ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Aanbesteding. Prijsopgaaf Branflstof. Opgave Suiker. GeldleeningadflOOO,- No. 6423. Bonder dag 31 Augustus 1916. 56e Jaargang. ABONNEMENT: ADVERTENTlfiN Kamer van Koopbandel en Fabrieken. Prijsopgaaf Bran&stof. 3000 K.G. SchaalkoSen, Koningin Wilhelmina m m De Oorlog. Telefoon 25. Bit Blad versGhiJnt laaafiag^, Woensdag- en Yrijdagavond, nitgezonderd op Feestdagen, bij de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Neuzen. aankondigingen van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester'Schelde, lijn Neuzen- Hoedekenskerke^Hansweert-Vlake het verrichten van verf' en glaswerk ten behoeve van de gebonwen en andere gemeente eigendommen, gednrende 1917. 50000 K.G. grove Gietcokes, 30 H.L. geklopte Cokes, 8000 K.G. gezeefde Anthraciet. •1 Vorstin des Vredes! Gemeente ZAAR/ISLAG. BINftiENLAND. Per 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland 1.10. 8IJ vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0.10. Bij ctil*ect& opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 UU1* op den dag der uitgave. ran 4 September 1916 tot nadere aau- koadiging. (Tervisie-legging kiezerslijst.) Sas van Gent, 30 Aug. '16. A. WEHRENS. NSCHE COURANT De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van logement-, koffie, en bierhuishouders en verdere onder- nemers van voor het publiek toegankelijke bedrijven- dat van af heden op het Gemeentehuis op de gewone kantooruren GRATIS verkrijgbaar zijn Ter Neuzen, den 30 Aug. 1916. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, Gelet op art. 9 van het Koninklijk besluit van den 4 Mei 1896 (Staatsblad No. 76) Brengen hiermede ter openbare kennis, dat de door hen definitief opgemaakte lijst van kiesge- rechtigden in die gemeente voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter Neuzen gedurende acht dagen, te rekenen van af den lsten September a. s. op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Bezwaren tegen die lijst, hetzij die den klager hetzij die andere personen betreffen, kunnen gedurende acht dagen,, te rekenen na heden, dus voor den 9en September a.s., bij den Gemeenteraad worden inge- bracht. Ter Neuzen, den 31 Augustus 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Nlaandag 4 Sep tember 1916, des namiddags 4 uur, in het openbaar, bij inschrijving trachten aan te besteden Bestek en voorwaarden liggen ter inzage op de gemeente-secretarie. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij de gemeentebouwmeester. Ter Neuzen, 28 Aug. 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. EUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN vragen prijsopgaaf van ongeveer te leveren bij gedeelten, in de verwarmings- kelder van de boogere burgerschooi, gedu rende den winter 1916/1917. Aanbiedingen per 10000 K.G. worden iugewacht tot en met Maandsig II Sep tember a.Sr, des namiddags 8 uur. Ter Neuzen, den 28 Augustus 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN vragen prijsopgaaf van ongeveer Te leveren bij gedeelten, gedurende 1917 ten behoeve van bet Raadhuis en van de Politiewacht. Aanbiedingen worden ingewachttot en met Maarodag II September a.s,, des namiddags 3 uur. Ter Neuzen, 28 Augustus 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. yitb Weer golven bet blauw en het rood en bet blanje Langs straten en pleinen van stad en van land, Gekroond door de baan van 't heerlijk Oranje Als tolk van de liefd' U Vorstinne verpand. A1 druipen de