Ter Neuzensche Courant De Oorlog. Landbouwberichten. Zaterdag i9 Augustus i9i6. No. 6418. TW B3 E3H)IH] BXjAJd] BINNENLAND. PEEDIKBEUETEN. Er waren twee Engelsche sleepbooten, welke voor patrouillediensten gebruikt worden in de nabijheid van den logger //Albert". Men zag dat een er twaalf, de andere een achtlal loggeis op sleeptouw nam, en in de richting van de Engelsche kust verdween. TER NEUZEN, 19 Augustus 1916. Zondag 20 Aug. 1916. AANVALLEN DER GEALLIEERDEN OP DE RULGAARSCIIE STELLINGEN. VAN EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft zonder hoofdelijke stemming de Verdedigingsbelastingen aan- genomen. Die nieuwe posltarleven. De //StaatscouraDt" van Dinsdag, No. 191, bevat de wet van 29 Juli („St.-bl." 364) houdende wijziging en aanvulling van de artt. 3, 5 en 19 van de wet tot regeling der brievenpostery. Aan art. 1 is ontleend ,/Het port der brieven bedraagt, by vooruitbetaling, voor elke briefkaart 3 cent voor elken anderen brief van een gewicht van niet meer dan 20 gram 5 cent, boven 20 tot en met 100 gram 10 cent, en voorts voor elk meerder gewicht van 100 gram of een gedeelte van 100 gram, 5 cent daarboven behoudens dat het port van een brief, te bestelien binnen den kring van het post- of hulppostkantoor, waar die ter post is bezorgd, bedraagt, bij vooruitbetaling, voor elke briefkaart 2 cent voor elken anderen brief van niet meer dan 20 gram 3 cent, boven 20 tot en met 100 gram 6 cent, en voorts voor elk meerder gewicht van 100 gram of een gedeelte van 100 gram, 3 cent daarboven." Art. 2 bepaalt omtrent het port der gedrukte stukken, dat dit bedraagt 1 cent per 50 gram of gedeelte van 50 gram. Art. 3 luidt vDe invordering van gelden op quitan- tien, wisselbrieven, assignation en ander handelspapier, een door de Kroon te be- palen bedrag niet te boven gaande, kan geschieden tegen vooruitbetaling van een recht van vijf cent voor elk afzonderlijk in te vorderen bedrag niet. hooger clan 1, van 71/, cent voor elk bedrag tusschen 1 en 25 en van 15 cent voor elk bedrag van 25 en hooger. Bij de uitbetaling is bovendien wegens het^bedrag ingevorderd door eenzelfde post kantoor, het recht verschuldigd, dat is vastgesteld voor een postwissel van gelijk bedrag." Deze wet treedt in werking op een nader by Kon. Besluit te bepalen datum. Cheque- en girodienst. De //St. Crt." 191 bevat de wet van 29 Juli //St. bl." 342 houdende aanvulling van de wet tot regeling der brievenposterij. (lnstelling van een post-cheque- on giro dienst.) Ook deze wet treedt in werking op een nader door de regeering te bepalen tijdstip. llavengeld gemobiliseerde schippers. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft- naar aanleiding van een request van het hoofdbestuur der Sehippersvereeniging //Sehuttevaer", waarin er de aandacht op wordt gevestigd, dat van binnenschippers, die zich onder de wapenen bevinden en wier bedrijf uit dien hoofde stilstaai, in vele gevallen gemeentelijk havengeld ge- vorderd wordt voor hun vaartuig, terwijl dit buiten gebruik aan den wal ligt, de Gedeputeerde Staten der proviucien uitge- noodigd, een onderzoek te willen instellen of er, voor zooveel hun provincie betreft, ten deze gegronde en veelvuldige aanleiding tot klagen bestaat, en hun bemiddeling te willen verleenen om dit punt, voor zooveel noodig, onder de aandacht der betrokken gemeentebesturen t'e brengen. Verstrekking van schaptenvleesch. Te beginnen met 21 dezer zal aan alle onderdeelen van de landmacht gedurende 4 weken, eehmaal per week schapenvleesch moeten worden verstrekt. Het benoodigde schapenvleesch ten behoeve van de troepen, die uit de etappen-slachte- rijen van vieesch worden voorzien, moot uit die slachterijen worden ontvangen. De rapporten omtrent de gehouden proef worden einde September ingewacht. (A.v.p.) Twinlig Nederlandsche visschersschepcn opgebracht? By binnenkomst van den zeillogger ,/IJ. M. 211, Albert" te lJmuideu, werd door de bemanning medegedeeld, te hebben gezien, dat een twintigtal Nederlandsche visschers schepen door de Engelschen werd opgebracht. 