ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Aanbesteding. De krijgsMrijven No. 6420. Donderdag 24 Augustus 1916. 56e Jaargang. Schoolgeld. De Oorlog. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN Telefooo 25. Bit Blad verschUnt iaandag', Woensdag^ en Vrijdagavond, nitgezonderd op Feestdagen, by de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Nenzen. 31NNENLAND. Per 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 11111° op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van ZAAM SLAG zullen op Vrijdag den 25 Augustus* 198©, des voormiddags i)1/^ ure, ten Raadhuize dier gemeente in het openbaar trachten aan te besteden de leverantie van de voor het jaar 1917 door de verschillende Openbare Lagere Scholen be- noodigde Schoolbehoeften. Voorwaarden der aanbesteding en lijsten van benoodigde schoolbehoeften zijn ter Secretarie tegen betaling van 50 cent op aanvrage verkrggbaar. Zaamslag, den 17 Augustas 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOEL DE FEIJTER, Burgemeester, J. STOLE Lzn., Secretaris. De Grondwetsherziem'ng. Men schrijft uit parlementaire kringen aan //Het Centrum" Het schijnt de bedoeling der meerderheid in de Tweede Kamer te zijn, met de open- bare behandeling der voorstellen tot Grond- wetsherziening spoed te maken. Verwacht wordt, dat de Regeering binnen zeer korten tijd baar Memorie, van Antwoord op de Voorloopige Verslagen zal inzenden. Mocht de openbare behandeling in October niet afloopen, dan zal zij dadelijk na het Kerst- reces worden bervat. Zoo doende hoopt men, dat ook de Eerste Kamer nog voor Mei 1917 de voorstellen zal aannemen, op- dat de ontbinding van de beide Earners dadelijk daarna kunne gescbieden en de verkiezing eener nieuwe Tweede Kamer kunne plaats hebben op den tijd, dat anders de periodieke verkiezing zou moeten worden gebouden. Veevoeder. Naar aanleiding van een tot den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel tele- grafisch gericbt verzoek om mededeeling of de Regeering dezen winter aan melk- leveranciers kracbtvoer tegen bereikbaren prijs beschikbaar zal stellen, beeft bet Rijks- bureau voor distributie van graan en meel telegrafisch aan den raad van advies van melkleveranciers van de Arnhemscbe melk- inricbting medegedeeld, dat de regeling omtrent de wjjze waarop de distributie van veevoeder zal plaats bebben thans nog in voorbereiding is. Of veevoeder in den a.s. winter in groote hoeveeJneden zal beschik baar zijn en hoe hoog de prijzen daarvan zullen zijn kan thans niet worden gezegd. Nadere uilbreiding van den laiulslorm. Het St.bl. no. 413 bevat een Kon. besluit van den 18den dezer, waarbij het volgende is bepaald 1°. Beboudens het bepaalde onder 2°. bebooren van 1 September 1916 af ook tot den landstorm voor zoover zij alsdan niet reeds daartoe behooren de perso- nen, bedoeld in art. 1 der wet van 31 Juli •91l5889St'b1' no. 345), die zijn geboren DE ALGEMEENE TOESTAND. De beschouwingen in de pers over de kwoslie, of de central en over genoeg strijd- kmchten beschikken, om op den Balkan tegen het zoogenaamde Saloniki-leger tot het offensief over te gaan, zijn schrijfi de >,N. R. Crt." door de gebeurtenissen ach- terhaald. Of zij het offensief zullen kuirnen doorzetten, is stellig nog onzeker, maar alle beschouwingen ook daarover komen ons zonder beteekenis voor, klaar zekere gegevens over de sterkte der wederzijdsche leger- machten uit den aard der zaak ontbroken. Het