LandbQUwbanchtm GEMENGD£ BERiCHTEN. gelschen een zaak van leven of dood om de Duitschers uit Antwerpen te dringen, ien wij mogen ons geen illusies maken over het groote belang van dit probleem. Dc kortheid van het be leg van Antwerpen in 1914 is voLstrekt geen maatstaf voor de sterkte van deze vesting, en het is zonder ©enlgen twijfel zeker, bat Antwerpen heden ten dage oneindig veel sterker is, dan het twee jaar geieden was. Om het te ver- 0weren zullen wij het moeten isoleeren en zullen wij op andere oorlogstooneeien suc- oes moelen hebben. Namen en Luik woeten lieroverd wor- iden en bet geheele zeer moeilijke terrein van de Ardennen zal ons moeilijkheden ge- noeg bezorgen. Vender zijn, er nog groote vestingen als Thionville, Metz en Straats- burg, die aan de heart komen. Het zal een lange geschiedenis zijn en men kan gerust zeggen. dat er .nog niemand is, die ook maar met eenige zekerheid kan voor- spellen, lioe ontzetlend lang en verschrik- kelijk deze oorlog nog zal worden. De geallieerden zijn nu alien zonder uit- zondering overluigd, dat -Duitschland vol- strekt moet wonden venslagen, Wil niet een eindeloOiX lijdperk van zich steeds her- lialende oorlogen aanbreken. Deze overtui- ging is echten ook in Duitschland bekend en heeft tot dusven slechts bijgednagen, de Duitsche hardnekkigheid aan le moedigen. En dit alies getdt nog slechts alleen voor het Westelijk fnont en de Belgische vlag waait nog op een ktein gedeelte van het gronagebied; maar hoe dan met Servie en met Polen?! Geen duim gronds van Servie is nog heroverd en evenmin een stuk van Poten. De Russen zullen vender als eisch stellen, dat die Turken del"in i Lief worden venslagen, en zoo wordt de lijst van onze verlangens steeds grooter en grooter. Lovat Fraser eindigl(dan met te zeggen, Idat de geallieerden verstandig zouden doen, met een plechlige verklaring af te leggen, dat zij den Duitschen Iveizer en zijn eventu- eelen troonopvolger beschouwen, als- staan- de buiten de wet en de menschelijke be- schaving. Het gevolg hiervan zou dus zijn, dat de geallieerden nimmer over een vrede zouden wenscben te spreken, zootang het Huis Hohenzollern aan de regeering is. HULP UIT PORTUGAL. Naar Fransche bladen uit Lissabon ver- nemen, zullen binnenkort 2 divisies Portu- geesclie troepen, 40.000 man sterk, naar het "Westelijk front vertreliken. TER NEUZEN, 11 Aug. 1916. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt. Hoogste barometerstand 760.4 Haparanda. Laagste barometerstand 753.1 Skudesnaes. Verwachting tot-den avond van 15 Aug. meest matige Zuidelijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke op- klaring, waarsckijnlijk regen- of onweers- buien, zelfde temperatuur. Zwemmende over de Schelde. Reeds geruimen tijd geieden hoorde men bier mompelen dat een alhier in garnizoen liggend korporaal der genie wilde trachten de Schelde over te zwemmen, een prestatie die van uit Ter Neuzen nog nimmer was geschied. Een ingezetene dit hoorende, en, zooals zoovelen, niet geloovende dat zulks door een niet-beroepszwemmer kon worden uitgevoerd, loofde 25 uit v,oor hem die van Ter Neuzen uit den anderen oever zwemmende wist te bereiken. Vrijdagmiddag kwam aan ons bureau de beer Joh. Nebbeling, vrijwillig korporaal der genie, alhier in garnizoen, ons ver- zoeken hem in een boot van het Neder- landsch loodswezen, idie de heer Karelse, Nederl. loods, hem welwillend bad aange- boijer, te willen vergezellen. De tocht zou Zaterdagmiddag ten half twee aanvangen, en tegen dien tijd waren, daar wij Vrijdagavond in oils blad hiervan melding badden gemaakt, zeer vele belang- stellenden op den dijk en aan het haven- boofd samen gekomen, om bet begin van de tocht by te wonen. Tevens hadden twee zwemliefhebberS, de heer Duizendstra, leeraar in de gjmnastiek