ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Onderwijzeres. No. 6414. Donderdag 10 Augustus 1916. 56e Jaargang. Schoolgeld. Onderwij zeres, De Oorlog. ABONNEMENT: ADVERTENTlfiN Bit -S'iafl ygrschijnt MaasSag-, Wsensdag- en VrpagaYond, uitgezonderd op Feestdagen, bij de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Nenzen. BINNENLAND. FEUILL3STO BUITENLAND. Per 3 maanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. 8IJ vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland 2. rMen abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. TelefooEi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 Ulir op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter kennis dat bet kohier No. 2 van het schoolgeld voor het meer uitgebreid lager onder- wijs in deze gemeente, over het tijdvak van 1 Mei 3t Augustus 1916, in afschrift, gedurende vijf maanden op de secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, den 7 Augustus 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZJNGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van ZAAM- SLAG roepen op, sollicitauten naar de met ingang van 1 September a. s. vacant komende betrekking van aan de Openbare Lagere School in den Grooten-Hupssenspolder (hoofd de heer J. Jansen) in het bezit van akte j en k. De jaarwedde bedraagt f 25,boven het wettelijk minimum, terwijl voor het bezit der akte k f 10©,— wordt genoten. De belooning voor het geven van her- halingsonderwijs bedraagt 6G cent per gegeven lesuur. Inzending van stukken voor den |»<en Sept. a. s. Zaamslag, den 7 Aug. 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLK Lzn, Secretaris. Tjiplo wcer geinterneerd Officieel. Bij hat departement van Kolonien te 's-Gravenhage is het volgende bericht ontvangen De Indische regeering houdt zich bezig met de vraag, welke maatregelen behooren te worden genomen tegen den inlandschen artsTjipto Mangoenkoesomo, die te Semarang in een rede, voor de vereeniging ,/Insulinde" gehouden, waartoe sedert eenigen tijd ver- scbillende vreemdelingen zijn toegetredeD, tot omverwerping van het gezag zou hebben opgezet. Ook de dagbladschrijver Razoux Kuehr, te Bandoeng, tracht haat te zaaien tusschen verschillende groepen der bevolking. Men vermoedt, dat hier vreemde invloeden in het spel zijn. (Den 28sten is gemeld dat de resident van Semarang had voorgesteld, dr. Tjipto Man goenkoesomo weer te interneeren, omdat hij op een meeting der vereeniging ,/Insulinde" zou he'bben aanbevolen, alle Nederlanders uit Nederlandsch-lndie te verjagen. Noord-HoHandschc zeedijken. Volgens de Tel. hebben de ingenieurs van den Provincialen waterstaat in Noord- Holland het bedrag, dat voor de herstelling en de verzwaring van den zeedijk in deze provincie noodig zal zijn, geschat op twaalf en een half miilioen gulden. Dank! dank! was alios wat Hans uit kon brengen. Toen bij zich met moeite had4 opgericlil, zag hij, op het oogenblik, dat de bliksem opnieuw den omtrek verticil lie, de verwoeslingen.die de golf op het dek had teweeggebracht. Alles wat tot versiermg gediend had was korl en klein gesiagen, de tent was vernield, ja zclf's de command o- brug had geen weer s Land kunnen bieden aan de kracht van het water. De kapitein scheen er juist op het rechte oogenblik af- gesprongen te zijn. Hij slond nu naast de pijp en omklemde die met beide lianden. Laat ons naar beneden gaan, zei Mr. Dikson, maar het was op dat oogenblik on- mogelijk,. liet luik te bereiken. Het door den storm been