staat in alle geval vast, dat de centra- len o] j de twee vleugels in Macedonie tot het offensief zijn overgegaan. .Voorts kan men ook wel als vastslaand aannemen, dat dit offensief verband lioudt met de overtui- ging, dat de tegenpartij eerlang hetzelMe van plan wasi. In zoover kan men dus dit of fensief der centralen wel als (stralegisch beschouwd) van defensieven aard noemen. Het is ook wel mogelijk, dat de centralen slechts beoogen, bij voorbaat voordeelige stellingen in te nemen, waarin zij zich met meer kans op succes, dan dat in de tegen- woondige stellingen het geval is, tegen den komenden aanval der Entente-troepen kun- nen verdedigen. Volgens de jongste berichten is de lin- kervleugiel der Bulgaren door het Stroema- dal opgerukt en heeft daar all er eerst de stad Demir Hissar bezet. In de streek van Seres wierpen zij de Firanschen en /Engelschen over de rivier en bezetten den linkeroever van bet Boetkowameer tot aan het Tachinomeer, waaruit blijkt, dat de vlakte ten Noord- Oosten van laatstgenoeind meer in hun han- den is. Voorts staat in het Bulgaarsche be- richt te lezen, dat de troepen tusschen de Stroema en de Mesta „overeenkomstig de ohtvangen bevetcn oprukten". Dit alles wil ongetwijfeld zeggen, dat op den Oostelijken vleugel de Bulgaren zich, zqo snel als het gaat, van het heele gebied tusschen Stroe ma en Mesta willen verzekeren. En inderdaad zijn zij gl een aardig eindje op weg. Lukt hun dit ten voile, dan is hun land aanmerkelijk beter dan tot dusver tegen aanvallen van de Entente-troepen beveiligd en hebben zij zelf aan den anderen kant een flanhstelling voor een offensief, indien zij dat willen doorzetten. Het heele veroverde gebied is Grieksch. Op den Westelijken vleugel trekken de centralen vender langs den spoorweg van Monastic naar Saloniki. Reeds zijn, behal- ve Fiorina, de stations Banitsa en Eksjisoe bezet, terwijl ook ten Zuiden van het Pres- purneer voortgang wertl gemaakt. x Nu zeg£?en de Bulgaren wel, dat dit alles is begonnen vanwege de troepenbewegingen van de Entente, maar zij noemen toch liun eigen krijgsverrichlingen een „algemeen Of- femsief". Wij hebben den indruk, dat al die ver- zekeringen omtrent den defensieven ,,aard van hun aanvallen slechts dienen moeten voor Griekenland. Het valt dan ook niet te ontkennen, dat ten slotte de geallieeandep het eerste op Grieksch grondgebied zijn ge- komen. Merkwaardig is echter, dat de Bul garen, nadat zij, tijdens de verovering van Servie de geallieerden over de Grieksche grens hadden gejaagid, daar hebben halt gebouden (naar men zegt op hoog bevel van Duitschland) en er nu toch vive-la-force overtrekken. Dit is wel te verklaren. De Entente troepen wachtten steeds nular op de RoemenLens, of de Russen, die de Roeme- niens zouden doorlaten. 'Het is dus het ware oegenblik voor de centralen, hen den tijd van liet wachten wat te verlcorten door een algemeen offensief. Slaagt het, dan zul len degenen, waarop het wachtend is., al- licht heelemaal wegblijven. Griekenland heeft gedemobiliseerd en is inwenidig ver- deeld. De verkiezingen, die Venizelos mis- schien weer aan het bewind moeten bren- gen, liggen nog in het verschiet. REDE VAN LLOYD GEORGE. De Engelsehe Minister van OorLog Lloyd George heeft gister in een rede te Criccieth (Wales) vei'klaard tevreden te zijn over den loop van zaken. Voor 't eerst sinds twee ja!ren voelde de vijand, dat de nijplang steeds steviger knelt. „Spoedig