GEiENGOE BERICHTEN. Entente zop'n geiuchte militaire macht, zoo overvlqedig met- veteranen en oorlogsmate- riaal voorzien, zoo fnuiken, dat, miLs onze megeeaing bij hel siuiten van den vrede geen grof vc.rzj.iim begaat, Duitschland in onzen tijd nooit meer oorlog lean voerai. Zoo groot is die krsjeht van de openbare meening achter dezen oorlog, zoo. groot zijn die offers geweest, zoo verwoed zijn wij oiler oyer de trouweloosheid en de schand- daden van Duitschland, dat bet volk er niels om zou geven om al de leden van bet minislerie op een rij op te hangen, indien zij eenige neiging toonden om bij den vrede de vruchten van onze ontzettende inspan- ning in den oorlog weg te werpen. Het vdlk is onder den druk der omstan- digheden band als graniet geworden. Op dit graniet hieeft de Pruis gebeten, niemand. zal hem redden van de gevolgen van zijne diadem S>E ZWARE KANONNEN DER GEALLIEERDEN. De bijzondere correspondent van de „Daily Chronicle" in Noord-Frankrijk, Perris, schrijft: i „Ik bgb juist Bezoeken gebracht aan ecu aanial qpaorwagverdieelingscentra en de e.er- LSte der \eie verrassingen, die mij daar wiachtten was, dal de bevelvoerende officier ©en burger is, die daar met de leiding van liet vervoer betas I is, omdat hij groote er- varing van zulk soort werk heeft. Het de pot beslaat ongeveer een vierkanten Engel- isclien mijt, en is tusschen de tarwevelden op een open iioogvlakte gelegen en ofschoon er ©en hulp-hospitaal en een klein kerkhof te vinden zijn, is het eigenlijlc in hoofdzaak een spoorwegknooppunt, waar de gewone lijraen en die met smaispoor, zoowel als de autowejden, bijeenkomen. In de werkptaatsen en op de zijlinies zijn ongeveer 600 man, onder wie enkele Duit sche krijgsgevangenen, werkzaam tusschen de htttigo stapels hout, ijzeren balken en go©d©ren van allerlei aard, ook ontploffingis- mididelen, groote en k leine projectielen, luchttbraeido's, ontstekingsapparaten, kruit en geweerpatronen. Deze lenloonstelling van de nieuwste ver- woiesftft§smididielen levert een niet bepaald aangenamen aanblik. Maar de kommandant en de arti 1 ferie-off'ieier zijn zeer humane m ens c ben en in een der gangen vond ik een typisch Fransch opschrift: „Door met hart en. iqi.Ualief te werken kunnen wij onze ka- meraden, die in de gevechtslinie staan, de middeleu verschaffen om te overwinnen." Niet ver van daar mochten wij van nabij viersebillende natterijen zware artilterie, waaronder de nieuwe 40 c.M. en de niet minder gewelidige 38 c.M. marine- of kust- kanonnen, zien. Het is niet gewenscht, de eerstgenoem- den nauwkeurig te beschrijven, maar naar ons verzekerd werd zijn zij niet slechts even goed, maar zelfs beter dan de grootere Duitsche 42 c.M. mortieren, die bij Luik, N allien, Ant werpen en Maubeuge beroemd zijn geworden. Dit geweldige wapen de nieuwe 40 c.M. der geallieerden kan iedere twee minuten een projectiel van bij- na 1000 kilo gewicht en gevuld met een gro,Qte hoeveelheid ontploffings middelen, wegsljfngeren. Het yvepgt ongeveer 110 ton, het plat form waarop bet staat inbegrepen, -en wordt vervoerd op een buitengewoon sterken ispooi-wegwaggon, waaraan drie wagens voor de munitie en ander maternal gekoppeld worden. Door de concurrentie van den vijand ge- dwpngen tot de constructie van reusachtige kaponnen, zijn de geallieerden er in ge- slaagrl, de produkten van Ivrupp en Skoda in sommige onderdeelen van bun merk- waardig inechanLsme nog te verbeteren. DF. ZFPPELIN-AANVAL OP ENGELAND. Het Engelsehe communique over de lucht- aanvallen van Vrijdagnacht zegt, dat er totaal honderd bommen zijn geworpen. Er werden 30 bommen op de Oo3telpke graaf- schappen geworpen, zonder verliezen of schade toe te breugen. Eea iuchtscbip trachtte de zeehavep van een stad te be- reikep, maar werd hevig beschoten