en weer geslingerde schip luiisterde met meer naar het roer, geweldige w.atermassa's hieven het op en draaiden het in het rond, het dek lag vol fichuim. Die arme Margaretlia en Elsa, fluis- terde Hans Mr. Dikson herhaalde: „Arme Miss Elsa!" en zich nu niet langer dooir het gevaar latende weerhouden, begaf hij zich naar liet luik van de kajuitstrap. Doch de ka pitein had het intusscben la ten sluiten om de gotven te vbrmnderen naar binnen te slroomen. Er bleef hem dus niets anders Van den Helder tot voorbij Muiderberg zai nu overal, waar geen voorland aan- wezig is, de weg naar den binnenberm worden verlegd. Waar vele dorpen langs den djjk zijn gebouwd, levert dit groote bezwaren op. Zoo uioeten tusschen Enkhuizen en Medem- blik meer dan honderd woningen worden gesloopt. Het opbrengen van visschersschepen. Het orgaan van den Centralen Bond van Transport- en Havenarbeiders meldt over de onderhandelingen te Londen met c^e regeering gevoerd, dat ua het eerste verworpen voorstel van Engeland, nader door de commissie uit de reeders onder- handeld is en andere voorstellen gedaan zijn, die door de reeders in vertrouwelijke bijeenkomst zijn overwogen. Het orgaan vervolgt, dat wat hem bekend is van de Engelsche voorstellen, de zeker- heid geeft, dat die belachelijk laag zijn, en dat die bij (bij niet t£ hopen aanneming) beteekenen armoede voor duizenden werkers in bet visscherij-bedrjjf, een armoede, die tot het einde van den rampzaligen oorlog zal duren. Duilschiaml en Nederland. Naar De Tijd ffuit vertrouwbare bron" verneemt, bestaan er in invloedrijke Duit- sche kringen, die zich nooit de oprecht neutrale bedoelingen van Nederland hebben ontveinsd en daar ook op het oogenblik niet aan twijfelen, ernstige grieven tegen de weinig afdoende papieren protesten, door de neutralen gericht tegen de willekeur der Entente en met name tegen de Engelsche maatregelen ter zee. Indien in het bijzon- der de blokkade-politiek door neutrale staten, ook door Nederland, maar steeds lijdzaam wordt verdragen eene lijdzaamheid, welke uit den aard der zaak ook de belangen der Europeesche middenrijken nog erger in het geilrang brengt zou op den duur door bedoelde rijkeu niet kunnen worden berust in een aldus ondragelijk geoordeelden toe- stand. En zoo zou het gevaar, dat uit Oost en West volgens den oud-Minister Colijn gedurende dezen wereldoorlog in de verte biijft grommen, nog allesbehalve zijn afgedreven. Uilvoerverbod van hout. Het Stsbl. no. 371 bevat een Kon. be- sluit van 4 dezer, houdende verbod van uitvoer van hout, van den dag der afkondi- ging van dit besluit. De Kroon behoudt zich voor, dit verbod tijdelijk op te beffen of in bijzondere ge- vallen daarvan ontheffing te doen verleenen. Groote brand in Zweedischc vlaspakhuizen. Uit Stockholm wordt aan National Tiden- de geseind Tijdens een hevigen storm zijn Zondag de in de nabijheid van de Forsa- spinnerij gelegen groote vlaspakhuizen, waar over dan jjeduldig boven te biijven, totdat de storm voorbij was. Een oogenblik scheen liet, alsof de woe- de van den orkaan zou bedaren. Daarua echter zweepte de storm de golven op nieuw op, de hemel was aan een vuur- gloed gelijk. Nog een uur dinirrte liet woeden van de onlkfelende elementen. De eene stortvloed voor, de andere ua stroomde over liet dek. Het was geen vvees voor zijn Ieven, wat Hanis' gemoed in beroering bracht; hij ver- keerde te veel onder den indruk van het grootsch natuurtooneel om aan eigen ge vaar te denken. Hij sidderde alleen voor