Middelen van vervoer. GEMENGDE BER1CHTEN. 8URGERLIJKEN STAND. TURKEN NAAR HET OOSTENRIJKSCHE FRONT. ,,Maar er is, in Duitschland althans, nog een mijlenlajage vveg van dit diepe en op- nechte verlangen naar vrede tot een tegen- zin tegen den oorlog, die Duitschland's zaak zou willen prijsgeven en een vrede tot elken prijs ten gunste van bet Russisehe kozak- kendom g-oodkeuren. „Evenzoo staat het met de verb i tiering onder het volk''. Zij houdt nauw verband met den op een i&ndere plaats in het arli- kel vermetden „hongersi>oo-d in Duitsch- land". „H o n g e r s n o o d is er in Duilsch- 1 and niet geweestg at kan men ook gerust van een slechte en onv-oldoende voe- ding van breed© lagen spreken. Maar voor zoover dit feit tot de Engelsche blokkade terug te brengen is, lieeft het geen verbit tering tegen de Duilsehe regeering teweeg- gebracht. „Wat de massa verbitterd beeft en volkomen terecht! was, dat de regee ring bij de levenstniddelenvoorziening dik- wijls de verreikende belangen der produ- centen overheerscheri bet, dat de bureau- kratische sleur bij de uitvoering van de verordeningen veel in 't honderd stuurde, en dat de rijk-e nog overvloed kon hebben, terwijl de arme nood leed. Maar ook bier staan wij voor een wending. De regeering heeft door twee oortogsjaren geleerd, en zal den (stelregeI der gelijkheid bij de le- vensni i dd elen ver-d-eeli n.g meer in acht ne- men dan tot nu toe, en de oogst van dit jaar valt z66 uit, dat het voorloopig met de voeding van het Duitsche volk opwaarts kan gaan, en niet afwaarts. De kwaadste tijd ligt acliter ons. „Met een betere en voldoenide vo-edsel- vo.orziening wOrdt de hoofdbroin van de verbittering verstopt. W-aar zij van uitslui- tend politieken aard is, bepaalt zij zich toe kleine geheime bijeenkomsten Wendel spreekt tegen, dat de veroor- deeling van Liebknecht zoo groote verbit tering heeft gewekt a Is de schrijver van be- doeld arlikel beweerd-e; dat de minderheid, der Duitsche sociaal-demokratie 9/10 der leden achter zich zou hebben; dat onge- wenschte elementen stelselmatig naar het front worden gezonden; dat de tegenstel- ling tusschen Pruisen en Beieren z6o fel is als de schrij ver het had voorgesteld; om ten slotte te verklaren dat hij grond heeft om te gelooven, dat verre de groote meer- derheid van het Duitsche volk oprecht bij- val verleent aan het stand punt van de Duit sche sociaal-demokratie, die zich van den aanvang af voor het herstel van Belgie heeft uitgesproken. EEN ENGELSCH OORBEEL. In Engeland maakt men zichzelf en au- deren gaarne wys schrijft de M. Crt. dat men strijdt tegen het militairisme en dan wel speciaal tegen het geslacht der Hohenzallerns met welk volgens deze on- nadenkende menschen het militairisme staat of valt. In de Times" komt prof. J. W. Headlam tegen die meening op. Een ver- gelijking met Napoleon gaat niet op, zegt hy. In 1814 hebben de geallieerden eerst gezegd, dat zy geen vrede wilden voor Napoleon was onttroond, toen zy in staat waren het door te zetten. Ze zeiden het niet voor zy Napoleon verslagen en Parijs bezet hadden. Tenminste, meent Headlam, zou men nu moeten wachten tot men in een gelijke positie was. Bovendien was er een andere regeering voor Frankryk bij de hand. Lodewyk XVIII, de wettige Koning, kon op den troon worden gezet, en na de 25jarige om- wenteling kon een grondwet licht ontworpen worden. Maar de Duitsche Keizer heeft de kroon niet met het zwaard veroverd, hy heeft de kroon geerfd, onder een zorg- vuldig ontworpen grondwet, die over het geheel een goede belichaming is van de historische ontwikkeling van het Duitsche volk in de laatste twee eeuwen en waar- onder het gegroeid is en gebloeid heeft als nooit een ander volk. A1 