13 komen, verhoogi dat bedrag tot J 65. Dan is zelfs 1000 no-g niet veel. De heer Oggel vraagt, waar die gelden uit gevonden moeten worden, uit eene leening, of uit verhooging van den hoofdelijken om- slag, want dat wordt per jaar wel een De- drag van 5000. De Voorzitter hoopt, dat deze regeling slechts van tijdetijken aard zal behoeven te zijn, at kan't ook nog wet langen tijd duren. Voor het eerst kan het bedrag wel gevon den worden uit de gewone middelen, maar ten slolte zal voor de dekking het aadgaan eener geldleening noodig worden, daar dan het bedrag te hoog wordt, om dit uit de gewone middelen te bestrijden.. I Er zal in elk geval wat op moeten gevon den worden, daar we anders van het ont vangen van regeeringsvarkens zouden moe ten afzien, en dan de ingezetenen toch dat bedrag ook zouden moelen betalen, in den vorm van veel hoogere vleeschprijzen. Er is wef eenig verscliil, daar de menscben van den buiten in het algemeen geen klanteii zijn van de slachters, en deze toch door hun bet as ting aan dat tekort op de levering moeten helpen bijbetalen, doch in den Iaat- sten tijd is idaarin ook veel verandering ge- komen, de meesten komen nu ook bij den slackter terecht, daar wegens den Imogen prijs van het niestvoeder het mesten van varkens wordt nagelalen; de buitennienschen slaehten nu niet zooveel voor zich zelf. Spreker vraagt, of de leden goedvinden, de kosten tijdelijk te bestrijden uit de ge wone geJdmiddelen, en inmiddels eene defi- nitieve regeling voor een en ander te ont- werpen, ten einde deze bij den Raad aan- hangig te maken, benevens een voorstel, om de kosten alsdan te dekken door het aan- gaan eener geldleening. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. De Voorzitter- wenscht nu nog eene mede- deeling te doen, teneinide den Raad er 'mede in kennis te stellen, wat ons mogelijk nog te wachten staal. Het is echter gebleken, dat tot nu toe van liet handhaven dier prijzen niets kon komen, zoowel de grossiers als de winke tiers ter plaatsc gaven te kennen, dat ze, bij de winst die hun alsdan op die artikelen gelaten werd, ze niet konden verkoopen,' en zij er dan liever van if zouden zien, die artikelen te Verkoopen. Nu is er hedenmorgen eene circulaire van den Minister van Landbouw ontvangen, waarin deze met nadruk verzoekt, de ge- stelde 'maximumprijzen te handhaven. De toestand is nu ook anders, daar, in verband met de distributiewet, zware straffen wor den bedreigd, tegen het overtreden der ma ximumprijzen, en de wet nu ook zal wor den loegepast. Met bet opsporen van over- tredingen is zoowel de gemeente- als de rijkspolitie belast. De Minister sclirijft: „De aandachl wordt er op gevestipd, dat „in art. 12, le en 2e lid der Distributiewet ,,1916 is bepaald, dal overschrijding van de „door bovengenoemden Minister vastgestel- „de maximumprijzen gestraft wordt, hetzij „met ten hoogste 4 jaar gevangenisstraf of 10.000 boete, hetzij met ten hoog.stc 1 „jaar gevangenisstraf of 6000 boete, naar ,gelang opzet of schuld aanwezig is. Ook „kunnen de goederen, welke boven den vast- „gestelden maximumprijs worden verkocht, „voor zoover zij den scliuldige toebehoio- „ren, krachtens het derde lid van hetzelfde „artikel, worden verbeurd verklaam." Als er liu dus conlrole gehouden worat en de winkeliers besluiten om een of ander artikel niet meer te verkoopen, daar