zullen wij den noot hooren kraken en dan kunnen wij de pit er uit halen." „Ik zeg u tevens", zei Lloyd George, ,,d a t wij er voor zullen zorgen, dat er, zoolang wij leven, geen nieuwe oorlog komt Het Duilsche volk beeft zich grootere op- offeringen getroost dan men bij mogelijk- heid had kunnen verwachten. Maar ook de Engelsehe opofferingen waren groot. NTe- mand had drie jaar geleden kuxmen droo- men, dat Groot-Brittannie vier millioen jonge mannen op het slagveld zou brengen. De eischen, die wij zullen stellen, dienen dan o.ok geevenredigd te zijn aan onze op offeringen. Wij moeten een zoo onmisken- bare algeheele overwinning behalen, dat de Duilsche professoreh. haar niet aan het lichigeloovige volk kunnen wegredeneeren. Die overwinning moet een waarschuwing zijn voor elken license her, die thans op een troon zlt of daar in de toekomst zal zitten, voor iederen koning en voor iederen raa.is- man van een koning, dat de ziel aer be- sehaafde volkeren hen zeer streng ter ver- antwoording zal roepen voor elke schen- ding van het intemationaal recht en elke inbreuk op een eerlijke handelwijze. Laten Wij zorgen, dat voor nu en altijd ae oorlog .afgedaan' heeft." Deze rede wend luiae toegejuicht. Lloyd George gaat erg ver in zijn eischen, waar hij spreekt van de alg'eheele overwin ning. Die eischt opent het droevig vooruit- zieht op een nog langen oorlogsduur, nierkt de „H. Crt." op. ENGELSCHE LUCHTSCIIEPEN. De Daily Express vertelt iets van En gelsehe luchtschepen. Een marine-man 8ehrijft aan het blad, dat hij ze aan't werk heeft gezien. Bij kan ze niet met de Zeppelins vergelijken, maar ze zijn prachtig sti}f, zegt hij en schoon van vorm. Ze luisteren naar roer of stuurvlakken met verwonderlijke snelbeid. Ze glinsteren in de zon als zilver. Kapiteins van schepen, die ze uit havens aan de Oostkust hebben gezien,zeggen, dat ze gemakkelijker manoeu- vreeren dan Zeppelins en er niet zoo log uitzien. Ze schijnen ook buitengewoon hard te gaan. ALS EEN TWEEDE NAPOLEON... Lord Northcliffe is van zijn bezoek aan het Italiaansche front teruggekeerd in ge- zelschap van den hoofdredacteur van de Times. Hij verklaarde, dat Engeland eerst dan vrede zou sluiten, wanneer de Duitsche keizer als krijgsgevangene naar Engeland was gevoerd. DE YLOOTACTIE OP DE NOORDZEE. In verband met het bericht, ook in ons vorig nunnner opgenomen, dat de Duitsclie vloot op de Noordzee was gezien, weinden berichten omtrent een zeeslag verwacht. Daar er al een paar dagen overheen waren gega.an, leek het wel, dat de Duitsche en Engelsehe vloten elkaar niet hadden ont- moet. En daar lijkt het op. Een officieel Duitsch bericht zegt: Doo.r Duilsche duikboolen wenden op 19 dezer bij de Engelische Oostkust een kleine Icrui- sei' en een torpedojager vemield; een an- dere kleine kruiser en een linieschip door torpedo's zwaar beschadigd. De Britsche admiraliteit is iets uitvoeri- ger in haar mededeeling. Zij meldt: Er was aanzienlijke bedrijvigheid der Duitschers op'de Noordzee. Op 19 Augustus Icwam de Duilsche volle-zee-vloot buiten- gaats, maar de aanzienlijke sterkte der Britsche strijdmachten ziende, vermeed ze een gevecht en keerde naar de haven terug. Bij het zoeken naar de Duitschers verlo- ren de Engelschen twee kleine kruisers door een duikboot-aanval, de „Nottingham" en de ,,F.almouHi". Alle officieren van de ,;Nottingham" zijn gered; 38 der bemanning worden vermi-st. Alle officieren en mannen van de „Fal- mouth" zijn gerea, behalve een stoker, die aan zijn wonnen stierf. Een Duitsche duikboot is verni(413, een andere geramd en mogelijk gezonken. Het Duitsche bericht, dat een Britsche torpedojager is gezonken en een Britsch slags chip is beschadigd, is niet waar.1 De j,Nottingham" mat 5530 ton, liep in 1913 van slapel, hoofdbewapening negen 15 c.M.