aan de gemeente H. B. S. en de milicien soldaat der genie J. van Rijkom, bij het vernemen van deze poging, zich beschik- baar gesteld om den heer Nebbeling in het water te vergezellen. Nadat de boot iets voor een uur, bemand met den loods Karelse en twee roeiers van bet loodswezen, van den steiger vertrokken was, werd geroeid naar het westelijk baven- hoofd der oude haven en daar bet gunstigste oogenblik voor het vertrek afgewacht. De zwemmers hadden zich voor het te jvater gaan met vet ingesmeerd, om tegen te gaan dat bet water te veel op hun buid zou inwerken. Precies te half twee sprongen de drie genoemde heefen te water en weldra dreef de vloed ben voorbij de oude haven, en met flinke slagen was men spoedig ver uit den wal, de heer Duizendstra had de leiding gevolgd door Van Rjjkom en Nebbeling. Gedurende 10 minuten deed men gemiddeld 30 slagen in de minuut, welk aantal na 20 minuten was vermeerderd tot 36 slagen per minuut, thans was Nebbeling voorop, tweede Van Rijkom en derde Duizendstra. Een zeehond, nieuwsgierig door al die drukte in bet water, stak zjjn kop boven water en volgde gedurende eenige minuten belangstellend de zwemmers. Nadat 24 minuten was gezwommen en een 1000 M. was afgelegd gaf de heer Van Rijkom bet op. 5 minuten over 2 uur was de beer Nebbeling een 200 M. den heer Duizendstra voor, welke afstand om 20 over 2 vergroot was tot 300 M. en 2.45 uur 400 M. Gemiddeld werden nu 40 slagen in de minuut gemaakt. Om 10 minuten voor 3 uur gaf de heer Duizendstra te kennen dat hij wegens de koude in de boot wilde komen. Langzaam vervolgde Nebbeling thans zjjn weg en wjj in de boot bemerkten dat de zandplaat in het midden der Schelde berefkt was. Peilende kwam loods Karelse tot de ontdekking dat slechts 1 M. water boven de plaat was en om 2 minuten voor 3 uur sloeg Nebbeling dan ook met de voeten op den grond. Wij hadden evenwel het hoogste punt der plaat bereikt en na een 10 M. had de beer Nebbeling weer vol- doende water ouder zich en vervolgde zijn tocht met gemiddeld 43 slagen per minuut. De helft van den weg was thans afge legd en de eb begon merkbaar baar invloed te doen gelden. Om 3.30 kreeg de zwemmer last van kramp doch gelukkig kon hjj, na een poosje op den rug gezwommen te hebben, consta- teeren dat de kramp verdweDen was, doch na een 50 M. kreeg hij er weer last van en dachten wij dat de tocht mislukken zou, maar weder verminderde het en vervolgde bij den weg: Het scbeen thans dat wij niet verder kwamen en de zwemmer begon te zeggen dat het hem zoo begon te vervelen. De heer Van Rijkom, evenals wij vreezende dat het op bet laatst nog zou mislukken, begaf zich om 10 minuten voor 4 uur weer te water gevolgd door den heer Duizendstra om 1 minuut voor 4. Thans waren nog 900 M. at te leggen en nog steeds waren wij vlak voor Elie- woutsdijk, zoodat wjj Dog niets van de richting hadden verloren. Nadat Van Rjjkom 15 minuten had gezwommen kwam hjj weder in de boot, doch Duizendstra gaf te kennen dat hjj tot den oever zou zwemmen hetgeen aan Nebbeling de verklaring ontlokte dat hjj het niet meer opgaf. Nog steeds werden 43 slagen per minuut gedaan. Een 800 M. van den Zuid-Beve- landschen oever begon de eb zoodanig op te zetten, dat weldra Ellewoutsdijk recbts van de zwemmers was. Zbo naderde men langzaam maar zeker den oever en om vier uur 44 minuten en 46 seconden stapte Nebbeling ongeveer 1000 M. van den steiger te Borssele aan wal, weldra gevolgd door Duizendstra. De koene zwemmer had dus 3 u., 14 m. en 46 sec. gezwommen, in welken tjjd hjj ongeveer 7800 slagen heeft gemaakt en een afstand heeft afgelegd van 9 K.M. Geen visscherslalijn, maar historie. De vorige week was een liefliebber van bet hengelen thuis gekomen en had zijn hengel met tuig, waaraan nog een steur als ia,as, tegen