ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6417. Donderdag 17 Augustus 1916. 56e Jaargang. IIIDILUK BISIAFT De Oorlog. ABGNNEMENT: ADVERTENTIEN: 'Telefoon 25. Bit Blad verschijnt Maandag', Woeisdag- en Yrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, la\j de Firma P. J. VAN DE 8AHDE te Ter Henzen. aankondigingen van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester'Sehelde, BINNENLAH d. FEUILLETON Per 3 maanden binnen de stad 1—Franco per post voor Nederland 1.10. jBijj vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.6o, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. van 20 Augustus 1916 tot nadere aau- kondiging. 70) CO U RANT De Burgemeester van TER NEDZEN 'brengt ter kennis van logement-, koffle- en bierhuishouders en verdere onder- nemers van voor het publiek toegankelijke bedrijven, dat van af heden op het Gemeentehuis op de gewone kantooruren GRATIS verkrijgbaar zijn Ter Nenzen, den 14 Aug. 1916. i De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Over de Scheldemonding. De Bel.gis.che socialist Camille Huysmans komt in „Bet Vplk" op tegen een bewering in de „Intem. Korrespondenz." uit Berlijn (redacteur Baumeister) dat hij, Huysmans, de annexatie zou willen van de Hollamdsche provincie Zeeland, terwille van het rccht van Belgie op de Scheldemondipg. Huysmans an twoordt daarop; „ik lieh nooit gewaagd van ©en recht van Belgie en ik verwerp annexatie zelfs van een lialven centimeter Hollandsch grondgebied. Ik heb in legended met vrienden mijn best gedaan om de annexionistische strekkingen van een half dozijn onver- lantwoordelijke Belgen te dempen. Die uitingen waren niet gevaarlijk, maar hiii- derlijk. Zij ontsternden. Meer niet. Daarna ook beeft de Belgische regeering a a 11 d e H o 11 a n d s c li e regeering klaar en duidelijk laten weten, dat zij vijandig is a a n alle oplossing van het Sclieldevraagstuk, b e r u s t fe n- de op annexatie van Hol landsch grondgebied. Wit dat zeggen dat er geen Schelde- vraagstuk bestaat? Neen! De Scheldevaart is voor verbetering vatbaar, en die verbetering kan worden volbrachl, na den oorlog door vrecd- zg.am overleg met Nederland." We willen hierbij opmerken schrijft de „Midd. Crt." dat de gespatieerde woor- den iets nieuws bevatten. Er is nog niets bekend gemaakt van een dergelijke mede- deeling van de Belgische regeering aan de onze. Tot nu toe hebben we als demper op het streven van de annexionnisten alleen het Reuter-telegram van 6 Juli uit Londen ge- had, waarin ward gezegd, dat Reutef' ge- machtigd werd te verklaren: „Ndch de Belgische regeering, noch de En- gelsche of Fransche regeeringen ten behoeve van de Belgische, hebben ooit een propa ganda of plannen om van Nederland een afstand van grondgebied te verlahgen of af te dwingen, gesteund of aangemoedigd." Dat was dus louter eien ontkenning van officieelen steun of aanmoediging van de propaganda der annexionnistien. Wat Huysmans nu meedeelt is heel iets anders. Hij spreekt van een duidelijke rtiee- deeling der Belgische aan de Hollandsche regeering over haar eigen plannen. De kapitein scheen op dit oogenblik ge- wacht te hebben. Hij had bet kleine ka- non met fijngestampt lood geladen en vuur- de nu kort na elkaar tweemaal op de diclit opeengepakle menigte. Een dichte regenvan lood viel op de zeeroovers neer. De ijit- werking moest afgrijsebjk zijn.' Onder ge- schreeuw, gebrul en - gekerm wentelden de verminkte lichamen zich over en door el- kandier; in den eersten schrik stoven zij, die ongedeerd waren gebleven, naar alle kanten uiteen. Maar anderen narnen hun plaats in. Vuur! commandeerden bijna tegelijker- tijd