-kanonnen, bemanning 380. De Fal mouth", 5300 ton, liep in 1910 van stapel, met acht 15 c.M.-kanonnen en 380 koppen. Nader bericht men van Duitsche zijde of ficieel Omtrent het gemelde succes onzer duik boolen op 19 dezer worden met het oog op de ofi'icieele Engelsehe mededeeling de vol gende details gepubliceerd: Op 19 Augustus, ongeveer 5 uur namid- dag, bemerkte een onzer duikbooten 5 kleine Engelsehe kruisers, varende in Noord-Oos- telijke richting, door twee torpedojager-flo- tilles geescorteerd. Achter dezen voeren zes slagkruisers. Een onzer duikbooten trof een torpedojager met 4 schoorsteenen, blijkbaar van het type Mo- hawa, die kort daarop zonk. Toen alle Engelsehe schepen daarop rechtsomkeer maakten, viel de duikboot een kleine krhiser, type Chatham, aan. Het trof deze tweemaal; eenmaal op zij de en eenmaal in het machineruim. Het schip kreeg onmiddellijk zware slagzijde en bleef liggen. Wegens de sterlce Engelsehe bezetting gelukte het de U-boot eerst 21/2 uur later den aanval op den kruiser, die intutsschen op sleeptouw genomen was, te herhalen. Iiort voor het schot werd be- merkt hoe een 300 meter verwijderde tor pedojager met voile vaart op de U-boot toeliep en deze poogde te rammen. Deze zocht dadelijk een grootere diepte op en vermam onniiddellijk een scherpen knal bo- ven zich. De vijandelijke torpedojager ver- volgde de boot tot de duistemis viel. De boot is intusschen welbehouden te ruggekeerd. De zWaar beschadigde kleine kruiser is later door een andere U-boot vernield. Wij ontleenen verder de volgende tele- grammen aan de „N. R. Crt.": LONDEN, 22 Augustus. (Reuter.) Officieel bericht van de admiraliteit: De uit de Noord zee teruggekeerde duikboot E23 rapporteert den 19den dezer, des morgeas, een geslaag- den torpedo-aanval op een Duitsch slag- schip vaii de Nassau-klasse te hebben ge- daan. De duikboot-commandant deelt mede, dat hij het slags chip, toen het in beschadigden toastand en begeleid door 5 torpedojagers naar de haven terugkeerde, nogmaals heeft aangevallen en liet met een tweeden torpedo heeft getroffen. Hij gelooft dat het gezon ken is. De admiraliteit spreekt dan nogmaals het Duitsche bericht over het in den grorid boren van een Engelschen torpedojager en het beschadigen van een slagschip tegen. (De Nassau-klasse bestaat uit linie-sche- pen van 18.900 ton, in 1908 van stapel ge- loopen, bewiapend met 12 stukken van 28, 12 van 15, 16 van 8.8 c.M,. en 2 torpedolan- ceerbnizen. De bemanning - bestaat uit 966 koppen.) TER NEUZEN, 23 Aug. 1916. Het weer bericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 764.1 Maastricht. Laagste barometerstand 754.0 Hernosand. Verwachting tot den avond 'van 24 Aug: Zwakke tot matige winden uit Westelijke richtingen, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk eenige regen met kans op onweer, aanvankelijk iets warmer. Veilingsvereeniging l« Ter Neuzen. Op de heden gehouden veiling werden geveild 10000 K.G. Eigenheimers a /4,60 per 100 K.G. 33 K.G. Prinsesseboonen a 5 per 100 K.G. De sloombootdienst Ter Neuzen—HoedekeuskerkeIlansweert zal, naar