ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6424. Zaterdag 2 September 1916. 56e Jaargang. A30NNEMENT: Telefoon 25. ADVERTENTlfiN: Bit Blad vsmliynt MaaMag-, Wsensdag- en Vrpagavond, uitpzanderd op Feestdagen, bij de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Reuzen. •EnBXR,sa?:Hi i3jD-A.ii). I GEMKENTEBEGrROOTING. Landbouwberichten. GEMEN6DE BERICHTEN. Per 3 maanden binnen de stad I.—. Franco per post voor Nederland 1.10. gij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland f 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10, Bij direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien vdor 1 liur op den dag der uitgave. De P R IJ S der Regeerings-eieren isdeze week 14Vs Cent p. 2stuks. De Burgemeester van Ter Neuzen. Burgemeester- en Wethouders tier gemeente TER NEUZEN, Gelet op art. '203 der Gemeentewet. Brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat de Begrooting van de plaatselijke inkomsteu en uitgaven dezer gemeente, voor het jaar 1917 °P heden. aan den Raad is aangeboden, en, voor een tijdvak van veertien dagen, voor een ieder ter lezing is nedergelegd op de Secretarie der gemeente, alwaar tegen betaling der kosten afschriften van dezelve kunnen worden verkregen. Ter Neuzen, 31 Augustus 1916. J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. TER NEUZEN, 1 September 1916. Schoepvaartmaalsehappijen. De St.ct. no. 204 bevat de acte van op- richting der N. Y. Maatschappij Schoener- schip //Zwaluw" te Ter Neuzen, welker doel is de exploitatie van een stalen schoe- nerschip in den meest ruimen zin. Het kapitaal der vennootschap bedraagt 15.000. Opriehters zijn P. B. G. de Meijer,R. G. E. Nolson en H. R. A. de Meyer, alien cargadoors wonende te Ter Neuzen. Dezelfde St.ct. bevat de acte van oprich- ting der N. V. Maatschappij Schoenerschip ,;Berendina" te Ter Neuzen, gesticbt door dezelfde personen en met hetzelfde doel. Het kapitaal bedraagt f 21.0C0. Examen selloonschrijven M. O. Voor het examen schoonschrpven M. O. is o. m. geslaagd de heer Ch. J. M. Rottier te flulst. De regen. Men schrijft uit Middelburg dat de hevige regenbuien, welke daar Dinsdagavond neer- vielen, oorzaak geweest zijn van een vrij ernstige verzakking van den muur van het dok Prins Hendrik, dat toebehoort aan de Kon. Maatschappy //De Schelde" te Vlissingen. De muur is over een vrij grooten afstand naar de waterzijde uitge- weken en verschillende scheuren zijn in den muur waar te nemen. Nieuwe scheepvaarIverordening. De commandant der stelling van de monden der Maas en Schelde (commando Zeeland), heeft eene verordening uitge- vaardigd waarby het verboden wordt te bevaren a. het watergebied ingesloten door de Kust van Zeeuwsch Vlaanderen, de lijn, welke de hooge lichten van Nieuwesluis en Kaapduinen verbindt, en de Zuidkant van de Walvischstaart, tenzij het vaartuig is een stoomvaartuig en voorzien van een Nederlandschen loods. Hiervan zijn uitge- zonderd, de vaartuigen bestemd voor, of vertrekkende van Cadzand, aan welke het geoorloofd is voornoemde haven binnen te loopen of te verlaten, waarbij zij zich niet zullen mogen bevinden beoosten de ge- broken lijn, die gevormd wordt door de lijn welke het badhuis Cadzand met de liehtboei No. 2 van de Wielingen verbindt en het verlengde der lijn, die genoemde liehtboei met de Westzijde van het huizen complex Wielingensluis verbindt. b. bet Oostgat, de Deurloo, de Galgeput en de Sardijngeul van 1/s uur na zonsonder- gang of indien de zon vroeger dan 5,30 ondergaat van 6 u. 