Berger van den eenen en Dikson van den anderen kant. De kogels uit de buksen van de matrozen raakten de gele kerels, die met duivelachtig gegrijns schreeuwend en gillend dneigende gebaren in de richting van „De Vliegende Leeuwierik" maaklen. Een gedeelte van de zeeroovers wierp zich neer en begon 'te schieten op de mannen aan boord van bet jacht, doch zonder resul- taat. Nu waren de beide jonken het jacht bijna opzijde. De revolversschreeuwde Aberkroon. Nu komt het er op aan! De sichurken zullen terstond enteren! Nog eenmaal werd het kanon op een der jonken gericht, nog eemnaal werd het be- Tot'nu toe werd daar nooit iets over ge- publioeerd, ook niet in bet jongste Oranje- boek. Zou bet niet alsnog aan 't Nederlandsche volk kunnen worden meegedeeld gesteld lallhans dat Huysmans zich niet vergist. Het opbrengen van vissehersschepen. De Londensche correspondent van de ,,N. R. Crt." meldt: De Earners van Koophandel te Vlaardin- gen, Den Haag, Kalwijk en Velzen hebben de Nederlandisclie Earner van Eoophandel alhier vei-zocht mede te lielpen om de vrij- lating te verkrijgen van de Nederlandsche vissehersschepen, welke door Britsche oor- logsschepen zijn opgebracht. De Ned. Earner van Eoophandel alhier heefi een verzoekschrift aan Minister Grey gezonden, waarin de wettelijke zijde van- de zaak buiten besclionwing wordt gelaten, maar de aandachl wordt gevestigd op de moeilijkheden aan den ouden Nederland- scben tak van bedrijf in den weg gelegd een bedrijf, waarin 2030.000 personen door bard werken een middel van bestaan vinden, behatve nog zij, die in hun levensonderhoud kunnen voorzien door het maken van ton- nen, zeilen enz., en met armoede bedreigd worden, wanneer de Nederlandsche zeevis- sclierij ernstig wordt bemoeilijkt. De Earner van Eoophandel schrijft, dat het optreden van de Britsche autoriteiten een ongunstigen indruk in Nederland lieeft gemaakt en vraagt den Minister nauwkeu- I'igc aandacht aan deze belangrijke zaak te wijden. D® gevolgen van tie voederschaarsclile, De landbouw-medewerker van het N. v. d. D. geeft in een artikel over het steeds moeilijker worden van den aanvoer van voldoende hoeveelheid veevoeder o.a. door het ophouden van onze graanschepen in Engeland het volgend antwoord op de vraag wat de gevolgen daarvaD zullen zijn Allereerst inkrimping van de varkensteelt. Deze "inkrimping wordt op den voet gevolgd door vermindering van uitvoer. Wordt de uitvoer kleiner en wellicht geheel stopgezet, dan vliegen oogenblikkeljjk de prijzen van 't varkensvleesch hier in 't land naar boven, want we eten nu tegen lagen prijs varkens vleesch, omdat we nog al wat aan het buitenland verdienen. De binnenlandsche prijs is al beneden productiekosten en daarop kan hij niet blijven als door het buitenland aan den boer geen toeslag wordt gegeven. Wij hebben tot nog toe betrekkelijk goedkoop gegeten, omdat 't buitenland veel betaalt. Onze heele prijszetting berust op wat 't buitenland betaalt. Men kan dit een ongezonde economie noemen, en dat is ze ook, maar er is mede bereikt, datverschil- lende levensmiddelen nu lager in prijs zijn bij den vrijen bandel. Voor onzen veestapel zal een krachtvoeder- schaarscbte ook zeer ernstige gevolgen hebben. Yooreerst zal er dan heel wat melkvee opgeruimd moeten worden. Op 't oogenblik zitten we zeer ruim in't melk vee, naar verhouding hebben we van die soort vee veel te veel. Er is veel melkvee opgezet en veel aangehouden, omdat vooral antwoord door een woodend gebrul. VoorwaartS! riep Mr. Dikson. Het was hoog tijd, reeds wierpen tien, twintig dertig Chineezen zich tegelijk op het dek van „De Vliegende Leeuwerik". De