Ter IT eusensche Courant De Oorlog. Landbouwberichten. BINNENLAND. B0 ITEM LAND. Zaterdag 12 Augustus 1916. No. 6415, TWBBDS T3"La1\:13 VAN Begunsliging van onzen liandel met Engeland. Naar aanleiding van het bericht in //Het Centrum", betreffende den uitvoer van land- bouwprofucten naar Engeland kau volgens het cor. bureau met zekerheid worden mede- gedeeld, dat van onze regeering een regeling zou te verwachten zijn, om eventual prijs- verschil tusschen den marktprijs van produc- ten op de Nederlandsche en opde Engelsche markt voor rekening van den staat tenemen. Voor de visschersgejzinnen. In de Dinsdag te Yiaardingen gehouden reeders-vergadering werd in zake de oprich- ting van een Haringbond besloten op deze zaak niet in te gaata. Bepaald werd dat een wekelijksche uitkeering zal plaats hebben aan de familiebetrekkirigen der naar Britsche bavens opgebracht visschers. Deze uit keering 13 vastgesteld op 14 voor een matroos, 21 voor een schipper en voor de andere schepelingen naar .verhouding, Waarscbijnlijk zal in het begin van de volgende week de commissie uit de Reeders- Vereeniging voor de Nederlandsche Haring- visscherij opmeuw naar Londen vertrekken om de oaderhandelingen met de Engelsche autoriteiten voort te zetten. TEH JiEllZEN, 12 Augustas 1918. De Landsiorin. Een deel van de jaarklasse 1910 is opge- roepen, om 17 en IS dezer in werkelijken dienst te komen. De overigen van deze jaarklasse zullen vermoedelijk rnoeten opkomen ten deele oin- s'tneeks 1 October- en ten deele omsireeks 10 November. (Avp.) Opening jaehl. Door Gedepuleerde Slaten van Zeeland is de opening van jacht op kiein wild bepaald als volgt: le. a. in de Dames-, Anna Maria- en Volekerpold-er op Zaterdag 28 Augustus a.s. met zonsopgang, met uitzondering van die op hazen en fazanten, waarvan de opening word! bepaald op Zaterdag 30 September d.a.v. met zonsopgang; b. in het ovcrige v decl der Provincie (bebalve voor eenestrook van 5 K.M. breed te langs de Belgische grens, waar ©chter de jachtbearijven, bedoeld sub a., b. en g. van arl. 15 der jachtwet; ge- oorloofd zullen zijn) op Vrijdag I Septem ber a.s. met zonsopgang, met uitzondering van de jaclu op hazen en fazanten, welke op Ma and a g 2 October d.a.v. met zonsop gang word t geopend. 2a. Dat de korte jacht zal geoorloofd zijn dagelijks en de lange jacht op Maandag, Woensdag en Zaterdag van iedere week, alsmede op de vier dagen, voorafgaande aan de sluiting der jacht, alles met uitzondering van de Zondagen. 3e. Dat voor de uitoefening van allejacht- bedrijven eene bijzondere toeslemming van den Territorialen Bevelhebber voor Zeeland noodig is in het gedeelte van Zuid-Beve- lond ten Oosten van eene lijn van het stoonigemaal van Kattendijke af tot aan paal 10 van den zeadijk ten Zuiden van Biezelinge, alsmede in de volgende polders van Walcheren: de Oranjepolder, den Su- zannapolder, den Houwerpolder, den Cla- sinapoLder, den Wilheiminapolder, den Eli- sabethpolder, den Nreuwerkerkepolder, den Middelburgsehen polder, beoosten den Groe- neweg en den Langweg, het Noord-Ooste- lijk deel van den Oud-St. Jooslandpolder, begnensd door den weg van 't hof Reigers- berg naar den steenen duiker bij den Groe- newieg en den R a pen burger polder, welke toe- stemming alleen aan Nederlanders, houders van jachtakten, zal worden Verleend. Onder de genoemde gedeellen van Walcheren en Zuid-Beveland worden