Aan welk geneesmiddel moet men de voorkeur geven Hoogwatergetij te Ter Neiizen PINK PILLEN. DAGE N. Yoorm. Nam, Zaterdag 2 September 4.5 4.20 Zondag 3 4.39 4.57 Maandag 4 5.18 5.39 Dinsdag 5 6.5 6.35 Woensdag 6 7.12 7,55 Donderdag 8.45 9.39 Vrijdag 8 10.28 11.7 billijk, doch stellen eene verhooging van 1 cent pei' Mil voor. Bride dffifeWfelden legt sprekar als voor- zitter zo.owel van BurgemeesLer en Welhou- diens als van die gascommissie aan de ver gadering over. De heer De, Feijter merkt op, dat hij uit de nekenipg over 1915 heefl gezien, dat er zoo wat 2(Xj3500 M3. gas is gebruikt; als nu altes met 1cent per M3. zal worden ver hoogd^ zal er 2000 nicer worden ontvan- gen, terwijl er een tekort was van 5000. Hij meent, dat de voorgesteldeverhooging nog op verre na niet in evenredigheid is met den prijteJdier kolen. Wat liet industriegas aangaat, dit zou hij willen verhoogen met een gelijk be-drag ais bet ander©; hij gaat in deze niee met liet voorstel va.n Buirgem-eester en Wethouders. Daar zijrt zeker menschen, die voor hun be- drijf gas gebruiken en aanzienlijke winsten mafcen, maar eir zijn 00k gebruikers van krachlgas, ipij wie dat niet het geval is. Hij meent, dafj bet 00k op den weg van het gemeentehestuur ligt, de industrie eeniger mate ie bevorderen. Bovendien, als er ver- diend wordt, komt dat toch 00k weer ten goede aan het algemeen. Gaat men den prijs van het gas onevenredig hoog stellen, dan zal de gemeente die inrichtingen als klant kwijt rake 11, dan zulien ze zuiggas gaan nemen, wat veel voordeeliger uitkomt. En nu mogc net misschien in den tegen Woordi- gen tijd voordeeliger zijn, als men die klan- ten kwijt was, maar er zulien' toch, naar men hop.pt, 00k weer wel nonnale tijden laanbreken, waarin men gaarne die inrichtin gen als afnemers zal liouden en waarin ze wins! voor de gemeente zuilen afwerpen. Die' Yoorzitter meent, dat het hem daar juist 111 zit; er wordt ve.rmoed, dat dip versChiilende nij verheidsinrich tingen j uis t van tijdelijken aard zullien zijn en dat die bij terugk-efcr van normaie tijden weer zuilen verdwijnen; wamneer dit waar zou zijn, dan zou die Ujdelijke industrie profiteeren vipa de gemeentekas. Hij wit nog in*het liclit stellen, dat het standpunt, dat men tegenwoordig op een af- nemer van krachtgas veriiest, onjuist is. Hij was 00k eersl van die meening, maar bij onderzoek is hem het onjuiste van die mea ning gebleken. Hij heeft diaarvoor de cijfers van Juii 11., toen gebruikt werden 2982 M3. krachtgas,'.,Uit 100 Kg. kolen worden 28 M3. gas verkregen, er waren dns voor die hoe veelheid gas noodig 10.735 Kg. gaskolen, die gekost hebhen 1/ 19, zoodat er een uitgaaf voor noodig was van 203,96V2. Van de hoeveelheid kolen werden gestookt 188 H.L. cooes, en de verkoop dier coces en van het verkregrii* %as, leverde 291,72 op, zoodat er op die gas nog een winst was van 87.76. Die winst 'is wel niet groot, maar men moet in aatimprking nemen, dat men de bedrij fs- kosten voor de fabriek toch heeft, 00k at zou d,at -krachtgasniet gebruikt worden. De heer Oggel merkt op, dat die bereke- ning is gebaseend op een kolenprijs van 19, maar nu kosten ze 25. De Yoorzitter aniwoordt, dat de bereke- ning is gebaseerd op den prijs, die voor de kolen betaald is. Er.was 19 betaald, doch nu zal het 21 a 22 worden. De ge- maakte berekening kan wel als leiddraad worden aangenomen, maar niet als grond- slag, het diendie nlaar om aan te toonen, dat het niet allemaal verlies is. De heer Oggel geeft te kennen, dat de ge- Lijkstelling van krachtgas met lichtgas 00k maar wordt bedoeld als een zeer tijdelijke maatnegel. De gasfabriek is wel eens be- schouwd als een