zwaarden, al sling'ren kartouwen Hun doodende lading in dorpen en ste§, Hier waait de banier van 't Huis van Nassouwen Ala bode des Vredes langs strand en langs ree. i; Laat schallen de zangen van Hoop en Vertrouwen In ruischende galmen door somberen tgd, Zij zingen den lof van de Dierbare Vrouwe, Die steeds ons nog schoonde van bloedigen strijd. Met droefbeid in 't harte moet Gjj thans aanscbouwen Hoe 't blinde Euroop staat in laaienden brand, Zachtmoedige Telg uit 't Huis van Nassouwen Wij smeeken, neem Gij tocb d'Oljjftak ter hand! Doorlucbte Vorstin, o Gij Parel der Vrouwen, Gij boven alien ons dierbaar op aard, Moge Kleio gewagen der Groote Nassouwe, Die't kanon bracht tot zwijgen, tot rust doemde't zwaard k! - De Burgemeester van TER NEUZEN maakt inge- volge aanschrijving van Z. E. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel bekend, dat inge- volge art. 5 van de Distributiewet 1916, door een ieder, die suikgr anders dan voor gebruik voor hem self of zijn gesin in voorraad heeft, op 31 Augustus ais. daarvan ter Gemeente-Secretarie tusschen 1 en 4 ure des namiddags opgave moet worden gedaan. Deze opgave moet bevatten de hoe- veelheid en de soort van de suiker alsmede de plaats waar de suiker zich bevindt. De aandacht wordt er op gevestigd dat het nalaten van het doen der vereisehte opgave of het doen van onjuiste opgaven overeenkomstig de Distributiewet strafbaar is, met mogelijkheid van verbeurdverklaring der goederen. Aan deze strafbepaling zal streng de hand worden gehouden. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders der ge meente ZAAMSLAG maken bekend, dat ingevolge leeningsbesluit, in obligation van f 250,rentende maximum 15 °/0, de inschrijving is opengesteld tot en met 31 Augustus a. s., des voormiddags ten 10 ure. De storting moet geschieden voor of op 1 October a. s. in den voormiddag bij den Gemeente-Ontvanger. Het leeningsbesluit ligt ter Gemeente- Secretarie ter inzage. Zaamslag, den 24sten Augustus 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOHS DE FEIJTER Pz., Voorzitter. J. STOLK Lzn., Secretaris. De visscherijjkweslie met Engelaud geregeld. Omtrent de regeiing der visschergkwestie verneemt de Daily Mail, dat Zaterdag tus schen de vertegenwoordigers van deNeder- landsche reederijen en de Engelsche regee- ring een overeenkomst is geteekend nopens de bestemming, die voortaan de Nederland- sche haringvangst zal krijgen. De Neder- landsche visscherijscbepen, die in Scbotland worden vastgebouden, zullen worden vrjj- gelaten op voorwaarde, dat Duitschland slechts 20 pet. krijgt van de gebeele vangst Nederland zelf zal eveneens 20 pet. houden en de overblijvende 60 pet. is bestemd voor andere onzijdigen. In buitengewonen dienst seint Reuter ons over de getroffen regeiing Voor elk vat (van de 60 percent der geheele vangst, die aan onzijdige landen zal worden verkocht) zal de Engelsche re- geering den toeslag van 30 shillings aan de Nederlandsche eigenaars betalen. Dit zal een aanmerkelijken invloed hebben. Een lid van een Nederlandsche visscherg- firma beeft verklaardDe Nederlandsche haring zal evenals altgd op de open markt worden verkocht. Indien bij v. Duitschland 60 shilling per vat biedt eD Amerika 40, zal Amerika de visch krijgen, omdat de 30 shilling toeslag der Engelsche regeering dan den prijs tot 70 shilling brengt. Biedt Duitschland echter 75 shilling, tegen Amerika 40, dan krggt Duitschland de visch, als bet altbans nog zijn 20 pet. van de gebeele vangst niet beeft