25 millioen meer wordt geraamd, wat dan een grootere opbrengst aan inkomsten- belasting voor 1916—1917 van ongeveer een millioen meer beteekent. Gebrek aan fouragc. Onder de sleepers-patroons en stalhouders te Rotterdam, heerscht, volgens de Tel., op het oogenblik groote ongerustheid over het gebrek aan fourage, in hoofdzaak van haver, een gebrek dat iederen dag nijpen- der wordt. Woensdag was op de beurs niets meer te krijgen. Bedrijfsleiders, die 250 paarden in hun bedryf hebben, konden Een zonderlinge wijkplaals houdt, naar uit Aardenburg aan de Tel. gemeld wordt, de handelaar D. B., die in verband met smokkelary uit Zeeland werd gezet, er op na. Voor dergelijke uitge- wezenen leidt de weg gewoonlyk naar Bergen op Zoom. Maar deze persoon heeft toch het middel gevonden om slechts een uur van zyn woonplaats te verblijven. Ten zuiden van Aardenburg volgt de draad- versperring niet juist de Belgische grens, maar is ze teruggebracht op de Leopolds- vaart. Aldus ligt een gehucht, Moershoofde absoluut geen haver bemachtigen en zijn I en Oosthoek, buiten de versperring het is thans verplicht de haver door allerlei on- deugdelijke voedingsstoffen te vervangen. Die sigaren nog duurder? Het dagelyksch bestuur van het "Verbond van Vereenigingen van Sigarenfabrikanten in Nederland en het bestuur van den R.K. Zuidelijken Bond van Tabaks- en Sigaren fabrikanten, vergaderd te Utrecht op 14 Augustus, overwegende dat de prijzen van alle grond- stofien voor sigaren en de verpakking daarvan in het bijzonder van de ruwe tabak zulks een hoogte hebben bereikt, dat de prijsverhooging der sigaren dringend nood- zakelijk is, is van oordeel dat de reeds ingevoerde prijsverhooging der sigaren met een cent per stuk noch voldoende, noch in overeen- stemming is met de buitensporig hooge prijzen der grondstoffen, waarvan er zijn, die met 300 °/0 tot 500 °/0 zijn gestegen en de belangryke loonsverhoogingen, dat het daarom gebiedeud noodzakelijk is, indien men de oude kwaliteit der sigaren wenscht te handhaven, den prijs der sigaren ander- maal te verhoogen. Chr. bewaarschool. Bij v. 1179 tot de Staatscourant bevat een wijziging in de statuten der vereeniging voor de christ. bewaarschool te Ter Neuzen. De oorlogswinst van Amsterdam. Er gaan geweldige geruchten over de hooge raming voor de Inkomstenbelasting over 1916—1917, schryft hetN. v. d. D." Er zouden door een aantal Amsterdamsche ingezetenen zulke groote oorlogswinsten zijn gemaakt, dat de administratie der be- lastingen het belastbaar inkomen over 1916 meer dan 100 millioen hooger zou hebben geraamd dan over 1915 Nu dient men in het oog te houden, dat het bedrag over laatstgenoemd belas- tingjaar opzettelijk zeer laag was geschat, Maar afgescheiden daarvan kunuen wij wel mededeelen, zegt het blad, dat het bedrag van 100 millioen meer, aanmerkelijk overdreven moet zijn. Dit tocb zou aan opbrengst van de belasting ongeveer het dubbele zijn van het vorige jaar. Men zal de waarheid meer nabij zijn, als het belastbare inkomen op ongeveer Wielrijilersfeesl te Sluiskil. De. nog kort geleden opgerichte wiel- rijdersclub //De Herleving" beeft succes gebad met het j.l. Dinsdag door haar ge- organiseerde wielrijdersfeest. A1 was de lucht dreigend en viel er af en toe een buitje, het was toch zeer druk in onze