GEMENGDE BER1CHTEN. m TEE NEUZEN, 6 Sept. 1916. I N G E Z 0 N U E N STU K K E N. S den van de rivier bieden zij over een 20 K.M. breed front, van Barleux tot ten Zui den van Chilly, tCgenstand aan den aan- slormenden vijand. Het dorp Chilly ging verloren. rReel)Is van de Mans werden nieu- we aanvailen der Franschen tegen die den 3n September in de oingeving van de Sou- ville-kloof gewonnen stellingen afgeslagen. PARIJS, -1 September. (Havas1.) De slag aan de Somme heeft den geheelen dag hevig voorfgeduurd. Wij muaklefl nieuwe vorde- ringen, Verwoedc tegenaanvalien van de- Duitschers van Cohmles uit zijn met zware verliezen voor den vijand gebroken. Ten Zuidep van de Somme vermeesterden wij storm end erli and bet vijandelijke from 'over een uilgestrektheid van 20 K.M. tus- schea Barleux en Chaulnes en ook 1 -K.M. loopgraven bij Chilly (ten Z.-3NvanChau- ncs welke laatsle plaats genomen is. Er werden 8700 gevangenen gemaakt. Wij maakten ook een grooten vooruit- gang ten Qosten van Le Forest, trokken de dlopital-lioeve om en bezetten de boogte ten Westen van bet bosch van Marriere. Onder den buit van heden zijn een dozijn machinegeweren. Ten Zuideri. van de Somme werden de aan vailen van de Franschen voortreffelijk ge- steund door die artillerie. De Franschen namen de eerste loopgraat- linie aan het front Barleux—Deniecourt en vestigden zich in de buitenwijken van het dorp Beray. Het dorp een schitterenden stormloop genomen. Het su'cces in het district van Chilly stel de de Franschen in het bezit van verschei dene kraclitig versterkte linies, NOG EEN ZEPPELIN BESCHADIGD. LONDEN, 5 Sept. (Reuter.) Officieel: Een belangrijk onderdeel van 's vijands luchtschepen, dife op 2 dezer een aanval op Engeland deden, is in de Oostelijkc Graafscliappen gevonden. Het lijdt geen twijfel of het luchtschip werd door kanon- vuur zwaar beschadigd. Het luchtschip, dat in Londen neerviel, had zwaar welgerielit geschutvuur te dooFstaan, maar het staat onomslootelijk vast, dat zijn vernieling hoofdzakeiijk le wij ten was aan een mili- taire vliegmachine, die het luchtschip met de meeste dapperheid aanviel, en zoo knap manoeuvreerae, dat liij het omlaag deed storlen. Deze vliegmachine werd bestuUrd door den luitenant-vlieger William Robinson, die van den Honing, het Yictoria-kruis ontvingi H ij bleef twee uur lang in de lucht en had tevoren reeds een ander luchtschip aan gevallen. Het weerb ericht van het meteorolo- gisch iristituut te De Bildt van heden luidt ais volgt Hoogste barometerstand 768.5 Stockholm. Laagste barometerstand 761.1 Bodo. Verwachting tot den avond van 7 Sept. zwakke tot matige winden uit Oostelijke, Soyecourt werd na later wellicht uit Zuidelijke richtingen, lieht bewolkt, droog weer, mogelijk nachtvorst, zelfde temperatuur overdag. Onlslag aangevraagd. Naar wij vernemen, heeft de heer A. P. PARIJS 5 September. (Havas.) Officieel I de Vos, commies ter secretarie alhier, tegen berichl van hedenmiddag: 1 Januari ontslag aangevraagd als secreta- Aan het Somme-front heeft het slechte ris-ontvanger van bet jiurgerlijk Armbestuur, we der dat den geheelen nacht aanhield, de ais seeretaris der Kamer van Koophaiuiel en krji«sverrichtingen belemmerd. ate ontvanger-griffier van de polaers Oua- De Fransche troepen richten zich in op ZeVenaar en Kleine Zevenaarpolder, bet ten Noorden van de rivier vermeesterde terrein. De DtfRschers- hebben van het bosch van Annerlus uit een krachtigen