en naar het oosten gedreven, nadat het 19 botnmen in zee, zonder eeo doel te bereiken, had laten vallen. Eeu ander luchtschip bezocht de zuid-oost-kust en kwam ook onder zwaar vuur. Het gooide zgn lading bommen in zee uit sender schade aan leven of eigen- dom toe te brengen. Weer..een ander iuchtschip slaagde er in de buifenwijken van Londen te bereiken en wierp ontpiotfende en brandbommen. De verliezen zpn geaood 3 mannen, 3 vrouwen, 2 kinderen ernstig gewond 3 mannen, 4 vrouwen licht gewond 4 mannea, 7 vrou wen, 3 kinderen. Ook zijn eeu soldaat ern stig en 14 iicht gekwetst door gebroken glas. ^oor zoover is vastgesteld zpn 40 bom men geworpeD. De meesten vieien of op klem eigendom of op den open grond, maar een elektrisch krachtstation werd licht beschadigd en ook werd een machinefabriek eenigszins door brand bescbadigd. Eenige kleine branden kwamen voor, die alle dade-. Jijk werden gebiuscht. Het vuur werd tegen dit luchtschip geopend, dat onmiddellijk van koers veranderde. Mogelijk voigde op het eerste nog een tweede luchtschip, maar dit staat op't oogen- blik nog niet vast. Eenige vliegers stegen ter vervolging op en kouden van dichtbij schieten. BE NIEUWE ZEPPELINS. Lord Montagu, ,van Beaulieu, te Burry St. Edmund's, sprekendie over den lucht- dienst, zei, dat majoor Baird in bet Lager- huis mededeeiingen had gedaan over het aantal neerigeschoten Zeppelins. Dit aantal, dat 35 bedraagt, is van geen werkelijk be- langj jnaar wet hiet aatital luchtschepen, waarover Duitschland nu nog beschikt. Als aaii vu II Lug van zijn ouder typ-e bouwt Duitschland thans super-Zeppelins, waar- ivan 3 of 1 in October beschikbaar zullen zijn, en waarschijnlijk zijn er reeds twee in gebruik, waarvan een reeds boven de Noordzee heeft gemanoeuvreerd. Montagu verklaarde vender, dat, ofschoon de be- wapening tegen luchtaanvallen was; verbe- terd, deze organisatie ver van volmaakt was. Engeland behoorde te bescliikken over veel machliger luchlverdedigings kanonnen en ieen veel betere organisatie van den luchbdienst. Hij had inlichtingen ontvangen over de super-Zeppelins, waarmede Engeland spoe- dig te doen zou hebben. Van het ouder type, dal gcschikt is voor aanvallende on- dernemingien, bezitten de Duitsehers er waarschijnlijk 40, waarvan wellicht 15 wer kelijk "beschikbaar zijn om Engeland te ver- ontruslen. De nieuwe Zeppelins beteekenen in \ier opzichten een grooten vo.oruit- gang. Zij hebben een groote werkings.- sfeer, draagkracht, snelheid en stijgvermo- gen. Zij hebben een inhoud van ongeveer 70.000 kub M., bun lengbe is 260 M. en hun doorsnee 30 meters. Hun grootste snel heid is 65 mijlen per uur, hun gewone 3d mij leu. Hun werkingssfeer met halve lading 3000 mijlen, en zij kunnen een maximum- hoeveelheid aan bommen medenemen van 5 ton, voor zulke tochten als een bezoek aan Engeland. Voor zoover liij had vernomen, zijn zij in staat bijna 6000 M. te stijgen, indien zij geen ladingen hebben en hun 6 [of 7 (machines alien werken. Deze machines hebben toeer dan 15.000 pk., en de schcpen zijn gewiapend met snelvuurkanonnen en machine-geweren achter en voor en met ma- chine-geweren op den top van het hulsel tegen vlieger-aanvailen van boven. In ge wone .omstandigheden bedraagt de be man ning 30 tot 35 personen. TER NEUZEN, 28 Aug. 1916. - Het weerbericht van het meteorolo- giseh instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand nabjj 755.0 Zuid- Duitsehland. Laagste barometerstand 747.3 Skudesnaes. Verwachting tot den avond van 29 Aug: zwakke tot matige Weatelijke tot Zuid- westelijke wind, tpdeiijk opktarend met weinig of geen regen, later toenemende bewolking met kacs op regen of onweer, zelfde temperatuur. Jaardag van H. M. de Koningin. Naar wij vernemen, is het muziekgezel- schap „De Vereenigde