buurt. Dat er animo was voor het feest, blykt wel hieruit, dat niet minder dan 811 deel- nemingskaarten werden uitgegeven. Van alle zij den stroomden de vreemdelingen naar het feest, zoodat het er overvol werd, wat in lange jaren niet meer het geval was. In een viertal dansgelegenheden werden de danslustigen door orgelmuziek tot een dansje genoodigd en ook daarvan werd druk gebruik gemaakt. Overeenkomstig het programma vingen te half drie ure in den namiddag de ver- schilleude wedstrijden aan, waarvan dd uit- slag was als volgt Rad der fortuin le pr. C. Scheele te Sluiskil, 2e pr. Leon van Aerde te Sluiskil, 3e pr. een lid der club van St. Jansteen, 4e pr. Alf. Kaas te Zandstraat (Sas van Gent). Ringtijden le pr. Ch. Daens te Nieuw Namen, 2e pr. een lid der club van Bosch- kapelle, 3e pr. een lid der club van St. Jansteen, 4e pr. een lid der club van Hengstdijk. Kwade Trienle pr. C. Goethals te Ter Neuzen, 2e pr. een lid der club van St: Jansteen, 3a pr. Ch. Kesbeke te Axel, 4e pr. een lid der club van Hengstdjjk. Vogelpik. le pr. Jac. Rouw te Hoek, 2e pr. C. Scheele te Slhiskil, 3e pr. Hon. Fermont te Sluiskil, 4e pr. Mar. Robijn te Hoek. De prijzen waren resp. 4, 3, 2 en 1. Dames wedstrijd (enveloppentrekken). le pr. Francina Kolijn te Sluiskil, 2e pr. J. Th. van Aerde te Ter Neuzen, 3e pr. I. Verhetet te Westdorpe, 4e pr. Maria Groothaert te Axel, 5e pr. Irene van Aerde te Sluiskil, 6e pr. M. Dekker te Sas van Gent, 7e pr. L. Nijssen Jd. te Sluiskil, 8e pr. Emma Lafort te Sluiskil, 9e pr. P. Dekker te Axel en 10 pr. Pieternella van Doeselaar te Sluiskil. De premie voor de grootste club, 10, werd toegekend aan die van St. Jansteen, welke met niet minder dan 52 leden aan- wezig was de premie voor de verstkomende club, 10, werd toegekend aan die van Hengstdijk, en de premie ad 5 viel ten deel aan de club van Boschkapelle. Het rijwiel dat onder de deelnemers ver- loot werd, is gevallen op no. 386, in het bezit van L. Wienies te Axel. Dank zy de goede maatregelen door de georganiseerde club genomen, iiep alles goed van stapel, zy kan met welgevallen op haar werk terugzien. Er was van deze gelegenheid ook gebruik gemaakt voor het uitschrijven eener gaai- schietiDg. Ook deze was druk bezocht, er waren 45 schutters. De haogvogel werd geschoten door L. Kalle te Westdorpe, die ook een zijvogel naar beneden deed tuimelen de 2e zijvogel werd geschoten door E Willems, te Sluiskil, de beide kallen door G. Goethals uit't Yogelschor en G. Schenkels te Sas van Gent. Zoowel de ing.zetenen van Sluiskil, als de vreemdelingen, hebben volop van de feesteiijkhedeu kunnen genieten, terwijl het voor de neringdrijvenden een goede dag was. Een en ander is voor de wielryders- elub //De Herleving" een waar succes# dat tot verdere pogingen op dit gebied uitlokt. De sleep boot „Novaeura"\ De te Hansweert gezonken sleepboot //Novacura" is Dinsdagmorgen gelicht en ieeggepompt, waarna het schip naar Dord recht is gesleept. De lijken van den ver- ongelukten kapitein en zyn zoon zijn nog niet gevonden. niet van Nederlandsch gebied afgesloten. De Aardenburgsche uitgewezene heeft zich naar dit hoekje begeven hij bevindt zich dus op Belgisch gebied. 