's avonds tot x/3 uur voor zonsopkomst, of indien de zon later opkomt dan 6,30 tot 6 uur 's morgens. Ingeval van zeegevaar, rekening boudende met de grootte van bet vaartuig, een en ander ter beoordeeling van den met de controle belasten zeeofficier, is het geoor loofd, het Oostgat, de Deurloo en de Galge put binnen te loopen en te ankeren benoorden de lijn, die de spitse ton no. 6a van bet Oostgat met de liehtboei nabij den Nolledijk verbindt, vaartuigen welke in dit geval ver- keeren zullen duidelyk de voorgeschreven lichten toonen. c. bet watergebied der Westerschelde, ingesloten tusschen de lijn Hooge licbt Nieuwesluis Hooge licbt Kaapduinen en de lijn HansweertWalsoorden, voor zoo- verre niet vallende onder bet watergebied sub. d. van 9x/4 's avonds tot x/2 uur voor zonsopkomst of indien de zon later dan 5.30 opkomt tot 6 uur 's morgens d. bet watergebied der Westerschelde, ingesloten door de lijn Westhavenhoofd van de VVestelijke haven te Ter Neuzen, Zuid (r. w.) en de lijn welke Hansweert verbindt met Walsoorden van 10'/2 uur 's avonds tot 1/2 uur voor zonsopkomst ot indien de' zon later dan 6,30 opkomt tot 5s/4 uur 's morgens. e. het watergebied der Westerschelde, beoosten de lijn Hansweert Walsoorden van V2 uur na zonsondergang tot x/2 uur voor zonsopkomst. f. bet watergebied der Oosterschelde bewesten de lyn welke den lichttoren West Scbouwen met den toren van Oost- kapelle verbindt van 1j9 uur na zonsonder gang tot y2 uur voor zonsopkomst. Bepaald wordt verder, dat de schipper van elk vaartuig, dat zich ophoudt in bet bedoelde watergebied werplicht is op bevel van een bevoegd officier of onderofficier ten anker te komen en de te geven orders v op te volgen. De schipper van elk vaartuig, dat zich bevindt inbet Zeegat van Brouwersbaven of in bet gedeelte van het Zeegat Zierikzee betwelk niet beboort tot het bovenbedoeld watergebied, is verplicht bij aanroepen direct by te draaien of te stoppen. De verordeningen op dit gebied uitge- vaardigd door den territorialen bevelhebber in Zeeland en de commandant in Zeeland worden ingetrokken. K IJ K U IT. Eenige smokkelaars, natuurlyk zooveel mogelijk van de binnenwegen gebruik maken- de, liepen een der laatste nacbten over bet vondertje, dat bij de boerderij van A. Ver- planken, over bet Kanaaltje ligt. Het vondertje brak, terwijl men er over ging, en een der smokkelaars viel in het modderige water, waarin hij tot aan de schouders wegzakte, zoodat zijne kameraden de grootste moeite hadden, om hem op bet droge te krijgen, en hem van een akeligen dood te redden. BOSCHKAPELLE. Hier is opgeiicht de afdeeling //Boseh- kapelle" van de Nederlandsche Vereeniging van R.K. bloemist-, tuin- en veldarbeiders. Een 70tal leden zijn reeds toegetreden. Het Bestuur bestaat uit A. de Bakker, voorzitterP. A. v. Campen, Secretaris D. de Bakker, penningmeesterP. de Rijk en A. v. Damme, leden, welke laatste tevens bode is. Terstond met de stichting der afdeeling hebben de leden een zeer nuttig werk ge- daan door het in bet leven roepeu van een fonds, dat ben zooveel mogelyk beboedt tegen geldelijke gevolgen van werkeloosbeid. Ieder vast werkmac betaalt in dit fonds wekelijks 10 ct., ieder los werkman 18 ct. Is men nu zonder werk, dan ontvangt men uit dit fonds wekelijks 3, indieri men minstens 26 weken lid er van is geweest. Naar wij vernemen is het niet onmoge- lijk, dat deze wekelyksche uitkeering nog belangrijk zal kunnen worden verhoogd. - BIERVLIET. Woensdag vergaderde de raad dezer ge meente ter voorloopige vaststelling van de rekening over 1915 en ter aanbieding van de begrooting over 1917. Besloten werd 1. De afbraak van bet schoolhuis in de kom te verkoopen. 