Werklieden" voorne- mens op a_s. Dionderdag 31 Augustus, ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin, een concert te geven op de Markt, en alsdan weder eenige liederen uit den bundel „Kun je nog zingen", uit te voeren, met de bedoeling, tiiat deze door het publiek zullen worden medegezongen. Verplaalst met ingang van 1 sept., a.s. de commiezen der posterijen en telegrafie 2e klasse J. B. Wgsbek van Amsterdam naar Ter Neuzen en C. A. v. d. Briel van Ter Neuzen naar Amsterdam. Voetbal. Gisteren speelde een elftal van de voet- balveneeniging „Sparta" alhier te Vlissmgen tegen een elftal van de club „Poseide". Bij de rust was de stand 3—0 ten voor- deele van „Sp.arta", j?ij liet eind was het 33; na de verlenging 4—4. Alsnu wend „Sparta" bij loting winn.aar van de uitgeloofde zilveren medaille. Blijkens een advertentie, in dit nummer voorkomende, zal de heer Dr. Quanjer van Wageningen in het laatst van September te Axel voor de Vereeniging van Oudleer- lingen van Landbouwcursussen aldaar, Zaai- gerst met heet water behandelen, teneinde de sporep van den stuifbrand te doodeu. Stuifbrand in de gerst treedt in sommige jaren zeer sterk op en veroorzaakt dan niet weinig schade. Het kan bekend zijn, dab deze ziekte door het zaaigraan met heet water te behandelen met zeer goed gevolg is te bestrijden en. dat Dr. Quanjer voor deze behandeling in ons land de man is. We raden dan ook belanghebbendeu ernstig aan, van deze gelegenheid gebruik te maken. De Vereeniging van Oudleer- lingeu te Axel heeft met betrekkeljjk groote kosten de noodige toestellen aangeschaft. Voor het ontsmett.eu van zaaigerst zullen alleen berekend worden de noodzakeiijke onkosten b.v. werkloon, steenkolen enz. die onkosten zullen natuurlijk ook afkangen van de totale hoeveelheid zaaigraan, die zal worden behandeld, maar kunnen nooit hoog zijn. Een smokketensle consul. Toen de heer Blankers, consul van Duitschland alhier, Woensdag 16 dezer te Ciinge per auto de grens passeeren wilde, werd bp door den dienstdoenden ambtenaar aangehouden, die meende dat de heer Blan kers iets meevoeren wilde, wat niet ge- oorloofd was. Na eenig heen en weer spreken noodigde de ambtenaar den heer Blankers uit mede te gaan naar de wacht, teneinde een bevoegde superieur uitspraak te laten doen omtrent de kwestie waar het over liep. Het resultaat was, dat een ham, die de heer B. naar Belgie wilde meevoeren, werd in beslag genomen. Aldus is de toedracht, ontdaan van ver- dere sensationeele toevoegingen dife in andere bladen de vorige week werden vermeld. Gedcserleerfl wegens honger. Giisteravond troffen we alhier aan een deserteur van bet Duitsche leger. Weknoop- ten een gesprek met hem aan, en vernamen, dat hij van het front bij Verdun, waar hij 13 maanden gestaan heeft, was weggeloopen, omdiat de sotdaten daar honger leden. Het trof ons, dat dit idezelfde reden is, die ook wordt opgegeven door de verscliillende deserlieurs, die de vorige week bij Valkens- waard over de grens kwamen. Naar onze zegsman vertelde, hebben de officieren het goed, doch de manschappen lijden gebrek. In 14 dagen had hij geen warm eten gezien. Om hun lust tot too ken te bevredigen. rotten de Sioldaten gedroogde boombladerien in stukken eener courant tot sigaretten, die ze dan rookten. Wanneer men er maar kans toe zag, zouden wel alien zijn voorbeeld volgen, daar bet daar aan °t front niet te houden is. Dat men er van Duitsche zijde nog in slagen zal Verdun te vermeesteren, gelooven de sotdaten niet. Men is er nu reeds 13 maanden over bezig en men komt niet verder meer. Toen hij uit- trok bestond zijne compagnie van het Bei- ensche regiment uit 1200 personen, daarvan "Wiaren er, naar hij zeidie, bij zijn ver trek maar 25 meer over: de overigen „allen kiapoel". Gedurende 15 maanden had