GEMENGDE BERICHTEN. De Russische troepen, die de Kororiec op den reeliteroever hadden overschreden, drongen den vijand terug en vermeester- den een serie lioogten. In de slreek van Tysmenitza maakten de Russische voorposten vorderingen in de richting van Stanislau. In het Oostenrijksche communique wordt o.m. gemeld, dat in het Capulgebied en in de Boekowina de vijand naar het Noor den teruggeworpen weed; dat aan de bo- ven-Proeth de Onstenrijksehe troepen de hoogten ten Oosten van Worochta verover- den; en dat ten gevolge van de geveehten van eergiister ook in de Ottvnia strijdendie troepen naar de Westwaarts voorbereide stel lingen teruggebracht werden. Omtrent het Russische offensief ten Zui- den van den Dnjestr wordt in een parti- culier telegram uit Londen opgemerkt, dat door de verovering van Tysmenitza ook Stanislau rechtstreeks wordt bedreigd. De val van deze stud wordt dan ook spoedig verwacht. Door het voortschrijden der Russen in dit gebied en de beweging der Russische legers ten Zuid-Westen van Brody komen de Oostenrijksche stellingen ten Westen van Tarnopol in groot gevaar. Het kan niet uitblijven of daar zullen de OiOstenrijkers nu spoedig moeten terugtrekken, zegl be- doeld telegram. Aan de Somme loopgraafgevechten. De Engelschen maakten ten Noord-Westen van Pozieres eenigen vooruitgang. De Fran- ischen hielden zich voornamelijk bezig met de hero ver ing van tie loopgraven, die zij Dinsdag liadden genomen, maar waar dq Duitschers door een legenaanval weer inge- komen war en. Over de sterkte Tbiaumont bij Verdun heerscht nu weer overeenstemming tus- schen de wederzijdsche bericRten, daar de Franschen melden, dat zij er weer uitge- worpen zijn. Nietlegenstaande versclieiden dagen hard vechten, is daar te toestand ten slotte zeer weinig veranderd. Wflt het Zuidelijk front aangaat, hebben wij gisteren reeds gesehreven over den toe- stand, die zou intreoen als de Italianen zich in Gorz haddien genesteld en de Oos- tenrijkers zich op de hoogten ten Oosten van die stad zouden hebben teruggetrokken. Daar hoeft dus voor heden niets aan te wonden toegevoegd. Die Russen zijn ten Zuiden van (dten Dnjestr nog eenige kilometers verder naar het Wes ten opgerukl en hebben de stad Tysmenitza bezel. Tysjnenitza ligt ongeveer 15 kilome ter ten Oosten van Stanislau, welke laatsle stad waarschijnlijK: niet zal wonden opge- geven zonder dat er eerst hardneKkig om ge- vochten wordt. In verhand met deze ach- terwaartsche beweging der centralen ten Zuiden van den Dnjestr hebben zij ook ten Noonden van die rivier eenigermate moeten wijken. In de Rarpathen gaan de centralen nog steeds eenigszins vooruit. Verder naar het Noorden, aan de Stochod, houden zij, zij het met moeite, de aanvallen der Russen tegen. De verovering van Moesj en Bitlis door dc Turken is jiiet zonder gewicht. Niet minder dan drie Russische kolonnes waren over de Perzische grens op weg naar Bag-, dad en den derwaarts voerenden spoorweg. Deze drie kolonnes zijn al sinds geruiinen tijd op den terugweg en hebben de Turken door hun zooeven genoemd succes weer aanzienlijk terrein gewonnen in de richting van het Wanmeer. Aan het Suezkanaal waren zij minder ge- lukkig. Zij h add en daar, aan den Noorde- lijken weg door het schiereiland Sinai, troe pen samengetrokken bij Katia en vandaar uit een aanval gedaan op de Engelsche stellingen bij Romani. Zij werden daar ech- ter (Engelsche lezing) verslagen en op de vlucnt gejaagd. De Turksche lezing zegt, (dat liet slechts om een verkenning te doen was en dat dus de Engelschen maar bluf- fen, als zij zeggen een overwinding te heb ben behaald. De Engelschen hadden zich verstout, nia den terugkeer van de verken- ningstroepen, Katia aan te vallen, maar wa ren teruggeslagen. Met de jongste Engelsche berichten klopt dit niet, want