ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Onderwijzeres. A an bested ing. De krijgsMrijven No. 6419. Dinsdag 22 Augustus 1916. 56e Jaargang. Onderwijzeres, De Oorlog. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN I Telefoon 33. Pit BM verschjjnt Maanflag^, Woensilag- en VrjjdagaYond, nitgezonderd op Feestdagen, hy de Firma P. J. VAN DE SANDE te Ter Reazen. BINNENLAND. Per 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland 1.10. 8ij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van ZAAM- SLAG roepen op, sollicitanten naar de met ingang van 1 September a. s. vacant komende betrekking van aan de Openbare Lagere School in den Grooten-Huijssenspolder (hoofd de heer J. Jansen) in het bezit van akte j en k. De jaarwedde bedraagt f 25.boven bet wettelijk minimum, terwijl voor het bezit der akte k f iOO,wordt genoten. De belooning voor het geven van her- halingsonderwijs bedraagt 60 cent per gegeven lesuur. Inzending van stukken voor den |sten Sept. a. a. Zaamslag, den 7 Aug. 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEIJTER, Burgemeester, J. STOLK Lzn, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van ZAAM SLAG zullen op Vrijdag den 555 Augustus I@I6, des voormiddags O1^ lire, ten Raadhuize dier gemeente in bet openbaar trachten aan te besteden de leverantie van de voor het jaar 1917 door de verschillende Openbare Lagere Scholen be- noodiyde Schoolbehoeften. Voorwaarden der aanbesteding en lijsten van benoodigde schoolbehoeften zijn ter Secretarie tegen betaling van 50 cent op aanvrage verkrggbaar. Zaamslag, den 17 Augustus 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEIJTER, Burgemeester J. STOLK Lzn., Secretaris. Opgebraehte vissehersschepen. Naar de N. R. Ct. uit goede bron ver- neemt, is er alle hoop, dat de visscherjj- kwestie met Engeland binnenkort op be- vredigende wjjze g^geld zal worden. Grensineident le Putle (N.-Rr.) (Officieel). in de pers is medegedeeld, dat bg het te Putte (N.-Br.) voorgevallen grensineident ,/de soldaten, die dit tooneel bjjwoonden, alien vluchten." Dit bericht is geheel uit de lucht ge- grepen, aangezien de eenig aanwezige Nederlandsche soldaten de dubbele post gedurende het voorval op hnn post zjjn gebleven en aan hun consignes hebben voldaan. Zondagsarbeid bij de Posterijen. Door den Algemeenen Bond van Ned. Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel wordt een circulaire verspreid, die een pleidooi bevat voor beperking van den Zondagsarbeid bg de posterijen. Het bestuur van den Bond streeft al jaren naar de uitbreiding van de 26 vrge Zondagen in het jaar. Er is nu in den Zondagsdienst eenige verbetering gekomen. De tweede bestelling is afgeschaft en de Regeering heeft het voornemen te kennen gegeven, om een regeling te treffen, waar- van het personeel een uitbreiding van bet aantal vrge Zondagen kan verwachten. Een dergelijke regeling zal mogelijk zgn, indien het publiek medewerkt. Onze graanschepen. Nog steeds worden onze graanschepen in Engeland vastgehouden. Dat duurt nu al zes a acht weken. Afgezien nog van het groote nadeel dat daardoor ontstaat ten gevolge van het verlies aan scheepsruimte en de vrees dat eerlang in ons land gebrek aan tarwe zal ontstaan, doet zich thaDS, volgens het Hbl., nog een nieuwe moeilijk- heid voor. Wg vernemen nl., dat in twee schepen de lading, is gaan broeien, nl. in de //Larenberg" van de Stoomb. Mij. „Hil- egersberg", en