begrepen de daaraan grenzende wateren en schorren. BesmeUelijkc ziekten. Van 2—8 Aug. zijn uit Zeeland ter kennis van den centralen gezondheidsraad gekomen 1 geval van roodvonk te Dreischor en 2 te Vlissingen 1 geval van diphteritis te Driewegen en 5 te Groede en 5 te Krabbendijke. Zeeiand in 1915. Het verslag van den toestand der Provin cie Zeeland over 1915, door Ged. Staten uitgebrachl in de Zomerzitting der Provin- eiale Staten, is thans in druk verschenen. Wij onlleenen er het volgende aan: De kosten van den aanleg van den weg, die de verbinding tusschen Noord-Brabant en Zeeland tot stand brengt, heeft, voor zoo- ver bij op Zeeuwsch grondgebied ligt, voor het ma ken van de aardebaan, een uitgave van 22345,20, en voor het verharden met slraalklinkers en het maken van een rij- wielpad 37977,28.1/2 en bovendien nog 740 voor de bezoldiging van een dage- lijkscli opzicliter bij de uitvoering van deze werken. Tegen aanslagen in den hoofdelijken om- slag of plaatselijke directe belasliugen op de inkomsten wea-den 101 beroepschriften ingediend, op 41 werd' gunstig, op 45 on- gimstig beschikt, terwijl 11 niet ontvanke- lijk werden verklaard en op 4 aan liet einde van bet verslagjaar nog geen besiis- sing genomen was. Met betrekking tot de bedoelde reclames .teekenen Ged. Slaten o.a. het volgende aan: Eenige uilgewekenen uit Belgie waren over 1915 aangeslagen in de gemeente Sluis. 7 liunner meenden al-daar niet belasting- plichtig te zijn en kwamen van de afwij- zende beschikking van den Raad op bun bezwaarschrift in beroep. Ged. Slaten aelit- ten liet raadzaam door eene commissie uit nun midden, vergezeld van een hoofdamb- tenaar ter Provinciale Griffie, een onder- zoiek ter plaatisie te doen instellen. Deze commissie heeft aldaar bij het gemeentebe- sluur en de reclamanten nadere inlichtin- gen ingewonnen en hieromlrenL rapport uit- gebracht. Bij bet doen van de uitsprnak omtrent de beroepen werd aangenomen, dat alleen in den hoofdelijken ornslag mogen worden aangeslagen die Belgen, die Inci te lande vaste goederen hebben of die be- wijsbaar inkomen uit effecten of andere zaken hebben. Negen reclamanten, alien capucijn en wo- nende le" Sluiskil, gemeente Ter Neuzen, waren in die gemeente over 1915 in den hoofdelijken omstag aangeslagen. Van de afwijzende beschikking van den Raad kwa men zij in beroep. Zij voerden aan, dat zij geene andere inkomsten hadden, dan het- geen zij ontvingen van liuime geloofsge- nooten, en bestaande in voeding, kleeding, vrije woning en reisgeld. Hun aanslag werd vernietigd op grond van de overweging, „idat. volgens art. 3 der belastingveroridening voor het onzuiver inkomen der belasting- plichtigen word t in aanmerking genomen de isom van alles, wat in geld of gelds- waande verkregen wordt, en dat hetgeen door reclamant wordt genoten, daaronder niet is te rangsehikken." Vender blijkt nog, dat Ged. Staten zicli op het slandpunl plaatsen, daL een officier, die tijdelijk, al jjs het 00k meer dan 90 dagen, in een plants is gedetacheerd, niet betastingplichtig is, omdat van toepassing is de uitzondering van art. 245 del* gemeen- tewet, waarbij niet belastingplichlig worden verklaard zij, die ter waarneming van een openbare beti'-ekking tijdelijk buiten de ge meente van bun hoofdverblijf vertoeven. Deze beslissing sioeg op twee beroepen van officieren te Ter Neuzen. Daarentegen werd afwijzend beschikt