volgens deze hebben de Engelsche slrijdkrachten de ver- volging tot ver voorbij Katia naar het Oos ten voortgezet, te weten tot Bir el Abd. EEN BEELD VAN 'T SLAGVELD. In de Nation haalt de Wayfarer het volgende aan uit den brief van een jong Engelsch officier, die aan de slagen aan de Somme deelneemt Gjj spreekt heel opgewekt over wat ons leger hier uitrichtde meeste menschen in Engeland doen dat, vermoed ik. Maar ik wou, dat de menschen wat meer dachten aan de afschuweljjkheden van dezen op- marsch en aan de 70or een mensch schier onduldbare beproevingen, die van ons voet- volk worden gevergd. Van de twee jaar vechten die aan den len Juli voorafgingen, spreekt men nu als van den vredestijd". Niemand, die het niet heeft gezien of door- lecfd, kan zich voorstellen, welk Ijjden is noodig geweest om het eerste Duitsche liniestelsel te nemen. Eerst beschiet ons geschut dag en nacht een dorp en maakt er een hel van, terwjjl de Duitsche kanon- niers op onze troepen weerwraak nemen. Dan, wanneer het dorp is verdwenen en al het leven er uitgebluscht lijkt, verlaten onze mannen hun stukgeschoten schansen en dringen vol vertrouwen vooruit, terwjjl onze kanonnen de verdere linies van den vijand onder handen nemen. Maar zie, uit het ingewand der aarde, onder de rookende puinhoopen van het dorp vandaan, heffen de vjjandeljjke machine-kanonniers hun doodeljjke wapenen op en maaien onze aan- rukkende mannen weg. Dan moeten wjj terug of wij nemen het dorp met onweer- staanbare overmacbt. Stel, de stelling is genomen. Het volgende etmaal overstelpen de Duitschers dan de groepen rottende dooden en rillende levenden met gasbommen en zwave granaten. De vijand laat ook een hagel granaten op onze versterkingen en de aanbrengers van voedsel en water regenen. JaHet gaat hier, vermoed ik, prachtig met ons ZEPPELIN-AANVALLEN OP ENGELAND. Wolff meidt uit Berljjn d.d. gister Ver- schillende van onze marineluchtschip-eska- ders hebben hedennacht Engeland opnieuw aange vallen. Mariue-steunpunten aan de Ocstkust, industrieele inrichtingen van militaire beteekenis in de graafschappen langs de kust van Northumberland tot Norfolk, werden rjjkeljjk met brisante bommen van het zwaarste kaliber en brand- bommen beworpen. Het succes was overal groot en kon bij den betrekkelijk helderen nacht duidelijk worden waargenomen. Zoo werden in de ijzer- en benzol fabrie- ken by Middlesborough zeer sterke ont- ploffingen en groote branden waargenomen, in de haveninrichtingen van Hull en Hart lepool en op de werven aan de Tyne werd een zeer sterke uitwerking der bommen vastgesteld. Ook in de industrieele inrichtingen bij Whitby en de spoorweginriehtingen bij Kingslyn werd groote uitwerking verkregec. Alle luchtschepen keerden onbeschadigd terug, ondanks hevige tegenwerking door zoeklichten en afweerbatterjjen. Officieele Engelsche lezing. Uit Londen wordt officieel gemeld Vij andelijke luchtschepen hebben in den och- tend van 9 Augustus tusschen half 1 en half 3 een aanval gedaan op de oostkust van het Vereenigd Koninkrijk. De aan- vallers bezochten de distrikten aan de oost en noordoostkust min of meer gelijktydig, op ver van elkander gelegen punten. De aanval werd door de vijandelijke luchtvaartuigen of alleen of paarsgewijze uitgevoerd. Verschilleude waarnemers schatten hun aantal, onafhaokelijk van elkander, op zeven tot tien. Geen der luchtschepen waagde zich meer dan enkele mjjlen ver boven het land, behalve hoog in het noorden. De aanvallen schijnen uitsluitend tegen dicht bij de kust gelegen steden gerieht te zijn geweest en met geen ander doel dan vernieling van eigendommen te zijn onder- nomen. Op vier verschillende plaatsen zijn de afweerkanonnen in actie geweest en schij nen er wel in geslaagd te zijn de aanval- lers in bijna alle gevallen te verjagen., Een