tegenaanval ge- daan op de Fransche stellingen tussclien Combjes en Le Foresl. Onder vuur geno men door de Fransche kanonnen en macln- necgeweren, raakten de aanvallende troepen veraIroold en keerden .terug naar hun limes van uitgang, na zware verliezen te hebben geleden. De Duitschers hermeuwden hun poging niet. Ten Zuiden van de Somme beproefden de Duitschers slechts op een enkel punt van het front een tegenbeweging, ten Oostenvan Belloye-en-Sanberre, waar verscheidene aan vailen zijn afgeslagen door het Fransche vuur. De Duitschers lieten 'nog een hon- derdtal gevangenen in Fransche handen. Op den rechler Maasoever is de nacnt be- trckkelijk ruslig voorbijgegaan. In de vak- ken van Fleury en Chenois hebben de kian- schen opnieuw 50 gevangenen gemaakt, waarondcr twee officieren. Aanvailen der Duitschers op een kleine sclians ten Zuid Geen kermis. Bij het gemeentebestuur is bericht ont- vangen van den commandant van de stel- ling van de monden der Maas en der Schelde (commando Zeeland), dat hij be- zwaar maakt, de kermis-alhier deze maand te do en doorgaan. Aanbesteding tramwerken. J1 Maandag werd alhier van wege de Zeeuwecli-Yl. tramwegmaatschappij aanbe- isteed, volgens bestek no. 26, het verleggen van den Ooslelijken havendijk en van de Spuikom, het verleggen van duikers en ver- derc werken aan de haven te Hoofdplaat. Hiervoor werd ingeschreven door de hee- ren D. Steij FI. A. van der Leur te Utrecht voor 60,200, H.' J. te Siepe te Wintcrs- wijlc voor f 63.100 en G. J. Balkenslein G. A. van der Straale te Ter Neuzen voor 60.050. Inspceteur middelbaar onderwijs. Bij Kon. besluit van 1 dezer is, met in- gang van 16 October, aan den heer Iv. ten Bruggencate, op zijn verzoek, eervol ont- het Thiaumont-werk zijn ten I slag verleend als inspecteur van het mid- O osten van eenenmale mislukt. Een Franscli vliegtuig, door 4 Duitsche toestellen aangevallen, heeft zich van -zijn, vijanden weten te ontdoen, waarvan er een, van- nabij onder macliiiiegeweervuur geno men.' fe pie tier stortte in het gebied van ChaiiTries. LCNDEN, 5 September. (Reuter.) Offici eel. Yannacht hebben wij onze terreinwinst bij Guillemont vermeerderd delbaar onderwijs, met dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. Examen hoofdakle. Bij het te 's Hertogenbosch geliouden exa- nien voor de hoofdakte is geslaagd de heer H. Hangelbroeck, onderwijzer te Graauw. Residing van het bedrijl van verduurzamen van groenlen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Oiidaiiks den geduchten tegenstand zijn Handel heeft vastgesteld eene regeling van onze b-bepen m een onafgebroken stortvloed het bedrijf van verdum-zamen van groenten, van regen ten Oosten van Guillemont over waarbij het is verboden in eenige onderne- een froid van 1500 yards opgerukt en heb- ming voor het verduurzamen van groenten, ben vasten voel gekregen in het Lenze- groenten op eenige wijze te verduurzamen, bosd?. Meer naar het Zuiden is het geheele tenzij in een onderneming, bij de rijkscom- sterkc Vijandelijke verdedigingsstelsel over n)is,si een Tront van 1000 yards in en om de hoeve Falfemont na een hevig gevecht in onze tfanden gevallen. Er worden nog steeds gevangenen binnen- voor het verduurzamen van groenten en gebracht. Sedert 't begin van September met inachtneming van de voorschriften bij zijn meer dan 1000 lcrijgsgevangenen ge- 0f krach tens deze regeling gesteld. maakt. t Verbod van uitvoer van appelen en peren. De