op een beroep van een kupilein, die te Vlisisingen was aangeslagen en die tijdelijk te Ellewoutsdijk ligt. Hier rheenden Ged. Staten, dat de reclamant wel degeiijk zijn hoofdverblijf te Vlissingen heeft en diaarom aldaar belastipgplichtig is. De toestand van de nijverheid wordt in het verslag gunstig genoemd voor Middel- burg en S;as van Gent. In laatstgeaoemde plaats was zij zelfs uitstekend; alles bloeide daar en werkle met voile kracht. Te Vlis singen was dit echter niet het geval. De scheepvaart en de vakken, welke daarmede in verband staan, lagen nagenoeg stil. In het bouwvak was 00k eene groote slapte. Te Zierikzec w;as de toestand gedrukt' De Le Mldidelburg bestaande fabrieken wa ren het geheele jaar in voile werking. De Kon. Maatscbappij de Schelde te Vlissingen ondervond groote vertraging in haren ar- beid door gemis aan materialen, welke uit het buiteuLand betrokben worden en ten gevolge van den ooi-log niet konden worden ingevoerd. Over bet algemeen bleven 00k in 1915 zoo wel in de Ic'einere- als in de ambaclits- nijverheid de gevolgen van den oorlog zcer merkbiaar. De liandel in oesters en mosselen was en blcef zeer gedrukt als gevolg van den oor log. In de tweedje belft echter van 1915 werd or meer levep waargenomen. Scheepsrampen van eenige beteekenis, be- baive die, welke met den oorlogstoestand in verband istoniden, kwamen in 1915 van deze provincie niet voor. De bevolking steeg van 239675 (119414 mannen. en 120201 vrouwen) op 1 J an liari tot 212135 (120671 mannen en 121464 vrouwen) op 31 December. Betreffende de landbouw wordt o.a. het volgende opgemerkt: De weensgesteldlieid was in het voorjaar van 1915 zaclit, maar vochtig; ten gevolge van de aanhoudendje regens waren dc lan- derijen zeer nat. Op het einde van Maart kwam er nog eejn weinig vorst, waardoior bet land spoedig opdroogde, hetgeen aan het planten en zaaie'n zeer ten goede kwam. De wintergpanen kwamen goed door den winter been. Reeds einde April kon het vee de weiden betrekken. Het droge najaar maaktie, dat de vele landbouwwerkzaamhe- den gerejgetd konden plaats hebben. Het hooi was van goede hoedanigheid, doch ,gaf een middalmalig beschot. De suiker- bieten vddlen in hoeveelheid en hoedanigheid zeer mode. Dank zij het gunslige zomer- en najaarsweer, was zoowel de paarden- ats de rundveeStapel gezond. Over het al gemeen was bet jaar 1915 zoowel voor land bouw als voor veeteelt een buitengewoon gunstig jaar. De provinciate bibliotheek ontving in bruikleen van bet Zeeuwsch genootschap 978, ten geschenke werden onlvangen 1176 en aangeliocht 553 nummers. Het aantal bezoeken bedroeg 6779 (vorig jaar 5782), dat der uilgeleende boeken 8951. Belreffiende het onderwijs wordt modege- deetd, dat liet aantal openbare lagere seho- len op 31 December bedroeg 158 en dat der bijzondere 97. Het aantal leerlingen der openbare scholen bedroeg 23820, waarontler 10927, die kosleloos onderwijs genieten, en dat ider bijzondere 13195, waaronder 1527 ko.steloos onderwezenen. Het aantal leer lingen, dat naast onderwijs op de dagschool ock ondei-wijs op de avondschool geiiiet, bedroeg 525 op openbare en 119 op bijzon- dere iscliolen, het getal van ben, die alleen lavondonderwijs genieten r&spectievelijk 3i en 32, liet aantal der herlialingsscholen 1593 en 329. In bet Verslag wordt er vender o.a. op gewezen, dat de steiger te Walsooovlen, waarvan in verband met de