instelling van weldadigheid, maar hij acht liet toch niet noodig, dat de gemeente indiistrien, waarin goed geld ver- diend wbrdt, gaat steunen. Het is de vraag of de ondernemers, indien zij er van op de hoogte zijn, dit zelf wel wenschen. Hij sprak dezer dagen een verbruiker van krachtgas, die van meening was, dat de gemeente heel wat aan hem verdiende, maar die, toen spre- ker hem eens landers inlichtte, te kennen gaf, dat men lan den prijs moest verhoogen, en dat Het niet noodig was, dat hij door de gemeente' met verlies geholpen werd. De Yoorzitter noemt dat-van dien verbrui ker een mooi standpunt, men treft dezulken niet te veel aan, daar het standpunt van vel-en in deze dagen maar alleen schijnt te zijn, in korten tijid veel geld te vendienen, ten koste van wat dan 00k. De heer Oggel wijst er op, dat het niet alleen viasfabrieken betreft, maar er zijn nog andere look. De heer De Feijler geeflMe kennen, dat toch allepn de vlasfabriekeu abnormale win sten rnaleti, nu zijn er hier wel een stuk of zes viasfabrieken, maar er is er toch rpuar een die krachtgas gebruikt. De Yoorzitter merkt- naar aanleiding van het gezegdh van den heer Oggel op, dat hier toch nooit verkondigd is, dat de gasfabriek eene instelling van weldadigheid is. De heer Oggel lierymert er aan, dat een vorige maal, bij de bespreking der gasprij- zen, is gezegd, dial men de menschen goed- koop moet helpen en den gasprijs niet zoo duui' maken, opdat het dan eenigszins eene ■oiiJersteeming zou zijn in de zware zorgen, die ze nu hebben. Dal men jdit voor de in- gezefenen zoti doen, is nog tot daaraan toe, maar hij acht liet niet noodig, dat bloeiende industriep daarvan opk zouden profiteeren. In de vergadiering der gascommissie is 00k gewezen;qp de drogerij, misschien eveneens van tijdeiijken aard. Later, als de tijden weer normaal geworden zijn, kan de huidige toestand weier bestendigd worden. Hij ziet niet in, op welken grond het industriegas goedkoojjfer moet zijn dan licht- of koiokijas. De Yoorzitter acht het onwedersprekelijk, dat er verhooging van den gasprijs moet komen, cr is nn reeds een tekort van J 5312 te dekken en men moet oppassen, dat men binnenkort daar weer niet voor komt te staan. De hoofdelijke omslag moet nu, omdat dat op korten termijn moet gedekt worden, dadrvoor at worden verhoogd, lan- ger dan drie jaar mag men daarover niet betalen, dat staan Gedeputeerde Staten niet toe. Burgemeesteir en Wethouders hebben ®t nn het bast geacht, het tekort maarineens te verhalen in het jaar '17, dan is liet gauw geleden en vergeten. Be heer De' Feijter merkt op, dat hij nog geen antwoord heefl gekregen pp zijne op- merking, dat de voorgestelde verhooging van den gasprijs maar 2000 zal opleveren en er een tekort is geweest van J 5000. De heer Oggel wijst er op, dat een deel van dit tekort 00k zit in werken tot uitbrai ding van de fabriek. De Voorzitter beaamt dit, een groot deed van het tekort is bestemd geweest voor ver- grooling van den inventaris. De heer De Feijter geloofl toch, dat de verhooging nog hooger zal moeten zijn aan 1 cent per M3. De Voorzitter brengt onder liet oog, dat wordt- voorgesleld, 'de verhooging te doen ingaan met 1 October aanstaande; men zou dian hens kunnen afwaChlen 'en met Januari nadef beraden, of meerdere verhooging noo dig is, als de prijs der kolen-steeds. stijgende blijft. De heer Oggel vraagt, of dit wel kan, met het oog op de vastslelling der begrooling. De Voorzitter ziet daarin geen bezwaar, daar de begrooting toch te alien tijdie kan gewijzig'd worden. De heer De Feijter vraagt, of de verhoo ging niet kan ingaan met 1 September a.s. Als men overtuigd is, dat verhooging