hij niets m-eer van zijn ouderlijk huj^s verno men, een brooder van hem was den tweeden aag nadat hij aan. het front was den linker- arm en bet linkerbeen afgeschoten. "Zetf werd hij viermaal verwond, van lichten aard. Hij werd ook begiftigd met het ijzeren kruis, helwelk liij op zijn tocht heeft veir- koclil. Het werd steeds minder met het eten en nu achter die vuurlinie altos werd stuk ge- schoten, waardoor die aanvoer van eten zeer moeilijk kon ptaabs hebben, was het niet meer uit te houden. Hij koesterde reads eenigen Sjd liet voornemen en toen hem werd opgedragen hij was fetdwebel met 2 sotdaten te gaan patrouilleeren voor het verkennen vran Fransche stellingen, achtte hij dat een gunstige getegenlieid om van bet leger weg te komen. In plaats van naar de Fransche stellingen, nam liij den weg Noord-Wesletijk, naar Holland, om ver weg van het oorlogsterrein te komen. Zes- tien dagen heeft liij er met ide sotdaten, 2 huisvaders, over gedaan, om de grens be bereiken. Op onze vraag, of het hem geen moeibe gekoisb had, door Belgie te komen, lantwoordde hij, dat niemand erg had in die' patrouille, niemand heeft hun aangehouden of iebs gevTaagd. In den nacht van Zaterdag op Zondag w.as men bij Assenede aan de grens gena- derd. Bij het zoeken naar de juiste plaats der versperring, zijn de beide sotdaten ongie- lukkigierwijze met den electrischen draad in aan raking gekomen, wat liun lOnmididellijken dood tengevolge had. Hunne lichamen zijn gelneel zwiart geworden. Geheel alleen is liij toen aan het graven gegaan, lets dat hij de laatste maanden al meer bij die hand had gehiaid. Na vier uren gewerkt te hebben, de lijken der lotgienoolen in de nabijheid, was het gat* groot genoeg om hem doortoicht te verleenen. Zijne zienuwen waren in hooae mate gespannen, om de begeerde vrijheid te verwerven. AVare het dat een schildwacht liem zou hebben overvallen, dan Zou liij zich heslist hebben vemedigd, daar hij ook nog in 't bezit van zijn vuurwapen was. Het was hem een groote verlichting, toen hij op Nederlanidschen - bodem stond, waar men naar liij zeide niets hoorde van den vreeselijken „Krieg". Hij had op Bel- gisch gebied nog burgerkleeren weten te ver- krijgen, hij had geen geld en wist nog niet juist, wat liij zou aanvangen, maar toch was de slechts 20jarige jonge man blijde, diat hij uit idie ellende van den strijd onlsnapt was. Dat denkbeeld overheerschte bij hem alles. Het was merkbaar, dat liij door al de doorgestane emoties nog zeer nerveus was. Hij verhaalde ook nog, dat de Beiersehe regimenten zeer zwaar werden getroffein, wat geen wonder was, daar dieze steeds in de vuurlinie worden gezonden, terwijl de Pruisen meer in de tweede tinie worden ge- liouden. Dit veroorzaakt wrevel en gaf reeds aanleiding, dat bij een der aanvallen op Verdun, Beiersclie troepen, toen zij er voor in de gelegenheid waren, een Pruisisch re giment onder vuur namen. Naar hij vernomen had, was de behande ling der troepen aan de Oostgrens al niet veel beter dan die aan Verdun. Opkomst Landsform 1910. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de thans nog niet opgeroepen landstorm- plichtigen van de jaarklasse 1910 zullen worden in dieust gesteld als volgt 1. de landstormplichtigen, toegewezen aan dea. infanterie, wier geslachtsnamen beginnen met de letter B, b. genietroepen, wier geslachtsnameu beginnen met een der letters G tot eu met Z, e. wielrijders, d. pontonniers in het trjdvak van 2—5 October e. k. 2. de landstormplichtigen, toegewezen aan de vestingartillerie in het trjdvak van 1620 October e. k. 3. de landstormplichtigen, toegewezen aan de infanterie (hierooder begrepen de hospitaalsoldatefe en de ziekendragers) wier geslachtsnamen beginnen met een #er letters E tot en met Z in de provincie Groningeu op 8 en 9 