die voorstellen om in Duitschland de regeering van het volk te scheiden, hebben niets te beduiden en zijn schandelyk, zegt prof. Headlam. We hebben met het Duitsche volk in zijn geheel te doen en moeten het zyn eigen binneniandsehe gesehillen laten uitvechten. Bovendien, elke krasse maat- regel in den oorlog, waarover andere landen verontwaardigd waren, zijn in den R-ijksdag met geestdrift begroet. Behalve radicalen en socialisten, hebben de partyen alle ge- protesteerd tegen verzachting- van den duikbootoorlog. Uit het volk en met van de zijde der regeering zijn de zwaarste vredesvoorwaarden gesteld. Er is slechts een manier, besluit Headlam, om vrede te krygen, en dat is het Dnitsche leger te verslaan. Dat is nog niet gebeurd en zoolang dat niet is gebeurd, is dergelijk gepraat erger dan ademverspilling, het is dwaas en onwaardig. DE ENGELSCHE KONING AAN IIET FRONT. De bijzondere correspondent van de Times" meldt: Koning George heeft de ge- heele week doorgebracht bij het leger in Frankrijk en is in nauw contact geweest met honderdduizenden van zijn soldaten. Hij sprak met velen van hen, die van den strijd terugkeerden of er heen gingen. Hij bezich- tigde kwartieren, loopgraven en de slagvel- den, waar de Britsche kanomien buklcren en granalen uiteenspatten. Hij klauterde in en uit loopgraven, was getuige van de ver- bitterde gevechten aan de Somm-e, daalde in vroegere ondergrondsch-e schuilp-laatsen van de Duitschers af en raapte herinnerin- gen aan den strijd op in een stad die en- kele nachten tevoren door de Duitschers gebombardeerd was en die hij met een klein gezelschap, als eerste bezocht. Hij braclit een hezoek aan de gewonden, sprak met Duitsche gevangenen, ontving Poincare, Jofl're en Foch en ontmoette talrijke poilu's, daar waar de twee legers aan elkaar grenzen. De Koning legde groole belangstelling aan den dag en raakte vertrouwd met alle as- pecten van den oorlog. Hij ontzag zich niet en wekte daardoor den geestdrift van de Tommies, die hem een echten sportsman vonden. Den 8en Augustus kwam hij in Frankrijk aan. Driekwart van de eerewacht werd den volgenden dag gewond. Den volgenden dag had hij met den prins van Wales een van ae mooiste gezicliten op den strijd. Staande op een hooggelegen terrein, overzag de Koning een uitgeslrekt panorama, van Socbez links, over de hoeve La Folie, Neuville—St. Yaast tot Atrecht. Hij was daar getuige van den bevigen strijd, terwijl tijdens zijn hezoek aan alle kanten de kanonnen in actie waren. Toen hij door verschillende dorpen trok enkele geheel in puin waren de Fran- sche dorpelingen, die niets van het hezoek wisten, hoogst verwonderd toen zij den auto- met den koninklijken standaard zageri pas- seeren. Zij verzamelden zich in groepjes en bleven glimlaeliend staan, Koning George, den bondgenoot van Franki'ijk, to-ejuichend. Donderdag begaf de Koning zich midden in bet strijd to oneel, naar een plaats, die binnen het bereik van het vijandelijk ge- schut lag. Hij ging naar het terrein waar sinds begin Juli de hevigste gevechten aan den gang, zijn. Hij klauterde op borstwerin- gen, nam de verwoestingen in oogenschouw en verV'Onderde zich, dat men-schelijke we- z-ens onder zulke vreeselijke tooneelen kon- den leven. Hij daalde 35 voet diep af in een oud-e Duitsche schuilplaats en uezich- tigde toen het hooge terrein bij Fricourt en Contalmaison, terwijl de Duitschers Po- zieres hevig bombard-eerden. Na talrijke Fransche officieren ged-ecoraerd te hebben, onder wi-e de generaals Fayolle, Balfourier en den aide-de-camp van Joffre, Tliouzeler, k-eerde de Koning terug. Op den weg ontmoette hij een gro-ot aan- tal Tommies met slechts een paar officie ren, die spontaan een liartelijk