inatrozen ischoten hun revolvers af, zij sehoplen met hun voeten de vijanden in zee, maar steeds kwamen er weer anderen I achter hen aan. Hans, waar zijt ge? riep Berger. Hier, hier! Hans wist niet meer of hij waakte of droomde, door ial het getier en het leven van den strijd. Het bloed sleeg hem naar het hoofid, alles schemerde hem voor de oogen. Hij wist in het geheel niet meer wat hij deed, hij vuurde zijn revolver, bijna zonder dat hij het zelf wist, op de l'ang- staarten af, en toen hij de laatste palrooh verschoten had, keerde hij het wapen om en sloeg den eersten den besten gelen schurk met zulk een geweld op het hoofd, dat deze gillend in zee ituimelde. De eeriste aanval scheen afgeslagen, de, kruitdamp trok langzaam op. Daar warden plotseling twee donkere ronde voorwerpen van een der jonken on der de strijdenden op het dek geworpen. Honden, brulde de kapitein. Dat zijn hun vervloekte stinkpotten! Werpt ze in het water! Het was te laat. Uit de twee ballen steeg reeds een ontzettende rook en walm om- hoog, die zich snel verspreidde en den ver- dedigers den adem benam. De lucht was vervuld van ©en vreeselijlccn stank en de walm was zoo dicht, dat men geen hand voor oogen zien, veel minder vriend van de kaasproductie nogal loonend is geweest. Zoolang er nu maar voer genoeg is loopt alles wel van zelf, maar als onze veestapel straks hoofdzakeiijk zal zijn aangewezen op hier gewonnen hooi en wat groenvoer dan loopt de zaak vast. Dan is er voor ons vee bij lange na niet genoeg. Wat zullen we dan zien gebeuren Dat de veebouders hun melkvee voor een belangrijk deel moeten verkoopen en omdat dit overal tegelijk zal worden aangeboden, zullen de prijzen sterk dalen, te meer omdat het melkvee dan hoog^tens nog dienst kan doen voor de slachtbank. Voor de veehouders zal dit een enorme schade zijn, want de beesten moeten weg. En ook, al zou er dan gelegenheid worden gegeven tot uitvoer, de prijzen zullen laag zgn, omdat de buitenlander weet dat de dieren weg moeten. Er is nog een ander nadeel aan verbonden. Het vele rundvee, dat bij eventueele voeder- schaarschte toch meet worden opgeruimd, is hu druk bezig den voedervoorraad aan te spreken, die nu nog voorhanden is, en be- houden zou kunnen blijven, als tijdig de uitvoer regelmatig was. Wij zouden a.s. winter meer vee kunnen bouden, als nu niet zooveel voer werd verbruikt. Er komt nog bij, dat de booioogst lang zoo goed niet is geweest als hij zicb eerst liet aanzien. In enkele streken is alles mooi geloopen, maar er zijn er ook geweest waar bet met horten en stooten is gegaan. En de droogte, die nu weer zoo lang aan- houdt, is lang niet voordeelig voor bet etgroen. Ook de melkvoorziening in de groote steden, en vermoedelijk ook in verscbillende plattelandsgemeenten, wordt bedreigd door de voederschaarschte, die ook wel zal samen- gaan met een stijging der voederprijzen. Vele zg. zoetboeren zullen bij den onzekeren toestand van bet bedrijf zicb er wel voor wachten straks nieuwe-contracten voor de winterlevering aan te gaan. Zij hebben nu al zooveel leergeld gegeven en zooveel onaangenaambeden met de contractlevering gehad, dat de lust tot contracteeren geheel is vergaan. Zij zullen natuurlijk leveren wat ze hebben, maar melkvee opzetten voor groote levering, dat zullen ze niet doen. Reeds nu vernamen we, dat yerschillende boeren maatregelen hebben genomen a.s. winter zoo gauw mogelijk hun vee droog te zetten. De voederschaarschte zal dus gevolgd worden door een melkschaarschte. De Minister van Landbouw ziet dat ook aan- komen en heeft reeds verscbillende zuivel- fabrieken in bet oosten des lands