den achtergevel in den tuin van zijn woning neergezet, om te gelegejiertijd weer spoedig gereed te zijn, in het nabij- zijnd vischwater te kunnen gaan hengelen. Een poosje later ontwaart hij, dat zijn hengel is ten grond© is geworpen, en hij uit daarover heeds zijne on te vredenheid tegen zijne vrouw, daar deze de bedrijfster van die daad zoude moeten zijn. De hengelaar neemt ondertusschen zijn hengel op om dezen weer verticaal tegen den muur te plaatsen, maar zijn tuig komt slrak, hij onimoet weerstand, en, doortrek- kemde, haalt hij van aohter een bosctye een haantje te voorschijn, dat zoo heel veel niet meer in te brengen had. Het beestje had naar den steur gehapt, en me teen ook den angel naar binnen gewerkl. De hengelaar heeft er zijn haak maar in laten zitten en het snoer afgesneden, en tevens den eigenaar van het steur-lustige haantje bericht van het gebeurde gedaan. Een sleepbool omgeslagen. Gisteren vernamen wij de tijding van etn droevige ramp, Zaterdagavond te Hansweert voorgekomen. De sleepboot //Novacura" sleepte een rjjnschip,dat op den bavendam vast voer. De sleeptros kwam dwarsscheeps strak, met het gevolg dat de sleepboot snel kantelde en zonk. De machinist heeft zich weten te redden, doch de kapitein Joh. Kranendonk en zjjn zoon zjjn jammerljjk verdronken. Examen Engclsche Laal 1. o. Bjj het dezer dagen gehouden examen voor de akte Engelsche taal 1. o. is o. m. geslaagd de heer E. G. van der Bent, onder- wijzer te Rotterdam, van Ter Neuzen. Uiivcer van aardappelen. De vice adm ira 'il-com in and an I in Zeeland heeft dd. 12 Augustus eene verordening vasl- gasteld, waarbij aan de havens, waaruit de uitvoer van aardappelen uit Zeeland wordt toegestaan, worden toegevoegd die van St. Maartensdijk. Oud-Vossemeer, St. Annaland, Scherpenisse, Zuid-Kraaijert (gem. 's Heei-- Arendskerke), "Wolphaartsdijk, Krabbendijke, Kiamperland, Burghsluis, Nieuwerkerk (Schouwen en Duiveland). Axelsche Sassing, Margeriete (gemeente Zaamslag). Kanaai doer Zuid-Rcveland. De nieuwe slnis te Hansweert, voor het Kanaai door Zuid-Beveland, is Donderdag geopend door het directievaartuig van den Rgkswaterstaat „Conrad" met aan boord den commissaris der Koningin in Zeeland en den hoofdinspecteur-directeur en den ingenieur van den Rijkswaterstaat.' Hier- mede is deze derde sluis voor het scheep- vaartverkeer geopend. De suikerd: s tri b u t i e. Naar het Hbl. verneemt, zal binnen enkele dagen de distribute van den nog aanwezigen suikervoorraad worden opge- dragen aan de burgemeesters. Scliultevaer. Door het hoofdbestuur van ffSchuttevaer" is aan den Minister van Marine een adres gezonden met het verzoek aan schepen welke aan de Zeeuwsche zeeweringen hebben gelost, vrijheid te geven, zoo noodig onder geleide of met behulp van de Marine, bjj nacht naar binnen te varen. Een adres van geljjken inhoud werd aan den Minister van Oorlog gezonden. Naar aanleiding van het verzoek ,/Vrjjwaring van schippers om strafbaar te worden gesteld voor daden van smokke- larij, door het scheepsvolk aan boord ge pleegd", werd van den Minister van FiDan- cien de mededeeling ontvangen, dat vvoor zoover de be.staande bepalingen er toe leiden der. schipper verantwoordeljjk te stellen voor inbreuken op de douane-wetgeving, aan boord van zijn schip gepleegd, geene termen zjjn gevonden om aan het verzoek te voldoeD, aangezien een dergelijke ver- antwoordeljjkheid overeenkomt met de plaats die de schipper als gezaghebber aan boord van het schip rechtens inneemt, terwjjl de schipper zijnerzijds tegen het plegen van fraude aan boord van zjjn schip kan waken door in het te sluiten arbeidscontract des- betreffende bepalingen (boete, ontsiag) te doen opnemen. Onlvluchte gevangenen. n Men schrijft ons uit Midctelburg: Gisteren ontmoetten wij