laatste Berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen L. L. YOOR BELANGHEBBENDEN. G E N. Voorm. Nam. 10 Augustus 10.30 11.11 11 11.46 - 12 0.17 12.45 13 i.n 1.34 14 a 1.57 2.19 15 2.42 3.2 16 3.22 3.41 Eene verkeerde stelling 11 andelsberichten. Hulst, 7 Aug. 1916. Veilingseieren V.P.N. 7,35 per 100 stuks. Aanvoer 12 000 stuks. Positie der Stoomschepen, Dc aangehouden Viissiugsche vischschuit. De visschersschuit VL. 15, schipper Schroe- vers, is lhans te Vlissingen teruggekeerdi. De schipper decide mede, le zijn opgebracliI naar Calais, waar de visch voor eigen re kening in Frankrijk mocht verkocht wor- den De reden van hel opbrengen was den schipper onbekend. Groenteh- en fruitveiiing. Op de heden alhier gehouden veiling wer den geveild: lO.OOOIvg. Eigenheimers voor bet binnenland ii f 4,1200 Kg. eerstelin gen voor he! buitenlind a 5,50 en 600 Kg. voor hel binnenland a 5,14.000 Kg. uien a 7,40 en 32 Kg.-appelen a 6,—, alias per 100 Kg. Middenslands-Credie'tbank. In de hedenmiddag alhier gehouden ver gadering van de N. V. Middens tands-Cre- dielbank voor- Ter Neuzen en Omstreken werden eenige arlikelen van de statuten en van het huishoudelijk reglement gewij- tzigd. In verband "met de steeds toenemende wcrkza am heden wend het salaris van den directeur verhoogd tot f 1000, ter'wijl hem f 500 werd toegekend voor kantoorhuur enz. strenge controle zeer noodig is. Men behoeft bier met een soort despootjes te kweeken. (Zonnetijd). (g) Voile Maan Zondag 13 Augustus uamiddag 0,20 uur. 10 Augustus Zon op 4,36 onder 7,35 uur. 11 n u n 4.37 h 7,33 12 n n 4,39 n 7,31 n De lanta'arn voor" wielrijders moet- een half uur, die voor voerlieden een uur na zonsondergang branden. OPENBARE VERKOOPINGEN. Aug. It Othene (Zaamslag): Een Woonhuis. No- tar is Van der Moer. 16 Hulst. Drie Hofsleden en Beuwlanden. Notaris Dumoleyn. 16 Ter Neuzen. Huishoudelijke Goederen. Deurwaarders A. en K. J. Huineman. 17 Koewacht. Beestiaal, Landbouwgerief en Huisraad. Notaris Dregmans. 18 Axel. Aardappelen. Notaris Mr. Lijds- man. 19 Philippine. Bouwland en eenig Wei- land. No tails Dumoleyn. 22 Graaiiw. Bouwland. Not. Dumoleyn. 23 Graauw. Kanadaboonien. Notaris Du- f moleyn. 24 Ter Neuzen. Het Hotel Genlraal, Ga rage en Stalling en Bouwgrond. Notaris Dregmans. (Zonnetijd). Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag; Woensdag I N G E Z Q,N D E N STUKKEN. Nu meer bevoegden het niet schijnen te doen, waag ik het de aandacht te vestigen op eene, naar mijne ineeuiDg, volkomen verkeerde opvatting van den Voorzitter van den Gemeenteraad. In de vergadering van 27 Juli is door den. heer Nolson terecht ter sprake gebracht het maken van een welput voor rekening der Gemeente achter de in aanbouw zjjnde huizen van-den gemeente-secretaris en den gemeentebonwmeester en vlak bp den grond, aangekoebt door den Wethouder Dees. Deze welput stond, volgens mededeeling van den heer De Jager, lid van de Commissie vau Bijstand, niet op het plan, zooals dit door den gemeenteraad is goed- gekeurd en voor de uitvoering van welk plan de Raad f 43000,heeft toegestaan. Nu kwam de Voorzitter van den Raad met deze verbazingwekkende stelling als wp, B. en W., maar niet meer uitgeven dan de toegestane f 43000,dan heeft de Raad niets te vertellen Daartegen moet ten sterkste worden ge- protesteerd. Naar de meening van den Voorzitter heeft de Raad een kring getrokken en nu zijn B. en