gehad. Het kan zijn, dat wegens den door Engeland betaalden toeslag Duitschland niet eens 20 percent van de geheele vangst krggt. Amerika zal, naar ik verwacht, het meest van de 60 pet., die voor onzijdigen is be stemd, krijgen. Verder is overeengekomen, dat de vast- gehouden schepen zoo spoedig mogelijk zullen worden vrijgelaten en dat de Engel sche regeering den Nederlandscben eige naars volledige schadeloosstelling zal geven voor bet deel van het seizoen, dat bun schepen hebben stilgelegen. Het bedrag der schadeloosstelling zal worden berekend naar de gemiddelde opbrengst van een seizoen. Ook zal de Engelsche regeering alle schade, die aan de schepen mocbt zijn gekomen tgdens bun interneering, ver- goeden. Er zgn 30 schepen, die ,niet behooren tot de vereeniging van reeders, en deze zullen niet worden vrggelaten. Alle andere zullen weldra weer visschen. Blijkens de voorwaarden van de overeen komst zullen de 30 shilling toeslag per vat voor de Nederlandsche reeders worden belegd in (Engelsche) oorlogsleening. DE ALGEMEENE TOESTAND. Roemenie heeft dus eindelijk zijn keuze gedaan en zich aan de zijae van de Entente geschaard, schrijft het „Alg. Hbl.". Zondag- nacht, alius wordl nader uit Weenen ge- seind, verscheen de Roemeensche gezant in het ministerie van buitenlandsche zaken te Weenen ter overhandiging van een nota, waarin Roemenie meedeelt, dat het van 27 Augustus des avonds te negen uur af zich beschouwt als te zijn in staat van oorlog met Ooslenrijk-Hongarije. Dat het hiertoe moest komen was te verwachten. Reeds lang stond het vast, dat Roemenie aan den strijd zou deelnemen, zooiiira het de gelegen- heid sehoon zou zien, om met de meeste kans op succes zijn nationale aspiratien te bevre^igen. In den aanvang van den oorlog was het nog de vraag in welke richting Roe menie die bevredigiing zou zoeken. Aan Jen eenen kant lokte Zevenbergen, aan den an- deren kant echter Bessarabia En terwijl er een belangrijke groep was onder leiding van den oud-Minister Carp, die, waarsehijn- lijk in de overtuiging, dat de centralen ten slotte toch de sterksten zouden blijken, het denkbeeld propageerde om een gebiedsuit- breiding naar den Russischen kant te zoe ken, was er een veel sterkere en vooral ook vCel roeriger groep, onder leiding van Take Jonescu, die een zoo spoedig mogelijke aan- sluiting bij de Entente begeerde, ten eindte het overwegend door Roemenen bewoonde gedeelle van Hongarije te kunnen veroveren. Tuisschen die beide groepen stond de regee ring, die de neulraliteit voorloopig wenschte te bandhaven en wenschte af te wachten naar welke zijae de schaal in dezen oorlog zou overslaan, bevreesd, dat een voorbarig irgrijpen wel eens tot een verkeerde keuze zou kunnen leiden. Zelfis het ingrijpen van Italie, waarvan men ook een spoeiige be- slissing van Roemenie verwachtte, kon de Roemeensche" regeering niet er toe brengen haar afwachtende liouding op te geven. Die aarzelhig beeft natuurlijk tot eeu fellc diplomatieke campagne te Boechaj-est geleid. Er is in de Roemeensche hoofdstadi door de ^diploma ten der beide vijandige groepen duchtig gewerkt, en scheen bet soms, dat de positie der centralen men denke aan de handelsovereenkomst met Duitschland en Oostenrijk weer sterker werd, een gevolg van de miiitaire successen der Duitsche en Oostenrijksche legers, ten slotte is toch de diplomatic der Entente meester van den toestand gebleven, nu de miiitaire positie der beide vijknuelijke groepen deed vreezen, dat een verdere aarzeling