noodig is, waar voor zal men dan wachten. Do oorzitter deelt mede, dat de directeur der gasfabriek heeft te kennen gegeven, dat de meters alle veranderd zulien moeten wor den, daar het bijbetalen van de verhooging moeilijkheden ondervindit. De heer Oggel acht dat toch nogal eenvou- dig; als de meters worden nagezien, kan worden berekend lioeveel kubieke meters gas is gebruikt en hoeveel er dus nog moet worderl bij betaald. De Voorzitter slemt toe, dat de theorie aldus is, maar in de praktijk schijnt het juist niet zoo gemakkelijk te gaan voor den filter, om de bijbetaling te krijgen. De heer Oggel is van meening, dat het toch wel beproefd kan worden. Als van de verste strekking, wordt nu allereerst gestemd over het voorstel der gas commissie. om den prijs voor industriegas gelijk te stellen met dien van lichtgas en geen reductie bij groot verbruik toe te staan. Dit voorstel wordt aangenomen met 6 stemmen Legen 1. Voor stemmen de heeren Van Driel, Oggel, De Feijter, Wolfert, P. Dekker en Smies; tegen stemt de heer La- mailre. Aldus gewijzigd, wordt alsnu het voorstel van Burgemeesler en Wethouders, tot ver hooging van den gasprijs, aangenomen met algemeene stemmen, en bepaald, dat die ver hooging ingaat met 1 (September a.s,. SO. VooriSiel van Burgemeesler en Wel houders, lot verhooging der jaarwed- den van den direcleur, stokers en hulpsloker der gasfabriek. Door A. Moes en H. C. van den Hit, sto kers der gasfabriek, is een adres ingezonden, waarin zij op verscliillende gronden ver hooging van hun weekloon verzoeken. Zij wijzen op de duurte van alle levens-behoef- ten en op de istijging der loonen in alle, 00k parliculiere bedrijven, terwijl zij hunne be- looning niet e veil rod ig achten aan die van den hulpstoker S^ghers. Dit verzoek is gesteld in handen van den directeur dier gasfabriek om advies, die daar in te icennen geeft. dat, vergeleken met het loon en icte twerkzaambaden van 'die gemeentie- verklieden of wcrkliedien in particulieren dienst, of het loon van den hulpstoker, het loon van de stokers te laag is. Vergelijkt men het loon van deze stokers met hel loon van den fitter, dan is het loon vpn den fitter wedar te laag. Vergelijkt men de loonen van het perso nnel met het salaris van den directeur, dan is het salaris van den directeur veel te laag. Deze iseheve verhoudingen zijn ontslaan, d-oor ongelijke verhoogingen van de ver- schillende werkliedan, die alien zijn ver hoogd, alleen de directeur niet, terwijl voor het aanvaarden van zijn betrekking door de meerderheid van die raadsleden en 00k van wage het Dagelijksch Bestuur te kennen ge geven is, dat het salaris van den directeur te Laag was. Op zulke verklaringen wordt door soili- citieerexide personen wel degeilijk gelet, en deze zuilen bij de meeste sollicitanten in- vloed uitoefenen, bij het aannemen van opemstaande betrekkingen. Hierbij komt, dat het salaris van den di recteur het laagste is, dat in Ncderland be taald wordt. Waar hem om bericht en raad gevraagd wordt, geeft hij als zijn gevoelen te kennen, fiat het salaris van den direcleur zou be ll ooren te bedragen f 1250 'sjaars en het weekloon van den fitter f 14, d,at van de stokers 13 en van den hulpstoker f 11, bij alien de vergoeding voor Zondagsdienst inbegrepen. De Voorzitter deelt mode, dat Burgemees ler en Wethouders voorstellen, de jaarwedde van den direcleur der gasfabriek te ver hoogen met 200, aid us te stellen op /1100, en het weekloon der stokers, dat nu f 12 bedraagt, te verhoogen tot 13, dat van den hulpstoker, nu J 10 bedragende, te ver hoogen tot f 11. Zij stellen zich daarbij op het standpunt, dat de jaarwedde van den directeur, in