aange- schreven, dat zij zekere hoeveelheden melk die anders tot boter worden verwerkt voor de groote steden zullen moeten reser- veeren. Dat al die schaarschte op den voet zal worden gevolgd door duurte ligt voor de hand. Wordt de veehouderij a.s. winter aan gewezen op 't verbruik van uitsluitend binnenlandsch voeder, dan zal door de ge- ringere melkgift ook de boter- en kaas- vijand onderscheiden kon. Naar de luiken! Wij moeten naar be neden'! Die luid© uitroep vol vertwijfeling van Berger was het laatste wat Hans vernaui. Hij verloor het bewustzijn, nadat hij zich nog ©ens omgekeerd en beproefd had eenige schreden te doen, terwijl hij met zijn mos, dat hij in die hand had geno- men, stiet naar den Chinees, die hem den weg versperde, daarna viel hij op het dek neer. Hoelang hij daar gelegen had, wist hij niet. Toen hij weer tot bezinning kwarn, zag hij de gele gestalten in hurt bonte, gescheurde en met bloed bevlekte kleeren over het dek heen en weer loopen.. Zij schenen geen tegenweer meer te ontmoe- ten en waren nu bezig hun buit weg te steepen. Vlak naast Hans lagen eenige doo- den, toen hij zijn hoofd een weinig om- wendde, herkende hij huiverend in een van hen den braven Aberkroon, wienis schedel door een slag met een bijl verbrijzeld was. Half over hem heen lag een Chinees, daar- naast een matrons van „De i Vliegende Leeu werik"". Wat zou er wel van de anderen gpworden zijn? De langstaarten sleepten kisten en koffers op het dek en brachten ze in de jonken, die nog altijd dicht naast „De Vliegende Leeuwerik" lagen. Hans, die onbeweeglijk bleef liggen, in de flauwe hoop, dat men hem voor dood zou houden, zag, hoe de zeeroovers het een stuk voor, het andere na van de kostbare inrichting van het jacht aan boord van de vaartuigen brachten, den rijken voorraad van de provisiekamers, productie sterk terug gaan. De uitvoer vermindert dan natuurlijk ook en omdat de prijzen voor binnenlandsch gebruik van boter en kaas des te lager zijn naarmate er meer kan worden uitgevoerd, zullen de boter- en kaasprijzen dan noodzakelijk moeten stijgen. Het ziet er dus waarlijk niet zoo gunstig uit. De beele levensmiddelpDpolitiek in ons land, die berust op den uitvoer van land- en tuinbouwprodueten, loopt dan in de war en onze regeerirg zal dan genood- zaakt worden belangrijke financieele offers te brengen. Voor de veebouders en de boter- en kaasmakers zal dan een minder gunstige tijd aanbreken weinig productie en weinig of geen uitvoer. DE ALGEMEENE TOESTAND. Op het Westelijk front is wel is waar de toestand vrijwel geheel ongewijzigd gebleven, schrijft de N. R. Crt., maar in de offici- eele mededeeling van Maandag uit Berlijn, staan een paar zinnen die de aahdacht trek- ken, omdat zij misschien aanduiidingen zijn van een naderende groote verandering. De Engelschen hadden Zondagochtend een kleinen vooruilgang gemaakt. De Duitschers erkenden dezen vooruilgang Maandag en meldden erbij, dat hij door een tegenaanval weer was geneutraliseerd. De vijand was uit de loopgraven geworpen, waar hij voet had weten te krijgen. De Engelschen he- vestigden des iavonds dezen loop van zalcen, maar spraken van hei verlies van slechts een gedeelte van de.gewonnen loopgraven. Wel is waar zeide Londen van tevoren, dat dit slechts tijdelijk was, maar een later be- richt geeft geen verandering op. Nu trekt de beer Gibhs, een Engelsch oorlogscor- respondent, uit dezen vooruitgang (volgens de Engelsche berichtgeving 1600 breed en tot 400 meter diep, volgens de Duitsche drongen de Engelschen over 700 breedte in de Duitsche loopgraven door, maar werden er weer uitgegooid, wat de Engelschen dan voor