in een boot van de Yrachtv. Mg. Bothnia". Nadere berichten omtrent den omvang van het gevaar ontbreken. Nader vernemen wij nog, dat Zaterdag de verschillendestoomschepen met regeerings- graau verlof zouden krijgen om de reis voort te zetten. Men meldt ons Reeds is gemeJd, dat het gouvernement aan een tweetal Deensche schepen voor het vervoer van graan van La Plata naar Nederland 95 vracht betaalt. De Neder landsche reeders, die hun schepen voor dit vervoer moeten afstaan, krijgen van de regeering slechts f 65, hetgeen door de jongste wetgevende bepaliDgen mogelijk is geworden. Schadevergoeding voor de „Ri|ndij"k". Bg het Ministerie van Buiteolandsche Zaken is bericht ingekomen dat de Duitsche Regeering de torpedeering erkent van het stoomschip ,/Rijndijk", van de reederij Solle- veld, van der Meer en van Hattum, en be- reid is tot schadevergoeding. Daarbg zijn verontschuldigingen wegens de torpedeering aangeboden. Naar bekend is, was dit stoomschip nog in staat Rotterdam te bereiken, waar het thans in reparatie ligt. De reederij mag na deze erkenning van het Duitsche gouver nement verwaehten, dat zij zoowel voor de reparatie als de geleden bedrijfsschade ver- goeding ontvangt. Wat de eerste betreft, zal dit natuurlijk de assurantie ten goede komen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Aan de Somme wordt de strijd hevitj voortgezet, schrijft het „Hbl.". Beide par- tljen niaken melding Van -aanvallen Idier tegen- partij, die werden af,gestagen. Doch op en- kele pun ten leidde de aanval tot verbrokke ling der Duitsche linie. Het Duitsche bericht meldt, dat de En- gelschen er in slaagden Len Z. van Martin- puich een deel der voorste Duitsche linie Wat in te drukken, wat wel hetzelfde zal zijn als de vooruitgang ten N. van Bazen tin-le-Petil, door den Engelschen bevelheb- ber genoemd. Ook in de richting Guinchy Guillemont hebben de Engelschen eenigen vooruitgang gemeld.. De Fransche aanvallen tusschen Guille mont en Maurepas schijnen zeer hevig te zijn geweest. Het Duitsche bericht meldt, dat zij werden afgeslagen, behalve voor het vooruitstekend gedeelte der Duitsche linie bij Hardecourt, waar de strijd, nog voort- duurde. Het Fransche bericht meldt echter, dat een deel van het dorp Maurepas dohr de Fnanschen is genomen, en dat de stel- lingen tusschen Maurepas en de Somme werden vooruilgebracht. Eveneens werden krachtige aanvallen ge meld in het front van Verdun, waar de Franschen oprulden naar het Thiaumont- werk en het Chapitre-bosch; volgens het Duitsche bericht werden zij afgeslagen, doch het Fransche bericht meldt, dat twee ver- sterkte redoutes ten N.-W. van het Thiau- mont-werk werden genomen. Het gaat in het Westen, naar de „Poilu" zegt, van wien Hervd in de „Victoire" van 12 Augustus vertelf: „Deze soldaat had bij Verdun gevochten en aan de Somme. Hij is overtuigd van de eindelijke overwinning der geallieerden maar liij is onlroostbaar over de langzaam- heid van den vooruitgang in Picardie, zoo wel van de Franschen als van de Engel- schen. En hij zuchlte: „Ja,weI, wij zuflen ze wel krijgen, wij moeten ze krijgen! Maar als het zoo langzaam gaat, hebben wij nog wel twee jaar noodig, voor het einde". Ook aan het Oostelijk front gaat het lang zaam. Bij Podgaitzy, aan de Zlota Lipa, gingen de Ooslenrijkers weder tot den aan val over. Het Russische bericht zegt, dat zij werden afgeslagen. Het Oostenrijksche legerbericht meldt, dat