vergelijking met die van an dere plaatsen, zeer gering is. Met het oog op den toestand-der gasfabriek, kunnen zij eehter geen vrijheid vinden om een verhoo ging van meer dan J 200 voor te stellen. De gascommissie gaat met dit voorstel accoord, voor wat betreft liet weekloon der stokers en van den hulpstoker, doch stelt voor de jaarwedde van den directeur slechts met 100 te verhoogen. De heer Smies merkt op, dat de directeur 00k vrij vuur en licht geniet, beneveiis vrije woning met een groolen tuin, en. dat dan f, 1000 met de andere aan de betrekking verbonden voordeelen, een mooie jaarwedde mag worden genoemd. De heer Lamaitre is van een ander idee. Het tractement is laag' en de directeur is gebleken goed berekend te zijn voor zijne taak; hij acht eene verhooging van 200 billijk. De Voorzitter wijst er op, dat de vrije woning wordt geschat op 150, voor vuur en licht kan 00k 100 gerekend worden, het gebruik van den tuin op een f 50, zoo dat die directeur dan tnans, alles saam rekend, f 1200 geniet. Brj de beoordeeling van de vraag of dit voldoende mag geacht worden, hangt h-et er van af, of men meent, dat 1200 voor iemand van den stand en de positie van den directeur der gasfabriek voldoende is om van te lev en. De heer De Feijter wil, waar Burgemees ler en Wethopdens tevreden zijn over het Wierk van den directeur, hun voorstel, om 200 verhooging te ge.ven, steunen. De beer Lamaitre zegt nog, dat er at zoo dikwijks over gesproken is en altijd maar uiigestelid, dat het nu zijn tijd wordt, om er loch wat aan te doen. De heer Oggel zou over deze zaak liever veixler spreken in .hestolen vtergadering. De Voorzitter scliorst, in verband met dezen weii'sch, voor het oogenblik de be ll a ridel ing van dit punt, om dit na afloop der andere zaken, in besloten zitting te be- handelen. 11. Ruimen faecaiiiki. v De Voorzitter brengt in 1 herinnering, dat voor eehigen tijd is ingekomen een adres van eenige ingezetenen, waarin werd ver- zocht, van gemeenlewege een beerruimmg m te richten, welk verzoek naar Burgemeesler en Wetliouders is verwezen voor advi-es. Sediead liebben Burgemeesler en Wethoiuiders verscliillende iniich tingen ingewonnen. Spre ker is persdonlijk te Schiedam op eene fa briek geweest, waar de henoodigdheden voor het inrichten eener volledige beerruiming worden vervaardigd. Daarbij is hem geble ken, dat de aanschaffing van de verschil- lende benoodigdheden, als: tankwagen, pompwiagen, slangenwagen, slangen enz., zo'ude koslen 2105, een bedrag, dat vicr- a vijfhonderd gulden hooger is dan in nor- malen toestand. In verband daarmede, kunnen Burgemees ter en Welhouders thans geen vrijheid vin den, een voorstel te doen, om tot het in richten eener volledige beerruiming over te gaan. Zij hebben nu eehter onderliandeLd met een ingezetene, die in den Sniids Schorre polder, aan dien weg naar de Sassing, een stukje grond wil verkoopen voor diet maken van een put voor liet verzamelen der fac ta lien, tegen 10 per roede, het is 125 roeden groot, zoodat voor aankobp van dien grond 1250 zou noodig zijn. Hij is 00k bereid dien grond te geven, als de gemeente den put maakt, doch dan worden de daar uangebrachte faecalien zijn eigendom. Koopt de gemeente den grond, dan kan ze die faecalien verkoopen. Er is at iemand geweest, die heeft verklaard, be reid te zijn, voortdurenid de faecalien te koo- pen. De faecalien zouden dan kunnen ge- haald worden met een gesloten wagen, zoo als er 00k in gebruik zijn, die 1000 liters kunnen inhouden en 425 zoude kosten. Op die wijze zouden Burgemeesler en Wet- houdeis er wet nader op willen ingaan. De heer Lamaitre deelt mede, dat er nog iemand geweest