gejuich aan- hieven. Onder de verzamelde soldaten was een bataljon Northamptons met hun klei- nen mascotta, een 12jarigen 'Belgischen knaap, Joseph Lefevre. dien de Northamp- tons hij hue regiment hadden in^ed-eeld. De kleine Joseph is de zoon van een Rel- giscli soldaat, die in, het begin van den oor log gewond en door de Duitschers gevan- gen was genomen. Zijn moeder was door de Duitsche troepen vermoord. Engelsche soldaten hadden deh jongen bij Yperen zwervend gevonden. Sinds vele maand-en is liij bij de Northamptons, die hem een Kliaki-uniform gaven en hem tot „korpo- raal" bevorderden. Toen de Koning |dje Northamptons paderde, sehovpn zij den kl-einen Joseph naar voren. Eindelijk hen ik mijn jongsten soldaat gevonden, sprak de Koning, hoe oud ben je? waarop een stoer soldaat, die den knaap onder zijn persoonlijke hoede had, zei: Mel uw verlof, majesteit, hij vcrstaat niet veel EngeLsch: We leeren het hem wel, maar hij spreekt beter Fransch. De Koning vroeg den knaap toen in 't Fransch: „Ben je graag soldaat?" Oui, monsieur le roi, antwoordde de jongen. En zou je, als je groot bent, nog sol daat willen zijn? Ah, maiis oui, Sire Je desire combat- tre les Bodies. Je hebt het al ver gebracht, zei de Koning. Als je mi al korporaal bent, zul je wel gauw generaal zijn. Hij sprak toen de hoop uit, dat de Nort hamptons den jongen niet naar gevaarlijke plekken zoud-en brengen, waarop een van de soldaten antwoordde: „Hij wit wet over- ai naar toe, maar dat willen w ij niet. Als we in de loopgraven zijn, laten we hem altijd bij 't transport achter." De Koning ontmoette nog duizenden An- zacs, die hem een uitbundige ovatie brach- len. Een brigade Australiers-, die uit den slag terugkeerden en, ofschoon er hardnek- kig gevochten was, onder vroolijk gezang en fluitend naar hun kamp trokken, maalcle plotseling halt, toen zij hoorde, dat de Ko ning naderde, en liet hem onder donderende loejuichingen passeeren. Koning George heeft bij zijn bezoek aan het Westelijk front ook een onclerh-o-ud ge- had met den Belgischen Koning. NOG FENS DE „BARALONG". Men herinnert zich nog wel deze geschie- denis, de mo-ord op Duitsche zeelieden door de bemanning van een Engelschen hulp- kruiser, welke de Engelsche regeering w-ei- gprde voor een internationale rechtbank te brengen, indien niet tegelijkerlijd een-ige be- sdiuldigingen jegens Duitsche zeelieden zou- den worden berecht. Er is nu hij den Duit- schen Rijksdiag een witboek ingediend, waar- in de geheele kwestie met de daarover g-e- wissekle stukken is opgenomen. In het slot- woord, dat de regeering aan de zaak wijdt, zegt ze o.m.: „In haar laatste antwoord gelooft de En gelsche regeering, den mo-ord, dien d-e ka- pitein en de bemanning van de „Baralong" op de weerlooze bemanning van de Duit sche duikbool hebben begaan, op zij te kun- nen schuiven met eenvoudig te sp-reken van de onhetrouwbaarheid van een getuige, dien zij niet eens met name noemt. Daarentegen st-eunt zij vo-or de drie gevallen van wreed- hed-en, die zij oruderst-elt, dat Duitsche zee- slrijdkrachten hebben begaan, slechts op on- houdhare bew-eringen zonder daarvbor eenig bewijsmaleriaal aan te voeren. De Duitsche regeering kan die beweringen op grond van bezworen verklaringen en diens-tberichten van ter zake verhoorde getuigen, sleclits met verontwaardiging afwijzen. „Wat echter het „Baralong"-geval hetreft, moet er nogmaals met alien nadruk d-e aan- dacht op worden gevestigd, dat de Engel sche regeering, ondanks het haar m-eege- deeld-e mat-eriaal, geweigerd heeft zelf een onderzoek in te stellen. Daarmed-e erkent zij, dat zij het niet kan wagen, het geval voor een rechtbank van standgenooten der beschuldigden te brengen. „D-e Duitsche