zij er, in verband met iden gestelaen maximumprijs, niets aan kunnen verdienen, en zij duur- der verkoopende een strafbaar feit pie- gen, dan zal de gemeente, als in, verbana met de ingedienae reclame de prijs niet wordt verlaagd, ae gemeente die levensmid- deien zelf moeten beschikbaar stellen en door een gemeenteambtenaar of op andere wijze laten verkoopen, tenzij de leden van den Raad er lets anders op moesten weten? De lijst der maximumprijzen zal in de cou- rant worden gepubliceerd en aan de gros siers en winkeliers worden toegezonden, onr die in hun winkel ook op te ban gen. De beer De Feijter vraagt, of nog niet be- kend is, hoe in ait opzicht in andere piaat- sen. b.v. in Ter Neuzen, gehanddld wordt. De Voorzitter kan daaroveb nog geen mededeelingen doen; de circulaire is zoo- even met de post aangekomen en er is dus nog niel bekend, hoe men er elders mede )vandelcn zal. Spreker heeft er dan ook maar aileen mededeeling van gedaan, opdat de Raad en ook liet pnbliek zou weten hoe het er mede staat. De heer De Feijter vindt het toch, als de uitgaaf voor de gemeente over duizeriden guldens gaal loopen, nogal erg. De Voorzitter vraagt, wat hij er dan mede zou willen doen? De beer Kruijisse meent, dat liet niet meer tie vraag belioeft te zijn, of de gemeenteraad al of niet wil ingrijpen, want dat overeen- komslig de distributiewet de gemeentebe-- sturen tot optreden Werplicht zijn. De Voorzitter herhaalt, dat verscliillende lcvensmiddeleh zouden kunnen Worden be schikbaar gesteld, door ze een gemeente ambtenaar te ialen verkoopen. Hij acht het echter beter, dat de gewone weg wordt ge- volgd en de artikelen worden verkrijgbaar gesteld bij degenen, die gewQon zijn ze te verkoopen. Ivbmt liet voor, dat er, in ver band met den maximumprijs, te weinig ver- diend wondit, dan kan aan het rijksbureau .daarvan mededeeling worden gedaan en ver- zocht de prijzen te wijzigen, waarbij het dan echter noodzakelijk zal zijn, een en ander ter dege toe te lichten. Komt er dan echter geen verandering, zoo kan het voorA komen, dat de winkeliers er van af zien, het bewuste artikel te verkoopen. Het is niet onmogeiijk, dat men op die wijze voor verscliillende moeiiijkheden komt te staan. De heer Dieleman wijst op den prijs van de boier. Als deze uit Friesland wordt in- gevoerd, waar ze 85 cent kost, dan mag er toch zeker wel iets bij komen voor liet vervoer, anders kan er zeker niets aan verdiend worden. De Voorzitter antwoordt, dat hier boier is aangevoerd van Ruinerwold, waar 75 cent yoor betaald moest worden. De vervoer- kovsten waren niet zoo hoog en de winke- liers konden, ze voor 85 cent verkoopende, er nog violdoende aan verdienen. Aan de beschikbaarstelling van de eieren moet de gemeente niets bijbetalen, de kos ten daarvan worden door den verkoop der eieren zelf bestreden: daar is geen maxi mumprijs voor gesteld. De heer Oggel: Die prijs wordt toch door den burgemeesier bepaald? De Voorzitter stem I dit toe; hij bepaalt den jirijs, naar geiang de eieren kosten. Bij de omvraag niemand liet woord ver- langende, sluit de Voorzitter de vergadering. SCHEEPVAAKTBEWEUING. Van 4 tot en met 5 Sept. werden langs de Oostsluizen alhier 28 binnenvaartuigen op- en 25 afgesehut; langs de Middensluizen 18 op- en 8 afgesehut en langs de West- sluizen 4 op- en 3 afgesehut. 