tijdsomslandig- heden gedurende 1915 een zeer druk ge- bi-uik is gemaakt,begint te verslijten, zoo- dat eerlang lot vernieuwing daar van zal rnoeten worden overgegaan. Een dorp zonder voe)dseI. Een correspondent aan de grens schrijfl did, 7 Augustus aan de „Tel.": Ten Zuiden van Axel ligt aan de grens bet dubhel dorp Overslag. De Belgisiclie ge meente is buiten de draadversperring gela- ten. Wie zijn er bed.enmiddag geweest. Er heerscht bier een onmogelijke toestand. De bevolking is er zonder voedsel. Men ban nit Nedertand 700 broaden per week iie- trekken voor 470 inwoners. Dat is alles. Geen bo ter, geen vleesch, geen koffie, rijsL suiker enz. Op brood en dan nog veel te weinig en water moet men leven. Des avonds zit men er in 't donker. Geen gas, geen petroleum. Op Nederlandsieh gebied mag men niets koopen. Een meisje haaldle wat melk; een Nederlandsche beamble gool ze uit. Een amder kochl een zakje koekjes; men nam ze baar af. Mr. Depaepe ik miag zijn naam noem'en haalde een ki logram boter voor zijn gezin van acht km- deren. De man staat te goed, bekend, om als smokkela.u- verdaclit te worden. Zijn boter werd in beslaggenomen en proees- TSrbaal opgemaakt. Air. Depaepe werd bij verstek tot 3 dagen hechtenis veroordeeld. Hij stu'urde een verzoekschrift naar de Ko- ningin 0111 genade. Met een praatje lokle men hem op Nederlandsch gebied en nam hem gevangen. Mr. Depaepe is le Mid-die 1- burg in de gevangenis geweest. Veel menschen van Belgisch Overslag ko men naar NedeiTmid elen. Anderen verla- ten bun huisv Vanwaar toch die onverbiddelijke slreng- heid? We kuniien op zooveel plaatsen de grens naderen bij v. in 't voo-r smokke- larij beruchte Eeiyg te Bouchaute en 00k hier zonder 00k maar een ambtenaar le ontmo-eten. Waarom -dat gebrek aan toe- zicht daar en die gestrengheid hier? Wie ban bevolen hebben Belgisch Over- stag ui't te hongereri Belgisch en Hol- landsch Overslag hebben nu gemeenschap door een poort; we zagen -gen rijksontvan- ger daar waken„ Maar Belgisch en Hol- Landsc.h Overslag leven in vredestijd te sa- men, hebben dezelfde lierk, hetzelfde kerk- hof, zijn iaan ellmar verwant. Kunnen die 470 ongelukkigen, welke door de Duilsehers buiten Belgie en dus 00k buiten bet relief- comite gesloten worden, nu toch niet ge nieten van Hollands naastenliefde? Er gaat nog zoo veel naar Duitschland; men zendt brood naar veel Belgisclie steden; waarom die gestrengheid te Overslag? Wie goeft daartoe bet bevel? Het zijn toch ongeluk kigen van bet zoo onschuldig, wreed ge stagen volk. Er is daar gesmokketd gewom den, maar toch niet meer dan elders en veel door Hollandsche grensbewoners. Moe- ten die 470 menschen daarvoor boeten? E11 bovendien, deze gestrengheid zal juist het smokkelen bevorderen, want, als de men schen er nu niet smokkelen, kunnen ze T leven niet houdfen. Hetzelfdegeldt 00k voor een gehucht ten Zuiden van Aardenburg, nl. de Oosthoek. „Als we niet smolcjeel-en, gaan we dood; van Holland krijgen we niets en van de Duitscbei-s nog \-eel minder", bekende me daai- -ronduit een vrouw. Kom, die enkele honderden menschen gc- holpenl De belangen van kleinen zijn 00k groo-t! A X E L. In de Woensdagavond gehouden alge- meene vergadering van de vereeniging z/Apibachtsbelang", deelde de secretaris, volgens de Midd. Crt., mede, dat de af- geioopeu eursus werd bezocht door 14 oua- leerlingen en 11 nieuwe leerlingen. Het