regeering was daardoor, gc- volg gevende -aan haar aankondiging, ge- noopt, de bestraffin-g van de ongewraakte misdaad zelf ter hand te nemen. De var- gelding van de wandaad van de Engelsche zeelieden in het „Baralong"-geval metwraak- maatregelen van gelijken aard, bij v. -door het -doodschieten van Engelsche krijgsge- vangenen, w-ees zij, gelijk van zelf spreekt, af, maar de Duitsche luchtschepen zullen liet Engelsche vojk ervan overtuigd hebben, dat Duitschland in staat is, de misdaad, die officieren en bemanning van de „Bara- long" hebben bedreven, niet -ongestraft te Laten. „Vroeg-er werd het onvermijd-elijke gevaar voor de burgerlijke bevolking bij het ge- bruilc van Duitsche Zeppelins voor een mi- litair doel zooveel mogelijk vermeden, in verband met -den „Baralong"-moord echter kan dat niet me-er geschieden. Tegenover Engeland wordt sindsdien het wapen van het luchtschip, binnen de grenzen van het vo'lk-enrecht, zonder verschooning gebruikt. Bij -elk luchtschip, dat op Londen of op andere verdadigingswerken van miliitairen aard bevattende Engelsche steden zijn ver- nielende bomm-en werpt, ino-et Engeland zicli het „Baralong"-geval herinneren. Het optreden der Zeppelins en vliegtuigen wordt nu dus ganechtvaandigd als een ver- gelding voor het „BaraIong"-geval. Omdat de Engelsche regeering weigert een onder zoek in te stellen naar een vermoedelijk ge- pl-eegd misdrijf, moeten tal van onschuldige Engelsche burgers ter dood worden ge- bracht. De Berlijnsche correspondent van de Tijd meldt Nu de censuur het verbod heeft opgeheven om te schrijven over hetgepn sinds weken velen hier wisten, kan ik mededeelen, dat het overbrengen van Turkschetroepen naar het Duitsch-Oostenrijksche gevechtsterrein in het Oosten reeds voor het grootste deel is volbracht, en wel op grootere schaal dan de zending van Russisehe troepen naar Frankryk. De Turksche Aziatische provincien zaten vol ongeorganiseerde horden, wien het aan bewapening, uitrusting en militaire t-ucht ontbrak. Toen het oorspronkelijke plan- Von der Goltz, om met hulp van dit men- schenmateriaal een in grootschen stijl op- gezetten aanval op het Suez-kanaal te onder- nemec, moest worden opgegeven om moei- lykheden, die eerst later openbaar kunnen worden gemaakt, en de jongste gebeurte- nissen op het Oostenryksche front de behoefte aan hulpkrachten deden gevoelen, werden geregeld Turksche troepentrans- porten naar tusschenstations op de Balkan en vandaar verder gedirigeerd. De troepen krygen een goed soldij, en zij hebben de zekerheid, dat zij onmiddellijk voor de rechtstreeksche verdediging van Turkije naar andere bedreigde punt'en dan het Duitsch- Oostenrijksche front zullen worden gezonden, zoodra hun vaderland door eenige actie der entonte hunne hulp behoeft. De overbrenging van een zoo groote Turksche troepenmassa als na de hergroe- peering der militaire krachten onder Von Hindenburg in den stryd zullen worden gebracht is op zich-zelf een technisch kunststuk. Men verwacht hier, dat de deel- neming der Turksche troepen, die in Azie nutteloos en onbruikbaar waren, doch die thans behoorlijk van wapenen zijn voorzien en gedisciplineerd, een machtigen invloed op het Oostelyk front zullen uitoefenen. Wanhoopsdaad. Donder-dagmorgen ongeveer 11 uur, toen de eigenaar van „Het Huis van St. Eloy", den bek-emdien winbel in juweelen, goua- en zilverwerk, aan d-e Noordblaak 41a te Rot terdam, bezig was eenige clienten te bedte- nen, -en juist een taschje uit de etalagekast wilde krijgen, lio-omde hij opeens een gewel- di-gen -slag, en zag op hetzelfde oogenblik zijn winkelruit versplinteren. In het eerste oogenblik dacht hij aan een ontploffing, doch bijna daaelijk herhaalde zich de slag, en