strijd bij Ginchy duurt voort. net St.bl. no. 430 bevat een Kon. besluit Het resultaat van den strijd, an se ei I l(ien 2den dezer, waarbij de uitvoer van Zondag woodt, is dus de vermeesteimg van app.elen en peren, ook in verduurzaamden de geheele nog overblijvende teveede-^vijan toestan{j_ wiondt verboden van den dag der missie van toezicht, als bedoeld in art. 6 der staluten van de vereeniging Groenten- oenlrale, ingesteld bij beschikking van 16 October 1915, ingeschreven als inrichling delijke linie aan hel front van de Mouquet- hoeve tot ons punt van vereeniging met de Franschen. ~PARL1% 5 September. (Havas.) De op- marscli Wwikkelde zich gister en alle doel- einden, die het legernestuur zich gesteld had, wenaen bereikt. Ten Zuiden van ue Somme was de artil- afkondiging van dit besluit. De Kroon behoudt zich voor, dit verbod tijdelijk op te heffen of in bijzondere ge vallen daarvan ontheffing te do en verl ee- nen. A X E L. Een 25tal landbouwers uit Axel en aan- grenzende gemeenten, hebben beproefd om lerie-voorbereiding Zaterdag begonnen eti gezamenlijk circa 1500 zak koolzaad bij in- duurde tot Maandag-middag. Daarna werd Qchrijving te verkoopen; deze cooperatie is bevel gegeven tot de beistorming van bet mtelukt. r» i OA IZ AT Ar»VitAr front over een afstand van 20 K.M. Achter de baschot-en linie hadden de Duitschers aanzienlijke reserves bijeengebracht, die ech- ter met in staat waren de aanvalskracht der Franschen te breken. Volgens de bla»den deden de Duitschers wanliopige pogingen om de verloren stel lingen te heroveren en deden res tegen- aanvalien. die door machinegeweer- en ka- non-isperviiur afgeslagen werden, In twee dagen tijd namen de Franschen aan de Soijimc en bij Verdun 6500 gevan genen. Totaal zijn seaert het begin van Somme-opmarsch 29 dorpen heroverd. ItOFMEENSCHE FRONT. SOFIA, 4 Sept. (Wolff.) Op het Noorcie- lijk front overschreden op) 2 September onze legers de geheele grens van de Dobroedsja, ter wij 1 zii vijandelijke vooruitgeschoven de- tacbemenlen met kracht terugdreven. Onze Van d\e 4 inigekomen biljetten was slechts een serieus, en dil bood maar voor circa een der die deel van het quantum een prijs, die ver ondier de verwachting der aanbie- ders bleef. Elk der eooperators zal nu afzonderlijk zijn koolzaad aan den man moeten brengen. BRESKENS. Onlangs werd hier onder lekling van den heer Lindeijter uit Vlissingen eene vergade- ring geliouden van werklieden, waarin zij werden aangespoord zich te vereenigen. Tot den het oprichlen eener vereeniging kwam bet nog niet, doch wel sloot men eene overeen- komst, om in de a.s. biet-encampagne voor het laden een loon te eischen van 60 cent per last. Schriftelijk verhond men zich daur- toe en men was ook verzekerd van de bij- treding van eenige afwezige werklieden. Thans wordt gemeld, dat de bietenfmri.- kanten niet genegen zijn dezen looneiscli in te willigen, en bestaan er bij hen plan- legens, naar Koertboenar oprukkende, bezet- I nen^ om 0p qe haven eene kraan te plaat- ten dit punt na een beslissend gevecht, waar- I sen^ zoodat men dan voor het laden min- bij ziji 2 officieren en 165 soldaten gevan- j (jer zou noodig hebben. gen maakten. De vijand trok terug, terwijl hij honider- dien dooden pp het slagveld liet, alsmede een aroot aantal geweren en uitrustings- stukken. Een onzer colonnes bezette de stad Ak- kadinlar. De opmarsch duurt voort over de geheele linie. ST. PETERSBURG, 5 