is., die hem heeft verklaard, bereid te zijn zelf een put te ipaken en de beer bij de menschen uit die putten be komen halen, op nader vast te stellen condition. De Voorzitter zou dat de gemakkelijkste oplossing achten. Hij vraagt of de Raad kan goedvinden, dat in een volgende zitting in den aangegeven geest een oplossing dezer zaak wordt voorgesleld. Er kan dan een nader onderzpek worden ingesteld. In geen geval zal eehter worden voorgesteld, het aanschaffen eener volledige inrichting voor beerruiming. Met algemeene stemmen geeft de Raad te kennen, een voorstel te willen afwachten. 12. Rioleering Genisclie Vaarlslraat. De Voorzitter brengt in herinnering, dat in de vergadiering van 20 Juli 11. is medege- daeld een adres van bewoners der GenLsche Vaartstraat, waarin gevraagd werd riolee- ring dier islraat; er is toen besloten, de be- liandeLing van dat verzoek aan te houden, tot bij de vastslelling der begrooting, wat voor zulke zaken in het algemeen gewenscht geacht werd. Er is nu eehter gebleken, dat er op de begrooting van het Loopende jaar nog een j>aar posten zijn, waaruit het voor de rioleering henooidigde bedrag kan worden gevon den. Hij vraagt nu, of de Raad het misschien wenschelijk vindt, thans hierover nog eene beslissing te nemen, opdat dan dit werk nog in dit jaar kan worden uitge- vo-erd. De heer Smies zou 't best achten, dat het nog .maar gebeurde. De heer Oggel wijst er op, dat er 00k nog een verzoek is van bewoners van de Molen- straat. Zou het daar niet meer noodig zijn dan in d,e Genbsche Vaartstraat? D,e Voorzitter deelt mode, dat voor ver- bebering van de Molenstraat en van de West- slraat een post op de begrooting voor 1917 is opgenomen. De rioleering van de Molen- slraat is geraamd op 1100, die van de Weslstraat op J 1350; dan komt er voor be- tdinkering van. de Molenstraat nog f 67a bij. Die bedragen kunnen op de begrooting van dit jaar niet meer vrjj gemaakt worden, wel het bedrag, dat voor de Gentsche Vaart straat is geraamd, nl. f 485. Dat is d*us nog geen 500, terwijl voor de Molenstraat f 1775 noodig is.. De heer Oggel vraagt, of het de bedy-eling is, in de Gentsche Vaartstraat alleen riolee ring aan te brengen. De Voorzitter antwoordt beVestigena. De heer Oggel wjjst er op, dat de beslra- ting daar anders 00k allertrenrigst is. De heer Lamaitre stemt dat toe,' maar merkt op, dat dit met meer straten in de gemeente het geval .is, De heer Oggel vervolgt, dat leen straat toch 00k noodig is om er over te loopen, en dan is zoo'n bestraiing, als die nu in de straat ligt, -erg lastig. De heer De Feijler 'vraagt, of het missidiien niet voordeeliger zou zijn, deze rioleering gelijklijdig uit te voeren niet die van de andere genpemde straten. Dp. Voorzitter meent, dat dit vrijwel het- zelfde zal zijn. De heer Lamaitee steunt het voorstel van den Voorzitter, om het werk aan de Gentsche Vaartstraat nog dit jaar uit te voeren. Dit voorstel wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Voor stemmen de heeren Van Driel, Lamaitre, Wolfert, P. Dekker en Smies.; tegen stemmen de heeren Oggel en De Feijter. 13. Resehikbaar slellen van levensmid- delcn. De Voorzitter deelt mede, dat hij nu nog iets wenscht te bespreken, dat meer bepaald den Burgemeesler betreft, ais zijnde deze' belast met de distributie (van levensmiddelen. Hij wenscht verscliillende levensmiddelen, die van regeeringswege voor distributie wor den beschikhaar gesteld, voor icle ingezetenen aan te schaffen. Nu is er eehter geen enkele post op ide begrooting, waaruit voor deze zaak kan word-en geput, voor het dekken van -evenlueele onlcoisten als anderszins. Hij \Tflagt daarom, of de Raad liem, in