de vijand uit de vooruilgeschoven loopgraven geworpen werd. Aan het front van Von Bo.hm-Ermoli was het in de laatste d-agen volkomen rustig, naar het Oostenrijksche legerbericht zegt, als gevolg van de zware nederlagen, die de Buss,en led en. En aan de Karpathen werd gestreden bij Ivapoel, waar de berg Staca Obczyna werd bestormd door de Ooslenrijkers, die er hun succes uitbreididen en een paar honderd gc- vangenen binnenbrachten. Aan liet Balkanfront, zoo meldt het Duitsche legerbericht, gingen de verbonden troepen, na de vergeefsclie aanvallen der geallieerden, tot den tegenaamval over, en Werd, na een gevecht met de Servische Donau-divisie, Fiorina door de Duitsch- Bulgaarsche troepen bezet. Fiorina is een Grieksch stadje aan den spoorweg Milro- witza—Saloniki. De houding van Roemenie blijft sieeds nog een raadsel. Deze week werden door de Roemeensche regeering bij de Duitsche „Stahlwcrksver- band" groote leverings-contraclen afgeslo- ten, voor den aanleg van den spoorweg Boc- charest—Krajowa. Maar, zegt de „Frankf. Ztg.", dit is nog geen bewijs, dat Roemenie geen aanvalsplannen heeft; want door een oorlogsverkJaring worden alle oontracten toch verbroken. Het blad vvijst er echter op, dat de berichten van goede verstandhouding in de laatste dagen zoo opmerkelijk toene- men. De ,,Tribuna" schrijft, dat aan een Roemeensche inlerventie voorloopig niet te den ken valt. Een ander bericht sproekt van een merkwaardige tegemoetkomende hou ding van Roemenie jegens Bulgarije. Uit Luxemburg wordt gemeld, dat daar zen- dingen Roemeenscli graan werden verwacht. En dit alles, zegt de ,,Frankf. Ztg.", ziet er zoo optimistisch uit, da I het aan opzet doet denken. .luist daarom acht het blad de toekomst niet zoo zuiver, als zij schijnt. Hoewel het toch lang niet onmogelijk is, dat Roemenie neutraal blijven zal, voorat nu de Russische offensieve beweging merk- baar schijnt te verflauwen. ROEMENIE. Roemenie heeft dezer dagen zegt de ,;Polilischc Correspondenz" eenige wa g'ons koper naar Duitschland uitgevoerd. In de Enlentegezinde pers te Boekarest heeft dat nogal wat stof opgejaagd, doch dc R,oe- meensche regeering deelt nu mede, dat Duitschland in rifil een gelijkwaardige hoe- veelheid kopervitriool voor den wijnbouw heeft geleverd. Het nieuwe verdrag tusschen de midden rijken en Roemenie betreft de levering van 2000 wagons erwten en 6000 wagons gerst voor de brouwerijen. Dit is de eerste ovar- eenkomst nopetis den nieuwen Roemeen- schen oogst. Een medewerker van de „Vossische Ztg." heeft met een Roemeensch staatsman ge sproken en hem o.a. gevraagd of de midden rijken inderdaad tot Roemenie de waar sclmwing hebben gericjit. dat zij den door- tocht van Russische troepen als eenschen- ding der onzijdigheid .zouden bescliouwen. De slaalsman anlwoordde onlkennend, doch voegde er bij, dat zoo'n waarschuwing ook niet noodig is, daar Roemenie zeer goed weet, dat het met de onzijdigheid niet zou strooken, Russische troepen doortocht te verleenen. Hij gaf voorts te kennen, dat alle berich ten en geruchten over eene aanstaande deel- neming van Roemenie aan den oorlog uit de lucht zijn gegrepen. Als Roemenie dit werkelijk van plan was, dan zou het de centralen niet in ruime mate levensmidde- len leveren en zouden de centralen in riiil geen voortbrengselen hunner nijverheid uit- voeren. Ook de pas gesloten overeenkomst met Bnlgarije is in dit (^pzicht van belong. DUIKBOOTKOMMANDANT