W. volkomen bevoegd om binnen dien kring naar welgevallen rond tespringen. Ja, als de Raad niets anders had gedaan dan een kring trekken. Maar hp heeft zeker wel uitdrukkelpk hepaald wat binnen dien kring zou moeten gebeuren. M. a. w. de Raad heeft maar niet in het algemeen een zeker schematisch plan goedgekeurd. Neen, hp heeft de uit voering toegestaan van een zooveel mogelpk in alle onderdeelen uitgewerkt plan. (Ware het anders, dan zou men tot het besluit moeten komen dat de raad met de gemeente- belaDgen vrij lichtvaardig omspringt). De Raad heeft dus de f 43000,toegestaan voor de werken, zooals die in het plan waren begrepen en uitgewerkt. Dus niet voor den welput. De kosten van dien welput zulleD dus, dunkt nip, moeten worden betaald door hen, die hem hebben laten maken. Indien de Voorzitter van den Raad gelijk had, waar zou dan het eind zijn De heeren konden dan bpv. ook wel eene nieuwe politiewacht (een stal voor de politiegeit inbegrepen) kunnen laten maken, mits zor- gende binnen de 43000,— te blijven. Ook uit andere handelingen blijkt dat GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. Vergadering van Dinsdag 8 Augustus 1916. Voorzitter de heer Job. dc Feijter, burge- meester-naadslid. Venter aanwezig alle leden, met uilzonde- iring vau den heer De Puller. Na opening der vergadering worden de no- tuleri der voorgaande ongewijzigd vaslge- steld. Vervolgens komt aan de orde: 1. JMededeelingen. a. De Voorzilter herinnert, dat in de vorige raadszilling aan- de orde kwam een schrijven van den heer Jansen, hoofd dei; school in den Groote Huissenspolder, waar- in deze extra-vergoeding vroeg voor het aan maken der kacliels enz. Burgemeester en Welhouders hebben over deze zaak met het hoofd der- school een onderhoud gehad en het resullaat daarvan was, dat hij ver- zocht het bewuste adres maar als met ge- schreven te beschouweii. Aangenomen voor kennisgeving. b. Pro ces-verba at van de op 29 Juni 11. ten kantore van den gemeente-.ontvanger ge houden kasopneming, waarhij is gebleken. dat over de dienstjaren 1915 en 1916 was ont\rangen j 78.112,671/2 en uitgegeven f 82.284,05, zoodat meer is uitgegeven dan ontvangen J 3841,37Vj. Dat dit is kunnen geschieden zonder eene leening voor kas geld is een gevolg vaji de omstandigheid. idat kon beschikt worden over een voor- schol voor de militievergoedingen van hel rijk ad ,f 5500. Aangenomen voor kennisge,ving. c." De Voorzitter brengl in herinnering, dat nog steeds op afdoening wacht een adres van de herbergiers, waarin werd ver- zocht, de bepalingen der politieverordening, dat de lierbergen op zekere uren van den dag moeten gesloten zijn (onder kerktijd). met liet oog op de belangen van het reizi gersverkeer. in tetrekken. Er is toen be- sloten, dat hierover zou beslist worden als de tram eenmaal reed en men eenige- erva- ring.op dit gebied zou hebben. De tram is nu in exploitatie en Burge meester en Wethouders hebben de zaak op- nieuw in behandeling genomen. Zij zijn tot de conclusie gekomen, oat er nu werkelijk bezwaren legen handhaving der verordening best a an. Daar blij kens informatie niet te verwachten valt, dat er wijziging zal komen in de dienstregeling, idat ook na het ver vallen van den zomertijd de diensturen van den tram zoodanig zullen zijn, dat deze onder de kerktijden aankomt en vertrekt, meenen Burgemeester en Wethouders het reixend publiek niet langer te mogen