tiler een tweetal mannien, geboren Nederlamiers, die vroeger in Franschen krijgsidienst zijn geweest, de een, een 68jarige, gedurende ongeveer 10 jaar, de andere had o.a. een expaditie van anderhalf jaar naar Tonkin mede gemaakt. Verleden jaar waren de beide manrten met een ischip te Antwerpen aangekomen, zij waren in de veronders telling, vandaar het W'estelijk front te kunnen bereiken. Daar zij echler nog in het bezit waren van Fran sche papieren, werdap zij „eingespert" en na een paar weken jnet een 40tal Belgen, die weigerden voor de Duilschers te wer- ken, naar de gevangenis te Munster over- gebracht, wair zij vijf maanden doorbrach- ten. Aanvankelijk werd hun werk in de gevangenis opgedragen, als het schoonhou- den ider oelten euz., maar later werden zij bij gebrek aan werkkrachten gebezigd als straatreinigers in de stad zelve. Eerst ston- den zij dadrbij onder streng toezicht, maar dit verslapte langzamerhand, totdat zij ein- delijk soms een uur alleen werden gelaten. Van zulk een gelegenheid maakten de man- men gebruik om er van door te gaan. Eerst verdwaalden zij, maar door de inlichtingen van ieen bij de grens wonenden smokkelaar kwamen zij bij Swalme over de grens. Het laatst waren zij te Breda door het Belgische comite voortgeholpen naar bier, en hun doel was een Pezoek bij den Fransclien eonsul te Vlissingen, daar hun wensch is in Frankrijk te komen als drager bij het Roode Kruis. Het \vas de mannen aan te zien, dat zij veel geieden hadden. Hun voed- ;sel bestond in de gevangenis uit 2i/a ons oneetbaar zwart brood per dag en een filauwe soep, welke voeding werd afgewis- iseld door een regen van vloeken. Verhoord zijn zij nooil. Zij wisten nog mede te dee- len, dat een mede-Nederlandsclie gevaiigene, votgens hen een zoon van een apotheker, als verdaclit van spionnage, tot 12 jaar tuchthuisstraf werd veroordeeld. ONDER WIJSZAKEN. In liet provinciaal verslag van Zeeland, over 1915, uitgebracht door Gedeputeerde Staten, komen o. a. aanhalingen voor uit de mededeelingen ider districts-schociilopzieners, waaruit bet volgende blijkt: Ten opzichte van de M. U. L. O. school le Ter Neuzen zejgt de schoiolopziener in het district Mid- delburg, dat deze blijft beantwoorden aan haar doel, vonning vaii leerlingen voor de 3de kl. H. B. S. Het onderwijs, zegt liij, sbaat op een hoog peil. Toch blijft aan deze school een bezwaar verbonden. Het feit, dat het grootste gedeelte van het per- soneel der M. U. L. O. school tevens leeraar is aan de H. B. S„ geeft jpt allerlei ver- wikkelingen aanleiding. „Het komt mij voor", zegt de schoolop- ziener, „dat de eenig goede optossing zou zijn, of beide inrichtingen onder een hoofd te brengen en dan zullen ze moelen ressor- teeren onder middelbaar, onderwijs, of, wat mij voor de leerlingen der M. U. L. O. school wenschelijker voorkomt, ze geheel los van elkaar te maken en de M. U. L. O. school haar eigen personeel te geven, des- noods met een of twee vakonderwijzehs." Die nieuwe school voor RI. U. I.. O. te Aardenburg blijkt in een behoefte te voorzien. Het aan tal leerlingen der M. U. L. O. klassen neemt voortdurend toe; ook bier staat het onder wijs op een hoog peil. Op den duur zal men er echter toe moeten overgaan, zoo merkt de schoolopziener op, nog een on- dierwijzer voor dit onderwijs aan te stellen, daar de taak voor een man, zelfs voor iemand met de meer dan gewone capaci- teiten van het tegenwoordige hoofd, te zwaar is, om het lang te kunnen_ votliou- den. 1 Omtrent den invloed van de mobilisatie van het onderwijzend personeel schrijft de vo.ornoemde disLricts-schooitopzieruesri: „Waar onderwijzend personeei werd op- geroepen, "hetzij als militieplichtige, of bij den landstorm, werd overal, zoowel bij het bij zonder als bij het openbaar onderwijs. in de