een niet nader aangaduid gedeelte er- kennen), uit dit krijgsbedrijf dan trekt de beer Gibhs de conclusie, d,at de verdedigings- werken van den vijand lang zoo sterk niet meer zijn dan die, welke de Engelschen bij liuri eersle aanvallen hebben genomen. Het laat zich op zichzelf hooren, dat de ver- dedigingswerken, idie .de Engelschen en Fran- sclien aan de Somme bij hun eerste storm- loopen v hebben genomen, en die de vrucht van maandenlangen arbeid waren, sterker wiaren dan die waar de DuitSchers zich nu in verdedigen. Maar waar het, op aan komt, is toch in hoeverre de aanval op de vijande- lijke verdedigingswerken slaagt. En nu moge de heer Gibhs uit de omstandigheid, dat de Engelschen aanvankelijk snel voor- uilkwamen 'en nu heele weken noodig heb ben om een halve mijl op te schieten, de gevolglrekking maken, dat de Duitsche ver- dedigingswerken, die irien Engelschen nu Zoo veel moeite geven, zwyliker zijn dan degene, die zij ©enst zoo snel ten vat hebben ge- bracht, daaruit blijkt toch alleen, hoezeer de krachlsverhouding aan die Somme zich in liet voomeel van den verdediger heeft de koffers en de kisten van de bemanning, alles, alles wat zij maar konden dragen. Ook geld schenen zij buitgemaakt te heb ben; hij hoorde net gerinkel van goudstuk- ken, die twee van de gele schurken, niet ver van hem af, op den grond uittelden en verdeelden. Dat geld was zeker het eigen- dom van Mr. Dikson. En daarna haalde de een een kos:tbaa,r borloge te voorschijn en liet dit triomfantelijk aan zijn makker zien, het was Mr. Dilcson's hoirloge. Dus was ook hij dood, hoe kon het ook anders zijn? Langzamerhand wend het stiller op liet dek, de buit scheen binnengebracht te zijn. De langstaarten kwamen nu met flesschen onder den arm naar boven, dronken ze leeg en wierpen ze daarna joelend in zee. Ein- delijk stonden de beide mannen, die het geld hadden verdeeld, op. Het waren zeker de kapiteins van de beide jonken, want zij (leeldeu hevelen uit, idle door de anderen, al ging liet niet heel vlug, werden uitge voerd. Bet dek was nu bijna geheel leeg. Plotseling stiet een van de kapiteins Hans aan met den voet. Onwillekeurig kromp de jongen een weinig in elkaar. De Chinees bukte zich en beschouwde hem aandachtig. Hij haalde een mes uit den zak, Hans had den dood reeds voor oogen. Nu lachte de gele kerel lioonend, wenkte eenigen zijner manschappen en gaf hun op norschen toon een bevel. De zeeroovers grepen den jongeman aan en eerdiij 't wist, hadden zij hem saamgebonden als 'n hoop lappen, "'n dik touw snoerde z'n beenen aan elkaar, met een tweede eind touw had men hem de handen op den rug gehonden. gewijzigd, die zich immers thans in zwak- kere werken met meer succes verdedigt dan aanvankelijk in sterkere. (De heer Gihbs, dat zij hier terloops nog opgemerkt, schijnt dagelijks op de hoogte te worden gehouden van de stemming van den Duitschen generaleu staf. Althans sclireef hij in een telegram, dat in ons Ochtendblad van MaAndag staat opgenomen: „Dit schijnt te bewijzen, dat de Duitsche generale staf gedesorganiseerd en misschieii ©en weinig gedemoraliseerd is." In een telegram van 24 uur later heet het: „0 nge t wij f e Id is de Duitsche generale staf even koelbloedig en vastber&den als ooit." Verscheiden Engelsche bladen schrijven nu in dezen zin, dat de yooruitgang aan de Somme langzaam maar zeker gaat, wat ook het thema van de Duitsche bladen is ge weest, toen de Duitschers bij Verdun in dezelflde positie waren. Wij hebben toen opgemerkt, dat de Duitschers wel telkens nog ietwat vorderden, en dat, zoolang dat het geval was, de verdedigers (in casu de Frailscben nog geen