tegen- houden in het zoeken van een onderdak en stellen zij voor de aHikels 82 en 83 der alge- meene politieverordening, zooals die lhans luiden, in te trekken. en deze weer te doen fezen als vroeger: dat de herbergen moeten gesloten worden gehouden van des avonds 10 tot des morgens 5 ure, zonder veniere ui tz o n der i n gsbep at ingen. Do heer Eaas kan zich maar slecht met dat voorstel vereenigen, hij voor zich is er absoluut tegenhij is nog van meening, dat de raad geroepen is,, het zedelijk peil zoo hoog mogelijk te liouden, en denkt, dat men toch wel van den rechten weg afgaat, als men die bepalingen, die daartoe strek ken, nu weer gaat in trekken; liij zou er liever nog wat bij zien te krijgen, in plaats van het te verminderen. De Godsdienst moet zich volgens hem niet richten naar het dagelijksch leven, maar wel moet hel leven zich rich ten naar den Godsdienst. Hij ziet geen reden aanwezig, om hen, die, tot hun schande, den Sabbath ontheiligen, tegemoet te komen. Hij wii daaraan niet meewerKen, ofischoon hij zich wel hij de meerderheid wil neerleggen. De heer Scheele kan niet veronderslelleu, dat, wanneer reizigers liet lokaal van een herberg opzoeken, om dit als wachtlokaal te gebruiken, die mensehen op een onzede- lijk laag peil zouden leven. Hij aclit het noodig, die •mensehen de vrijheid te geven, liier een onderkomen te nemen. De heer Faas wil lien, die den Sabbath ontheiligen door op reis te gaan, niet in bescherming nemen; als hij des Zondags op reis zou gaan, zou het all een noodgedrongen zijn en dan zou hij zeker zijn toevlucht niet zoeken in de lierbergen. De verorde ning is gemaakt om Sabbathsontheiliging tegen te gaan en naar zijne overtuiging mag de raad dat nu weer niet gaan intrekken, de raad voldoet, door liet uitvaardigen van zulke verordeningen, aan zijne roeping. De heer De Klerk kan zich met het voor stel van Burgemeester en Wethouders Ver eenigen. De reizigers, die met den tram meekomen en soms hier wachten moeten, moeten toch hier of daar een onderkomen kunnen vinden. De heer Scheele meenf, dat, wanneer er geen onzedelijker dingen gebeuren, "dan het gebruiken van een herberg voor wach't- lokaal op Zondag, hel nogal gaan zal. Wat vender de Godsdienst betreft, dat is- eene zaak waar ieder voor zichzelf over moet oordeelen, dat is'iets persoonlijks. De heer Eaas achl dat maar een laag gedacht over den Godsdienst; als ieder die dit verkiest maar ongodsdienstig mag zijn en daarnaar handelen, dan behoeft men liee- lemaal geen welten meer te maken. Spre- ker is echter van meening, dat men toch een fundament heeft, dat als richtsnoer voor onze daden dienl en ook de raad daarnaar moet handelen. De lieer Scheele kan in de gemeentewet "Jiiefcs vinden, dat den raad noodzaakt in deze verordeningen te maken. De heer Faas meent, dat de raad de men sehen, die in zijn oog verkeend handelen, maar niet alle vrijheid mag laten. Hij acht ingrijpen in deze noodig. Dc^ heer Scheele: Dat moge uw meening zijn, de mijne is het niet. De Voorzitter stemt toe, dat de heer Eaas, uit godsdienstig oogpunt beschouwd, ge- lijk heeft, doch wijislt er op, dat, waai' de rijlcswetgever nog geen maatregelen neemt om alle diemslen op Zondag stil te leggen, de raad ook met die omstandigheid rekening moet houden en dat het toch niet aangaat, om in alle opzichten slechts 6en gi-oep ge- beel ter wille t(j zijn. Ook hij acht het ge- wenscht, dat het