marine-vliegtuig achtervolgde een der luchtschepen mijlen ver over zee. Slachloffens. Tengevolge van de actie der afweerbat- terijen en de bljjkbare onzekerheid van be weging der luchtschepen valt het niet te verwonderen, dat de vijand zijn doel niet bereikte. De meeste bommen vielen ver van eenig bewoond centrum neer. Hierop moeten eenige uitzonderingen gemaakt worden b.v. ten opzichte eener stad in het noordoosten van Engeland, vanwaar thans de volgende verliezen vermeld worden Een man stierf tengevolge van den schok, twee mannen en drie kinderen werden ge- dood en vier mannen, vijf vrouwen en drie kinderen gewond. In een andere stad in het noordoosten werden een man, een vrouw en drie jon- gens gewond. De totale materieele schade bestaat uit vier huizen gedeeltelijk verbrand, terwjjl talrijke ruiten werden verbrijzeld in ver schillende andere steden en dorpen, 50 vcet spoorweg werden losgescheurd, een paard werd gedood en er werd nog eenige andere onbeteekenende schade aangerieht. De veroorzaakte schade heeft hoegenaamd geen militaire beteekens. Er zijn ongeveer 100 ontploflende en 60 brandbommen gevonden. De vijaud beschikte waarschynlijk over meer bommen, daar ge- hoord werd, dat verschillende bp het in zee vallen ontploften, terwijl andere op braakliggende gronden werden ontdekt. Dezen behooren niet tot het boveugenoem- de aantal. OP HET SLAGVELD. De Temps maakt melding van den roem- vollen dood van den Franschen predikant Jules PinLede bij den aanval in den nacht van 22 op 23 Juni by "Verdun. Samen met den katholieken aalmoezenier ging Pinhede voort gekwetsen te helpen, toen de ziekendragers, die den vjjand zagen naderen, bang begonnen te worden gevangen genomen te zullen, worden. De beide gees- telijken brachten onder het vuur van den vijand gekwetsten aan, maar bij den laatsten soldaat, dien ze redden, sloeg een bom met verstikkend gas hen tegen den grond, be- groef hen half en verscheurde het masker van ds. Pinhede. Acht-en-veertig uur later stierf hp, nadat hp verzocht had aan zijn vrouw en kinderen te zeggen, dat hij samen met den katholieken aalmoezenier, tot het einde toe zijn plicht had gedaan. BIJ SALONIKI. Een Engelsch officier beschrijft in de Manchester Guardian" de levenswijze te Saloniki. *Toen wp hier aankwamen was het alles sneeuw en mistdaarna kwam de regen, steeds meer regen en vervolgens een wind, zoo meedoogenloos als een bajonetcharge en toen weer regen en zoo ging het voort tot het einde toe. Het leven was in die dagen zoo ellendig als op een regenachtigen Zondagmiddag te Glasgow. Maar de vreugde der laatste weken heeft de herinnering aan al die ellende bijna uitgewischt. Nu is het hier een heerlpk leven, al zijn er dan ook moeilijkheden te verduren. Zoo heerlpk zelfs, dat wij ons er dikwijls voor schamen, dat wij zoo geluk- kig en tevreden zijn zoovelen van ons volk de hel te verduren hebben. Ik schrpf dezen brief in mijn bivak bij het licht van een kaars. Het bivak is ingericht in een gat, dat ik op de steile helling van een uitgedroogde rivierbedding heb gegraven. Over een kwartier ga ik slapen en voor ik mijn oogen sluit zal ik denken aan het prettige leventje, dat mp morgen wacht. Om vier uur sta ik op. Dan zal er een frisch windje waaien en zal de lueht het blauw van de Middellandsche Zee-atmosfeer hebben er zullen ook een paar vogeltjes zingen. Dan zal ik mijn scboenen aandoen en op handen en knieen kruipend zal ik, met pyjama's aan, uit mjjn tamboe komen en dan als de wind naar het heldere stroompje Snellen, dat een halve mpl van mijn schuilplaats af met heerlpk gezang langs de berghelling stroomt. Daar is ergens een poel, waar de bodem uit fijn wit zaud bestaat. Dan zal de zon opkomen en zullen de mooie blauwe bloe- men, wier naam ik niet ken, mp toeknikken en wenken. En terwijl