GEHULDIGD. De Duifsche kapitein-luitenant ter zee Walter Forstmann, kolnmandant van een duikboot, heeft de orde Pour le Merite ver- kregen ter waardeering van zgn groote suc- cessen in den duikboot-oorlog. Forstmann vernietigde niet minder dan honderd vgandelgke schepen met een totaal inhoud van 260,000 ton, daaronder vele oorlogschepen, bewakingsstoombooten, tran- sportschepen voor oorlogsmateriaal en be- wapende bandelsschepen. Forstmann had vele gevechten met bewapende handelsche- pen. Hg verweerde zich met succes tegen de Engelscbe duikboot-aanvallen. De waarde van de door Forstmann in den grond geboorde oorlogs- en handels- schepen met de lading is in ronde cgfers 600 millioen mark. DUIKBOOT IN DEN GROND GEBOORD? De Lokal Anzeiger verneemt uit Kopen- bagen, dat een Duitsche onderzeeer tusschen Stockholm en Skargard door een Zweedschen kruiser in den grond is geboord. Reeds eenigen tgd geleden heeft de Zweedsche regeering besloten vreemde oorlngsschepen, die zich in de Zweedsche territoriale wateren begeven, zonder meer te beschieten. De Lokal Anzeiger voegt hieraan toe Naar wij van bevoegde zij de vernemen kan hier geen sprake zijn van een Duitsche duikboot. Wanneer het bericht waar is, kan het dus slechts een Russische of een Engelsche onderzeeer betreffen. GROOTE VLOTEN IN DE NOORDZEE. Men seinde Zoudiagavond om 11,50 uit IJmuiden aan de „N. R. Crt.": Hier bilinengekomcn stoom- en zeilvis- schersvaartuigen doen alle mededeelingen van belangrijke vlootbewegingen, zoowel van Engelsche als van Duitsche dorlogsschepen. Zoo rapporteert een stpomlreiler den 19 Augustus des voormiddags te 10 uur op 54,15 N.B. en 4,25 O.L. 40 Engelsche oor- logsschepen te zijn gepasseerd. Een zeil- beuger heeft ,dien dag des avonds te 8.30 op 54,27 N.B. en 3,45 O.L. 40 Duitsche o'oT- logsschepen en 3 Zeppelins gezien, terwijl verscheidene loggers melden, dat zij op Za terdag 19 Augustus de volgende vlootbewe- .gingen hebben waargenomenle. op 54,10 N.B. en 3 graden O.L., 9 uur 'sochtends, ongeveer 60 Duitsche oorlogsschepen en 3 Zeppelins, koersende West-Noondwest, en des naniidldagls 5 uur, op 53,20 N.B. en 3,30 O.L., ongeveer 25 Engelsche oorlogsschepen, koersende in Noondelijke richting; 2e. op 53,30 N.B. en 2,40 O.L., 9 uur 's ochtends, 3 Zeppelins in Noord-Westelijke richting en 2 duikbooten in Noord-Oostelijke richting, en 10 uur 's avonds op 53 graden N.B. en 3,20 O.L., ongeveer 30 Engelsche torpedo- jagers, stoomende in West-Zuid-Westelijke richting; 3e. op 54,25 N.B. en 3 graden O.L., te 4,30 's namiddags, een Duitsch eska- fder en 2 Zeppelins in Zuid-Westelijke rich ting, en 's avonds 11 uur een Engelsch es- kader in Zuid-Oostelijke richting; 4e. te 6 nur 's avonds op 54,54 N.B. en 3,20 O.L. 52 Duitsche oorlogsschepen en 2 Zeppelins gaande in Oostelijke richting. WESTELIJK GEVECHTSTEKREIN. Uit Berlijn wordt toegegeven, dat de 'Fran schen Zaterdag het dorp Fleury zijn binnen- gedrongen en uit Parijs wordt melding ge- maakt van pogingen der Duitscjiers om het dorp weer te hernemen. Voorts meldt men van Fransche zijde: De vermeestering van het versterkte bosch tus schen Guillemont en den Maurepas, waarbij veel krijgsbuit in hunne handen is gevallen. De Engelischen deeten mede te hebben ver- meesterd een heuvelkam ten Zuid-Oosten van en iiieerziende op Thiepval en de Noordelijke hellingen. Van het OOSTELIJK GEVECHTSTEKREIN wordt geen bijzonder nieuws gemelu. Van het GEVECIITSTERRELX IN DEN BALKAN komen berichten, die doen vermoeden, dat daar eenige aclie begint. Over het geheele front bij Saloniki beginnen de troepen der geallieerden met die der Duitsehers en Bul- garen in voeling te komen. TEE NEUZEN, 21 Aug. 1916. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituufc te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste jbarometerstand 759.8 Ylissingen. Laagste barometerstand 746.8 Wisby. Yerwachting tot den avond van 22 Aug: Meest matige westelijke tot noordwestelijke wind, tijdelgk opklarend, later waarschgnlgk weer regenbuien, met kans op onweer. Zeltde temperatuur. Verlof lot inwoning. Bg Kon. Besluit van 11 dezer is toe- stemming verleend aan den heer L. J. den Hollander, burgemeester der gemeente Axel, om tot 1 Juli 1917 te Ter Neuzen te wonen. Benoemd tot underwijzer met verplichte hoofdakte aan de chr. school te Ierseke de heer C. Bruggeman, thans on- derwijzer aan de chr. school in de Jozrna- straat alhier. Examen akte Duitsche taal. Bij het heden le 's Gravenhage gehouden examen voor de Hoogduitsche taal l.o. is ge- slaagd de heer C. van Alten, van Hoek, on- derwijzer aan de chr. school te Ter Neuzen, benoemd te Vlissingen. Een concert. Gisteren gaf het muziekgezelschap „De Vereenigde Werklieden" alhier een concert voor hare Ieden in den tuin van den heer Joz. de Feijter. Het weer was niet gunstig. Juist op het uur, dat het concert zou aan- vangen, brak een reeds geruimen tijd drei- gende bui los en viel de regen in malsche slroomen. Zij, die er waren, zo-chten een droge scliuilptaats, en velen, die op weg waren geweest, keerden huiswaarts. We zijn echter in den zomer, en na een half uurtje begon de ton weer Idoor jde wolken le komen. De directeur maakle van die gelegenheid gebruik, om het programma af te werken en iumiddels was de tuin ook tamelijk be- volkt, zoodat het gezelschap waardeering voor zijn streven kreeg. Waar de werkzaamheden van het gezel schap in )dit seizocn veel belemmering onder- vonden, werd tlians den leden na afloop een bal aangeboden, waarvoor de muziek w.erl geleverd door het Izoowel van Imuziek als va,n front fraaie symphonie-orgel van den heer J. F. Verlinde, die dit ter beschikking der veneeniging had gesteld. Velen maakten van deze gelegenheid gebruik om zich nog enkele uren te amuseeren en zelfs het korte bui- tje, dat in den loop van den avond nog neder viel, was voor enkelen geen bezwaar om hun geliefkoosd amusement voort te zelten. De Chef-conducteur J. van den Dael, te Gent, waarvan wij onlangs meldden, dat lij was gevangengenomen en naar Duifsch- and overgebraeht, vertoeft naar wg thans vernemen in vrgheid te Brussel. Men deelt, ons mede, dat hij niet gevangengenomen was, doch uit bet etappegebied verwjjderd, dat hg niet mag betreden de redenen zgn niet bekend. Sloombootdiensl Ter Neuzen—Hansweert. Naar wij uit goede bron vernemen, zal Dinsdfeg aanstaande het nieuwe dubbel- schroefstoomschip ,,Luctor et Emergo", ge- bouwd voor rokening der provineie Zeeland, haar eerste pro.eflocht doen op de Wester- Sclielde. Dit schip moet ngderhand dienst doen als reser\eboo I, zoowel voor den Wester-Schelde- als Ooster-Schelde dienst. Naar verwacht wordt, zal nu spoedig de nieuwe dienst Ter NeuzenHoedekensker- keHansweert geopend worden, wat met het oog op de inkrimping van den provinci- alen dienst Ter NeuzenVlissingen ons be- woners van