leemte voorzien door aanstelling van tijdelijk personeel. Dit kostte in Walcheren weinig inoeite, dadr er tengevolge dermassa- opleiding der taatste jaren een surplus van onderwijskrachten bij het lager onderwijs is. In Zeeuwsch-Vlaanderen ging het vaak min der gemakkelijk; er schijnt een zekere vrees te zijn voor het zich vestigen in het land over de Schelde. Verschillendie onderwijzers *kregen boven- dien verlof hunnc betrekking waar te nemen, zoodat thans in alle scholen het onderwijs gerageld wordt gegeven, al valt niet te onl- kennen, dat aan enkele scholen waar geoe- fende leerkrachten door ongeoiefende zijn vervangen, dit' van ongunstigen invfoed is op het peil van het oriderwijiS." AXEL 14 Aug. Op Zondag 20 Aug. a.s., des avonds te 6 ure, hoopt de WelEerw. Heer Ds. A. Thielen, zijne intrede te houden in het Kerkgebouw in de Kerkdreef. Aan den heer A. F. Schuerman, hoofd der o. 1. s. te Ossenisse, is wegens gezondheidsredenen eervol ontslag verleend als onderwgzer aan de Rijksnormaallessen alhier, met ingang van 1 Sept. e.k. SAS VAN GENT. Zaterdagavond werd aan den burgemeesler telegrafisch bericht, dat de 28jarige Pru dent de Caluwe, zoon van den heer E. de Caluwe, aan de Zandstraat wonende, die als milicien in dienist is, te Breskens, voor zijn genoegen badende, jammerlijk is ver dronken. Aardappelen. Ondergetee'keude vestigt de aandaght van belanghebbenden er op, das inzake de uitvoer van aardappelen uit de provincie Zeeland vanaf heden door hem niet meer in dezen geadviseerd wordt, daar de vroege aardappelcampagne zoo goed als voorbij isredenen waarom men de aanvragen om consent voortaan ook tot den heer C. Stevens dient te richten. De Rijkstuinbou wleeraar in Zeeland, D. BLOEMSMA. Middelburg, 12 Aug. '16. Geknoei met Chili-salpeter. Te Bussum wordt voor Chili-salpeter een waardeloos surrogaat verkocht. De burge- meester waarschuwt tegen dien zwendel. Alvorens partijeu meststoffen aan te koopen doet men wijs deze aan een onderzoek te laten onderwerpen. Reperkle verbonw. Officieel. Het ligt in het voor- nemen van den Minister van Landb'odw de teelt van bruine en gele mosterd, kana- riezaad, karwijzaad, blauw madnzaad, spina- ziezaad, vlas, suikerbieten en zaaiuien zoo noodig, te beperken tot den omvang, welken zij gemiddeld in de jaren 1913 - 1915 had. Engelsche lorpedojager gezonken. Men meldt uit Maassluis aan de N. R. Crt. Het Engelsche stoomschip Grenadier, uit New-Castle, Zondagochtend te 9.50 den Nieuwen Waterweg binnengekomen, rap- porteert, dat een van de torpedojagers, die het convooi begeleidde, op een mjjn is ge- stooten, en in de lucht gevlogen. Dit ge- schiedde Zondagochtend om 8 uur, op een afstand van 8 mijlen ten Westen van het vuurtorenschip Maas. De equipage werd door drie booten van de andere Engelsche torpedojagers gered. Nader wordt uit Maassluis gem eld De stoomloodsboot heeft te Hoek van Holland aangebracht een sloep van de hedenmorgen gezonken Engelsche torpedo- jager, zijude de Lasso. i I 1l Uit IJmuiden meldt men ons over dit geval nog het volgende Zondagavond kwamen de Nederlandsche torpedobooten G 15 en G 16 te IJmuiden uit zee terug met verschillende overblyfselen van een der nieuwste Engelsche torpedo jagers, de Lasso, die ongeveer 8 mijl van het Maasvuurscbip in den grond geschoten moet zijn. Onze torpedobooten vingen daarover tegen twaalf uur draadloos tele gram op en spoedden zich naar de plaats om zoo mogeljjk hulp te bieden. Bij aan- komst werd veel wrakhout gevonden en vond men dit gedeelte der zee overdekt met olie en werden twee scheepsbooten op- gevischt, waarvan een groote met de loods- boot naar Rotterdam werd medegenomen en een kleine zonder naam naar IJmuiden werd meegecomen. Onder de opgevischte voorwerpen bevond zich ook een witte Engelsche