Zondagsverkeer zooveel mogelijk beperkt worde, maar, waar er gc- reisid wordt, kan men toch de hier komen- de vreemdelingen niet op straat laten staan, daar deze toch niet zoo gauw bij particu- lieren een onderkomen kunnen vinden. Men moet er rekening mede houden, dat men nu geen honderd jaar terug meer leeft, toen ging het gemakkelijker om zoo iets te lie- perken, dan in den modernen tijd waarin wij nu leven. HeL gaat toch ook niet aan, om, als men de maclit heeft, deze maar te gebruiken om alles wat anders denkt er maar onder te liouden. Er is ook een deel van d-e burgerij, dat er anders over denkt en het 111 dit opzicht niet zoo nauw neemt. Burgemeester en Wethouders doen hun voorstel fdleen op grond van het vreemde- lingenverkeer, dat werkelijk intrekking der bepalingen betreffende het gesloten houden der herbergen onder kerktijd noodig maakt. Bovendien, de toesland is hier, wat liet herbergbezoek betreft, veel verbeterd, spre- ker hoopt, dat dit ook zonder het tbans bestaande verbod Zoo zal blijven en dat de I- jongelui zoo wijs zullen zijn, er ook dan weg te blijven. In cue verwaehting liad spreker gedacht: laten wij nu ook maar wat toegeven. De lieer Faas weet ook, oat het niet nicer gaat zooals voor honderd jaar, dat er heel andere toestanden zijn, en dat is in velerlei opzichten gelukkig ook, er is veel veran- derd in het belang van den handel en de hid us trie, waar we- dankbaar voor mogen zijn, maar locli acht hij het betreurens- waard, dat daarmede is gepaard gegaan een zoo groote achtemitgang op zedelijk gebied, wat betreft de Zondagsheiliging. Hij ziet geen enkele reden, om de gelden- de verordening te wijzigen; de wet laat den raad toch toe, zulke bepalingen le maken? Er is geen kwestie van met gebruik maken van maclit anderen er onder te houden, maar, als men ziet, dat iemand verkeerd handelt, mag men hem daarvan toch terug houden. Spreker acht het zijn plicht, om in deze te doen, wat zijn hand in dat opzicht vindt te doen. W-anneer de rand een bepa- ling heeft gemaakt tot het tegengaan van iets wat tot onzedelijkheid voert, dan moet hij daaraan vasthouden. Wat bezwaar is er bovendien tegen? Het is toch ten slotLe lets in het belang van de burgerij zelf? Wat is deze met dat gesloten" zijn der her bergen onder kerktijd achteruit? Er is in den aanvang zooveel over te doen geweest, dat men als het ware kon gaan denken, dat er bij invoering oproer zou volgen. Toch is Idit niet bet geval geweest. Hij zal zich bij de meerderheid neerleggen, maar verklaart tegen bet voonstel te zijn. Het voorstel van Burgemeester en "Wet houders, lot intrekking der bepalingen ter algemeene polilieverordening, betreffende ge- deeltelijke Zondagssluiting der herbergen, \V6fdt alsnu aangenomen met 8- tegen 2 stemmen. De gewijzigde- verordening treedt in werking den dag na afkondiging van dit besluit. Voor liet voorstel slemden de heeren Wisse, De Mul, De Jorige, Scheele, De Klerk, A. de Feijter, Dielem'an en de Voorzilter; tegen slemden de heeren Faas en Van de B.ee. d. De iVodrziltef brengt in herinnering, dat de vorige vergadering ter sprake kwam een verzoelc van J. van Fraaijenhove, om vrij'Stelling van de betaling een'er jaarlijk- sche bijdrage van J 25, in de verplegings- kosten van zijn krankzinnigen zoori"; dat daartegen bezwaren werden geopperd en dat tevens de wenschelijkheid werd uitgespro- ken, dat LeenhouLs, die in gelijke