navol- ging van andere plaatsen, een crediet van b.v. 250 zou willen verieenen. om eventu- eel uil die verstrekking voortvloeiende uit- gaven, die niet anders gedekt kunnen wor den, daaruit te bestrijden. Hel is niet de bedoeling dat geld uit te geven, daar de besichikbaarstelling zoo zal worden geregeLd, dat-de kosten gedekt wor den, maar het kan toch voorkomen, dat er ©ens iets ongedekt blijft. Spreker wijst op liet gebrek aan vleesch. Niettegienslaande er geregeld regeermgsvar- ken-s worden aangeviOieriJ, liebben de stagers, als men er 0111 komt, in den regel geen vleesch. Teneinde dan eenigszins in ae be- hoefte aan vleesch te voorzien, zou hij in den aanstaanden winter wekelijks 00k visch willen Ialen komen. Tnt hiertoe was ihet weer diaarvoor nog niet gesehikt, daar te lange reis moet gemaakt worden. De heer Oggel zou het wel noodig achten, dat in dit opziclit wat gedaan wordt, doch dan was het wenschelijk, dat eene goede regeling werd getroffen,. voor eene gelijk- matige distributie onder de gebraikers. De Voorzittei- stipt ahn, dat daarnaar wordt getracht; men krijgt 00k niet steeds wat gevraagd wordt. Met name wat aangaat regeeringisharingen, kop hij er voor deze gemeente maar 500 krijgen, omdat het distri- buliebureau er niet genoeg jhieeft, en het is bij deze.warmte 00k gevaoriijk, daar*van een grooten vocxrraad in te slaan. De heer Oggel wijst er op, dat hij op het oog heeft, eene goede regeling voor de ge bruikers. Hij zou wenschen, da$ deze kon- den opgeven, wat ze noodig hebben. Dan weet men 00k, wat er voor de gelieele ge meente noodig is. De Voorzitter geeft te kennen, dat het nu precips zoo gaat, de wfnkeliers geven op, wat ze denken noodig te liebben voor hun omzet. De Minister heeft drie manieren aange geven, voor het distribueeren van de levens middelen, nl.dieze te la ten verkoopen door een gemeente-amblenaar, ze te leveren op best-eliing van "betanghebbenden en ze te laten uitventen. Ze van gemeentewege gaan verkoopen zal wel niet gewenscht worden, uitventen zou misschien in den winter kun nen geschieden. Ze worden nu dus geleverd op hostelling; de winkeliers geven hunne hoeveelheid op en die wordt aan de hegee- ringsbureaux aang-evraagd. In den beginne ging dat niet zoo goed, maar nu begin t het at te verbeteren. Er zijn 00k regeeringseieren aangevraagd, maar we konden maar de helft van de aangevraagde hoeveelheid krijgen, dat hangt 00k al -eens af van den beschil<bar*en voorraad en de aanvragen van andere g-e- meenten. De lieer Oggel meent, als er dan minder komt als gevraagd is, het gewenscht is, dat ieder naar evenredigheid 00k minder krijgt, dat niet de een een volledige portie en een ander niet-s krijgt. Daar wordt, voor wat de slagers betreft, 00k zoo veel over ge- klaagd. De Voorzitter weet, voor wat de slagers betreft, niet hoe het gaat. Er komen, zooals liij zeide, geregeld varkens, maar in vele ge- vallen kunnen de menschen geen spek be- komen. Of ze het naar andere gemeenten uitvoeren, hij weet het niet. De heer Oggel meent, dat, als maatrege- lea gelroffen werden zooals hij aangaf, liet niet meer zou kunnen voorkomen, daar d.xn ieder vooraf zou opgeven wat hij voor zijn gezin noodig had. De Voorziltdr meenl, dat zoon maatregel, althans zeker niet ten opzicht-e van de sla gers, uit te voeren zou zijn. Men zou toch niet vooruit kunnen laten opgeven, aat men zoos-eel spek, zooveel vleesch, zooveel worst, zoo\*eel van dit en zooveel van dat moest hebben. Dat zou immers met een varken nimnier uitkomen? Bovendien: de menschen kunnen dat 00k niet altijd vooruit opgeven, het hangt wel eens ,af van het al of niet gunslige financieele resultaat eener