't Vreemdst van de geschiedenis is dan nog, dat zyn voedsel daar gesmokkeld moet worden. Een regeling met Nederland voor de levensmiddelen voorziening bestaat niet en van de Duitschers krijgt de bevolking er niets. Ook wacht men nieuwsgierig af of de Duitschers den vreemdeling daar ongestoord zullen laten verblijven. Opvordering van fokpaarden in Beigig. Van de grens wordt aan de „Tel." ge meld, diat die Duitschers, na vroeger in Bel gie de trekpaanden te hebben opgevordierd, thans ook beslag gaan leggen op de beroem- de fokdieren, de gerenommeerde stamboek- merrios. De vorige week werden de fokkers door de Duitsche overheid verplicht hunne fok- merries te Merxem ter markt te brengen. Zooals de Duitschers zich op alles hebben voorbereid zijn bekemde kenners van goede fokpaarden naar Mei-xem gekomen om de beste exemplaren, die Belgie bezit, te an- nexeieren; zoo werd de bekende stamboek- merrie van Marlinuis Joosen te Merxem ge- annexeerd voor den prijs van fr. 2000. Deze merrie had eene waarde van fr. 10.000 en was even voor het uitbreken van den oor- log bekroond met de Onderhoudspremie van de provincie Antwerpen van fr. 2000 jaar- lijks. Heden, 15 Augustus, moesten de eige- maren van fokmerries in den kring Sta- broek liunne paarden komen presenteeren en bet lijdt geen twijfel of ook daar zullen de beste fokdieren worden medegenomen voor scliandelijk lage prijzen. De gewone soldaten spreken er dan ook schande van, dat deze paarden, onbruikbaar voor den militairen dienst, eenvoudig door de Duitschers worden geannexeerd om daar van le fokken, zoodat wanneer straits de vrede zal zijn gesloten, Belgie ook gcheel zal zijn beroofd van den roem, die thans van het Belgische zware fokpaard alom be- kend was geworden, geheel in handen zal zijn van de overlieerschers van heden, an- derinaal in strijd met alle overeenkomsten. PHILIPPINE. Schipper Rammeloo, die de vorige week Dinsdag naar Gent was opgebracht en wiens schip geheel is doorzocht, is thans alhier teruggekeerd. Het schynt dat de aan- houding is gescbied op grond van een naamloos schrijven. Het ware zeker te wenschen, dat de schrijver werd ontlekt. Door zijn lafie daad heeft hij niet alleen den schipper in moeilijkheden gebracht, doch het geheele mosselbedrijf stil gezet. STOPPELDIJK. Met ingang van 1 September a.s. is be- noemd tot brievengaarster mej. M. L. de Rooij, wed. van G. Serrarens. KOEWACHT. Als een bewijs, dat hier met den vlas- handel veel geld verdiend is, kan dienen, dat een viertal personen in deze gemeente, die vroeger weinig of niets in den Roofde- lijken Omslag betaalden, thans aangeslagen zyn op een inkomen van 15500. ST. JANSTEEN. Het getal deelnemers aan het fietsfeest van Zondag sloot mtt numm.er 852. Het bezoek was eveneens zoo druk mogeljjk, van daar dat wij gerust rnogen zeggen dat het fietsfeest op St. Jansteen schitterend is geslaagd. De uitgeloofde premien bekwamen Sluiskil met 45 man voor de grootste club f 15,Absdale met 36 man voor de 2e grootste club f 10 Hengstdijk voor de verstkomende club 10Graauw als deelnemende club 5; Boschkapelle als deelnemende club 5. De prijzen der spelen vielen ten deel als volgt: Ringryden: le pr. Ch. Dhanens, 2e pr. A. Mictnelsen, 3e pr. C. Wezepoel, 4e pr. P. van Dongen, 5e pr. P. v. d. Veecken. Poppengooien le pr. Jos. de Cock, 2e pr. een lid der club van Sluiskil, 3e pr. C. Wezepoel, 4e pr. A. de Saegher, 5e pr. een lid der club van Absdale. Kwade Trien ryden le pr. E. de Kind, 2e pr. Jos. Verstraeten, 3e pr. P. van Dorsselaer, 4e pr. Ed. Begheijn, 5e pr. C. de Pauw. Het Damesrywiel werd gewonnen door Jos. Janssens te Rustwat en het Ueereu- rijwiel door L. Lockefeer te St. Jansteen. CLINGE Alhier heeft zich een eomite gevormd om ook zooals in veel andere gemeenten te verkrjjgen van regeeringswege goedkoo- pere levensmiddelen. Door de groote duurte die hier heerscht is het te hopen, dat dit comite in zyn goed voornemen mag slagen. Gisteren pleegde een Duitsch soldaat op de grens van het naburige Belgische Clinge zelfmoord door zich dood te schieten. Bedennamiddag 17 Aug. werd zyn lijk ten grave gebracht. Vredenburch te Tholen, Van Westen en Ph. J. van Dixhoorn te Axel, en