aantal stennende leden bedraagt 72. De inkomsten over bet afgeloopen jaar bedroegen f 919.74°, waaronder f 450 subsidie van het Rijk, 250 subsidie van de provincie S7 schoolgeld en 97 contribute van de leden. De uitgaven bedroegen 900.33s. waaronder 557 voor het onderwijzend personeel. De begrooting voor het jaar 1916/1917 werd vasigesteld op 892.41 in ontvdug en uitgaaf, met een post on- voorziene uitgaven, groot 21.16. In het regiement werden een aantal wijzigingen gebracht, o.a. de commissie van toezicht bestaat voortaan uit 3 in plaats van uit 5 ledende lessen worden 's avonds ge durende 21/2 uur in plaats van gedurende 3 uur gegeven verder nog een wijziging omtrent de toelating der leerlingen. Ook werd de bepaling opgenomen, dat geen der leeraren voor niet gegeven lesureu (ook wegens ziekte) aanspraak kan maken op betaling. Ais besluursleden werden her- kozen de heeren H. van Luijk en Ph. A. Knieriem, en gekozen de heeren D. A. van Houte en P. Lafebre, in plaats van de heeren L. J. den Hollander en J. A. van Hoeve, die niet meer in aanmerking wensch- teu te komen. De voorzitter bracht aan het slot der vergadering een woord van dank aan den afgetreden secretaris, den beer J. A. van Hoeve, voor al hetgeen hij in het belang der vereeniging heeft gedaan. Aetie legen regeeringsmaatregeien. We vonden in de //Zierikz. N." de vol gende inededeeling Op een buitengewone vergadering van het hoofdbestuur der Z. L. M., eergister te Goes gehouden op verzoek van de afdeeling Zierik- zee dier Maatschappij, is door genoemde afdeeling het volgende aan de vergadering voorgesteid vDe Zeeuwsche Maatschappij van Land bouw, in samenwerkiag met de andere Maatschappijen op bet gebied van landbouw en veeteelt in Nederiand, daartoe door haar uitgenoodigd, richt tot de Regeering het eerbiedige doch dringende verzoek. wsrn- neer de economische zelfstaudigheid van den landbouwer van hoogerhand zal worden irsgegrepen, dit dan eerst te doen na gemeen- schappelijk overleg tusschen Regeering en minsteus twee leden uit't Qoofdbestuur van •iedere Landbouw-Maatschappij op 'n ge- meenschappelijke vergadering door de Re geering uit te sehrijven. //Die organisatie, later beter le regelen, wordt zoo spoedig mogelijk in het leven geroepen, opdat binnen acht dagen of vrpeger de Comniissie een audientie aanvrage bij Z. Ex. den Minister van Landbouw om haar wenschen kenbaar te maken als de wenschen van den georganiseerden land bouw van Nederland; den Minister te ve'v- zoeken om haver, en gerst vrij te laten in den haudelom conseuten voor eventueelen uitvoer van vee of Jandbouwproducten alieen en uilsluitend te verstrekkeD aan de ge- organiseerde Landbouw-Maatschapjiijen om pYo rata ieders hoeVeelhtid te verdeelen en bun de verplichting op te leggen op de zelfde wijze voor het benoodigde voor bin- nenlandsch gebruik zorg te dragen om de consenten voor uitvoer van zaaigranen even- eens uitsluitend te geven aan de georgani- seerde Landbouw-Maatschappijen in Neder land, op gelijke wijze, opdat de bezitters van goedgekeurd graan, peulvrucht, zaad of pootgoed, daarin een tegemoetkoming vinden voor hun zorgen en kosten. Iedere 14 dagen wordt te Goes een ver gadering gehouden van het Hoofdbestuur, waarbij tegenwoordig kan zijn een afge- vaardigde van iedere afdeeling, om de wenschen der afdeeling aan het uitvoerend deel van het Hoofdbestuur voor te leggen te