zag hij tot zijn grooten schrik een groo- ten b-aksteen de c'Lal ggekast binnenvliegen, weldra gevolgd -aoor nog twee steenen, welk-e tusschen de kostbare juweelen en de zilvercn voorw-erpen vielen, die uitgeslatd stonden, deze door en over elkaar gooiden, zoodat de fraai-e <5 tal age in enkele oogen- blikken een chaos geleek. De dames en de eigenaar van „St. Elo.y" d-e laatste mag van groot geluk spreken, dat hij niet geraakt is, daar juist een der steenen terecht kwam, waar hij stond d-einsden verschrikt achteruit, en zagen voor den winkel een man en vrouw en een onge- veer 15jarigen jongen in fatsoenlijk-e kleeren met geweld den winkel bombardeeren. Zooals te begrijpen valt, Was -er op dat uur van den dag in -een oogenblik tijds -een me- nigt-e volks bijeen, doch alles ging zoo sn-el in zijn werk, dat niemand deze roekelooze daaid verhinderen kon. Een heer had tegen- woordigheid van geest zich direct met zijn rug voor de opening in de spiegelruit te plaatsen, zoodat niets ontvreemd is, het- geen, zooals later uil het vcrhoor bleek, o-ok ahsoluut niet de bedoeling was. De daad was alleen als manifestatie gesteld. Voor de politie bet drietal kon arrestee- ren, wierpen ze nog een steen tegen de spie gelruit van den daarnaast geleg-en sigaren- winkel. De steen ketste echter op het glas af, zoodat daar de schade beperkt bleef lot een gebroken ruit. Het drietal werd gearresteerd en naar het politi-ebureau in de Pauwen-steeg g-el-etd, waar ze bleken te zijn een boekhand-elaar, zijn vrouw en ©en 15jarige zoon, alien wonende in de Spanjaandstraat. Ze gaven op de daad uit wanhoop te heb ben gepleegd over doorstane armo-ede. „De M-aasbod-e" had een onderhoud met de vtouw, die mededeelde, dat ze van het Sleun-comile getrokken hadden yn van het Armbestuur. Door h-et Steun-comile waren ze geschrapt, terwijl het Armbestuur hun uitkeering tot f 2 verminderd had, waarvan het gezin van drie person©n inoest leven. Ten einde raad, liebben ze toen hun toevlucht genomen tot een wanho-opsidaad, en beraamid een winkel ruit in te gooien. Met een bruin handtasclije, waarin een blikken petroleumbak en steenen, togen ze op w-eg. Op de Blaak gekom-en voor den winkel van „St. Eloy" begaf den man de moed. „Ilc zei mijn man met den jongen dan maar een eindje door te looperi", zo-o vertelde de vrouw. „Dan zal ik het wel doen." D-a-arop heeft ze haar tasch geopend en d-en petroleumbak nagr de ruiten gegooi-d, die afketst-e op een lanlaampaal. Daarop heeft ze den bak weer opgenomen en dit- maal ging hij door de ruiten, waarheen ook de -steenen votgden. Van het Sleun-comiLe hadden zij onder- steuning g-enoten, die met inbegrip -van een huurbon jf 7 bedroeg en van het Armbe stuur 4, te zamen /ll. Voor een goed iloel. Een zestal jongelieden uit Vlaardingen trekt in de vacantie een deel van ons land door met een draaiorgel. Wat zy voor hun muziek aan de huizen en van de voor- bijgangers op st-raat ontvangen is ter voor- deele van de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. Wat men „groente" noemt. lemand te Maurik huurde dit jaar voor 1000 land, dat hij met suikerbieten be- zaaide. Deze week verkocht hij het blad der vruchten voor 700. Het gaat naar Duitschland als //ingemaakte groente". (flbl.) Bedrog. By een expediteur te Leiden waren in het weiland verschillende artillerie-paarden ondergebracht, waaronder ook een van den kapitein V., een paard van vry hooge waarde. Dezev dagen nu deed bedoelde expediteur aangifte, dat dit paard door hem dood in een sloot was gevonden. Bij de lijkschouwing bleek, dat het dier een ge- weldadigen dood was gestorven. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat het dier, in plaats van een echte, een geschil- derde witte bles op het voorhoofd had. De zaak werd een beetje gewantrouwd,. vooral toen later nog aan den dag kwam dat het nummer dat in de hoeven was gebrand, niet geheel overeenkwam met dat. van het paard van den kapitein. Daarom werd de justitie in de zaak gemengd en deze heeft alvast ontdekt, dat dergelijk bedrog meer voorkomt. (Ned.) Wraak. De hulpkommies Moorlag, te 's-Heeren- berg, die dezer dagen op den 13-jarigen smokkelaar die niet staan bleef op zijn aanroep, schoot, is Zaterdag door een bende smokkelaars zoodanig mishandeld, dat bij aan de gevolgen is overleden. (Z. Ct.) Fen haringhaai. De stoomkorder ,/Oceaan IV" heeft op de markt te IJmuiden ten verkoop gebracht een haringhaai welke circa 750 kilogram woog en van kop tot staart 4 meter lengte had. Uit de visch werd anderhalf vat lever ver- kregen. Voor 70 werd de visch aaD- gekockt en naar Duitschland uitgevoerd. Fen grcnsloeneel I je. Men meldt aan de //Rott." uit Maastricht Twee dametjes komen aan het grens- kantoor om voor het passeeren der grens zich aan het gebruikelijke onderzoek te onderwerpen. De opmerkzaamheid der er- varen douaniers wordt gaande gemaakt, door den eenigszins ongewonen stand en koudiug van een dame. Nadat de gebruike lijke vragen ontkennend waren beantwoord, gaan de ambtenaren tot >handtastelijkheden over. Met een dun rottinkje worden <je dames beklopt en bestreken echter zonder positief resultaat. Toch moet er wat ver- borgen zijn. Visiteuse juist afwezig. Goede raad duur. De dame wordt gelast vast tegen de muur te gaan staan. Deze kijkt angstig, denkt aan fusilleeren. //Zoo de hielen tegen den muur Aanwezigen zien nu verrast toe. Aan de voorzyde van haar kleediiig, juist boven de knieen, vertoont zich nu een ongewone verhevenheid, een reusachtig abces gelyk- Piotseling komt de rechterknie van den ambtenaar in on- gevoelige aanrakiDg met dit ongewone ge- zwel. Een klein gilletje, een klein knallet- je, en de operatie is gelukt. De blaas is gebarsten en de petroleum stroomt het slachtoffer uit de rokken. Tableau Dame af met druipende rokken en de schoenen vol //petrol", doch zonder proces, omdat het corpus delicti moeilijk was te confisceeren. Aardbcving in Italie. Ten gevolge van een aardbeving is Woensdagochtend in Rimini (italie) groote schade aangericht. Er zyn 4 menschen omgekomen en een 30 gewond. Enkele huizen zyn ingestort, andere zwaar be- schadigd. Te Pesaro zijn door den aard- schok, die ook daar is gevoeld, geen menschen omgekomen. Alle maatregelen zijn genomen om de bevolking van de geteisterde streek te helpen. Ofschoon volgens de ingekomen berich- ten slechts een klein gebied is geteisterd en de aardbeving niet hevig was, zyn de noodige maatregelen genomen om in alle behoeften te voorzien. AXEL. Huwelijks-aangiften. 14 Aug. Pieter Tollenaar (van Waterlandkerkje), oud 20 j., jm. en Anna Maria Jansen, oud 20 j., jd. Iluwelijks-voltrekkingen. 10 Aug. Anthonius Petrus van Hecke (van Ter Neuzen), oud 25 j., jm. en Maria Leonie Verbeke, oud 22 j., jd. Johannes Schoonakker (van 's Gravenhage), oud 32 j., jm. en Sara Paulina Provoost, oud 30 j., jd. Andries IJzebaart, oud 26 j jm. en Levina Catharina van den Berge, oud25j.,jd. Jannis Arij Cappon, oud 25 j., jm. en IJebora Crina Verstraten, oud 24 j., jd. Geboorten. 6 Aug. Adriaan Jacobus, z. van Bas- tiaan Koekoek en van Tanneke Covd. Janneke Cor nelia, d. van Cornelis Joos van Liere en van Jacoba Loof. 7 Aug. Nicolaas, z. van Adriaan de Regt en van Sara Bolleman. 8 Aug. Janneke Maria, d. van Marinus Haak en van Jacomina Dieleman. 10 Aug. Maria, d. van Willem Dieleman en van Emerentia Martens. 12 Aug. Irma, d. van J^evinus Breepoel en van Maria Coleta Iterwegh. Overlijden. 