men ons bericht, Maandag 4 September aanstaande in exploitatie komen. Bij de dienstregeling zal rekeDing worden gebouden met de belangen dergenen die uit deze streek des Maandags de markt te Rotterdam bezoeken. Die reserve-stoomboot „Luelor et Emergo" stevende bier gisternamiddag in de richting Hansweert voorbij, den standaard in top, teeken, dat zg Op de proefvaart voldaan had. Later stoomde de boot terug naar Vlissin- gen aan het aanvankelijk voornemen bier binnen te loopen werd, waarschijnlijk wegens het vergevorderd uur, geen gevolg gegeven. Aecounlanls-examen. De heer 0. Bakker, onderwijzer aan school M. U. L. 0. alhier, thans als res. lste luit. te Zutfen, slaagde dezer dagen voor het accoun- tants-examen. Bevorderd. De heer L. Rottier, geboortig van Hulst, is bevorderd tot onderwijzer 2e klasse te Goronlalo op Celebes in Ned.-Indie. Toevallig is daar ook, naar de Axelsclie Crt. verneemt, een oud-Axelaar onderwijzer, n. 1. de heer Fl. Th. van Pntte, ouid-leerling van de Normaalschool te Axel. Benoemd. Tot hoofd der openbare school te Wilhel- minailorp is benoemd de heer M. Eijke te Breskens, vroeger te Zaamslag. Exainen Iloogduilsche laal. Bij het examen voor de Hoogduitsche taal-akte is geslaagd de heer C. Missu, van Zaamslag. Een polder-kweslle. Gedeputeerd? Staten Van Zeeland hadden afw^zend beschikt op het verzoek van H. G. Hammacher, om te vbrnietigen het be sluit van de vergadering van ingelanden van het waterschap Groede en Baanst van 28 December 1915 betreffende de benoeming van een ontvanger-griffier. De heer Hammacher ging van dit be sluit van Ged. St. in beroep bij de Kroon, die het besluit van G. S. vernietigde en het besluit van de vergadering van inge landen nietig verklaarde. Deserleurs. Naar gemeld wordt zijn in het laatst der vorige week op verschillende plaatsen weder Duitsche deserteurs over de grens gekomen. De meesten trachtten, na zich van burger- kleereD te hebben voorzien, aan fabrieken of bij de landbouwers aan het werk te geraken. Verdronken. In het kanaal door Walcheren is Dinsdag middag het lOj-arig zoontje van den rijwiel- handelaar Meijer te Mididelburg, bij het zwemmen verdronken. De pogingen om de levemsgees ten weder op te wekken, aange- wend door een idokter, mochten niet meer baten. Broodvoorziening van Belgie. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt: Gelijk bekend is, is op 10 Augustus de broodvoorziening van Belgie stopgezet. Men geeft hiervoor verschillende redenen op, doch iemand, die alleszins bevoegd geacht kan worden in dezen een oordeel uit te spreken, deelt ons dienaangaande het vol gende mede:, Nu het aantal graanschepen, dat door En geland wordt vastgehouden hoofdzgkelijk getaden met voedergranen; in somrnige be- vindt zich ook nog tarwe en tarwebloem tot 32 is geslegen, en deze stijging eenigen tijd geleden retxls te voorzien was, kon de Minister vian Landbouw, Nijverheid en Han del niet anders doen dan alien broodtoe- voer naar Belgie afsnijden. In die eerste plaats was het niet zeker, dat de tarwe- toevoer naar Nederland niet dezelfde be- lemmering zou ondervinden als de toevoer van andere granen thans ondervond, doch al bleef deze toevoer vrij geregeLd, dan moet het aanhouden van zooveel schepen in de naaste toekomst groote Stagnatie in den aan- voer brengen, en het is dus gebiedend nood- zakelijk, van het aanwezige broodkoren een spaarzaam gebruik te maken. Bovendien brengt het niet binnenkomen