bespreken en zoo mogelijk in vervulling te-brengen. z/Zoodra overeenstemming in gemeenschap- pelijk optreden van de Landbouw-Maatschap- ijen is verkregen, 't daarheen te leiden, dat een bezoldigd Centraal Bestuur wordt benoemd, welks zetel in Den Haag moet zijn om te waken voor de belangen vau landbouw en veeteelt, om ten alien tijde gereed te zijn die belangen bij de Regeering te bepieiten". Eij informatie bieek, naar de Midd. Ct., dat het bovenstaande slechts een klein ge deelte is van het rekest door de afd. Zierikzee ingediend. En voorts dat de niet voor de pers toegankelijke vergadering het voorstel van Zierikzee niet onveranderd heeft aanvaard, minder ten opzichte van de ge- tormuleerde wenschen, die veel instemming vonden, dan wel ten opzichte van de voor- gestelde tnatiier van optreden. De vergadering meende in de eerste plaais te rnoeten aandringen op het houden van een buitengewone vergadering van die orga nisatie waarin reeds vele landbou wersbonden van ons land zijn georganiseerd, nl. het. Ned. Landbouw comite. Volgens geruchten o o heeft dit ook het voornemen een dergelijke vergadering te beleggen. Verder heeft de gister te Goes gehouden vergadering het Dagelijksch Bestuur gemach- tigd om door eeu commissie telegrafisch audientie bij den Minister van Landbouw te doen aanvragen ten einde te reclameeren tegen verschiliende regeeringsmaatregelen. Snel en goedkoop r-echt voor den boer. In een Maandag gehouden buitengewone vergadering van Kring II der Hell. Maatscb. v. Landbouw te Hocrn behandelde Mr. H. Louis Israels het onderwerp //Snel en goed- kuop recht voor den boer." De heer Israels betoogae dat een sterk toenemende behoefte aan arbitrage bestaat. Ook de Holl. Maatscb. v. Landbouw begaf zich reeds op dat gebied door de instelling van het instituut //veearbitr !ge". Eec der- gekjk instituut zou men voor ailerhande onderdeelen in 't leven kunnen roepen. Echter gelooft spr. niet dat dit de beste weg zou zijn. Het recht zou dan uitsluitend in handen komen van leeken, wat shijlig is met het feit, dat net recht een slaatsb'e- iang is. Hoe er dan verbetering moet komen Spr. wijst daartoe pp de Engelsche arbi- tragewet, volgens welke de rechterlijke macht in Engeland een lijst van officiede arbiters samenstelt, waaruit belangbebben- den kunnen kiezen. Bij bepaalde technische punten kunnen de rechters zelf eeu arbiter aan 't werk stellen, die dan een beslissende uitspraak doet. Bi] ons daarentegen benoemen de rech ters in zulke gevallen deskundigen die een rapport samenstdlen, waarbij we dan de dwaze vertooriiug krijgen dat de niet-des- kundige rechter zoo'n deskuudig rapport goedkeurt, dus beoordeelt. De arbiters in Engeland zijn met vrij groote macht bekleed, omdat zij na rechterlijk bevel het verschijnen van getuigen en het overleggen van stukken kunnen eischen. Er bestaat daar dus een geregelde samen- werking tusschen rechters en leeken. Als nu twee persouen een geschil hebben, kun- neD zij een arbiter in den arm nemen, die n.a getuigenverhoor enz. enz. onmiddellijk uitspraak doet. De Engelschen bezitten een sterk ontwikkeld persoonlijk rechtsge- voel. Na het voorgaande behoeft men de verklaring hiervan niet ver te zoeken. Dat rnoeten we ook hier hebben zegf spr. Ver betering zal dus moeterr komen van de hervorming onzer rechterlijke macht onder den invloed van de arbitrage. Bij eenvoudige zaken zal men dan