omstan- digheden verkeert, en naar de meening van verschillende raa'dsleden llians in beteren doen is gekomen, verder ook eene dergelijke bijdrage zou moeten betalen. Burgemeester en Wethouders hebben met Leenliouts een onderhoud gehad en 'deze heeft hen overtuigd, dat het voor liem wer kelijk bezwarend is, om eene bijdrage te betalen. Nu is er weder een nieuw verzoekschrift van J. van Fraaijenhove ingekomen, waarin deze er op wijisl, dat hij voor de verpleging van zijn zoontje niet volstaat met de bij drage van J 25, dat* hij bovendien per kwar- taai toch nog J 8,75 moet betalen en er ook nog bij kom en de rekskosten voor hem en zijn vrouw eenmaal 's jaars, wanneer zij liieir niet noodig, de school is nieuw en wordt goqtl onderliouden en schoongehou- deai. De lieer Sclieele meent. dat dit schrijven niet het oog heeft op sgholen waar liet vuil is, maar dat lie! beoogt het nemen van voor- belioedmaalregelen. met het oog op de hygienic. Ten minsle, liij zag, dat men te Tdrseke liierop is ingegaan, en daar zal de school loch wel even -schooii zijn als hier, Hij liaefl geen bezwaar om liet schrijven voor kennisgeving aan le nemen, maar koml meter op hel onzuivere van het advies. Het schrijven wordt aangenomen voor kepinisgering. i. Nog wordt voor kennisgeving aange nomen eene missive van Gedeputeerde Sta- teti, betreffende het inrichten eener week- markt te Bergen op Zoom. - De opmerking worn! gemaakt, dat het wel jammelr is, dal men in deze gemeente, nu ze oolc' door de tram met het overig deel de'r slreek is verbonden, geen weekmarkt heeft. j. Vaii C. P. de Regt, hotelhouder, is een verzoek ingekomen, om aan den hoek van het hek 0111 het-tuintje bij de muzielc- tient, van twee zijden een liord te mogen plaalsen, ter aan wij zing, dat daar de tram- haltc is en men in zijii lokaal waarscliuwt voor liet verlrek van de tram. -Met algemeene stemmen wordt dat ver zoek ingewiltigd, onder voorwaarde, dat het bond zal worden aangebracht ten genoege van Burgemeester en Wethouders. k. De begrooting van liet Burgerlijk Arm- bestuur voor 1917, op een eindcijfer van 2215.22. Er wordt eene subsidie gevraagd van j 800, deze bedroeg voor liet loopende jaar J 1200. De aan met begrooting vangt echter naar hun kind gaan zien. Bovendien gaat zijn handel niet te best, door de tijdsom- standigheden, en moet nu zijn zoon, de kostwinner, ook nog in dienst. In verband met een en ander stellen Burgemeester en Wellioudens voor, ook Fraaijenhove vrij te stellen van de betaling van de 25"'sjaars. De lieer De Klerk stemt hiermede in, het is voor den man maar scliadelijk, dat zijn zoon in dienst moet. De heer Faas was de Vorige maa'l tegen vrijstelling, maar nu- komt de zaak wel in een eenigermatc ander licht,. daar blijkt, dat Fraaijenhove toch nog ruim ,f 30 be talen in'oet. De Voorzitter l>erekent, dat het met de reis voor vader en mo eater wel -f 60 per jaar wordt. V V De lieer Faas denkt dat ook en meent, dat men de mensehen die reis toch ook niet mag afnemen. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders wpr.lt aangenomen met algemeene stemmen. e. Een schrijven van M. M. Risseeuw, die daarin, wegens voorgenomen huwelijk, eervol ontslag verzoekl als onderwijzeres aan de openbare lagere school in de kom, met ingang van 1 September a.s. Met algemeene Stemmen ingewiltigd. f. Een schrijven van mej. G. Knijff- Albers, verloskundige, die dank betuigl voor den liaar toegekenden duurtetoeslag. Aangenomen voor kennisgeving- g. Een schrijven van het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Politiehond, betreffende de wenschelijkheid van het verleenen van een duurtetoeslag aan de politieambtenaren, voor zoover dit niet is geschied, wordt aan genomen voor kennisgeving, onder opmer king, dat de jaarwedde van den gemeenle- veldwachter met f 100 is verhoogd. h. Een schrijven van de Alg. Ned. ver- eeniging Het Groene Ivruis, betreffende liet verleenen eener bijdrage van 5, waarvoor de gemeente kan bescliikken o ver den oven der vereeniging voor liet ontsmetten van sch oolboeken. De Voorzilter stelt voor. dat adres voor kennisgeving aan te nemen; hij acht dat een batig slot van den vorigen dienst ad f 958,641/2- Hicfomirent zal nader worden beslist bij ale vastStelling der gemeentebegrooting. 2. GemeenSei ekening over 1915. Overgelegd wordt de gemeenterekening over 1915, bedragende in ontvangsten f 61.207,79, in uitgaven 62.191,66 en liet nadeelig slot mitsdien 986,87. Onder de posten, die aanleidiug liebben gegeven tot- dit nadeelig saldo. kan o.m. worden aange- stipl, dat de militievergoedingen enz. door den bu^geineesler werden toegekend tot een bed rag van 29.336,81, terwijl deze door den Minister slechts werden goedgekeurd tot een bedrag van 28.886,29 en het Rijk er dus 450,55 minder voor uitkeerde, dan was uiilietaald. Deze rekening zal voor onderzoek in han- den eener commissie worden gesteld, waar- van deelniaken de heeren Dielenian en De Klerk; in plaats van den lreer De Jonge, die aftreedt, moet een- ander lid worden benoemd. Na 2 vrije stemmingen wordt hiervoor bij herstemming aangewezen de heer Van de Ree. 3. Gemeeniebegrooling voor 1917. Aangebqden wordt de gemeentebegrooting voor 1917 op een_eindcijfer van 73.426,731/2 met een post voor onvoorziene uitgaven ad 1209,431/2. Hieromtrent valt op te merken, dal de hoofdelijke omslag, die voor het loo pende jaar is uitgetrokken op 11.000, nu wordt geraamd op f 13.500. Ook deze begrooting zal irrr handen der commissie voornoemd worden gesteld. 4. Aangaan geldleening. De Voorzitter stelt namens Burgemeester en Wethouders voor aan te gaan eene geld- leening groot 1000, ter bestrijding der meerdere kosten van uilbaggeren der haven, liet maken van vloedpalen, rioleering van het kerkhof, tegen eene rente van hoogstens 5 0/0, en deze leening, te beginnen in 1918, in 4 jaar af te lossen. Dit voorstel nader toelichtende, geeft spre ker te kemien, dat, wegens stijging der werkloonen. liet voor uilbaggeren der haven geraamde bedrag- at spoedig was oversell re den. Ook bleek dringend noodig liet aan- hrengen van vloedpalen, daar de schippers hierover al veel hadden geklaagd en ook reedis al eens met een proces hadden ge- dreigd, wanneer hun schepen door het -in liet ongereede zijn dier palen scjiade zou den beloopen. Ook de begraafplaats bleek voorziening noodig in de- rioleering, wat ook een ne- trekkelijk liooge uitgaaf vorderde. Daar de rekening over 1915 reeds een nadeelig saldo opleverde, achlen Burgemeester en Wetlimi- ders het niet raadz.aam, dat dit ook met de rekening over 1916 het geval zou zijn, waar- om zij .voorstelle 11, liet gebleken tekort op de genoemde werkeh maar ineens te delgen door eene leening, daar anders in het voor- jaar van 1917 toch eene leening voor kas- geld zou moeten gesloten worden. Over dit voorstel ontspint zich