'P'.omtie d&w Stoomachcppn.. s.s. ELISABETH vertrok 6 dezer van Rotterdam naar Montevideo voor orders, s.s. HELENA vertrok 6 dezer van Rotterdam naar Sandy Hook voor orders, s.s. MAGDALENA vertrok 23 dezer van Rosario naar Rotterdam s.s. CORNELIS vertrok 19 dezer van La Plata naar Rotterdam. Algemeene (verplichte) Vergadering op Zaterdag 9 Sept., des avonas 8 wur, bij den heer M. J. Adeiaausen. HET BESTUUR. Ter Neuzen, Sept. '1G. beginnen. De lesuren zullen zijn voormiddags van 9 12 en des namiddags van 2 —5 uur. Bet onderricht zal door eene dame, die een en ander gronaig verstaat, verstrekt worden en geheel kcsteloos zijre. Zij die aan dezen cursus wenschen deel te nemen, worden beleefd uitgenoodigd, ons hiervan spoedig mondeling of schriftelyk kennis te geven. op Vrsjdag 8 September a.s., des avonds 8 uurin het „Vereenigings- gebouW". Bespreking aankoop der Koleu. Daarom trouwe opkomst gevraagd. De Seeretaris, F. v. d. BROEKE. Blijkens akteD, den 19 Juli 1916 voor den te Rotterdam ge- yestigden Notaris A. F. VAN WALSEM v.erleden, op het ontwerp waarvan de Koninklijke Bewilliging is verleend bij Besluit van den 14 Juli 1916 Dr. 61, zijn opgericht de naamlooze vennootschappen beide gevestigd te Ter Neuzen. De akten in haar geheel, met de Konink lijke Bewilliging zijn opgenomen in het Bijvoegel tot de Ned. Staatseourant van den 30 Augustus 1916 nr. 204. .16 Oud-leerlingen en jongelieden, ook uit andere gemeenten, die wenschen deel te nemen aan den cur.sus 1916-1917 worden uitgenoodigd zich aan te melden bij den ondergeteekende v66r 15 Sep» temper a.s. Naniens het Bestuur, P. LE FEBER, Seeretaris. Nieuwediepstraat 87, Ter Neuzen. des namiddags ^!/3 uur, bij den heer Gustaaf Voerman aan de 'Haven te Phi lippine, in het of enbaar herveilen, ingevolge artikel 1223 B. W. Koop 1. 3.98.90 H.A. (8 gemet 286 roeden BOUWLANO in den Verdronken- polder, onder de gemeente Sas van Gent, sectie A nummers 254, 255 en 256. In p-acht bij H. Mattheeuws te Assenede. 1NGESTELD op 7200.— Koop 2, 7.74.80 H.A. (17 gemet 116 roeden) BOUWLANO en eenig Weiland en Onderland in den Sint-Pieters- polder, sldaar sectie A nummers 88 tot en met 93. In pacht bij P. Martens te Assenede (Holleke) tot October 1917 ad 900 francs 's jaars. 1NGESTELD op slechts 7600.—. Koop 3. 1.66.30 H.A. (3 gemet 220 roeden BOUWLANO aldaar, sectie A, num mers 287 en 288. In mondelinge pacht bp Victor van Laecke te Assenede ad 280 francs's jaars. 1NGESTELD op slechts 2700.-. Betaling koopsom 1 October 1916. Nadere iniichtingen te verkrijgen ten kantore van Notaris DUMOLEYN te Hontenisse en STEEGERS te Assenede. Voor de leden van bovengenoemde Maat schappij bestaat nog gelegenheid om op te geven, daar eene geringe aflevering van Superphosphaat te verwachten is. Opgave kan gedaan worden bij onder geteekende op a. s. Zaterdag 9 Sep- her 1916. De Seeretaris, M. W. ROSTER. Be Ontvanger der Begistratie en Bomeinen te Zaandam zal op den 27 September 1916, des voormiddags om 11 uur te zijnen kantore Booten- makerstraat 122 in het openbaar Op zegel geschreven inschrijvingsbiljetten op den dag der verpachting voor elf uur voormiddags bij genoemden Ontvanger in te leveren. De voorwaarden der verpachting zijn op aanvrage gratis ten kantore voornoemd verkrijgbaar. IBBHHI „■■■■■- BOHTVERKEI.im DUES- n EDiBffl-WfflTEBMANTES, 0 y 1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 3