Sept. (P. T. A.)' Officieel: In de Doebroedzja zijn onze be- reden troepen gisteren, voor 't eerst met Bulgadrsche ruiterij slaags geweest. Zij sa- belden eSn Bulgaarsche bereden patrbelje neer en namen een officier gevangen. MIDDELBURG. De Middelburgsclie bestuurdersbond heeft zich met een adres tot den Raad gewend, waarin verzocbt wordt een Tevensmiddelen- commissie in te stellen. Het verzoek is ge- grond op de groote uitbreiding die de be- moeiingen der gemeente door de distributie- wet hebben gekregen. Vergiltiging. Te Alkmaar is, naar aan de „Tel." word! gemeld, in voorloopige hechtenis gesteld de wed. P. uit de Beemster, verdaclit van ver- g'iftiging van drie harer huisgenooten. Na het toedienen van tegengif door den genees- heer, zijn de drie slachtoffers weer lierslekl. In de „Tel." lezen wij nog de volgende bij- zond-erlied-en In hel laatst der vorige week bracht het echlpaar M., uit Aniisterdam, een bezoek aan hun ziekelijke moeder, die door haar schoondochter te Beemster verpleegd wordt. Na het bezoek in den zgn. Tuinhoek, ging bet echtpaar naai- Oostiiuizen, alwaar een broer van M. woonl; onderweg werden bei- den echter onwel, en konden zij met moeile Ooistliuizen nog ■bereiken, waar onmididellijk geneeskundige hulp werd ingeroepen. De onlboden geneesheer constaleende vergifti- ging, docli niocht het genoegen smaken bei- den nog het leven te doen hehouden. Sterke vermoedens bestaan, dat de schoonzuster in den Tuinhoek vergif in de koffie had ge- daan. Ook de ziekelijke moeder was onwel geworden, doch dear deze zeer weinig van den drank had gebruikt, was de uitwerking niet doodelijk. Een onderzoek wordt naar dit geval ingesteld. Smokkelaar doodgescholen. De 19jarige Hachmans uit Gaanderen is Maandagmorgen bij; een poging tot smokke- ien onder Gendringen doodgeschoten. Verdronken. Gistermorgen is bij een militaire oefening in de omgeving van Breda een der militai- ren, Er. geheelen, van de lichting 1914' en afkomstig uit Budel, te water geraakt en verdronken. 3Ionrd. Te Balloo (Dr.) is Zondagavond een moord gepleegd. Terv^ijl de 19-jarige H. Opste- brink met zijn meisje van het feest te Duur- se kwam, is hij met een mes g-estoken en aan de gevolgen qverleden. De vermoeidelijke dader, een militair, te Tilburg in garnizoen en te Odoornerveen woonachtig, is gevangen genomen. Oorzaak vermoedelijk minnenijd en sterken drank. Rijzen van den bodem. Nabij Burgerdam vertoont zich bij fie I zandspuiten Langs den dijk een eigenaardig verschijnsel. Het zware zand zakt onder den veenbodem en drukt dien omhoog. Een groote strook grond is twee meter gerezen en ziet er uit alsof er een aard- bevirig is geweest. Tlians staat ook de stee- nen wonirtg ..Nova \'ila" te iicw-egeu en gaat met den bodem omhoog, zoodaf de bewoners met een iristorting bedreigd wor den. Een liistoriseh© schedelbreuk. In de Engelsche loopgraven heeft men een scheael uit het bronzen tijdperk gevon den, waaraan nog is waar te nemen, lioe de man, wien deze schedel ecus toebe- hoorde, door een bijlslag werd gedood; hij stierf waorschijnlijk eerst maanden later aan de gevmlgen van zijn verwonding. Naast den schedel werden ook de overnlijl'selen van -een ossenliersenpan ontdekt en beide vondislen zijn naar iiet Museum der Royal Medical Society te Londen overgebracht. Tribune ingestort. Gedurende een groote kaatspartij te Bols- ward, is een tribune ingestort. Het publiek, dat er op zatr, kwam er goed af, enkelen bekwamen