matrozenmuts met lint gemerkt Lasso. Daar een Engelsche kruiser en twee Engelsche torpedojagers in de nabijheid werden gezien, vermoedt men dat de opvarenden van de Lasso door deze oorlogsschepen gered zijn, althans werden geen lijken of schipbreukelingen in den omtrek gevonden. De Lasso is een der nieuwste Engelsche torpedojagers die met olie gestookt worden. Het vinden van verspliDterde masten en het constateeren van granaatgaten in verschillende scheeps- voorwerpen wijst op een treften met vijan- delijke torpedojagers en niet op tor,pedeering of mjjnexplosie. Namaak van consenSen. Vrijdag is, naar de „Tel." meldt, te Laren (N.-H.) door drie recliercheurs uit Amster dam iemand gevangen )genomen, verdacht van namaak van consenten ten bedrage van duizenden gulden®. Bij het zien der recher- cheurs vluchlte liij, doch werd door scho- ten in de lucht tot overgave gedwongen. Per auto is hij naar Amsterdam vervoerd. Het „Hbl." meldt, dat de man, die te Blaricum. woont, voor een bedrag van onge veer 35.000 aan vervalschte consenten aan den man heeft gebracht. De man is gearresteerd op verzoek van de Haagsche justitie, en terstond na aankomst te Amsterdam naar Den Haag opgezoimiem. Verdronken. Donderdagmiddag zijn te Dordrecht bij het zwemmen op noodlottige wijze driejon- gen;s, resp. 15, 16 en 17 jaar oud, verdron ken. Voorbijgangers stelden alle pogingen in het werk om de jongens te redden. Het gelukle een hunuer ten slotte een van de jongens te grijpendoch hij was genood- zaiakt hem na eenige oogenblikken weder los- te laten, daar hij zelf de kans liep mee- getrokken te worden, doordat de beide an dere jongens zich angstig aan den derden vastklampten. Hij moest toezien, dat die drie knapen in de diepte verdwenen. Te Compaseuum is het kind van A. L. verdronken. - Te "Wagenmgen is de korporaal A. uit Groningen bij het zwemmen in den Rijn verdronken. Het lOjiarig zoontje van den export-slach- ter V. H. is bij het zwemmen aan het zee- istrand te Hoek van Holland verdronken. Te Nieuwenhoom is de 23jarige C. L., diekknecht op de Maasnvmph, met een paar melkkannen van de loopplank afgegleden, in het Yoornsche Kanaai gevallen en ver dronken. Varia. Wij lezen in de „N. Crt.": In een van het legio tramrij luigen, waar- mee de slroomende inensichemnassa van Sclieveningen huiswaarts werd vervoerd, werd plotseling de door den prachligen zo- meravond over den mensch gekomen stem ming van vrede en rust verstoord door eeu vinnigen wooraentwiist over het al dan niet sluilen van een gordijn. Een lieer en een dame waren de wooed vocoders. De dame wilde het gordijn open, de heer vooral terwille van andere dames en kinder en, die .deerlijk op den tocht zaten dicht. Het stenografiscli verslag van den twist zullen we niet geven, wel een enkel citaat. Op een gegeven oogenblik begon de heer de dame te lutoieeren, waarop de dame tot den heer: Jij bent jij, plebejer, ik hen u! Een verstandig burgemeesler. Men weet, dat Gemeentebesturen thans zullen overladen worden met werk bij het tot stand komen van de Distributie-wet 1916. Dien aangaande hebben Burg, en Weth. van Rotterdam met de Raadscom- missie in zake levensmiddelen overleg ge pleegd, tot het instellen van een dergelijk Bureau aan welks hoofd een directeur zal staan, natuurlijk onder toezicht van het gemeentebestuur. Voor 8aiarieering van directeur en per soneel is door den Kaad een crediet ver leend. Daardoor is weder een nieuw ambtenaars-baantje geschapen en ten koste der gemeente Rotterdam. De muggenplaag. „De Kampioen" geeft in zgn laatste nummer eenige recepten tegen de muggen plaag wellicht zyn ze onze lezers welkom. Handen en armeu, voor zoover onbedekt, inwrjjven met menta-olie of met carbol (1 pastille op 1 L. water). Hoofd en handen zeer voorzichtig be- handelen met