2. Het maximum bedrag van den hoofde- lijken omslag van 6500 te brengen op f 8000, waartoe aan Hare Majesteit ver- gunning zal worden verzocht. 3. Eervol ontslag te verleenen met 1 Oct. aan A. Micbielse als grafdelver, op diens verzoek wegens leeftijd. 4. Aan de gemeente-ambtenaren met boogstens 600 inkomen een duurtetoeslag van 25 te verleenen, ingaande 1917. Li tsia g hengslenkcuringen. Gisteren had te Goes de centrale keuring plaats, uitgaande van de pro^inciale rege- lingscommissie voor de paardenfokkery in Zeeland. Uitgeloofd waren voor 3jarige dekbengsten 1913 7 premien en wel van 240, 230, 220, 210, 200, 190 en 180 7 groote zilveren medailles voor pryswin- ners en kleine zilveren medailles voor plaats- vervangers. Bekroond werden//Caroo" van W. J. ten Haaf uit Noordgouwe, bekroningsnum- mer 3; //Pierrot" van G. Luijk en M. Verburg uit Vlake en Kamperland, bekro- ningscyfer 8//Opera" van de Hengsten- vereeniging Oost-Zuid-Beveland te Kruinin- gen, bekroningscyfer 6 //Croquet" van A. van Hooteghem uit Kruiningen, bekronings cyfer 1; //Citoyen" van A. Herweijer te St. Kruis, bekroningscyfer 7 //Consul II" van A. Moggre te Scboondijko//Clairon de Maldegbem" van H. J. Aernoudts uit Sluis, bekroningscyfer 2 //Cadi" van J. van der Meulen, Sluis, bekroningscyfer 10 z/Espadon" van A. X. Aernaudts, Sluis, bekroningscyfer 5 //Bruno de Lapscheure" van L. Lancrietuit Aardenburg, bekronings cyfer 4»Hercule de Meerdonck" van P. YaelIJsebaert te St. Jansteen//Auto- craat" van Ph. J. van Dixhoorn, Axel, bekroningscyfer 11 //Baron de Ways" van L. Q. I. Daelman, Westdorpe, bekronings cyfer 9. Tevens had de keuring plaats van 4jarige dekhengsten van 1912. Uitgeloofd waren 7 premies, van 295, 280, 275, 260, 245, /,230 en f 215 en 7 groote zilveren medailles voqr de pryswinners en kleine zilveren medailles voor de plaatsvervangers. Bekroond werden //Bombo" van de hengstenvereeniging //St. Philipsland" te St. Philipsland, bekroningscyfer 1; //Hercule de Wich" van Gebrs. Klompe te Dreisehor, bekroningscyfer 10; //Monarch" van W. ten Haaf Hz. te Zierikzee, bekroningscyfer 7, z/Montjoie" van F. Koopman, Zierikzee; „Chanchard de Lapscheure" van de hengsten vereeniging Cats, bekroningscyfer 9 //Cores" van Iz. Boone te Waarde, bekroningscyfer 6 //Indigene de les Chines" van H. J. Aernouts «n P. Dees uit Sluis en Katteudijke, be kroningscyfer 2//Pierrot de Waterloo" van A, X. Aernouts, Sluis, bekroningscyfer 5 //Markies de Zuyen" van H. J. Aernouts, Sluis //Max de la Cour" van Em. Bonte uit Sluis//Blocus" van G. Buysse te Biervliet, bekronigscijfer 3; //Dodu" van de wed. F. Hoefnagels teClinge, bekronings cyfer 8; „Fleur de Volcan" van G. A. Goe.thals uit Sluiskil, bekroningscyfer 15. Vyf- en zesjarige dekhengsten 1911 1910, 10 premies van 375, 355, 335, 315, 290, 270, 250, 230, 210, f 190, 10 groote zilveren medailles