1 Aug. Maria Tanneke Dieleman, oud 4 m„ d. van Levinus en van Alida Penne. 11 Aug. Rokus Koster, oud 68 j., weduwn. van Anthonia Meeuwsen. CLINGE. Huwelijks-aangiften. 21 Juli. Josephus de Wolf, oud 24 j., jm. en Clementina Van Laere, oud 23 j., jd. Victor Hermans (van Stoppeidijk), oud 35j.,jm. en Maria Theresia Burm, oud 30 j., jd. 2 Aug. Honore Oswald Bonaventura Btijdenstein (van Honte- nisse), oud 33 j., jm. en Rosalia Cornelia Josephina van Wesemael, oud 23 jjd. 12 Aug. Pieter Alfons Van Stappen (van Sint Cilles Waes), oud 24 j., jm. en Marie Louise Bruggeman, oud 19 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 19 Juli. Wilhelmus Cot- nelis Zagers (van Raamsdonk), oud 24 j., jm. en Maria Stephania van Puijvelde, oud 20 j., jd. 26 Juli. Desiderius D'Hooghe (van de Clinge B.), oud 24 j., jm. en Maria Philomena Bolssens, oud 19 j., jd. 2 Aug. Pieter Staes (van Kieldrecht), oud 28 j., jm. en Clementina Maria De Maeijer. oud 27 j., jd. 9 Aug. Victor Hermans (van Stoppeidijk), oud 35 j., jm. en Marid Theresia Burm, oud30j., jd. Geboorten 19 Juli. Maria, d. van Franciscus Reunis en van Oelestina Maria de Cock. 20 Juli. Jozef, z. van Marie Louise. Bruggeman. 25 Juli. An- gelle Maria, d. van Ferdinandus Verstraeten en van Philomena Bracke. 29 Juli. Albert, z. van Pieter D'Hooghe en van Marie de Roeck. 3Q Jitli. Honore, z. van Aloijsius van Roeijen en van Maria Josepha Laureijs. 1 Aug. Gabliel, z. van Stephanus Leo- poldus De Bock en van Maria Pelagid Vonck. 2 Aug. Ludovicus Jacobus Augustinus, z. van Jaco bus Lippens en van Angelique Roegies. 3 Aug. Jo seph Joannes, z. van Petrus Honore de Puijsseleijr en van Maria Eugenia van Landeghem. 5 Aug. Bertha Anna, d. van Rosalia Philomena Segers. 8 Aug. Ferdinanda, d. van Ludovicus Cerijlus Smet en van Maria Francisca Bleijenberg. 9 Aug. Cor nelis, z. van Constantinus Augustinus Bonne en van Catharina Maria Verstraeten. Martha, d. van Joseph van Puijvelde en van Seraphina Apers. Overlijden. 18 Juli. Maria Leohia Lossie (van de Clinge), oud8j., d. van Adolf en van Stefania Vercau- teren (overleden.) 27 Juli. Albert de Roeck, oud 2 m., z. van Lucia Cecilia. 30 Juli. Petrus Dominicus Hooft, oud 5 m., z. van Franciscus en van Mathilde Philomena de Vos. 1 Aug. Celina Regina Joanna Van Overmeiren (van Kieldrecht), oud 16 m., d. van Theophilus en van Evelina Maria Galle. HOEK. Huwelijks-aangiften. 3 Aug. Pieter van Es, oud 28 j., jm. en Janneke Catharina de Pooter, oud 28 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 6 Juli. Cornelis de Koeijer, oud 23 j., jm. en Janna Jacoba Machielsen, oud 23 j., jd. 3 Aug. Daniel van Cadsand, oud 31 j., weduwn. en Geertruida Maria Tollenaar, oud 25 j., jd. Geboorten. 3 Juli. Anna Jacoba, d. van Cornelia Klaassen. 9 Juli. Adriaan, z. van Jan Jacobus Donze en van Catharina Sol. 17 Juli. Pieter, z. van Gelein Meertens en van Pieternella Vinke. 26 Juli. Maatje, d. van Jacobus de Ritter en van Elizabeth Ruijze. 3 Aug. Cornelis Pieter, z. van Pieter Michielsen en van Lena van Kerkfort. 14 Aug. Abraham, z. van Cornelis Johannes de Zwart en van Tanneke Verstraten. Catharina, d. van Adriaan Dieleman en van Tanneke Jacoba Yerbrugge. Laurens, z. van Adriaan Jacob Kiel en van Janna Goossen. 15 Aug. Wilhelmina, d. van Marinus de Pooter en van Maatje Kervipk. Overlijden. 2 Juli. Pieternella Bakker, oud 72 j., wed. van Pieter Riemens. 9 Aug. Pieter Meertens, oud 3 w., z. van' Gelein en van Pieternella Vinke. 11 Aug. Adriaan Donze, oud 1 m., z. van Jan Jacobus en van Catharina Sol. SAS VAN GENT. Huwelijks aangiften. 10 Aug. Gerhardus Anto- nius Johannes Henger, oud 27 j., jm. en Victorina Coleta van Hoecke, oud 19 j., jd. Overlijden. 