reden hadden om .ge- rust te zijn, maar dat aan den anderen kant een voorwaartsche beweging met hoe langer hoe grooter tusschenpoozen en over hoe langer hoe kleiner afstandem, zich veel- eer in de richting van een sli]stand dan van. een doorslaand succes beweegt. Hetzelfde is nu toepasselijk op de gevech- ten aan de Somme. Ook die ontwikkelen zich niet in de richting van een beslissend sucoes, al zijn de bondgenooten nog voort- durend de sterlcsten. Het gemeenschappelijk offensief voert op de wljze, waarop het in de laatste "weken aan het Westelijk front is gevoerd, niet naar ©en beslissing. Het is dan ook voire van algemeen meer, maar veeleer plaatselijk, zooais dat van de Duit schers bij Verdun. Op zichzelf is het offen sief aan de Somme niet voldoende om de Duitschers op een aamnerkelijk deed van het front en over aanzienlijken afstand terug te dringen. Maar het wezen van het offensief der En tente is immers de algemeenheid en de ge- lijklijdigheid, waardoor .haar overmacht haar uitwerking ten voile zal kunnen laten ge- voelen. En als die overmacht inderdaa4 zoo. groot is als wordt gezegd, of liever, als die overmacht evenzeer aan artillerie en men- schenmateriaal inderdaad groot genoeg is om een beslissing te verkrijgen, dan zal de Entente in staat zijn ook in het Westen den strijd algemeener te maken, door, zonder aan de Somme te verzwakken, op een an dere plaats van het front een dergelijkeu aanval te beginnen. Werd op een andere plaats van het front ©en dergelijke deuk in de linie ider Duitschers gemaakt als aan de Somme reeds is geschied, dan zou het in de eerste plaats, naar menschelijke bere- kening, voor de Duitschers moeilijker zijn ook hier een evenwichtstoestand te scliep- pen, gelijk hun aan de Somme ten slotte- toch nog vrijwel is gelukt. In de tweede plaats zou zoo'n nieuwe deuk. hen wellicht nopen de heele linie tusschen de twee deu- lten terug te trekken, gelijk zulks op het front in Galicie kortelings is geschied. Voor zoo'n nieuwen aanval zou onder- andere zeer wel de streek bij het La B assee- kanaal in aanmerking kunnen komen. Daar- om trekt het de aandacht, dat de Duitschers gisteren van sterk verhoogde gevechtswTerk- zaamheid in die streek gewag maakten, als- Daarna staken zij een derdie eind door het touw aan zijn voeten en trok ken handen en voeten te zamen, zdodat zijn geheele lichaam kromgebogen werd. Hij voelde een ontzettende pijn door al zijn ledemalen, liet biped stiolde hem in de |aderen, hij schreeuw de het uit. Twee van de zeeroovers beurden hem als een hat op, betgeen de razende pijn on- draaglijk deed toenemen; zij droegen hem tot aan het.luik van de kajuitstrap, wier pen hem naar beneden, la eh ten nog eens lioonend en verdwenen. Het gepijnigde li chaam bomside de treden af naar beneden, het hoofd van den jongen viel met ©en smalt op de onderste treden, zoodat het bloed er uit spatte. Voor den tweeden keer werd Hans bewiisteloos. Dezen keer duurde liet uren, voor hij weer bijkwam. En toen hij weer geheel tot bezinning gekomen was, leed hij hevige pijnen. Hij lag met zijn hoofd naar beneden, het lichaam half op'de treden van de trap. Het touw, waarmee men zijn handen en beenen bij elkaar had getrokken, was in de leuning van de gesmede ijzeren trap blij ven hangen, zoodat dit het geheele gewiclit van zijn lichaam droeg; daandoor werd het touw nog scherper aangetrokken en sneed hem in het vleesch. Aan het hoofd had hij 'zeker een wond, want hij voelde, dat het bloed hem langs het gelaat was gedro- pen en daarna was opgedroogd. Dat was dus het eind, dat was het eind! (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1