voor de prijswinners en kleine zilveren medailles voor de plaatsvervangers. Bekroond #Max de Knocke", van de hengstenvereeniging St. Maartensdyk en o., bekroningscyfer 4; z/Vical de Knocke" van de hengstenvereen. ,/Tholen", bekroningscyfer 11 7Inbattable" van L. de Jager Gz. e. a., Wolphaartsdijk, bekroningscyfer 12//Chantecler" van A. v. Dyke e. a., 's Gravenpolder, bekronings cyfer 15; z/Avenir de l'Eeluse" van H. J. Aernoudts, Sluis, bekroningscyfer 6 #Mon reve de Feluy" van Em. Bonte, Sluis, be kroningscyfer 7»Lutes" van P. van Chriet, Aardenburg, bekroningscyfer 3 /Robert de Cognebeau", hengstenvereeniging //Graauw", bekroningsnummer 2//Bristol" van de hengstenvereeniging //Vooruitgang", Kloe- tinge, bekroningscyfer 8//Nero" van P. Yael IJsebaert, St. Jansteen, bekronings nummer 9 //Colosse" van A. M. Daelman, Westdorpe, bekroningscijfer 1 ,/Monaco" van de Hengstenvereeniging de Toekomst, Axel, bekroningscyfer 10 »Jules de Kiel" van J. de Putter .lz., Axel, bekroningscyfer, 13//Arcau" van de hengstenvereeniging vEigen Hulp", Axel, bekroningscijfer 16 j ,/Albanais" van de hengstenvereeniging Westdorpe, bekroningscyfer 5; //Louis" van G. van Waes, Westdorpe, bekroningscijfer 14. (M. Crt.) Ilooge ooftprijzen! Een ingezetene van Wijdenes (N.-H,) kreeg voor de vruehten van een pereboom 100 Zeven-en-lwinlig duizend gulden gerold? By de politie is aangifte gedaan door een persoon, dat hem tusschen Zondag en Woensdag een bedrag van 27.000 is ontroid. Liefhebbande ouders. Twee vreemdelingen droegen te Arnhem. aan den portier van het station zorg op voor hun kinderen, 3 en 5 jaar oud, zeggende even naar het passenbureau .te gaan. Geen van beiden kwam echter terug. De politie heeft de kinderen in deinrichting //Welkom" doen opnemen. Oiefslal. By den cafehouder Yan Diesen, te Eind hoven, is Dinsdagmiddag diefstal gepleegd. Er wa3 Zaterdag een man met een motor aangekomen, die voorgaf handelaar te zijn in motor- en rjjwielbanden. Gedurende eenige dagen zou hij in Eindhoven blijven. De man heeft zich Dinsdag, terwijl beneden in het cafe een groote drukte beerscbte, bij gelegenheid van de Eindhovensche markt, naar boven begeven en heefc daar een kast opengebroken, daarna een ijzeren geldkistje opengevijld en een bedrag van 6500 ont- vreemd. Hy is daarop vertrokken en heeft zijn motor achtergelaten. De achtergelaten motor is door de politie in beslag genomen en bleek te zijn het op 12 Aug. te Boxtel ontvreemde motorrijwiel van een luitenant van de huzaren. Als verdacht van dezen diefstal staat in het politieblad vermeld de milicien der infanterie R. Moot, gedeserteerd soldaat van bet lOde regiment, die sedert Juli van zijn compagnie te Haarlem wordt vermist. Het signalement van dezen deser- teur komt geheel overeen met dat van den dief van de 6500. Een nieuwe Hugo de GrooL Maandagmorgen is een Duitsch ge'interneerd officier uit Wierickerschans ontvlucht. Bly- kens ontvangen bericht heeft deze officier zich verstopt in den koffer van een mede- geinterneerd officier, die op eerewoord be- paalden tijd werd vrygelaten om familie te bezoeken. Deze koffer zou voor bet vertrek niet zijn geinspecteerd en werd in een auto ^ezet, waarmede naar Gouda werd gereden. Na bet vertrek van de auto moet de vermissing zijn opgemerkt en is er terstond werk van gemaakt dat de auto te Gouda werd onder- zocht, doch