ik mijn scboepen zal uitdoen, zal ik het gelnid van naderende stem men hooren en zal ik een groep andere officieren zien naderen, die over de rotsen komen aansnellen naar de poel, die wij gisteravond ontdekt hebben. Dan komt de heerlijke verfrissching van de eer9te afspoeling, de vroolijkbeid, dat hijgen naar adem, het luie drpven en ver volgens een poos lang zitten op den rotsrand, dien de zon dan al verwarmd heeften daarna de heerlijke wandeling om ons ont- bpt te halen. Dat alles en nog veel meer zal ik morgen genieten. Maar intusschen vragen wij ons voort- durend af,/Wanneer zullen wij ook eens aan de beurt mogen komen om in Frankrijk te vechten ZEPPELINS NAAR AMERIKA? De Berlijnsche correspondent van //de Tpd" meldtToen ik in dit voorjaar be- riehte dat eerlang handels-onderzeeers een Duitsche haven zouden verlaten om onder water Amerika te bereiken, vond mijn be- richt weinig geloof in Holland. Toch is het door den koenen tocht der //Deutsch- land" bevestigd. Wellicht zal men het voorshands even- min geloofwaardig vinden, dat binnen enkele maanden Zeppelins over den oeeaan zullen vliegen. Nochtans is het een feit, dat op het oogenblik boven het meer van Gonstanz proeven worden genomen met den reus- achtigsten Zeppelin, die ooit gebouwd werd, en die bestemd is om, ongewapend, slechts als vreedzame koerier en voor handelsmissies, een geregeld luehtverkeer met Amerika te openeri. De nieuwste Zeppelin is geheel ingericht op een ontzaglijk stpg- en draagvermogen, terwijl hij een uiterste snelheid van 200 K.M. per uur kan bereiken. Zoowel het snelheids- als hoogte-record zal het aan vijandelijke vliegtuigen onmogelijk maken, iets tegen den vreedzamen luchtreiziger uit te richten, die nu reeds verre tochten over de Noordzee heeft gewaagd. Met den handelsonderzeeer //Deutschland" was het: //Duitschland, Duitschland onder alles", de nieuwe handels-Zeppelin even- eens //Deutschland" gedoopt zal het //Duitschland, Duitschland boven aljes" tot letterlijke waarheid maken. Graaf Zeppelin zelf heeft reeds de eerste reis van het luchtgevaarte tot aan de kusben van England bestuurd. Andere Zeppelins zijn, uitsluitend voor handelsverkeer, nog in aanbouw. In aansluiting aan 't bovenstaande deelen wij nog mee, dat volgens een draadloos be- richt uit Berlpu aan de //Newyork World", onder de luchtvloot, die Woensdagnachteen aanval heeft gedaan op Engeland, zich twee nieuwe reusachiige Zeppelins van het laat ste type bevonden. Het is met dit soort Zeppelins, dat Duitschland een luchtdienst hoopt te openen op Amerika. Militaire redeneu verbieden het geven van bijzonaer- heden van deze nieuwe Zeppelins, maar wel mag worden gezegd, dat zij een ontzaglijk groote werkingssfeer hebben en betrekke- Irjkerwijze een groote draagkracht. Hun snelheid is buitengewoon en zij kur-nen zeer hoog vliegen. Op den laatsteD tocht vervoerden zij een euorme hoeveelheid gra naten. Het feit, dat een van hen bij terug keer uit Engeland een afstand van 380 KM. in 2 ureD aflegde, natuurlijk met gun- stigen wind, kan eenig begrip geven van de kracht hunner motoren en van hun snelheid. Mel Inciters gespeeld. Een driejarig kindje is overleden tenge volge van brandwonden, die het Maamda.g in de ouderlijke woning te Rotterdam heeft opigeloopen, toen het, tijdens de afwezigheid van den vader en terwijl de moeder aan de deur boodschappen y an nam, met een b,ran- denden lucifer onder een bed zocht, waar- door de kleederen van het kind in brand geraakten. In het bed, dat eveneens vlam vatte, lagen een 2jarig broerlje en eenzusje (van 9 maanden, die maze I en hebben. Deze beide kinderen kon men ongedeerd redden. („N, R. Crt. Ilet juistc telefoon-anlwoord. De kolonel, plaatselijke commandant te 'is Gravenhage, heeft bij garnizoenorder lot de militaire autoriteiten het