ae kansen, om de nationale weuschen te bevredigen, in gevaar zou brengen. Het ingrijpen van Roemenie thans, na zoo langen tijd van dfwachten, beleekent, dat men te Boecharest de neJer- laag der centralen voorziet en deze volooen- de in het nauw gebracht en verzwakt adit, om met kans op succes zijn slag te kunnen si aan. Echter ook te Boecharest zal men zich wel geen illusies maken, dat dit succes zoo heel gemakkelijk zal worden verkregen. De toestand is thans niet, zoo als in den twee- den Balkanoorlog, toen vrijwel zander slag of isloot het verlangde kon worden verkre gen. De positie der centralen is niet gelijk die van bet uitgeputte Bulgarije toentei'tijd, en het is wel zeker, dat Duitschland en Oostenrijk zich op de mogelijkheid van Roemenie's ingrijpen hebben voorbereid en gereedistaan den Roemenen een eersten klap toe te brengen. Maar hier komen we op het terrein der veronderstellingen, oat in dezen oorlog steeds gebleken is een zeer gevaarlijk terrein te zijn.De „Koln. Ztg." beweert, dat een DuitschOostenrijksch leger in Zevenbergen onder de beproefae leiding van Mackensen gereedstaat. Het is echter de vraag hoe groot de reserves zijn, die de centralen, aan zoovele zijden bedreigd, voor dit doel liebben kunnen sparen. Zoo zijn er Iron wens op het oogenblik nog* tal van vragen, waarop eerst de naaste toekomst ons het antwoord zal leeren. D.aar is de vraag in de eerste plaats, welke hou- ding Bulgarije tlians zal aamiemen, Het Eulgaarsche gevaar is voor Roemenie zeker belajigrijk verminderd, nu de Bulgaren het offensief tegen de En ten te-1 iioepen in bet Zuiden zijn jtegonpen, Waar ze zeker de h.anden vol zullen hebben. Maar hoe zal zich de geheele verlloudihg tot Bulgarije ont- wikketen, nu voorloopig altlians alleen met Oostenrijk-Hqngarije oorlog wordt gevoerd? Zal Roemenie thans den Russen gelegenhem geven naar Bulgarije door te trekkeii, hoe- wel het nog niet met dit land in oorlog is? Zal de nieuwe toestand, door Roemenie's ingrijpen ontstaan, de vredespartij of beter wellicht nog de Russischgezinde partij, in Bulgarije nieuwen steun geven? Al deze vragen mogen worden gesteLd en zullen ook in Duitschland worden gesteld, waar men zich blijkbaar over de vast-beraden trouw van den Bulgaanschen bondgenoot geen al te groote illusies maakt. Het verstandigst is bet zeker, op al deze quaeslies voorloopig niet te diep in te gaan en eerst de aan wij zingen af te wachten, die de toekomst zal brengen. De toestand op den Balkan is zoo uiterst ingewikkeld, er werken daar zoovele. invloeden en tegenstellingen, dat voorzichtighQid bij de beoordeeling ge- boden is. Vooral ook omdat Utans de moge lijkheid grooter is geworden van een deel- neming van Griekenland aan den oorlog. Het bericht van den „Temps' 'over het ontslag van generaal Doesmanis, den chef van den Griekschen generaLen staf, en de vervanging van dezen Duitschgezinden opper- qfficier door den Entente-vriend Moscbo- poelos, zou, indien het mocht worden be- vestigd, een sterke aanwijzing zijn voor de richiing, die Griekenland zal inslaan. Een bewijs van de nauwe samenwerking, die thans tusschen de geallieerden bestaat, is zeker wel het siamenvallen van Roemenie's oorlogsverklaring aan Oostenrijk-Hongarije, met die van Italic, aan DuitschLand. Ook deze oorlogsverklaring is een succes voor de diplomatic der Entente. Italie, dat lan gen tijd de fictie heeft volgehouden in vrede te zijn met Duitschland, terwijl het diens bondgenoot de zwaarste slagen tr'achtte toe