de heer Kielstra, secretaris der Z. L. M., door den Minister Posthuma in audientie ontvangen worden, om hunne bemerkingen in zake de inbeslagneming van tarwe, haver en gerst kenbaar te maken. Hooivordering. Aanstaanden Dinsdag zal te Goes eene buitengewone vergadering worden gehouden van het hoofdbestuur der Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij, welke op verzoek van het dag. best, zal bijgewoond worden door den kapitein, belast met de hooivordering in Zeeland. Veevocder-bureau. De Minister van Landbouw heeft te Rot terdam een veevoeder-bureau iugesteldjjvoor de provincien Zuid-Holland, Noord-Brabant en Zeeland, waarin zitting hebben de heeren P. Spierenburg te Rotterdam J. J. Poort- man te SchevenibgenJ. C. Glabbers te Rotterdam A. P. H. Derksen te Rotterdam Tj. B. E. Kielstra te Goes J. van der Koogh te Middelharnis J. H. van Rede te Rot terdam en J. T. Dielen te Eindhoven. Die eooperaJieve suikerfabriek „ZeeIand". Het bestuur van de cooperatieve suiker fabriek //Zeeland" zal op de aanstaande algemeene vergadering voorstellen den aan- koop te bekrachtigen van de fabriek van den heer Wittouck, staande te Bergen op Zoom. Hervormde Kerk. Ds. P. J. Steinz zal aannemen. Vooral wanneer aan het Ser- visch-Bulgaarsche front de aanvallen der troepen van Sarrail wat krachtiger worden ondernomen en voortgezet. Wil Roemenie gaan meedoen, dan moet het dit isnel doenwant over een paar maan- den is de winter in den Balkan ingetreden en belet het weder zoowel den strijd in de Karpathen als in het Zevenburgsche rand- gebergte en in den Balkan. De Bulgaarsche generale staf meldt Op den avond van den 14en Augustus opende de vijandelyke artillerie een hevig vuur op onze vooruitgeschoven stellingen ten zuiden en westen van het Doiranmeer. Onder bescherming van dit vuur viel de vijandelijke infanterie des nachts deze stel lingen aan, doch werd teruggeslagen. Daarop zette de vjjandelijke artillerie de beschier.ing voort. Den 15en Augustus des voormiddags viel de vyand opnieuw ge- noemde stellingen aan en wel met een aanzienlyke strydmacht. Ook thans werd hy teruggeslagen en gedwongen in groote wanorde terug te trekken. Aan het overige gedeelte van het front werd een zwak artillerievuur gewissela en hadden patrouille- gevechten plants. Ter Keuzen. 9J- u. en 2 van Goes. u. en 2 u., dhr. L. Dek. 10 u., D9. E. Raams en 3 u., geen dienst. 9i u., leeskerk en 2 u., Ds. E. Raams, 10 u. en 3 u., Ds. G. van Dis. 9.J u., Ds. H. Akersloot van Hou- ten Roos Flulst. 10 ii., Ds. De Boer. Kloosterzande. 10 u., Ds. W. J. van Lindonk. Sluiskil. Hoek. Axel. Zaamslag. Sas van Gent Gereformeerde Kerken. Ter Nenzen. 10 u. en 3 u., Ds. S. Groeneveld. Axel, Kerkdreef. 9 u., leesdienst, 2 u., Ds. J. H. Lammertsma en 6 u., Ds. A. Thielen, Intree-rede. Axel, Stationstraat. 9 u., Ds. J. H. Lammertsma, Bevestiging van Ds. A. Thielen en 2 u., leesdienst. Hoek. 10 u. en 3 u., Ds. v. d. Wall. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u. (ouden tijd), leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswjjkstraat). Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 6i u. (nieuwen tijd). leeskerk. Oud-G ere tor meer de Gemeente. (Vlooswykstraat.) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., (ouden tijd), leeskerk. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Lokaal „Eben-Ha£zer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5J u., Evangelisatie. R. K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondug zijn de H. H. Diensten om 7,8£ en 10 uur. 