een vlugge beslissing kunnen krijgen, al is die dan ook dikwij's een //den knoop doorhakken". Voor meer ingewikkelde zaken zijn, ondanks de vele bez waren aan de private recht bank verbon- den, rngns inziens de voordeeien, die een leeken- rechtspraak heeft als vormende bracht voor een toekomstige verbetering van ons volksreehtsgevoel, van onze rechters en van onze rechtspraak, van zeer groote waarde. Een voar^asSelde bslasting op kiniierlooslieiil. Reeds voor den oorlog heeft de Duitsche regeering, zooals het Berliner Tageblatt" opmerkt, zich ernstig met het bevolkings- vraagstuk bezig gehouden. Het geboorte- cijfer, dat in 1880—90 nog 40 per duizend per jaar bedroeg, was iu 1912 reeds tot 29 per duizend gedaald. Nu echter de oorlog zoo ontzettende offers kost, is de regelmatige achteruitgang van het geboortecijfer een ernstig gevaar voor Duitschlands toekomst geworden. De Rijksdag heeft een commissie tot bestudeering van dit vraagstuk benoemd. Thans komt de Munchener econoom Dr. Walther Jahn in eene brochure niet eenq reeks merkwaardige voorste'ilen omtrent deze zaak voor den dag. Hij wil n.l. den min- bedeelden gezinnen en c.ngehuwden moeders vau rijkswege ondersteuningen vetschaffen om hunne kinderen op te voeden. De kosten wil hij laten dragen door kinderlooze echt- paren, ongehuwden, weduwnaars, weduwen ep geseheiden echtelieden zonder kinderen, alsook echtgenooten met slechts een of twee kinderen, die reeds in hun eigen onderhoud kunnen voorzien. De zorg voor de kinderen moet niet uit sluitend in een materieele hulp aan de ouders bestaan, maar het moet ook daar heen geleid worden, dat de kinderen wegens den te zwaren strijd om het bestaan niet te gronde gaan. De hulp moet reeds voor de geboorte aanvangen, doordat aan de moeder verster- kend voedsel wordt verschaft, terwijl na de geboorte aan de ouders een verzekerings- kaart moet worden gegeven, waarop ten behoeve van het kind een of twee jaar lang melk, voedsel enz. ter waarde van minstens 10 mark per .maand van rgkswege wordt verstrekt. Bovendien behooren van staats- wege kinderartsen en verplegers toezicht te houden op den gezondheidstoestand van het kind. Dr. Jahn schat de kosten dezer verzeke- ring voor Duitschland op 330 millioen mark per jaar, doch vertrouwt door deze maat- regelen 200,000 kinderen per jaar meer in het leven te houden, dan zonder de ver- zekering het geval zou zijn. Deze 330 millioen zouden niet geheel uit de bdasting op kinderloosheid kunnen be- streden worden, maar het tekort moet uit de oorlogsschatting, die de geallieerden aan Duitschland rnoeten betalen, aangevnld worden. Tegenspraak. De Tu/ksche legatie te 's Gravenhage meldt dat de berichten, volgens welke de heer Morgentheau, oud-gezant der Ver- eenigde Staten te Konstantinopel bespre- kingen zou hebben gevoerd met de Turksche regeering over een verkoop van Palestina ten gunste der Zionisten, geheel onjuist zijn. DE ALGEMEENE TOESTAND. Terwijl in het Westen, aan Somme en Maais, de aanvallen en tegen-aanvallen van bcide kanten met groote hardnekkighetd wonden voortgezet, waarbij Franschen en Engelschen werier eenige vonderingen maak- ten, hebben schrijft de ,,H. Crt." de Russen en ide Italianen weder nieuwe successen te boeken, of liever: de voortzet- ling van bun reeds behaalde successen. De ILalianen heoben, zooals te verwach ten was dat eerlang zou geheuren, nu de Oostenrijkers