het leven van zijn bloedverwanten. En ook in Dikson's gemoed scheen iets dergelijks om te gaan; hij greep h'erhaaldelijk Hans' arm en fluisterde: Had ik toch maar geluistend naar den raad van Aberkroon, was ik toch maar naar Manilla gegaan, dan wist ik, dat miss Elsa in veiliglieid was! In dit uur van gevaar bemerkte Hans voor het eerst, dat de Engelschman Luit- jens' mooie zuster Elsa liefliad. Deze ont- dekking vervulde hem aanvankelijk met groote vreugde, maar' het volgend oogen blik bekroop hem een pijnlijke gewaarwor- ding toen hij bedacht, dat Bergter misschien gelijk kon hebben en Dikson de inlireker was. Terstond had hij berouw over zijn, twijfei, Dikson kon niet schuldig zijn, maar hoc hij ook met zichzelven streed, een bange wees slingerde hem heen en weer. Eindelijk hedaarde de storm. Het werd de voorraden van all Zweedsche spinnerijen waren opgeslageu, ufgebrand. De waar'de van het verbrande vlas bedraagt ver over de twee miilioen kronen. Daar het, ondanks alle pogingen, niet is gelukt vlas uit Rusland te krijgen, zit Zweden nu geheel zonder vlas. Vele spinne rijen hebben hun bedrijf reeds stop gezet. DE ALGEMEENE TOESTAND. Nog steeas blijfl de strijd voortduren, met onverniinderde hevigheid, tussclien Somme en Anere en bezuiden de Somme, evenals in den sector Thiaumont-Fleury voor Ver dun. Maar alle berichlen, schrijft het „Alg. Hhl." die melding" maken van de kraehligey aanvallen en tegenaanvallen, bij Pozieres en Hem-Monacu, bij Thiaumont en Fleury, toonen te\ens aan, daL daandoor in den toestand aan deze fronten slechts onheteekeneude wijzigingen zijn gebracht. De Engelschen ko'nden wellicht iets vooruit gaan in het Foureaux-boschje, bij Phzieres bepaalde zich hun actie tot het tegengaan van vijandelijke aanvallen, die met zooveel kracht werden ondernonien, „daL de Duit- sc.iiers op erikele plaatsen tot in de Engel sche loopgraven konden doordringen, maar daar uit weder werden verdreven. De Fran- schen veroverden bij Hem-Monacu een Duit- sclie loopgraaf, nadat volgens het Duitsche bericht eenige aanvallen in die streek waren afgeslagen. Bij Verdun wordt de strijd voornamelijk gevoerd om Thfaumont en Fleury. Ook daar werden van beide Zijden aanvallen gedaan en afgeslagen. Het "is duidclijk, zeide een Fransch bericht, dat de Duitschers moeite zullen doen om dit overigens volkomen yernielde Thiaumont-werk te heroveren; doch tot dusver is die actie nog niet ge lukt. Want Duitsche aanvallen, na artil- lerislische voorberejjfting ondernomen op Thiaumont, werden volgens het Fransche bhricht door spervuur afgeslagen. Ook acties bij Vaux en het Chapitre- boisch konden niet leiden tot een wijziging van de Fransche frontlinie. In Fleury werd de actie der Franschen gevolgd door het bezetten van ^eenige huizen aan de Weslzijde, zoodat dan nu de Zuidnnd en een gedeelte van den Westrand van het dorp in lianden der Franschen is, de reSt nog door de Duit sche troepen wordt bezet. Aan het Oostelijk front woedt de sh-ijd voornamelijk aan den spoorweg van Tar- nopol naar Lemberg en ten Noorden daar van aan de Seretli. Nu de strijd aan de Stochod tot staan gekomen is en de aoor- braak bij Brody ook niet verder kon wor den voortgezet, poogt de Russische bevel- hebber door krachtige aanvallen liet cen trum van de Duitsch-Oostenrijksche stel- lingen, die nog steeds tusschen Sereth en Strypa staan, tot wijken te brengen. Bij Zalotsje, dat aan den Seretli gelegen is, tus schen Novo-Alexinets en Tarnopol, wordt om elken voetbreed grond verbitterd gestre- den. Terreinvoorwerpen, hoeven, dorpen en boisschen, gaan van de eene hand in de an dere over, en tengevolge van de hevige en onafgebroken regens, die den bodem door- wyekben en onhegaanhaar maakten, woedt iets lichler en de regen werd minder, de zee ecliter kwam niet zoo spoedig tot rust en speelde met liet vaartuig als een kind met een bal. Nu Kwam de kapitein op Mr.