de vluchteling werd niet meer gevonden. Tot ver in den omtrek werd door ge- wapende wielrijders naar den vermiste ge- zocht, terwyl direct politiehonden uit Gouda naar Wierickerschans werden gezonden. Aan het station te Arnhem is de vluchte ling ten slotte gearresteerd. Yalsche zilverbons. Gedurende de laatste weken zoo meldt de //Limb. Koer.", werd herhaaldelijk in eenige Zuid-Limburgsche gemeenten, meer bijzonder in de 'mijnstreek, geconstateerd, dat valsche zilverbons in omloop waren. De politie kreeg argwaan tegen een Oosten- ryker, genaamd Zalar, wonende te Schaes- berg, die door zijn buitensporige levens- wijs de aandacht had getrokken. De man werd gearresteerd en naar bet Huis van bewaring te Roermond overgebraeht. Bij onderzoek op de door hem bewoonde kamers, vond de politie o. a. een koffer met dubbelen bodem. Nadien kwam aan bet licht, dat by de weldadigheidsfeesten, welke begin dezer maand te Eygelshoven plaats hadden, door zekeren A. Grill, eveneens een Oosten- rijker, een vrij groot aantal vermoedelijk valsche zilverbons in omloop waren ge- bracht. Ook by werd gearresteerd. Ook by hem was intusschen door den wacht- meester der marecbaussee een valsche zilverbon, bij den gemeente-ontvanger ter betaling gegeven, in beslag genomen. Het ingesteld onderzoek had tot dusver nog niet de ontdekking van den veTmoede- lijken vervaardiger der nagemaakte zilver bons tot resultaat. Verdenking rees echter tegen een fotograaf te Spekholzerbeide, vroeger te Heerlen woonachtig, die indertyd al meer van valschmunterij verdacht is geweest. De verdenking werd ditmaal sterker, wijl deze fotograaf, ook een Oostenrijker, vroeger met de beide reeds aangebouden personen in een cafe te Schaesberg samen woonde. De fotograaf werd in zijn woning te Spek- bolzerheide gearresteerd. De ryksveld- wachters namen daar tevens een hoeveelheid cliche's, papier en andere benoodigdheden in beslag. De nagemaakte zilverbons zijn, vooral bij vergelijking met een ecbt biljet, gemakkelijk te onderscheiden. Yooreerst ontbreekt in de valsche stukken bet watermerk, terwijl de technische uitvoering vrij gebrekkig is ook de bandteekeningen van den Minister zyn op de valsche bons zeer afwykend. De twee regels in den benedenrand, met het uittreksel uit de strafbepalingen op bet namaken of vervalscben van zilverbons, werden bovendien op de nagemaakte bons slecbt afgedrukt, de letters van het woord vwordt" in den laatsten regel zyn byna geheel in elkander gevloeid. GEMEENTERAAD VAN AXEL, Vergadering van Dinsdag 29 Augustus 1916, des voormididags 10 uur. Voorzitter de beer L. J. den Hollander, burgemeester. Aanwezig de leden: L. Lamaitre, F. van Driei, J. M. Oggel, P. Dekker, J. Smies, J. de Feijter en M. Wolfert, benevens de Secretaris. Afwezig de heeren: E, C. Kruijsse, P. Dregmians, F. Dekker en W. Dieleman. (V e r v o 1 g. 6. Aanbieding begrooting gasfabriek voor 1317. Overgelegd wordt de begrooting der gas-' fabriek voor 1917, op een eindcijfer van 47.719. Deze wordt gesteld in banden der com- missie, belast met bet uitbrengen vail rap port over de gemeentebegrooting. .7 Aanbieding begrooling Burgerlijk Arm- besluur voor 1917. Aangeboden wordt die begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1917, op een eindcijfer van f 6173,82. De subsidie van de gemeente is uitgetrokken op f 6000 (op de begrooting van het loopende jaar was dit 4500). f Deze begrooting wordt gesteld in banden eener commissie, waarvoor de Voorzitter benoemt de heergn Smies, Wolfert en P. Dekker. 