2 Aug. Willem Frederik van den Berg, oud 10 j., z. van Evert van den Berg en van Emma Maria Constancia Dootjes. Een als levenloos aangegeven kind, van Adrianus Josephus van Dongen en van Elvire Pauline De Decker. WESTDORPE. Huwelijks-aangiften. 9 Aug. Phildmon Prosper Meersman, oud 23 j.,jm. en Leonora Malaine Ysebaert oud 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 3 Aug. Alouisius Jans- sens. oud 19 j., jm. en Bertha van Dam, oud 20 jjd. Prosper van der Jeugd, oud 27 j., weduwn. en Francisca Carola Van den Berghe (van Wachtebeke), oud 18 j., jd. 8 Aug. Arthur Joseph Verhelst, oud 29 j., jm. en Bertha Justina Maria Iverckhaert, oud 24 j., jd- Geboorten. 1 Aug. Martha Maria, d. van Fran ciscus Mechelinck en van Elodia Maria Meert. 15 Aug. Richard Firmijn, z. van Xaverius Janssens en van Coralie Maria Ysebaert. Overlijden. 8 Aug. Rachel Augusta Irena Vermast, oud 2 m., d. van Gustaaf Ph. F. en van Louiza Chr. Briquet. Vanaf 20 Aug. 1916. Zeeuwsch-Yl. Tramweg-Maatschappy. Richting Drie SchouwenTer Neuzen. TreinnUmmers 31 33a 33 35 37 39 a, v. Zuiddorpe 6.18 12.31 3.38 v. Drie Schouwen 6.20 9.25 9.45 12.40 3.45 7.33 v. Axel 6.30 9.35 9.55 12.50 3.55 7.43 a. Zaamslag 6.49 9.49 10.10 1.05 4.09 8.03 v. Zaamslag 6.59 9.55 10.20 1.12 4.19 8.10 v. Driewegen 7.13 10.09 10.34 1.25 4.32 8.23 a. Ter Neuzen 7.20 10.16 10.42 1.35 4.40 8.30 Richting Ter NeuzenDrie Schouwen. Treinnummers 32 34a 34 36 38 40 v. Ter Neuzen 7.35 10.30 11.05 2.20 5.30 8.45 v. Driewegen 7.42 10.37 11.13 2.28 5.38 8.53 a. Zaamslag 7.54 10.50 11.26 2.41 5.50 9.05 v. Zaamslag 8.05 10.57 11.36 2.51 6,— 9.15 v. Axel 8.20 11.12 11.50 3.06 6.15 9.30 a. Drie Schouwen 8.30 11.22 12.— 3.16 6.25 9,40 v. n. Zuiddorpe - 12.10 12.10 7.38 Treinen 33a en 34a rijden alleen op Zaterdagen, op welke dagen dan treinen 33 en 34 vervallen. Richting Drie Schouwen—Kloosterzande. Treinnummers 25 27 29 Vertrek van Drie Schouwen 7.23 1.30 Axel 7.33 1.40 5.25 Rondeputten 7.41 1.48 5.85 Aankomst te Zaamslag 7.50 1.56 5.15 Vertrek van 7.55 2.5.:-0 Stoppeidijk veer 8.02 2.07 5.57 Rapenburg dorp 8.10 2.15 6.05 Hengstdijk 818 2.23 6.13 Groenendijk 8.26 2.31 6.21 Aankomst t£ Kloosterzande 8.33 2.40 0.30 Richting Kloosterzande—Drie Schouwen. Treinnumtners 26 28 30 Vertrek van Kloosterzande 9.40 4.10 7.25 Groenendijk 9.47 4.15 7.30 Hengstdijk 9.55 4.23 7.37 Rapenburg dorp 10.03 4.31 7.43 Stoppeidijk veer 10.11 4.39 7.51 Aankomst te Zaamslag 10.19 4.55 8.08 Vertrek van 10.20 5.8.10 Rondeputten 10.28 5.08 8.18 Axel 10.35 5.15 8.25 Aankomst te Drie Schouwen 10.45 8.35 Richting Drie SchouwenZuiddorpe. Treinnummers 41 43 45 47 Vertrek van Drie Schouwen 6.12.10 3.20 7.38 Aankomst te Zuiddorpe 6.06 12.17 3.26 7.45 Richting ZuiddorpeDrie Schouwen. Treinnummers 42 44 46 48 Vertrek van Zuiddorpe 6.12 12.24 3.32 7.52 Aankomst te Drie Schouwen 6.18 12.31 3.38 8.— Richting IJzendijkeDrie Schouwen. Treinnummers 17 19 21 Aankomst van Schoondijke 7,15 9,23 Vertrek' IJzendijke 7,15 10,— D Pyrarnide 7,30 10,15 Philippine 7,55 10,42 Aankomst Sas van Gent 8,21 11,08 Vertrek 8,24 11,11 Pas-sluis 8,39 11,24 Westdorpe Kerk 8,49 11,34 Zwartenhoek 8,59 11,50 Aankomst Drie Schouwen 9,09 12,03 12,23 12,35 12.50 1 20 1,46 2,30 2,40 2,50 3,05 3,15 Richting Drie SchouwenIJzendijke. Treinnummers 18 20 22 Vertrek van Drie Schouwen 7,35 9,28 1,45 Zwartenhoek 7,45 9,38 1,55 Westdorpe Kerk 7,55 9,48 2,05 Pas-sluis 8,05 9,58 2,15 Aankomst Sas van Gent 8,21 10,13 2,30 Vertrek 8,25 10,16 2,44 Philippine 8,51 10,42 3,15 Pyrarnide 9,16 11,07 3,40 Aankomst IJzendijke 9,30 11,22 3,55 Vertrek naar Schoondijke 9,37 11,30 4,22 23 5,16 5,30 5,45 6,10 6.36 6,40 6.55 7,05 715 7,25 24 6,47 6,58 7,«5 7,15 7.30 7.31 7.56 8,21 8,35

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 6