- Dikson en Hans af, nadat hij zich door een hlik op den barometer had overtuigd, dat deze weer begon te stijgen. Dat scheetde maar een haar! Wij kun nen God danken, dat wij er zoo zijn afge- komen. Weet u wat wij acli teT den rug hebben? Hij wachtte geen antwoord af, doch vervolgde: Wij hevonden ons aan den uilersten rand van een tyfoon, een van die versclirikkelijke cyclonen. die juist hier in de Chineesche wateren liet hevigst voor- komen. Nu kon ook eindelijk liet luik naar de kajuitstrap geopend worden. Dikson en Hans gingen naar beneden, Margaretlia en El£a liadiden vreeselijke oogenhlikken door- leefd. Zij verkeerden in grooten angsl om- trent Hans, evenals Luitjens en Berger. Men had den jongen overal gezocht. Zou Elsa's angst enkel Hans gelden. Zij slaakte een kreet, toen de Engelschman de kajuit binnentrad, daarna werd zij vuur- rood en sloeg de lianden voor het gelaat. Voor het eerst sedert vele weken omarm- de Berger den jongeman. Goddank, dat ge wcer bij ons bent, mijn jongen, ik kan u niet zeggen hoeveel angst ik voor u heb uitgestaan Ook beneden in de salons en de hutten had het noodweer verwoestingen aange- richt. Hier lag een stukgeslagen tafel, daar eon sloel; de kasten waren opengespron- gen en glas- en porceleinscherven lagen over de strijd daar onder zeer moeilijke omstan- diglieden. Aan de Stocliod, aan beide zijden van den spoorweg KowelSavny worden de Russische pogingen om door te breken en Kowel te liereiken, voortgezet, maar zonder veel succes. Pogingen om ten Zuiden van Slobyciwa de rivier over te *lrekken werden door de Duitscli-Oostenrijksche troepen ver- ijdeld. Ofschoon van het Oostelijk gevechlsterrein niede geen gebeurtenissen van groot belang worden gemeld, is de toestand daar toch naar de meening van de „N. R. Crt." belangwekkend en wel een overdenking yaard. Men weet, dat in den Noord-Oosthoek van Galicie, ten Zuid-Westen van Nowo-AIexi- nets, de Russen, evenals hij Brody, over de Rijksgrens zijn. Zij vechten daar immers op den linkeroever van de Sereth, die in deze huurt onderscheiden plassen vormt. Groot was in de laatste dagen hun vooruitgang daar niet, maar liardnekkig zijn er de ge- vechten. i Nu moet men eenls opmerken: liier in den Galicischen Noord-Oosthoek zijn weer twee blulsen in het centrale front geko men. Blutsen, die met zoo heel ver van el- lcander verwijderd zijn, dat wit dus zeggen, dai daartusschen in en aan de zijkanlen van de blutsen vooruitstekende punten ont- slaan zijn. Deze vooruitstekende punten lieb- ben de centralen niet teruggenomen. En dat is een opmerkelijk feit. Want niet al leen in dit geval houden de centralen liard nekkig vast aan liet front, waarop zij nu eenmaal staan, ook overal elders, geduren de het beele tijdperk van het nieuwe groote Russische offensief, hebben zij aldus gehan- deld. Slechts in het uiterste geval gaven zij een frontdeel, dat in den loop van de ge- vechten was vooruit komen te steken, prijs. Daarom gelooven wij niet, dat de men- schen gelijk hebben, die den tegensland, door de centralen den Russischen op- marseli voorldurend in den weg