verzoek gerieht te bevorderen, dat personen, die telefoon- toestellen bedienen, het opbellen niet be- anlwoorden met "ja" of hallo", in het al- gemeen niet op een wijze die het voor den oproeper noodzakelijk maakt zich voor den aanvang van het gesprek te overtuigen met wien hij aangesloten is, wat tot onnoodig oponlhoud yanleiding geeft. Miis&chien kan het publiek liiermede ook z'n voordeel doen. Den dans ontsprougen. Van den Katwijkschen logger //Dirk K.W. 44" vernam men bij aankomst te IJmuiden, dat hij Donderdag 13 Juli door 2 Engelsche, grijs geschilderde oorlogs- schepen werd aangehouden. Van een werd een boot uitgezet welke drie man bij den logger aan boord bracht. Gelast werd de zeilen te strijken en men deelde mede, dat de logger naar Kirkwall zou worden ge- sleept. Wij werden op sleep geDoruen en gingen naar het tweede oorlogsschip terug, dat zich intusschen op dezeltde wijze van den Maassluischen logger //Kinderdijk MA 119" had meester gemaakt. Wij werden beiden ieder met 2 Engelsche matrozen aan boord, op sleep genomen door het 3chip, dat achter op den spiegel den naam /,M. O. N. S. 2 A" had en werden van halftwee tot halfacht gesleept in west, half zuidelijke richting. Toen kregen we onverwacht het bevel zelf verder naar Kirkwall te zeilen, het oorlogs- sqhip zou des nachts teragkomen. De matrozen werden met een boot van onze schepen gehaaldwe werden losge- gooid, waarop de oorlogsschepen snel in Z.W. richting verdwenen. De //MA 119" koerste in de door het oorlogsschip opgeven richting, west half zuid door. Wp gingen om de oost om weder te gaan visschen en hebben geen oorlogs schepen meer teruggezien. V6or zoover bekend is ook de //MA 119" niet in Kirkwall aangekomen. Konijhen. Dat de duinen dit jaar overvloedig van ko- nijnen voorzien zijn, blijkt wel hieruit, dat tusschen Haarlem en Zandvoort de dieren bij menigten over de tramvails loopen. Meni- geen raapt des morgens bij den eersten dienst naar Zandvoort der E. S. M. nog al eens zoo'n langoortje op. Dat is beter dan het dure vleesch, zegt de #Opr. H. Ct." Duitseh vlleger geinlerneerd. Men meldt aan het Hbl. uit Roermond Woensdagvoormiddag was de bestuurder van een Duitschen tweedekker bij een excursie over Nederlandsch gebied, door een defect aan zjjn machine g°noodzaakt tot een landing op de heide nabij 't station Vlodrop, op slechts korten afstand van de Duitsche grens. Nadat zijn pogingen om het defect te herstellen en de machine weer te doen opstijgen gefaald waren, trachtte hjj, met achterlating van 2ijn vliegtuig het Duitsche gebied te bereiken. Eer hjj echter aan de grens was, werd hij door, de Hol- landsche grenswachters ingehaald. Hij be- proefde nog hen af te weren en toen dat niet bleek te gelukken, trachtte hij ziehzelf een dolk in 't hart te stooten, maar zoo het al zijn ernstige bedoeling geweest is, zich van het leven te berooven is bij daarin niet geslaagdnadat hjj zich een lichte wonde had toegebracht werd hjj overmand en naar Roermond overgebracht. Zjjn machine, gemerkt Alb. BY 8/14 en voorzien van zwarte kruisen op de uiteinden der vleugels en op den romp, is ter plaatse van het ongeval voorloopig onder bewaking van militairen gesteld, in afwachting van nadere bevelen. Tot aan dc grens, maar niet er over! fDen 14den Maart jl. hield, volgens de Tel., de soldaat van een der wachtposten onder Groesbeek een landbouwer aan, zekere L., die met hit en wagen, waarop twee varkens geladen waren, in de richting van de Duitsche grens reed. Toen gold echter nog de bepaling, dat varkens //tot aan de grens" vervoerd mochten worden, en dus moest de militair L. ongemoeid laten pas- seeren. Deze reed door tot aan de grens en reed door, de goedgeloovigheid der Nederlandsche Regeering ten spjjt. Enkele meters op Duitseh gebied staat de woning van zekere