November e. k., in de provincie Drenthe op 10 November e. k., in de overige provincien op 9 en 10 November e. k. 4. de landstormplichtigen, bestemd voor de zeemachtin de provincien Noord-Hol- land, Zeeland, Utrecht, Noord-Brabant, Drenthe en Limburg op 14 November e. k. en in de overige provincien op 15 November e. k. (Hbld.) Onze graansehepen. Omtrent de voorwaarden, waarop de vrij- lating onzer graansehepen heeft plaats gehad, vernemen wp uit. Londen, dat deze geheel nieuwe bepalingeu zullen bevatten omtrent de aflevering aan de Nederl. consumenten. De consignatie aan de Nederl. Regeering blijft bestaan, doch al vorens de afnemers in het bezit der producten kunnen komen, zullen zij de gewone N.O.T.-verklaring moeten afleggen en een bankgarantie hebben te stellen. Tengevolge van dezen maatregel zal ook de' uitvoer naar Belgie tot eenige grens- strooken worden beperkt. Hbl. Veevoeder. Vanwege het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel is het volgende rond- schrpven tot de burgemeesters gericht In aansluiting aan mijn circulaire van 17 Juni j.l. heb ik de eer u mede te deelen, dat aanvragen om plaatsvervangend vee voeder, raais of voerrogge in ruil voor de afgeleverde rogge van den oogst 1916 door u ten beboeve van de landbouwers uwer gemeCnte kunnen worden ingediend bij de Provinciale Broodcommissie van het gebied, waartoe uwe gemeente behoort. Ik verzoek u beleefd daarbij het volgende in acht te willen nemen 1. dat de aangevraagde hoeveelheid in geen geval groqter is dan de afgeleverde hoeveelheid rogge 2. dat het gevraagde strikt noodzakelijk is voor de voedering van bet vee van den betreffenden landbouwer 3. dat bjj elke aanvrage een staat wordt overgeiegd, waarin vermeld is het aantal stuks vee van elken landbouwer, dat met het gevraagde moet worden gevoederd. De prijs van de bedoelde ma'is of voer rogge zal, met inbegrip van de kosten, niet hooger zr;n dan f 250 per ldst van 2000 E.G. Ophcffing maximumprij'zen. De Minister van Landbouw, Npverbeid en Handel heeft per rondsehrijven aan de burgemeesters bericht, dat van heden af zijn opgeheven de maximumprijzen voor groenten en vroege aardappelen, welke na de opheffing der maximumprijzen voor bloem- kool, bossen peen en dorperwten nog gegol- den hebben, te weten die van tuinboonen en van kropsla, alsmede die van ronde aardappelen en van muizen. Lijk aangebrachS. Te Hansweert is Zaterdag door de motor ,,4 Gebroeders" hel in ver gevorderden staat van ontbinding varkeerend lijk aangebraeht van kapilein Kranendonck, van de sleep- boot Nova Cura, twaalf dagen te voren aldaar verongelukt. II O E K. Werd vroeger gemeld, dat het met de onteigening voor de aanleg van den stoomfram in deze gemeente niet erg vlotte, thans kunnen wij berichteu, dat dit zoover gevorderd is, dat eerstdaags de aanbesteding van het traject Ter Neuzen-Hoek-Philip- pine kan worden tegemoet gezien. AXEL. De gehouden collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteunirig van den gewapenden dienst heeft in Zeeuwsch- Viaanderen (0. D.j het volgende opgebracht Axel 8.356, Bo3chkapelle 4.60, Ciinge 2,19, Graauw 6,02, Hengstdijk 2,38, Iloek 27,16. Hontenisse 17,47, Hulst f 10,276, Koewacht f 3,15, Ossenisse f 6,48, Overslag 2,15, Philippine 4,Sas van Gent f 14,25, Sint Jansteen f 2,65, Stoppeldpk 6,42, Ter Neuzen 5,336, Westdorpe 13,10, Zaamslag f 8,45, Zuid- dorpe 3.056. Totaal 147,49. Het vorige jaar bedroeg de collecte 131,75. Beroep aangenomen. Aangenomen het beroep naar Appiogedam door Ds. J. H. Lammertsma, predikant bij de Ger. Kerk alhier. Tram onlspoord. Jl. Vrijdag voormiddag is de stoomtram nabij Drie Schouwen ontspoord, waardoor de dienst ongeveer een half uur vertraagde. Er hadden geen persooniijke ongelukken plaats. PHILIPPINE. Een landbouwersknecbt welke dezer dagen van het vissehen terugkeerde, werd door een der soldaat-commiezen van hier aan- geroepen om stil te staan. In plaats van aan dat beve' gevolg te geven, zette hij het op een loopen, waarop eenige schoten op hem werden gelost. die geiukkig voor hem misten, zoodat hij met den schrik vrij kwam. Dit voorval kan echter tot voorbeeld strekken voor hen, die op aanroepen der militairen geen gevolg geven aan het bevel tot halt houden. STOPPELDIJK. 