week, of ze al of. niet kunnen koopen, en eerst als ze een goede week hebben geliad, als er werk is geweest, zulien ze wat gaan inslaan. De heer Oggel merkt op, dat, als de men schen moeten wachten om bij de slagers te kpopen, tot ze des Zaterdags hun geld in den zak hebben, z-e niets kunnen koopen, want dan is er niets meer in voorraad. De Voorzitter had nu juist niet aanscnaf- fing van varkensvleesch op t oog, hij noem- de maar iets en meent, dat hier de goede weg bewandeld, wordt. De heer Oggel wijst op die regeerings- haring; er waren enkelen, die van de haring ki-egen, en die verkochten ze spoedig aan de goede vrienden, waardoor (de meeste men schen er geen konden krijgen. Als die door hem genoemde regeling werd gemaakt, ken dat niet voorkomen. Be Voorzitter blijft het onmogelijk achten, dat elke winkelier iedere week voor elk van zijn klanlen ojigaaf zoude moeten doen van lielgeen die noodig heeft. Dat wordt ner- gens gedaan, waarom zou men daarmede in Axel-moeten beginnen? Bovendien belwijfelt hij, of de winkeliens daartoe genegen zouden zijn. De heer Oggel meent, dat ze zulks ver- plicht zouden zijn, als ze hun zaak willen i>lijveil voortzetten. Met de hanidelaars in kunstmest gaat het even zoo-. De Voorzitter geeft te kennen, dat hij, bij het nemen van maatregeien ten deze, tracht liet algemeen belang te dienen, en niet meer beproefl, het alle menschen naar den zin te maken. Hij heeft zich daaraan in den be ginne veel gestoond en hel mogelijke aange- wend, om aan alie verzoeken te voldoen; hoe meer moeite daarvoor gedaart werd, hoe lastiger de betrokkenen eehter werden, voor- ial bleek dit met de slagers. Nu is spreker in dit opzicht een ander standpunt gaan in- nemen, hij doet, wat zijn hanid vindt te doen, in het algemeen belang, omdat men toch niets anders -dan ondank inoogst als men tracht alle menschen tevreden te stellen. E11 als de heer Oggel op sprekers plaats zat, zou 00k hij ervaren, dat het in deze niet gemakkelijk is, elks zin te doen. Evenwel, als de heeren een maatregel aan de hand doen, die uitvoerbaar is, wil spre ker dat gaarne in overweging nemen. De heer Oggel vraagt, of het dan oolc niet voor- andere levensmiddelen kan geregeld worden als voor het brood. Die Voorzitter acht dat onmogelijk; men moet rekenen, dat Axel eene gemeente is van 5000 zielen, en nu kan toch niet ieder hoofd van een gezin vooraf komen opgeven; ik heb deze week noodig zooveel kilo boter, zoo veel kaas, haring, enz. enz. Bovendien, dan behoordie men voor het ontvangen en bewer- ken der ingekomen opgaven wel een vijftal ■vasle ambtenaren aan te stellen. Ten opzichte van de slagers is er nog wel Wat te doen. Men zou dezen kunnen laten noteeren a,an wie ze hun vleesch en spek verkoopen en dit 00k voorschrijven voor degenen, idle spek enz. bij eene hoeveelheid afhalen om weer te verkoopen. Waar Hat spek blijft, zou spreker -gaarne weten, hij heefl er al meermalen onderzoek naar ge daan, maar is het nog niet te w-elen ge- komen. Hij kan niet begrijp-en, dat de regee- ringsvarkens d-en eenen dag komen, en dat de slaigers den volgenden dag weer hitver- kocht zijn. De heer Oggel meent, dat ze te weinig varkens krijgen. De Voorzitter stemt toe, dat er, wat de contrdle aangaat, nog wel wat zou kunnen verbeterd worden, maar dat men dan een flink lambtenaarspersoneel zoude nooidig heb ben, dat zich daarmede voortdurend bezig- hield. Hij denkt, dat er wel eenige kans op verbetering is. Een dure administratie in- voeren gaat 00k niet, daar die dan ten laste der gemeente zou komen, omdat de koster niet op de te verstrekken levensmididelen mogen 'gevonden worden. Hiema wordt met algemeene stemmen