J., een waar smokkelaarsnest, waar de verschillende goederen afgeleverd kunnen worden. Daar hield L. halt, de varkens werden afgeladen, gewogen en in ontvangst genomen. Was er niet toevallig op dat oogenblik een marecbausseeJangs gekomen dan had er geen haantje meer naar gekraaid. Deze zorgde echter, dat L toen hp kort daarna weer op Hollandsch gebied kwam, quasi met een lading hout uit 't Reichswald, werd gearresteerd. Hp werd naar de marechaussee-kazerne over gebracht, doch ontkende alles. Nadat hjj 24 uur opgesloieu was gehoudeu, kwam hp echter tot inkeer en bekende de smokke- larjj, waarvoor hij heden voor de rechtbank 3 maanden gevangenisstraf tegen zich hoorde eischen. Een gevaarlijk mhldel tegen (andpijn. In de //Deutsche Medizinische Wochen- schrift" beveelt, volgens //Voc Medicorum", een militair arts als een goed middel tegen tandpjjn aan, om aether op een watje te druppelen en dan door den neus op te snuiven. Nu wordt echter in de //Aertzliche Rundschau" ernstig hiertegen gewaarschuwd. De schrjjver van dit artikel zegt, dat treurige persoonljjke ervaringen hem hier- toe aanleiding gaven. In den veldtocht 1870 1871 verbreidde zich dit aethersnuiven onder de Duitsche doktoren en apothekers, zoodat men in de zeventiger jaren in Berljjn al van //Aether fritzen" sprak menschen, die 's,nachts de apothekers onder voorwendsel van tandpjjn, wakker schelden, om dan naar wellust aether te kunnen snuiven. Nog in '88 werden zulke gevallen aangetroffen. De slachtoffers vond men later inkrankzinniger.- gestichten, anderen eindigden als cccainisten. Dit laatste was vooral in Frankrijk het geval. Op het oogenblik scbjjnt in Rus- land dit misbruik, dat voor menschen met een zwakken wil een groot gevaar worden kan, weer ingang te vinden. Gevluchte krijgsgevangenen. Dinsdag kwamen naar de Tel. meldt te Winterswpk drie Belgische kr jjgsgevangenen aan, die wat snelheid der ontvluchting betreft, het record hebben geslagen. 't Waren drie jeugdige soldaten van het 2de line-regiment, n.l. Henri Dennis uit Borger- hout, Edward de Clercq en Louis Vermette uit Antwerpen. Laatstgenoemde nu pas 19 jaar, was bp het uitbreken van den oorlog als vrjj williger in dienst getreden. Eerst op 14 Juli j.l. waren ze op, op voorpost staande, bp Dixmuiden gevangen genomen met hun negenen. Vier hunner waren toen naar Gent gedirigeerd, een wetd in het hospitaal opgenomen en de rest moest toen nog zeven dagen verbljjf houden op de commandanturen te Brussel, waarvandaan ze op den 22sten Juli vertrokken naar het kamp te Diilmen. Reeds bij hunne aankomst op 24 Juli rijpte bp hun het plan tot ontvluchting, doch ze waren nog niet ingewjjd in de ge- heimen van het ontvluchtiugsysteen en be- schikten niet over de noodige middelen ter uitvoering van hun plan, inzonderheid van kaarc en kompas. Reeds den derden dag van hun gevangenschap kwamen ze in kennis met een Franschman, die alle mid delen tot in alle onderdeelen in orde had, maar wien het aan moed ontbrak. Het drietal Belgen werd door hem van het noodige voorzien en na zich 4 nachten verdekt te hebben opgesteld op een geheime plaats, zagen ze in den nacht van 2 op 3 Augustus, dus na een verblpf van slechts 9 dagen, de kans schoon, gebruik te maken van een oogenblik, daar de schildwacht zich had omgedraaid dm de plaat te poetsen, na het doorknippen der prikkeldraadver- sperring, waarvoor de voorbereidingen reeds gemaakt waren. Door den korten duur van hun verbljjf, konden zjj voor slechts drie dagen eene minimum hoeveelheid levens- middelen medenemen. Om de speurhonden te verschalken, maak ten ze van de gewone middelen gebruik, die den dieren het spoor doen bjjster worden. Welke middelen het zjjn, moeten we hier onvermeld laten. Vjjf nachten liepen ze, gekleed in de tegenwoordige uniform der Belgische