eenebreed- voerige bespreking, waarhij de heer Scheele bezwaar maakt, dal voor het dekken van uitgaven op den gewonen dienst moet wor den geleend en vooral maakt hij bezwaar, ■dat men dal feitelijke tekort der rekening over het jaar 1916 pas wit gaan dekken in 1918 en er dan vier jaren over doen. De heer A. de Feijter is het daarmede "eens. De Voorzitter wijst er op, dat buitenge- wone omstandigheden oorzaak.van het te kort waren; ieder weet, dat de loonen se- dert liet voorjaar veel hooger zijn gewor- den. Wat hel dekken van het tekort op korten termijn betreft, oppert hij daartegen bezwaar en wijst er op, dat het volgend jaar reeds f 3250 aan aflos zal worden be taald en dan ook het tekort der rekening over 1915 ad 986 moet worden gedekt; naadzamer is het dus het terugbetalen dier leening van f 1000 uit te stellen tot later, als men er wat gemakkelijker voor zit. De hoofdelijke omslag is nu toch al f 2500 hooger gesteld'. De heer Scheele voert hier tegen aan, dat de gemeente werken worden opgenomen en wat geschieden moet in de begrooting be- hoort te worden geplaatst; aangenomen, dat. de loonstijging niet te voorzien was, wist men toch al lang dat de vloedpalen moos- ten gemaakt worden, daarover was al lang genoeg geklaagd. De werken, die uitgevoerd moeten worden, behooren zoodanig in de begrooting te worden gezet, dat zij daaruit kunnen betaald worden. Men moet op de begrooting aan kunnen, imcl-ers stuit men nu op dit, dan op dat. Flij blijft bezwaar maken om liet dekken van het tekort te j verscliuiven tot in 1922. I De heer Wisse meent toch, gezien de omstandigheden, dat ook het tekort van 19)5 moet gedek't worden, het voorstel van Burgemeester en Wethouders 'zeer aanbe- velenswaard is. De heer A: tie Feijter is liet daarmede niet eens; hoe eerier zulk een tekort uit de wereld is lioe beter, hij is het daardmtrent eens met den -heer Scheele, dat,, als men dat alk-maal over langen termijn gaat ver scliuiven, men een algeheelen achterstand krijgt. Hij geeft wel toe, dat de omstan digheden er uardeiding toe gegeven hebben, maar wil het zoo spoedig mogelijk uit de wereld hebben, liet is nu daarvoor ook een gescliikte tijd. De Secretaris merkt op, dat de voorwuar- den der leening zoodanig zijn, dat men ook vroeger gelieel of gedeeltelijk kan aflossen. De Voorzitter brengt onder het oog, dat Burgemeester en Wethouders bliik hebben gegeven met zuinigheld te willcn beheeren, en meent, dat het niet aangaat, hen nu in deze, waar de omstandigheden een onver- .wacht tekort deden ontstaan, hen ever het ge- beurde hard te vallen. Hij beveelt aanne- ming van liet voorstel van Burgemeester en Wethouders aan, is er dan vroeger geld beschikbaar, dan Fan loch vroeger worden afgelosl. De lieer Scheele, en ook de lieer De Feij ter, beloogen, dat daarvan niets komt, als men ni^l hepaald een post op de begrooting zet, komt er van aflossen niets. Eerstge- noemde wijst er nog op>, |dat voor bet dekken vim tekorten de post van onvoorziene uit gaven dienl. Er was toch ook zoon post? De Voorzilter geeft te kennen, dat die post reeds was verbruikt voor de toegekende duurtetoeslag aan ambtenaren. Er is in de laatste jaren meer en meer gebleken, dat een post voor onvoorziene uitgaven, zooals wij die tot nu toe raamden, voor deze ge meente' veel te laag is geworden. Daarom is er nu ook f 1100 geraamd. En wat de op merking betreft, dat Burgemeester en Wet