lichte, vrij onbeduidende kwet- suren, maar onder de tribune waren eenige kinderen gaan spelen en schuilen, en twee jongentjes, die gehoel beltneld zaten, wer den er onder uit gehaald. De aanwezige ge| neesheeren verieeuden dadelijk de noodige hulp; de eene jongen had zijn linkerbeen op twee plaalsen gebroken, de ander zware inwendige kneuzingen bekomen. Zoo spoe- dig mogelijk werden ze per brancard naar huis gebracht, laatstgenoeinde jongen over- leed reeds direct bij aankomst aldaar. Dadelijk na liet incident deelde de voor- zitter mede, dat het bestuur besloten had, de kaatspartij niet te beeindigen; het du- bliek werd verzocbt zich te verwijderen, waaraan men bereidwillig voldeed. Rubbersn»okkeI. Men meldt uit Oldenzaat dd. 30 Augustus aan de „N. Grt.": Hedenmiddag werden na aankomst van trein 222 alliier (4,36 n.m.) op last der douane de twee voorste rijtuigen (een le en 2e kl. en een 3e kl.) uit den trein ge- zet, ten einde deze voertuigen aan een gron- dig onderzoek te onderwerpen. Bij dit onderzoek werden in twee coupe's le kl. van het le en 2e kl. rijluig in de bakken waar de zilkussens op rusten, 15 zware bossen koperdraad, omwonden met dik rubber gevonden. Dit koperdraad moet besiemd geweest zijn om over de grens te smokkelen, doch de poging daartoe. werd door het uitzetten van het voertuig ver- ijdeld. Eerste klasse reizigers bevonden zich bij aankomst niet in bet uitgezette rijtuig, zoo- dat de dader in een ander rijtuig moet heb ben plaats genomen om gemakkelijk te kun- nen zien wat er aan de grens met zijn smokkelwaar zou kunnen gebeuren, zondcr dat veridenking op hem viel. Een duur zaakje voor beiangbebbende. die mmiddeis onbe- kend bleex. Belgisch dorp bij Saheveningen. Veel wordt er al gedaan, maar enorm veel leed moet er toch nog gelenigd w o r- d e n. Daartoe werken rusteloos de oomi- te's van alleriei aard, ook voor de kinde ren der sirijdende naties en weezen. Thans zal nabij Sclieveningen, ldtfgs Weslduin en SchokkerWeg, een nieuw Bel gisch dorp verrijzen, dat „La petite Bel- gique" zal worden geheeten. Dat dorp, dat met 1 October gereed zal moeten zijn, wordt in tweeen verdeeld door den Schokkerweg. Aan de eene zijde ko- men een viertal kindertehuizen, een kerk, een ziekenbarak; aan de andere zijde een twinlig- tot veertigtal woningen voor lien, die door den oorlog alles verloren. De weeskindertehuizen, waarvan er den reeds half gereed is, zullen bevatten een ruim schoollokaal, slaap- en eetzaal, en een bad- en speelkamer, terwijl als nevenloka- liteit voor de 8 Belgische liefdezusters, welke in elk der tehuizen de leiding zul len hebben, een in vier kamers verdeeld huisje wordt opgetrokken. Ook de wpnin- gen voor dc- noodlijdende uitgewekenen be vatten vier kamertjes, alles met gasverlich- ting. Het werk wordt uitgevoerd door geinter- neerden. De- gebouwen, geheel in hout opgetrok ken, worden wit en groen geverfd. Mieester cn leerlingen. Yrijdagmiddag mo-est de liulp der poliLie ingeroepen worden ter bescberming van een onderwijzer aan de openbare school voor lager onderwijs no. 9 in de Spuislraat te Amsterdam. Naar liet „Hbi." veriieemt, had bedoelde onderwijzer een leerling een tuclitiging toe- gediend. Oudere broertjes en vriendjes yan 'den gestrafte besloten wraak te nemen en waclillen den ondefwijzer, met stokken ge- wapend, op. Deze bemerkte bijtijds de po ging tot locpassing der „lynchwet" enwaar- scliuwde de politic, die de jongelni verjoeg, waarna de onderwijzer spoedig het schooi- gebouw verliet en verdween. Een mareehaussee vermoard. Maandagavond werd door een cafehouder te GeLdrop bij Eindhoven, waar kermis is, de hulp der politic ingeroepen, daar eenige bezoekers hunne vertering niet wildeii be- talen. Toen de polilife kwam, werd ze door een overmaciit van personen gemolesteerd en met messen aangevallen, waarop de po li Lie van de blanke wapenen gebruik maak- te. Bij deze botsing werd de mareehaussee Molenaar uit Hoogwoud (N.