nagelolie. Eenige druppels kruidnagelolie op een schoteltje in de nabijheid plaatsen of enkele druppels smeren op de mouw van jas of blouse (vlekt niet op eenigszins donkere stof). Kajoepoeti-olie, hiermee de onbedekte Iichaamsdeeien inwrijven. Citronelle, waarvan een weinig op aan- gezicht en handen. Dr. Rudo's antimuskiet, verkrjjgbaar bij Schram Co., Lichtegaard 6, Utrecht. Volgens //Vox Med." is een eenvoudig maar weinig bekend middel tegen mugge- beten, met een stukje suiker over de vooraf vochtig gemaakte plek te wrijven. De suiker neutraliseert //muggegif", de pgn verdwijnt en de huid zwelt niet op. Dorpsrevciutie. Sedert de laatste ctrie a vier jaren is, zoo meldt de „Tel.", de liarmonie in den gemeenteraad van Oude Pekela zoek. Het hoofdr ider gemeente, de heer J. G. Heeres, is allerminst een man van den nieuwen tijid en uittenaard niet de geschikte persoonlijk- heid om iaan het hoofd van een gemeente te staan, .met circa 7200 inwoners, waar- onder een giroote fabrieksbevolking, welke op negen strookartonfabrieken aldaar werk- zaahi is. In vele raadszittingen kwam d© mindere veristandliouding aan het licht. Dezer dagen lieeft men kunnen lezen, dat enkele heenen een spoedeischende vergade-\ ring hadiden gevraagd. De burgemeester wilde daarvan echlar niets weten. Toen heeft men zich bij tien Minister van Bin- nenlandische Zaken beklaagd. En nu Vrijdag kwam de raad bijeen. 20 art /eiders vrouwen en een paar arbeiders vormden bet publiek. De vrijzinnige heer Bossehier stelde een achltal vragen,' meest betrekking liebbende op de vraag, waar om de burgemeester niet stevig optreedt tegen met regeeringsartikelen knoeiende win- keliers en waarom de burgemeester geen regoeringsrijst had besteld. De burgemeester las een persoonlijk plei- dooi voor, kreeg onverhoeds den haYner, sloeg er fors'ch mee op het groene taken, ensloot de vergadering. Toen begon het kabaal. Vier heeren vroe- gen tegelijk een heropening en zeiden, dat dit geen manier van doen was, De burgemeester bleef wcigeren, ondanks veler aandrang en sommeerde het pu bliek heefl te gaan. Maar niemand voldeed aan de somma- lie, terwijl de beer Klok als een tweede Mi- rabeau nitaiep: „Blijf jullie maar, de ver gadering is niet afgeloopen zootang de in- terpellatie niet is geeindigd." De heme duurde voort en de vrouwen lachten dapper mee. De burgemeester schel de om politie, doch, ofschoon er twee ge meente- en een rijks veld wach ler in bet gebouw aanwezig waren, geen dezer drie venscheen. Een der heeren vertangde (naar gewoon- te) koffie. „Je krijgt geen koffie' snauwde bet gemeentehoofd. „Ook niet als ik het zelf betaal?" beet de koffievriend terug. Moeder Btoejn zette intusscben koffie. Een der tarbeiders-raadsleden raadde de bezoekers ten slotte, om maar been te gaan, waaraan toen gewillig gevolg gege ven wend. Maar een fabrieksarbeider riep met luider stem, de vuist naar den burge meester gerichtc „Nu gaan we weg, maar we komen met honderden terug. We laten ons door jou niet langer bedriegen." De grijze, zeer kittige burgervader grin- nikte fijntjes. Toen het publiek beneden was, kon het nog enkele ktanken van strijd ontvangen, doch zoetjes aan. wellicht onder de inwer- king van de geurige koffie van moeder Bloem, herstelde de rnst.\ Kort recht. Het 7jarig zoontje van den heer A. te Laren begaf zich jl. Woensdagmorgen naar den kapper. Naar de „Tel." meldt, kreeg de vader bij zijn terugkomst vermoeden, dat er onzedelijke liandelingen met zijn kind waren gepleegd. I)e vader ontstak daarna in zoo'n woede, dat hij naar den kapper vloiog en den betrokken bediende te lijf ging. Deze vluchtte de straat op, gevolgd door den vader, wien het gelukte hem te pakken te krijgen en hem dnsdanig afran-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 2