te brengen, is eindelijk voor den aandrang van zijn geallieerden gezwicht en heeft ook aan Duitschland den oorlog verklaard. De miiitaire toestand verandert hierdoor feitelijk niet, de oorlogsverklaring heeft alleen beteekenis uit economlsch oogpunt vooral ook 'vooir jdie itoekomst. Voorloopig zal het voornaamste gevolg wel dit zijn, dat de in Italie liggende Duitsche schepen nu zul len worden in beslag genomen. Dat Italie, diat in eigen land en door de deelneming, zij het op beperkte schaal, aan de actie op het Zuia-Oostelijk oor logs terrein zeker wel al zijn troepen noodig heeft, nu ook nog troe- pen voor het Westelijk front beschikbaar zal kunnen stellen, is met te verwachten. In- tusschen, al brengt de nieuwe Italiaansche oorlogsverklaring geen wijziging in de miii taire! positie, zij is een nieuwe slag voor de centralen, die te feller zal worden gevoeld, nu de hondendduizenden versche Roemeen sche troepen ook voor den-militairen toe stand der centralen een ernstige bedreiging zijn en aan weer een nieuw front de Mid- den-Europeesche vesting zal worden be- slprmd. DE LANDEN VAN EUROPA. Het N. v. d. D. heeft uitgerekend, dat de oorlogsverklaring van Roemenie aan Oostenrgk de 22e was in dezen oorlog. Door die van Duitschland aan Roemenie is het aantal oorlogsverklaringen dus tot 23 gestegen. Roemenie is het lOe land, dat aan de zgde van de Entente strgdt. Het aantal neutrale landen in Europa is geslonken tot zeven Nederland, Zweden Noorwegen, Denemarken, Spanje, Zwitser- land en Griekenland. OP DEN BALKAN. De Duitsche berichtgever van /-/de Tijd" die vaak een eigenaardigen kijk op de toe- standen in dezen oorlog getoond heeft, ziet in het deelnemen van Roemenie aan den oorlog, de inleiding tot een nieuwen Balkan- veldtocht, die thans van de zgde van de Enfente uit zal gaan, en gericht zal wezen tegen Konstantinqpel. Dat op deze wgze, schrgft hg, de oorlog, hoezeer men ook heeft gemeend, dat een beslissing in het Westen zou vallen, snel zgn, einde zou naderen te midden der uitgeputte volkeren, ligt voor de hand. T ROEMEENSCHE LEGER. Onlangs heeft Roemenie zijn leger-reor- ganisatie voltooid, het^een hierop neerkwam dat de vredessterkte van het leger tot 120 regimenten infanterie werd uitgebreid. Het betrekkelijk groote aantal dezer regimenten wordt hierdoor verklaard dat Roemenie een bijzohder groot aantal afgerichte manschap- pqn van het actieve leger en van het reserve-leger bezit, zoodat het behalve de reserve-korpsen nog nieuwe formaties kan opstellen. Die 120 regimenten geven, elk op 3000 man gerekend, een totaal van 360,000 man. In geval van mobilisatie zal men kunnen rekenen op een legersterkte va,n 500.000 man. Het bevolkingscgfer van Roemenie is 71/2 millioen. De leger-reorganisatie bestond voorts uit verlenging van den diensttijd van 21 jaar op 25 jaren, zoodat de weerplichtige Roe- meen van zijn 21e tot zijn 46e levensjaar soldaat is, waarvan hij 7 jaren in't actieve leger moet dienen. Het actieve leger bestaat in vredestgd uit 5 korpsen met 10 infanterie-divisies, 10 cavalerie-brigadesen lOartillerie-brigades. Nieuw gevormd werden voor elk korps een half licht-houwitser-regiment, een technisch bataljon in Boekarest, waartoe de lucht- vaart-afdeeling met vliegerpark en school behoort, alsmede een miiitaire oefenschool in Boekarest. Evenals in Boelgarije wordt in oorlogs- tijd het Roemeensche operatie-leger gevormd uit het actieve leger en de reserve. De

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1