-H.), van de bri gade Heeze, een jonge man, gedood. Hij bekwam vreeselijke snij- en steekwonden. Nog een ongehuwdc mareehaussee van de brigade Heeze werd ernstig gewond. De veldwachter Soneks uit Geldrop werd niet levensgevaarlijk door niessneden geiroffeii. Vier verdachten, afkomstig uit Woensel en Stratum, alien verwond door sabelhouwen, zijn gearresteerd. Waarschuwing. Vanuit Nederiand worden een groot aantai circulaires in briefvorm verzonden waarin een handetearlikel wordt aanbevolen, waar van de alleeuverkoop wordt aanbevolen en waarmede ponder risico groote winsten zou- den te behalen zijn. Gegadigde hedft alleen voor eenmaal een kleine bestellinig te doen om eenige exeni- plaren van het artikel te ontvangen, dat daarna op rembours wordt toegezonden en bij ontvangist blijkt een nutteloos en waarde- loos prul te zijn, dat met het tiende ge- deelle van het betaalde bedrag nog te duur betaald zou wezen. In den laatisten tijd worden op deze wijze behalve in Nederiand vooral in Zwitserland veel slachtoffers gemaakt en zou het aan- beveiing verdienen dat ook de aldaar vef- schijnende dagbiaden het publiek tegen die kwade praklijken waarschuwden. „Unitas" Een smokkellruc. Van het station Rozen-daal vertrekt iederen avond een Irein met ledig materiaal naar Esschen, welke Irein voor het vertrek op hetrangeerterreingevisileerd wordt. Iemahd, hiervian goed op de hoogte, wist zich na de visitatie ongpmerkt in den irein te ver- bergen, met zich nemeUde pen pak van 30 kilo smokkelwaar. Y-eilig kwam hij te Es schen, doch hij achtte het; zeker raadzaam voor den stilstand van den trein dezen te verlaten. Hij werd evpnwel door een sta- tionsbeamble gegrepen en naar de Duitsche hoofdwacht gebracht, waar zijn smokkel waar in beslag werd genomen en hij zelf als reizend zonder plaatsbewijs en zonder pas, gevankelijk naar Antwerpen werd over- gebr acii t. Iiet roaken door kinderen. Te Krommenie te een verordening vastge steld tot beteugeling van rooken en hel ge bruik van tabak door kinderen. De winke- lier, die aan kinderen beneden 14 jaar op( eenigerlei wijze sigaren, sigaretten of tabak, vers trek I, wordt gestraft met 6 dagen hech tenis of 10 boete. Evenzoo worden kin deren beneden 14 jaar met een boete van 10 bedreigd, die op den openbaren weg, of op p'laatsen voor het publiek toeganke- lijk, rooken. Overreden door een auto. In de nachtegaalstraal te Utrecht is gister- namiddag een ongeveer 7jarige scholier door een auto aangereden en gedood. De jongen reed mee met een vrachtwagen en sprong er af juist toen een ,auto passeerde. Een priester-smokkelaar. OndeF bovenstaanden tibel werd onlangs bericht. dat door de rechtbank te Arnhem een R.-K. priester uit Grave, wegens poging tot verboden uitvoer, veroondeeld is tot j 15 of 15 dagen hechtenis. De geestelijke was aangeliouden onder Beek, in het bezit van eenige gerookte hammen, die hij naar Duitschland wilde smokkelen. 