27 Aug. Heden word hier een groote drankbestrijdersdag gehouden ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan van Stoppel- djjks 'Kruisverbond. Nadat rond 2 uur n.m. aan de Veerstraat de stoet was opgesteld, bestaande uit ver- schillende drankbestrijders-corporaties, en waarbij wp een 5-tal banieren opmerkten, trok deze al zingend naar de kerk, waar- onder het plechtig Lof door den Z.Eerw. Pater Constantimis van het gymnasium te Langeweg een prachtige predicatie werd gehouden met het onderwerp ,/De Drank- bestrpding beschouwd van Godsdienstig standpunt." Na het Lof trok men weer in optochfe naar eene weide van mej. Wed. Boeding, waar de heer J. Vienings van Goes eene gloedvolle rede hield over ffDe Nieuwe Kruistocht". Er waren buitengewoon veel belang-< stellen den. De propaganda slaagde in alle opzichten. VLISSINGEN. Zaterdag waren wij getuige van een voor val, idat zeer ernstige gevolgen haid kunnen hebben. Op het perron van het station al hier, stonden enkele sotdaten van de wacht bij elkaar, toen plotseling een schot klonk en het bleek, dat een der geweren der sot daten was af gegaan, maar geiukkig was liet geweer naar boven gericht en ging de kogel door het zinken dak het luchtruim in. Daar er op dat oogenblik veel mensclien op het perron wiaren, en ook in de aangrenzende vestibule, waarvan de deuren openstonden, begrijpt ieoer welk een ongelukken zulk een schot had kunnen veroorzaken. Thans is het goed afgeloopen, maar mede omdat ons w'erd meclegedeetd. dat dit in korten tijd de tweede maal is, dat zooi iets hier op het istalion gebeurt, meenden wij toch de aandacht ier op te moeten vestigen. Terug naar de pelroleumlampen! Den ln September zal, naar. het ^Hbd." verneemt, de gasprjjs te Wijk-bij-Duurstede gebracht worden van 1 op 2.60 per kubieken meter, waardoor het gemeentebe- stuur de aangeslotenen aan het buizennet de acetyleengasfabriek wil dwingen van gas- verbruik af te zien en zich te behelpen met petroleumlicht. Waarom Omdat de car- bidprps tijdens den heerschenden oorlog ongeveer vijfmaal is gestegenenhetaanschaf- fen van carbid voor de gemeente een te groote uitgave wordt. Nu heeft men zoo veel besteld, dat dezen winter voor de straatver- lichting (die al tot een minimum is gere- duceerd) gas kan g- produceerd worden. De acetyleen-gasfabriek is voor de gemeente een strop. De galanteriewinkels maken zaakjes, want iedereen schaft zich natuurlijk een lampje aan om het te laten branden in de Egyptische duisternis, die daar na 1 Septem ber gaat neerschen. En ook de petroleum- handelaren zulleD iachen om het wijs besluit van den raad. Ongeval bij een nachlelijke oefening. Donderdagavond om elf uur had bij een nachtelpke oefening in de duinen nabij Sehevemngen een droevig ongeval plaats. De landstormman J. S., afkomstig uit Roermond, kwam van een hoogte afloopen in de boschjes nabij den watertoren, en viel in de gevelde bajonet van een anderen landstormman, die aan den voet van de hoogte iu geknielde houding zat. Hij werd in 't hart getroflen en was binnen tien minuten dood. De militaire en geneeskundige dienst en de Gemeentelpke Eerste Ilulpdienst waren spoedig ter plaatse, doch konden geen hulp meer bieden. De overledene was vader van twee kinde ren. Oosienrijker gearrestecrd. Te Zevenaar is gearresteerd een Oosten- rijker, zich