'a Namiddags om half drie Lof. DE ALGEMEENE TGESTAND. De kalmte in de laatste dagen aan het Fransche front aan de Somme, was gelijk aan de stille, die den storm voor-ifgaul, schrijft het „Hbl.". En gisteamiddag begon de storm te woeden; na een krachtige ar- tillerie-voorbereiding gingen de Fransehen en Engelschen tot den aanval over op de Duitsche loopgravenlinie, die natuurlijk vooV- af door lAt geschutvuur totaal in elkaar waren geschoten. En die geheele loopgra venlinie, ten Noorden en ten Zuiden van Ma ure pas werd bezel door de Fransclien en Engelschen. Ten N. van Maurepas gin gen zij over een front van 1500 M. breedte vooruit en bereikten op enke'e plaatsen den weg G uillemont-Maurepas, die op ongeveer 800 Meier van de jongst bezette stelling Iiep ten,Zuiden van Maurepas werden over een front van 2 kilometer de Duitsche stellingen, ter diepte van 300 tot .500 Meter, Oostelijk van den weg Maurepas naar Clery-s-ur- Somme, door de Fransehen bezet. Ook ten Zuiden van de Somme wend een lcrachtig versterkte loopgraafstelling geno men, over een lengle van ongeveer 1200 Meter, tot ten Z. van Belloy-en-Santerre. Opnieuw is dus de Duitsche linie .over eenige kilometers lengtc een paar honderd meter achteruit gebracht. Op de rest van het front, ook bij Verdun, schijni niets liijzonders te zijn voorgevallen. Inbeslagneming van granen. Naar de Midd. Crt. meldt, zouden Woens dag de heeren Dominicus, voorzitter der Zeeuwsche Landbou wmaatschapj ij, W. Ka- kebeeke, lid van het dag. best, dier maat- chappy, benevens de heeren Jhr. Van Aan het Oostelijke front wordt de strijd krachtig voortgezet aan de Zlota-Lipa, ten W. en N.-W. van Monaslerzyskawaar de Russen trachten de rivier over te trekken. Op enkele plaaLsen, zoo meldt het Russi- sche bericht, bezetten onze troepen den Westelijken oever. Docli de Oostenrijksch- Hongaansche troepen doen tegenaanvallen, en belemmeren den opmarsch; en in het Oostenrijksche bericht wordt gezeigd, dat ten \V. van Monasterzyska de O.-H. troe pen krachtige Rossische aanvallen afsloe- gen. Waar de Russen tot in de loopgraven der Oostenrijkers doordrongen weixlen zij er door een legenaanval weder uitgeworpen. Dit is wel het voornaamste gevecht, op het Oostelijke front gelevend. Aan de Tsjarna Bystrzyca, ten N. van de Karpathen, worden de pogingen om door te dringen, eveneens voortgezet^ daar trekt de Oostenrijksche troepenmacht, onder druk van de Russen, in Westelijke richting terug. En aan den Jablonitza-pas en den Tarla- ren-pas wordt gevochten bij Worochta en Ardsjelioes. Het zijn vooral deze gevech- ten, ten doel hebbende om in de Hongaai-- sclie taagvlakte door te dringen, die de aan- j. dacht trekken in Roemenie, en waarvan liet resultant van groot belang wezen kan voor de houding, die de Roemeensctie regeering EEN HOLLANDSCHE SCHIPPER RIJ EEN ZEEGEVECHT. In de „Kolnische Zeitung" had het ge- staan en van daar had het zijn weg gevon den naar de Nederlandsche pers: volgens het geluigenis van Nederlandsche visscliers zouden de EngeLschen in den laatsten tijd de tactielc toepassen van zich tussclien on- zijdige schepen le verbergen. Als voorbeeld werd daarbij opgegeven, dat dit 11 Juli in het gevecht tusschen Duitsche duikbooten en Engelsche bewakingsvaartuigen vo6r de Golf van Forth was gebenrd. De Duitschers aldus het Keulsche blad, wisten daarbij ech- ter de Hollanlsche visscliers buiten schot te laten. En het gaat voort met te vermel- den, dat commandanten en onderofficieren dezer Engelsche bewakingsvaartuigen tot de Engelsche marine behooren. „Het Vad. heeft nu een onderhoud gfe- had met den schipper van de „Sch. 197", die bij het bovenbedioeld treffen op 11 Juli legenwoordig was. Zijn lezing wijkt in som- niige opzichten van de Duitsche af. A1 dade- lijk wat aangaat de plaats van het geheurde. Die was namelijk in de