'De „Graafsche Crt." vertelt hoe de ge- schiedenis eigenlijk in eikaar zit. De R.-K. priester ondernam eenigen tijd geleden. met een liefdadig doeleinde, een reis naar Belgie, welke over Aken moest wor den afgelegd. Gezien de moeilijkheid zich op reis van het noodige te voorzien, nam hij ongeveer twee pond ham mede, welke hij, om uitdrogen te voorkomen, aan den stuk liet. De ambtenaar, die hem visiteerde, vond liierin echter een overtreding van het uit- voerverbod en maakte proces-verbaal op, hetgeen dan dezer dagen aanleiding gaf tot veroordeeling van genoemden priester door de rechtbank te Arnhem. Een gehuchi, idat weg moet. Het gehucht Katham, onder Edam (aan de Zuiderzee), moet geheel ontruimd wor den. in het belang ider verbetering van de walerkeering. Op de plaats, waar nu de huizen staan, wordt een breede verkeers- weg aangelegd, mede tot versterking van den teen des dijks. Be onleigening i.s zoo goed als afgeloo- pen, meldt het „N. v. d. D. Iloutien bruiloft. Men schrijft uit Limburg aan het „Hbl.": Geen gouden, geen ziiveren, maar een hou- ten bruiloft! be grappenmakers uoemei^ haar ook wel de wilde bruiloft. Veel wordt zij niet gevierd, daartoe zijn er te veel om- standigheden, die alien moeten medewer- ken. De lioulen of wilde bruiloft, zooals zij nog sporadisch in Limburg gevierd wordt, is eigenlijk een feestviering bij ge- legenlieid van dc vijftigsite verjaring van een oude^jonge-juffrouw. En dit wetende, zal bet duiidelijk zijn, dat men al met een vroolijke club te doen moet hebben en dat dp jarige en de familie inderdaad in de stemming moeten zijn om ten aanschouwe van de geheele gemeente zulk pen looze bruilofspartij op touw te zetten. Te Tegelen is er thans een naar den ouden tranl gevierd. Muziek^ezelschap, turn- vereeniging en zangkoor waren uitgeiioodigd en voorts alle jongelui uit de naaste om geving. Reeds vroeg in den nfiddag van den feestdag vertoonde de bruidegom zich, gekleed in lange. jas en hoogen hoed. Een van de dorpsjongelui had zich beschikbaar gesteld om de bruigomsrol te spelen en toen hij eenmaal den toon had aangegeven, waar in het feest verder zou verloopen, toen ging het ook op wieltjes en amusieerde een ieder zich ate op een echte bruiloft. Zelfs was den bruigom een dag niet voldoende en dus fuifde hij er nog den volgenden dag alleen op las in bruiloftsjas en hoogen hoed. Eleelrisehe ooriogsschepen. In het a.s. voorjaar zal het eerste Ame- rikaansche oorlogsschip met electrische be- weeglcracht de „California", de werf verla ten. De Amerikanen zijn zoo zeker omtrent den goeden uitslag van deze onderneming, dat de bouw van twee andere electrische oorlagsschepen, de ,,New Mexico" en de „Tenessee", reeds werden aanbesteed. Ze zulien een waterverplaatsing van 10.000 ton hebben en worden door electrische machi nes voorthewogen, die ongeveer 11/2" mil- lioen doilans kosten. Zij overtreffen de En gelsche linieschepen met 11.000 ton en zijn dus de grootste der wereld. GEEN LEVEN SMroDELEN-COAlMISSIE? Ons adres aan Jen Raad inzake een le- vensmiddelen-comroissie, lieeft voorloopig uitstel van executie gekregen. Het zwaard van Damocles hangt er echler boven, want B. en W. adviseeren er afwijzend op te be- - schikken. Huns inziens gaat het niet op, dat, waar dp uiLvoering der distributiewet aan de ge meente geld zal kosten, liierin menschen buiten den Raad om te betrekken. Ons inziens is dil een gezocht motief. In dezen abnormalen tijd worden meer maat- regelen