van voedergranen ook een groot gevaar mede voor het gebruik van aanwezig broodkoren. Oft dit wenschelijk is of niet, het kan niet anders, of de aanwezige veestapel, die nu eenmaal bestaat en die gevoederd moet wor den, zal ook een deel van het broodkoren verbruiken. Zoolang de belemmering in den aanvoer van voedergranen dan ook bestaat, is het onvermijdelijk, dat de bnoodtoevoer naar Belgie blijft stopgezet. ZAAMSLAG. Maandagavond, toen te ongeveer 9 unr ile tram, komende van den wissel buiten het dorp terug reed naar de halte, kwam daar ook aangereden een tilbury bestuurd door mej. v. D., uit Ter Neuzen, terwijl er ook nog in zalen een ynendin en 3 kinderen. Door hetvfluiten van de tram werd het paam schriKichtig en steigende door het aanhalen aer leidsels achterwaarts, waar- door het rijtuig binnen die rails Kwam. Aanstonds kwamen meerdere personen toe- geloopen, die het paard wilden vooruittrek- ken, doch dit was niet meer mogelijk, het rijtuig werd door de met zeer matigen gang rijdende Jocomotief omver geduwd, waar- door een idea- wielen brak. De inzitlenden kwamen met den. schrik vrij. Met een ander rij tuig is de reis naar Ter Nenzen voortgezet. SAS VAN GENT. Onder groote belangstelling vierde alhier jl. Zaterdag de Eerw. Zuster Marguerite uit het St. Michaels gesticht haar gouden jubile als religieuse. Zij werd o.m. gecom- plimenteerd door den burgemeester, den heer Hoefnagels, die daarbij groote verdiensten in het licht stelde, voor de opvoeding der vrouwelijke jeugd alhier. Smokkeien. Het blijft nog steeds een wedstrijd tusschen de ambtenaren belast met voorkomen van verboden uitvoer en de smokkelaars, die door meer of minder groote winst uitgelokt worden het toezicht der commiezen te ver- schalken. Het ergste in ten slotte wel, dat ze het ook de niet-smokkelaars lastig maken, daar ook op dezen het meest nauwkeurige onder- zoek wordt toegepast, en ieder ten slotte gewantrouwd wordt. De vorige week werden smokkelwaren ontdekt achter een planken betimmering van een sleepboot. Zaterdagavond werdeD op een sleepboot in beslag genomen 10 flesschen slaolie, en 5 pakken Sunlightzeep, verbor- gen in een rnatras, in een slaapgelegenheid. Onder den voorraad kolen werden in die sleepboot nog ondekt 125 K.G. zachte zeep, 2 groote bussen lijnolie, 40 K.G. braadvet, 2 busjes loodwit en een partij koffieboonen. Toen alles "gelost was en van het feit proces-verbaal was opgemaakt, kon de sleepboot de reis voortzetten. De kolen schijnen vooral als bergplaats te dienen. Maandag werfl aan boord van een andere sleepboot, daar weer een 40 K.G. zeep onderuit gehaald. Dien ochtend vonden hulp-commiezen even boven de Westslnis, langs het kanaal 3 pakken peper, tot een gewicht van 6 K.G. Deze is vermoedelijk afkomstig van smokkelaars die gestoord werden en geen kans meer zagen om met hun buit weg te komen. ELLEWOUTSDIJK. De voordracht voor onderwijzeres aan de o. 1. school luidt: C. M. J. Kort te Gees; A. Rissieeuw te Waterlandkerkje; A. Lom- baard te Hulst. Het aantal sollicitanten bedraagt 16. SSSB3U NEUZENSCHE COURANT g> 1! Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter kennis dat het kohier No. 2 van het schoolgeld voor het lager onderwijs in deze emeente, over het tijdvak van 1 Mei31 Augustus .916, in afschrift, gedurende vijf maanden op de secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, den 21 Augustus 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1