Zeeuwsch-Vlaanderen Oostelijk deel, zeer te stade zal komen. Zijn on der s bestolen. Naar het „Hulsterbl." meldt, is jl. Woens- dag alhiei' aangehouden de 19jarige S., van Hulst, die de ouderlijke woning reeds voor eenigen tijd had verlaten, dien dag daarin had weten door te dringen en een bedrag van 90 daaruit had weggenomen. Na de vermissing en aangifte bij de politie werd spoedig ontdekt, dat hij naar Ter Neuzen was vertrokken, waarop telegrafisch zijne aanliouding werd verzocht. Donderdag is liij in het ouderlijk huis geconfronteerd en Vrijdag naar het huis van bewaring te Mid- del burg overgebraeht. Bij zijne anrestatie had hij nog J 80 van het gestolen geld in zijn bezit. In verband met dit feit werd ook naar Middelburg overgebraeht zekere d'H., te Hulst, die verdacht werd van medeplich- tigheid aan dezen diefistal. Er werd ook verhaald, dat idoor d'H. eene bekentenis zou zijn afgelegd, ook omtrent een reeds vroe- ger plants gehad hebbenden diefstal. Wij vernemen, dat d'H. le Middelburg terstond na zijn verhoor op vrijie voeten is gesteld en dat van die beweerde bekentenissen niets waar is. "Een doodelijke val. Te Middelburg had Zondagmorgen de 40- jarige echtgenoote van den boekdrukkersi- lmecht V. het ougeluk in hare woning door een luik te vail en, zij werd in bewu steloozen toestand naar het Gasthuis gebracht, waar zij Maandagmorgen is overleden. Besmettelijke ziekten. In de week van 9 tot en met 15 Aug. werden uit Zeeland ter kennis gebracht van den centralen gezondheidsraad 1 geval van roodvonk uit Ter Neuzen, 3 gevallen van diphteritis uit Groede en 1 geval dier ziekte uit elk der plaatsen Krabbendgke en Stoppeldijk. Vrijgesleltl van militiedicnst. Den dienstplichtige R. M. de Cock uit Clinge ib bij Kon. Besluit vrgstelling voor goed van den militiedienst verleend op grond dat hg is Belgisch onderdaan. Oprichling Zeeuwsche kunslmestfabriek. De Zeeuwsche kunstmestfabriek die eerstr te Vlissingen zou worden gebouwd, zal naar' de //N. Z. Ct." meldt, niet te Vlissingen maar te Rotterdam worden opgericht. Schietoefeningen. Reecle Vlissingen. Schietoefeningen zullen worden gehouden ter reede Ylissingen op 24 Augustus a.s.- of een der volgende dagen, aanvangende ten 10 u. v.m. Onveilig is het watergebied, ingesloten door de lijnen a. wrak „Tysla" O.lgk hoofd buiten- haven Vlissingen groene spitse ton met bol (Z.punt Wal- vischstaart) zwarte gasboei (8400 M. beZ. de buitenhaven van VlissiDgen) delijn N.—Z. door de Schoone Waardin. Het is verboden in het onveilige gebied te varen, te ankeren of te visechen gedurende den tgd dat roode vlaggen geheschen zgn nabjj het licht van de Noordzee-Boulevard, nabij den mijlpaal circa 700 M. beO. de Schoone Waardin en nabij den havenmond te Breskens. De vlaggen worden een uur voor den aanvang der oefeniDgen halfstok en bij den aanvang voorgeheschen na afloop worden zij neergehaald. Briefporl naar bezet Belgie. Het port der brieven naar het door Duitschland bezet gedeelte van Belgie be draagt 121/3 cent voor een gewicht van niet meer dan 20 gram of gedeelte van 20 gram daarboven. Wegens ontoereikend gefran- keerde brieven wordt tweemaal het ont- brekend bedrag van de geadresseerden ge- heven. Het port der brieven voor de Nederland sche consulaire ambtenaren behoort steeds, volgens bovenbedoeld tarief, bg vooruit betaling te worden voldaan. TER NEUZENSCHE COURANT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1