bevindende in den trein naar Duitschland, met ongeveer dertienduizend francs goudgeld, verborgen op 't lichaam. De man is gevankelijk naar Arnhem over- gebracht. Een vos icrtiest wel zijn haren, maar... De 83-jarige H. T., te Nuenen werd in een auto van zijn werk gebaald, ten einde voor de 25ste maal zijn straf te ondergaan als strooper. Nimrod is groot en T. is zijn profeet. Misdaad1 ln een woning in de Jacob Catsstraat te 's Gravenhage werd begin Januari van dit jaar het lijk gevonden van zekeren V. die zich door verhanging van het leven zou hebben heroofd. Nu werd voor eenige dagen in het St. Joris Gasthuis te Delft zekere vrouw K. ter ver- pleging opgenomen, die in haar overspannen toestand uitliet dat deze V. zich niet heeft opgehangen maar vermoord is geworden en door de moordenaars opgehangen. Thans nu vrouw K., uit die inrichting is ontslagen heeft zp den inspecteur van pqlitie TheuniSsen verklaard te hebben ge zien, dat op Nieuwjaarsdag in de woning Jacob Catsstraat 55, drie beschonken per sonen. waaronder V. quaestie hadden en dat V. door de beide anderen werd mis- handeld, waarbij de een hem een klap met een geemailleerde waterpot op het hoofd gaf en de ander Y. een trap met den hak van zijn schoen op de borst gaf toen hij ✓op den grond lag. Stervend werd V. naar zijn kamer ge- dragen en niet levend meer gezien, later werd de man hangende gevonden. In een achtergelaten brief verklaarde hp zichzelven van het leven te hebben beroofd. Niet onwaarschijnlijk is deze brief door de moordenaars geschreven om een andere lezing aan de zaak te geven. Nieuwe melliode van rubber smokkelen. Sedert geruimen tijd werd op de lijn Amsterdam-Maastricht gesmokkeid. De true bestond hierin men haalde rub ber uit Amsterdam, deed die in een mand, en wierp die op een bepaald punt tusschen Susteren en Sittard, daar waar de spoor- baan rakelings langs de grens ligt, uit den trein. Om de smokkelaars te snappen had men nu deze week de geheele lijn van Roermond tot Sittard, door marechaussees en militairen afgezet, terwijl in den trein marechaussees in burgerkieeding meeceiadcn. Zoo geheurde het, dat de wachtmeester der marechaussees uit Roermond met den bewusten smokke- laar samen in een coupe zat. Voorbij Susteren opende de smokkelaar het raampje, en trachtte een groote mand daaruit te werken. Hij werd echter door den wachtmeester op het juiste oogenblik gegrepen, die hem belette zijn plan te voivoeren. In Sittard werd hij ingerekend, en voor- loopig in arrest gesteld. De mand bleek bp onderzoek te bevatten 20 a 25 kilo rubber, vooral rubberband. Door bijen aangevallen! Op de boerderp van D. H. Rutgers te Lintelo zijn, naar de ffArnh. Ct." vertelt, verschillende personen door bpen aangevallen. Dicht bij huis staat een bijenstal en in de onmiddellijke nabijheid daarvan ligt een bond aan den ketting. De vrouw des huizes, buiten g©?tTffs'"T5!^flre"rik'ea<ie, deukt a eeu zwerm, begeeft zich met gereedschap1 raar buiten om het „gaan vliegen" teg hi te houden. Nauwelijks echter buiten zijnde wordt ze door een macht bpen aangevallenzij tracht door verderaf te vluchten, de bijen te ontgaan. Maar jawel, ze zetten haar overal na, heel de omtrek is vol bijen zelfs het paard, ongeveer 75 M. van't huis, begint te hollen en springt de wei uit. Het kleine kind, in de wei liggend, onder- gaat hetzelfde lot, maar wordt door 4en broer van R., die toevallig ter plaatse kwam, opgenomen en weggedragen, ook al ten koste van veel steken aan handen en gezicht. Eindelpk, als Rutgers zelf thuis komt, en deze den hond van den ketting losmaakt zoodat deze ook kan vluchten, komen de bijen weer tot bedaren. Als oorzaak neemt R. aan, dat de hond, als voorheen, tegen de bijen heeft geblaft, en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 2