getegd, een- voudig als een reeks achterhoedegevechten meenen te kunnen verklaren, als een inlei- ding dus tot een terugtocht op een nieuw en aanmerkelijk verder naar liet Westen ge legen front. Keen, de loop van de gevecli- ten tijdens het hieuwe Russische offensief op de kaart nagaande, hebben wij veeleer den indruk gekregen, dat de centralen geen stukje grond onlruimen, waarvan de prijs- gave onder den druk van de Russische overmacht niet volstrekt noodig is. En dat Wij is t niet op het voornemen, mettertijd zich op een heel nieuw front terug te trekken, om daar met wimiddels aangekomen vor- slerkingen de verdediging met betere kan- sen voort te zetten. Dit wijst meer op het Voornemen en het geloof in de mogelijkheid om den vijand, nadat xijn verliezen nog hoo- ger zijn geworden, opnieuw in een defensief te dringen, liet verloren terrein te herwin- nen en de o ude linie weer in te nenieai. In deze ricliting wijst ook de offensieve beweging, die de centralen in de Karpathen op touw gezet hebben. De resultaten daar van zijn nog wel niet zoo verpletterend, mdar- de Russen worden in het gebergte ten Zuiden van Delatyn toch weer torug- gedI'ci'en en er zijn enkele aanwijzingen in de Russische berichten, dat deze offensieve beweging zekere neiging vertoont zich Noordwaarls uit te breiden. Er zijn hier in het Gotten nog allerlei den vloer verspreid, eenige lieelden waren bescbadigd. Luitjens stond voor het prach- tige marmeren beeld van Apollo, dat kort en klein op den grond lag, en uitte dam ove i" zijn leiedwezen. Maar Mr. Dikson lachte en zei: Wat doet dat er toe? Ik ben maar blij dat at mijn gasten ongedeerd zijn, dat wij geen menschenleven te betreuren heb ben! En weer sloeg hij een teederen hlik op Elsa Luitjens. Was er werkelijk geen menschenleven ver loren Juist toen Mr. Dikson de laatste woor- deii-liad gezegd, kwam een van de scheeps- joiigens met liet l}ericht, dat monsieur Ri chard Perroquet was verongelukt. De mannen begaven zich naar de pro- visiekamer, waar men zei, dat de stakker lag. Toen zij binnenkwamen, zagen zij wer kelijk zijn gestalte onbeweeglijk op den grond liggen, geheel en al bedekt met den inhoud van een kast met ingemaakte vrucl}- ten. Hij was onder een stroom van frim- Ijozengelei, marmelade en geconfijte vruch- ten begraven, en vlak boven zijn hoofd had zicli een klein meer van aardbeiensap ge- vormd. Dikson hukte zich bezorgd over hem heen en schudide hem heen en weer. Geen geluid, geen teeken van leven. Richard, Richard Perroquet! Nog allijd bewoog de yerongelukte zich niet. Hans en Luitjens keerden hem om. Toen zij hem in het gelaat konden zien, bemerkten zij in tusschen, dat hij niet al leen leefde, maar dat hij zelfs niet bewus- teloqs was, een overgroote angst had hem verrassingen mogelijk, vooral waar de cen tralen reeds door de henoeming van Idin- denhurg enz. hebben getoond, in de buiten- gewone onislandigbeden niet voor buiten- gewone en doorlastende maatregelen terug te deinzen. Het Turksche "bericht meldide, dat in de vorige week de Turksche Iroepeii in den opmarsch naar het Suez-Kanaal de iijn El Babeh-Kati.a-Abutclle hadden hereikt en verkenningstroepen hadden uitgezonden in de ricliting van Romani, 8 K.M. ten Noor den van Katia. Daar had een „onbeteeke- nende ITotsing" plaats tusschen die verken- ningstroepen met Engelsche cavalerie. Het Engelsche bericht gaf over die „on- beteekenende botsing" nadere hijzondea'he- den, waar uit bleek, dat be actie zoo „heel onbeteekenend" niet