hun sterke stellingen daar ter ptaatse hebben rnoeten ontruimen, de si ad Gorz (of Goritza) bezet. Meer dan 10.000 gevangenen en een zeer rijke buit vielen in hun handen. Dat in Halie groote geestdrift heerscht over dit succes, iaat zich begrijpen. Tevens melden de Italianen, dat zij de vei-isehansingen bij het dorp San Martino istormenderh and verovenden. Omtrent liet geweldige Italiaansche offen- sief aan de Isonzo, dat door de inneming van Gorz werd bekroond, wondt uit Rome o.m. het volgende gemeld: ,.De aanval begon opt 4 Augustus in den sector van Montfalcone op de hoogten 85 en 121, ten Oosten van Socca. Stormender- hand vermeestenden wij de zeer krach4ige vijandelijke werken en namen 145 man, waaronder 4 officieren, gevangen, doch de Vijand had in de ontruimde Loopgraven een gi-obt aantal bonnnen geplaatst, die ont- ploften en een verstikkend gas voortbrach- ten op het moment, dat onze overwinnen- de h-oepen de vero verde linies binnendron- gen. Vervolgens werd door zeer krachtige troepenmassa's tot den legenaanval overge gaan, waardoor onze troepen, gedeciineerd en bedwehnd door de uitwerking van het gas, genoodzaakt waren in hun loopgraven terug te keeren. De dag van 5 Augustus verliep met klei- ne arlillerie-acties. Den 6n Aug. openden onze batterijen tegelijkerlijd het vuur op de geweldige bergachtige barriere, die van den Monte Sahotino tot Calvario, ten Wes ten van dc Isonzo en de stad Goritza (Gorz) loop! tangs de hoogte van San Michele. Dank zij de verkenningen van het terrein door de vliegtuigen, waren de vijandelijke stellingen duidelijk waargenomen. Nadat het oogenblik was vastgesteld ont- laslte zich een ware onverwachte vuur- orkaan om de vijandelijke stellingen, die de waarnemingsposten vemietigde en de verbindingen van den vijand verbrak. Hier- 11a gingen de infanterie-kolonnes met el an tot den aanval over, voortdurend gesteund door de artillerie, die door een gordijnvuur den vijand liet zenden van versterkingen belette. Zij vermeesterden de geheele ver- schansing van den Monte Sabotino en het bruggehoofd van Goritza. Op de hoogten, die de stad ten Westen dekken, verover- den zij stormenderliand de versterkingen van Oslavia en die van hoogte 206, welke den Gravenberg beheerscht. In de vlakle l>e- reikten zij de vijandelijke verdedigingslinLe tusschen ;le Zuidgi'ens van Podgora en de Isonzo en overschreden de rivier op den rechteroever tot de lioogte van St. Andrea. Aan den ZuideHjken oever van den Ivarst verovenden wij de zeer sterke linies op den lop van den San Michele en de uitgestrekte verscliansingen in de shcek van San Mai-- lino. Ten slolle namen een bataljon der Bersaglieri en de wielrijders van het 3e, 4e en lie regiment na een bloedige en harJ- nekkige worsteling stornienderhand alle verschansingen op hoogle 85 en weerston- den het hevige vijandelijke vuur en de verwoede vijandelijke legenaanvallen. Het bezit van bet bruggehoofd van Goritza was door de verovering van den Monte Sabo tino en den Monte San Michele verzekerd. In Galicie hebben de Russen hun succes voortgezet door de inneming van de reeds bedreigde stad Tysmenitza. Het Russische communique vermeldt voorts, dat de Russen in ne streek ten Oos ten van Sviniukhy een gedeelte van de vij andelijke loopgraven verovenden en 13 of ficieren en ongeveer 600 soldaten gevangen namen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 5