militairen. Het loopen van harde wegen werd zorgvuldig vermeden. Telkens waren ze verplieht, omwegen te maken. Over dag hielden zjj zich schuil in haver- velden of in zeer dichte bossehen. Vaak hoorden ze de boeren op geen 10 M. af stand //klappen", bezig zjjnde met het inaaien der rogge, doch daar ze 18 uren lang plat en onbewegeljjk bleven liggen, werden ze niet opgemerkt. Zelfs boeren, die hen passeerden op het eind hunner nachteljjke wandeling, toen ze naar den arbeid trokken, sehonken hen geen aandacht. De beide laatste dagen moesten ze uit sluitend van graankorrels leven, terwjjl ze het laatste gedeelte tot aan de grens kruipende moesten afleggen. Toen ze eindelpk aan het opschrift//Halt, wanneer de trein nadert", bemerkten op Hol landsch gebied te zjjn, dansten ze van bljjd- schap, doch schreidden tevens van aan- doening, 't was hen immers bekend, hoe- zeer juisfc langs de grens van onze gemeente de waakzaamheid der schildwachten, der patrouilles en der bevolking zelve door de uitgeloofde premies verdubbeld was. Toeh verkiaarden ze, dat ze zonder kompas nooit hun doel bereikt zouden hebben. Ze hopen, na de noodige rust, weder spoedig naar het front terug te keeren. Ecu Bedervende kostbare /.ending". Ben 6t:al waggons boter, .die met consent zouden wonden uitgevoerd via het grens- station Kerkrade-Rolduc en reeds, een paar weken hadden gestaan aan genoemd station zonder te worden gelost, werden eindelijk op Duitseh gebied overgebracht bij Haan- nade. Doch de Duitschers weigenden den doorvoer naar Duitschland, en om aan hun weigering kracht bij te zetlen, werden de Duitsche poslen versterkt. Intusschen staat de dure holer te bederven. De eigenaars wonen te Ileerlen en te Kerkrade. Men is benieuwd, hoe de zaak zal afloo- pen, en wie den groolsten strop zal krij- gen: de Hollanidsehe specuianlen of de Duit sche ko.opman. (Tijd.) Cigareitennocd. •Sinds een week ongeveer heerscht te Sofia groot gebrek aan... cigaretten. Van den hoogsten regeeringsambtenaar tot den arm- sten drommei draafl alles en iedereen in wanhoop langs 's heeren straten; in de hoop ten mjnste nog ecu enkele dgaret te kun nen op'sch arret en. Geen sprake van; alles is uilvierkocht. En dit feit, aldus de „Frank- furter Ztg.", is voor een Boelgaar veel en veel erger dan wij het ons voorstellen. Hoe dat komt, 'is moeilijk de zeggen; vast staat echter, dat de Boelgaarsche tabak uitstekend ien dien tengevolge- verleidelijk is. Iedereen die daar te iande vertoeft, wordt op den duur een hartstochtelijk rooker. Een klompenniJMle. Dp een dezor dagen te Frankfurt a.M. ge- houden bijeenkomst' van sclioenmakerspa- troons werd in den breede over de dure tederprijzen en de schaarschle van het ma- teriaal gedelibereerd. Volgens het jongste distributiesysteem kan elke ischoeiimaker op twee pond zoolteder per week rekenen, een hoeveelheid volidocn- ide om er ongeveer Vier paar laarzen mede te besla.an. Hel spreekt van zelf, dat door dezen toestand de reparaties aan het schoei- sel nog duurder zullen worden dan ze thans reeds zijn. Voor nieuwe zolen en hakken zal binnenkort 12 tot 16 Mark gerekend, moeten worden. Geen wonaer dan ook, dat er in de vergaidering stemmen opgingen voor houten sehoeisel, alias klompen. Oorlogsinkt. Een der merkwaardige gevolgen van den ooirlogsloestand is, dat men in Duitschland proeven heeft moeten nemen om een oor- loigsschrijfinkt samen te stellen. Er is voor de scholen niet genoeg gelijmd papier meer bescliikbaar, zoodat er thans niet of zwak- gelijmde soorlen gebruikt moeten worden, waarop gewone. inkt uitvloeit. Vandaar de pogingen, die volgens de Duitsche hladen tamelijk gunstige resultaten hebben opge- leVerdy om eert inkt te fabriceeren, die niet 'vloeit op resoirbeerend papier.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 6