8. Wijzigen begrooting gasfabriek voor 1916. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de begrooling der gasfabriek voor 1916 te wijzigen, door onder de ontvangsten te ver- hoogen de postenverkoop van lichtgas aan particulieren met 400, kookgas met 500, krachtgas met f 100, muntgas. met 500 en geldleeninig ter vo.orziening in uitgaven van uiibreiding en aankoop van gaskolen met j 11.000; en onder de uitgaven te ver- hooge.n de posten: aankoop gaskolen met 9000, aankoop fittings en verlichtingsarti- kelen enz. met 350, aankoop en herstel van gewone meters 250, re tor ten-over is f 2000 en aankoop en herstel van munt- meters f 900. De Voorzitter licht dit voorstel toe, met de bemerking, dat het te leenen bedrag min der hoiog is dan het lijkt, omdat hierin be- grepen is de. diekking van het tekort ad f 5312. Om te kunnen uitgeven, moet er geld zijn, en eene leenrng voor kasgeld moet voor 31 December van het loopende jaar weer worden afgelost, anders zouden de cijfers nog meer schrik aanjagen. Het voorstel wordt aangenomen met alge- meene stemmen. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders, tot verliooging van den gas- prijs. Burgemeester en Wethouders stellen voor, den gasprijs te verhoogen met 1 cent per M3. De prijzen zouden dan worden: voor muntgas 11 cent, lichtgas 10 cent, kookgas 9 cent, industriegas bij een verbruik van 1—5000 M3. 8 cent en bij een hooger ver bruik 71/2 cent. De/Voorzitter herinnert, dat Burgemeester en Wethouders zich de vorige maal, toen verhooging van o en gasprijs besproken werd, op bet staudpunt stelden, dat men aan deze nieuwe fabriek, die nog in liaar oplevings- jaren was, daartoe niet beboorde over te gaan. Zij konden toen echter niet voorzien, dat de abnormal'e toestand zoo lang zoude duren en dat de prijs der kolen nog zooveel 'hooger zoude geworden zijn. Ware dat niet bet geval, dan zouden zij nog op hetzelfde standpunt staan. Nu zijn zij echter van meening, dat bet zoo niet langer kan, en dat het, ziende op bet tekort van het vorig jaar, noodig is, evenwicht te brengen in de ontvangsten en uitgaven. Zij hebben daarom een veriiooging van alle prijzen met 1 cent per M3. voorgesteld. De gaiscommissie gaat met het voorstel van Burgemeester en Wethouders accoord, in zooverre, dat zij den prijs voor ki-acht- gas zou wiilen bepalen gelijk, aan dien van lichtgas, dus op 10 cent per M3., en ook die reductie voor een groot verbruik zou wiilen lalen vervallen. Zij gaat daarbij uit van de- overweging, dat bet krachtgas in hoofdzaak gebruikt wordt door personen, die in hun bedrijf aanzienlijke wins ten maken. Zij ach- ten het verkeerd, dial dit zou gesicbieden ten koste der gemeente, en meenen daarom, dat de prijs voor krachtgas hooger moet worden gesteld. Spreker meent, dat er voor bet gevoelen van de gascommissie wel iets te zeggen valt, bet Ucht- en kookgas lieeft men noodig voor huiselijk gebruik en het krachtgas wordt ge bruikt om winst te maken in het bedrijf, vooral voor bet viasbedrijf, waarin aanmer- kelijke winsten worden bebaaid. Burgemeester en Wethouders achtten ook verhooging van den prijs voor krachtgasl COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1