houders de begrooting riiimer moeten ra- men, Burgemeester en Welhouders dienen wel de begrooting in, maar de raad helpt toch vastslellen en is er dus mede voor ver an Iwo ordelij k. De beer Faas stelt voor de discussie hier over maar te staken, liet voorstel aan te nemen en dan bij de vaststelling dei l>e- grooting nog eens te overwegen wat men omtrent het aflossen beslissen wil. De heer A. de Feijter wenscht liever nu rpaar ineens een heslissing en stelt voor te be- paten, dat, te beginnen in 1917, jaarlijks f 500 zai worden afgelosl. Dit voorstel wordt aangenomen met 6 tegen 4 stemmen; voor stemmen de lieeren Scheele, Dieleman, Van de Ree, De "Klerk, De Jonge en A. de Feijter; tegen stemmen de heeren Wisse, De Mul, Faas en de Voor zitter. Aldus geamendeerd, wordt het voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot het aangaan, der geldleeniiig, aangenomen met algemeene stemmen. Be wijze van uitvoe ring wordt aan him college overgelaiten. 6. Opmaken vocrdraeht zetters. Ctp de voordracht van zetters, opgemaakt in verband met d:e aftreding der heeren J. R. Scheele en J. Wisse, s worden met de aftredenden geplaatst de heeren J. van Iioeve en P. Wisse. 7. Renoemen onderwijzeres. In verband met hel ontslag, verlbend aan mej. Risseeuw, is noodig geworden het be- noemen eener onderwijzeres aan de open- bare school in de kom. Qp de alfabetische voordracht zijn ge plaatst de dames D. L. Hanse en C. de Jong te Vlissingen, en C. A. Th. Knijff le Zaam- slag. Met 9 stemmen wordt benoemd mej. Knijff (1 briefje is bianco). Door deze be- no-eming ontstaat eene vacature aan de school in den Groote Huissenspolder. 8. Oinvraag. a. De heer A. de Feijter vraagt inlich- tingen omtrent het onderhoud vaneengrina- pad, aan 't Veer, dat in minder goeden toe- stand \erkeert. De Voorzilter deelt mede, dat de onder- houdsplicht eigenlijk niet op de gemeente rust; er is echter at eens van wege de ge meente grind of macadam gestrefbidv van 't voorjaar was de voorraad beperkt en is er niets aan gedaan. Nu zal het misschien wel kunnen geschieden, spreker zal er eens naar laten zien. b. De lieer Scheele vraagt, of de Z.-VI. tramwegmaatschappij aan al hare verplich- tingen nopenis de gemeente lieeft voldaan. De Voorzilter deelt mede, dat Burgemees ter en Wethouders verschillende aanmer- kingen moesten maken; schrijven aan het trambestuur hielp met, ,waarom Burge meester en Welhouders zich tot Gedepu teerde, Slaten wendden. Daarop is van dat college berichl ontvangen, dat de meeste klachlen gegrond bevonden werden en dat ten spoedigsle zou worden overgegaan tot het in orde maken van een en ander. 9. Gelieiine vergadering. De Voorzitter schorst de openbare verga dering en gaat over tot het houden eener vergadering met gesloten deuren, voor liet belrandelen van reclames tegen den hoofde- lijken omslag. Na afloop hiervan wordt de vergadering gesloten. SCHEEPYA ARTBEWEGlifG. Van 7 tot en met 8 Aug. werden langs de Oostsluizen alhier 25 binnenvaartuigen op- en 25 afgeschut; langs de Middensluizen 15 op- en 7 afgeschut en langs de West- sluizen 2 op- en 4 aigeschut. s.s. ELISABETH vertrok 27 J uli van New York naar Rotterdam. s.s. HELENA vertrok 27 Juli van Baltimore naar Rotterdam. s.s. MAGDALENA van Rotterdam naar Buenos Ayres passeerde 26 Juli St. Vincent, s.s. CORNELIS in lading te La Plata voor Rotterdam.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 3