buurt van Aberdeen. De Scbeveninger vertelde: W e waren 11 Juli 's avonds halfzeven op o7.14 N.B. en 1.10 O.L. aan schot gegaan zoo. noemen wij het overboord zetten van de netten toen we in 't Zuid-Oosten een hevigen rook zagen. Die was van vior „traolders" (trawlers) afkomstig. Om zeven um* hoorden we een hevig kanongebulder. Mr Duilscne onderzeeers zetten ze na. De Duilsche krant schreef. dat de drie Engel sche schuilen voor een Duitsche duikhoot op de vlucht waren gegaan en dat de drie andere Duitsche onderzeeers pas veel later ingrepen. Maar ik heb dadelijk vier van die onderzeeers gezien. De trawlers stoom- den op enkele tientallen meters langs ons been. Wij moeslen de netten dus haastig inhalen. De kogels vlogen over ons dek. Tegen een uur of acht voer een van de trawlers in onze richting terug. Zijn acli- lermast was weggescholen en heel zijn ach- terdek stond in brand. Elf Engelschen kwa- men van daar bij ons aan boord. Twee van hen waren zwaar, twee licht gewond. De twee zwaar gewonden hebben veertien uur buiten bewustzijn gelegen. Ik durfde met die menschen niet heelemaal de reis naar Holland ondememen. Ze hadden im- mers zoo gauw mogelijk verpleging noodig en ik was heel wat dichter bij de Engelsche kust. In Aberdeen zijn ze dan ook dade lijk naar het hospilaal gebracht. Of er nog meer Hollandsche loggers in de buurt waren? Ja, de Sch. 454 en de 304, ook uit Scheveningen, en ook nog een Kat- wijker. Die Engelsche trawler, die door de Duit schers zoo gehavend was, zonk op 30 meter afsland van ons. We zagen aan boord daar van nog een man zonder hoofd en een ander, die vreeselijk verminkt was, en nog iemand, die leefde, maar die had een red- dingsgordel om en wat er van hem gewor den is, weten we niet. De Engelschen, die bij ons waren overgesprongen, zeiden, dat alle vier hun trawlers in den grond waren gebooiid, maar dat kan ik niet hevestigen: ik heb alleen dien eenen maar zien zinken. En u begrijpt, in die oogenblikken heb je zooveel met je cigen schip te stellen en bovendien viel de avond, dat je niet pre- cies kunt waarnemen, wht er buiten ge- beurt. Het Duitsche blad zegt, dat er drie Engelsche schepen in den grond zijn ge- boord. h.en Duitsche onderzeeer kwam la ter naast ons liggen, maar hij praaide ons niet. We vischten dan ook in de gewone wateren. Tot zoover de schipper van de Sch. 197. Iemand, die oij 'I gesprek legenwoordig was, vertelde nog, dat de vice-admiraal te Peterhead hem zijn dank heeft betuigd voor de hulp, aan de Engelsche schipbreukelin- gen bewezen. En toen „Het Yad." nog even over de mijnen op zee sprak, bleek, dat dat gevaar vrijwel geweken is. De schip pers hebben tenminsle liever met die din- gen dan met duikbooten en gevochten te doen, hoc gevaarlijk de eerste ook kunnen zijn. Ten islotte, de schipper heeft van een bewapening der Engelsche trawlers niets gemerkt. DE STEMMING IN DUITSCHLAND. Het Duitsche Rijksdaglid Herman Wen- del komt in de „N. R. Crt." op tegen het arlikei, in dat blad geschreven door een neutr&al over den toestand in Duitsch- land. Hij verwijt den schrijver verschillen- de ongei-ijtmiheden, b.v.: dat hij de ver- spreiding van gelieime brochuren tegen den i ijkskanselier wijt aan den tegenzin tegen den oorlog van den middelbaren en kleinen middens I and, terwijl deze geheime propa ganda juist den oorlog tot het uiterste om reusachtige annexalie te bereiken, predikt en van een groep uiterste pangea-manisten uitgaat." 5\ at betreft de beweerde noorlogsmoeheid" en tegenzin tegen den oorlog in Duitsch- land, merlct Wendel op, dat alle oorloo- voerende volken het bloedhad harteliik moe zijn.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 5