den Voorzitter liet gevraagde crediet van 250 verleend. Hiema stelt de Voorzitter wetter aan de order 10. Belreffende salarieering van hel per- soneel der gasfabriek. Hij schorsl de openbare zitting, die over- gaat in eene zitting met gesloten deuren. Na het weder openbaar worden der ver- gadering, komt, als van de verste strekking, allereerst in stemming het voorstel van Bur- gemeesier en Wethouders, om de jaarwoude van den directeur der gasfabriek te ver hoogen met 200. Dit voorstel wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren Van Driel, De Feijter, Lamaitre en P. Dek ker; tegen stemmen de heeren Oggel, Wol fert en Smies. Met algemeene stemmen wordt hiema aan genomen het voorstel van Burgemees ter en Wethouders om het weekloon van de sto kers op f 13, dat van den hulpsloker op /II vast te stellen. Deze verhoogingen worden gerekend in te gaan met 1 October •aanstaande. De heer Oggel herinnert, dat in den aan- vang van het jaar het weekloon van den gasfitler is verhoogd; nu zijn de loonen ver hoogd van. bet andere personeel en hij meent, dat er nu 00k aanleiding is, om de jaarwedde van den boekliouder, die toch te gering is, in verband met zijne vele dienst- uren, 00k te herzien. Hij verzoekt Burge meesler en Wethouders dit te overwegen en in volgende vergadering een desbelreffend voorstel te doen. De Voorzitter zegt toe, dit bij Burgemees- ter en Wethouders te zuilen bespreken. Hij ideell voorts made, dial er nog gen adres is ingekomen van E. P. van Duren, fitter, die, naar aanleiding van de verhooging van het loon der stokers, meent, dat hij niet meer evenredig bezoldigd wordt en verzoekt zijn loon meer evenredig te regelen. Hij stelt voor, dit adres, hetwelk nog niet bij Burgemeesler en WclhoudeFS kon wor den behandeld, naar dat college te renvoi- eeren. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. Daar niemand bij de omvraag het woord verlangt, wordt de vergadering door den Yoorzitter gesloten. Aan het geneesmiddel, dat bij den min- sten omvang en zonder een bijzonderen leefregel noodzakelijk te maken de meeste uitwerking heeft. Zoo verstaau, zijn de Pink Pillen het ideale geneesmiddel bij alle aandoeningen, die voortkomen uit het ver- armen van het bloed of uit eene verzwak- king van het zenuwstelsel. Sedert talrijke jaren hebben zij'de gezondheid weergegeven aan duizenden personen die leden aan bloed- armoede, bleekzucht, maagpijn, hoofdpijnen, neurasthenie, rheumatiek, zenuwziekte. Al deze verstoringen men geve er zich wel rekenschap van, hebben twee voornaamste oorzaken, n. 1. de verzwakking of de on- zuiverheid van het bloed, of de zwakte der zenuwen. Er zjjn maar weinig menschen, die niet op een gegeven oogenblik worden aangetast door een dezer kwalen, welke zich opeubaren ten gevolge van overspanning, buitensporigheden, ontberingen, tegenslagen, ofwel op gevaarlijke kritieke tijdstippen van het leven als groei, kritieken ieeftijd zelfs de verwisseling van de jaargetijden brengt van zulke storingen teweeg. Met andere woorden, de Pink Pilleh zijn voor iedereen en op zeer vele tjjdstippen des leveris nood zakelijk. Hare bijzondere versterkende en opwekkende hoedanigheden maken haar tot het zekere geneesmiddel, tegen al de aan doeningen waarvan wij spraken. De PiDk Pillen zijn verkrijgbaar a 1,75 per doos, en 9,— per zes doozen bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam. Voor Ter Neuzen en omstreken bij de Wed. A. van OverbeekeLeunis, Westkolketraatvoor Sas van Gent en om streken bij den heer Ad. van Loy, en verder bij versebillende apothekers en goede drogisten. (Zonnetijd). 7

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 2