was. In verbanid met een flankamval op den Zuidelijken vleugel deden de Turken een frontaanval, waar aan 1-1.000 man met zwaar geschut deelnameil. De frontaanval werd afgeslagen. Voor den flankaanval bij Romani trokken de Engel schen terug, tot dat zij een gunstig punt hadden hereikt, en vandaar uit werd tot een tegenaanvai overgegaan, waarbij aan de Turksche troepen belangrijke verliezen wer den toegebracht. Hierbij werden 45 officie- ren en 3200 man ge\ angen genomen, een aantal bergkanonnen en mitrailleurs. buit gemaakt en de Turksche trqepen, die aan den flankaanval deelnamen, verdreven. Het bericht van dit gevecht en van de daarin geleden nederlaag" sehijnt echter Kon- stantinopel nog niet te hebben hereikt. 4VEER EEN ZWARTE LIJST. Zwitsersche bladen melden, dat nu ook het Fraflsche Staatsblad een „zwarte lijst" bevat. De eerste lijst besloeg 24 kolommen. GENERAAL JOFFRE OVER DEN DUUR VAN DEN OORLOG. Aan vertegenwoordigers van de Ameri- kaansche pers, die Zaterdag door hem ont- vangpn werdeD, verklaarde generaal Jofire het volgende Wi; weten positief, dat onze vganden, al mogen zij nog even wanhopig strpden als altijd, thans hun laatste reserves oproepen. Tot heden konden zij volgens hun methode hun reserves van het eene punt naar het andere overbrengen, maar tengevolge van het gemeenschappelijk optreden der geal- lieerden is hun dat thans onmogelijk ge worden. Hoe lang de oorlog nog duren zal kan ik niet zeggen. Misschien weken, misschien maanden, voordat de beslissende slag voor de vijandelijke strijdmacht komt, maar komen zal Hij zeker. Gij gevoelt even goed als wij, dat wij het keerpunt van den oorlog reeds hebben bereikt. Het zijn de vijf maanden weerstand der Franschen bij Ver-* d.un, die de plannen van den vijand verijdeld en de weegschaal definitief hebben doen overslaan. Ik wil hier thans wel in het bijzonder wijzen op het moreel van het Fransche leger. Na twee jaar oorlog is zijn energie nog onverzwakt. Het land is vast besloten, den strijd voort te zetten tot de overwin- ning behaald zal zijn en de geallieerden zullen het niet opgeven voor de vrijheid der wereld definitief verzekerd zal zijn. echter van zijn spraak beroofd. Zijn oogen waren geopend en de pupillen rolden on- rustig" en vragend lieeq en weer. Een oogenblik bewoog ook het lichaam zelf, om terstond daarop weer -stijf te worden, alsof monsieur Richard bang was een tee- ken van leven te geven. Zeg Richard! Wat is er? Wat moet dat beteekenen? Spreek dan toch! zei zijn beer en gebieder op slrengen toon. Monsieur Perroquet bleef stokstijf en on beweeglijk liggen. In tusschen -was echter een van de ma- trozen met een emmer water versehenen om in de provisiekamer deri boel op te ruimen, want zeelieden kunnen geen vuil en wanorde dulden. Toen hij den Fransch- man, met wien de geheele bemanning steeds den draak stak, daar zag liggen, be- greep hij dadelijk, wat er aan haperde. Het uitschaterend van pleizier, gooiide hij den geheelen emmer met koud water over het sierlijke mannetje uit, met het gunstig re- sultaat, dat de voortreffelijke. valet de cham- bre, als door een electrischen schok ge- troffen, opsprong en uilriep: Mille tonneres! Hoe durft ge betwagen, barbaar, gijgij zeevisch gij Allen schalerden het uit. Het was ook een helachelijk gezicht, dat kleine man netje in zijn zwarten rok met de tallooze, roode vruchtenvlekken 6p zijn gelaat en overal op zijn lichaam. (Wordt vervoigd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1916 | | pagina 1