geiroffeii, waarvan in gewone om- standigheden geen sprake zou zijn. B. en W. kumien gerust zijn. Een levens- middelen-commissie- in onzen geest zou in geen geval een leegpompen van onze ge- meente-schatkist beieekenen. Daarvoor is ze- kere routine noodig. Het beheer van onze vereenigingskassen, staat daar "borg voor. Het was meer onze bedoeling in liet alge- meen belang behuipzaam te zijn bij eene goede uilvoering der distributiewet en. in liet bijzonder tegen misbruik te helpen wa ken. Wij zouden b. v. een oogje in 't zeil hou- den of er niet teveel regeeringseieren bij de banketbakkers terecht kwam en; of er geen regeeringsharing ingemaakt werd ten- einde deze boven de maximumprijzen te verkoopen en ook of diegenen, welke bij de^ disiributie betrokken zijn, b.v. aan huis niet te dikwijls deputaties ontvangen van demon- sheerende regeeringsvarkens-carbonades. Vooral voor het tegengaan van misbruik zou een levensmiddeLen-commissie nuttig werk kunnen leveren, onulaf althans de ar- beiders, eerder Dij ons, vertrouwensmannen der organisahes, hun klachlen in zullen brengen dan bij B. eit W. B.' en W. schijnen zicli echter sterk ge- noeg te gevoelen, zonder ons de distriliulie- wet naar behooren uit te voeren. Zij zijn althans op onze hulp niet gesteld. Wij zijn in dezen echter minder gerust en hopen, dat de Raad er anders over denkt dan B. en W. Mocliten zij evenwel hetzelfde standpunt deelen, dan kan en zal dat voor ons geen reden zijn het -bijltje er bij neer te leggeu, maar zullen wij, lioewel ongaarne, ons ge- noodzaakt zien, werkzaam te zijn als com- missie van lcritiek. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de verieende ruimte, Voor de samenwerkende vereenigingen, N. HAMELINK. Ter Neuzen, 5 September 1916. CORRESPONDENTIE. Aan Onderwijzer". Wegens overvloed van copie moeten we het door u ingezondene uitstellen tot het volgend nummer. Red. Officieel. Van,den Gouverneur-Gene- raal yan Nederlandsch Oost-Imdie is bericht ontvangen, dat liij een telegram uit Djambi onlving, ^neldende dat Moeara Tambesi op 2 dezer na een he\ig gevecht wend bezet. Vermoed wordt, dat de familie van den vorigen Sultan de hand in de onlusten heeft. Door den Lrarn overreden. Gisteren avond zijn, naar ons uit Den Haag gemeld wordt, twee landweermannen onderdoor den afsluitboom gekropen van den electrischen sloomlram van de Zuid- Hollandsche electrische spoorwegmaatschap- pij, bij den Velddorper overweg te Sclieve ningen, juist toen de tram aankwam. Een van lien werd door ue tram gegrepen en is dermate verwond, mat liij in het mili taire hospilaal aan de gevolgen is overladen. De 3Iini sler van Builenlandsch© Zak en wordt liedenavond in de residentie terug- verwacht. GE3IEENTERAAD VAN AXEL. Spoedeischende vergadering van Maandag 4 September 1916, des voormiddags 10,30 ure. Voorzilter de heer L. .T. den Hollander, burgemeester. 1 Aanwezig de leden: L. Lamaitre, A. E. C. Kruijsse, J. M. Oggel, F. Dekker, W. Die- leman, I'. Dekker) ,1. Smies, J. de Feijter en M. Wolfert, benevens de Seeretaris. Afwezig de heeren F. van Driel en P. Dregmans. De Voorzitter opent Ide vergadering en iSteit voor, de vaststelling der notulen van de voorgaande vergadering, daar deze nog niet gereed zijn, aan te houden. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. De Voorzitter geeft thans te kennen, neze vergadering spoedeischend te liebbcn belegd,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 2